Vogelpark Avifauna herleefde als stichting HE ^^0* Puzzle-rubriek coors Om KRUISWOORDRAADSEL Wie haar tapijten liefheeft, koopt een HOOVER Een onverwacht avontuur Welke zijn er niet? HET STRAATORKEST ZATERDAG 10 APRIL 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 18 GEMEENTE ALPHEN NEEMT EEN KANS Men rekent dit jaar op 350.000 bezoekers1 (Van onze speciale verslaggever) Zo in het voorjaar openen alle Nederlandse nationale tentoonstellingen hu» poorten. „De Keukenhof" te Lisse met zijn honderdduizenden hyacin ten en tulpen is altijd de eerste; „Madurodam", de lilliputtersstad te Den Haag de tweede. En als derde in de rjj volgt dan „Avifauna", het de laat ste tijd zo sterk gecriticeerde vogelpark te Alphen aan de Rijn. Hier gaan Zaterdag. 10 April a.s. de hekken weer wagenwijd open. Vijftienhonderd vogels zijn op het enigszins afgelegen terrein aan de Oude Rijn bijeengebracht en nog voor het einde van dit seizoen hoopt men er de tweeduizendste in te schrijven. En dat het allemaal vogels van diver se pluimage zijn, hebben we tijdens recent bezoek aan het park kunnen ervaren. Men vindt er de struisvogel met zijn platte kop en krachtige po ten, maar ook het blauwe honing- zuigertje uit Mexico, dat met een turquoise mutsje is getooid en in een aars-zwart japonnetje is gestoken. 'e prachtige, met een sluierstaart uitgeruste ekster uit het Himalaya- gebergte komt er voor, maar ook de goudfazant uit China en de flamingo van de moerassige Nijl-oevers. Maar buiten een uniek vogelpark heeft „Avifauna" te bezoeker nog veel meer te bieden. Er staat een ge zellig restaurant en op de dansvloer treden populaire orkesten op. Voor de kinderen heeft men verder een on diepe kano-vijver met in het midden een speel-eiland gemaakt, terwijl voor zwemliefhebbers een modern bassin in aanleg is. Alles goed en wel, zult U zeggen, maai- het vorige jaar is „Avifauna" over de kop gegaan. Wie garandeert mij de geboden verzorging en het plezier, als de zaken weer dreigen mis te lopen? Moet men, om een nieuw fiasco te vermijden, niet meer doen dan alleen maar andere perso nen met de leiding belasten? Welnu, wjj geloven niet, dat de ad- spirant-bezoeker van „Avifauna" zich hier zorgen over behoeft te ma ken. Het gemeente-bestuur van Al phen aan de Rijn dat „Avifauna" thans als een stichting beheert, kan het vogelpark op verantwoorde wijze exploiteren, zelfs al zou er geen en kele bezoeker komenWant, heeft men aan de ene kant er voor gezorgd Mlmmerlngoo verbouwingen ent. •fafage-on winkelinstalletlën^^^ ■ttandbouw •OORMAVSN 101 -HL 3*971 ROTTERDAM dat het nu niet meer kan voorkomen, dat er jaarlijks voor honderdduizend gulden aan vogels door slechte ver zorging sterft de opneming van de vogelexpert Joosten in de directie is hier een garantie voor aan de an dere kant kan alleen de verhuur van het restaurant dit seizoen alle kosten dekken. Nog deze maand bv. zullen tweeduizend landbouwers uit de om geving voor een driedaags congres op het terrein van „Avifauna" bijeen komen. En het gehele verdere jaar is al bijna voor soortgelijke vergaderin gen volgeboekt, dank zij het initia tief van de commerciële directeur, de heer Van Geffen. Een en ander betekent echter niet, dat het bestuur der Stichting geen berekening heeft gemaakt van het aantal bezoekers, dat redelijkerwijs te verwachten is. Op basis van het vorige jaar gelooft men dat er in '54 350.000 mensen naar „Avifauna" zul len komen, die, inclusief de kosten van hun consumpties, een bedrag van 750.000 gulden zullen achterlaten. Belangrijk hierbij is. dat een kop kof fie in het bepaald luxueus ingerich te restaurant thans geen gulden meer kost, doch slechts veertig cent. Even veel dus als in elk andere behoorlij ke gelegenheid. Officiële publicaties. VLISSINGEN. Verordening verplichte vacantiesluiting voor aardappelen-, groenten- en fruitwinkels. B. