Middelburgs predikant keerde uit Zuid-Afrika terug Zeeuwse Almanak 65 JAAR GETROUWD NAM BANKEMPLOYÉ TE GOES ENVELOPPE MET 50.000 weg? BRAND IN MEUBELFABRIEK IN BINNENSTAD VAN GOES DERMA Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 12 APRIL 1954 NA VERBLIJF VAN VIER MAANDEN Ds. F. Don over zijn ervaringen „De Kerk in Zuid-Afrika heeft in de samenleving een belangrijke taak, terwijl de predikant in de Zuidafrikaansc gemeenschap een heel andere plaats inneemt dan hier", aldus verklaarde ons ds. F. Don, voorzitter van de Centrale Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Middelburg, die met zijn echtgenote vorige week met de „Zuikerkruis" uit Afrika in Nederland terugkeerde. Op de heenreis was het predikantenochtpaar aan boord van de „Water man", waar ds. Don als geestelijk verzorger der emigranten fungeerde. Gedurende de tijd, die hij in de Unie doorbracht, heeft de Middelburgse predikant het genoegen gehad zjjn zoon, ds. J. A. Don, die lange tijd in Pretoria heeft gestudeerd, te Piet Retief te mogen bevestigen in het Ambt. Namens de Ned. Herv. Kerk woon de ds Don een deel van de zitting der algemene Kerkvergadering van de Afrikaanse kerk by, waar o.a. ge sproken werd over de invloed van de pers. Uiteraard werd ook gedis cussieerd over het probleem van de apartheid. Daarin staan de Afrikaan se kerken in grote trekken achter het beleid van de regering-Malan. Ds. Don zeide ons, nu pas een goede indruk gekregen te hebben hoe ingrijpend dit probleem is. „Het leeft bij de gehele bevolking en de vreemdeling wordt direct naar zjin opinie daarover gevraagd". Wat ae Middelburgse predikant speciaal was opgevallen, was het grote drankmis- genen, die naar Zuid-Afrika gaan, zich de vele problemen waarvoor hij komt te staan, goed voor ogen moe ten stellen. Ds. Don had echter de indruk, dat de Nederlandse immigrant, die zich na aankomst in het nieuwe land spoedig kerkelijk oriënteert, meer mogelijkheden tot aanpassing heeft. Hij baseerde deze mening op ge sprekken met Nederlanders in Zuid- Afrika onder wie enkele Zeeuwen die volledig in de kerkelijke ge meenschap waren opgenomen. „Men heeft daar een intensief ge meentelijk lever en staat onmiddel lijk klaar om de ander te helpen. In Stichting Herstel Kruiningen? Nu de Herstel-commissie Kruinin gen per 1 April haar werkzaamheden heeft beëindigd, hebben enkele inwo ners tegen Woensdag a.s. een verga dering belegd om te trachten daar tot de oprichting van een stichting tot herstel van Kruiningen te komen. Zeeuwse jagers vergaderden te Goes Zaterdagmiddag kwam de afdeling Middelburg van de Kon. Ned. Jagers vereniging in „De Prins van Oranje" te Goes in jaarvergadering bijeen on der voorzitterschap van dokter H. Frima uit Zoutelande. In het jaarverslag memoreerde de secretaris, de heer J J. Huyssen uit Arnemuiden, o.m. dat met uitzonde ring van Noord-Beveland, vorig jaar de jacht in de geïnundeerde gebieden afgesloten is geweest. Voor dit jaar is aan de minister voorgesteld alle overstroomd geweest zijnde gebieden te sluiten voor de jacht op hazen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren C. J. J. v. Arenthals Kort- gene en E. N. C. van Riessen. Goes, herkozen. Ook de consuls van de af deling Middelburg werden bij accla matie herbenoemd. Nadat de heer P. J. A. Dootjes uit Goes, secretaris van de Wildschade- commissie, nog een uiteenzetting v/ucci aii&u, 11.3 uci uauiuuxo- bruik, dat zowel bij blanken als bij JJ? ïro»" steden is er echter minder over het werk van deze commissie