PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grote nederlaag van C.V.P. bij de Belgische verkiezingen Verkeerssituatie rond Oostburg is bevredigend BILT COMETS ZULLEN OPNIEUW BEPROEFD WORDEN HET ANTI-COMMUNISTISCH FRONT IN AZIE UITGESTELD? 197e Jaargang - No. 85 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter fioofdred.: G Ballintijn; Pl.-verv. W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f5.85 p. kw.; fr. p. p. f6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 12 April '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties max. 8 regels) van 1—5 regels f L— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160): Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160, telef. 26 BELANGRIJKE POLITIEKE OMZWAAI Socialisten behaalden aanzienlijke zetelwinst De Belgische verkiezingen van Zondag 11 April hebben over het alge meen een rustig verloop gehad. Er deden zich slechts weinig incidenten voor. In Luik werd een kleine autobtis met leden van de C.V.P. door socia listen met bakstenen bekogeld. Een van de inzittenden werd zo ernstig aan het hoofd gewond, dat hy in het ziekenhuis opgenomen moest worden. Zyn toestand is zorgwekkend. In Verviers, waar socialisten en katholieken elkaar met stokken en Dezemstelen te lijf gingen, waren de gevolgen minder ernstig. Hier liepen de demonstranten slechts builen en schrammen op. aan de nieuwe regering deelnemen. Unaniem werd aangenomen dat de C.V.P. haar (kleine) meerderheid in Kamer en Senaat zou verliezen. Waarnemers te Brussel waren Zon dagavond van mening, dat de dagen van de katholieke regering geteld waren. Links kabinet? Men voorspelde een nieuwe coalitie regering van katholieken en socia listen of een coalitie van socialisten en liberalen. In het hoofdkwartier van de libe rale partij verklaarde een woordvoer der: „Er is een duidelijk socialistisch een lichte liberale vooruit- Zondagavond kon men aan de hand van vele reeksen uitslagen vaststel len dat over de gehele lijn de Chr. Vokspartij achteruit was gegaan, ter wijl de socialisten evenals de libe ralen stemmen gewonnen hadden. De communisten toonden een sterke ach teruitgang. Een der splinterpartijen, de Christelijk Vlaamse Volksunie, bleek ongeveer tien procent stemmen aan de „moederpartij", de C.V.P., ontnomen te hebben. De voorzitter van het arrondisse ment Brussel van de C.V.P., De Spot, verklaarde, dat de verliezen van de C.V.P. hoofdzakelijk te wijten waren aan het optreden der splinterpartij en. De communistische verliezen noemde hij opmerkelijk. De socialistische leider, Paul Hen ri Spaak, verklaarde Zondagavond op een winst van zeven zetels in de Kamer te rekenen. Hij wordt als mogelijke minister van buitenlandse zaken genoemd, indien de socialisten Politie nam oplaag van ,,1'Humanité'' in beslag Nieuwe edilie slechts gedeeltelijk achterhaald De Parijs© politie heeft in de naclit van Zaterdag op Zondag de oplaag van het'communistische weekblad „PHumanité-Dlmanche" in beslag ge nomen, ongeveer 100.000 exemplaren. Het blad had een artikel over In- do-China, over vyf kolom op de voor pagina, met als kop „De koers van het bloed in Indo-China stftgt op de New Yorkse beurs". De politie had de wegen in de buurt van het gebouw van de Humanité af gezet en alle bestelwagens die van het gebouw wegreden, werden aange houden. De inhoud werd in politie auto's overgeladen. Incidenten hebben zich daarbij niet voorgedaan. Enige uren nadat de oplaag in be slag was genomen, werd een nieuwe editie uitgegeven, welke uit slechts één blad bestond. Dit bevatte een uit treksel van het eerder gegeven nieuws, onder de kop „De „Humani té Dimanche" in beslag genomen om dat het de waarheid sprak over het plan van Foster Dulles voor uitbrei ding van de oorlog in Indo-China". Er kwam ook een nieuw anti-Ame rikaans hoofdartikel ln voor. De politie kon slechts een gedeelte van de nieuwe editie, die op de bou levards verkocht werd, in beslag ne men. Levenslang voor Frans arsenicum-moordenaar Vergiftigde zijn vader en beide grootmoeders Robert