Britse straalvliegtuigen weer „aan de ketting gelegd" Nederlands Bijbelgenootschap gaat feestvieren BINNENKORT DERDE GROTE AANVAL OP DIEN BIEN PHOE ZATERDAG 10 APRIL 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 OPNIEUW RAMP MET „COMET" Herhaling wijst op sabotage, aldus luchtvaartdeskundigen Opnieuw is een Engels „Comef'-straalvliegtuig spoorloos verdwenen. Het is de „Yoke Yoke", die Donderdagavond om 19.25 uit Rome vertrok en om 22.20 te Cairo werd venvacht. Om 19.57 werd het laatste bericht van het vliegtuig ontvangen. Het toestel meldde toen, dat het zich boven Cairo bevond. Terstond is men met de opsporingswerkzaamheden begon nen. Toen bekend werd, dat men ten Zuiden van het eiland Capri een grote olievlek in zee had waargenomen, heeft men de nasporingen op dit gebied geconcentreerd, met als gevolg, dat reeds meer dan zes lijken en een aantal wrakstukken zijn opgehaald. Het vliegverbod voor de „Cornets" is terstond weer van kracht geworden. Alle certificaten van luchtwaardigheid zijn ingetrokken. De „Yoke Yoke" was door de British Overseas Airways Company verhuurd aan de Zuid-Afrikaanse luchtvaart maatschappij en was op weg van Lon den naar Johannesburg. De inzittenden waren een Zuidafrikaanse bemanning van negen koppen en veertien passa giers. Het vliegtuig had te Rome 25 uur vertraging gehad doordat herstel lingen moesten worden verricht, die echter geen invloed hadden op de prestaties van het toestel in de lucht. Volgens de weerberichten vloog het toestel door een storm toen het ver dween. Het opsporingswerk, waaraan vaartuigen van de Engelse en Itali aanse marine, alsmede Italiaanse vis sersboten deelnemen, wordt belem merd door slecht zicht en een hoge zee. Direct nadat bekend werd, dat de „Cornet" vermist was, kregen de be manningen van de andere „Cornets" order op de grond te blijven. Voor de „Cornets" van de „Air France" was het opstijgverbod nog van kracht vanaf Januari, toen de Comet van de B.O.A.C. „Yoke Peter" bij Elba ver ongelukte. Dit verbod was inmiddels voor de Engelse toestellen weer inge trokken, maar niet nadat een vijftig veranderingen in de toestellen waren aangebracht. De Britse minister van vervoer en burgerluchtvaart, Lennoxboyd, heeft Vrijdagmiddag in het Lagerhuis ver klaard, dat de chef van het bureau 782. We veronderstelden de vorige maal dat we in het bezit waren van 12 rijks daalderswaa. n één echter vals is. Door driemaal te wegen met een ba lans, moeten we het valse geldstuk van zijn soortgenoten zien te schei den. Laten we beginnen de 12 geldstuk ken in S hoopjes van vier te verdelen, wélke hoopjes we ter verduidelijking A, B en C noemen. Leggen we nu de hoopjes A en B ieder aan een kant van de weegschaal, dan zijn er twee mogelijkheden, t.w.: leer wordt even wicht gemaakt; 2e er wordt geen evenwicht gemaakt. In het eerste ge val, dus wanneer er evenwicht ge maakt wordt, is de zaak erg eenvou dig, want de valse rijksdaalder moet dan in hoopje C zitten, welk stapel tje de rijksdaalders 1, 2, .1 en 4 bevat. Door eerst 1 en 2 te wegen en daarna 1 en 3, weten we nauiokeurig wélke van deze vier munten de valse rijks daalder is. Want maken 1 en 2 even wicht, dan moeten S óf 4 de valse zijn en wélke dat is, blijkt uit de weging van 1 en S. Maken 1 en 2 geen even wicht, maar 1 en 3 wél, dan is 2 vals. Maken 1 en 2 geen evenwicht, even min als 1 en 3, dan is 1 vals. 