naturellen voorkomt en dat veel gro- binding, om welke reden men thans had gegeven, werd een Engelse ge- ook tracht in een stad als Johannes- luidsfilm vertoond over het weten burg een Hollandse predikant can te schappelijk werk voor het in stand stellen, speciaal voor de cmigran- houden van de wildstand in Enge- ten land. ter vormen aangenomen heeft dan in ons land. Gedurende het weekend zijn de café's gesloten, terwijl nie mand drank mag verkopen aan na turellen. Dit laatste feit is oorzaak van een uitgebreide smokkelhandel, waarbij een groot aantal blanken zorgt, dat de kleurlingen toch van alcoholhoudende drank wordt voor zien. PREDIKANTENTEKORT. Als een van de problemen, waar mee de kerk in Zuid-Afrika heeft te kampen, noemde ds. Don het tekort aan predikan ten. Vooral op het platteland ondervindt men daarvan de schadelijke invloeden. Er zjjn vele plattelandsgemeenten, die af en toe door consulenten wor den bediend. Dit komt natuurlijk het kerkelijk leven niet zeer ten goede. De jaarlijkse aanwas van afge studeerde predikanten is te gering om de vacante plaatsen te bezet ten. Ter illustrering van het nijpend tekort noemde ds. Don het voor beeld van zijn zoon, die nauwelijks afgestudeerd, reeds beroepen werd en kort daarop reeds zijn intrede kon doen. „De predikant neemt in de Zuid- Afrikaanse gemeenschap een geheel andere plaats in dan hier", aldus ds. Don. „Hij staat veel meer tus sen de mensen in en fungeert als in termediair in vele kwesties, waarin de Nederlander het niet in zijn hoofd zou halen zijn dominee erbij te roe pen". Dit strekt zich zelfs zover uit, dat het voorgekomen is, dat een man, die zijn huis niet binnen kon, om dat zijn echtgenote de deur had af gesloten, zijn dominee te hulp riep, inplaats van zoals in Nederland vermoedelijk de politie of de brandweer EMIGRATIE. Sprekende over de emigratie „Geen stap zo groot in het leven van een mens als^de emigratie", zei de Middelburgse predikant, dat de- In liet Gereformeerde Rusthuis aan de Westwal te Goes is het vandaag een bijzondere dag. Het echtpaar A van Antwerpsn-Huissoon uit Nïeuiv- dorp, dat sedert een viertal jaren hier zijn levensavond doorbrengt, her denkt dan het feit dat zij Zondag 65 jaar in de echt waren verbonden. Oma van Antwerpen is 90 jaar, ter wijl haar man dit jaar 89 hoont te worden. Beiden genieten nog een goe de gezondheid, hoewel de vrouw sinds haar 50ste jaar met de ogen sukkelt en bjjna het gezichtvermogen heeft verloren, terwijl de man hardhorend VAN TOT Roekeloos! „Jeugd kent geen gevaar", wordt wel eens gezegd en het komt helaas nogal eens voor, dat deze uitspraak in derdaad gerechtvaardigd is. Dat was ook het geval in Oostburg. waar eni ge scholieren meenden op de publieke weg een snelheidswedstrijd op de /'ets te moeten honden. In een bocht bij de Nieuwstraat verloren de knapen Baardmannen De kor, het vistuig van de mossel kwekers, schijnt een goed instrument te zijn om geheimen aan de zeebodem te ontrukken. Bij het schoonvissen van een mosselperceel op de Wadden zee viste de bemanning van de Bru 8 uit Bruinisse enige aarden kruiken op. welke aangeduid worden als „Baardmannen". De bruin aarden, ge glazuurde kruiken vertonen aan macht over het stuur en het gevolg schenkzijde een baardige^mannenkop was een aanrijding, waarvan de juist passerende melkboer Van P. het slacht offer werd. De man bekwam een ont wrichte pols, zijn klompen werden ver nield en veertig liter melk ging verlo ren! De scholieren werden aansprake lijk gesteld voor de