PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Maandag in Londen bespreking tussen ministers „Grote Drie" Zeeland kreeg reeds stroom uit nieuwe P.Z.E.M.-centrale BILT Kantlij n LEIDERS INTERNATIONALE SMOKKELBENDE GEGREPEN ZESJARIGE PARISIENNE WON EEN GLOEDNIEUWE AUTO 197e Jaargang - No. 84 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Eoofdred.: G Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f5,85 p. kw.; fr. p. p. f6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 10 April '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef 2175 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr 2. telef 16; Terneuzen. Brouwerjjstr. 2; Zlerikzee. N. Bogerdstr. C 160. tele.'. FOSTER DULLES ONDERWEG NAAR EUOPA Laniel: - Zonder rood-China zou strijd reeds beëindigd zijn - Maandag zullen de ministers van buitenlandse zaken der „Grote Drie" te Parijs de Indo-Chinese kwestie bespreken. Fostur Dulles, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, is hedenmorgen uit Washington naar Londen vertrokken. Na de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, heeft thans de Franse premier, Laniel, eveneens openlijk verklaard, dat de Vietminh hulp ontvangt van communistisch China. In de Franse Nationa le Vergadering verklaarde Laniel: „Zonder de hulp van rood-China zou de strijd om Dien Bien Phoe reeds lang tot het verleden behoren". Het was de eerste maal, dat hij de Franse volksvertegenwoordiging in kennis stel de van deze feiten. Tot Dulles' reis werd besloten na direct overleg tussen Eisenhower en Churchill, waarbij de Britse premier voorstelde in piaato van Amerikaan se deskundigen, Foster Dulles voor de besprekingen te zenden. De Franse ambassadeur te Lon den, René Massigli, heeft Vrijdag met de Britse minister van buiten landse zaken, Anthony Eden, van gedachten gewisseld over de komen de Brits-Frans-Amerikaanse bespre kingen. Men hoopt in Londense di plomatieke kringen, dat het bezoek van Foster Dulles zal kunnen leiden tot het wegnemen van de menings verschillen, die tussen de drie lan den zijn gerezen over het tijdstip waarop een gemeenschappelijke waarschuwing tot Rood-China zou moeten worden gericht. Vernomen wordt, dat de Britse en de Franse regering gekant zyn tegen elke bedreiging van Rood- China met „weerwraak-maatregelen" voordat op de Geneefse conferentie meer is gebleken omtrent de bedoe lingen van Peking. Hulp toegenomen. In zyn rede voerde premier Laniel ongeveer dezelfde voorbeelden van communistische hulp aan, die Foster Onlangs liet het bekende Ameri kaanse weekblad News-week zich nitermate prijzend over Nederland uit. Ook dichter bij huis vinden wij echte bewonderaars: in België. Er is een tijd geweest, dat de Bel gen ons maar arme stakkers vonden. Dat was vlak na de oorlog. Tegen woordig denkt men weer anders over de Nederlanders. De Brugse Courant herinnerd nog eens aan die moeilijke jaren in 1945. En zij schrijft: Toeristen kwamen er nog niet veel uit Holland. En zij die kwamen als toerist waren „arme luizen". Nog altijd. Maar er kwamen andere Hol landers, niet als toerist. En ge kondt ze (en kunt ze nog) overal in de we reld vinden: zij kwamen verkopen. Ook inkopen. Precies wat zij nodig hadden. Voor geen centiem meer. Ten zij uit verplichting „om iets noodza kelijks te bemachtigen" Holland was en is, zoals wij, aangesloten bij de Europese betalingsunie. En had „schuld". Maar werkte koppig verder. En bleef uitvliegen over de wereld. En bleef morren en zuchten, maar het zwoegde verder. Tot het de „eind streep" bereikt had. De eindstreep, die gezet werd onder een periode van armoede. Afgelopen. Indonesië was verloren. Rotterdam was vernield. Er was geen koffie. Er was geen noem maar op. Maar „was" is verleden tijd. En de schepen bevoeren weer de wereldzeeën. En de fabrieken werk ten, en het land werd bebouwd. Nieuw land, aan de zee ontrukt, werd „voor zien" van dorpen en boerderijen. In de verwoeste steden, stadjes, dorpen, werd gebouwd. Enorme trucks en lan ge goederentreinen, grote en kleine schepen brachten de producten