't Wordt wat ingewikkelder, wanneer bij weging van de hoopjes A en B géén evenwicht wordt gemaakt en bijv. A doorslaat. Van één kant van de weeg schaal, bijv. van het stapeltje A ne men we dan 3 rijksdaalders weg en leggen die bij het stapeltje B op de andere kant van de weegschaal. A vullen we voorts aan met 3 rijksdaal ders uit het stapeltje C en de 3 rijks daalders die bij B teveel zijn, leggen we apart. Op de weeg schaal liggen dus: IA en SC aan de ene kant; SA en 1 B aan de andere kant, terwijl IC en SB apart liggen Er doen zich dan S mogelijkhe den voor: le tus sen IA en SC enerzijds en SA en IB anderzijds wordt evenwicht gemaakt. In dat geval zit de valse rijksdaalder dus in SB die we apart gelegd hebben en door één keer wegen is die uit dat drietal te vissen; de valse rijks daalder is dan lichter geweest dan de andere. 2e. De weegschaal slaat weer door naar de kant van A, in wélk geval de boosdoener zich als IA of 1B aan dient, hetgeen door één keer wegen met een andere rijksdaalder kan wor den beslist. 3e. De weegschaal slaat thans naar de andere kant door, hetgeen dus be tekent dat de fout bij één van de rijks daalders van SA moet worden ge- zocht. Ook hier maakt één keer wegen van 2 dezer rijksdaalders uit, welke munt als vals moet worden gebrand merkt. Dit muntstuk is dan zwaarder geweest dan de andere. Gelukkig is het verhaal hiermede ten einde. Het was zowel voor u als voor mij bar vervélend, maar daar kunnen dergelijke oplossingen zich nu eenmaal moeilijk aan onttrekken. In ieder geval ben ik bVj dat h het tot hier hebt willen volgen. Ja, nu we het toch over volgen heb ben, kunnen we wél eens een belang wekkend probleem aan de orde stél len: op sommige geschilderde of ge fotografeerde portretten schijnen de ogen de toeschouwer te vólgen. Hoe komt dat H. Pétillon. voor onderzoek van zijn ministerie, Newton, zich op het ogenblik in Ita lië bevindt en dat deze zich onmid dellijk naar Napels zal begeven. Sabotage? Als gevolg van de schijnbaar ge lijke omstandigheden bij de verdwij ning van „Yoke Yoke" en de „Yoke Peter" wint in Britse luchtvaartkrin gen de veronderstelling terrein, dat er sabotage in het spel is. In deze kringen merkte men Vrij dagochtend op, dat de beide vlieg tuigen, voor zij verongelukten, zo juist het vliegveld van Rome hadden verlaten, dat er bijna een zelfde tijds verloop was tussen het uur van ver trek en de verdwijning, dat beide vliegtuigen zich op bijna dezelfde Truman herroept verklaring. Oud-president Truman heeft Vrij dag te Kansas City op een perscon ferentie medegedeeld zijn verklaring dat de in 1943 door Churchill en Roo sevelt gesloten overeenkomst welke inhield dat geen van beide par tijen de atoombom zou gebruiken, zonder eerst de andere daarin ge kend te hebben nog steeds van kracht is, in te trekken. Hij zeide dat hem, bij het nagaan van data en namen ter opfrissing van zijn geheugen, is gebleken dat deze overeenkomst sinds 1948 niet meer van kracht is. Het was tijdens zijn presidentschap, dat *en nieuwe overeenkomst tot stand kwam, die deze bepaling niet meer bevatte. hoogte bevonden en nog stijgende waren naar 13.000 meter, de hoogte waarop zij normaal vliegen, en dat geen van beide vliegtuigen een nood sein heeft uitgezonden, waaruit af te leiden zou zijn, dat het ongeluk plotseling gebeurde. Het enige verschil was, dat de „Yoke Peter" in Noordelijke richting vloog en de „Yoke Yoke" in Zuide lijke richting. Verwacht wordt, dat nog meer lij ken en wrakstukken zullen worden gevonden. De nabestaanden van de inzittenden zijn inmiddels op de hoogte gebracht. De gezagvoerder van het verongelukte toestel was de 38-jarige Zuidafrikaan Mostert. Burgemeester en mevrouw J. Geuze 1 luisteren naar de eerste officiële be- j groeting bij hun entree in Aagteker- j ke. Voor het verslag van de instdl- latieplechtigheid en de verdere festi-1 viteiten verwijzen wij naar pag. 2. Foto P.Z.C. Geen uitlevering van Faber De strafkamer van het gerechtshof