zwrrsAL KAPPIE EN DE GOUDEN HOORNS KING Sahara-woestijn kan omgezet worden in vruchtbaar land tun LEZERS SCHRIJVEN dit de 4ETHER KUNSTMATIGE ZEÜGENMELK VOOR VARKENSGEZIN DRENKELINGE KLEMDE ZICH VAST AAN EEN MEERPAAL MAANDAG 12 APRIL 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE 10URANT 5 EEN PROJECT VAN 100 MILLIARD GULDEN (Van een bijzondere medewerker) Uit de Sahara komen berichten over het werk van de Internationale ex peditie onder dr KoUmannsperger, die zich tot taak heeft gesteld de oorzaken op te speuren van het uitdrogen van de woestijngebieden en wa terbronnen te vinden, die het mogelijk maken het woestijnzand langzamer hand weer in akkerland te veranderen, dat In vroeger tijden daar te vinden was. Aan deze expeditie nemen Franse, Amerikaanse en Duitse deskun digen deel. Wat men thans in de Sahara tracht te bereiken is eigenlijk niets nieuws. De Fransen, die het grootste deel van het rond 6 millioen vierkante kilometer omvattende woestijngebied bezitten, zijn al jaren op zoek naar water in verschillende streken van Algerië. Herhaaldelijk werd bericht over de kostbare boorproeven van de geoloog professor Savornin, die na aanvankelijke mislukkingen ten slotte toch gunstige resultaten be reikte. In 1937 vonden de ingenieurs bij hun boringen in de ongeveer 600 km ten Zuiden van Algiers gelegen oase Chardaja water op een diepte van 500 meter. Op andere plaatsen moest veel dieper geboord worden, o.a. bij Zelfana, waar pas op 1200 metet diepte water werd gevonden; De opvatting van Prof. Savornin, dat het water, dat langs de hellingen van het Atlasgebergte neerstroomt, niet het zand wegsijpelt, maar in een groot bekken moet uitmonden, werd door deze boringen bevestigd. De kosten Men zou met het project van de irri gatie dezer uitgestrekte gebieden en de wederopbouw van reeds verval len oases waarschijnlijk al veel ver der zijn, als de boorproeven en alle andere daarmee verbonden werk zaamheden ook tijdens de tweede wereldoorlog voortgezet waren. Maar dit was helaas niet mogelijk. Sinds ongeveer zes jaar worden steeds nieuwe gravingen en borin gen verricht. Dt mm erop gericht in het midden van de Sahara, op een woestijnstrook van 300 km lengte en 9 km breedte oases aan te leggen. Gedeeltelijk zullen er nieuwe aange legd worden. Ook in het Guirdal zijn oases geprojecteerd. Men heeft daar met betrekking tot nieuwe land- bouwcultures reikt. reeds heel wat be- De Fransen, die overigens in Beni Abbes (Zuid-West-Algerië) een sta tion voor woestijnonaerzoek hebben ingericht, zijn er zich wel van be wust, dat de op papier staande reus achtige projecten voor het opnieuw vruchtbaar maken van de Sahara niet verwezenlijkt kunnen worden zonder buitenlandse financiële deel neming. De tegenwoordige expeditie wordt dan ook door de UNESCO be taald. De wouden geveld Het opnieuw vruchtbaar maken van de Sahara zou een gemeenschap pelijk werk van alle staten moeten zijn, die belang hebben bij het Afri kaanse werelddeel. En dat zijn waarschijnlijk alle Europese staten. Men heeft eens uitgerekend, dat de belangrijkste projecten ongeveer 100 milliard gulden zouden kosten. Een geweldig Dedrag dus, maar in verge lijking met de enorme oorlogs- en defensieuitgaven van de tegenwoor dige maatschappij toch nog gering. Advertentie. Schoonmaak-handen 7 DINSDAG 13 APRIL. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00— 24.00 KRO. KRO: i.OO Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en liturg, kalender. 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. „Lichtbaken", caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Idem. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30—12.33 Land- en tuinb. meded.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en katb. nws. 13.20 Lunchconc. 14.00 Promenade ork. 14.30 Kamerork. en so liste. 15.20 Gram. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: „Nederland en de Wereld": Mevr. J. J. RebelRun- ckel: „Nederlanders In Zuid-Amerika". 18.00 Hammondorgel met rhythm, bege leiding. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 „Een le vend monument". 