van de Hollandse werkzaamheid over de grenzen. En zo is het nog. Ons is het „leedvermaak" met het eens zo trotse, maar zo deerlijk-arme Hol landal lang vergaan. Wij kunnen met bitterheid (en jalouzie) denken: dat de Hollanders met hun Beneluxde lux hebben gekregen. De benen zijn voor ons. Dat zij altijd eerlijk zijn in hun „commercie" kun nen wij niet zeggen. Als lid van de Europese Gemeenschap voor kolen en staal (bijvoorbeeld) proberen zij ons Amerikaanse kolen op te solferen. .Maar zijn onze eigen „commer- cianten" altijd eerlijk? De Hollanders hebben hun vele fouten. Wij hebben de onze. Zij zuchten onder de papie ren last van de ambtenarij. Jaren ge leden schreef een man die het weten kon reeds, dat er een kwart millioen ambtenaren te véél waren in Neder land. En de belastingen drukken nog. Maar zij hebben al lang geen schuld meer aan de Europese Betalings-Unie. Zi] hebben vorig jaar milliarden staats schuld afgelost. Zij hebben hun aantal werklozen zien dalen, dalen, dalen En dat zijn dingen die tellen. Tot zover de Brugse Courant in haar sappige Vlaams. Laat ons niet al te hard juichen, over deze lofprijzing. Welvaart wekt afgunst En als een benijder moet on derhandelen met wie hij benijdt, zal hij zyn eisen hoog stellen. Welnu: Nederland moet nog al eens onderhandelen met België Over vele problemen geven. Het bezoek van Foster Dul- Britse en Franse regering t om steun voor zijn voorstel doen tot een „gezamenlijke actie" der anti-com munistische staten, indien zich in Zuid-Oost-Azië een nieuwe commu nistische aanval zou voordoen. Dulles bekend gemaakt heeft. Wel zeide Laniel. dat de hulp van Rood- China was toegenomen. Niettemin zeide de premier, dat Frankrijk blijft streven naar een vreedzame oplos sing voor het Indo-Chinese vraag stuk en dat zulks niet een prys ge ven van Zuid-Oost-Azië aan de com munisten inhoudt. Zo nodig zal de Franse volksver tegenwoordiging ondanks het Paas- reces bijeen worden geroepen, zo deelde Laniel nog mede. Ook zei hg, dat op de bijeenkomst van de Navo-raad 23 April in Pa rijs eveneens over Indo-China zal worden gesproken. De Nieuw-Zeelandse eerste-minis- ter, Holland, heeft medegedeeld, dat Nieuw-Zeeland de minister van bui tenlandse zaken, Webb, zal afvaar digen naar de conferentie te Genève. De ernst van de toestand eist, dat het land door een minister en niet alleen door zyn Hoge-Commissaris te Londen, Doidge, wordt vertegenwoor digd, aldus Holland. In Washington. „Het congres moet het gehele on derwerp dei- Amerikaanse hulpver lening aan het buitenland, gezien in het licht van de huidige wereldtoe stand en vooral met inachtname der gebeurtenissen in Indo-China, op nieuw in beschouwing nemen", aldus een Vrijdag te Washington door de voorzitter der Amerikaanse se naatscommissie voor de toewijzingen, senator Styles Bridges, afgelegde verklaring. Hij deelde mede, dat de minister van buitenlandse zaken Foster Dul les door zijn bezoek aan Londen en Parijs geen gevolg had kunnen ge- Vijftigduizend gulden verdwenen Pakket bankbiljetten bleek bij aankomst oude kranten te bevatten Naar wij vernemen is dezer da gen een belangrijke geldzending van het bijkantoor van de Amster damse Bank in Goes naar Amster dam zoek geraakt. Het zou gaan om een bedrag van ongeveer 50.000 gulden, dat in een pakketje aangetekend per post was verzonden. Bij aankomst in Amsterdam bleek het daar in ontvangst genomen pakket slechts oude kranten te bevatten. Door de Goesse politie en de recherche van de P.T.T. wordt thans een uitgebreid onderzoek ingesteld. Hangende dit onderzoek konden nog geen nadere mededelingen worden gedaan. Radio-actieve sneeuw Er is op 2 April radio-actieve sneeuw te Sapporo op Hokkaido, het Noordelijkste Japanse eiland, geval len, aldus deelde een groep onder zoekers van de universiteit van Hok kaido Donderdag mede. Zoals bekend zyn er op 1 en 26 Maart Amerikaan se waterstofbommen in het gebied van de Stille Oceaan tot ontploffing gebracht. OVERVALLEN IN DUITSE STEDEN Voor millioenen dollars per maand uitgevoerd. Westduitse douanebeambten