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, 1. dat door de raad dier gemeente in zijn vergadering van 26 Maart 1954, on der nummer 1, het besluit is genomen tot vaststelling van de verordening re gelende een verplichte vacantiesluiting voor winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak aardappelen, groenten en fruit ten verkoop in voorraad zijn, en strek kende tot aanwijzing door hun college van zes achtereenvolgende werkdagen per jaar, gedurende welke het verboden is voor het publiek geopend te hebben, een winkel, waar uitsluitend of in hoofdzaak aardappelen, groenten en fruit ten ver koop in voorraad zijn; dat dit besluit voor een ieder ge durende drie maanden ter lezing is ne- dergelegd en tegen betaling der kosten exemplaren verkrijgbaar zijn ter ge meente-secretarie, afdeling Algemene Za ken. Vlissingen, 10 April 1954. KERKNIEUWS Vereniging Vrijzinnig Herv. halve eeuw oud. De vereniging van Vrijzinnig Her vormden in de Nederlands Hervorm de Kerk bestond Donderdag precies een halve eeuw. Het initiatief tot op richting (op 8 April 1904 van de eer ste afdeling, de afdeling Friesland) ging vooral uit van dr. C. J. Nie- meijer, destijds Ned. Hervormd pre dikant te Bolsward. Na Friesland werden ook in andere provincies af delingen opgericht, totdat in 1913 een landelijke organisatie kon worden opgericht. De officiële viering van het 10e lustrum zal worden gehouden op 8 Mei a.s. in Leeuwarden. Donderdag werd echter in de Martinikerk te Bolsward, waar een buste van wijlen dr. Niemeijer is opgericht een een voudige plechtigheid gehouden. DE STAND VAN ZAKEN IN DE GEREF. KERKEN (ART. 31 K.O.) Aan het zoëven uitgekomen hand boek van de Geref. kerken onderh. Art. 31 K.O. ontlenen wij dat het zielental over 1953 steeg van 91578 op 92484, dat is 906 meer. Er zijn nu 48764 belijdende leden. Het aantal kerken vermeerderde met 3. Buiten landse die geïnstitueerd werden, 5 Candidaten aanvaardden 't predik ambt, terwijl 2 predikanten met emo- ritaat gingen en 3 naar het buiten land vertrokken, zodat het aantal dienstdoende predikanten gelijk bleef. Het aantal emeritipredikanten bedraagt 15, terwijl 1 buiten vaste dienst staat. De kerken willen 8 particuliere res sorten, waarvan Overijsel-Gelderland met 6 klasses, 60 kerken en 26.822 zielen de grootste is. Aan de Theol. Hoge school te Kampen zijn momen teel 168 studenten ingeschreven met inbegrip van de dienstdoende predi kanten die voor het doctoraal inge schreven staan, nl. 53. Verleden jaar werden 4 nieuwe kerken gebouwd, terwijl 5 kerken bouwplannen hadden. Advertentie. DE HEVIGSTE ASTHMA-AANVAL in 30 seconden bedwongen. Zelfs de hevigste asthma-aanval kan ogenblikkelijk bedwongen worden door het gebruik van één enkel Ado- zo-tablet. De wonderbaarlijke sa menstelling van de Adozo-tabletten maakt, dat één tablet onmiddellijk verlichting brengt. Adozo is van onschatbare waarde tegen dag- of nacht-asthma en bronchiale hoest en slaagt, waar andere middelen faal den. Neem de proef! Bij apothekers en drogisten. Nederlandse vermist in Oost-Duitsland. Naar wij vernemen wordt van Ne der) landse zijde een onderzoek inge steld naar de verblijfplaats van me vrouw BroekgerritsKunze uit Bor ne. die uiige weken geleden zonder geldiee papieren de Oostduitse grens overschreed om haar moeder, die bij Eisenach woont, te gaan bezoeken. Deze week wa« de oogst werkelijk overweldigend. Het minder goede weer van vorige week zal daar niet vreemd aan zijn geweest. Voor dit week-end hebben we zoals gewoon lijk weer 'n gemakkelijke ongave! De oplossingen moeten