„O.K. Nero" een groots opgezet amusementsproduct LINOLEUM KROMMENIE DE FUSIEBESPREKINGEN IN ZEEUWSE DIERENBESCHERMING A-TEAM KLOPTE B-ELFTAL OVERTUIGEND (9-4) HET BIJBELGENOOTSCHAP GAAT FEESTVIEREN ZEEUWSE GESCHIEDENIS HERHAALT ZICH TE LISSE Wie overlegt, legt liever linoleum 10 PROVIN 01 ALB ZEBUW8E COURANT ZATERDAG 10 APRIL 1954 FILMS IN ZEELAND „Jeux interditsin Vlissingen Een wel plezierige, maar ook enigszins vermoeiende koldergeschiedenis bracht de Italiaanse regisseur Mario SoH-ti op het witte doek in „O.K. Nero (GRAND, Goes). Soldati heeft mensen en tijdperken dooreen ge mengd tot een onontwarbare hoeveelheid nonsens, met een „nieuwe en ge heel herziene uitgave" van Keizer Nero als centrale figuur. Het is een waanzinnig verhaal, dat het op de celluloidband echter wel doet. Aan het hof van Nero is het een vrolijke boel en de vrolijkheid stijgt ten toD wanneer twee Amerikaanse soldaten er wat hedendaags amuse ment weten te brengen, compleet met boogie woogie.. Regisseur Soldati is bovendien niet zuinig geweest met mensen en materiaal: slavinnen en gladiatoren, een pompeus keizerlijk Daleis, jazzbands, enfin, te veel om o" te noemen. De komieken Walter Chiari en Carlo Campanini hebben een °Toot deel in deze groots opge zette amusementsfilm. Een bijzonder beklemmend film werk, een thriller in de ware zin des woords, schiep regisseur Fritz Lang met „Het huis - an de rivier5' (Electro, Middelburg). Het is het verhaal van een schrijver, die een moord begaat en naderhand om het stilzwijgen te verzekeren tot een moordaan slag op zijn broer komt, en zelfs overweegt om ook i. n vrouw om het leven te brengen .Dit gegeven werkte Fritz Lang knap uit en knap is ook het spel van Lee Bowman, Jane Wyatt en Louis Hayward. ALHAMBRA (Vlissingen) brengt de sublieme Franse film „Jeux interdits" (Verboden Spel), welke ke wij vorige week reeds uitvoerig besproken h ben. Een film zo ontroerend zuiver van inhoud en uitbeelding als men zelden te aan- schouwen krijgt. Ontwapenend openhartig en waar nodig meedo genloos realistjsch, maar ook door. troliken van een milde, fijnzinnige humor, die weldadig aandoet bij alle tragiek, die in „Jeux interdits" naar het gelijknamige boek van Francois Boyer naar voren komt.. De tragiek van door de oor log geschonden kinderzielen. Een film om te gaan zien! ,Het huis der verloren vrouwen" (Luxor, Vlissingen) beoogt een realis tisch beeld geven van de moeilij ke omstandigheden waarin ongehuw de moeders kimnen komen te ver keren. Regisseur Gordon Parry dramati- seerdo het gegeven een huis, waar in een misdadige vrouw tegen woe kerprijzen kamers verhuurt aan vrouwen in moeilijke omstandigheden echter te sterk, waardoor deze film, De tweekamp om het wereldkampioenschap. De afgebroken elfde partij van de tweekamp tussen Botwinnik en Smys- lov om het wereldkampioenschap scha ken is zonder verder spelen door Bot winnik gewonnen gegeven. De stand is nu 6—5 in het voordeel van Smyslov. die overigens vele uitstekende ele menten bevat, helaas aan waarde in boette. Niettemin een film, die qua spel en cameravoeri"» en behoudens deze critische aantekeningen ook qua onderwerp zeker de moeite waard is. In de Schouwburgbioscoop (Mid delburg) kan men de poging zien, die de Duitsers mc, „De gesluierde