Uitslag Belgische verkiezingen maakt coalitie noodzakelijk Staat kwam het contract met bergingsmaatschappij niet na TOeilS'TÏÜ! Bet portret BEROEP VAN GAULLISTISCHE MINISTERS OP LANIEL BEPERKING CADEAUSTELSEL It III MM PINSDAG 13 APRIL 1954 PROVINCIALE EEUWSE COL RANT 8 POLITIEKE SAMENWERKING NOG ONZEKER Verkorting van militaire dienstplicht mogelijk De uitslag van de Zondag j.l. gehouden Belgische verkiezingen is Maan dagavond bekend gemaakt. Bij het tellen van de stemmen was enige ver traging ontstaan, omdat gelijktijdig gestemd was voor de samenstelling van de Kamer, de provinciale raden en een deel van de Senaat De einduitslag heeft de indruk van Zondagnacht bevestigd, dat de C.V.P. (R.K.) bij deze verkiezingen een nederlaag heeft geleden. Van de 312 zetels in de Belgische Kamer gaan er 86 naar de socialisten (in 1950: 77), 94 naar de C.V.P. (in 1950: 108), 25 naar de liberalen (in 1950: 20), 5 naar de communisten (in 1950: 7) en twee naar splinterpartijtjes, die zich van de C.V.P. hebben afgescheiden. De C.V.P. behaalde ruim 41 procent van de stemmen en de socialisten ruim 37 procent. Voor de Senaat werd gestemd over de verdeling van 106 zetels. De pro vinciale raden zullen op 26 April nog 46 senatoren kiezen en tezamen zullen dan de senatoren het college aanvul len met nog 23 leden. Van de 106 ze tels, die via directe verkiezing te be zetten waren, vielen er 49 toen aan de C.V.P., 42 aan de socialisten, 13 aan de liberalen en 2 aan de communisten. De C.V.P. verloor hier zes zetels, de socialisten wonnen vier zetels. Bij de verkiezingen voor de provin ciale raden verwierf de C.V.P. totaal 330 zetels (verlies 45), de socialisten kregen 261 zetels, (winst 26), de libe ralen 80 (winst 8), de communisten 10 (verlies 1), zeven zetels gingen naar het sociaal-liberaal kartel en 6 naar de Vlaamse concentratie. In de katholieke bladen wordt ge constateerd, dat de C.V.P tegensla gen kreeg te incasseren, maar zij blijft de sterkste partij. Men is het er over eens. dat de ver liezen van de C.V.P. ten goede zijn gekomen aan de socialisten Coalitie Het bestuur van de Belgische so cialistische partij heeft Maandag reeds beraadslaagd over de mogelijke vorming van een regeringscoalitie. De huidige (C.V.P.)-regering heeft haar ontslag reeds aan koning Boudewijn aangeboden. Een strijdpunt bij de verkiezingen is de militaire dienstplicht geweest. De socialisten propageerden verkor ting tot 18 maanden. De katholieken t wensten handhaving op 21 maanden iv'cof verkorting tezamen met de andere I '-n van de N.A.V.O. o het te Brussel zeker, dat Spiak netlij minister-pre- Spionne ging als vluchtelinge naar de V.S. De 24-jarige, te Sjanghai geboren witrussische vr'omv Loedmilla Serge- jewa Michailowa. dte te Washington werd gearresteerd, heen?' verklaard als Russische spionne duizend "döM'iT per maand te hebben verdiend. s Michailowa vertelde van haar tiende jaar af te Sjanghai opgeleid "te zijn voor spionne. J ha^VeTv"an buiteÓfa^: ,Sl1 se zaken zal worden. Over de coalitie-mogelijkheden laat 4 i lianen zich minder beslist uit. Een so- cialistisch-Iiberale coalitie zou in de Kamer over een meerderheid van slechts 10 zetels beschikken. Een katholiek-socialistische combi natie daarentegen zou een grote meer derheid hebben. 