„Geen slimmerik zonder limerick" Zijn de Nederlandse arrestanten in Indonesië rechteloos? PARIJSE HAARKUNSTENAAR KOMT NAAR NEDERLAND HONDERDEN SOLLICITANTEN VOOR ZUID-AFRIKA COLLECTANTEN LEEFDEN VAN LIEFDADIGHEID DRINKPARTIJ AANLEIDING TOT BRANDSTICHTING ZATERDAG 10 APRIL 1954 PRO V INO I A LB ZBKV W8fc CO U A T 9 TWEEDE NEDERLANDSE NOTA Ze worden vele malen verhoord De hoge commissaris der Nederlanden te Djakarta heeft op 13 Februari Jl. by de Indonesische regering protest aangetekend tegen het feit, dat aan de Nederlandse arrestanten, die bij de zogenaamde zaak Schmidt betrok ken z\jn, belet wordt, dat zij gedurende het vooronderzoek de normale con sulaire en rechtskundige bystand verkrygen. De Indonesische regering heeft echter op 3 Maart in een antwoord-nota dit protest verworpen. Aangezien sindsdien nog steeds geen toestemming is verkregen voor consulaire en rechtskundige bijstand aan de arrestanten heeft de Neder landse hoge commissaris thans we derom een nota bij de Indonesische regering ingediend. De Nederlandse regering betreurt het aldus deze nota. dat naar ver zoek om aan de sinds 18 December gearresteerde Nederlanders consu laire en rechtskundige bijstand te verlenen is geweigerd. Zy constateert, dat aan de Neder landse consulaire vertegenwoordigers daardoor, in stryd met het in demo cratische landen aanvaarde interna tionale gebruik, belet wordt hun essentiële taak uit te voeren. Deze consulaire taak bestaat in de eerste plaats in het zich er van over tuigen, dat de behandeling en ver zorging der gedetineerden bevredi gend is, en zo dit niet het geval Stamt Delft uit de eerste eeuw? Ir. J. J. Terwen uit Leiden, die in opdracht van het gemeentebestuur van Delft, indertijd opgravingen te Delft heeft verricht in het belang van het oudheidkundig onderzoek, heeft over zijn ontdekkingen en conclusies een en ander vertelde in een lezing voor het oudheidkundig genootschap „Delfia Batavorum". De heer Terwen zei dat het onder zoek enige belangrijke feiten aan het licht heeft gebracht, doch dat er ook nog verscheidene vragen zijn gebleven. Er zullen daarom ook dit jaar opgra vingen worden verricht. Overblijfselen van een Romeinse wachttoren zijn niet gevonden, doch wel is aan te nemen aldus de spreker, dat Delft een Ro meinse sterkte is geweest. De oor sprong van Delft ligt echter veel vroe ger en, in tegenstelling tot de tot nog toe gehuldigde theorie, poneerde ir. Terwen dan ook de stelling dat Delft reeds in de eerste eeuw moet hebben bestaan. Wat de naam van de stad betreft meende ir. Terwen dat deze niet is af geleid van het woord „delf" of „dul- ve", dat gracht betekende, doch van •en watertje, genaamd de Elve. Kapitein van landmacht verloor stukken Zaterdagmiddag ontdekte in Den Haag een kapitein van de landmacht, dat zijn tas, welke achterop zijn bromfiets was gebonden, was ver dwenen. In de tas bevonden zich mi litaire bescheiden en f 3500.Van het verlies is aanstonds aangifte ge daan bij de politie. In de late avond kreeg de politie bericht, dat de tas Sevonden was door een bewoner van e Rembrandtstraat. De man ontving een beloning van f 100. Paasgroeten voor de militairen overzee werden opgeno men in het Chr. Militair Tehuis te Vlissingen. De technische staf be staat uit de heer J. H. Leyendekker met microfoon), de heer J. M. Boelhouwer (met chronometer) en schrijver II M. Diener (aan de tape recorder). Rechts een jongedame, die haar groet voorleest. mocht zijn, voor hunne belangen bij de