Vrouioenpagina Onze Aziatische strijdsters voor het vrouwenrecht hebben zware taak VAN VROUW TOT VROUW JACQUES FATH: MAAR OOK VOOR „KERELS VAN STAVAST"! FEESTELIJKE OPENING MODESCHEPPER, ZAKENMAN! IN EEN WERELD VAN STILTE.... VRIJDAG 9 APRIL 1954 PROVINCIALE ZEEUWStu COURANT 11 TEGEN MISSTANDEN EN VOOROORDELEN Tegenwerking is niet bemoedigend, maar wel begrijpelijk! (Van een medewerker) Do invloed van de vrouw is, onafhankelijk van liaar officiële positie, bij alle volken in de loop der eeuwen zeer groot geweest. Als dan ook tegen woordig de vrouwen in Europa en Amerika vanzelfsprekend een belangrijk aandeel in het gehele maatschappelijke leven hebben, dan is dit op de keper beschouwd niet zo nieuw en revolutionnair als het wel lijkt. Natuurlijk, het feit, dat openljjk door een ieder het recht van de vrouw op zeggenschap in economisch, politiek en sociaal opzicht wordt erkend, is van jonge datum, doch men verlieze niet uit het oog, dat de zeggen schap van de grote meerderheid der mannen op een belangrijk deel van deze terreinen eveneens nog niet zo oud is! Van de vroegste tijden af zien wij, dat de invloed der vrouwen op de geschiedenis steeds weer een be slissende factor blijkt te zijn. De priesteressen van het orakel van Delphi beslisten over wel en wee der Grieken. Het was Dido, een vromv, die Carthago stichtte, en het waren vaak de vrouwen, die via haar mannen, broers en vaders in het keizerlijk Rome de teugels in handen hadden, na dat Cleopatra een beslissende rol had gespeeld. Keizerin Theodora, be gonnen als „meisje van de straat", beheerste jarenlang 't Oost-Romeinse rijk Later behoeven wrj maar de na men te noemen van Isabella van Cas- tilië, Elisabeth van Engeland, Maria Theresia, Catharine de Grote en de minnaressen van de Franse koningen terwijl het belangrijke aandeel van de vrouw in de Franse revolutie het eerste symptoom was van de moder ne ontwikkeling, waarbij mannen en vrouwen als gelijkgerechtigden naast elkaar staan. In Azië voltrekt zich thans deze laatste ontwikkeling met ongekende snelheid. In de strijd voor de natio nale vrijheid was in landen als China en India de vrouw een onmisbare bondgenoot voor de man, en zij heeft deze gelegenheid aangegrepen om haar positie voorgoed te vestigen! Waren het in China de drie zusters Soeng, die een beslissende invloed op de ontwikkeling hadden, in India kon de congresbeweging rekenen op de steun van een aantal hoog-ont- wikkelde vrouwen uit de Brahma- nenkaste, die, toen de zelfstandigheid kwam, ook de hoogste functies kon den bekleden. Sarojini Naida, dichteres en strijdster voor de vrouwenemancipa tie, werd gouverneur van de Ver enigde Provinciën, Raj Kumari Am- rit Kaur werd minister van gezond heid. Fatima Jinnah was de trouwe bondgenote van haar broer, terwijl de vrouwen uit de families van Ghandi en van Pandit Nehroe haar leven aan de beweging wijdden. Een harer, mevrouw Laksmi Pandit, werd zelfs presidente van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, en verwierf de bewondering van de gehele wereld. Deze voorvechtsters van de rech ten van de vrouw hebben wel een zeer harde taak, niet in de laatste plaats door de tegen stand van haar eigen sexe-ge- noten, die in het leven in de af zondering van de pardah of ha rem een teken zien van vrouwe lijke distinctie, en vaak hun rui mer denkende en zich vrij be wegende zusters beschouwen als weinig beter dan publieke vrou wen. Een standpunt, dat door een groot deel van de mannen, blijkens hun houding tegenover studerende en