te Düsseldorf heeft Donderdag be paald, dat de uitlevering van de uit de gevangenis van Breda ontvluchte oorlogsmisdadiger Klaas Faber onge oorloofd is. Het arrestatiebevel werd ingetrokken. Het hof is van mening, dat Faber door zijn lidmaatschap van de Waffen-SS de Duitse nationaliteit verkregen heeft. Faber blijft evenwel in hechtenis, daar tegen hem een onderzoek zal worden ingesteld of hij naar Duits recht als oorlogsmisdadiger kan wor den veroordeeld. Drie rechtbanken moeten thans nog een uitspraak doen: in Keulen over de vluchteling Tousseul, in Hamm over Bicker en in Celle over Polak en Van der Neut. De zesde vluchteling, De Jonge, is indertijd reeds door de Brit se politie naar Nederland gebracht en de zevende. Borger, is nog altijd niet opgespoord. De Nederlandse ambassade in Bonn heeft zich wegens de bevreemde uit- Z.-Korea naar Genève. Naar van bevoegde zijde is verno men, heeft president Syngman Rhee van Zuid-Korea besloten een Zuid- Koreaanse delegatie te zenden naar de conferentie van Genève. De deel neming van Zuid-Korea aan deze conferentie zou de volgende week of ficieel bekend gemaakt worden. spraak van de Düsseldorfse rechtbank terstond in verbinding gesteld met het Westdüitse ministerie van buitenland se zaken. Spanning in Guyana. Dr. R. Hanoman Singh, parlements lid voor de progressieve volkspartij in Brits Guyana en naar zijn zeggen ook lid van de Britse Labourpartij, heeft de Britse socialistische leider Clement Attlee verzocht tussenbeide te komen om bloedvergieten in Brits Guyana te voorkomen. Hij verklaarde dat de spanning in de kolonie groot is en nog stijgt. Wagons volgden eigen weg Ontsporing in Rotterdam Lr heeft zich Vrijdagmiddag een spoorwegongeval voorgedaan in de omgeving van Rotterdam, n.L op de plaats waar de Ceintuurbaan, die het station Rotterdam-Noord leidt, zich afscheidt van de lijn SchiedamRot terdam. Uit de richting Schiedam kwam een treinstel, bestaande uit een loco motief met een aantal wagons, gela den met kolen. Op de splitsing van de spoorbaan, zyn door onbekende oorzaak de locomotief en twee der wagons doorgereden in de richting Rotterdam; de derde en volgende wagens zwenkten echter af de Cein tuurbaan op, in de richting van sta tion Noord. Ze kwamen echter niet ver, want al spoedig ontspoorden de eerste drie wagons, waarvan er twee omvielen. Aan de bovenleidingen van de Cein tuurbaan is nogal wat schade aan gebracht. Er hebben zich geen per soonlijke ongevallen voorgedaan. ZWAAR ARTILLERIEVUUR Convooien der opstandelin gen met bommen bestookt. Volgens de jongste berichten uit Parijs hebben de opstandelingen de kracht van de artilleriebeschieting op de belegerde Franse vesting Dien Bien Phoe verdubbeld. De koelie-ar beiders van de opstandelingen, die aan de Westzijde van de vesting aanValslöopgraven aanleggen, zijn Dien Bien Phoe tot op een steen- Kunstenaars op de bres voor 5 Mei-herdenking De uitgevers van negen litteraire en algemeen culturele tijdschriften heb ben inplaats van de afzonderlijke Aprilnummers één gemeenschappelijke aflevering het licht doen zien onder de titel „Nationale snipperdag", dit ter gelegenheid van de tiende Bevrij dingsdag op 5 Mei van dit jaar. Deze aflevering geeft uiting aan het verzet, dat onder alle Nederlandse kunstenaars leeft tegen ae diskwalifi catie van de vijfde Mei tot „nationale snipperdag" en aan de teleurstelling, over het feit. dat de regering er niet in is geslaagd, de gedachte aan de be vrijding levend te houden, maar daar entegen de gebruikelijke vrije dag heeft ingetrokken. Enige leden van de Britse marine hebben een stoelendans" ingestu deerd, die zy in Juni van dit jaar op de jaarlijkse