Zeelands bevolking moet zich nieuwe toekomst bewust worden WALCHEREN KIEST DE JUISTE GEWASSEN OFFICIËLE PUBLICATIES MAANDAG 12 APRIL 1954 PROV IN 01 ALB ZEEUWSE COURANT 7 BESLISSENDE JAREN Gewest Zeeland P.v.d.A. belegde openbaar congres te Goes Zeeland staat voor beslissende jaren. Na de ramp zijn de Zeeuwse pro blemen in verbysterend tempo komen aanstormen en met de verwerkelij king van het Drie-eilandenplan en het Deltaplan zal het historisch, geo- graphisch, economisch en cultureel aspect van Zeeland volkomen verande ren. Dit brengt grote verantwoordelijkheid voor het Provinciaal bestuur met zich mee, want men zal niet te Iaat mogen komen en tijdig de bakens dienen te verzetten. Ook de bevolking zal zich de toekomst van Zeeland bewust moeten worden. Wjj kunnen ons na de ramp geen passieve rol meer veroorloven. De Part\j van de Arbeid is zich van de grote verantwoor delijkheid diep bewust en heeft daarom een urgentieprogram opgesteld. Hierin wordt getracht voor vele jaren de weger, aan te geven om mogelijk de problemen te overwinnen, waardoor de welvaart van de Zeeuwse bevol king in al haar geledingen op hoger peil kan worden gebracht. Deze woor den sprak de heer L. P. van Oorschot, voorzitter van de Statenfractie aan het slot van het eerste Zeeuwse openbare congres, dat deze partij Zaterdag in „de Prins van Oranje" te Goes belegde. noodzakelijkheid dat Zeeland tot ont wikkelingsgebied wordt verklaard, sprak in de middagbijeenkomst jhr. mr. T. A. J. W. Schor er, wethouder van Middelburg en lid van Prov. Sta ten over de zorg voor en de ontplooi ing van de mens. Drie sprekers leidden hier de voornaamste problemen op het ge bied van de landbouw, de economie en op hét maatschappelijk en cultu reel terrein in. Het lia van Ged. Sta ten, de heer C. Hamelink uit Axel, die de economische positi van Zee land belichtte, liet daarbij een wel zeer dringend beroep op de landelijke overheid noren om steun, ter door breking van de vicieuze cirkel, die de economische ontwikkeling van ons gewest belemmert. Bij de opening van dit congres verwelkomde de gewestelijk voorzit ter van de P.v.d.A., de heer M. J. van Poelje, o.m. de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, de wethou ders J. J. van Melle en mr. H. B. Bouwman, mej. dr. de Brugn Oubo- ter, vertegenwoordigster van het Partijbestuur, de Tweede Kamerle den, mevr. A. Ploeg en de heer H. van Sleen, alsmede de irecteuren, resp. wnd. directeuren van E.T.I., de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk Werk en de Provinciale Planolo gische Dienst. DE LANDBOUW. In de rij van inleiders, die daarop de punten van het urgentieprogram ma nader belichtten, besprak de heer P. J. Bom, wethouder van Kortgene eerst de facetten, in de landbouw, welke zouden kunnen bijdragen tot grotere welvaart in Zeeland. Hij be handelde hierbij o.a. hei-verkaveling, bedrijfssanering en wees er op, dat op het gebied van waterbeheersing en ontwatering in Zeeland nog wel iets valt te verbeteren. Alleen een volle dig uitgevoerd Deltaplan zal waar borgen kunnen bieden voor de oplos sing van dit probleem. Aanleg van §oede wegen kan ook velt voordelen ieden. Spr. brak een lans voor de zgn. onrendabele gebieden voor aan sluiting op het electriciteits- en wa terleidingnet, op voor de betrokke nen aannemelijke en financieel ver antwoorde voorwaarden. Ook het landbouwonderwijs en dj voorlich ting verdient de aandacht. Het mid delbaar landbouwonderwijs zal meer lesuren moeten krijgen, voor het be vorderen van de algemene ontwikke ling. Zowel voor de landarbeider, als voor hel bedrijf zal bevo.derd moeten worden, dat de