Maja" ondernamen om een grootse amuse mentsfilm te schepnen. Het is bjj een poging gebleven; het klatergoud werd er wat te dik opgelegd. Als pretentie loos amusementsproduct evenwel aanvaardbaar, temeer omdat de dia logen veelal het praedicaat geestig wel verevenen. In de hoofdrollen Ma ria Litto, Willy Fritsch en Grethe Weiser. Tijdens het weekeinde geeft Grand (Goes) Zondagmiddag de aantrekke lijke. romantische avonturenfilm „De Zwarte Monnik" en Zaterdag- en Zon- dagmk'-lQ<T draait in Electro (Middel burg), het amusementsproduct „De avonturen van mijn vriend Trigger". LEZERS SCHRIJVEN Mening van „Dieren in Nood" Na een aandachtig lezen van Uw verslag van de vergadering, welke fehouaen is door de Ned. Ver. tot escherming van Dieren afdeling Zeeland-Noord, voorkomende in de P.Z.C. van Vrijdag 2 April, lijkt het hij toch gewenst enkele punten recht te zetten, omdat het artikel m.i. niet precies weergeeft wat er op de ge combineerde bestuursvergadering 5 behandeld en een onjuiste indruk big het publiek en onze leden zou kunnen wekken. De boven het verslag ge plaatste koppen zijn al misleidend, omdat deze de suggestie wekken, dat alles reeds in kannen en kruiken zou zjjn. Niets is minder waar. Verder in het artikel is vet gedrukt dat alleen „Dieren in Nood" nog bin nenkort een vergadering moet beleg gen om over deze fusie te beslissen. Als Uw verslaggever goed naar de band-opnamen heeft geluisterd, kan hij dit nergens hebben gehoord. Er is slechts door mij gezegd, dat het in de gecombineerde vergadering be sprokene verder in de bestuursver gadering zou worden behandeld. Dat de leden in deze kwestie het HANDBAL Hellas speelt op winst tegen E.B.H.V. In de eei-ste klasse Zuid heren van het Nederlands Handbal Verbond vermeldt hèt programma vier wed strijden. Agressive, de nieuwe lei der, moet op veel tegenstand reke nen bij DES II. Toch zal ook deze ploeg er wel niet in slagen het nog ongeslagen Agressive de voet dwars te zetten. PSV II zal het Goesse Tonido wel met een nederlaag huis waarts sturen. Woensel mag "een moeite hebben met Geel Blauw, ter wijl Hellas uit Goes om de volle winst gaat bij hekkesluiter EBHV. Het programma luidt: Eerste klasse Zuid heren: DES II Agressive; PSV nTonido; Woen sel—Geel Blauw; EBHVHellas. Het programma in de afdeling Zeeland luidt: Dames le klasse: De Zeeuwen I Hellas II; VolhardingTonido; De Zeeuwen IIWalcheren; Marathon IE —EMM. Heren le klasse: Marathon II Hellas III; Tonido IIVolharding. Jongens Junioren: Volharding Tonido H. Meisjes adspiranten: Tonido—Hel las; Walcheren IWalcheren n. laatste woord zullen hebben, is na tuurlijk vanzelfsprekend, maar dat kan nog wel enige tjjd duren. Wij staan heus niet te springen om deze fusie in de kortst mogelijke tijd tot stand te brengen, als er ooit binnen afzienbare tijd wat van zal komen. Wij zijn in principe niet tegen een fusie, maar waarom moet het nu mge- toch naast de Ned. Vereniging nog genoeg andere verenigingen voor dierenbe scherming? Waarom zou onzo Ko ninklijke goedgekeurde vereniging geen recht van bestaan hebben? Wij hebben een bloeiende vereniging, welker ledental zich steeds uitbreidt, die niet noodlijdend is en een goed ingericht asyl met bijbehorende kli niek bezit, waar kort geleden nog een van de