autoriteiten op te komen. Voorts behoren de consulaire ambtenaren zich er van te kunnen vergewissen, dat de met het vooronderzoek belaste instanties zich onthouden van on wettige middelen teneinde bekente nissen af te dwingen. En eindelijk zullen de consulaire ambtenaren de gelegenheid moeten hebben de pre ventief gestelden voor te lichten om trent de rechten, welke het straf procesrecht hun toekent, en er op toe te zien dat hun geen belemmeringen in de weg worden gelegd om zich van de hun toekomende rechtsmid delen te bedienen. In het nieuwsbulletin van een Indo nesisch persbureau van 22 Maart '54 is opgenomen een bericht, als zou het politieonderzoek van de Nederland se arrestanten nog niet zijn afgelo pen, „omdat het niet zelden gebeurt, dat iemand 4 5 maal verhoord moet worden om voldoende gegevens te verkrygen. te meer waar enkelen on der hen nog niet of niet dadelijk een bekentenis hebben afgelegd". Dit be richt kan er zeker niet toe bijdragen om de bij de Nederlandse regering be staande bezorgdheid weg te nemen over de behandeling van de arrestan ten, alsmede de wyze, waarop deze aangelegenheid wordt afgedaan. Op frond van het voorgaande herhaalt e Nederlandse regering met klem haar verzoek om consulaire en rechtskundige bijstand te mogen ver lenen inzonderheid aan de met be trekking tot de zogenaamde zaak Schmidt gearresteerde Nederlander, mede teneinde in de gelegenheid 11 worden gesteld te doen nagaan, in welke physieke en geestelijke toe stand deze Nederlanders thans ver keren. Joodse stichting over kwestie Anneke Beekman „Allereerste principes der kinderbe scherming aangetast" Op de vergadering van het alge meen bestuur der Stichting Joods Maatschappelyk Werk, is een motie aangenomen over de zaak-Anneke Beekman waarin wordt gezegd: ..Het onttrokken houden van het meisie aan de voogdij van de bij onze instel ling aangesloten voogdijstichting Le- Ezrath Ha-Jeled is een aantasting, niet alleen van de allereerste prin cipes van kinderbescherming, maar ook van de autonomie, goede naam van deskundigheid en objectiviteit van het Joods Maatschappelijk Werk. Los van ieder sectarisme doet Zich hier een geval voor, dat als prece dent in het maatschappelyk werk In Nederland funest zou kunnen zyn." Aan het slot van de motie wordt een beroep gedaan op alle gezagheb bende personen en instellingen op het gebied van maatschappelyk werk van welke richting ook „nun stem te verheffen tegen de houding van diegenen, die het kind verborgen houden dan wel dit verbergen oe- gunstigen." SLECHTS DOMME VROUWEN Woont in glazen paleis De bekende Franse kapper Antoine, van wr zijn Nederlandse collega's zeggen, dat zyn werk aan de haar tooi der vrouwen ber'nt waar de Ne derlandse figaro's ophouden, komt de ze maand naar ons land om in het Kurhaus in Scheveningen het Neder landse publiek te laten zien, wat hy op 70-jarige leeftyd onder „kappen" verstaat. Daarby zal hy zich niet be perken tot hetgeen hy in het verleden op dit gebied neeft bereikt. Scheve ningen zal de eerste plaats zyn waar men zijn nieuwste creatie zal kunnen aan schouwen: „La coiffure du jour", voor de werkende vrouw. .Figaro Antoine zal op zyn beurt tydens zijn bezoek aan ons land een creatie kunnen bewonderen, die niet van hem afkomstig is. Op „Keuken hof" zal hy een bloem bezichtigen, die zyn naam draagt: de „Antoine tulp". De verzorging van wat men pleegt te noemen „de schoonste sieraad van de vrouw", heeft kapper Antoine geen windeieren gelegd. Hij