783. Een kwart eeuw oeleden werd de bezoekers van het gebouw van de Eerste Kamer der Staten Oeneraal in Den Haag een ten voeten uit geschil' derd portret van een der Oranje vor sten getoond dat tot veelvuldige proefnemingen aanleiding gaf. De vorst keek de bezoeker recht in het gelaat en volgde hem de gehele zaal door. Dat was één ding. Maar er kwam nog iefs anders bij: de voeten van de vorst stonden enigszins naar rechts gewend en schenen zich even eens te draaien naar de richting die de toeschouwer liep.' U begrijpt dat bij het horen van deze mededeling ter stond iedere bezoeker zich naar het andere einde van de zaal spoedde om dit wonderbaarlijke feit met eigen ogen te aanschouwen! We vinden dit onbegrijpelijkeven als het feit dat iemand op een foto ons altijd schijnt aan te kijken ,wan- terwijl hij in de lens staarde. Maar weinigen denken er over na, dat zij het dan óók vreemd zouden moeten vinden iemand met afgewende blik nóóit in de ogen te kunnen zien, op welke wijze het portret ook gedraaid wordt. Deze inconsequentie zullen we ech ter laten voor wat ze is, zodat we di rect kunnen overgaan tot de vraag van de dag, n.l. hoe komt het dat por tret-ogen ons altijd schijnen te vol gen, Het antwoord hierop is kort: om dat een dergelijke afbeelding slechts uit twee afmetingen bestaat. Dit klinkt wat raadselachtig en daar om zullen we het met een voorbeeld verduidelijken. Het dagelijks leven sveelt zich af '..i drie dimensies, t.w. lengte breedte en diepte. Stelt u zich nu eens voor dat tegenover u iemand zit met het gelaat een weinig naar rechts gewend i de blik op u geves tigd. Nu staat u on en loopt een flink eind naar rechts; bent dan niet al leen de blik van de man tegenover u ontlopen, maar te vens ziet u hem van een heel ande re kant, want de rechter gezichtshelft die aanvankelijk slee,voor een klein deel zichtbaar was, kunt u nu geheel overzien, ter wijl daarentegen de linker gezichts helft bijna onzichtbaar is geworden. Deze erve ing is mogelijk, omdat we ons tn drie dimensies bewegen, zulks in tegenstelling tot de afbeelding die slechts lengte en hoogte kent en die dus noc edwonnen steeds dezelfde gezichtshelft vertoont. Duidelijker is misschien nog het vólgende voorbeeld. Een tekening geeft de voorkant van een huis te zien. In welke richting we ons ook ten opzichte van de tekening bewe gen, steeds blijft alleen de voorkant zichtbaar, zulks in tegenstelling tot de werkelijkheid, Want wanneer we in het dagelijks leven aan de voorkant van een huis een flink eind naar links of rechts gaan, wordt eveneens de zij kant zichtbaar. Een tekening, foto film of schil- lerij kent nu eenmaal slechts twee af metingen en vertoont dus hetzelfde ding steeds dezelfde wijze, hoe we de tekening ook draaien v:aarbjj hoogstens enige verkorting kan op treden. Ogen, voeten, handen, of welke andere dingen die op ons ge richt schijnen, zullen dit altijd blijven doen (behalve als we de afbeelding omkeren). En nu we toch aan het omkeren zijn, moeten we u ook eens vertellen dat de rasdiscreminatie niet alleen van blanken uitgaat, maar soms ook van de negers zélf. H. Pétillon. Coördinatie luchtverkeer Op 21 April a.s. zal in Straatsburg een bespreking beginnen over coördi natie van het luchtverkeer in Europa. Deze bijeenkomst is op uitnodiging van de Raad van Europa belegd door de „International Civil Aviation Or ganization", de internationale burger luchtvaart organisatie. Aan regeringen en luchtvaartmaat schappijen in twintig Europese landen is de uitnodiging uitgegaan om deze conferentie bij te wonen. ENGELAND EN DE E.V.G. Britse voorstellen te „zwak" De vijf Gaullistische ministers in het Franse kabinet hebben Maandagavond een beroep gedaan op premier Joseph Laniel om te protesteren tegen „de on toereikendheid" der voorgestelde Brit se band met het Europese leger. De Gaullistische ministers deelden de premier mede, dat zij de Britse voorstellen „te zwak" achtten om te worden beschouwd als volledig tege moetkomend aan de