schade en hopelijk zal dit een lesje voor de roekeloze rij ders zijn. OP ZIJN BEURT... Burgemeester Bosselaar is in Aag- tekerke opgevolgd door burgemees ter J. Geuze, die zoals ge in de P.Z.C. hebt kunnen lezen Vrijdag feestelijk is ingehaald. Burgemeester Geuze zal nu dus voortaan dc raadsvergaderingen in Aagtekerke leiden en ongetwijfeld zullen de raadsleden in de eerste ver gaderingen de in zo vele jaren ver- trouwd geworden figuur van de heer Bosselaar missen. Dat gaat zo. Maar in het voorzitterschap is toch één facet ongewijzigd gebleven'. Bur gemeester Geuze zal namelijk dezelf de voorzittershamer hanteren, die burgemeester Bosselaar 28 jaren als uiterlijk teken zijner waardigheid ge hanteerd heeft. De hamer was een persoonlijk bezit van de oud-burge meester. Hij mocht hem 28 jaar ge leden, b\j zijn intredeals geschenk van zijn vader ontvangen. Thans heeft de heer Bosselaar ech ter afstand gedaan van de voorzit tershamer en deze op zijn beurt ten geschenke gegeven aan de nieuwe burgemeester, terwijl de gemeente de hamer in eigendom, heeft gekregen. Zodat de hamer nog véle, véle ja ren door Aagtekerkes burgemeeste- voor het meest op luchtvaartgebied ren gehanteerd zal kunnen worden! 1 heeft onderscheiden. Ze stammen uit de zestiende eeuw en werden o.m. in Keulen gebruikt. Ook schipper De Koning van de Bru 62 viste een dergelijke kruik op. Ook kwamen scherven en stukken hout naar de oppervlakte en men vermoedt, dat in lang vervlogen tijden op deze plaats een schip is vergaan, waarvan de resten nog op de zeebodem rusten. UIT DE NATUUR. Twee natuurwetenswaardigheden: Een Oostburgse familie is in het bezit van een clivia in bloei, die op één steel maar liefst 25 open bloe men vertoont! Bij de veehandelaar A. Jansen te Sluis heeft een schaap het leven geschonken aan vier lammeren, hetgeen in de schapenwereld geen dagelijks verschijnsel is, IN T GOUD. „In 't goud" komt het echtpaar P. den EngelsmanVan Vossen te St. Annaland, dat Woensdag 14 April a.s. zijn vijftigjarige echtvereniging hoopt te vieren. Ook het echtpaar Joh. Bout —Dg Witte hoopt deze mijlpaal bin nenkort te bereiken en wel op 21 April a.s. In Krabbendijke viert mejuffrouw Leuntje Cusee voorts 18 April a.s. haar gouden jubileum als huishoud ster in dienst van de heer H. Koster, zodat er de komende weken heel wat goud blinkt! PRIJS. De Belgische helicopter-piloot Gerard Tremerie heeft de „Prix Mon sieur Fontaine ontvangen voor zijn verdienstelijk reddingswerk tijdens de overstromingsramp in Februari 1953. Deze prijs, die vergezeld gaat van een belastingvrije gratificatie, groot 10.000 Belg. francs, wordt jaarlijks uitgereikt aan de Belg. die zich in het jaar daar- •3. Zij zjjn nog helder van geest en aunnen heel wat vertellen over him even dat zij in Nieuwdorp door brachten, waar de man boerenkleer- maker en barbier was. Zij kunnen zich nog goed de tijd herinneren dat er gewerkt moest worden van twee of vier 's morgens tot 's avonds half twaalf. En wanneer een klant zijn broek niet kon missen, zag Van Ant werpen er ook niet tegenop, om het reparatiewerk "s nachts op te knap pen. Het scheren en knippen ging voor vijf cent en in het begin zelfs voor drie cent! „Maar dat was, om er ,,m" te komen". Uit verre omtrek kwamen de boe- rennaar Antweiyen om hun kleding te laten maken, want niet iedere kleermaker kon een goed „kruis" in de broeken zetten, zo vertelde Oma van Antwerpen. Twee zoons en een dochter heeft het thans jubilerende echtpaar groot gebracht. De jongens gingen reeds