PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nog geen veiligheid sverdrag voor Zuid Oost-Azië Géén paniek in Yerseke, maar wel vastbesloten strijdlust BILT MARIE BESNARD KWAM VRIJ STRIJD IN N00RD-IND0 CHINA DUURT ONVERMINDERD VOORT 197e Jaargang - No. 86 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W de Pagter. Eoofdred.: G Ballintjjn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f5,85 p. kw.; fr. p. p. f6.10 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 13 April 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties max. 8 regels) van 1—5 regels f L— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg BUr. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststr 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef 16: Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr C 160. telef. 26 MEN WACHT OP DE GENEEFSE CONFERENTIE Ook geen gemeenschappelijke waarschuwing aan China Engeland en Amerika zijn Maandag in principe overeengekomen om het initiatief te nemen tot een veilighcidsverdrag voor Zuid-Oost-Azië, dat communistische expansie moet afschrikken, indien de conferentie te Ge neve er niet in zou slagen de vrede in Indo-China te herstellen aldus wordt uit diplomatieke kringen te Londen vernomen. Waarschijnlijk znllen Engeland, Frankrijk, Amerika, Australië en Nieuw- Zeeland de voornaamste deelgenoten in het verdrag zijn. De Zuid-Oost- Aziatische landen en de Philippijnen zouden tot het verdrag kunnen toe treden. Dulles zal het voorstel Dinsdag te Parijs bespreken met de Franse rege ring. Het Westen zal echter geen for mele waarschuwing tot de Pekingse regering richten inzake verdere com munistische hulp in Zuid-Oost-Azië vóór de conferentie te Genève, zoals Dulles aanvankelijk voorstelde. Kantlijn De Oostenrijkse professor Hans Thirring wist in 1946 zelf niet, dat hij later beschouwd zou wor den als de geestelijke vader van de Waterstofbom, de H-bom, welk wa pen thans de gehele mensheid met vrees en afschuw vervult. Hij las in dat jaar de rapporten over de uitwerking van de atoombom, die op Hirosjima was geworpen in 1945, rapporten, die niets geheimzin nigs bevatten, maar afgedrukt ston den in alle wetenschappelijke tijd schriften. Maar bij wijze van hersen gymnastiek, als een soort wiskundige oefening, maakte hg een aantal be rekeningen, die aantoonden, dat het mogelijk moest zijn om bommen te maken, die nog een veel grotere uit werking zouden hebben dan de atoombom, namelijk lithium hydride- bommen. Als Th a hersengymnastiek in de prullenmand had geworpen, zou hy misschien de mensheid een weldaad hebben bewe zen. Maar hij publiceerde zijn over wegingen en berekeningen, waarbij hij in zijn argeloosheid overigens meende, dat de mensheid nooit zo dwaas zou zijn millioenen uit te ge ven om te kijken of zijn sommetjes klopten. De mensheid was wel degelijk zo dwaas. „God behoede het land, waarop ooit een lithium hydridebom zal worden neergeworpen!" riep professor Thir ring uit aan het slot van zijn in 1946 geschreven artikel. Maar de eerste H-bommen zijn geworpen. Want de berekeningen klopten volkomen. „Men moest deze bom eigenlijk „Einde der Wereldbom" noemen, zegt professor Thirring thans. De eerste H-bom werd door de Amerikanen in 1952 tot ontplof fing gebracht. De tweede door de Russen in de zomer van 1953. De derde en de vierde door de Amerika nen op 1 en 26 Maart 1954. Het zijn vooral deze beide laatste explosies, welke de wereld in op schudding hebben gebracht. Presi dent Eisenhower verklaarde, dat bij de derde explosie iets gebeurd was, dat zelfs de wetenschapsmensen in verbazing gebracht had. En inder daad: deze derde waterstofbom ont wikkelde een kracht, waarop men ab soluut niet had gerekend. In enkele seconden werd een landtong in de Stille Oceaan, Elugelab genaamd, veranderd in een onderzeese krater. De Amerikanen konden de explosie voor hun televisiesets gade slaan, zij werden door ontzetting aangegrepen. Lewis L. Strauss, de voorzitter van de U.S. Atomic Energy Commission, verklaarde, dat de uitwerking dubbel zo hevig was geweest, als men