dierenartsen met goed gevolg een opzienbarende operatie heeft ver richt. Waarom zou het zo dringend nodig zijn, dat wij ons aansluiten bij de Neef. Vereniging? Is er provinciaal niet genoeg op dierenbeschermingsgebied te doen? Dit is naar mijn mening zelfs hard nodig en daarom acht ik het gewenst, dat alle in Zeeland moei zaam bijeengebrachte gelden ook in deze provincie worden gebruikt. J. P. GOEMAN, voorzitter „Dieren in Nood". (Van redactiewege verkort). (Dat de kóppen van het betrokken verslag zouden suggereren, dat alles reeds in kannen en kruiken is, zijn wij niet met de inzender eens. Helaas viel in de hoofdkop „Wordt een heid in Zeeuwse dierenbescherming hersteld?" het vraagteken weg, doch dit doet aan de vragende vorm, waarin een en ander is gesteld, niets af. Dat „alleen" nog „Dieren in Nood" te dezer zake een ledenverga dering behoeft te beleggen, treft men in ons verslag niet aan. Uiteraard hebben de leden er over te beslissen of „Dieren in Nood" het contact met „Zeeland-N." zal voortzetten. De le den hebben 't laatste woord. Dit merkt de inzender trouwens zelf nog op. Onze publicatie zegt echter geens zins, dat onmiddellijk na de uitspraak der leden de fusie voltooid zou zijn. Waar het hier een vergadering van „Zeeland-Noord" betrof, gaven wij de mening van deze vereniging weer ten aanzien van een te ondernemen fusie. Daarbij stelde „Zeeland-Noord" als uitdrukkelijke voorwaarde, dat „Dieren in N v" de Nederland se Veevïi'g' i, komen. (Red. P.Z.C.) Vrijdag j.i. werd door de minister van sociale zaken en volksgezond heid, de heer J. G. Suurhoff, het re validatiecentrum ,JDe Hoogstraat" te Leersum (Utrecht) officieel ge opend, Een centrum dus, waar men zich volgens bepaalde systemen en werkwijzen toelegt op de revali datie van invaliden. Foto boven: de physische therapietoegepast in het centrum. ,J)e Hoogstraat". Met zach te hand worden de oefeningen ter versterking van het spierenstelsel bij het kindje geleid en zonodig gecorri geerd. Foto onder: de arbeidsthera- pie; deze vrouw leert de spieren van haar armen opnieuw gebruiken aan het weeftoestel. VOETBAL Nederlagentournooi P.Z.C. Het nederlagentournooi van de Pro vinciale Zeeuwse Courant is weer bij na ten einde. De resultaten van de tot dusver gespeelde wedstrijden luidden: P.Z.C.—Stavast 2—6; P.Z.C.—Coal 0— 5; P.Z.C.—Keuringsdienst Zeeland 8 2. Hedenmiddag wordt op „Modder- oord" te Middelburg het tournooi be ëindigd met een wedstrijd tegen het voetbalelftal van de „Haagsche Cou rant". Het feestelijke sluitstuk op die zelfde dag van het nederlagentournooi vormt na een koffiemaaltijd een feestavond in het Middelburgse Schut tershof, tijdens welke de prijzen zullen worden uitgereikt. KORFBAL Het competitieprogramma. Het competitieprogramma van de Zeeuwse Xorfbalbond voor a.s. Za terdag luidt als volgt: Eerste klasse: Scampolo IVitesse I; Swift I Olympia I; Tjoba IZeelandia I. Tweede klasse: Vios I—Elto I; Togo n—SSS. Derde klasse A: Swift III—BKC; Atlas—Zuidwes ters. Derde klasse B: Animo IISwift IV; Stormvogels Madjoe. Derde klasse C: Scampolo HlVolharding II; Dios „-ja n; Olympia nZeelandia n. Derde klasse D: de Poel IIElto II; Vitesse IITo- o III; Luctor IIBlauw Wit; W :V—Vopo II. Adspiranten i—Elto; ScampoloVo westers ASwift Kwiek; Vios- Zuidwesters B. Zuid- ft Rap ,.Hoofd"-stukken uit tiet leven der familie Allemaal ,,'t Zal wel een prijzige zgn ook", vervolgden de vriendinnen van Me vrouw Allemaal. „Zo mooi heeft je haar nog nooit gezeten. En wat glanst het prachtig.