bewoont in Parijs er loxueus ingerichte ap partementen op de zevende en achtste verdieping in de Avenue Klébert. De wanden en de "lafonds van de ver trekken bestaan voor een groot ge deelte uit glas. Ook een groot deel van het meubilair is van glas. In Scheveningen zal een willekeu rige vrouwelyke bezoekster worden uitgenodip een behandeli..p- door Antoine te ondergaan, die overigens SPOORWEGPERSONEEL NODIG Goede resultaten. De Zuid-Afrikaanse spoorwegcom- «ttissie, die enkele weken geleden in Nederdland ariveerde om jonge on geschoolde Nederlanders te werven voor verdere opleiding by de spoor wegen in Zuid Afrika heeft goede re sultaten bereikt in de korte tyd, waarin zy in Nederland werkzaam is geweest. Tot dusverre zyn ruim vyfhonderd «omentaties behandeld en de eerste vyftig candidaten hebben reeds een contract getekend, zy zullen op 23 April a.s. met de Waterman naar Zuid-Afrika vertrekken. De commis sie hoopt, dat dit aantal nog voor de vertrekdatum van de „Waterman" kan worden uitgebreid tot 70 of meer. De opinie van de commissie over het gehalte van de sollicitanten was buitengewoon gunstig. Zoals bekend, hoopt de commissie m West Europa in totaal ruim 2000 gegadigden voor i een functie by de Zuid-Afrikaanse spoorwegen te werven, maar er be staat goede hoop, dat het hoogste I percentage uit Nederland kan worden verkregen. De commissie zal met enige onder brekingen nog een drietal maanden in Nederland verblijven en van begin Mei af vooral haar aandacht beste den aan de Noordelyke provincies van I Nederland om daarna opnieuw de I verschillende aanmeldingskantoren in I het gehele land te bezoeken. van mening is, dat „er geen lelyke, slechts domme vrouwen bestaan" en een uniform kapsel een onding is, daar iedere vro v een oo haar af gesteld kapsel nodig heeft om haar charmes recht te doen wedervaren. Antoine, die zijn bezoek aan ons land brenet onder auspiciën van de Nederlandse vereniging van onder nemers in het kappersbedrijf, zal wor den vergezeld door Mme Antoine, met wier coiffure hy zich, naar hy zegt, nog nooit heeft ingelaten. Kool en uien zijn weinig waard. Blijkens een publicatie van het Centraal Bureau der tuinbouwvei lingen in Nederland, is het met de prijzen van de bewaarproducten nog steeds droevig is gesteld. Het meren deel van de aangevoerde kool blyft onverkocht. Met de andere producten als kroten, uien en grove peen, gaat het niet veel beter, ook hier waren de aanvoeren te groot o-i te worden op genomen De par' "en welke nog wor den verhandeld, brengen slechts lage pryzen op. Tweehonderd zeven en dertig mille verduisterd. In naam van de liefdadigheid hebben zee mensen kans gezien in 4'/2 jaar niet minder dan 237.000 „in te za melen" by goedgelovige Nederlan ders, die het werk van de R.K. orga nisatie tot bevordering van de zede lijke hoofddeugd, de matigheid en beetryding van het alcoholisme „So briëtas" financieel wilden steunen. Van de 237.000 kwam geen cent by de vereniging terecht. De propagandisten maakten hoge verteringen, leefden er goed van en verdienden behoorlyke salarissen. In plaats van de zaak, die zy propageer den. voor te staan, leefden zy verre van matig. Verdacht van oplichting, verduiste ring en valsheid in geschrifte stonden de zes mannen voor de Zwolse recht bank terecht, van wie de zanger Abe W. H. uit Amsterdam volgens de subsistuut-officier van Justitie, mr. L. H. J. Brantjes wel als de hoofd dader moest worden beschouwd. Deze man schreef brieven, die ge