19.15 Het Boek der B'oeken. 19.30 De gewone man. 19.35 Gr. (Intermezzo: plm. 19.50 „Vader doet de vaat"). 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Ra dio Phllh. ork. en solist, 22.25 Ken een haan een ei liggen. 22.40 Nat. Schaak kamp. 22.45 Avondgebed en liturg, kalen, der. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM n 298 m 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7AO Nws. 7.10 Gram 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Orgelconc. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleu ters, 11.00 Voor de zieken. 11.30 Piano- recitaL 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13,20 Lichte muz. 14.00 Muzikale caus. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.45 Pianospel. 18.00 Nws. 18.15 Gram. 18.20 Mil. caus. 18.30 Koorzang. 18.55 „Paris vous parle". 19.00 Voor de kleuters. 10.05 Harp en viool. 19.30 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Ge- var. progr. 20.45 Gram. 20.55 Diner bij Lucullus, hoorspel. 21.15 Lichte muz. 21.45 Muzikale comedie. 22.20 Buitenl. overz. 22.35 Dansmuz. 23.00 Nws. 23.15 „New York calling", 2320—24.00 Gram. Men moet weten, dat ten tijde van de Carthagers en de Romeinen de Noord-Afrikaanse woestijn niet be stond. Daar waar thans het karige, harde alfagras groeit, waren uit gestrekte wouden, die zonder over leg geveld werden. Hierdoor zijn ten slotte de geweldige kale vlakten ont staan, die men thans kent. In de toekomst zullen die bosgordels er weer moeten komen. In Libye, dat naar men weet sinds twee jaar een koninkrijk is, waren de Italianen begonnen oude Romein se waterputten weer uit te graven en bruikbaar te maken. Ze plantten ook gi*as en bomen, die het verstuivende woestijnzand moesten vasthouden. Binnen enkele jaren hadden ze goede resultaten bereikt, maar tij dens de laatste oorlog en vooral in de na-oorlogse tijd verviel alles weer. Thans is vooral Tripolitanië weer de onvruchtbare woestijn, die het was, vóór de Italianen het overna men. Natuurlijk zijn er in Frankrijk ook mensen, die zeer sceptisch staan tegenover de nieuwe boorproeven en in het algemeen tegenover alle po gingen om de Sahara weer vrucht baar te maken. Maar er is ook een heel aantal scherp calculerende man nen, die van mening zijn, dat er be halve water misschien nog andere waardevolle dingen in het zand ver borgen zouden kunnen liggen. Daar bij denken ze bijvoorbeeld aan de rij ke olievondsten in Tunesië. De techniek is tegenwoordig ver gevorderd. Met haar hulp kan veel bereikt worden, dat 20 jaar geleden onmogelijk was. Maar de alpha en omega van het hele Saharaproject is en blijft toch de financiering. Men mag zeer zeker benieuwd zijn naar de resultaten van de expeditie en de verdere stappen voor de nerbe- bouwing van de Algerijnse woes tijn. J eugdherbergcentrale bestond 25 jaar In het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam is Zaterdag het 25-jarig bestaan van de Stichting „Ne derlandse Jeugdherbergcentrale" ge vierd. De bijeenkomst werd bijgewoond door vele officiële vertegenwoordi gers van overheidsinstanties en van binnen- en buitenlandse jeugdorgani saties. De herdenkingsrede werd uitgespro ken door de vice-voorzitter van de N. J.H.C., drs. J. F. Haeck. De bijeen komst werd afgewisseld door zang, dans en declamatie van trekkers. Na mens het trekkerscomité bood men het bestuur een maquette aan van een jeugdherberg, die in Sittard wordt ge bouwd en in Augustus a.s. geopend. De trekkers hebben voor dit jubileum geschenk gelden ingezameld. In de avonduren werd door de trekkers in het A.M.YJ".