** „Heb je een nieuwe kapper ontdekt werd hoor gevraagd. „Allemaal eigen werk", lachte Mevrouw Allemaal. „Zie je deze fles FAMBRO Dht is mijn ontdekking. De nieuwe familieshampoo met de drie grote Verrassingen. Eén: het overdadige, welriekende schuim is van een ongekende reini gende kracht. Twee: speciale bestanddelen hergeven zelfs jarenlang onoordeelkundig verzorgd haar onmiddellijk zijn natuurlijke glans en zachtheid. Drie: elk haar voegt zich, na wassing, naar de geringste wens van de kam. Wij allemaal gebruiken FAMBRO. Per grote gezinsflacon maar ƒ1.25; voldoende voor 30 wassingen. Goedkoper en beter kan niet!" grote gezinsflacon DAMES SELECTIE-HANDBALWEDSTRIJD Hellas (5) en Marathon (4) vormen kern van het Zeeuwse dameselftal. De Vrijdagavond op het handbalterrein aan de Bosweg te Vlissingen ge speelde selectie-wedstrijd tussen twee Zeeuwse dames-handbal elftallen is in een 94 overwinning geëindigd voor het A-team. Bjj rust was de stand reeds 5—1 voor A, waarna de verded igingen van beide ploegen werden omgewisseld. Toen bleken de ploegen meer aan elkaar gewaagd, hetgeen ook blijkt uit de score na rust (4:3). Na de wedstrijd werd het Zeeuwse elftal samengesteld, dat op Tweede Paasdag op Rozenoord te Bergen op Zoom een wedstrijd speelt tegen het dames-team van West-Noord-Bra bant. Dit is een voorwedstrijd voor de herenontmoeting NederlandBelgië. Het niet onaanzienlijk aantal toe schouwers is getuige geweest van een faire, doch „niet op hoog peil staande wedstrijd". Er werd soms aar dig gecombineerd vooral in de A- voornoede maar het spel werd e weinig open gegooid. Bij een aanval zagen we vaak 10 12 speelsters voor het doel, zodat uit een moei lijke positie de bal op doel gegooid moest worden. Er werd overigens zeer enthousiast gespeeld door de 22 dames. In het begin van de wedstrijd waren beide ploegen aan elkaar ge waagd. Zelfs was t B-team aanvan kelijk meer in de aanval, maar door mevr. HeijensKole nam A de lei ding. Kort hierna maakte dezelfde speelster er 20 van. De dames El- ve en Jacobs zorgden voor een 40 voorsprong, waarna mej. Oostdijk te gen scoorde. Nog voor rust bracht mej. Elve de stand op 51. Na de hervatting nam de gehele achterhoede en middenlinie van het A-team de plaats in van de B-de fensie, terwijl deze in het A-elftal ging spelen. De strijd ging nu meer gelijk op. Wel gelukte het mevr. HegensKole die een goede par tij speelde de voorsprong op te voeren, maar mej. Oostdijk scoorde spoedig tegen. Door de dames Ja cobs, Nederlof en Heïjens-Kole liep de A-ploeg uit tot 92, waarna mej. Oostdijk van het B-elftal het dozijn Stemmen uit de kerken. (Slot van pag. 3) vertaling hebben gewerkt en wat een extra kosten voor zetten en drukken, terwijl juist in die gebieden weinig voor het boek kan worden gevraagd. Hoeveel talen zijn er zo niet waarin de Bijbel het eerste gedrukte boek is! Vandaar dat al die Bijbelgenoot schappen moeten steunen op giften en contributies van leden. PROTESTANTS VERSCHIJNSEL Met die Bijbelgenootschappen heb ben we te