geadresseerd zijn: REDACTIE P.Z.C., VLISSIN GEN, met in de linkerbovenhoek van briefkaart of enveloppe het woord PUZZLE-RUBRIEK. De oplossingen kunnen door abonné's worden inge zonden en moeten uiterlijk Woensdag 14 April a.s. in het bezit van de re dactie zijn. Vermeldt U er by of U dame of heer bent Ook zxiuden we onze puzzelaars willen verzoeken niet de ingevulde puzzle uit de krant op te sturen, maar de oplossing op een vel papier te schrijven. Horizontaal: 1 boom, 4 aannleg- gen, 7 pret; 10 muziekinstrument; 12 emmer, 14 Amsterdams peil; 16 hap, 18 stuk hout, 19 pers. vrnw., 20 crediet, 22 die de wet overtreedt, 24 deel van kledingstuk, 25 ooievaar, 27 klier, 29 gezang, 30 humeur. 31 rikaan, 33 ten opzichte (afk.), 2de toon; 37 eerstvolgend (afk), muizenvanger 39 reukorgaan, 40 getij, 41 motorschip (afk.). 43 voor zetsel, 45 etensrest, 48 zeer, 49 vo gel, 51 om water te dragen, 53 hoofd van een orde, 54 uitblinker, 55 iets wonderlijks doen, 58 uitholling muur, 60 voorzetsel, 61 vogel, plant met stekelige knoppen,"64 be vel, 65 dans. 67 daad, 69 plaats in de Betuwe. 70 reis, 71 lage dijk. Verticaal: 1 zonder veerkracht, 2 uitroep, 3 zeehond, 4 drijfkracht, 5 jongensnaam, 6 deel van Afrika, 7 rivier, 8 bijwoord, 9 lust, 11 veger, 13 graan, 15 huisdier, 17 voeg woord, 18 zonder troef, 19 gerucht, 21 toestemming, 23 beweeglijk, 24 schijnen, 29 vermaning, 32 opstan deling, 34 kip, 35 overvloed, 41 meisjesnaam, 42 edelknaap, 44 on derscheiden, 46 listig, 47 vaatwerk, 49 verfstof, 50 leuk, 52 metaal-aan zetting, 53 plaats in Zuid-Holland; 54 gezellige praat, 56 grote mogendheid, 17 godsdienst, 59 legende, él model; 63 geluid, 65 pers. vrnw., 66 met rouwbeklag, 68 ter attentie (afk.). Inderdaad, als het om het behoud van Uw tapijten gaat. kies dan meteen de beste stofzuiger die er is Hoover! Alleen de Hoover KLOPT èn Veegt én Zuigt Alleen de Hoover verwijdert, dank zij deze unieke drie voudige werking, ook het vernielende, diep ingetrapte straatgruls Uw tapijt blijft mooi, Uw stofzuiger voor treffelijk Taren- en Jaren- tang Vraag Uw handelaar demonstratie t| Hij KLOPT... en hij Voegt... en hij Zuigt Prijswinnaars en oplossing De prijswinnaars waren: J. A. Flipse, Klein Vlaanderen 31, Mid delburg; J. Knuyt, Oudedijk 25, Nieuw- en; St. Joosland; L. J. Wisse, Onrustpolder B 359, Kamperland; mevr. C. de Vrieze-Romeijn, Drei- schor; W. M. Schmid, Paardeweg 2, Goes; P. Minderhoud, M. 43, Cad- zand. De oplossing luidde: Horizontaal: 1 balans, 6 gehoor, 12 bode, 14 neon, 16 es, 18 keg, 19 kim, 20 M.O., 21 rit, 23 luister, 26 rog, 27 aloë, 29 steel, 30 boeg, 31 aorta, 33 Lisse, 34 adem, 35 riet, 36 geld, 37 puur, 39 eend, 41 klem, 43 odeur, 46 leest, 49 neer, 50 belet, 53 Nero, 54 den, 55 haperen, 57 non, 59 en, 59 dat, 60 tol, 62 id., 63 gave, 64 reep, 66 Barend, 67 mangel. Verticaal: 2 Ab, 3 lok, 4 adel, 5 ne gus, 7 gnkel, 8 heir, 9 oom, 10 on, 11 beraad, 13 pose, 15 logger, 17 silo, 20 moes, 22 tor, 24 item, 25 teer, 26 ros, 28 étaleur, 30 bitumen, 32 adder, 33 lepel, 38 gondel, 40 diep, 41 kier, 42 stonde, 44 Deen, 45 een, 47 een, 48 S.R.O.I., 50 baten, 51 leed, 52 tetra, 55 have, 56 noen, 59 dar, 61 leg, 63 ga, 65 p.e. Het was gezellig in de kamer. Vader schreef 'n brief, moeder zat te breien, zus las een boek bij de kachel en Karei speelde met zqn meca- nodoos. De rust werd eigenlek pas verstoord toen va- der een postzegel uit zijn notitie-boekje haalde, deze op de enveloppe plakte en er toen met zijn vuist zo'n harde klap op gaf dat het bouwwerk van Karei trilde en alle lege kof fiekopjes begonnen te rinkelen. „Ha-ha-ha", lachte va der toen hij al de ver schrikte gezichten zag. „Wat kyken jullie ont hutst. Mag ik soms geen postzegel