Brunei, een 24-jarige Frans man, is door een rechtbank te Nimes tot levenslange dwangarbeid veroor deeld. Hij werd er van beschuldigd, zijn vader en zijn beide grootmoeders vermoord te hebben door middel van arsenicum. Toen de rechter het vonnis onder applaus van de publieke tribune uit sprak, had Brunei zijn gewone grijns op zijn gezicht. Brunei klapte voor rechter en jury in de handen. Twee psychiaters hadden tevoren verklaard, dat verdachte in juridi sche zin niet krankzinnig is. Volgens een van hen is Brunei echter slechts gedeeltelijk verantwoordelijk voor zijn daden. De andere noemde Brunei een „ongelukkige", die erfelijk be last is. fernitgang". Hij zeide. dat de voorspelling van zijn partij in dit stadium is: „Een Kamer van 96 socialisten, 88 katho lieken, 24 liberalen en 4 communis ten". In de oude Kamer hebben 108 ka tholieken zitting, 77 socialisten, 20 liberalen en 7 communisten. Spionnage-organisatie in West-Duitsland Het ministerie van binnenlandse zaken van Neder-Saksen heeft de ar restatie bekendgemaakt van vijftien agenten, die deel uitmaakten van een organisatie, welke in het gehele ge bied van West-Duitsland opereerde voor de Oost-Duitse veiligheidsdienst. Er werden inlichtingen ingewonnen over de sterkte van de geallieerde troepen enz. in W. Duitsland. Vliegveld Dien Bien Phoe werd beschadigd Aanvallen en tegenacties Frans-Vietnamese strijdkrachten hebben Zaterdagochtend in een door tanks gesteunde uitval uit de bele gerde vesting Dien Bien Phoe een op 30 Maart verloren gegaan steunpunt heroverd. De strijd om het steunpunt heeft de gehele ochtend geduurd. Na de verovering troffen de Fransen en Vietnamezen nonderden lijken van ge sneuvelde rebellen in de loopgraven aan. Het Franse opperbevel heeft Zon dag bekend gemaakt, dat een rebel len-afdeling de plaatijzeren startbaan van het vliegveld aan de Noordzijde van Dien Bien Phoe heeft opgeblazen in de nacht van Donderdag op Vrij dag. Dit werd gedaan door bamboe stokken, die met ontplofbare stoffen waren gevuld, onder de ijzeren pla ten te schuiven. Generaal René Cogny, de Franse opperbevelhebber in Noord-Indo-Chi- na, heeft Zondag in een interview met een Reuter correspondent te Hanoi verklaard, dat de vesting Dien Bien Phoe dank zy uit de lucht neer gelaten versterkingen even sterk is als voor de tweede Vietminh aanval op 30 Maart. De conditie van het gar nizoen is beter dan ooit tevoren, zei hy. Mossadeq in hongerstaking Oud-premier Mossadeq heeft Zater dag het militaire hof, dat zyn beroep tegen een vonnis van drie jaar een zame opsluiting behandelt, laten we ten, dat hy in „hongerstaking" was gegaan en dat hij de zitting niet zou bywonen. Nadat de openbare aanklager had verklaard, dat Mossadeq „om gezond heidsredenen" weigerde te eten, werd de zitting van het hof voor 24 uur verdaagd. Mossadeq beschuldigde het hof er van, dat het zijn klachten over zijn „onmenselijke behandeling" in de ge vangenis niet aan de pers had door gegeven. Hoewel de openbare aankla ger hem dagbladen kon tonen, die wel degelijk melding van deze Wach ten hadden gemaakt, weigerde de oud-premier toch zyn bed te verlaten. Mossadeq verklaarde zich later be reid voor net militaire hof te ver schijnen, nadat de president van 't hof gedreigd had hem met geweld voor het gerecht te zullen slepen. DRIE ONVERKLAARDE RAMPEN Geen brand aan boord Vrijwilligers zullen speciale proef vluchten maken met straalvliegtuigen van het type „Cornet" om te pogen de oorzaak te vinden van drie onver klaarde ongelukken met de-ze toestel len, waarbij in totaal 99 personen het leven hebben verloren, aldus deelde de president van de BOAC. sir Miles Thomas, Zaterdag mede. Bij deze vluchten zal men de maximale pres taties uit de toestellen halen om zwakke punten te ontdekken. De „Cornets" waarmede de proef vluchten zullen worden ondernomen, worden wellicht uitgerust met spe ciale noodluiken en schietstoelen om de bemanning een kans te geven uit een ten ondergang gedoemd vliegtuig te ontsnappen. Het zoeken naar slachtoffers van de Comet „Yoke Yoke", die bij Na- Ds. F. DonHerv. predikant te Mid delburg, verbleef ruim drie maanden in Zuid-Afrika (zie pag. 2), waar hy zyn zoon te Piet Retief in liet predi kantsambt bevestigde. Na deze plechtigheid werd een foto genomen van de predikanten die aan de hand oplegging deelname. V.L.n.r. ds. Van Bergen, Pretoria, een Nederlander, die al ruim 15 jaar in de Unie werk zaam is, dr. K. H. E. Gravemeijer, geestelijk verzorger van de Nederland se emigranten, ds. Don Jr., ds. Don Sr., prof Engelbreclit van de universi- teit van Pretoria en ds. Roos van Er- melo-Transvaal. Êels ten onder ging, is thans gestaakt !r zijn slechts 5 lijken geborgen. De verwondingen, welke de lijken ver toonden zyn vrijwel gelijk aan die van de Comet „Yoke Peter", welke eveneens door onbekende oorzaak in Januari bij Elba verongelukte. Geconstateerd werden ernstige ver wondingen aan het onderlichaam en de benen, doch geen brandwonden. Felle scheepsbrand in Rotterdams haven Omstreeks tien uur brak Zaterdag avond brand uit in een der ruimen van het 5729 brt metende Duitse ms. „Tan ga" dat in de Merwehaven te Rotter dam gemeerd ligt. Daar de brand zich ernstig liet aan zien. rukte de Rotterdamse brandweer met groot materiaal uit Met twintig stralen trachtte men het vuur meester te worden, doch 's nachts om drie uur sloeg het vuur van ruim i, waar copra ligt, over naar ruim 2. Men besloot de bemanniifg de raad te geven, van boord te gaan. Ook haalde men van boord, wat mogelijk was. De brand weer nam toen krasse maatregelen en liet nog meer materieel aanrukken. Zij begon met 40 stralen de beide ruimen geheel onder water te zetten. Om 4 uur was dit gebeurd en een uur later konden de motorspuiten en blusboten inrukken. Door de enorme massa water was de „Tanga" sterk voorover komen te liggen en met het voorschip aan de grond geraakt. Ter stond begon men het water weer uit de ruimen te pompen. Omtrent de oor zaak van de brand tast men in het duister. De schade is zeer aanzienlijk. Senator Arthur V. Wat kins rechts in gesprek met vier Indiaanse stam hoofden, die naar Washington kwa men, om in de hoofdstad van de Ver enigde Staten rekening en verant woording af te leggen van hun beleid voor het Senaatscomité voor binnen landse zaken. Boerenknecht in varkenshok In Westzaan woont sinds Vrij dag: een gezin in een varkens hok. Op advies van de burge meester werd deze ongebrui kelijke woning ter beschikking festeld van de boerenknecht Tamminga. De heer Tam minga was 14 jaar in dienst geweest van een boer aan de Kanaaldijk en woonde geduren de die tijd in een daggelders woning van zijn werkgever. In het najaar zegde de boer hem de dienst alsmede de woning op. Toen een nieuwe arbeider verscheen, moest Tamminga het huis uit. Dit geschiedde Vrijdag onder grote belangstel ling. Het varkenshok was in- fis voor menselijke beu ning geschikt gemaaKt Twee militairen met scooter verongelukt In de omgeving van Ede Is Zondag morgen een verkeersongeval gebeurd, waarby twee doden zijn te betreuren. Een scooter, bestuurd door een ka pitein met als duo-passagier een ser geant verliet omstreeks half twaalf het militaire kamp bij „De Drie sprong" aan de weg Ede-Ótterlo. De scooter stak deze weg over en werd, toen het voertuigje de weg Ede- Harskamp wilde oprijden door een van rechts komende militaire vracht wagen gegrepen. De scooter schoof onder de vrachtauto en vloog in brand. De bestuurder en zijn passa gier werden op slag gedood. De scooter zou het eigendom van de sergeant zyn terwijl de kapitein een proefritje maakte. FOSTER DULLES ARRIVEERDE IN LONDEN Engeland en Frankrijk willen op Genève-conferentie wachten De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, is Zondagmiddag te Londen aangekomen. Hij zal te Londen en Parijs spreken over de politiek, die de Westerse landen zullen volgen op de conferentie te Genève. Zondagnamiddag had hij reeds een bespreking met de Britse mi nister van buitenlandse zaken Anthony Eden. Des avonds sprak hy met premier Winston Churchill. Vogens diplomatieke kringen te