maken met een typisch Protestants verschijnsel. In de R.K. kerk kent men zulke genootschap pen niet. In het begin van de vorige eeuw is er in Duitsland zo iets opge richt, maar spoedig werd het van hogerhand weer opgeheven. In dat zelfde land heeft men toen ook van R.K. zijde mee gewerkt aan een Bij belvertaling. Toen zij verscheen werd ze op de Index geplaatst en was daarmee geworden tot voor Rooms Katholieken verboden lectuur. Al mocht het dan, strikt genomen, niet waar zijn dat er een bijbelverbod was, practisch kwam het er toch wel op neer. Er zijn allerlei bepalingen weermee de kerkelijke overheid hier het bijbelgebruik in de landstalen aan banden heeft gelegd. Men heeft dit gedaan „ter voorkoming van mis verstand en ketterij". Pas in deze eeuw is er in deze houding enige ver andering gekomen. Er schijnt op het ogenblik in R.K. kringen een grote vraag naar Bijbels te zijn. Men heeft hier gezorgd voor goede vertalingen en zelfs is men bezig met goedkope uitgaven. De Bijbelgenootschappen zijn voort gekomen uit de Reformatorische ge- volmaakte (93). In de slotphase verkleinde mevr. VerburgMolhoek de achterstand tot 94. ZEEUWS ELFTAL. Na deze wedstrijd werd het Zeeuw se elftal voor Bergen op Zoom vast gesteld. De opstelling luidt: doel: Soetemeijer (Marathon); ach ter: Meeuse (Marathon) en Sinke (Hellas); midden: VerburgMolhoek (Hellas), WisseAdriaanse (EMM) en Jacobs (Hellas); voor: Goor (Ma rathon), Zweedijk (Hellas), Heijens Kole (Hellas), Elve (Marathon) en Jacobs (Tonido). Als reserves werden aangewezen: Izeboud (Walcheren), v. d. Linde (Marathon), Oostdijk (Tonido) en Foudraine (Hellas). WANDELSPORT Marine bereidt zich voor op Vierdaagse De marine gaat zich voorbereiden op de Nijmeegse vierdaagse, die zo als bekend van Dinsdag 27 tot en met Vrijdag 30 Juli a.s. wordt gehouden. De training loopt over een periode van 15 weken, waarbij in de periode vier weken alleen met geweer ge wandeld zal worden. Ook de Marva neemt aan de trai- ZWEMMEN Ned. record 100 meter vlinderslag voor Buyze. Tijdens internationale zwemwedstrij den te Den Haag heeft Buyze van H. Z. en P.C. het Nederlands record op de 100 meter vlinderslag heren verbe terd en gebracht op 1 min. 9.9 sec. Het oude record stond op naam van Geert Jan van Rooy (Aegir) met 1 min. 10.8 sec. Sedert 9 Januari van dit jaar en werd te Rotterdam gemaakt. VOLLEYBAL Vandaag laatste wedstrijden in de eerste klasse. In de eerste klasse van de Walcher- se volleybalcompetitie worden van daag de laatste wedstrijden gespeeld. Wilno heeft aan een gelijk spel tegen EVVC genoeg om zich kampioen te no°"ienTHet programma luidt: E.V.V.C.—Wilno; M.V.C.—De Ruy- terschool: zuidwestersM.T.S.; U.O. C.M.V.C.; M. de Ruyterschool Zuidwesters. OP 22 APRIL TE KEUKENHOF Jacoba werd „Koningin" van Goesse schuttersfeest. Op 22 April zullen, zoals wij reeds meldden, de Goesse kruisboogschut tersvereniging „Jacoba van Beieren" en een damesKoor uit Wesfckapelle de bloemententoonstelling „Keukenhof" bezoeken. Het hoogtepunt van dit bezoek, het aanbieden van de „vruch ten des lands" aan Jacoba van Beie ren, is een bijna letterlijke herhaling van wat zich meer dan 500 jaar gele- dachte van het priesterschap van al le gelovigen. Opdat de Bijbel zoveel mogeiyk door iedereen gelezen