meer op mijn brief plakken?" „Ja, ja," mopperde moeder „maar ik heb drie steken laten vallen en ik ben moertjes kwijt", treurde Karei. „En ik heb Roffievlek- ken op mijn Jurk", sloot zus de ry. „Mooi is het", lachte vader nog steeds. „Kom Karei, we gaan samen even deze brief naar de bus brengen. Als we dan terugkomen is iedereen van de schrik bekomen en maken we het even gezellig als het was". Even later stapten va der en Karei de donkere straat op. De brievenbus was bij het postkantoor "J het centrum van het plaatsje, ongeveer tien minuten lopen... althans wanneer er geen on verwachte dingen ge beurden, zoals vanavond het geval was... luister maar. Vader en Karei- had den de brief al gepost en kwamen op de terug weg langs het politiebu reau. Toe hun grote ver bazing werden plotseling de beide grote deuren opengegooid en renden twee mannen naar bui ten gevolgd door de dienstdoende Brigadier. „Houdt ze... houdt ze...!" riep de agent. Va der en Karei wisten zo gauw niet wat te doen. „Houdt ze... het zijn ontsnapte arrestanten", "ep de Brigadier weer. In twee verschillende richtingen liepen de ont snapten weg. De Briga dier rende achter de een aan en schreeuwde tot Karei en Vader: „volg die andere... ik moet ze terughebben...!" Karei zette het meteen op een rennen en vader doos spelen... ik zal te ruggaan naar het bu reau... ik moet eens we ten wat voor een knaap die vluchteling wel is!" Bij het bureau was het nu druk. De Briga dier bracht juist met een hoog rode kleur en om ringd door nieuwsgieri gen de weggelopen man terug. .Karei is achter die andere aan!", sprak va der. „Welke kant is ie heengehold.wilde de Brigadier weten, de opgespoorde gevangene weer stevig in zijn cel stoppend. Jk snap wer kelijk niet hoe die lui dat voor elkaar gekregen hebben... ineens hoorde ik iets aan de voordeur en toen ik ging kijken, volgde zij n voorbeeld. „Hij is die laan inge gaan, vader", hijgde Ka- rel. „Kom vlug... mis schien kunnen we hem nog achterhalen!" „Ja ja... ik kom al...", kreunde vader, die in geen twintig jaar zó hard had gelopen „Hoe haalt zo'n kerel het in zijn hoofd om weg te lopen als wij net voor bijkomen..." „Vlugger vader!", vuurde Karei aan, die al een heel eind voor lag. Vader moest de strijd opgeven. Stilstaand hoorde hij de voetstap pen van de ontsnapte en zyn zoon wegsterven. „Als die vent maar geen kwaad wil", zuchtte hij zorgvol. „Karei is moe- dif ig genoeg... maar eer- -Jïc gezegd zie ik hem liever met zijn mecano- stormde het tweetal al naar buiten!" „Die andere Is de Lindelaan afgerend in de richting van de hei", ver volgde vader. „Ik h< maar dat alles goed loopt. Is het een gevaar lijk mannetje waar mijn zoon achteraan is Briga dier?" De politieman trok een bedenkelijk ge zicht. „Ik zal eens gaan zoeken in die richting", zei hij, „het is alleen erg jammer dat ik geen hond heb op het ogen blik, anders zat dat knaapje weer spoedig achter slot en grendel' „Maar... maar wij heb ben een hond!", riep va der nu. „Nou en of Karan heet hij... en ik vertel u dat hij Karei Jullie weten dat er In het totaal tien verschil lende cijfers bestaan nl. de 1-2-3-4-5-6-7-8-9-0. In bovenstaande tekening zie je acht van deze cij fers staan, alleen... zijn ze een beetje door elk aar geschud. Kunnen jullie even snel vertellen welke twee cij fers er aan mankeren? zal vinden, al moet hij er voor naar de andere kant van de wereld!" Binnen vijf minuten was vader met Karan en de Brigadier op weg. „Zoek het baasje!", riep vader. Karan trok, met zijn neus over de grond snuivend, vader mee. Hij had moeite de hond bij te houden... dwars over de heide leidde het spoor naar een bos. Aan de rand daarvan bleef Karan staan... bewe- gloos... z'n oren ge