Ouóial ^ïulU KAPPIE EN DE GOUDEN HOORNS Nijpend tekort aan onderwijzers bij het lager onderwijs RANG Sportkaloidiiscoop, SPORT EN WEDSTRIJDEN „VERBREDE FILMS" OOK VOOR DE AMATEUR-CINEAST Ve msnapedng. van de msïe tatty LEEFTIJDSGRENS NOTARISAMBT VASTGESTELD OP 70 JAAR 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 9 APRIL 1954= O. KEN W. IN EERSTE KAMER Nieuwe herziening van de lerarensalarissen De Eerste Kanier is Donderdag niet veel wijzer geworden van het on derwijsdebat met minister Cals en staatssecretaris, mej. dr. De Waal. Grote problemen bleven door het nog steeds niet voorhanden zijn van een algemeen onderwijsplan onbesproken. Een poging van de Kamer om de minister te verleiden tot een uitspraak over de taak van de overheid in het nieuwe onderwijsbestel had slechts in zoverre succes, dat mr, Cals verklaarde, dat de overheid weliswaar niet dirigistisch zal optreden, maar toch ook op didactisch gebied, een positief gericht beleid zal voeren. De discussies hadden voornamelijk betrekking op het nijpend tekort aan onderwijzers bij het lager onderwijs. Minister Cals erkent dat hier inder daad van een noodtoestand sprake is. De mogelijkheden tot opheffing van dit tekort besprekende, noemde hrj allereerst het uitstel van dienstplicht voor onderwijzers. Met „oorlog" wordt reeds lang over dit punt van gedachten gewisseld, maar belang rijke resultaten zijn nog niet bereikt. De minister verzekerde echter, dat hij de moed nog niet heeft opgégeven. „Onderwijs" blijft streven naar een groter aantal uitstel-regelingen voor jonge onderwijzers en, wat nog beter middel is, naar meer totale vrijstel lingen. Ook zullen er kleuterleidsters, die volledig gediplomeerd zijn, toegelaten worden tot de laagste klasse van het lager onderwijs. Een opheffing van de gemeenteclassificatie, een steen des aanstoots in de onderwijswei-eld. achtte de bewindsman echter niet zo'n waardevol middel om in het te kort aan onderwijzers te kunnen voorzien. Inderdaad wordt door de verdwijning van deze gemeenteclas sificatie niet het aantal onderwijzers vergroot, maar wordt een meer ge lijke spreiding van de onderwijskrach ten over het platteland en de steden bereikt. Titans trekken velen vanwe ge het hogere salaris van de dorpen naar de stad. Nieuws en voor de leraren geen onbelangrijk nieuws, was de medede ling van minister Cals, dat er in het georganiseerd overleg overeenstem ming is bereikt over een nieuwe her ziening van de lerarensalarissen, waardoor tegemoet gekomen wordt aan wensen, welke na de salarisver hoging van het vorige jaar waren blijven bestaan. Deze herziening heeft o.m. betrek king op een gunstiger regeling voor de vergoeding, ook voor de verblijfs vergoeding van leraren, die in meer dan een gemeente werkzaam zijn, of les geven op meer dan een school binnen een gemeente. Onder-directeu ren krijgen een toelage en het zal in bijzondere gevallen mogelijk zijn een leraar bij 24 k 25 lessen een aanstel ling in volledige betrekking te geven. Bovendien is er overeenstemming be reikt over een nadere omschrijving van het begrip volledige betrekking. Voor de leraren bij het handelsavond- onderwijs staat nog een potje op het vuur. Staatssecretaris, mej. dr. de Waal. liet de Kamer weten, dat zij ten aan zien van het onderwijs voor 14-jarige meisjes, niet stil hgeft gezeten. Dit onderwerp actueel geworden door dat meisjes van veertien jaar niet langer in een fabriek mogen werken is niet zo gemakkelijk op te los sen, omdat zich bij deze meisjes nog al eens een zekére schoolmoeheid voordoet. Volledig dagonderwijs of voortgezet gewoon lager onderwijs schijnen daardoor niet het aangewe zen middel voor de verdere vorming van deze kinderen. Misschien zal de oplossing liggen in nijverheidsonder wijs of een primaire