Franse verzoe ken om nauwere Britse verbonden heid met de E.V.G. Van officiële zijde te Parijs wordt nog steeds volledige geheimhouding betracht over bijzonderheden van En- gelands betrekking met de E.V.G. Van Tito bezoekt Turkije President Tito van Joego-Slavië is Maandagavond in Ankara aangeko men. Hij brengt een officieel bezoek aan Turkije. Tito was per trein uit Istanboel gekomen, waar hij eerder op de dag met het Joego-Slavische oplei dingsschip '„Galeb" was aangekomen. Te Ankara werd president Tito be groet door president Ceial Bayar en de Turkse premier, Adnan Menderes. WETSONTWERP INGEDIEND Geldt niet voor bijpassend reclame-materiaal By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp beperking cadeau stelsel. Wordt de wet aanvaard, dan zal het verboden zyn in verband met het uitoefenen van een bedryf ge schenken aan te bieden of te verstrek ken in de vorm van goederen, ten zij deze van dezelfde soort zijn als de goederen, welke by het uitoefenen van dat bedrijf tegen betaling plegen te worden verstrekt. Dit verbod geldt niet, indien aannemelijk kan worden gemaakt, dat de geschenken op ge lijke voet aan directe of indirecte af nemers en aan niet-afnemers worden aangeboden en verstrekt. Ook geldt het niet ten aanzien van het aanbieden en verstrekken van ge schenken aan wederverkopers van goederen, als het goederen betreft, die bij het uitoefenen van het betrok ken bedrijf tegen betaling plegen te worden verstrekt. Evenmin geldt het verbod voor verstrekking aan perso nen die in dit geval met zodanige wederverkopers gelyk zijn gesteld. Dok- en Scheepsbouw Mij. Amsterdam Verschenen is het jaarverslag 1953 van de Ned. Dok- en Scheepsbouw- Maatschappij te Amsterdam. Het jaar verslag memoreert de bouw van een vierde gegraven dok, dat in de loop van 1955 in gebruik zal worden ge nomen. Zo goed als alle zeevarende schepen van welke grootte ook zullen dan in de Amsterdamse haven gedokt kunnen worden. De orderportefeuille verzekert de afdeling scheepsbouw en machine bouw voor de komende jaren een rui me mate van werk. Voorgesteld wordt het dividend te bepalen op 10 procent. De nieuw gebouwde parochiekerk te Putte (N. Br) zal op 23 April a.s. door mgr. Baeten uit Breda worden geconsa creerd, waarna 't gebouw plechtig in ge bruik zal worden genomen. Het weder- opbouwplan van 1940 is hiermee voltooid. Voorts geldt het verbod niet voor geschenken in de vorm van goederen, welke voorzien zyn van een in het oog vallend, onuitwisbaar kenmerk, dat aan het goed een duidelijk re clamekarakter geeft, mits zulke goe deren plegen te worden gebruikt of verbruikt bij goederen, welke door het betrokken bedrijf tegen betaling plegen te worden verstrekt. Tenslotte geldt het verbod evenmin voor het naar algemeen of plaatselijk gebruik op gezette tijden aanbieden en ver strekken van geschenken. De minister van economische zaken kan van het verbod vrijstelling ver lenen. Ook kan hij deze bevoegdheid overdragen aan de Sociaal-Economi sche Raad of aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken. welingelichte zijde is evenwel ver klaard. dat krachtens de nieuwe Over eenkomst Britse eenheden op het vas teland onder hetzelfde commando ge steld zouden kunnen worden als E.V G.