en Amerikaanse militaire politie hebben Donderdag te Karlsruhe medege deeld, dat dertien personen zyn ge arresteerd, die er van verdacht wor den de leiders te zijn van de groot ste internationale bende, die sedert de oorlog in Duitsland deviezen heeft gesmokkeld. Onder de leiders bevinden zich „vyf of zes Amerika nen." Op een persconferentie werd ge zegd, dat de arrestaties werden ver richt bij gecombineerde overvallen, die in het afgelopen weekeinde in seriand, België en Frankrijk geope- AUaUtiTE LU Ml ERE. De Franse scheikundige., die o.a be kendheid verwierf door de uitvinding tezamen met zijn broer Louis van de eerste bruikbare cinemato- graaf (in 1895) en door zyn onder zoekingen en 'publicaties op o.a. cöl- loid-chemisch en organisch-chemisch gebied en op het terrein van de kan ker en tuberculose, is ernstig ziek. De ziek, die thans 92ja ar oud is, lijdt aan een long' !:le en Verzwakt van dag tot dag. reerd zou hebben, had naar schat ting per maand buitenlandse valuta ter waarde van twee tot drie milli oen dollar Duitsland uitgevoerd. Er werden verder horloges, goud, dia manten, sigaretten, koffie, nylonkou sen en tabak gesmokkeld, voor een waarde die mogelijk nog groter was. De smokkelarij had de Duitse eco nomie grote schade berokkend, aldus een der Duitse douanebeambten. Men had beslag gelegd op goederen ter waarde van tweehonderdduizend dol lar. Naar men gelooft zijn de meeste der bendeleiders thans gearresteerd. Contact met Koning Leopold. De ongerustheid, die Donderdag nog bestond over bet lot van Koning Leopold is thans definitief weggeno- inen. De koning, die een expeditie in de oerwouden van Panama leidt, heeft contact gehad met een Ame rikaans legervliegtuig. Vanuit het vliegtuig werd gemeld, dat alle le den van de expeditie liet goed ma ken. De expeditie tracht de route te vinden, die is gevolgd door de 16e eeuwse Spaanse ontdekkingsreiziger Vasco Nunez de Balboa. Voorjaarsbeurs was een succes. Op de gebruikelijke persbijeen komst na beëindiging van de jaar beurs heeft de directeur mr. H. A. R. Schuit mededelingen gedaan over de resultaten De Donderdag geslo ten Voorjaarsbeurs heeft duidelijk in het teken gestaan van de ople ving der Nederlandse koopkracht. Volgens mr. Schuit is dit een ge volg van de vermindering der belas tingdruk en de opheffing van de con sumptiebeperking. Een Noordduitse firma heeft op „Photokina" te Keulen een „foto- verrekijker" tentoongesteld, een ingenieuze combinatie van verrekij ker en camera. Op de brug, die de tot acht maal vergrotende lenzen van de kijker verbindtis een kleinbeeld- came.ra met tele-objectief gebouwd. De camera werkt met 16 mm film (beeldformaat 10 x Ut mm), lieeft een spleetsluiter met tijden tussen 1/0 en 1/000 seconde en een objec tief lichtsterkte van 1:3.5 met een brandpunt op een afstand van 90 mm. Men kanmet deze combinatie gelijktijdig ver verwijderde objecten waarnemen en deze met een eenvou dige handbeweging op de gevoelige plaat vastleggen. Goede hoop voor Friese Siamese tweelingen. Binnen afzienbare tijd zullen de Sia mese tweeling-meisjes Folkje en Tjitske de Vries, die op 8 November in Tietjerksteradeel werden geboren, door een operatieve ingreep worden gescheiden. Dr. J. P. S. W. Wijthoff. arts teOenkerk, heeft alle hoop dat de operatie zal slagen. Een Londens chirurg, die al eerder een dergelijke operatie heeft verricht, zal de operatie bijwonen. AAA^AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Droge Oostenwind en zonneschijn. (Van onze weerkundige medewerker.) De eerste Aprildagen mogen dan somber en regenachtig zijn geweest, toch heeft April zich bedacht, hetgeen overeenstemt met het gezegde ..April doet wat hij wil". Al enige dagen is het zonnig weer, maar 's nachts daalt de temperatuur sterk, als gevolg van de heldere nachten. Donderdagochtend daalde de temperatuur in Vlis- sing tot 1 en op het vliegveld Soesterberg tot 4 graden Cel sius. Overdag blijft het te koud, want een maximum tempera tuur van 10 a 12 graden is voor April beneden normaal. Doordat de luchtdruk over