tuigden van een instelling, die de president, mr. dr. W. Schenk, „hui chelachtig en misdadig" noemde. Drie broers van Abe W. H. R.f R. N. H., K. H. en P. H., hadden ook ;oede sier gemaakt van de liefdadig- leid. Zy hadden onder valse voor wendsels geld losgekregen. Dan weer schermden zy met de aartsbisschop en de kardinaal, die hun werk zo uitermate belangrijk zou vinden. Steeds vertelde zy er by, dat hun werk geheel belangeloos ge schiedde. By die manipulaties was ook be trokken H. v. R., die steeds weer nieuwe bronnen van inkomsten wist aan te boren. De zesde verdachte C. L. werd valsheid in geschrifte ten laste ge legd, omdat hy een kwitantie, die hy moest afgeven „ter verantwoor ding", met een andere naam had on dertekend. In alle gevallen vond de substituut officier de schuld vaststaan. Daarby wilde hy echter niet uit het oog ver liezen, dat het bestuur van „Sobrlë- tas" op zyn minst een ernstige morele schuld op zich had geladen. Hy eiste tegen de hoofddader, Abe W. H., drie jaar gevangenisstraf, te gen C. L. tien maanden voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd en tegen de vier anderen twee jaar onvoor waardelijk. Illegale pamfletten in stad Ambon. Van welingelichte zyde verneemt Aneta, dat de overheid in Ambon pamfletten in beslag nam, waarop de vlag van de Molukken Republiek staat afgedrukt en die heimelyk zyn aangeplakt in verscheidene delen van de stad. In de pamfletten wordt onder meer gezegd, dat de bevolking zich kalm moet houden en dat de „Republiek Maloekoe Selatan" weer aan de macht zal komen. De pamfletten zyn gestencild. De overheid telt een onderzt in. De Middelburgse kunstschilder Hans Heeren maakte gebruik van 't prach tige voorjaarsweer en werkte in de omgeving van Vlissingen. Een pas serende agent van politie verpoosde even bij de kunstenaar, die in water verf het pa rama van de Scheldestad op papier zette. (Foto P.Z.C) Naar de bollen. Met vrij grote zekerheid kan wor den gezegd, dat in de omgeving van Warmond de eerstvolgende veertien dagen de narcissen in volle bloei zul len staan. Op Keukenhof staat verreweg het grootste gedeelte van de tulpen die hier worden gekweekt, in bloei. Dit is ook het geval met het zg. bijgoed in het grote park. Liberalisatiepercentage van Franse handel verhoogd. De Franse regering heeft heden me degedeeld, dat zy het percentage der liberalisatie van de Franse handel met onmiddelliike ingang zou ver hogen van 18% tot 53. Voorts heeft de regering de toezegging «edaan het percentage voor 1 November a.s. te verhogen tot 65. DE BRAND IN „DJUMPOL" Eerder veroordeelde vrijgesproken. Met tranen in de ogen heeft de sinds September jl. gedetineerde 39- jarige bootdouwer F. V. uit Loos- drecht Vrydagochtend het onmiddel- iyk geweien arrest van het Gerechts hof te Amsterdam aangehoord, waar- by hy conform de eis van de procu reur-generaal werd vrijgesproken van de ten laste gelegde uitlokking tot opzetteiyke brandstichting in de nacht van 11 op 12 September jL in EEN NIEUWE P.Z.C.