op jeugdige leeftijd naar Amerika en zijn nooit meer in hun oude vader land teruggeweest. Een van hen is gepensionneerd als Amerikaans mi litair en de andere is koster van een Reformed Church. Groot was daarom de verrassing, toen na de bevrijding op zekere dag twee kleinzoons als Amerikaans sol daat in Europa, hun grootouders in Nieuwdorp kwamen opzoeken. Van wege de taalmoeilijkheden kon de con versatie wel niet zo vlotten, doch het bezoek was er niet minder prettig om. Een getrouwde dochter woont 1- St. Philipsland en deze zal zeker aan wezig zijn op het feest van deze twee dankbare en opgewekte oudjes, die zich in het rusthuis uitstekend op hun gemak voelen. EEN ARRESTATIE VERRICHT Hij legde verwarde verklaringen af Vrijdagavond is te Goes aangehou den een empoyé van de Amsterdam se BankIncassobank in verband met de vermissing van een pakket, dat f 50.000 aan bankbiljetten bevat te en dat van Goes naar Amsterdam zou zijn verzonden. Wij maakten van deze diefstal Zaterdag j.l. melding. Reeds onmiddellijk na de vermis sing' van de bankbiljetten viel de verdenking op deze employé, die na herhaald verhoor zich zodanig in zijn antwoorden verwarde, dat aanhou ding gemotiveerd was. Door zijn royale levenswijze had deze employé reeds vroeger de aan dacht getrokken en het vermoeden bestond dat hij in moeilijkheden ver keerde. Het staat vast. dat de bank biljetten reeds vóór de verzending uit Goes gestolen waren. Men neemt aan. dat de bankbediende kans heeft gezien een enveloppe met oude kran ten, die uiterlijk precies gelijk was Vijfmaal raadslid benoemd in 'sHeer Arendskerke De heer W. A Smit te 's-Heer Hen- drikskinderen heeft een benoeming tot lid van de raad van 's-Heer Arendskerke niet aanvaard. Voor de jjfde maal moest derhalve in de va cature-Van Oosten (C.H.U.) oen be noeming plaats, vinden. Benoemd werd thans de heer J. Polderdijk te Nieuwdorp. Gemeentevlag Dreischor vastgesteld De gemeenteraad van Dreischor, welke vergaderde onder voorzitter schap van burgemeester A. II. Ver meulen, besloot een gemeentevlag vast te stellen in verband met de Zeeuwse Manifestatie 1954 in Mid delburg. Het ontwerp van de vlag ziet er als volgt uit: Een azuur-blauiv veld, dat van linksboven naar rechtsonder wordt gesneden door een brede zil veren strook. Op deze strook bevin den zich, gelijkmatig over de af stand verdeeld, drie horizontale sy- nople (groenen) ovale veldjes. Voorts besloot de raad tót de bouw van 26 woningen in vijf blokken aan de Tweede Ring. Een schetsontwerp hiervan is gemaakt door het archi tectenbureau Wesselo en Van Voorst. B. en W. werden gemachtigd tot de aanbesteding over te gaan Aan het uitbreidingsplan van de gemeente zal een industrieterrein worden toegevoegd, gelegen op de hoek LangewegStoofweg. Dit voor de oprichting van een vlas-zwingel- turbine in verband met de moderni sering van de vlasserij. Het terrein zal tegen een symbolisch huurbedrag in gebruik worden gegeven aan de vl assers-coöperatie. Bouw Zweedse woningen aanbesteed Door de Centrale Dienst Zeeland- Noord werd Vrijdag namens het ge meentebestuur van Oosterland aan besteed het bouwen van een 20-tal Zweedse houteh geschenkwoningen, waarvan een 2-tal te plaatsen te Sir- jansland Ingeschreven werd als volgt: Zvva- luwse Bouwcombinatie f 204.500; Gebr. Everaers en Van den Berg, Steenbergen, f 203.000: Fa Schutte en Ooihorst, Delden, f 201.300; Fa P. G. Nijssen, Rosmalen f 199.220; Fa Nodeiyk en Zonen f 191.895. De gunning werd aangehouden. aan de enveloppe met de