Zondag a.s. trekken de Belgen naar de stembus D „Internationaal schoolspel" is een onnozele geldverspilling C ATOOMBEWAPENINGS-WEDLOOP BEMIDDELING SAARKWESTIE ROTTERDAMSE KRUIDENIERS WILLEN GEEN VACANTIEWEEK VRUDAQ 9 APRIL 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 VOOR KAMERSENAAT EN PROVINCIERADEN Naar het einde van de homogene rechtse regering (Van onze Brusselse correspondent) 5.863.072 Belg-en werden opgeroepen om zich a.s. Zondag van hun stem plicht te kvvyten. De inzet van de verrichtingen is de vernieuwing van de Kamer van Volksvertegenwoordigers, de Senaat en de negen Provincie raden. Vry algemeen verwacht men geen grote verschuivingen van de po litieke groepen. Ofschoon de 1077 candidaten voor de 212 Kamerzetels hun kansen naar beste vermogen verdedigen, kan niet worden gezegd, dat de verkiezingscampagne tot nog toe een bijzonder spectaculair karakter heeft gehad. Toch is de stemming van een grote politieke betekenis. Een ach teruitgang van drie zetels voor de Christelijke Volkspartij zou immers al voldoende zijn om de partij, die reeds vier jaar aan het bewind is, de ab solute meerderheid te doen verliezen. In 1950 gaven de verkiezingen de Volgende uitslag: C.V.P. 47,68 van de stemmen, socialisten 34.51 li beralen 11,25 communisten 4,7 De zetelverdeling in de Kamer was als volgt: C.VP. 108 zetels, socialis ten 77, liberalen 20, communisten 7. In de Senaat bezetten deze partgen respectievelijk 91, 62, 19 en 3 zetels. Ofschoon de strgd thans voorna melijk wordt uitgevochten tussen de vier partijen, die in het Parlement zijn vertegenwoordigd, zijn er nog een half dozijn kleinere groepen, dat door dr. THEO F. A. BOGAERTS in enkele delen van het land him kans zal wagen. Een er van acht men er wel toe in staat om minstens één gekozene te behalen. Het is de groep van de Belgische „Welte- rianen", de van de rechtervleugel der C.VP. afgescheurde „Christelijk So ciale Verzameling van de Vrijheid", een conservatieve fractie, die "rekent op de stemmen van Brusselse mid denstanders. Onder de overige mi niatuurpartijtjes komt de, eveneens In Nederland beruchte, Europese So ciale Beweging voor. De leider van de Belgische neo-nazis is een oud S. S.-man, Debbaudt. Hij liep geen ver oordeling op omdat hij op het ogen blik van zgn collaboratie met de vijand nog te jong was. Zijn partij gangers hebben in de hoofdstad een Igst ingediend. Toen zij dezer dagen te Brussel voor een handjevol aan hangers een vergadering wilden in richten, werden rake klappen gewis seld tussen verzetslieden en neo-na zis. Het was het enige incident, dat tot dusverre in de Belgische verkie zingsstrijd wordt gemeld. Collaboratie Bgna tien Jaar na de bevrijding van het Belgische grondgebied is het probleem van de bestraffing van de collaborateurs nog steeds een politie ke twistappel. De linkse partijen ver wijten de C.V.P., dat zij niet kordaat genoeg zou zijn opgetreden tegen over de „incivieken", de slechte bur gers. De omzetting van de doodstraf van enkele oorlogsmisdadigers in le venslange dwangarbeid heeft de laatste jaren meer dan eens aanlei ding gegeven tot protestbetogingen. De C.V.P. antwoordt hierop, dat de pressie in België veel strenger is ge weest, dan die in Frankrijk en Ne derland bijvoorbeeld. De rechterzijde herinnert er verder aan, dat er ook ln de rode gelederen zwarte schapen waren en dat de toenmalige voorzit ter van de Belgische Socialistische Partij, Hendrik de Man. in 1940 een der eerste collaborateurs was. Op het gebied van de politieke be trouwbaarheid is de rechterzijde trouwens zelf ten aanval getrokken, toen sommige feiten bekend werden, die reeds veel inkt deden vloeien. Wat was er gebeurd? In Limburg en Luxemburg, twee provincies waar de katholieken de sterksten zgn, heb ben de socialisten en de liberalen een cartel gesloten. In beide provin cies bleken de communisten boven dien geen lijsten te hebben ingediend. Het raadsel werd opgelost, toen ver nomen werd, dat de socialistische en Communistische vertegenwoordigers achter de coulissen een overeenkomst hadden gesloten. De communisten zouden nun aanhangers verzoeken voor de socialistische candidaten te stemmen, mits deze