huishoudschool. De keuze, die hier uiteindelijk ge daan zal worden is overgelaten aan een commissie, die de staatssecreta rissen van Onderwijs en Sociale Za ken in het leven hebben geroepen. Staatssecretaris De Waal had ver der de moeilijke taak om de voor standers van het bijzonder onderwijs er van te overtuigen, dat haar de partement er ook niets aan kon doen, dat aanvragen óm subsidiëring voor nieuwe VHMO-scholen zolang soms twee jaar op antwoord moe ten wachten. HET BRONNENBOEW" Tenslotte was er dan nog het „Bronnenboek". Dit boek, in op dracht van de minister van O.K. en W. samengesteld om gegevens te ver zamelen over de verwildering van de massajeugd in ons land. heeft bij zijn verschijnen tal van scherp gestelde reacties uitgelokt. Velen waren van oordeel, dat deze studie niet meer betekent dan een verzameling van losse beweringen, die doordat zij als wetenschappelijk verantwoord feiten materiaal werden gepresenteerd, krenkend zijn voor verschillende dor pen en streken. Deze klacht kwam ook uit de Kamer. Terecht, oordeel de de minister. Er zijn bjj dit onder zoek fouten gemaakt, die het wetti gen, dat men er zich van distanci- eert. Toch was de minister niet be reid om het „Bronnenboek" in zijn geheel te veroordelen, omdat er in de wetenschappelijke wereld geen eenstemmigheid op dit punt bestaat. De minister bepaalde zich tot de verklaring, dat hij aan een meer ge coördineerd onderzoek de voorkeur zou hebben gegeven, Een veroorde ling van het werk in zijn geheel zou pas kunnen gebeuren als een weten schappelijk instituut het werk nog eens onder de loupe genomen zal hebben. De begroting van onderwijs werd tenslotte z.h.s. aangenomen met de aantekening dat de communisten ge acht wensten te worden te hebben te- gengestemd. AMATEURISME- PROFESSIONALISME. Uit het radiodebat van Maandagavond tussen ir. H. Hopster, voorzitter van de K.N. V.B. en de sportjournalist ir. A. van Emmenes waarin de kwestie amateurisme-professi- onalisme werd behandeldis duidelijk gebleken, dat de bond niets voor verzachting van de amateursbepalingen voelt. Hopster heeft ee Ir. een stellig „neen" uit gesproken. De bondsvoorzitter f ulmineerde te gen de sportverdwazing, waar men, naar zijn mening, na aan toe is, getuige hgt feit, dat het publiek bereid is te betalen voor beter voetbal. Men wil de spelers wier namen beter bekend zijn dan die van onze ministers geld toestoppen voor hun prestaties. Daarmee kiest men de weg van de min ste weerstand. De profvoetbal lers zullen weinig vreugde en ontspanning meer aan hun sport beleven. Als zij hun capa citeiten voor geld in dienst van het publiek stéllen, wordt het behalen van successen noodza kelijk. De ware clubliefde zal dan verdwijnen. Bovendien zul len de lagere verenigingen op de achtergrond raken. Hun goe de spelers worden „opgekocht", xoaardoor deze clubs aan bloed armoede zullen gaan lijden. Het feit, dat de spelers reizen ma ken en in hotels verblijven voor rekening van de clubs, vond de heer Hopster niet in strijd met het amateurismein ieder ge val zag hij daarin geen reden om het roer om te gooien. Ir. Van Emmenes stélde hier de werkelijkheid tegenover! Hij gaf een voorbeeld van een 4e klasse club in Limburg, die de spelers financiële vergoedingen uitkeerde. Dit feit was door ver raad bekend geworden. De heer Van Emmenes vroeg zich af of dit niet een teken aan de wand was STIMULANS. Hij zei, dat de mentaliteit van onze voetballers niet amateu ristisch genoeg meer is om aan de verouderde amateursbepalin gen vast te houden. Het wordt tijd, dat de vergoedingen aan spelers door de bond worden ge- swnctionneerd, zodat het stie keme onzuivere achter wege kan blijven. De heer Van Emmenes betoogde, dat beta ling een stimulans voor beter spel zal zijn. Hij