bankbiljet ten, te verwisselen met 't laatstge noemde poststuk zodat een volko men waardeloos pakket naar Am sterdam ging. De man is in het Huis van Bewa ring te Middelburg ingesloten. Snel optreden voorkwam erger Zaterdagmorgen om vyf over tien werd de brandweer van Goes gealar meerd voor een brand in de tturn- en schoolmeubclenfabriek „De Schelde" aan de Ossenhoofdstraat. Door snel in grijpen kon het vuur spoedig gedoofd worden, waardoor een ernstige brand in de dicht bebouwde binnenstad kon worden voorkomen. De brand ontstond in de spuitinrich- ting van deze fabriek, waar enkele arbeiders bezig waren turntoestellen met lichte ontvlambare lakken te be spuiten. Toen een der mannen de mo tor van een lakpomp wilde inschake len en daartoe de electrische-schake laar overhaalde, ontstond in het scha kelkastje vonkvorming. Doordat ech ter het beschermkapje van het scha kelkastje was verwijderd, deed het vonkje in de met lakgassen verzengde ruimte, plotseling een grote steekvlam ontstaan. De arbeiders brachten zich in veiligheid en hadden gelukkig de te genwoordigheid van geest de brand deuren af te sluiten, welke de spuit- afdeling van het magazijn en de tira- merafdeling scheiden. Er ontstond een hevige rookontwik keling, doch enkele brandweerlieden, met rookmaskers uitgerust, waren het vuur met een slang op de waterleiding spoedig meester. Een geluk was, dat het dak van de spuitinrichting, be staande uit gewapend glas, in tact bleef, zodat het vuur afgesloten bleef van de buitenlucht. Veiligheidshalve werd het magazijn, dat uitkomt in de Nieuwstraat, nog leeggehaald. De scha de beperkte zich tot de spuitinrichting, waarvan de muren en het in bewer king zijnde materiaal geheel gebla kerd waren. Examen. Geslaagd voor het examen voor diploma A kleuteronderwijs mej. de Bue te Borssele. Jachthaven in Breskens voor Brusselse jachtclub Eerste Pinksterdag een ralley De Brusselse Jachtclub neeft van dc Rijkswaterstaat toestemming ge kregen tot het aanleggen van een jachthaven gedurende de zomermaan den aan dé Westkant van de vissers steiger in Breskens. Op het ogenblik zijn enkele lief hebbers van de zeilsport in Breskens druk bezig met de aanleg van een meergelegenheid voor de jachten, waartoe vlotten, een gangway en dergelijk materiaal zijn aangekocht. Op le Pinksterdag zal een ralley door dc Brusselse Jachtclub worden gehouden vanaf Hansweert, met als eindpunt Breskens. Hel staat reeds vast, dat hiervoor grote belangstel ling zal bestaan, zowel van Neder landse als van Belgische zijde. Na aankomst van de jachten zal de Brusselse Jachtclub de ingebruik name van de jachthaven feestelijk bezegelen. Mars met Marinierskanel door Vlissingen Dinsdag 13 April zal te Vlissingen een marinemars gemaakt worden door de stad. De marinierskapel zal deze mars met muziek opluisteren. Te veertien uur wordt vertrokken van het marineterrein bij H.M.'s „Heems- kerek" De volgende route is vastge steld: Pr. Hendrikweg, P. Kruger- straat. Singel, Badhuisstraat, C. Bus- kenstraat, Spuistraat. Bellamypark, Nieuwendijk, Walstraat, A. Deken straat, Scheldestraat, P Krugerstraat, Pr. Hendrikweg. Op dezelfde dag des avonds te 20 uur 30 zal de marinekapel met tam boers en pijpers een taptoe houden op het Beursplein. Paas-fruitveiling te Goes OP DINSDAG A.S Dinsdagmiddag om één uur zal er in de veiling te Goes een Paas-fruitvei ling worden gehouden. In het koelhuis ligt nog een flinke partij appels opge slagen. waarvan er op deze bijzondere veiling een hoeveelheid zal worden