kon wonlen, heeft men tot in de kleinste dorpen toe, van uit de kerk, scholen gesticht. Zelfs hogescholen, zoals die van Leiden, zjjn ontstaan, omdat er behoefte was aan de opleiding van predikanten, die het volk in de Bhbel konden onderrichten. Hoeveel lan den zijn er niet aan te wijzen, waar volk heeft gevormd, zoals dat ook b\j ons het geval is? Wanneer de Bijbel en het Bijbelge nootschap van ons land op 16 Juni even iets meer naar voren komt dan dat gewoonlijk het geval is, is dit niet zonder reden. Er is ook in ons land in de laatste anderhalve eeuw op dit terrein belangrijke arbeid verricht. H. Advertentie Ben prachtige vloerbedek king, m meer dan honderd kleuren en desjini! Linoleum is 2 mrler breed Prijzen vanaf 6,45 per vierkante meter Li nole 11 vanaf I. 3.95 boeft tr baast nitts aan u doer}. Een droge doek is meestal voldoende en nu en dan een vleugje Littoleum-was Krom- et ens e. Dat tr alüsl is mooi en blijft mooi den, toen Jacoba op het slot Ostende verbleef, te Goes heeft afgespeeld. In de „Wandelingen door Zuid-Be veland in de oude tijd" van J. Ab. Utrecht Dresselhuys, die een tijdlang a^s predikant te Wilhelminadorp heeft bestaan, en welk boekje tussen 1833 en 1837 verscheen, lezen wij het volgende: Ten jare 1428 behoorde het slot Ostende tot de weinige goederen, die de ongelukkige gravin Jacoba over bleven en strekte het haar een tijd lang ten verblijve. De graven van Zeeland hadden, teneinde in hunne landen goede boog schutters aan te kweken, reeds in de vorige eeuw het behandelen van dit krijgstuig tot een voorwerp van uit spanning gemaakt, en bij het gaai- of vogelschieten, waaraan zij zelf deelnamen, aanmerkelijke prijzen aan de overwinnaars uitgeloofd. Natuur lijk gaf dat aanleiding tot herhaalde wedspelen, tot welke de edelen bijeen kwamen. Zulk een had plaats in 1428. Vrouwe Jacoba nam daaraan deel, had de eer de vogel te schieten en koningin van het feest te worden. In deze nieuwe betreking werd zij gehuldigd, niet alleen van haar edel lieden én doelgenoten, maar ook uit 'n bezending uit de vrouwen der laat- sten en dep- omliggende landlieden. Deze kwamen op het slot en brach ten haar de huldigingsgeschenken, welke zij, in de blijdschap des harten, vorstelijk beloonde door aan de inge zetenen van: 's Heer Hendrinkskin- deren, Wissekerlte, Baarsdorp, Si- montskerke en 's Heer Abtskerke de vrijdom der vlastienden te schenken, waarvan deze eeuwen lang hebben geprofiteerd. De negentiende-eeuwse predikant haalt een nóg ouder geschiedschrij ver aan: „Op die selve tijdt (d.i. anno 1428) was ter Goes, in Zuydtbevelant, een groote opschote van den Cruysboghe, daer mede present ende tegenwoor- dich was Vrou Jacoba, met meer an dere Heeren, daer Vrou Jacoba den Papegay af schoot ,ende Koninginne wert, waer af groote vreucht ende triumphe binnen der stadt van der Goes ghebeurde, soo dat die Vrou- kens uyt den Lande van veel dorpen quamen om die Koninginne te oe- schencken, diese veel presentlcens hebben geschonclcen. Twelck Vrou Jacoba seer aanghenaem was, door welcke jonste Vrou Jacoba den Vroukens gegeven heeft nu ende ten eeuwighen daghen den vryen Vlas- thiendt in sommige quartieren van Zuydt-bevelandt tot een gratuyteyt".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6