wedstrijden, die in Earls Court te Londen zullen wor den gehouden, zullen vertonen. worp afstand genaderd. Zij zyn nu vlakbij de Franse mijnenvelden en pr ik kei d r aadversperringen. De Franse vliegtuigen blijven de convooien der opstandelingen, die voorraden aanvoeren, met bommen bestoken. Zij werpen o.m. tijdbom- men uit om herstelwerkzaamheden aan de aanvoerwegen der Vietminh te belemmeren. Ondanks alle lucht aanvallen zijn de Fransen er echter niet in geslaagd de aanvoer der Vietminh te onderbreken. In het gebied van de Delta der Rode Rivier hebben de opstandelin gen hun aanvallen op de belangrijke spoorwegverbinding tussen Hanoi en de aanvoerhaven Haiphong versterkt. Een woordvoerder van het Fran se opperbevel verklaarde Vrijdag avond in Hanoi, dat binnen vijf of zes dagen de derde grote Vietminh- aanval op Dien Bien Phoe wordt verwacht. Mogeljjk zal deze uit het Westen komen, eventueel tegelijk met aanvallen van het. Oosten uit. Het Wereldgebeuren Nederlander door Russen ter dood veroordeeld? Volgens het Westberlijnse anti- i communistische inlichtingenbureau 1 „West" zou een Nederlander, teza- men met twee Oost-Berlijners, ver scheidene weken geleden door een Sowjet-russiseh militair gerechtshof te Oost-Berlijn, op beschuldiging van spionnage en sabotage, ter dood ver oordeeld zijn. De Nederlander wiens naam nog niet bekend is, zou na zijn veroordeling naar de Sowjet-Unie zijn overgebracht. Oorlog of vrede ritaan wij aan de vooravond van v ernstige gebeurtenissen? Is de wereldvrede in gevaar? Deze vragen dringen zich op nu de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles het nodig heeft geoordeeld naar Londen en Parijs te vliegen om te beraadslagen over een mogelijke uitbreiding van het In- dochinese conflict. De minister wil voorbereidingen treffen voor een gemeenschappelijke militaire actie van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, de Philippijnen. Austra lië, Siam en Nieuw Zeeland tegen de Aziatische communisten. Reeds kruist de zevende Ameri kaanse vloot in de Indoehinese wa terenmaakt men zich in Parijs vertrouwd met de gedachte, dat on danks alles Dien Bien Phoe kan val lenvraagt men zich in het Pen tagon af of het inzetten van grote hoeveelheden zware Amerikaanse bommenwerpers nog wel redding kan brengen voor deze bedreigde ves ting... en incasseren Amerikaanse speculanten opmerkelijke winsten nu de pryzen van zulke stratigische materialen als lood, koper en tin enz. omhoog gaan. Allemaal storm tekenen! Het Franse dagblad Le Monde schrijvend over Indo China zegt: „De mislukking van het plan Navarrehet neerslaan van de communisten in Indo China binnen anderhalf jaar) kan niet meer ver borgen worden gehouden. De Fran se regering is in een tragische po sitie geraakt". Deze zelfde Franse regering, die nog op 3 Mei 1953 weigerde het In doehinese conflict te internationale ren greep dan toch maar enkele we ken geleden de gelegenheid aan om het conflict via de komende Geneef- se conferentie (26 April) op interna tionaal niveau te brengen. Op een zeer gevaarlijk internatio naal niveau, want Rusland en Rood China zitten mede aan de onder- handelaarstafeL Men zegt. dat Foster Dulles tij dens een gesprek met Molotow in Berlijn reeds de Amerikaan se positie op die conferentie van Genève heeft omlijnd. Hij moet aan Molotow gezegd heb ben, dat oorlog wel het allerlaatste was wat de Amerikanen wilden, maar hij voorzag een oorlog, wan neer Indo China verloren dreigde te gaan aan de communisten. Mij meende, dat de Amerikanen zouden vechten, liever dan Indo China door de Fransen te laten prijs geven. Voor Foster Dulles staat de zaak zó, dat een schikking met de Vietminh-rebellen