landarbeider meer dan tot dusver de lagere landbouwschool bezoekt. De boer dient actief mede werkend lid van zijn organisatie te zijn, en vlot met verantwoord inves teren. Tenslotte bepleitte de heer Bom een goede-relatie tussen werk gever en werknemer. WELVAART IN EIGEN GEWEST. De heer C. Hamelink, lid van Ged. Staten, besprak de economische po sitie van Zeeland, die uiterst zwak is en dit zal blijven, tenzij spoedig be langrijke en gunstige invloeden op treden. Hg illustreerde dit met ver wijzing naar een aantal cijfers uit het Ontwikkelingsplan va., het E.T. I. over het bevoTkmgsverloop tussen 1880 en 1950. Een nadere beschou wing van de cijfers leert, dat gebie den als Schouwen-Duiveland, Tholen, Noord-Beveland en West Zeeuwsch- Vlaanderen, zonder belangrijke indus trieën, in groei ver achterbleven bij Walcheren. Zuid-Beveland en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. De agrarische sector kan de bevolkingsaanwas niet opvangen, terwijl ook industrie-ves tiging hiertoe onvoldoende is. De vis serij dreigt achterop te geraken, me de, door expansieve krachten in het bedrijf zelf. In verband met het Del taplan was spr. van mening, dat een diepgaand onderzoek ingesteld moet worden of de oestercultuur toch be waard kan blijven. Hij dacht daarbij o.a. aan een verversingskanaal naar de te leggen afsluitdijk. Diep ging spr. in op de oorza ken, dat de industrie zich hier niet verder kan ontwikkelen. De geo grafische structuur van Zeeland drukt loodzwaar op het econo mische leven. Door alle belemme ring van veren e.d., zijn de pro ductiekosten te hoog. Het Rijk zal daarom meer bereidheid tot hulp nioeten tonen, opdat een groter percentage Zeeuwen hier kan wor den vastgehouden. Dit is ook van nationaal belang, daar dc Zeeu wen die naar elders in het land vertrekken, de werkgelegenheid voor de daar wonenden weer moeilijker maakt. HET VREEMDELINGEN VERKEER. Eén hïeuwe bestaansbron voor Zee land vormt het groeiende vreemde lingenverkeer. Met rijkssteun zullen de hier liggende mogelijkheden nog veel meer bennt dienen te worden. Spr. noemde bijv. het scheppen van de kreken en in de Braakman. Een krachtig geluid liet de heer Hamelink horen tegen de onbillijke classificatie. Hg zou meer voelen voor een stelsel van premies voor de periferie. Een progressief beleid van het provinci aal bestuur zal nodig zgn om te voor komen, dat wijde perspectieven als door het Deltaplan geopend, niet be nut worden. Nadat over deze inleidingen tal van vragen waren gesteld, waarbij drs. Verburg van het E.T.I. wees op de MAATSCHAPPELIJK CULTUREEL WERK. EN Hg schetste daarbij het wezen van 't maatschappelijk werk, dat zich richt op de enkele mens. Hoewel hierbij de levensbeschouwingen een belangrijke rol spelen, was spreker van mening, dat de overheid op het sociale en cul turele terrein toen verantwoordelijk heid draagt en deze samen met bijv. de kerken dient te dragen. Verzuiling staat een gezonde groei op deze ge bieden in de weg. Het maatschappe lijk werk wordt noe langer hoe meer van een meer dan locaal karakter. Daarom zullen de Provinciale Staten meer direct bij dit werk betrokken moeten worden. Het beleid gaat thans buiten de volksvertegenwoordiging om. Als mogelijkheid noemde spr. de instelling van vaste commissies uit de staten. De verschillende facetten besprekend, wees spr. op de wense lijkheid van een provinciale gezond heidsraad, de geestelijke volksge zondheid, onderzoek vanuit sociaal aspect inzake de volkshuisvesting, moderne blindenzorg, stichting van B.L.O.