ver wacht had, maar hjj noemde dat een begrijpelijke en allerminst ongewone vergissing bij een volkomen nieuw wapen Strauss werd door journalisten met vragen bestormd tijdens een persconferentie. Het loont de moeite het stenogram gedeeltelijk letterlijk te citeren uit het Ameri kaanse weekblad „Time": Strauss: Het is juist, dat men een H-bom precies zo zwaar kan maken als uit militair oogpunt noodzakelijk is, zwaar genoeg om een stad weg te vagen. Reporters in koor: Wat? Strauss: Om een stad weg te vagen, een stad te vernietigen. Een journalist: Een hoe grote stad? Strauss: Iedere stad. Journalist: Iedere stad? New York? Strauss: Het gehele hart van deze wereldstad, ja. De journalisten zwegen. Verbijs terd. De vrees in de wereld nam toe. Er zijn talrijke stemmen opgegaan tegen de H-bom hierna. Honderddertig Labourleden van het Engelse Lagerhuis wensten het Naar men aanneemt, heeft Dulles zich aangesloten bij de Franse opvat ting, dat er niets moet worden gedaan, dat de kans op succes van de confe rentie in gevaar kan brengen. Tijdens de besprekingen met Dul les te Londen zou Eden gezegd heb- ben, dat de Britse publieke opinie ongunstig zou reageren op een stap, die de kans op succes van de Geneef- se conferentie in gevaar zou brengen. Bovendien konden de Westelijke re geringen zich de weelde veroorloven te wachten tot na de conferentie, om dat de moesson in elk geval spoedig de oorlog in Indo-China zal stilleggen voor minstens 5 maanden. Volgens welingelichte Franse krin gen, is de Franse regering van me ning, dat de mogelijkheid van „ver eende actie" achter de hand moet wor den gehouden als troefkaart voor het geval de Geneefse conferentie mislukt. De Franse ministers zouden Dulles echter de verzekering geven, dat Frankrijk vastbesloten is Dien Bien Phoe te houden, wat het ook moge kosten. Een nederlaag aldaar zou de Franse positie te Genève in grote ma te verzwakken en de Vietminh-rebel- len gelegenheid geven aan de confe rentietafel te beweren, dat zij de overhand hebben in de Indo-Chinese oorlog. Ambtenaren van het Franse minis terie van buitenlandse zaken ver wachten niet, dat de besprekingen met Dulles tot onmiddellijke beslis singen zullen leiden. Communisten in de U.S.A. niet buiten de wet De Amerikaanse minister van jus titie, Herbert Brownell, heeft zich Maandag in de sub-commissie voor juridische kwesties van het Huis van Afgevaardigden krachtig verzet tegen voorstellen om de communistische partij buiten de wet te stellen. De partij zou hierdoor vollèdig on dergronds gaan werken, zodat de reeds moeilijke taak van het federa le recherchebureau nog zwaarder zou worden Bovendien zouden constitu tionele kwesties in het geding komen. Radio-actieve stof boven Calcutta Het instituut voor kernphysica te Calcutta heeft Maandag medegedeeld, dat radio-actieve stof boven Calcutta is aangetroffen. De >adio-activiteit werd ontdekt in twee stofmonsters, die door Indische vliegtuigen waren ver zameld op een hoogte van meer dan 10.000 voet. Volgens het instituut is de radio activiteit echter zo zwak, dat zij „ge heel onschadelijk" kan wordea ge noemd. „Eindelijk", riep zij Marie Besnard, die er van verdacht wordt een aantal familieleden door ar senicumvergiftiging om het leven te hebben gebracht, is Maandagmiddag, na bijna vijf jaar in voor-arrest te hebben gezeten, voorlopig op vrije voeten gesteld. Zij dankt deze invrij- heidsstelling aan onenigheid onder de deskundigen over de oorsprong van de arsenicum, die in de stoffelijke res ten der opgegraven overledenen zijn aangetroffen. Oorspronkelijk was een borgstelling van 1.200.000 francs voor haar invrij- heidsstelling geëist, doch het gerechts hof te Bordeaux, dat haar zaak in behandeling heeft gehad, liet deze eis Maandag varen. Prins Nicolaas van Joego-Slavië verongelukt. De 26-jarige prins Nicolaas van Joego-Slavië is Maandagochtend bij Londen 'na een auto-ongeluk om het leven gekomen. Hy stierf in het zie kenhuis van de stad Slough. Prins Nicolaas was een zoon van Prins Paul van Joego-Slavië en Prin ses Olga van Griekenland. Hg was vaak in