practiserende vrouwen en meisjes, van harte wordt gedeeld! Mogen deze reacties voor de In dische strijdsters niet aangenaam of bemoedigend zijn, begrijpelijk zijn z\j wel, wanneer men bedenkt dat de vrouw door de eeuwen heen het eigendom van de man geweest is. Zij werd op vijf tot achtjarige leef tijd uitgehuwelijkt, dikwijls aan een yeel oudere man. Misstanden.... Deze misstanden en de plicht, haar echtgenoot zonen te schenken waren er schuld aan, dat vele kind-moe- j dertjes de twintigjarige leeftijd niet of nauwelijks bereikten. Kwam haar j echtgenoot te overlijden, dan waren zij gedoemd haar verdere leven als sloof voor alle diensten in zijn fami lie te blijven. Stierf de echtgenoot vóór de feite lijke huwelijksvoltrekking, dan ble ven de weduwtjes tenminste in haar eigen familie, doch ook dan was een ander huwelijk meestentijds uitgeslo ten. Hoewel het Engelse gouverne ment reeds lang geleden wetten te gen deze kinderhuwelijken heeft uit gevaardigd en de bestrijding trachtte aoor te voeren, was dit gebruik zo zeer in de levensbeschouwing veran kerd, dat het slechts zeer langzaam in omvang verminderde en tot op heden voortbestaat. Jinnah. Bij het Mohammedaanse deel van de bevolking van India kwamen kin derhuwelijken vrijwel niet voor, hoe wel ook hier de echtgenoten zelf geen stem in het kapittel hadden. Moham med Ali Jinnah werd, alvorens naar Engeland te vertrekken voor zijn studies, in de echt verbonden met 'n meisje, dat hij nooit had gezien en nooit zien zou ook, want toen hij terugkeerde, was zrjn bruid over leden. Als man van midden veertig trouwde deze brillante aristocraat voor de tweede maal, nu met de 18- jarige dochter van een Parsi, een boezemvriend van hem. Een huweljjk uit liefde ditmaal. Het betekende 'n band buiten de Mohammedaanse kring, want de Parsi's waren af stammelingen van Perzische immi granten, en aanhangers van de leer van Zoroaster. Zij zrjn de welgestel de kooplieden en industriëlen van India. Jinnah was echter vrijzinnig en een belangrijke figuur in de con- grespartij. Zijn echtgenote was een vurig nationaliste, en in een tijd, dat de vrouwen van andere Mohammedanen in vormeloze klerenmassa's gehuld rondliepen, maakte zij zien op met lipstick en poeder, en kleedde zij zich in charmante sari's. Zoals Margaret Bourke-White schrijft in „Interview with India", had iedereen medelijden met de ar me Jinnah en al spoedig verliet het levendige vrouwtje haar echtgenoot. Voordat deze zich met haar had kun nen verzoenen, stierf zij. En dan laat de invloed van een vrouw op de ge schiedenis zich wederom voelen! Verdrietig en beschaamd keert Jin nah zich van de Congrespartij af, blaast de volkomen ingeslapen Mo hammedaanse Liga weer leven in en begint een strijd om de macht, die, gesteund als hij is door Moham medaanse grootondernemers, resul teert in de desastreuze scheuring van Voor-Indië in Pakistan en India. Als hij in zijn opzet is geslaagd en de Mohammedaanse staat Pakistan is gesticht met Jinnah de Quaid-i- Azam als vrijwel onbeperkt hi over het jonge rijk, gebrand en sti teerser iij echter uit- :erft spoedig. Anderen zullen voor Pakistan's toekomst moeten zorgen, een toe komst, waarin zeker ook de sociale positie van de vrouw wijzigingen zal dienen te ondergaan. Reeds lopen vooraanstaande vrouwen ongeslui erd rond, drijven zij zaken en voe ren zij politieke agitatie. Wettelijk zijn zij vrij en geheel gelijk aan de man, maar desondanks zal de ha rem haar bestaan nog lang rekken! Dit week-end komt zijn collectie naar Holland. In