-troepen. Engeland zou verder beloofd heb ben, troepen op het vasteland te hou den voor de duur Van de huidige spanning en de E.V.G. te zullen raad plegen over een voorgenomen terug trekking. De Mau Mau gaf zich niet over. Nieuw Brits offensief ingezet. De Britse bevelhebber in Kenya, generaal Erskine. deelde mede, dat de Mau Mau onderhandelaars, die de vorige maand een onderhoud had den met regeringsvertegenwoordi gers, en die naar het scheen de over- gavevoorwaarden aanvaard hadden, door hun eigen volgelingen gearres teerd zijn. Twee Mau Mau „gene raals" zouden dood zyn of gevange nen van hun eigen volgelingen in de bossen van de berg Kenya. De regering bood in Maart j.l. aan, besprekingen met Mau Mau leiders te voeren over voorwaarden voor een "massale overgave. Dit geschiedde door bemiddeling van de Mau Mau leider „generaal China", die door de regeringsstrijdkrachten gevangen was genomen. De twee genoemde Mau, Mau generaals zouden Zaterdag j.ll een nieuw onderhoud met vertegen woordigers van de regering hebben gehad, maar zij verschenen niet op de afgesproken plaats. Men trof daar een brief van „generaal Karoego" van de Mau Mau aan, waarin werd medegedeeld, dat a21e Mau Mau afge vaardigden die naar de besprekingen betreffende een massale overgave waren gegaan, zich thans in arrest bevonden omdat ze er van verdacht werden hun volgelingen in een val te hebben willen lokken. Duizenden militairen van de rege ringsstrijdkrachten zyn nu uitgebrei de operaties begonnen in de boksen en de Kikoejoe-reservaten. AdJai Stevenson, de democratische candidaat voor de Amerikaanse presi dentsverkiezingen in 1952. heeft Maandag een geslaagde nier-operatie ondergaan. De Belgische eerste minister Van Houtte rechtsen Spaak, leider der socialisten (links), brengen hun stem «tf. Vrijspraak inzake Zondagswet De kantonrechter te Maastricht heeft Vrijdag vervroegd vonnis ge wezen in de zaak tegen drie leden van liet kerkbestuur der St. Josef- parochie te Maastricht ter zake van overtreding van de Zondagswet. Hij sprak deze leden vrij. Op Zon dag 28 Maart j.l. was ter gelegen heid van het 40-jarig priesterschap van pastoor J. Joosten te Maastricht een stoet geformeerd, welke de jubi laris begeleidde van de pastorie naar de kerk. De kantonrechter was van oordeel, dat het hier een optocht met gods dienstig karakter betrof, welke valt onder net ontheffingsgebod, bedoeld in de algemene maatregel van be stuur op de Zondagswet. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie had de veroordeling van de drie gedaagde kerkbestuursleden gevraagd. Ieder tot een geldboete van zes gulden of twee dagen hech tenis. Het betrof hier een proefproces om uit te maken of deze soort stoeten met jubilerende priesters en dergelij ke tot de bij de Zondagswet verbo den optochten moeten worden gere kend. Haagse gemeenteraad sprak 450.000 woorden Begroting van Vz milliard Na zeventien vergaderingen (7 och tend-, 6 middag- en 4 avondvergade ringen, waarvan er één duurde tot ver na middernacht) heeft de Haagse gemeenteraad Maandag de ontwerp begroting voor 1954 met algemene stemmen goedgekeurd. De begroting geeft, wat de gewone dienst betreft, een totaal bedrag aan van f222.712.126 terwijl voor onvoorziene uitgaven, re kening houdend met een tot f 90.000 verhoogd subsidie voor de Nederland se Opera, een bedrag van f 914.371 is uitgetrokken. De kapitaaldienst geeft in inkomsten en uitgaven een bedrag aan van f 250.282.453.88. In totaal nam de begrotingsbehan deling 58 uur en 49 minuten (vorig jaar 55 uur en 55 minuten) in beslag. Er werden naar raming 450.000 woor den (vorig jaar 390.000) gesproken. UITSPRAAK HAAGSE RECHTBANK Het Wereldgebeuren kwam. Munitie aan boord „Valentine" had verwijderd moeten worden De arrondissementsrechtbank te Den Haag heeft uitspraak gedaan in de zaak van de bergingsmaatschappij N.V. Gebroeders BijkerVan den Oever contra de Staat der Nederlanden. De bergingsmaatschappij had met de Staat der Nederlanden een contract aangegaan om het rak van de En gelse