-PRIJSVRAAG Vingeroefeningen in de dichtkunst voor onze lezers Verleden week, op de Boekverkopers-avond in de Middelburgse Schouwburg, wekte de dichter J. C. van Schagen het Zeeuwse publiek er toe op, om in massa de nobele dichtkunst te gaan beoefenen, en hij be sloot zijn prediking met de hoop uit te spreken, dat over enige jaren de opbloei van een complete Zeeuwse dichtersschool zou mogen worden ge constateerd. Gaarna ondersteunen wy dit initiatief door, de daad by het woord voe gende, hierby een rubriek te openen, welke de nieuwe rederykers hy htm toekomstige evoluties wellicht by t\jd en wyle een hart onder den riem zal mogen steken. Aansluitend aan 's heren van Schagens uiteenzettingen, waarby hy de limerick als de vingeroefening van de dichtkunst typeer de, schryven wy by deze, by wyze van proef, een limmerick-wedstryd uit, waarover aan het slot dezer kolom de nodige technische détails worden vermeld. Mocht deze proef slagen, dan zouden we geneigd zyn om, met de medewerking van diegenen onzer lezers, die daarvoor voelen, de ontdek kingstocht in de wonderlyke wereld der nonsens-rymen geleidelijk verder uit te strekken. Aanvankeiyk misschien tot stimulans en divertissement voor de jeugdige en andere talenten, die zich in deze poëtische pierenbak mochten willen wagen. Wie wéét echter, hoe spoedig onze deelnemers, al experimenterende, de gids dezer kolommen boven het hoofd gegroeid zullen zyn en hoe gauw de pierenbak zal moeten worden vervangen door een TRAGEDIE Een brandmager meisje was Pietje, Een asperge, een stengel, een sprietje! En zo kwam ze tot schade, Door een glas limonade: Ze viel in net glas, door het rietje... SERVICE In het midden der Sahara Stond myn tante Saar O'Hara Waarom ze dat dee? Nou, tante die zee: Ik sta hier te rymen op Klara. PRACTISCHE IDEALIST Daar was es een paling, die ging rechtdoorzee. Aan dat misselyk kronkelen deed ze niet mee. En zo, héél principieel, Schoot ze recht in de keel Van Sir Sinte Vreet-op... en die vond het O.K. Tot slot nog een exemplaar af deling "Gruwelkamer" waaraan de laatste regel ontbreekt: Om te beginenn: wat is een lime rick Een vyfregelig versje, van Ier se afkomst, dat vryWel altyd gebruikt wordt, om nu eens plezierig in te kolderen. Wie zijn wilde naren zo eens kwyt moet, kan dat op prettige en volmaakt onschadelyke wijze via de limerick laten gebeuren. En hoe belangrijk een koldertje-op-zijn-tyd voor de geestelijke stofwisseling moet worden geacht, behoeft wel geen nadere explicatie. Het recept voor het versje kan kort zijn: de eer ste twee en de laatste regels moeten samen rymen; ze zyn meestal wat langer dan de liefst kernachtig korte regels 3 en 4, die met zyn Deiden weer een apart rym-stelletje vormen. Verder moet de limerick flink dreu nen. Alle mogelyke vryheden mag men zich ten slotte met de limerick veroorloven, maar dreunen moét ze en dreunen zèl ze. Wèt ook vall', het rhythme sta pal! En dan zouden we nog een heleboel theorie kunnen houden, maar we doen dat liever niet en laten de practijk aan het woord. In drie voorbeelden: Het was een hele wyze maagd. Die had haar Vader doorgezaagd. Toen ik haar vroeg: zeg, Wyze, Wat hoéfde dat?, toen zei ze: En nu dagen wij U, verborgen ta lenten van Zeeland, uit, ons, by wyze van eerste oefening, hiervoor een laatste regel te rourneren! Of,als deze ook een titel by maken. Of, als deze opgaaf U te tam is. levert ons dan een compleet exemplaar voor onze Gruwelkamer! Hoe idioter, hoe beter, mits U de dreun van het vers maar respecteert. Wy loven een drietal pryzen, in boekvorm, uit voor de bes te drie oplossingen. Deze zullen de volgende maal worden gepubliceerd. Inzendingen (met vermelding, voor welk soort boeken U zich het meest interesseert) vóór de 26e April a.s. aan de Redactie der P-Z.C. Middel burg; op de enveloppe te vermelden: Limerick-prijsvraag. Hoe méér inzendingen, hoe liever! Ieder, die wel eens een kruiswoord raadsel oplost, kan een vers maken. Nëeemt