-gebouw een jubileum revue over het wel en wee van de zil veren N.J.H.C. opgevoerd. De Amerikaanse Harvard-universiteit is van plan een radarzender te laten bou wen. waarmee men seinen kan uitzenden, die door de planeet Mars zullen worden teruggekaatst, aldus deelde de astronoom dr. Bok van de Harvard-universiteit Za terdag te New York mede. Radiomoeheid Met grote belangstelling heb ik kennis genomen van de publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, getiteld: Radio een vrije tijdsbesteding", voorkomende in de P.Z.C. van 1 dezer. Na lezing van het artikel vroeg ik mij evenwel af, hoe of het C.B.S. aan de daarin ver melde gegevens komt. in het bijzon der voor wat betreft de luisterinten siteit. Voor zover mjj bekend is er in de laatste tijd daaromtrent toch geen enquête gehouden of heeft 'n opinie onderzoek plaats gevonden. Hoewel blijkens uw Kantlijn in uw blad van 2 April j.l. het C.B.S. niet over één nacht ijs gaat en z\jn weetje wel weet, mogen we wel aannemen, dat het bureau op een andere wijze aan bedoelde gegevens is gekomen en willen we wel aannemen, dat deze juist zijn, ofschoon het bureau zich wel eerder vergiste! Aangenomen dus dat de cijfers betreffende de luisterintensiteit juist z\jn, zou het dan geen aanbeveling verdienen om de uitzenduren van wege de diverse omroepverenigingen drastisch te beperken? Men zou b.v. des morgens om 9 uur kunnen be ginnen. Hoeveel mensen zullen er behoefte aan hebben of er de tijd of de gelegenheid voor vinden om te circa 7.10 uur, na beëindiging der nieuwsberichten, naar populaire of andere muziek te luisteren? De och tendgymnastiek zou men voor de deelnemende liefhebbers kunnen handhaven, hoewel ik vermoed, dat die deelname gedurende b.v. de win termaanden wel niet zo verschrik kelijk groot zal zijn. Voorts zouden m.i. geen uitzendingen behoeven plaats te vinden in de middaguren, b.v. van 1416 of 17 uur ,met uit zondering dan van de Zaterdag-, Zondag- en feestdagmiddagen, op welke dagen meer ménsen uiteraard in de gelegenheid zijn om de uitzen dingen te beluisteren. Tenslotte zou den de uitzendingen nk de laatste uitzending der nieuwsberichten kun nen worden beëindigd, eventueel met uitzondering van de Zaterdagavonden en van ouae op nieuwe jaar. Als ik mij niet vergis worden de uitzendin gen van de Belgische omroep en van ae B.B.C. des avonds ook om 11 uur beëindigd, waarom zou het hier dus ook niet kunnen? Ik ben van mening dat, als men een en ander doorvoerde, dat het „luisteren naar de radio" er door zou worden gestimuleerd, want ik vrees, dat er zo langzamerhand ra diomoeheid, om eens in de termino logie van een zekere aardappelziek te te spreken, valt te constateren. Dit is ook geen wonder, gezien de her halingen, die door de omroepvereni gingen al reeds geruime tfld moeten worden toegepast. Daarbij niet te vergeten de nieuwsberichten, waar naar blijkbaar nogal intensief wordt feluisterd, ofschoon men sommige erichten niet minder dan 9 keer (3 uitzendingen, 3 maal herhaald) hoort aflezen. Actueel zijn deze dik wijls ook niet meer, aangezien zij soms al in uw blad hebben gestaan of er dezelfde dag in zijn te lezen! Uw advies om het gesproken woord „zwaarder" te maken zal m.i. wei nig effect sorteren, integendeel! Vlissingen, 6 April 1954. Ribesstraat 46 J. Ch. Pluymers. Buitengewoon N.V.V.-congres over ouderdomsverzekering Spoedige regeling gevraagd Zaterdag is te Utrecht het buitenge woon congres van het N.V.V. over de ouderdomsverzekering gehouden. Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter, de heer H Oosterhuis. Het congres werd o.m. bijgewoond door de minister van financiën, de heer J. van de Kleft. Na een rede van de heer J. Berger, die uitvoerig het rapport van de S.E. R. toelichtte betreffende het wenselijk geachte ouderdomspensioen, voerden tal van sprekers het woord De heer Oosterhuis legde er de na druk op, dat dit congres uiting wil geven aan het verlangen naar sociale gerechtigheid in het bijzonder voor hen, die in een leven van ploeteren en zorgen de gemeenschap hebben ge diend. Met algemene stemmen werd daar op een motie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat het onlangs door de Sociaal-Economische Raad uitgebrach te advies izake de wettelijke ouder domsverzekering, in belangrijke ma te overeenstemt met het plan, dat reeds in 1951 door de Raad van Vak- centralen bij de regering werd inge diend. Met het advies van de Sociaal- Economische Raad betuigt het N.V.V. warme instemming en met vreugde wordt geconstateerd, dat het advies van de S.E.R. met een zo grote meer derheid tot stand gekomen is. Aan de regering wordt gevraagd zo