-scholen en -nazorg, provinci ale steun aan kaderopleiding voor lei dersjeugdwerk en oprichting van een f'i'ov. jeugdraad. Ook op cultureel errein zal de overheid haar passivi teit moeten afleggen. Spreiding van culturele voorziening moet worden nagestreefd, terwijl ook door jeugd- concerten e.d. de kunst aan de jeugd moet worden gebracht. Sociaal en cultureel dient de stichting van ver enigingsgebouwen en dorpshuizen te worden gesteund. In het licht van de komende veran deringen, zal men moeten zorgen met de plannen klaar te zijn. Daarbij zal de landelijke wetgever er naar moe ten handelen, dat bij de ontsluiting van de eilanden door afsluiting van de zeegaten de sociale, culturele en economische vragen een belangrijke plaats innemen. Tenslotte bepleitte spr. een des kundige documentatie in Zeeland en een nauwere samenwerking tussen E.T.I., P.P.D. en de Stichting Zee land v. Maatschappelijk en Cultureel werk. Zg dienen eikaars plannen te kennen. Na enkele vragen en opmerkingen, gaf tenslotte de heer Van Oorschot een samenvatting, waarin hij con cludeerde dat dit congres geslaagd mag heten. Na diverse problemen, door inlei ders belicht, nog besproken te heb ben en waardering te hebben geuit voor de voortvarendheid van de Del tacommissie, eindigde de heer Van Oorschot met een propagandistisch woord voor de a.s. Statenverkiezin gen. Met een opwekkend slotwoord van de voorzitter werd daarop dit congres beëindigd. Vlissingen Rijwiel van politieman ontvreemd Een Vlissingse politie-agent, die Vrij dagavond op sluitingsronde was in de diverse café's, kwam tot de ontdek king,, dat men zich over zijn rijwiel had ontfermd. Zijn vermoeden, dat een schepeling hieraan schuldig zou zijn, bleek juist. Bij de Bailey-brug werd de snoodaard achterhaald. Zon der rijwiel en mét een oroces-verbaal moest de man zijn reis voortzetten. Vergadering P. v. d. A. In het AN.M.B.-gebouw hield onder voorzitterschap van de heer M. J. van Poelje, de afdeling Vlissingen van de Partij van de Arbeid een vergadering tijdens welke in de bestuursvacatures C. Ouwehand en mevr. Koops werd voorzien door de benoeming van de heren J. Dobbelaere en J Marijs. Het 1 Mei-feest werd nader besproken, evenals de actie voor de a.s. Staten verkiezing. Aandacht werd gevraagd voor het eerste Zeeuwse partij-con gres Zaterdag a.s. te Goes. De heer Van Poelje hield daarna een causerie over nationaal en inter nationaal socialisme. Hierop volgde een interessante gedachtenwisseling. „Een gangster in huis". De Amateurs Groep Vlissingen (A.G.V.) geeft Zaterdag 24 April a.s. in het Concertgebouw een op voering van de klucht „Een gang ster in huis". Brandweer rukte uit De Vlissingse brandweer moest Zon dagavond om ongeveer zeven uur uit rukken omdat kwajongens op de vuil nisbelt aan de Baskensburgweg papier in brand hadden gestoken. Het vuur was snel bedwongen. Propaganda-avond Nederlandse Blindenbond Op Vrijdag 23 April a.s. zal te Mid delburg een propaganda-avond ge houden worden door de Nederlandse Blindenbond. Er zal een film worden vertoond, namelijk „Eén van ons", vervaardigd naar een novelle van de blinde schrijver Willem Kramer, voorts wordt medewerking verleend door de blinde pianist Th. van Driest en door het Middelburgs Mannenkoor onder leiding van Jan Kuiler. Het openingswoord zal gesproken worden door de burgemeester, mr N. Bolke- stein, het slotwoord door mr J. F. Hornstra, directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. Meliskerke A.R. kiesvereniging Te Meliskerke vergaderde de A.R.