pleitte voor het invoeren van een premie stelsel, omdat volledig profes sionalisme in Nederland niet mogelijk is. Als voorbeeld haal de hij de bestaande toestanden in Zweden en België aan. Geva ren voor lagere clubs en het ontnemen van kansen aan de jeugd achtte spr. denkbeeldig. Dit is in België wel afdoende bewezen. Ir. Hopster antwoord de, dat naar zijn mening de on zuivere situaties bij de clubs de schuld zijn van de besturen niet van de spelers Ook de toe standen in het buitenland zijn niet zuiver. Hij besloot met te zeggen, dat de K.N.V.B. er nog lang niet van overtuigd te, dat beroepsvoetbal de aangewezen weg is; idealisme en liefde voor de 'sport beschouwde h\j als het belangrijkste. Ir. Van Emmenes deed nog een beroep op de K.N.V.B. om zich de werkelijkheid goed voor ogen te stellen en drong nog maals aan op verzachting van de amateursbepalingen. hoe lang nog? Men kan dus niet zeggen, dat het débat verhelderend heeft gewerkt. Integendeel, er is geen stap gezet op de weg naar oplossing van dit probleem. De K.N.V.B. wil eenvoudig de fei ten niet onder ogen zien.... Overigens, wie geluisterd heeft, hoorde ir. Hopster zeggen, dat het met ons voetbal niet zo slecht ging. De bandopna/me was namelijk reeds in de loop van de vorige week vervaar digd, voor de onstellende 40 nederlaag van Zondag dus.... Zal deze debdcle tegen de Bel gische semi-profs voor ir. Hop ster en zijn mede-bestuursle den aanleiding zijn om hun mening te wijzigen f Wij ho pen het, maar geloven doen wij het niet. HANDBAL Selectiewedstrijd gaat toch door op da Bosweg. De zg. Kleine Sportcommissie te Vlissingen heeft Donderdag besloten de voor hedenavond bepaalde hand balwedstrijd tussen de twee Zeeuwse selectie-dameselftallen toch op het terrein aan de Bosweg te laten spe len. Zoals bekend, was aanvankelijk be paald, dat deze wedstrijd op het ter rein aan de Bosweg gespeeld zou wor den, Op advies van twee deskundigen had de directeur van gemeentewer ken te Vlissingen de beslissing ge nomen de wedstrijd niet op genoemd terrein te laten doorgaan. De zaak is echter nogmaals bespro- In het gebouw van de Belgische Am bassade te Den Haag heeft de Bel gische ambassadeur in Nederland Z.E. E. Graeffe, aan verscheidene personen militaire onderscheidingen uitgereikt. Op de foto: de ambassa deur overhandigt de versierselen van Ridder in de Orde van Leopold met de Palmen aan soldaat L. v. d. Leg den (een Belg, woonachtig te Am sterdam) voor diens verdiensten tij dens de strijd in Korea, daarnaast v.l.n.r.: mevrouw Bakhuizen v. d. Bilt (posthuum Ridderkruis in de Orde van Leopold II voor haar man), pastoor L. v. d. Dungen (Ridder in de Orde van Leopold II), mr W. Vier- bergen (posthuum Ridder der Leo poldsorde voor zoon). Twee vliegtuigen door botsing neergestort. Zeven en dertig personen omgekomen. Een lesvliegtuig van de Canadese luchtmacht en een viermotorig ver keersvliegtuig van de Trans-Canada Airlines zijn Donderdag bij Moose Jaw (Canada) in botsing gekomen en neergestort. Zeven en dertig per sonen kwamen bij dit ongeluk om het leven. „DE LR AM A-PROJECTIE" Nederlandse vinding. Ook de amateur-cineast kan thans in zijn huiskamer films vertonen op een breed scherm, zoals dat bekend is geworden door de cinemascope. Hij moet daartoe op zijn camera een „delrama"-apparaat voor de lens zetten en dient ervoor te zorgen dat ditzelfde kleine apparaatje bij het af draaien van zijn film voor de lens van zijn projector wordt bevestigd. Woensdagavond is voor een aantal genodigden in het nog niet geheel fereed zijnde theater Du Midi, dat aterdag 17 April a.s. in de Apollo- hal te Amsterdam zal worden geo pend, een demonstratie gegeven van net nieuwe Nederlandse anamorphi- sche systeem voor opname en pro jectie van verbrede films, waarvan