gezelschap van Prinses Mar garet van Engeland. De prins is in 1928 te Londen ge boren tijdens een bezoek van zijn ou ders aan Engeland. Zijn onderwijs heeft hij in Engeland genoten. Nadat zijn familie in 1941 Joego-Slavië ver liet, bracht hij enkele jaren door in Kenya en Zuid-Afrika. In 1952 werd hg als officier inge deeld bij de vrijwillige reserve van de Britse luchtmacht. Zuid-Afrika wil gebiedsuitbreiding Met Britse protectoraten De Zuid-Afrikaanse premier, dr. D. F. Malan, heeft Maandag een ont werpresolutie in het parlement inge diend, waarin wordt gevraagd, de be sprekingen met Engeland tot spoe dige overdracht van drie Britse pro tectoraten onmiddellijk te hervatten. Deze protectoraten, Basoetoland, Swaziland en Betsjoeanaland, beho ren „aardrijkskundig, historisch en economisch" tot Zuid-Afrika, aldus dr. Malan. De besprekingen werden in 1939 afgebroken. s Einde-der-wereldbom De jongste proeven met de waterstofbom hebben in de ge hele wereld een enorme reactie verwekt, Talrjjk zijn de stem men, die stopzetting van 'leze proeven eisen. In enkele opeenvolgende Kantlijnen zullen wij deze week bij de verschillende facetten het H-bomprobleem stil stopzetten van dé H-bomproeven. De beschaving, eerste minister van India dreigde krankzinnig ge met het opwekken van het Aziatische voor de wereld tijd om van die krank- gime zou veel verstandiger zijn, dan de uiteindelijke vernietiging onzer Als wy als natie ;eworden zijn, is het I n racisme tegen de H-bom. Geleerden zinnigheid nota te nemen, van naam protesteerden tegen het Het is slechts een greep. De Ame- aanwenden van de H-bom als poli- vikaanse regering bleef kalm. En in- tiek of militair machtsinstrument derdaad zit er meer vast aan het H- In de New York Times schreef de bomprobleem, dan menselijke vrees auteur-criticus Lewis Mumford (The en afschuw. Condition of ManOnderwerping j In een volgende Kantlijn zullen wij aan het communistisch totalitaire re- daarbij stilstaan. „Eindelijk", riep de 57-jarige we duwe tegen de aanwezige journalisten, toen zij Maandag door het hek van de gevangenis van Bordeaux naar bui ten en in een politie-auto stapte, die haar naar een onbekende bestemming vervoerde Zij was in het zwa.t gekleed, als teken van rouw voor het overlijdeu van haar echtgenoot en ouders, dïe bovenaan de lijst van personen staan, die volgens de tenlastelegging door haar uit de weg zijn geruimd. Bende richtte bloedbad aan bij Serang. CHAUFFEUR DE OGEN UITGESTOKEN. Bandieten hebben Maandag onge veer 70 km ten Westen van Djakar ta, in de buurt van Serang een vrachtwagen overvallen en in Brand gestoken. De bende schoot een passagier neer en stak de chauffeur de ogen uit. Toen de eigenaar van de wagen de bandieten mededeelde, dat hij al zijn f eld in de brandende auto had ach- ergelaten, ontstak de bende in woe de en wierpen de eigenaar in de vlammen. Spanje sluit consulaat te Gibraltar. Spanje zal zijn consulaat te Gi braltar met ingane van 1 Mei slui ten, omdat het bestaan van dat consulaat niet gerechtvaardigd is en omdat Spanje „onhoffelijkheid" je gens koningin Elizabeth wil vermn- den, wanneer zij in Mei .en bezoek aan Gibraltar brengt, aldus deelde een woordvoerder van het Spaanse departement van buitenlandse zaken Zaterdag mede. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Duties, kwam Zondag in Londen aan. Een hartelijk welkom van Anthony Eden, Brits minister van buitenlandse za ken (linies) voor Dulles. Regeling van het Brits- Perzische oliegeschiL Met een van de K.L.M. gecharterd toestel zijn 22 deskundigen naar Te heran vertrokken om te onderhan delen over een regeling van het reeds drie jaar bestaande Brits-Perzische oliegeschil. De groep, waarin acht grote olie maatschappijen uit de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en Nederland zijn vertegenwoordigd, staat onder leiding van O. Harden van de „Stand ard Oil", wiens naaste medewerkers de directeur-generaal van de „Ko- kinklyke", jhr. mr. J. H. Loudon, en de directeur van de „Anglo-Ira- nian". H. E. Snow, zullen zijn. Ter g 'tenheid an de hondenten toonstelling „Winner '5J", ivelke door „Cynophylia", de Koninklijke Neder landse Kennelclub" in het R.A.l.