Londen zou Eden aan minister Dalles mededelen, dat Engeland bereid is mede te werken aan een plan op lange termijn voor een of andere soort „gemeenschappelijke actie tegen com munistische expansie in Zuid-Oost-Azië". Maar de Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, zou er op aandringen, dat er niets zal worden ondernomen, waardoor de kansen, hoe klein ook, om door onderhandelingen een regeling voor Indo-China te bereiken, geheel en al teniet worden gedaan. Naar verluidt zijn Engeland en Frankrijk het met Dulles oneens over het tydstip, waarop een verkla ring over een verenigd anti-commu nistisch front in Azië moeten worden afgelegd en een waar&ïhmving gege ven aan continentaal China tegen Lumière overleden Auguste Lumière, die tezamen met zyn broer Louis de film heeft uitge vonden. is Zaterdag te Lyon overle den. Auguste Lumière is 92 jaar gewor den. In het laatste tiental jaren van de vorige eeuw hebben Auguste en Louis Lumière de eerste fabriek voor camera's en films te Lyon gebouwd. Auguste en Louis Lumière slaagden er in 1882 in een behandelingswijze voor fotografische platen te ontdek ken, die een groot succes bleek. Twaalf jaar later, op 28 December 1894, gaven zy te Parijs de eerste filmvoorstelling te wereld. GEEN VREES VOOR ZOMERDRUKTE Parkeerprobleem evenwel nijpend Evenals voor andere gewesten in Zeeland zal ook voor West Zeeuwsch- Vlaanderen met het aanbreken van het zomerseizoen de drukte op de we gen aanzienlijk toenemen. Binnenkort zullen dagelijks weer honderden auto's, bromfietsen en gewone rijwielen de wegen en (voor zover aanwe zig) de fietspaden „bevolken", waarmede de verkeersproblemen dan weer uitermate actueel zullen zijn. Want problemen zijn er nog, hoewel er de laatste tijd ook verbeteringen zyn aangebracht, die reeds daling in het aantal verkeersongevallen tot resultaat hadden! gesloten. Het gaat slechts om een klein gedeelte van een weg- het tot voorrangsweg verklaren van het beruchte kruispunt Potjes in de ig Sluis-Buitenlust, hetgeen eind rig jaar gebeurd is. Naar de adju dant der Rijkspolitie van de groep Oostburg, de heer J. K. Hariot, me dedeelde, is met name op dit gevaar lijke punt reeds een daling in het -—--J ^HHunt reeds een JMHPRHBHH aantal ongevallen geconstateerd. Daarnaast is men er toe overgegaan heggen, die het uitzicht belemmeren, drastisch „in te korten". „Ideaal is de toestand hier echter nog niet", al dus adjudant Hariot, die ons de situ atie in zijn gebied toonde. Even voor het kruispunt, aan de Sluisse zijde van de weg Sluis-Groe- de-Buitenlust, bevindt zich namelijk nog een rij knotwilgen. Ontegenzeg gelijk verleent deze bomengroep het landschap een bijzonder 1 bekoorlijk aspect, maar naar de mening van verkeersdeskundigen zouden hier de eisen van 't moderne snelverkeer toch moeten prevaleren boven het stre ven naar behoud van landschaps- schoon. Ook de knotwilgen maken voldoende uitzicht onmogelijk. In deze omgeving bevindt zich nog een hinderpaal, maar die zou uit de weg geruimd kunnen worden. Sinds ongeveer een half jaar is nu een gedeelte van de weg Zuidzande-Cadzand, onder Zuidzande, voor het verkeer af- helft, waarvan <le berm ver zakt is. De uit te voeren werk zaamheden wachten evenwel op een accoord tussen waterschap en prov. waterstaat over een ge rezen meningsverschil omtrent de vraag welke instantie hier moet ingrijpen. Intussen blijft dit weggedeelte afgesloten Rondweg Groede Een aanzienlijke verbetering in dit gebied is ongetwijfeld de nieuwe rondweg in Groede, welke het ver keer buiten de kom van de gemeen te omleidt. Een zwakke schakel is hier nog het kruispunt Prov. weg- Brouwerijstraat, waar de gemeente reeds het lofwaardig initiatief tot het aanbrengen van knipperlichten heeft genomen. Of zulks reeds voldoende is zal de practijk in dit seizoen moe ten leren. Een ander weggedeelte, dat de aandacht verdient, is het kruispunt onder Buitenlust, even buiten Bres- kens, waar de weg van Groede uit komt op 't traject Breskens-Schoon- V. V« - ■*- re) „inhalen nabij nogal eens