spitst. Toen werd net beest onrustig... hij trok en nikte aan de riem. „Kalm... kalm", suste vader, maar Karan was niet tot bedaren te bren gen. Hij rukte zich los en stoof tussen de bo men weg. „Wat had dat te be tekenen?" vroeg vader. „Die hond was gewoon buiten zichzelf... wat zullen we doen?" „Ka ran heeft iets gehoord!" veronderstelde de Briga dier. „Wij kunnen het beste hier blijven en stil zijn..." Lang duurde deze on derbreking niet. „Hoor!" fluisterde de Brigadier ...heel in de verte Klonk gejank van Karan. „Kom!", zei vader on gerust, „wij gaan die kant op... er moet iets aan de hand zijn..." De flinke hond kwam If al hulp halen. Hij gend kwam hij de twee mannen tegemoet en leidde ze vervolgens door het dichte kreupelhout naar een kleine hut. Ka- daar zijn we weer met de bol en wijde' jas ons drie-man orkest. met ruiten, Wij spelen marsen, wal- Is liefst maar heel de sen ook en doen steeds lange dag fijn op zijn erg ons best! fluit aan 't fluiten. '-Tjing-Boem De kleinste met de glad- Van Tjing-Tjing-Boem ur" ™7°or daar gaan we weer. Nu?, spelen we niet goed? Gooi, dan, meneer, me vrouw, een keer wat centjes in ons hoed! De langste man van alle De man, tot slot, met drie speelt trekharmo- grote trom, die loopt nica. steeds heel vooraan. r En heus zoals hij deun- Hij is een vakman eer- tjes trekt doet nie- ste klas en geeft de mand hem dat na! maat goed aan. ran sprong al jankend tegen de gebrekkige deur aan en toen de Bri gadier daar zijn schou- lers tegen zette en de deur openkraakte von den ze Karei. De jongen gelukkig kerel !'T. Miesjj had een tweede rangplaats, Voor een prachtig stuk toneel, Want van goed gespeelde stukken Houdt ons muisje heel erg veel. Maar goals al vaak gebeurd is, Was de muis ook nu weer laat. Besproeide zich uit een klein flesje, Jas aan, hoed op, gauw op straat. Rende naar de grote schouwburg. Net op tyd kicam ze er aan. Kreeg haar plaats tussen twee muizen, Op een ry heel achteraan. Maar toen ze daar was gezeten, Snoof een ieder met zijn neus. 't Scheen er niet zo fijn te ruiken. Men verliet de zaal zelfsheus! Nog voordat een half uur om was, Zat alléén nog Miesje klein! Hoe dat kwam Wél, in dat flesje zat geen parfum maarazijn! mankeerde niets. „Beste "kerel!' zuchtte vader opgelucht. „Ik ben blij dat je er bent... heeft die schurk je hierin gestopt?" „Mijn eigen 3Chuld!' sprak Karei. „Als ik maar niet zo dom weest was achter knaap aan deze hut in te rennen. Er zitten twee ingangen in zodat hij snel weer naar buiten ging en de beide deuren afsloot. Toen keerde Ka- rel zich tot zijn hond. „En jij bent een boven ste beste", lachte hij. „Jij hebt me mooi gevonden, een beste speurder ben je, dót moet ik zeggen beter dan ik... hier, ruik eens aan deze pet, die heeft meneer de uit breker hier verloren... zoek 'm Karan... Zoek De Brigadier stond er lachend bij. „Je hëbt je flink gehouden, Karei", zei hij. „Je hebt tenmin ste flink van je afgebe ten en daar houd ik van! Ik zou zeggen ga Jij nu maar met 'vader naar huis. Het is half twaalf en als je het dan goed vindt zou ik graag Kazan nog even bij me nouden. Het is een beste speur hond, zie je en ik..." Maar de politieman werd onderbroken door een heftig geblaf van de hond op enkele honder den meters afstand en het geschreeuw van een man. „Schiet op... Au... Au... ga weg kssst... ksst...! klonk het. Spoedig was het drietal ter plaatse. Daar lag de uitbreker op de grond, zijn broek vol scheuren en Karan stond er bij met een stuk pantalon nog tussen zijn tanden. Nu was alles opgelost. De twee ontsnapte ge vangenen zaten 'spoedig in hun cel en Karei sliep die nacht met een span nend avontuur rijker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 11