Zuid-Europa daalt en ten Noordoosten van ons hoog blijft, waait er een Oostenwind. Hier mede wordt droge lucht aange voerd. Het droge en overwegend zonnige weer met koude nach ten zal daarom ook de eerste dagen nog aanhouden. WEDSTRIJD VOOR FRANSE JEUGD „Show" in het Palais de Chaillot De Parijzenaars, of beter gezegd, de Fransen, hebben zich In de laatste dagen weer eens heerlijk kunnen opwinden. Deze opschudding werd dit maal niet veroorzaakt door de politiek. Het was de jeugd, die de boel op stelten zette. De prille jeugd welteverstaan, die in de laatste maanden heeft meegedongen naar een wedstryd, waarbij een half dozijn auto's te verdie- Men is in Franse automobiel kringen de opvatting toegedaan, dat de jeugd de toekomst heeft en dus innig vertrouwd moet worden ge maakt met het moderne wegverkeer. Het staatsbedrijf van de Renault- autofabrieken werd hierbij ingescha keld. Aan het feit, dat de „half mil- lioenste" vierpaards kleine Renault van de lopende band zou komen, werd een wedstryd voor de gehele Franse jeugd verbonden. Maandenlang hebben millioenen Franse kinderen gepuzzled over vier auto's van het Vier C.V.-type, die te- samen bijna twee dozijn zichtbare fouten vertoonden. Van de geweldige hoeveelheden inzendingen waren er ruim 350.000 geheel goed. Voor de zes pryswinnaars werd een „Viertje" ter beschikking gesteld. Er werd dus geloot. In de grote theaterzaal van het Paleis de Chaillot vond de finale van dit grote kinderfeest plaats. Ten overstaan van de minister_ van han del en nijverheid de heer j. M. Lou- vel en andere autoriteiten werd de kinderen het sleuteltje van hun prijs overhandigd. Dat ging natuurlnk met de nodige pourparlers gepaard. Verder werden terloops, onder laaiend enthousiasme van het jeugdige publiek nog vijf „Viertjes" onder de vijftigduizend employé's van de Renault-fabrieken verloot. En toch zou toen Parijs Pargs niet zijn geweest als men uitsluitend aan de technische en materiële kant van deze feestdag voor de kinderen had gedacht. Niets daarvan. Zo heel ge woontjes was het opnieuw „de vrouw", in dit geval een zesjarige kleuter, die het grote succes van de „show" werd. Ondanks haarzelf, want kleine Ghyselène was als een der pryswinnaars, met al haar par mantigheid toch wel wat verlegen, toen zy op het grote podium van het BEPROEFD IN SAMENWERKING MET BRABANT. In Mei voorlopig, in September officieel in gebruik Natuurlyk heeft niemand er iets van gemerkt, maar het is toch zo, dat de Zeeuwse bevolking in de achter ons liggende dagen reeds electrische energie heeft gehad, die opgewekt was in de nieuwe P.Z.E,M.-centrale by VlissingenJDe lampen hebben gebrand, de radio gespeeld en de stofzuigers gezogen op stroom, afkomstig uit de fonkelnieuwe generatoren, die in de afgelopen weken bedrijfsklaar waren gekomen en dus beproefd moesten worden. De proefperiode Is nu afgesloten en de laatste fase van de afwerking van het nieuwe bedryf is begonnen. Isoleerders, schilders, stucadoors en vele anderen zijn in versneld tempo bezig de centrale gereed te maken voor haar nieuwe functie. Men re kent thans, dat zij in de loop van Mei in gebruik gesteld zal kunnen worden. En ook dan is men nog niet ge reed: provisorische installaties moe ten worden afgebroken en bij gehou wen voltooid. De officiële ingeDruik- neming zal vermoedelyk dan ook niet eerder dan in September kunnen ge schieden. Dan zal ook de mechanische en electrische werkplaats voltooid en in bedrijf zyn, evenals, het hoofdmaga zijn, dat op het ogenblik nog in aan bouw is. Het moet gedurende de afgelopen weken wel zijn opgevallen, dat er in de nieuwe centrale al iets „gebeur de". D.w.z. iets meer dan de bouw en de inrichting zelf. Hoog boven het machtige hoofdgebouw zag men rookwolken en soms ook stoom. Met de enorme kolenkraan werd gewerkt, er werd gelost en gebunkerd. En in de „open sloot", die het koelwater van de machines afvoert naar de bin nenhaven, was zo nu en dan duide lijk stroming waar te nemen. Kortom, de nieuwe centrale was kennelijk tot leven gekomen en na de periode van „proerstomen" met de ketels, werden de turbines voorzich tig op gang gebracht en de generato ren belast, nadat zij één voor één electrisch gedroogd waren. Het grote probleem hierbij was, dat bij een dergelijke beproeving een tijdlang een constante belasting moest worden ingeschakeld. De stroombehoefte van een verzorgings gebied in dit geval Zeeland is échter steeds wisselend. Men heeft toen een afspraak gemaakt met de N.V. Prov. Noordbrabantse Electri- citeits Mij., waarmede de P.Z.E.M. door middel van koppellijnen is ver bonden. De P.N.E.M. was bereid om de stroom, die de P.Z.E.M. zelf niet nodig had. op te nemen en haar eigen opwekking zo nodig te vermin deren Deze samenwerking maakte het mogelyk de generatoren te beproeven door telkens gedurende enkele uren de st roo maf name constant te houden. Hierbij werd dan geheel Zeeland door de nieuwe centrale van electriciteit voorzien, terwijl het eventuele over schot naar Noord-Brabant afvloeide. Dinsdag waren de beide turboge neratoren voldoende beproefd en werd de proefperiode afgesloten. Dit feit hebben directie en staf van de P.ZJ3. M. op een eenvoudige wijze gevierd tijdens een bijeenkomst met c".: uit voerders van de mechanische en elec trische montage. Chaillot-theater komen moest. Maar ze „deed" het prachtig. Deze kleine Parisïenne met haar zwarte krulle- bol, gekleed in een eenvoudig jurkje, witte sokjes en zwarte lakschoentjes, stal op slag aller harten. KORTE PREDICATIE Spot of waarheidT Matth. 27 1,2a. Eindelijk heeft de haat van over- priesters en Farizeën gezegevierd. Op Golgotha staan drie Icruisen opge richt. Aan het middelste sterft Jezus van Nazareth. Rondom staan zyn vij- amden en storten hun spot en hoon over hem uit. Zij hebben plezier om zyn blijkbare onmacht. Anderen heeft hij verlost; dat hy nu zichselve verlosse. Dan zullen toy ir hem geloven. Deze spotters weten niet dat zij met deze ivoorden de diepste waarheid spreken over Jezus. Ja, waarlijk.' Anderen heeft hy ver lost. Tot aan het kruis toe, waar een der mede-gekruisten In het aangezicht van de dood, door hem wordt gered Alleen maar anderen verlost. Dat hij nu zichzelf verlosse. Zwijgend neemt de Heer deze uit daging aan. Dit i-ï immers zyn taak als :ssias. Om anderen te verlossen. Om te redden wat verloren is. Daar om mochten kranken tot hem komen en zich laten genezen. Maar in die genezing mochten zij tevens het won der ervaren van de bevrijding van de macht van he* kwaad. Zij werden ge red uit de greep van de zonde. Anderen heeft hjj verlost! Is hij dan nu machteloosNeen immers'. Juist in dit machteloze lijden is hij eerst waarlijk de verlosser der wereld. In dit sterven wordt Gods grondeloze liefde eerst volkomen openbaar. O mens, met uw ruwen spot. Zie, het Lam Gods dat de zonde der wereld wegdraagt. En wil toch geloven dat Jezus hiertoe in de wereld gekomen is, opdat hij zou redden en behouden. Daarom ook kan hy zichzelf niet verlossen. Dan zou hij ontrouw wor den aan zjjn Messiaanse roeping. Wa-mee hij zichzelf zou hebben ge red dan zou dat tevens het einde heb ben betekent van zijn verlossings werk. En daarom verdraagt hy de spot van de wereld. Goddank. Daarom klinkt ook tot de wereld van vandaag de Blijde Boodschap van vergeving en redding van de macht der zonde. Daarom ook zullen a.s. Zondag ve len hun geloof belijden in deze gepij nigde en aekruistè Heer. Omdat zij daardoor, met een blik op dat kruis tot God mogen aaan en Hem aanroe pen als hun Vader, die in de Zoon zy- ner Liefde verzoent en hen aanneemt als geredde kinderen. Daarom: Dank mijn Heiland voor Uw lijden, Voor uw bitt'ren bange nood. Hoofdplaat. J. EUGEN DAAL, DE VERWACHT: DROOG WEER. Geldig tot Zaterdagavond: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Ongeveer dezelfde temperaturen ais gisteren. Overwe gend matige wind uit Oostelyke richtingen. (Vandaag Eerste kwartier). 11 April Zon: Maan: 12 April Zon: Maan: ZON EN MAAN. Op: 5.56 Op: 12.23 Op: 5.52 Op: 13.37 Onder: 19.29 Onder: 3.21 Onder: 19.31 Onder: 3.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1