- kiesvereniging, onder voorzitterschap van de heer W. de Buck. Na een welkomstwoord van de voorzitter wa ren de verslagen van secretaris en penningmeester aan de orde. Hier bleek o.m. uit, dat het ledental ge lijk is gebleven en dat er wijziging in de contributie gebracht zal moe ten worden. De aftredende voorzitter werd met algemene stemmen herkozen. Op een inleiding van de voorzitter, getiteld „De doorbraak", volgde een levendige discussie. De heer P. Sinke sloot de vergadering met gebed. Westkapelle Uitvoering O.K.K. en Westkappels Dameskoor Te Westkapelle gaven de muziek vereniging „O.K.K." en het West kappels Dameskoor een uitvoering in het vereniginj Tifillp Wprriisf". T bezet. De voorzitter van „O.K.K.", de heer P. Minderhoud, sprak een welkomstwoord, waarna onder gro te aandacht het toneelspel „Verloren Dorp" van Arie van der Lugt werd opgevoerd. Dit stuk behandelde de ondergang van het Franse dorp Tigny. Alle spelers vertolkten hun rol op uitstekende wjjze. waarvoor het publiek met een lang en ver diend applaus dankte. Na de pauze bracht „O.K.K." enkele muzieknum mers ten gehore onder leiding van de heer P. de Rooy. Westkapslla Vergadering V.V.V. Onder voorzitterschap van burge meester mr. M. Tydeman te Westka pelle kwam de plaatselijke afdeling van V.V.V. bijeen in café „De Valk" De heer G. W. Oskamp, directeur van de provinciale V.V.V. behandelde een aantal mogelijkheden om vreemdelin gen te trekken. Eenvoudige plaatse lijke ontspanning, zoals muziek, zang of film, wordt zeer gewaardeerd. Besloten werd de trap naar de zee dijk te verbreden, bankjes op de dijk te plaatsen en een reddingsgordel op het noodstrand te plaatsen. Vrouwenpolder Vergadering „Van knop tot bloem" Het kinderkoor „Van knop tot bloem" te Vrouwenpolder hield zgn jaarvergadering onder leiding van de heer A. Louwerse. Uit de ver slagen bleek, dat er een batig slot was. De aftredende bestuursleden werden brj acclamatie herkozen. De kinderen voerden een tweetal toneel stukjes op, benevens enige voor- drachtjes. Mr dr Schraal sprak voor ADVIES RIJKSTU1NBOUWVOORL1CT1NGSDIENST Corn Boys verloor van productief De Zeeuwen In de thuiswedstrijd tegen De Zeeuwen heeft Corn Boys uit Sas van Gent een 13 nederlaag gele den. In de eerste helft gingen de par tijen vrijwel gelijk, maar na de her vatting waren de Boy< het sterkst. Zij wisten echter niet van de vele kansen te profiteren. De Vlissingers waren echter productiever. Daarom verdienden zij de zege, die echter geflatteerd is. Na ongeveer 19 minuten spelen CH.U. Middelburg— Vlissingen Voor de Statenkring Verenigingen Middelburg en Vlissingen der Christe- lijk-Historische Unie sprak mr. dr. J. J. R. Schmal uit Voorburg, lid van de Tweede Kamer, Zaterdagmiddag in de Bogardzaal te Middelburg over „In het zicht van de komende Statenverkie zingen". In een boeiend en geestig betoog wees spr. zijn toehoorders op het be lang van de Statenverkiezing, waar bij het gaat om de samenstelling van de colleges, die de provinciale huis houding besturen en de Eerste Kamer kiezen, functies, waarvan men de be tekenis niet moet onderschatten. Mr Schmal gaf vervolgens een beknopte beschouwing van de binnen- en bui tenlandse politieke toestand, waarbij hij in het bijzonder de gedragslijn van de C.H.U. nader toelichtte. Uitvoerig stond spreker stil bij het streven naar de totstandkoming van de Europese eenheid, die hem zeer na aan het hart gaat en waaraan hij als lid van de Nederlandse afvaardiging in de Raad van Europa actief mede werkt. Mr. Schmal gaf een summier overzicht van. het werk. dat tot dusver in Straatsburg is verricht Hij sprak als zijn mening uit, dat er vordering wordt gemaakt op dit terrein, dat moei lijk en groot is en waarbij zeer vele problemen een rol spelen. In het bij zonder gewaagde spr. tenslotte