U de proef en U zal het er varen. Er is slechts één verschil: de doolhof der nonsens-rymen herbergt méér amusement dan die der gewone puzzeltjes. Toegang voor iedere leef tyd! Scholieren en grysaards, burgers en buitenlui, bakvissen en Oma's, haalt uw licht vanonder de koren maat vandaan en komt U binnen in deze tent! We wensen U van harte succes! Aandacht gevraagd voor H-bom-voorstel van Nehroe. De permanente Indiase vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, Rajeshwa. Dayal. heeft er bij de se cret -3-generaal, Dag Hammar- skjoeld, op aar> >drongen, dat de ont wapeningscommissie van de V.N. het eerder gemelde voorstel van Nehroe inzake de waterstofbom in ernstige overweging zal nemen. Nehroe drong er Vrijdag op aan, de waterstofbom proefnemingen, hangende de beslis singen over verbod en controle, op te schorten. hotel „Djumpol" te Loosdrecht. De man was hiervoor in eerste instantie door de rechtbank te Utrecht veroor deeld tot 1 jaar en drie maanden ge vangenisstraf. De president sprak tydens de be handeling van de zaak voor het hof over „een dronkeumansgedoe" in het hotel tydens de bewuste nacht, toen een viertal reizigers een stevige bor rel had gedronken. Een van hen, de 26-jarige vertegenwoordiger uit Hil versum H. M. stak in de nacht een mat in het hotel aan, waardoor het hotel bijna geheel afbrandde en een dienstmeisje ternauwernood uit de laaiende vlammen kon worden ge red. Ook enkele scheepjes aan een steiger naby het hotel gingen verlo ren. Alle als getuige gehoorde verte genwoordigers warén eensluitend in de verklaringen, dat er die avond voortdurend over brand stichting was gesproken en dat de eigenaar, wie de pacht van het hotel was opgezegd, meegedeeld had: „Ik zou er wel twee rooie ruggen voor over hebben indien de zaak in de fik zou gaan." Uit de verklaringen bleek dat de man te gen brand was verzekerd. Niet bleek, evenwel dat verdachte V. de brandstichter M. tot zyn daad zou hebben aangezet, zo zeide de procu reur en hij achtte de ten laste geleg de uitlokking niet bewezen. De raadsman van verdachte vroeg het hof onmiddellyk arrest te wijzen en zyn cliënt in vrijheid te steUen, welk verzoek het hof, zonder in raad kamer te zyn gegaan direct inwillig de. Minister Suurhoff opende revalidatiecentrum. Vrydag is het revalidatiecentrum „De Hoogstraat" in Leersum officieel geopend door de minister van Socia le Zaken en Volksgezondheid, d© heer J. G. Suurhoff. Het revalidatiecentrum heeft in de eerste plaats tot taak patiënten, die het acute stadium van nun ziekte te boven zijn, weer voor te bereiden op hun terugkeer in de maatschap- Sy, zowel geestelyk als lichamelyk. ok tracht het revalidatiecentrum blijvende invaliditeit by patiënten, die men in feite „gebrekkigen" zou kunnen noemen, te voorkomen. „De Hoogstraat" kan een honderd pa tiënten bevatten. Minister Suurhoff wees er op, dat na de oorlog nieuwe begrippen ten aanzien van revalidatie zijn ontstaan. Economisch bezien is het zo, dat wanneer acht millioen gulden wordt besteed aan revalidatie, er een be drag van 37 millioen gulden wordt uitgespaard aan minder uitkeringen, minder steun en de waarde van de bydrage aan het arbeidsproces. Ook voor zieke huismoeders is het revali- datieproces van belang. De minister zeide daarna, dat 65 procent van de minder validen ar- beidszorg behoeven en 15 procent revaliditeitszorg. Er zijn naar schat ting een 200.000 minder validen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5