prof. dr. A. Bouwers, directeur van de N.V. optische industrie „De Oude Delft" te Delft de uitvinder is. Voor de toeschouwer is het resul taat vrijwel hetzelfde als dat van de cinemascope: hij ziet een film afge beeld op een bijzonder breed, langge rekt doek. Toch is er verschil tussen de beide systemen. De cinemascope werkt met bijzondere lenzen, die in tegenstelling tot normale lenzen niet in alle richtingen vergroot, doch uit sluitend in de breedte. Het „delrama"- apparaatje bestaat uit slechts twee gebogen spiegels, die zo gevormd en geplaatst zijn, dat bij de gewenste beeldvervorming alle optische aber raties worden gereduceerd in een mate, die volgens de uitvinder met geen enkele denkbare combinatie van lenzen of prisma's bereikbaar is. U kocht wel eens drups of populair gezegd „zuurtjes" Als U echter naar RANG Cristal fruits vraagt, kunt U veel meer ge nieten. Probeert U eens de fijne smaken: citroen, sinaasappel, frambozen enz. Aan de doorschijnende, kristal-heldere kleuren herkent U direct de frisse, sublieme kwaliteit. Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel van ieder ..Rangetje". ÖlE EUG ken en toen werd besloten, dat de wedstrijd wel doorgang kan vinden op het terrein. Er komt nu echter een competitie-wedstrijd te vervallen. Op deze manier blijft de oorspronkelijke opzet gehandhaafd, n.l. in de maand April zo min mogelijk wedstrijden op het terrein te spelen. In Mei Ned. Bondselftal naar Vlissingen? Ter gelegenheid van 25-jarig bestaan V.S.V. „Marathon". Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de V.S.V. „Marathon" te Vlissingen, welke verenging op 1 Juli a.s. haar 25-jarig bestaan viert, om een Nederlands Bondshandbalelf- tal in Vlissingen een wedstrijd te la ten spelen tegen een nog nader aan te vragen tegenstander. Dit bondself tal zal samengesteld worden uit spe lers uit het gehele land. Indien er een tegenstander gevonden wordt, zal de wedstrijd doorgang vinden in Mei. De plannen zijn reeds in een vergevorderd stadium. Eveneens ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan zal het eerste elf tal van de voetbalvereniging Vlis singen in het veld komen. Het eerste halfuur van deze wedstrijd wordt er handbal gespeeld. De tweede helft die drie kwartier duurt zullen de voetballiefhebbers aan hun trek ko men. Wanneer deze wedstrijge speeld wordt, hangt af van het tijd stip, waarop Vlissingen zijn laatste competitiewedstrijd achter de rug heeft. Echter zal ook deze wedstrijd in Mei doorgang vinden en wel op een Zaterdag- of Woensdagavond. Voor Pasen verklaring van Britten over E.V.G. Anthony Eden heeft Woensdag middag in het Britse Lagerhuis aan gekondigd, dat hij voor Pasen een verklaring zal afleggen over de bij drage van Groot-Brittannië tot de E.VTg. Deze verklaring zal worden afgelegd, nadat Engeland en de re geringen van de ledenlanden van de E.V.G. tot overeenstemming zijn ge komen, aldus Eden. ATHLETIEK Vierhonderd deelnemers aan „Silvemish'\ Voor de 16e „Silverrush"welke Zondag 11 April a.s. op Duinhorst te Den Haag door de „Trekvogels" wordt georganiseerd, hebben ruim 400 athleten ingeschreven. Zestig a en b- klassers zullen van de partij zijn, on der wie Slijkhuis, Adriaanse, Fekkes en' Maliepaard. Zoals bekend heeft de EMM -athleet H. Cujé uit Middelburg ook voor deze wedstrijd ingeschreven. KORFBAL Seriewedstrijden Zuidwesters De korfbalvereniging Zuidwesters te Souburg hield seriewedstrijden. De uitslagen waren: Madjoe-Animo 1-0; Atlas-Zuidwesters n 0-0; Madjoe- Zuidwesters B 1-1; TOP-Zuidwesters 0-1; BKC-KVL 1-0; Animo-Zuidwes- ters A 1-0; Zuidwesters-Madjoe 1-0; KVL-Atlas 0-2; Zuidwesters A-Mad- joe A 0-0; KVL-Atlas 0-2; Zuidwes ters A-Madjoe A 0-0; Animo-TOP 0-0; Zuidwesters H-BKC 0-2; Zuid westers B-Animo A 0-0; Madjoe- TOP 