van de samenwerking tussen de afgevaardig de van de Prot. Chr. partijen in de Raad van Europa, die hij als zeer nut tig kenschetste. Na de rede van mr. Schmal werd nog een aantal vragen gesteld. De bijeenkomst stond onder leiding van mr. W. F. E Baron van der Feltz. Aanbesteding Door P. Wondergem, architect te Kruiningen werden de volgende perce len aanbesteed, t.w. perceel A, 4 wo ningen aan de Hoofdstraat, perceel B. 2 woningen aan de Schoolstraat, per ceel C, 2 woningen aan de Grintweg, perceel D, 1 woning aan de Zanddijk, en perceel E, 1 woning aan de Nieuw- straat. Ingeschreven werd als volgt: Kasteleijn, Vianen, A f 43.480.—, B f 28.300—, C f 3R 550-—D f 13.830.—. E f 12 700; Van Gorp, Goes, A f 46.500, B f 28.356.—, C f 38.096,—, D f 12.750,—, E f 12620.Hopmans, Goes, A f 44,200—. B f 28.260.C 38.880.—, D f 13 380,—. E f 12.925; Van Kempen. Bergen op Zoom, A f 51.900,—, B f 26.000 Schrijver, Goes, A f 45.500, B f 28.980.—, C f 36.000,—. D f 12.700.—, E f 12 500.—; De Theije, Terhole, A f 44 180.-. B f 30.950,—, C f 37.850.—. D f 13 000,—, E f 13.100.—; A. Verstrae- te, St. Jansteen A f 43.625—, B f 30.125 C 37.600,—, D f 13.145,—, E f 13.145 Gebr Mollet, Hansweert, D f 12.100.—. E f 12.500; Van de Velde, Biezelinge, D f 13.000.— E f 12.200.—. De gunning voor al deze percelen Is aangehouden. gaf de midvoor van- de bezoekers zijn ploeg de leiding-. Kort daarna strafte een der Boys-voorwaartsen een fout in de De Zeeuwen-defensie af (11). Hoewel beide ploegen nog kansen kregen, werd er voor rust niet meer gescoord. Na de her vatting waren de Sassenaren in de meerderheid. Talrijke doelrijke kan sen deden zich voor, maar niemand wist daarvan te profiteren. Daarbij komt nog, dat de De Zeeuwen ach terhoede beslist een goede dag had. Twee snelle aanvallen van de Vlis singers brachten twee doelpunten. Corn Boys zette nog een wanhopig slotoffensief In, dat echter op niets uit liep. Over zoutgevoeligheid van bloemen weinig bekend In aansluiting op hetgeen wij in een vorig nummer reeds publeceer- den over de aanleg van tuinen op ge ïnundeerde gronden, volgen thans nog enkele aanwijzingen van de Rijks Tuinbouwvoorlicntingsdienst voor bloementuinen. Over de zoutgevoeligheid van bloe men is minder bekend dan van groenten, daar er geen proefvelden met siergewassen zijn aangelegd. Gewaarschuwd wordt om voorlo pig geen dure bloemplanten en hees ters te kopen. Vooral de groenblij- vende coniferen zijn erg teer. Men plant bg voorkeur in het voorjaar en niet in de herfst. In 1954 zal men zich tevreden moet enstellen met wat eenvoudige en sterke bloemplanten, welke niettemin de tuin toch een fleurig aanzien kunnen geven. Wacht met de definitieve aanleg tot 1955 en zo nodig tot 1956 Om te begin nen kan men wat viooltjes, vergeet- VOETBAL Nieuw-Borgvliet versloeg Zeelandia (12) Aanvankelijk leek Zeelandia de ernst van de wedstrijd tegen Nieuw- Borgvliet niet in te zien. Hoewel de voorhoéde zich actief toonde bleef 't beslissende schot uit. De Nieuw- Borgvliet-doelman stichtte met zijn verre uittrappen herhaaldclyk ver warring in de Zeelandia-achterhoede. Het was ook door zijn toedoen, dat de rust met een 10 voorsprong voor zijn club kon ingaan. Een verre uittrap" belandde bij zijn rechtsbui ten. die geen moeite had de bal in het net te deponeren. Na de rust van hetzelfde laken een pak. Reeds na 2 minuten strafte Nieuw-Borgvliet verkeerd ingrijpen van de Zeelandia-doelman af. Eerst 7 minuten voor het einde kon links half G. Simons de eer redden. De ze ge kwam voor Nieuw-Borgvliet toen nog in gevaar, maar het, slot-offen- sief der Zeelandianen. dat veel