geruimd. Er zullen ongeveer 1500 kratten verpakte appels, voornamelijk van de rassen goudreinet, Jonathan en Golden Delicious worden aangevoerd. Men wil er iets bijzonders van maken, waartoe tussen de appels kartonnetjes worden gezet, hetgeen het idee geeft, dat alle appels afzonderlijk in een huls zitten. De kratten worden met cel- lophaan afgesloten. Een en ander geeft in het pakstation een voor deze tijd van het jaar ongewone drukte. Lijk aangespoeld Dezer dagen spoelde nabij hotel „Noordzee" een lijk aan, dat geïden tificeerd werd als het stoffelijk over schot van de in Januari j.l. verdron ken visser E. H uit Oostende. Nadat het lijk door de politie was vrijge geven werd het naar Oostende ver voerd. waar begraving plaats vond. Varkenspestgevallen in Sint Annaland Door 13 varkenshouders werd te Sint Annaland voor 28 gevallen aan gifte gedaan van varkenspest. Oprichting Chr. school in Sint Maartensdijk overwogen In de gemeente Sint Maartensdijk wil men komen tot de oprichting van een Chr. school. Leden van de Chr. Schoolcommissie bezoeken de ouders om gegevens te verzamelen over het aantal kinderen, dat deze school eventueel zou bezoeken. Nieuwe dirigent Naar wtf vernemen heeft de muziek vereniging „Harmonie" te Oostburg dirigent is geweest van de Amster- den Bussche, die enige jaren onder- dirrigent is geweest van de Amster damse Postharmonie, zal de leiding van het corps op zich nemen. De heer Van den Bussche vestigde zich kort geleden te Oostburg. Collecte-opbrengsten. De collecte voor Simavi bracht te Westkapelle f 119 op. KUNST Bach's Mattheüs-Passion Amsterdams Oratoriumkoor o.l.v. Piet van E gemond. St. Baafskerk, Aardenburg In een boeiend opstel over „Eeu- wigheidswaarden" neeft de Amster damse historicus Jan Romein het ge niale product van de geest „polyin terpretabel", veelzijdig-uitlegbaar ge noemd. „We vechten er nog altijd over, hoe Bach gespeeld moet wor denzegt Romein in het begin van zijn betoog als hij voorbeelden noemt, en het lykt er daarbij op, als of hij juist een Mattheus-Pas^ionuit- voering heeft gehooid. Want er is wel géén werk van Bach, waarbij deze poly-interpretabiliteit zulk een grote röl speelt als in de passie naar de woorden van Mattheus: Zondagmid dag tijdens de uitvoering in de St. Baafskerk te Aardenburg, onder lei ding van Piet v. Egmond, kwam dit weer duidelijk tot uiting. Enige we ken geleden sehreven wij over de ver tolking onder Eduard Flipse te Huls dat deze dirigent bij beslissingen over problemen, die de partituur hem stelde, zich liet leiden door zijn ge weten, het geweten van de musicus. Vandaar, dat de muziek in de Hulster basiliek tenslotte niet ondergeschikt werd aan het woord. De verhouding van woord en toon by Bach een onderwerp, waarover klommen te vul len zouden zyn was naar Flipse's opvatting zodanig, dat de muziek niet tot illustratie diende van de tekst, maar dat de tekst de aanlei ding vormde voor een puur-muzikale vorm, een eigen wereld, waarin slechts de wetten der muziek rechts kracht bezitten. Van Egmond daaren tegen, zo bleek gisteren, stond veel meer op het standpunt van de „Ton- malerei", hy kende aan het woord een beslissende kracht toe, zodat om een voorbeeld te noemen m de koralen de interpunctie van de tekst de plaats bepaalde, waar een irase- ringspauze werd gemaakt ook al dwong op die plaats een zg. door gaande noot in de stemvoering tot doorzingen. Niet de muziek, maar het woordHet is duidelijk, dat deze eerste Aardenburgse uitvoering daar door een totaal ander karakter