niet te treffen is, want vroeg; of laat zouden deze lie den toch Hun ware communistische aard tonen en Indo China omzetten in een communistisch bolwerk. Dat bolwerk zou dan onvermyde- lijk een centrum worden van commu nistische agitatie voor geheel Zuid Oost Azië. En daartegen wil Foster Dulles zich zo nodig met de wape nen verzetten. Het is wel zeker, dat men het in Londen met de inzichten van Foster Dulles ten dele eens is. Men is er ongetwijfeld bereid over een gemeenscHappelijk optreden te praten en ook de vraag te overwe gen of een oorlog geriskeerd moet worden. Maar men wil toch eerst het re sultaat van Genève afwachten, ook al is de hoop op resultaat uiterst gering. Weigeren de Chinezen te Genève hun wapentoevoer aan de Vietminh rebellen te staken, dan kan de kwes tie van de gewapende interventie aan de orde komen. Een interventie, die vrijwel zeker van lange duur zal zijn en tegelijk beslissend voor het lot van geheel Azië. 300.000 Nederlanders brachten in 1953 een bezoek aan België Op een door het Belgisch verkeers bureau in Amsterdam belegde bijeen komst heeft de heer E. Struyf, ad- iunct-commissaris-generaal voor toerisme uit Brussel enige cijfers ge geven over het toeristenverkeer van Nederland naar België. Spreker noemde 1953 toeristisch gezien een goed jaar voor België. Het gehele toeristenverkeer naar België steeg in vergelijking met 1952 met 10 pet. In totaal brachten in '53 ruim 300.000 Nederlanders een be zoek aan België. Dc gemiddelde duur van deze bezoeken zijn thans echter nog maar twee dagen, wat de heer Struyf wijt aan het toenemen van de motorisering van het verkeer. De meesten gaan door naar Zuidelijker streken. Opmerkelijk is ook, aldus spreker, dat de Nederlanders thans meer de grote steden opzoeken, ter wijl voor de oorlog de Ardennen het grootste aantal bezoekers uit Neder land trokken. Saargesprek hervat Frankrijk en West-Duitsland heb ben Vrijdag hun pogingen om een oplossing te vinden voor het Saar- conflict hervat. Vrijdagochtend hebben de Franse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Maurice Schumann, en de Duitse staatssecretaris Walter Hall- stein een geheim onderhoud gehad. Later namen hun deskundigen aan de bespreking deel. De bespreking tussen beide landen geraakte vrijwel in een impasse, na dat Adenauer de vorige maand, toen hij op weg was naar Athene, te Pa rijs een onderhoud met Bidault had gehad. STEMMEN UIT DE KERKEN Het iverd in 1814 opgericht Zoals een goed Rooms-Katholiek gezin te herkennen is aan een heiligen beeldje, dat ergens in de huiskamer hangt, zo is ergens in de huiskamer van 'n goed Protestants gezin een Bijbel te vinden. De oude Statenvertaling met koperbeslag, waarin veelal nog familieregisters bijgehouden zijn, is tot een pronkstuk geworden en meestal te vinden in de kamer waar men niet dagelijks zit. Er zyn ook steeds minder mensen die de Gothische let ters nog kunnen lezen, hoewel het niet zo moeilyk is, als men zich ten minste maar even de moeite wil geven een paar letters goed te leren on derscheiden, Maar het is niet meer nodig die grote, zware Bijbels op te ne men. In allerlei vorm en in allerlei prijs zijn Bijbels te verkrijgen. En wan neer iemand een Bijbel zou begeren, zonder dat hij iets had om te betalen, dan nog zou hy het Boek der boeken in zijn bezit kunnen krijgen. Zo is het over bijna heel de aarde. Dit is te danken aan het werk van de Bijbel genootschappen, die juist zijn opgericht om die verzameling van boeken die door de Christenheid met de naam Heilige Schrift wordt aangeduid, zoveel mogelijk te verspreiden. Dit jaar is het anderhalve eeuw geleden dat het eerste Bijbelgenoot schap werd opgericht, nl. het