te laat kwam. mocht niet meer baten. Het bleef dus 12. Axel moest buigen voor R.C.S. (1—3) Axel kon het op eigen veld tegen R. C.S. niet bolwerken. De Souburgers, die technisch met kop en schouders boven de Axelaren uitstaken, trokken direct ten aanval In de 7e minuut ont stond een worsteling voor het doel van Axel en de rechtsbinnen van R.C S. wist met een zuiver schot de doel man van de thuisclub te nasseren, R.C S. bleef sterker en de enkele malen, dat Axel voor het doel van de gasten kwam, werden de schoten zo onzuiver geplaatst, dat zij geen gevaar inhiel den. In de 23e minuut veroorzaakte Schelleman geheel onnodig een straf schop en R.C.S. voltrok het vonnis (2 0) In de 32e minuut brak de R.C.S.- midvoor door de Axel-defensie en het derde doelpunt was geboren (30). Na de hervatting had Axel het windvoordeel en de thuisspelers zaten fel op de bal. Pas na 30 minuten kon Steel een op maat gesneden pass van Jonkman benutten (3—1). Het was jammer dat enkele spelers zich af en toe aan unfair spel te buiten gingen, waartegen scheidsrechter Hoogenboom laks optrad. R.C.S. behaalde een ver diende. doch geflatteerde overwinning- mijnietjes, primula (bakkruldjcs) en Bellis (curagousjes) planten. Als bolgewas kan men in April gladiolen poten. Deze zijn tamelijk sterk tegen zout. In de herfst zal men reeds tulpen, crocussen en nar cissen kunnen poten. De zaaibloemen, welke voor 1954 worden aangeraden, zijn: goudsbloe men, zomer-chrysanten, portulaca, leeuwenbek, strobloemen, statice, clarkla, O. L kers, korenbloemen, gypsophila en zonnebloemen. De een zal het beter doen dan de ander, doch in 1953 werden ze in de reeds vroeg drooggekomen gebieden geteeld en hebben het tot bloei ge bracht. Petunia, lobelia en ageratum groei en ook tamelijk goed op grond die nog wat zout bevat, doch deze moet men niet zaaien; men kan deze be ter als plantjes kopen bij de bloe mist. Dahlia's groeien niet zo best op nog zoute grond; de stengels blij ven kort. Wil men deze toch telen, dan regelmatig water geven in de zomer. De volgende vaste planten kunnen reeds dit voorjaar worden geplant: chrysanten, herfsttasters, armeria (Engels gras), artemisia (bHvoet), daglelie, margriet, helianthusï klei ne zonnebloempjes), statice. In ver band met het dichtslempen van de grond tijdens de winter doet men be ter om niet in de herfst te planten. Men schiet er ook niets mee op door nu al een vruchtboom op bes sen te planten en deze met kunst en vliegwerk in het leven te houden. Wanneer de bomen een iaar staan te kwijnen,, zal zich dit later ongetwij feld wreken door verminderde groei of zelfs afsterven. BESCHUTTING. Nu nog iets over de beschutting Het inunaatiegebied is vlak en win derig. Tracht met rietmatten of op andere wjjze de tuin te beschutten. Dit zal de groei zeer ten goede ko men. Wil men houtgewas planten van liguster en els kan men beter wachten tot na de zomer Voor de vruchtbomen is het zelfs aanbeve lenswaardig om het windscherm één of meerdere jaren van te voren aan te planten. Tot slot wort nog gewezen op het gevaar, dat schuilt in gebruik van bloempotten welk ein zout water hebben gelegen. Deze blijven zeer lang zout. Men dient deze minstens een week in zoet water te zetten en dit water enkele malen te verversen. LAATSTE NIEUWS VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. VERPLICHTE AANMELDING BIJ HET STEMBUREAU. De burgemeesters van Middelburg en Vlisisngen brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag 21 April 1954 van des morgens acht tot des namiddags vijf uur de stemming ter verkiezing van de leden der Provinciale Staten zal plaats