Wassenaar zal dit weekend een kleine schare van uitverkorenen in de gelegenheid zijn, de creaties te bewonderen van een der meest voor aanstaande Parijse mode-ontwerpers. De voorjaarscollectie \an 'n coutu rier, wiens naam een begrip is voor goedgeklede vrouwen over de ge hele wereld: Jacques Fath! Een knappe blonde jongeman, van wie dikwijls gezegd wordt, dat zijn ver schijning voor zyn clientèle een even grote attractie vormt, als de knap gemaakte kleding, die hij in zijn sa- lonr De mode-ontwerper Jacques Fath in zijn werlcJcamerwaar zijn meeste modellen geboren worden. Wanneer U mocht denken, dat Saskia de aangelegenheid van het contact-filiaal door het hoofd was gegaan, dan kan ik u by dezen, met de hand op een fikse stapel brieven, het triom fantelijk tegendeel bewijzen. Er is ondergronds en achter de schermen wel degelijk aan deze affaire geioerkt, en de kolom van heden draagt daarom een bloemetje m het knoopsgat: ons eerste filiaal is feestelijk 11 „Het is heerlijk zo'n gezonde rob bedoes van een zoon te hebben. „Maar niet goedkoop"! zult U mis schien verzuchten. Het is waar, dat ravotten en sjouwen vergt heel wat van zijn kleding. Behoort U echter tot de moeders, die zelf naaien, dan kan er zonder grote kosten wel een extra bloesje of broekje op over schieten, desnoods met behulp van een afdankertje of een voordelig cou-_. ponnetje. Een eenvoudig patroon vindt U hier. Laten we eerst dat broekje eens bekijken. Bij het linkervoorstuk vouwt U het gestreepte gedeelte als beleg naar binnen en stikt er een ge voerde knoopsgatenreep van dezelf de vorm onder. Bij het rechtervoor- stuli wordt dit gedeelte niet omge vouwen, maar gevoerd en van kno pen voorzien. In de achterstukken stikt U de bijschuiners. Zijnaden slui ten en de voeringzakken (zie stippel lijn) inzetten, die als aangegeven een beleg van de broekstof krijgen. Been naden en middennaad tot de slui ting dichtstikken. In het voorstuk legt U X op O vallend een plooitje, waarna U de bovenrand tussen de dubbele stof van de broekband stikt. Deze is 3 bij 74 cm., overslag inbe grepen. De blouse kunt U op verschillende manieren maken, bv. geheel of ge deeltelijk van dezelfde stof als de broek .zodat ze één geheel vormen. Maar U kunt er vanzelfsprekend ook een andere stof voor gebruiken. Bij een streep of een ruitje neemt U de schouderpas en de zakpatjes resp. dwars of schuin. Deze blouse wordt m de broek gedragen. De schouderpas is hier aan één stuk getekend, maar zo nodig kunt U op de stippellijn een schoudernaad maken. U stikt de schouderpas op voor- en rugpand en sluit de zijnaden. In de voorpanden naait U de voeringzakjes aan het zaksplitje en werkt ze met een patje van dubbele stof af. De knoopsgaten paspoileren en het beleg naar binnen vouwen. De halsrand stikt U tussen de dubbele stof van de kraag. De vouwnaden sluiten en het split af werken, waarna U de ingerimpelde onderkant tussen een manchet van 4 bij 18 cm (overslag inbegrepen) zet. U naait de mouw naad op naad vallend in het armsgat. De andere blouse wordt met een gebreide band boven de broek gedra gen en sluit met een rits. Ook de zakjes hebben inplaats van de patjes een treksluiting. Hier is een combi natie gebruikt van effen donkerro de stof met een rood/zwarte ruit. Een aardig idee om een blouse te vermaken, of voor twee kleine cou ponnetjes! De ingetekende gebroken lijn neemt U als onderkant. Het beleg wordt apart geknipt en de ritsslui ting tussen beleg en voorkanten (tot de middenvoorlijn) gestikt. De 8 cm. brede boord