0-0: Atlas-BKC 0-2; Madjoe A- Animo A 1-0; Animo-Zuidwesters 0- 0; Zuidwesters H-KVL 0-2; Zuidwes ters A-Zuidwesters B 2-0. MET 41 TEGEN 38 STEMMEN Positie van maarschalk Juin besproken. De Tweede Kamer heeft Donderdagmiddag met 41 tegen 38 stemmen het wetsontwerp tot invoering van een leeftijdsgrens voor het notarisambt en oprichting van een notarieel pensioenfonds aangenomen. Voor stemden: P.v.d.A., C.H., C.P.N. en van de K.V.P. de heren Maenen, Koersen, Droesen, Goven, Van Meel, De Graaf, Van der Ploeg en Korten- horst. Tegen: V.V.D., A.R., K.N.P. en van de K.V.P. mej. Klompe en de heren Romme, Stokman, Van der Wej'den, Visch, Andriessen, Van den Heuvel, Van Koeverden, Moll, Van Rijckevorsel, Lucas, Hooy, Van der Zanden, Wijffels, Van Vliet, De Kort, Engelbertink, Peters en Janssen. De leeftijds grens voor het notarisambt werd vastgesteld op 70 jaar. De heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) betoogde, dat uitbreiding van het aantal standplaatsen van notaris dringend gewenst is. De heer Oud (V.V.D.) handhaafde zijn standpunt ten aanzien van het ontwerp. Hij was voor het stellen van een leeftijds grens, maar het was zijns inziens be ter de pensioenregeling geheel uit de wet te nemen. Nadat over de ingediende amen- 53. Eindelijk achtte Kappie het ogenblik gekomen om het blazen op dé tuba te staken. „De hoorndolle Maat zal nu zo langzamer hand wel met al dat geboef te hebben afgerekend", dacht hij, „ik moet nu eens zien, hoe de zaken staan". Dus liet hij het mondstuk van het instrument los en schudde met een snelle hoofdbeweging de pet, die hem voor de ogen was ge gleden, van zich af. Maar toen hij eindelijk kon rondkijken, wachtte hem een grote, schrik. Want, niet alleen lagen daar de bandieten op een hoop. naar het gegons in hun oren te luisteren, maar bovenop dit tragisch boe ven-stapeltje zat een ge havende agent naar de ster ren te kijken, die hem voor de ogen dansten. De Maat die op het punt was, om het stapeltje weer eens dooreen te gooien, loosde een diepe zucht toen het getoeter ophield. De hoorndolle blik verdween uit ziin ogen en hij streek zich met een mat gebaar over het hoofd. „Ik voel me, alsof al mijn kracht is opgebruikt", klaagde hij, „wat is er eigenlijk gebeurd?" „Ja, wat is er gebeurd?!" riep Kappie, „hoe komt die agent daar tussen?! Maak gauw mijn boeien jong. Ik ben bang, dat wij nu in nieuwe moeilijkhe den komen!" dementen was gestemd, werd het wetsontwerp met 41 tegen 38 stem men aangenomen. POSITIE VAN MAARSCHALK JUIN. In de vergadering der Tweede Ka mer heeft minister Beyen geant woord op vragen, welke door de heer Goedhart (Arb.) waren gesteld over de positie van maarschalk Juin. Op de eerste vraag van de heer Goedhart, of de ministers niet van oordeel zijn, dat de positie van maar schalk Juin als opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Midden- Europa onhoudbaar is geworden, verklaarde de minister niet de vrij heid te hebben omstandig te ant woorden. De positie van maarschalk Juin als opperbevelhebber is een on derwerp van overleg in de NAVO- Raad. De tweede vraag, of de ministers kennis hebben genomen van de door de maarschalk per communiqué aan de openbaarheid prijsgegeven verkla ring, dat hij „onder de huidige om standigheden een ontslag niet in overweging zal kunnen nemen", al vorens liij de garantie heeft gekre- fen, dat zijn functie bij de NAVO oor een Frans officier wordt over- fenomen, beantwoordde de minister evestigend. De bewindsman is het er mede eens, dat het in het communi qué gestelde niet getuigt van een juist inzicht in de wijze, waarop de bevoegdheden zijn geregeld. Zolang echter het overleg in de NAVO-Raad gaande is, is de rege- te aoen, aldus c

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8