hebben. Zij herinneren aan de verplichting, be doeld in artikel I 9, der kieswet. Ieder, die volgens het kiezersregister voegd is tot de keuze mede te werken, is verplicht zich binnen de voor de stem ming bepaalde tijd aan te melden bij het stembureau van het voor hem aangewe zen stemdistrlct. Voorts wijzen zy op het bepaalde in ar tikel 128 van het wetboek van strafrecht: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Middelburg, 9 April 1954. Vlissingen, Graaf Boudewijn 1, Biervliet en de Kruisvaarders In 1204 banier geplant in Constantinopel? Zevenhonderdvijftig jaar is het van daag 12 April 1954 geleden, dat Krnisvaarders de stad Constantinopel veroverden. Op grond van overleverin gen en uit het feit, dat het wapen van Biervliet overeenkomst vertoont met dat van Constantinopel, wordt wel aangenomen, dat uit Biervliet afkom stige Kruisvaarders bij deze gelegen heid dc Kruisbanier op de stadswallen van de Turkse hoofdstad hebben ge plant! De belegering van Constantinopel begon, na een tiendaagse voorberei ding, op 17 Juli 1203 met een bestor ming door de Kruisvaarders onder aanvoering van Graaf boudewijn I van Vlaanderen van het landfront. De aanval mislukte echter en men be sloot eerst over te gaan tot het ver overen van het omringende land, waarin men vrijwel slaagde. Op 12 April 1204 gelukte het even- w. „Westka" wel de stad in te nemen en dappere pelle Herrijst". £)e~ zaal was geheel burgers van Biervliet zouden toen de banier triomfantelijk op de stadswal len hebben geplant Graaf Boudewijn, die in Biervliet een kasteel bezat en de stad vele voorrechten schonk, was bij de inwoners van deze stad zeer ge liefd en ook daaruit zou af te leiden zijn, dat er onder „die van Biervliet" velen geweest zijn, die Boudewijn volgden. Het op dat van Constantinopel ge lijkende wapen van Biervliet heeft in de linkerhelft een kruis in zilver op een blauw veld; de ..kwartieren" waarin dit kruis deze helft van het wapen verdeelt, zijn elk bezet met vijf penningen. De rechterhelft van het wapen toont de Leeuw van Vlaande ren. MIDDELBURG. AANMELDING EN AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGSREGISTERS. B. en W. van Middelburg en Vlissingen, gelet op het bepaalde in artikel 112 van het besluit bevolkingsboekhouding. Staats blad 1936, nr. 342; herinneren de bevolking aan haar ver plichtingen. omschreven in de artikelen 3 tot en met 16 van genoemd besluit; brengen als voornaamste ter openbare kennis: lo. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die in Nederland nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet, on verwijld moet worden opgenomen in één der bevolkingsregisters: 2o. dat ieder moet worden opgenomen in het bevolkingsregister der gemeente, waar hij voornemens is duurzaam., of voor onbepaalde tyd ais regel zijn nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust te genieten: 3o. dat in geval van onzekerheid om trent het onder 2o. vermelde büzonde- re voorschriften gelden: 4o. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die Nederland verlaat, onverwijld van het bevolkingsregister moet worden afgevoerd; 5o. dat bij adresverandering binnen de gemeente de nodige wijzigingen in het bevolkingsregister moeten worden aangebracht. Voorts, in verband met het bovenstaan de: dat aangifte van vertrek uit of vam huizing binnen de gemeente mondeling of schriftelijk moet geschieden op de dag van, of uiterlijk vijf dagen na het vertrek (bij het verlaten van Neder land, ten hoogste vijf dagen tevoren) of né de adresverandering, met opgave van het laatste adres en van de naam der gemeente, of van het land en de