wordt 1 recht 1 averecht op taillewijdte gebreid en bij het aan naaien even gerekt. ELLA BEZEMER Aangezien u, temidden van de gedroomde bloemenmanden, wel enige opheldering kunt ge bruiken, zal ik u deze zéér ge heime voorbereidingen thans in geuren en kleuren onthullen. Het is werkelijk een opwinden de tijd geweest. U weet, dat alles begon met een kolom over het schrijven van een brief. De vraagster be schikte niet over veel corres pondentie-adressen, en ik gooi de een voorzichtig balletje daarover op ten aanscliouwe van de lezeressen. Die hapten in flinken getale subiet toe en vroegen óók al om penvrien dinnen, of boden zichzelf daar voor gaan. Ik zag dus bij mijn tien d vijftien dagtaken een nieuwe aan de horizon dagen, en aan gezien ik tot nu toe nog steeds over slechts twee handen, één hoofd en krap vijftien werk uren per dag beschik, vreesde ik een overbelasting van mijn energie-nét. Zo kwam ik op het idee van een contact-vrouw, die dit correspondentie-filiaal zou beheren. En daar begon het geestdriftig gegooi in de glazen Van alle kanten meldden zich, meestal grijsharige, leze ressen, die nu juist naar deze functie hadden zitten springen. En Saskia begroef haar tien vingers in haar coiffure, want stel zoveel hartelijke en on baatzuchtige mensenmin nu maar eens teleur'. Dus begon ik te schiften vol gens enige zelf opgestelde mi nimum-eisen. Allereerst leek mij een getrouwde filiaalhoud ster te prefereren boven een ongetrouwde. De eerste heeft immers ervaring van beide sta ten, en als zodanig een streep je voor. Met meerdere geschikt heid dit ter geruststelling van de vrijgezellinnen heeft dit niet zozeer te maken. Ook de leeftijd speelde een aardig rolletje mee. Een der tigjarige leek mij, met alle waardering voor haar geest drift, rijkelijk jong om met be dachtzaamheid contacten te kunnen leggen tussen 'groot moeders. Een zeventigjarige daarentegen, hoe vitaal en er varen ook, zou zich toch be zwaarlijk met al de soesa en het hoofdbreken van een cor respondentiekring kunnen be lasten. Wij moesten het veilig heidshalve maar in de midden groepen zoeken. Daarbij was dan bovendien een duidelijke hand van schrij ven een dringende vereiste: wat dat betreft, vielen enige zeer karakteristieke maar ver moeiende schrifturen al dade lijk af. Restte ons nog uit het topgroepje een figuur te kie zen, die beschikte over veel vrije tijd, geduld, humor, tact, een warm hart en een zeer gesloten natuur. Zij zal namelijk wel eens brieven ontvangen, die zulke boekdelen narigheid behelzen, dat zij een jaar lang verschei dene verjaarsvisites van stof zouden voorzienMaar de geadresseerde moet ze kunnen lezen, overdenken en beant woorden, om ze vervolgens te verscheuren en radicaal te ver geten. Deze rubriek, zo goed als het filiaal, respecteert vrij willig 't strikste biechtgeheim. Nu zult u mij dadelijk tegen werpen dat ik al die eigen schappen kwalijk van de enve loppe kan aflezen, en zelfs niet uit één enkel schrijven puren, hoe uitvoerig ook. Maar aan gezien ik in mijn leven, uitge zonderd op ondergeschikte punten als vjerksters en loterij briefjes, onbehoorlijk yeel ge luk heb gehad, viel mij ook nu weer precies de geëigende brief op het onverwachtst in handen. Een kloek, zakelijk en toch hartelijk epistel, geschreven met een ferme hand en door- ademd van een rustige, hulp vaardige geest. Nu mag ik u, op haar eigen verzoek, de naam van deze briefschrijfster niet onthullen. Maar ik lean u op mijn aller- plechtigste erewoord verzeke ren, dat zij uw volle vertrou