spoedig mogelijk een op het advies van de S.E.R. gebaseerd wetsontwerp bij de volksvertegenwoordiging in te dienen, opdat de wettelijke ouder domsvoorziening zo snel mogelijk wer kelijkheid worde. NEGEN KLEINE BIGGETJES Experiment te Radewijk (Van een onzer verslaggevers) Dit is het verhaal van negen biggetjes uit Radewijk bU Hardenberg. W\J ontdekten ze in een hok van de landbouw schuur van boer H. Heitnaen, die slechts een paar kilometer van de Nederlands-Duitse grens woont. De diertjes, die nauwelijks twee weken oud zijn, genieten een uitzonder lijke belangstelling van velen, die wat met de opfok van biggen te maken hebben. De reden daarvan is, dat een week na de geboorte van de bigge tjes de moeder zo ernstig ziek werd, dat ze overleed. Niemand gaf toen meer iets voor het leven van de kleine diertjes tot op een gegeven moment boer Hermsen in de gedachten schoot, dat een van zijn huurlieden hem eens verteld had van een geslaagde proefneming met kunstmatige voeding van jonge biggen. Hij kwam in contact met een ver tegenwoordiger van een grote meel fabriek en dat betekende het begin van een voor de boeren bijzonder in teressant experiment „Zonder beroep?" Het is een wonderlijk feit.dat U, hard werkende huisvrouw, volgens de wet nog altijd „zonder beroep" bent. hoe veel omvattend en verantwoordelijk Uw taak ook mag zijn Veel van de zwaarte van deze taak wordt echter van U afgenomen, doordat KING U elke dag opnieuw over de vermoeienissen en beslomme ringen hcentilt. KING betekent nieuwe veerkracht De gaven van de natuur zelf hebben KING-pepermunt die opwek kende werking gegeven. De natuur is met te verbeteren PEPERMUNT hei beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking Mannetje aan mannetje staan de big getjes van boer Harmsen aan de trog geschaardieder in zijn eigen vakje. Maar niet lang, want door de kunst matige melk zijn de dieren snél ver zadigd. Vispoeder nu ook voor menselijke consumptie Het is de Haagse chemicus dr. A. Salomon gelukt een vispoeder samen te stellen, dat alle goede eigenschap pen van de grondstof verse, ma gere zeevis, heeft behouden en dat wellicht voor de voedselvoorziening van hongerende gebieden van groot belang kan worden. Er zijn inmiddels octrooien in diverse landen aange vraagd en een Goudse machinefabriek heeft een machine ontworpen volgens het systeem der melkpoeder-droog- walsen, waarop dit vispoeder, dat ge schikt zou zijn voor menselijke con sumptie, te fabriceren is. Het is theoretisch eveneens moge lijk gebleken, vette vissoorten als ha ring en makreel tot vispoeder te ver werken, maar de traansmaak is dan nog een onoverwonnen probleem. De meelfabriek, had een speciaal rroductie samengesteld, dat kon wor den beschouwd als een soort imltatie- zeugenmelk en de deskundigen van de Fabriek, die met de samenstelling van dit product belast waren, namen er sinds kort proeven in de practijk mee. Radewijk vormde een nieuw ter rein voor de proefnemingen van deze deskundigen. Zij stelden een speciaal schema op voor de kunstmatige voeding, lieten een bijzondere trog aanbrengen in het hok van de landbouwschuur van boer Hermsen en voorts werd een ver warmingslamp opgehangen boven de ligplaats van de biggetjes. Tot op heden verloopt dit bijzonde re experiment, dat door tal van des kundigen met bijzondere belangstel ling wordt gevolgd, uitstekend. Al meer dan twee weken worden de big getjes kunstmatig met Imilac zo heet deze kunstmatige moedermelk gevoed en ze groeien uitstekend. De nele kuur zal ongeveer zes weken in beslag nemen en men heeft er goede verwachtingen van. SNEL VERZADIGD Toen wij deze week bij boer Herm sen een kijkje kwamen nemen naar de stand van zaken van de proefne ming werden de diertjes juist ge voederd. Het was een vermakelijk gezicht te zien hoe de biggetjes weg sprongen naar de kleine trog met kunstmatige moedermelk. Wij heb ben dit moment gefotografeerd en het plaatje hebben we hier afgedrukt. Veel tijd werd ons overigens bjj het nemen van deze foto niet gelaten want de meeste diertjes waren ln nauwelijks twee minuten verzadigd. Zij zochten weer snel hun