plaats, waarheen vertrokken en het nieuwe adres (zo nodig met opgave' van de naam van het hoofd van het gezin); b. dat aan de aangever van een vertrek, behoudens bijzondere gevallen, onmid dellijk een verhuiskaart wordt uitge reikt of toegezonden, welke hem dient als bewijs van afmelding en welke binnen vijf dagen moet worden ingele verd bij het bestuur der Nederlandse De verkiezingen in België Volgens sommige functionarissen van stembureaux verloren de katho lieken tussen acht en 15 procent van hun aanhang. In Brussel waren hun verliezen groter dan in de provincie. De socialisten en de liberalen won nen vijf tot 12 procent in vergelij king met de verkiezingen in 1950. De communistische verliezen be liepen 10 tot 40 procent. In sommige Brusselse kringen, die men gezaghebbend kan noemen, neemt men aan, dat in het geval van een coalitie tussen de socialisten enerzijds en de liberalen of de C.V.P. anderzijds, Paul Henri Spaak de portefeuille van buitenlandse zaken zal krijgen. Anderen menen, dat, als de socialis ten inderdaad de leiding van de rege ring op zich nemen, Spaak automa tisch het premierschap zal krijgen. KERKNIEUWS CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Ouderkerk aan de Am- stel: J. van Dijken te Aalten en A. Gruppen te Biezelinge. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Vlaardingen: F. J. Dieleman te Yerseke. NED. HERV. KERK Beroepen te Arnemuiden ds. J. T. Doornebal te Oene (Gld.) Benoemd tot vicaris te Buurse (O.) A. J. van Cruynincren cand. te Sluiskil. INTREDE IN POORTVLIET Zondag 16 Mei a.s. zal cand. C. J. P. Lam uit Hilversum zijn intre de doen in de Ned. Herv. Kerk te Poortvliet, na des morgens door ds de Bruijn van Ermelo tot predikant te zgn bevestigd. HOOG EN LAAG WATER 2 April U.+N A.P. U.+N.A.P. U.- -NJl.jp. U.—N.A.P. Vlisr n 1" L 1.25 5.0 1. .35 1.53 Terneuzen li 1.60 5.22 1.91 17.52 i 75 Hansweert 12.07 5 2.05 18.25 1.87 Zierikzee 12.25 1.20 5.47 1.58 18.23 1.36 Wemeldinge 0.03 1.06 12.39 1.36 5.54 1.79 18.33 1.54 gemeente, in welker bevolkingsregister de persoon moet worden opgenomen; c. dat ieder, die in de gemeente nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet en die nog niet in een be volkingsregister is opgenomen of die ten onrechte nog in het bevolkingsre gister ener andere gemeente is opgeno men, zich binnen vijf dagen na zijn aankomst in persoon moet aanmelden by het gemeentebestuur onder overleg ging van een paspoort of ander iden titeitsbewijs. indien hy uit een plaats buiten Nederland en van een verhuis kaart of legitimatiebewijzen, indien hij uit een andere gemeente van Neder land is vrijgesteld van aanmelding; d. dat bestuurders van instellingen, ge stichten of schepen waarin personen onder enig bestuur inwonen, alsmede hotelhouders, pensionhouders en ka merverhuurders uiterlyk vijf dagen na de opneming of huisvesting of na het vertrek, mededeling moeten doen van de geslachtsnaam en de voornamen van ieder persoon, die langer dan veertien dagen in de instelling, 't gesticht, schip, hotel, pension of huis wordt of is op genomen of gehuisvest, alsmede van ieder zodanig persoon, die daaruit ver trekt; e. dat overtreding van de voorschriften wordt gestraft volgens de wet; f. dat voor persoonhjke aanmelding en voor mondelinge aangifte voor het be volkingsregister te Middelburg gele genheid zal worden gegeven op werk dagen van 9 tot en met 12 uur bij de 3e afdeling (Bevolking c.a.) der ge meente-secretarie, gelegen Lange Noordstraat 1; en Vlissingen bij de af deling bevolking. Houtkade. Middelburg, 14 April 1954. Vlissingen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3