torpedojager „Valentine" te ruimen, dat bij Terneuzen in de Schelde was gezonken na door de Duitsers in de Meidagen 1940 gebombardeerd te zijn. Het wrak bleek echter vol met mu- De bergingsmaatschappij achtte nitie te zitten, zodat het niet moge- het een onrechtvaardige daad van de lijk was het te laten springen. De staat, dat deze het wrak voor de ver- bergingsmaatschappij moest een spe- koop niet op munitie had laten on- ciale manier van ruimen toepassen, derzoeken en eiste nu restitutie, waardoor zij op zeer grote onkosten De rechtbank, uitspraak doende, heeft in conventie de eisers de gele genheid gegeven om op 13 Mei met getuigen voor de rechter-commissaris aan te tonen, welke schade zij hadden geleden doordat zy niet in staat wa ren geweest de torpedojager op de normale wijze te slopen. De eis in reconventie van de staat, dat de ber- gingsmaatschappy* niet aan haar contractuele verplichtingen had vol daan, werd afgewezen. De rechtbank overwoog onder meer, dat de eisers een verschoon bare dwaling hadden begaan en dat gedaagde vóór de verkoop het wrak van de torpedojager had moeten on derzoeken en de munitie verwijderen. Gedaagde had daardoor gehandeld in strijd met de zorgvuldigheid. In 1952 heeft de bergingsmaatschap pij N.V. Gebr. Bjjker-Van den Oever uit Rotterdam véle pogingen gedaan om het wrak van de „Valentine'' te lichten. Na harde arbeid s'aagde men er na maanden in het voorschip te lichten, nadat de gezonken torpedo jager door midden was „gesneden". „Gebruik van kobaltbom zou zelfmoord zijn". ALDUS ACME RIKA AN SE MINISTER. De kobaltbom is een wetenschap pelijke mogelijkheid, maar als wapen niet te verwezenlijken, aldus heeft Donald Quarles, Amerikaanse onder minister van defensie, belast met de dienst voor wetenschappelijk onder zoek. verklaard. Het gebruiken van een kobaltbom zou zelfmoord zijn. Geen militair deskundige gelooft aan haar waarde als wapen en wf heb ben alle redenen aan te nemen, dat de Russen dit ook niet doen, aldus Quarles. Uitbreker brak bekken en liftte naar Amsterdam Zondagavond trof een Amster dammer in de Churchill-laan een 21- jarige jongeman aan, die er zeer ha veloos uitzag en enigszins kreupel liep. Desgevraagd deelde de jonge man mëe, dat hij kort tevoren op het Muzenplein door een auto was aangereden en dat de chauffeur niet had gestopt. De Amsterdammer ont fermde zich over het slachtoffer en liet de man per taxi overbrengen naar het Binnengasthuis, waar na onderzoek bleek, dat de man een bekkenfractuur had opgelopen. Na aangifte bij de politie kwam even wel vast te staan, dat de jongeman, die debiel is, diezelfde dag uit een ™°ticht in Maarssen was ontvlucht r uit zijn zes meter hoog gelegen kamer te springen. Met zijn gewonde been is de man naar de hoofdstad Telift, waar hg het verzonnen ver- laal opdiste. Paul Henri Paul Henri had een levendige, ac tieve vader, die de vreugden van het advocatenberoep verlevendig de met de genoegens van de toneel schrijverij en met de wisselvallighe den, welke aan een schouwburgdirec teur beschoren zijn. Liet de afstamming van zo'n vader in de jonge Paul Henri al een zekere extra-vagance verwachten, nog pitti ger waren de erfelijkheidsindicaties van moederszijde. Zij, mevrouw Marie Spaak-Jansen, ontsnapte aan het ouderlijk milieu van liberale staatslieden om zich in de socialistische gelederen te storten. Se naatslid te worden en zich de bijnaam „la citoyenne" te verwerven. Verbaast het iemand, dat Paul Henri als kind van zulke ouders op school een zeer begaafde, maar wispelturige leerling was met invallen, die zijn le raren en klassegenoten soms tot het uiterste prikkelden? Op