wen waard is, want ik ken haar ten voeten uit door haar papieren kinderen. Zij schrijft jeugdboekenmoet u weten, van het rustige, dege lijke ouderwetse slag, vol hu mor, levenswijs en f ijngevoelig. En daar zij is veroordeeld tot tien of twaalf uur per dag zit ten, op dezelfde stoel in de zelfde kameris zij zelf niet weinig gebaat met het leggen van schriftelijke knopen. Alzo is onze anonieme con tactvrouw bij dezen plechtig met de ambtsketen omhangen, en kunt u via deze kolom in het vervolg bij haar terecht voor het verkrijgen van een penvriendin, als het moet bij de tegenvoeters. De lading ver zoeken daartoe, benevens de sollicitaties der overige adspi- rant-filiaalhoudsters zal ik haar over een maand toezen den tenzij een briefschrijf ster mij uitdrukkelijk om het tegendeel verzoekt. En mocht u over adressen beschikken van vrouwen, waar ook ter we reld, die naar een brief zitten te snakken: u doet de mens heid beslist te kort als u die niét aan mij opgeeft. Onze contactdame zal van al dit materiaal een fraaie klan tenlijst aanleggen, en u naar haar beste weten bedienen. Bij tijd en wijle heeft zij mij een rapport over de gang van zaken beloofd, dat in deze ko lom te uwer vermaak zal be handeld worden. Alles wat u te doen hebt, is haar brieven bus verstopt te doen raken.' SASKIA. Jacques Fath doet steeds het on verwachte; zowel in zijn scheppend werk als in zjjn dagelijks leven. Dat hij er bij het eerste wel eens naast is, blijkt wel uit de recessie-periode welke hjj enige jaren geleden door maakte, doch waarvan hij zich glo rieus hersteld heeft. Het wonderlijke hij Fath is. dat het in zijn collecties niet steeds de modellen met de nieuwste lijn zijn, die het meest bg het publiek in de smaak vallen. Dik wijls kan men nog beter een sub tiele variatie van een reeds bekend thema aDpreciëren. dan de sprong in het vreemde, het nieuwe. Waar bij dan wel opgemerkt moet worden, dat deze nieuwigheden soms alleen in hun wat overdreven vorm als idee- en gelanceerd worden, en de schepper zich wel degelijk realiseert, dat zij vrijwel ondraagbaar zgn. Maar in het volgende seizoen komt hij er op te rug. Hij speelt er mee in alle moge lijke variaties, en dan ziet men, dat ze Dlotseling geaccepteerd worden! Wat de persoon van Jacques Fath betreft: hij heeft een grote flair om zich steeds weer in het middelpunt van de belangstellinte plaatsen, zowel door zgn persoonlijke gedra gingen als door zijn creaties, welke dikwijls zeer mooi en uitgebalanceerd zijn, en blijk geven van een groot gevoel voor lijn, kleur en verhou dingen. Reclame? Of Jacques Fath werkelijk de al tijd vrolijke, en toch hard werkende jónge man is, die vol dolle invallen zit en het middelpunt is van ieder feest; de man die uit een zuivere be hoefte om vrolijke mensen om zich heen te zien, dwaze en uiterst kost bare feesten viert in zijn „Chateau de Corbville"?? Of gaat achter dit alles de nuchtere zakenman schuil, die er niet voor terugschrikt, mil- lioenen francs uit te geven om weer enige tijd van zich te doen spreken? Volgens zijn vrienden en intieme ken nissen is hij beide: geïnspireerd mo deschepper, en daarnaast zakenman. Vermeldenswaard is wel, dat Jacques Fath reeds in 1946 de langere rok en grotere vrouwe lijkheid in de kleding propageer de, en daarmee bewees, dat hij zijn tijd vooruit was. Want men accepteerde dit niet, de tyd was er nog niet rijp voor! Toen een jaar later Dior, gesteund door de schilder en decor-ontwerper Christian Bérard, zijn carrière pas goed begon met een grote