Brits en Buitenlands Bijbelgenootschap. Dit genootschap heeft 'n grote stoot kracht gehad en is direct of indirect de oorzaak geweest dat er een hele boel Bijbelgenootschappen ontstaan zq'n. Zo is in 1814 het Nederlands Bijbelgenootschap opgericht. Op 16 Juni a.s., wordt er in de Houtrust- hallen in Den Haag een massa-bij eenkomst georganiseerd. Duizenden worden hier verwacht. In de morgen uren zal gesproken worden over de fdaats van de Bijbel in ons persoon- ijk leven en in onze samenleving. Des namiddags wordt er een spel op gevoerd: „Eén wereld, één Bijbel". Voor deze samenkomst zijn feestlie deren gemaakt, waarvoor een prijs vraag was uitgeschreven. Het lied dat als eerste uit de bus kwam bleek in Zeeland ontstaan te zijn en was van de hand van ds. O. Jager, Geref. predikant te Vrouwenpolder. In de Houtrusthallen zullen de drie bekroonde liederen, op eigen melodie, worden gezongen. Behalve het feit dat het Brits en Buitenlands Bijbelgenootschap 150 .jaar bestaat en liet Nederlandse 140 jaar, is er nog een reden om te ge denken, Dit jaar zal het precies een eeuw geleden zijn dat de eerste vol ledige vertaling van de Bijbel in het Javaans van de persen kwam en sindsdien verspreid is op het voor naamste eiland van de Indische Ar chipel. Er was reeds eerder een vertaling van het Nieuwe Testament in het Ja vaans verschenen nl. in 1831. Maar de gehele oplaag van dit Nieuwe Tes tament is door het Nederlands-Indi sche gouvernement in beslag geno men en vernietigd „als ongewenste lectuur voor het Javaanse volk". Men was bang voor onrust onder de be volking wanneer dit boek daar zou worden verspreid. Het is bijna onge looflijk maar toch waar. Er zyn toen slechts een paar exemplaren aan de vernietiging van overheidswe- fe ontsnapt. Een daarvan kwam in anden van een Javaan, die door de lezing zo werd gegrepen, dat het de oorzaak werd van zijn overgang tot het Christendom. In de omgeving van Soerabaja heeft hij daarna een ge meente rond zich verzameld. Het is geweldig zoveel exempla ren van de Bijbel en van gedeelten daarvan door de Bijbelgenootschap pen zijn verspreid over heel de wereld. Dat loopt in de tientallen millioenen per jaar. In ongeveer 1100 talen is de Bijbel of een gedeelte daarvan, vertaald. De kosten komen slechts voor een gedeelte uit de ver koop, omdat de Bijbelgenootschap pen op het standpunt staan dat nie mand om financiële redenen van een Bijbel verstoken moet zijn. Hoeveel moet er niet bijgelegd worden, wan neer een Bijbel verschijnt in een taal van een gebied, dat minder tot ont wikkeling gekomen is. Wat een kos ten voor de taalgeleerden die aan de (Vervolg op pag. 10) JOHN FOSTER DULLES oorlog of vrede? Hogere straf tegen ex-referendaris geëist De procureur-generaal bij het Haag se Gerechtshof heeft één jaar ge vangenisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling der R.K.-reclassering geëist tegen de gewezen referendaris J. B. G. M. van P., te 's-Gravenhage. Verdachte was ten laste gelegd verduistering van ruim f 5800. fepleegd in het tijdvak Maart-Octo- er 19o3. Dit geld behoorde aan de gemeente 's-Gravenhage en was be stemd voor betalingen van de com missie Bescherming Burgerbevol king. In eerste aanleg was verdachte hiervoor veroordeeld tot 9 maanden, waarvan drie voorwaardelijk. De procureur-generaal noemde dit een triest geval daar het een ambte naar betrof die goed bekend stond en prima referenties had. Aan de andere kant vond hij het geval zeer ernstig omdat Van P., misbruik had gemaakt van zijn ver trouwenspositie. Hij achtte de opge legde straf te laag en requireerde daarom de bovengenoemde straf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3