laatsten volde den aan de volgende voorwaarden: Ook Nederlandse tafeltennissers wa ren naar Engeland gegaan om deel te nemen aan de wedstrijden om het wereldkampioenschap tafeltennis, die te Wembley worden gehouden. De Sl-jarïge Coby van Megen uit Nij megen. staat paraat om het aansui zend e balletje te retourneren, tijdens een der wedstrijden te Wembley. vijandigheid tegen de E.D.G. en te gen de omvang van de militaire uit gaven van België. Een dergelgke coa litie zou volgens de C.V.P. bewijzen, dat men in de linkse partijen soms nog heimwee heeft naar de volks frontregeringen, die België na de be vrijding gehad heeft. Kortere diensttijd De duur van de militaire dienst tijd maakt een andere politieke kwes tie uit. De socialisten hebben in heel het land affiches verspreid, waarop een glimlachende afzwaaiende sol daat voorkomt. De tekst luidt „Acht tien maanden zijn genoeg voor onze verdediging". De socialisten beloven, dat zij de diensttijd, die thans 21 maanden bedraagt onmiddellijk zul len herleiden tot 18, wanneer ze zul len deel uitmaken van de regering. De katholieke meerderheid geeft toe, dat de diensttijd van 21 maanden niet populair is, maar dat zij een militai re noodzakelijkheid uitmaakt in het kader van de militaire verbintenis sen, die door België werden gaan, toen de socialist Spaak nog minister van Buitenlandse Zaken was. Andere grote affiches van de socia listen vertonen een oud paartje niet de leus: „Voor een gelukkige oude dag". In hun kiesprogramma steunen de socialisten inderdaad voor het ouderdomspensioen te verhogen tot 28.000 frs. De C.V.P. herinnert er aan, dat de socialisten bij de verkie zingen in 1950 een pensioen van 24.000 frs. beloofden, maar dat de homogene regering in feite heeft ge zorgd voor een ouderdomspensioen van 26.000 frs. Zijn oude dag. Overigens beweren de Katholie ken in hun manifesten, dat één socia list al flink bezig is voor zijn oude dag te zorgen, namelijk Paul Henri Spaak. En dan volgt het lijstje van de honoraria die de socialistische voorman verdient in zijn hoedanig heid van lid van de Belgische Kamer, burgemeester van de Brusselse voor stad St. Gillis, voorzitter van de As- semblée, van de E.G.K.S., voorzitter van de UNO-commissie voor de jeugdzorg enz. Hoe zal de verkiezingsstrijd aflo pen? Houdt de besten aan het stuur", zeggen de C.V.P.-affiches, die even eens vermelden, dat de periode van 1950-1954 door een enkel ernstig sociaal conflict werd vertoond. „Weg met de C.V.P.-plaag", zeggen de liberalen. „Alles smelt met de len tezon, ook de C.V.P.-regering", zeg gen de socialisten Een partij, die vier jaar lang aan het bewind is, is natuurlijk onderhe vig aan slijtage. Bovendien is de C. V.P. het mikpunt van de gecombi neerde aanvallen van de drie opposi tie-partijen en van de kleinere groe pen van dissidenten. Onder die om standigheden ligt een achteruitgang van de C.V.P. in de lijn der verwach tingen. Of deze achteruitgang aan zienlijk zal zijn, is echter een andere vraag. De kansen op een spectacu lair succes van de socialisten lijken niet zo bijzonder groot: de commu nisten, die bij de laatste verkiezingen Spaak, de politieke weerhaan. Nederlandse delegatie naar Genève De Nederlandse delegatie naar de Korea-conferentie, die op 26 April a.s. te Genève zal aanvangen, zal on der leiding staan van de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns. voorts zullen van de delegatie deel uitmaken mr. A. W. C. Baron Bentinck, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Bern en dr C. L. Patijn van het ministerie van buitenlandse zaken. Ontwapening gevraagd Bijna 300 vertegenwoordigers van Britse godsdienstige organisaties, vakbonden, coöperatieve verenigin geen, enz. hebben Woensdag avond in een besloten bijeenkomst in het Britse Lagerhuis het plan goedgekeurd om een petitie in Engeland te laten rondgaan. In deze petitie zal er bij het parlement op worden aangedrongen, dat een bij eenkomst van Churchill, Eisenhower en Malenkow zal worden gehouden over ontwapening en de waterstof bom. Vier socialistische parlementsleden namen het initiatief voor dit plan. De strijd om Dien Bien Phu. Na een aanval worden de krijgsgevangen ge