had dan die in Hulst. Van Egmond zocht naar illustratie m klank en kwam daardoor tot onverwachte vertragin gen, tot koralen, waarbij een deel van het koor „bouche fermée" zong, kortom tot allerlei accenten, die lei den tot een interpretatie, welke door gaans wordt.aangeduid met het ad jectief „romantisch". Er kunnen van dit „illustratief" musiceren vele voor beelden worden genoemd, maar we willen ons tot een enkele bepalen: een frase als „drum musz uns sein verdienstlich Leiden recht bitter und doch süsze sein" werd in tweeën ge splitst, waarbij het eerste deel fortis simo klonk (verdienstlich Leiden), het tweede daarentegen pianissimo (recht bitter und doch siisz). Dit nu is mogelijk met Bach's mu ziek, zij is immers veelzijdig uitleg baar, naar het woord van professor Romein. Maar welke „uitlegging" is nu de juiste? Dat' hangt uiteraard af van het standpunt, dat men hul digt. Wie echter deze Mattheus-Pas- sionbenadert van de muziek uit, wie afgezien nog van religieuze over wegingen in dit werk een absoluut muzikale wereld zoekt, die zal een groot deel van Van Egmond's opvat ting moeten afwijzen, omdat deze di rigent de Bach-klanken af en toe scneen te beschouwen als programma muziek uit de negentiende eeuw. Dit verschil in uitgangspunt houdt echter niet in, dat er geen waarde ring kan bestaan voor de prestaties van Van Egmond en zijn Amster dams Oratorium Koor. Integendeel: de wijze, waarop Van Egmond zijn opvatting met dit ensemble realiseer de, was buitengewoon knap en dwong diep respect af. Hij is een uiterst bekwaam vakman, die zijn koor niet dirigeerde, maar het bespeelde. Hij demonstreerde met deze zangers en zangeressen en koortechniek van de hoogste orde, waardoor deze ..arden- burgse uitvoering een belangrijk en interessant evenement werd! Van de vocale solisten moet in de eerste plaats worden genoemd de tenor Willy van Hese, die staande in de preekstoel de Evangelist uitnemend en prachtig van voor dracht zong. Zijn lichte stem leek wei voor deze party geschapen. De veronderstelling is gewettigd, dat de kerk voor enkele vocalisten moeilijk heden opleverde voor een juiste in tonatie. want zowel Heieen Verkley, sopraan, als Caspar Broecheler, bas, hadden vaak onzuivere ogenblikken. De laatste zong Christus' woorden en had weliswaar een mooi geluid, maar helaas was dat het enige, waardoor hy zich gunstig onder scheidde. Zjjn voordracht was mat, waardoor de majesteitelijke glans van zijn partij niet of byna niet tot uiting kwam. De alt Aafje Heynis bevestigde haar goede reputatie, Jan Rietvelt tenor en Leo Rommerts, bas, voldeden eveneens, maar hadden beiden moeilijkheden met de grote ruimte. De begeleiding werd uitstekend verzorgd door net Noord Hollands Philharmonisch orkest, waarbij als instrumentale solisten optraden Jaap Stotijn en Jacq Moolenijzer, hobo, Marius Ruysink en Jan Tames, fluit. Het clavecymbel werd bespeeld door Jos Grubben, het orgel door Alex Schellevis. De fraai-gerestaureerde St. Baafskerk, die zich acoustisch uitstekend leende voor deze uitvoe ring, was geheel bezet. de K. VOOR MAROS! MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Het huls bij de ri vier". (18 jr.). 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De gesluierde Maja", (a. L), 20 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Hoffmanns ver tellingen" (aJ.), 19 en 21 uur; Luxor: „Het huis der verloren vrouwen", (18 Jr.). 20 uur. GOES Vandaag Grand: „O.K. Nero". (18 jr.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2