-ye- bouw te Amsterdam werd georgani seerd, werd de meute, welke Z.K.H. Prins Bemhard voor de vossenjacht gebruikt, aan de vele hondenliefheb bers getoond. Een overzicht tijdens de demonstratie. Het publiek volgt ge spannen de verrichtingen van de meute. NIEUWE VIETM1NH-AANVALLEN Rode Kruis icil afvoer van zieken en geivonden De Vietminh-rebellen hebben in de nacht van Zondag op Maandag een aanval ontketend tegen een stelling aan de Westelijke zyde van Dien Bien Phoe. Fransen en Vietnamezen gingen onmiddellijk tot een tegen aanval over. De zware gevechten eindigden Maandag met een terugtocht van de rebellen. De stelling lag toen onder geschutsvuur van beide par tijen. De Vietminh heeft in de nacht van Zondag op Maandag twee stellingen der Franse uniestrijdkrachten in net mondiitgsgebied van de Rode Rivier veroverd. Aan beide zijden zijn niet- onaanzienljjke verliezen geleden- Het nieuwe oorlogskabinet van de Staat Vietnam heeft Maandagoch tend besloten een mobilisatie van vijf lichtingen af te kondigen. De Vietna mese generale staf schatte, dat door de nieuwe mobilisatie-maatregel ongeveer 140.000 man onder de wapenen zullen komen. Hierdoor zou Israëlisch piloot haalde collega uit de mist Als een blinde vogel, die in de lucht plotseling zijn gezichtsvermo gen verliest, zo cirkelde dezer da gen een Amerikaans legervliegtuig van het type C-47 hulpeloos in dè dichte mist in de buurt van Athene, omdat de instrumenten met inbegrip van het radiokompas, onklaar waren geworden. De dichte mist in deze bergachtige streek maakte de kans op een succes volle landing op eigen kracht gering, terwijl benzine-gebrek het onmogelijk maakte een buiten de mistzóne gele gen vliegveld te bereiden. Er kwam echter toch redding voor het „biinde" toestel. Een vliegtuig van de Israëlische vliegtuigmaat schappij El Al, ving de door de Ame rikaanse machine uitgezonden S.O.S.- seinen op en koerste onmiddellijk naar de aangegeven plek. Het slaagde er in het legervliegtuig in de mist op te sporen en het uit zijn benarde positie te bevrijden door het de in structie te geven: „Volg mg". Veilig begeleidde het Israëlische toestel de legermachine daarop naar het vlieg- j veld van Athene, waar beide een I goede landing maakten. ACHT STELLINGEN Afsluiting van de Oosterschelde is niet noodzakelijk, zo betoogt men Er heerst géén paniek in Yerseke! Spreek met de belangrijke oester- en mosselkwekers, voor wie millioenen op het spel staan. Dat is voldoende om te ontdekken, dat zg niet nerveus zijn. Zij leunen rustig achterover in hun stoelen. Oester- en mosselcultuur vergen overleg en geduld, het duurt 4 jaar, eer men een consumptie-oester gekweekt heeft maar als het er om gaat moeilijke jaren te boven te komen, ook vastberadenheid! En die kenmerkt doen en laten van de kopstukken der cultures in Yerseke. Het Deltaplan, dat zeer verre toekomstmuziek scheen, is plotseling actueel geworden. Een kwarteeuw en het zal uitgevoerd zijn. Een bom inslag had in Yerseke geen groter effect kunnen hebben. Nog groter uit werking evenwel had de mededeling der regering, dat zij over het principe der afsluiting een spoedige beslissing wenselijk acht. van een audiëntie by de minister van Landbouw en Visserij. Him verzet zal langdurig zijn, taai en vastbera den. De mannen van Waterstaat zeg gen, dat tegenover de belangen en de veiligheid van het Nederlandse volk de oester- en mosselcultuur geen ge wicht in de schaal legt, maar toch gaat het hier om niet geringe zaken, zo betoogt men in Yerseke. Het gaat om bedrijven, waarin voor 12 tot 15 millioen gulden per jaar omgaat. En meer dan 90 daarvan komt uit de export! Toen Nederland in 1945 volkomen aan de Oester- en mosselkwekers hebben daaruit de juiste conclusie getrok ken: Als zg hun belangen willen ver dedigen, als zij willen redden wat er te redden valt, hebben zg geen kwart eeuw meer om in actie te komen, maar moeten zij NU handelen. Als straks de Oosterschelde aan de beurt is om afgesloten te worden, is het