voor. Zeer tevreden en terecht! betoonde adjudant Hariot zich over de verbeteringen op het traject Schoondijke-Oostburg, waardoor on der Oostburg een prachtige brede ryweg, met rijwielpaden, ontstond. Via de kom der gemeente komt de ze weg ook uit op de geheel ver nieuwde Zuidzandsestraat, die ten dele werd gewijzigd in een drie- baansweg. „De weggebruikers moeten de mo gelijkheden van deze weg echter nog beter leren benutten. Maar al te vaak komt het nog voor, dat het langzame verkeer gebruik maakt van de middenweg en dat is beslist niet de bedoeling!" aldus adjudant Hariot. Nabij het „Grote Gat" kwam voorts nog een nieuwe „doorbraak" tot stand naar de Rijksweg, richting Aardenburg. Parkeerproblemen Hoewel in de gemeente Oostburg de verkeerssituatie op enkele pun ten een verbetering onderging, wor stelt men hier evenals in Sluis met het parkeerprobleem, dat zich met name op marktdagen doet gelden. Het Ledelplein biedt wel iswaar plaats aan ongeveer 150 per sonenauto's en nabij de Hervormde kerk kan men een 40-tal vracht auto's plaatsen, maarop markt dagen telt Oostburg een zeshonderd auto's binnen zyn muren! Men kan de wagens dan in vrijwel alle stra ten in de kom der gemeente gepar keerd vinden, niet zelden aan beide zijden van een straat, en dan is ver keer vrijwel niet meer mogelijk. Het scheppen van voldoende par keerruimte is voor Oostburg dan ook een punt, dat ernstig bezien wordt en niet zonder redenen! Afgezien echter van dit probleem en de en kele hiervoor genoemde nog be staande kleine moeilijkheden, kan men in en rond Oostbnrg de zomer- drukte uit verkeers-technisch oog punt bezien met een vrij gerust hart afwachten. verdere steunverlening aan de Viet- minh-opstandelingen in Indo-China Dulles wenst tot actie over te gaan vór de conferentie van Genève, welke 26 April begint. Engeland en Frankrijk zyn van mening, dat men door de besprekin gen te Genève eerst de bedoelingen van de communisten te weten moet komen. Dit verschil van mening, aldus di plomatieke kringen, sluit echter niet uit, dat er een of andere tussentijd- se verklaring wordt gepubliceerd. Men verwacht, dat Bao Dai, het hoofd van de staat Vietnam, bespre kingen met Dulles zal voeren, wan neer deze in Parijs is. Bao Dai is Zon- fdag uit Vietnam in Frankrijk aan- ekomen. Hij wil onderhandelen over e onafhankelijkheid van Vietnam. De man die dertig diners bestelde Een 26-jarige vertegenwoordiger M. C. T. M. is Vrijdagavond te Rotter dam gearresteerd. Hij had zich uitgegeven voor een marechaussee en bij een cafetaria dertig diners besteld. Daarna deed hij in een eveneens gefantaseerde functie van militaire inkoper bij een poelier een bestelling van 200 kuikens. Uit het onderzoek is inmiddels ge bleken dat hij er van wordt verdacht ig meer zakenlieden te hebben op dicht. Bh' een herenmodemagazijn had hij 150 hoeden voor gerepatrieerde offi cieren besteld. Een koopman moest op zijn ver-zoek voor Nederlandse of ficieren in Duitsland 1500 sinaasap pelen, 1500 bananen 50 kg druiven en 250 blikken appelmoes leveren. Als de Rotterdamse politie klaar is met het onderhoek, wordt M. ter be schikking gesteld van de politie in Haarlem en Amsterdam waar hij ook dergelijke feiten zou hebben gepleegd. Toeslag voor telers van bewaarkool De minister van Landbouw heeft na overleg met de Stichting van de Landbouw besloten een bedrag van 1 Vz millioen gulden beschikbaar te stellen voor het geven van een pro ductentoeslag op de bewaarkool. Deze toeslag zal bedragen 3 cent per kg rode of witte kool, welke na 1 Januari '54 aan een veiling is of nog wordt aangevoerd. Het ligt in de be doeling, reeds vóór Pasen een deel van deze toeslag uit te betalen. Het is nog met bekend of de mi nister nog andere besluiten zal ne men om ae vollegrond-groenteteelt te helpen. geli. DE VERWACHT: DEZELFDE TEMPERATUUR. Droog en over het algemeen zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen. 13 April Zon: Maan: ZON EN MAAN. Op: 5.50 Op: 14.48 Onder: 19.33 Onder: 3.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1