collectie van deze nieuwe modellen met kan ten en strikken, grote hoeden en re ticules. bleek het een éclatante over winning te zijn, die evenveel opzien baarde als in het begin van deze eeuw de afschaffing van het corset. Het is jammer voor Fath, dat de „New Look" onverbrekelijk verbon den is aan de naam van Christian Dior, en wij zouden Fath onrecht aandoen door zgn aandeel in de „New Look" mode niet even te me moreren, nu wij op 10 en 11 April zgn collectie in Nederland te zien zullen krijgen. Jammer genoeg zal Fath niet per soonlijk aanwezig kunnen zijn bij de ze show. Zijn dokter heeft hem rust voorgeschreven, daar de modeko ning oververmoeid is. Het Australische meisje Jean Mailey wordt door haar talrijke be wonderaars en bewonderaarsters wel eens „De moedigste mannequin ter wereld" genoemd. Wanneer zy tij dens een show de nieuwste model len van ontwerpers met wereldnaam toont, gelden de bewonderende uit roepen der toeschouwers dikwijls meer haar charme, dan de kleding die zij draagt. Doch Jean Mailey zelf is de enige, die deze uitroepen niet kan horen, want zy is doofstom... Jean spreekt door middel van ge barentaal, en ook heeft zij altijd een schrijfbloeje bij zich, waarop zij haar vragen en antwoorden eventueel ktm verduidelijken. Jean Mailey, die doofstom werd geboren, mocht op haar tiende jaar eens met haar moeder mee naar een modeshow, en sinds die dag stond haar plan vast: zij moest en zou mannequin worden. Ondanks de waarschuwingen van haar ouders, die meenden dat dergelijk werk voor jiaar onmogelijk zou zrjn, was zij niet meer van dit voornemen af te bren gen, En op zekere dag kwam haar kans! Een bekend Australisch mo dehuis zocht twintig mannequins, en Jean solliciteerde. Het was een van de mooiste ogenblikken van haar le ven, toen zij uit een groep van meer dan vijftig candidaten als een der meest geschikte werd gekozen, en, eenmaal aan de slag, maakte ze spoedig naam als mannequin. Toen vatte ze het plan op, om naar Engeland te gaan, en daar haar geluk te beproeven. Ook daar bleven successen niet uit; de anders zo gereserveerde En gelsen juichten haar toe, haar portret verscheen in alle kran ten, en verscheidene contracten werden haar aangeboden. Zij mocht zelfs de kroningsmodel len tonen en kreeg de bijnaam van „Kroningsmannequin Maar Jean Mailev had nog ande re ambities; zij wilde op zekere dag toch ook wel eens in het huwelijks bootje stappen. En nu is het dan zo ver: zij heeft haar hart verloren aan een Engelsman, die ook doofstom is, en met wie zij binnenkort in het hu welijk zal treden. Toen haar ge- De reuzen-dasts dit voorjaar een van de excentriciteiten, welke de col lectie van Jacques Fath plegen te kenmerken. De das van deze afbeel ding is gemaakt van vederlichte or gandie en wordt vastgeknoopt onder de grote kraag van een elegant zwart costuum, dat vanvoren een geheel doorlopende knoopsluiting heeft. vraagd werd, of zij niet opzag tegen een huwelijk, waarin beide partners doofstom zijn, was Jean's commen taar: „In liefde speelt de taal geen rol. Een blik, een handbeweging, glanzende ogen en een omarming- zeggen veel meer dan al dat conven tionele gepraat!" Haar zonnig humeur, haar ijzeren wil en een ongelofelijke moed hebben deze beroemde mannequin geholpen, haar noodlot te overwinnen, zodat zij kan nu zeggen: „Zelfs al zou ik kunnen spreken en horen, dan geloof ik, dat ik nauwelijks gelukkiger zou kunnen zijn en meer van het leven kunnen genieten, dan ik nu doe!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7