plaatsje onder de warme lamp op Deskundigen vertelden ons nog van de grote betekenis van deze nieu we methode van kunstmatige opfok van moederloze en boventallige big gen. Hoewel de practische ervarin- voeding men toch verwachtingen. Verwach tingen, me in Radewijk ook bewaar heid schijnen te worden. Voorheen was het immers namelijk zo, dat der gelijke diertjes veelal ten dode ston den opgeschreven. Bij de Tweede Kamer ls een wetsont werp ingediend tot instelling van een pro ductschap voor bier. Dit ontwerp sluit aan bij een reeks van ontwerpen van instel lingswetten voor productschappen op het gebied van de voedseloorziening. die reeds eerder bij de Staten-Generaal zijn ingediend. EEN POGING TOT MOORD? Zonderling verhaal Een 52-jarige gescheiden vrouw, naaister van beroep, is Vrijdagavond omstreeks half twaalf door de bewa ker van de nieuwe Utrechtse brug over de Amstel in samenwerking met een voorbijganger uit het water ge haald. Zij vertelde even later op het politiebureau Pieter Aertszstraat, dat zij door een barer kennissen op geraf fineerde wjjze in het water was ge duwd. 55. De morgen daagde reeds, toen Kappie en de Maat aan boord van de Kraak terug keerden. „Leven jullie nog?!" riep de Meester op gelucht, „ik dacht al, dat de bandieten jullie te pakken hadden gekregen en wilde juist aan land gaan, om jullie te zoeken". „Het zou ja een wonder zijn, als jij iets vrolijkers gedacht had, zwartkijker", zei Kappie. „Nee, jong, al les is goed afgelopen: de boeven zitten achter slot en grendel, we hebben de twee gouden hoorns terug en we kunnen dus rustig de reis naar Nordvik voortzet ten." „En ik zal sturen!" riep de Maat. „Zou je dat wel doen, jong?" vroeg Kappie, „Je moest toch rust hebben met je....eh.... hoorndolheid?" „Zolang een ander op mijn plaats staat, heb ik toch geen ru3t", antwoord de de Maat. „Nu goed dan," stemde Kappie toe, „maar kalmpjes aan. Zodra je je moe voelt, neem ik het over en ga jij naar je kooi". De rest van de reis liep prettig en zonder enige moeilijkheid. Maar toen Nordvik in zicht kwam, hoorde Kappie plotseling dat er iemand luid op de misthoorn blies. „Welke klont doet dat?!" riep Kap pie, ongerust op het geluid af rennend, „straks wordt de Maat weer hoorndol!" Maar toen hij de dader zag, viel zijn mond open van verbazing, want.niemand anders dan de Maat zelf stond op de hoorn te bla zen! „Kappie!" juichte de Maat, „lk ben genezent Ik kan het geluid weer verdragen! Ik ben niet meer hoorndol!" „Gefeliciteerd, Jong." riep Kappie, „hoewel je dol heid ons nog goed te pas is gekomen, is het toch maar beter, om normaal te zijn! En zo is het maar net!" EINDE. Onmiddellijk daarna zou deze man, een 41-jarige sorteerder, die even eens gescheiden is en nogal eens met de vrouw uitging, er op zijn motor snel vandoor zijn gegaan. Drie kwartier later troffen recher cheurs de man thuis aan. Zijn motor was nog warm. Hij werd meegeno men naar het bureau en na verhoor opgesloten. Dat hij de vrouw in het water zou hebben geduwd, ontkende hij ten sterkste. Hij gaf wat de poli tie noemt een gesloten alibi op. dat door de politie zal worden nagegaan. De politie twijfelt aan de waarheid van het door de vrouw vertelde ver haal, mede, omdat het motief van de ze poging tot moord niet duidelijk ls. De vrouw werd door de brugbe- waker pas in de Amstel ontdekt, na dat ze al geruime tijd in het water had „vertoefd". Ze had zich namelijk vastgeklemd aan een meerpaal, die vier meter uit de wal stond. Waarborgsom voor Marie Besnard bijeen Vrienden en verwanten van Marie Besnard. die er van wordt verdacht zes familieleden te hebben vergiftigd, hebbende waarborgsom van 1.200.000 frank waartegen Marie Besnard door het gerechtshof te Bordeaux is vrij gelaten, aan een advocaat overhan digd. De Koninklijke Nederlandsche Stoom boot-Maatschappij N.V. heeft wederom opdracht gegeven voor de bouw van twee motorschepen van ongeveer 950 ton d.w. elk. Het aantal schepen waarvoor de K.N.S. M. op het ogenblik bouworders heeft lo pen is door deze opdracht gestegen tot vijftien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7