zeventienjarige leeftijd zette hij zich tijdens de eerste wereld oorlog in het hoofd, dat hij uit het bezette België moest ontsnap pen om zich bij de vrijheidsstrijders in de bloeagrachtcn langs de IJzer te voegen. De Duitsers grepen hem en sloten hem op. Na 1918 studeerde hij rechten. Zijn explosieve aard en zijn politiek extre misme leidden er toe. dat hij eens meehielp bij een" aanval op het ge bouw van een pohtiek-vijandig dag blad en dat hij de bijnaam kreeg „de bolsjewiek in rok". Er werden bij dit dagblad vensterruiten ingeworpen. Op 33-jarige leeftijd werd Paul Hen ri Spaak Kamerlid, op 36-jarige leef tijd minister en op 37-jarige leeftijd premier van België. Hij behoorde daar mee tot de drie jongste eerste-minis- ters, die Europa ooit gekend heeft Met de verantwoordelijkheid kwam ook de kalmte over deze uiterst vitale man Hij werd gematigder, werd een uitgesproken di plomaat en legde zich toe op het berei ken van 't mogelijke, liever dan naar politieke theorieën te grijpen, naar het onmogelijke. Na de Duitse invasie van 1940 (Spaak tot de Duitse ambassadeur met z"n oor logsverklaring: „Scheer je weg!") kon Spaak ternauwernood nog Engeland bereiken. Ook na de ^bevrijding heeft hij de Belgische Staat gediend op nationaal en internationaal terrein totdat de sa menstelling van een homogeen-katho lieke regering voorlopig een einde maakte aan zijn regeringsactiviteit. Nu zal hij dan waarschijnlijk terug keren in het Belgische regeer- kasteel.misschien als minister van buitenlandse zaken misschien als premier. Zijn socialistische partij heeft bij de jongste algemene verkiezingen een uitgesproken overwinning be haald en dan pleegt men naar de lei der van zo'n partij op te zien als naar de man, die voor de eerstkomende ja ren de regeringskoers zal bepalen. Dat zal vrijwel zeker een koers van „practische mogelijkheden" en geens zins een koers van theoretisch socia lisme zijn. Bovendien zal Spaak voor wat die practische mogelijkheden be treft met een coalitie-partij in zee moeten en hij kan dus niet ontkomen aan de opstelling van een omlijnd dus beperkt regeringsprogram. Dit alles overwegende moet men grote wijzigingen in de Belgische binnen- en buitenlandse politiek uitgesloten achten. Een nieuw kabinet zal precies als de afgetreden katholieke regering Van Houtte staan tegenover de geweldige bewapeningslasten, die op België drukken en tegenover de noodzaak om de Belgische export ten behoeve van de werkverruiming zo sterk mogelijk op te voeren. Een nieuw kabinet zal niet veel an ders tegenover de Benelux staan dan het heengaande. Aan die Benelux heeft Spaak zelfs enige verplichtingen, wat hij heeft de BeneluxMdee mede ten doop gehouden en er is een tijd geweest, dat men in de Verenigde Sta ten de Benelux-landen Spaakistan noemde. Een grappige woordspeling., vooral wanneer men de kaart van Pa kistan voor zich ziet en constateert, dat Pakistan bestaat uit twee delen, die zoveel honderden mijlen uiteen liggen, dat geen 10 Beneluxen die kloof kunnen overbruggen. J. VAN HOUTTE. ontslag-aanvrage bij Koning Boudewijn Veehouders met gewetensbezwaren De minister van landbouw heeft een beschikking vastgesteld, waarbij de mogelijkheid wordt geopend, dat vee houders, die gewetensbezwaren heb ben tegen aansluiting bij de gezond heidsdienst, die het vee controleert, van deze dienst afzijdig blijven. Ze mogen slechts runderen in hun stallen hebben, die voorzien zijn van een „witte"' verklaring van tb.c.-vrij- dom. Deze runderen moeten na 16 maanden vervangen worden door an dere runderen met een witte verkla ring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5