te laat! De bewoners van Yerseke zijn reeds in actie. Zij hebben de eerste stappen gedaan om op hoog niveau met klem aandacht voor hun belangen te vra gen door middel van adressen aan de ministerraad en door het aanvragen frond zat, verdiende het zijn eerste eviezen aan de bloembollen en aan de oesters en de mosselen. Men spiegelt ons schadevergoe ding voor steun, zoals destijds aan de Zuiderzeevissers, zegt een ander. En reageert dan als volgt: Hoe wil men dat doen? Ons schepen geven om te gaan vissen? Maar wg zijn feen vissers, wij zijn kwekers, oes- erboeren! En de schade vergoeden? Hoeveel zal dat kosten, nu het gaat om bedrg'ven, die een omzet hebben van 12 15 millioen per jaar? En de belastingen, die deze bedrijven op brengen? Als men dit bedrag ver- kapitaliseert, komt men aan een be drag, waarmede men alle dijken rond de Oosterschelde, incluis de nodige werken, zodanig kan verhogen en verzwaren, dat volkomen veiligheid wordt bereikt. En daarmede raken de mannen van Yerseke dan de kern van hun verzet. Zij geloven niet en bestrijden, dat de afsluiting van de Oosterschel de noodzakelijk is. Zij wijzen op de Nieuwe Waterweg, die open blyft ten behoeve van Rotterdam en op de Westerschelde, die open blijft ten be hoeve van Antwerpen. En zij vragen: Waarom kan de Oosterschelde dan niet open blijven ten behoeve van Yerseke, dat een nationaal belang vertegenwoordigt met zyn oester- en (Vervolg op pag. 2) het totaal aantal gemobiliseerde Vietnamezen stijgen tot ongeveer 'n half millioen. Uit Genève meldt „Reuter", dat het internationale comité van het Rode Kruis een dringend beroep op beide strijdende partijen heeft gedaan om het mogelijk te maken dat gewonden van de strijd om Dien Bien Phoe on der dekking van zijn embleem worden weggevoerd. Het heeft voorgesteld dat „oorlog voerende partijen de mogelijkheid van het instellen van neutrale zones voor het onderbrengen van zieken en gewonden, als voorzien in de conven tie van Genève, overwegen". Het comité voegt hieraan toe, dat de eenheden van de geneeskundige dienst aan beide zijden zware verlie zen hebben geleden. „Prawda" vraagt waar Westelijk antwoord blijft Op Russisch voorstel inzake lidmaatschap Atlantisch pact. Het Russische blad „Prawda", heeft Zondag, in verband met het recente aanbod van de Sow jet-Unie om lid te worden van het Atlantisch Pact, de vraag gesteld: „Waarom bewaren de Westelijke mogendheden het stilzwijgen De snelle verklaring van het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken, dat de Sowjet-voorstellen onaanvaardbaar waren, verraadde volgens de Prawda „slechts de zwakheid van de positie der tegen standers voor wat betreft de col lectieve veiligheid." De Westelijke regeringen zullen diudelijk moeten maken, of zij voor of tegen collectieve veiligheid in Eu ropa zfjn. aldus het biaa7 Onvoorzichtige arbeider stichtte brand op „Tanga". Hij zou koffie gaan halen.... De politie te Rotterdam heeft Za terdagnacht j.l. de 41-jarige haven arbeider A. P. N. aangehouden, wiens onvoorzichtigheid oorzaak zou zjjn geweest van de brand aan boord van het Duitse schip „Tanga", waar over wij reeds berichtten. Zondagmiddag is hij weer op vrije voeten gesteld, nadat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt. N. werkte in het ruim van de „Tanga" al3 zakkennaaier. Toen hii op een gegeven moment niets te doen had, zou hij voor zgn maats koffie gaan halen. Zijn tabaksdoos viel echter uit zijn broekzak, toen hij zijn porte- monnaie pakte. Daarop is hij tussen de balen van de lading gaan zoeken, waarbij hij een sigarenaansteker ge bruikte. Plotseling vatte een der ba len vlam. N. heeft nog geprobeerd het vuur met de handen te doven, doch zonder resultaat. DE VERWACHT: DEZELFDE TEMPERATUREN. Wisselend bewolkt met voorname lijk in het Noord-Oosten van het land enkele verspreide buitjes. Meest mati ge wind, in hoofdzaak tussen Noord- West en West Weinig verandering in temperatuur. (18 April volle maan). 14 April Zon: Maan: ZON EN AN. )p: 5.47 Op: 15.58 Onder: 19.34 Onder 4.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1