maakte V ietminh-soldaten naar het Franse hoofdkwartier gebracht. steeds stemmen moesten afstaan aan de socialisten, betekenen thans in België niet veel meer. Van hun kant zitten de liberalen, die aanvankelijk rekenden op de stemmen van onte vreden middenstanders, wat verlegen met het ontstaan van een dissidente Katholieke Middenstandspartij. Wat er ook van zij, een verlies van drie zetels van de C.V.P. zou betekenen, dat de Belgische structuur een gron dige wijziging onder' at en dat de deur wordt geopend voor een coali tie-regering. Abetz kreeg gratie Naar van welingelichte zijde te Parijs wordt vernomen, heeft presi dent Coty van Frankrijk onlangs het besluit getekend om gratie te ver lenen aan Otto Abetz, die tijdens de tweede wereldoorlog Duits ambassa deur in Frankrijk was. In Juli 1949 werd Abetz door een Frans militair tribunaal tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. Als een ge volg van de in voorarrest doorge brachte tgd en de strafverminderin gen, welke hij reeds eerder had ge kregen, zou Abetz over een jaar en vier maanden in vrijheid worden ge steld. Ook deze tijd is hem nu kwijt gescholden. MISTE TRUMAN EEN KANS Een dwaasheid De voorzitter van de Amerikaanse Congrescommissie voor atoomener gie, de republikeinse afgevaardigde Stirling Cole, heeft in een aan de pers uitgegeven verklaring meege deeld, dat er destijds verschil van mening was gerezen in de Ameri kaanse regering over de vraag of men tot vervaardiging van een wa terstofbom moest overgaan, toen in 1949 bekend werd, dat de Sow jet- Unie, verscheidene jaren eerder dan de Amerikaanse geleerden hadden voorzien, over de atoombom be schikte. Volgens Cole was het werk aan de waterstofbom op last van de rege ring opgeschort van September '49 tot eind Januari 1950. Sommigen wa ren van oordeel, dat door het werk aan de waterstofbom de productie van atoombommen zou worden ver traagd, op een ogenblik dat deze productie zo veel mogelijk diende te worden vergroot. Anderen achtten de ontploffing van de waterstofbom technisch on- mogelgk, terwijl een derde groep zich tegen de vervaardiging van een der gelijk wapen verzette uit morele overwegingen. Cole zelf behoorde tot deze laatste groep, omdat hij van mening was, dat door de waterstof bom de veiligheid van de mensheid op het spel werd gezet. Mr. van der Goes van Naters te Bonn. Jhr. mr. van der Goes van Naters heeft Woensdag en Donderdag te Bonn met bondskanselier Adenauer en de Westduitse staats-seeretaris van buitenlandse zaken, prof. Hall- stein, van gedachten gewisseld over de Saarkwestie. Naar verluidt hebben de besprekin gen positieve resultaten opgeleverd. Mr. van der Goes wordt beschouwd als bemiddelaar in de min of meer vastgelopen onderhandelingen tussen West-Duitsland en Frankrijk over Saarland. Prof. Hallstein vertrok Donderdag naar Parijs om met zijn Franse ambt genoot, Maurice Schumann, de be sprekingen op regerings-niveau voort te zetten. Mr van der Goes zal zich ook voor KETTINGBRIEF IN NIEUW GEWAAD De uitvinders ervan waren niet sterk in rekenen. (Van een speciale verslaggever) Heeft uw zoontje of uw dochtertje (lagere school of Ulo of misschien zelfs wel H.B.S.) ook al zo'n kaartje gekregen van een kennisje of een neefje of nichtje? Zo'n kaartje met de uitnodiging om deel te nemen aan een „Internationaal Schoolspel?" Het is 'n oude geschiedenis, maar ook deze blgft altijd nieuw, want wij kregen binnen een week drie van deze invitaties in de bus. Daar Staan dan op (compleet met spellingfouten) Internationaal schoolspel. Door de Politie goedgekeurd. Stuur binnen 3 dagen aan het eerste adres een anzicht. Schrijf mgn briefkaart 4 x over. Stuur deze kaar ten aan scholieren of kennissen in binnen- en buitenland. Laat het eer ste adres weg en schrgf jouw adres op nummer IV. Na 14 dagen zal je verwonderd staan waar je al die an- zichtkaarten vandaan krggt. Ten minste, als je deze kaarten binnen 14 dagen wegstuurt. Doe je niet mee, stuur je kaart terug aan het laatste adres. Verbreek ons spel niet anders is al le moeite voor niets geweest en alle spelers wachten voor niets. De namen Op de achterzijde staan dan vier namen, van wie de laatste doorgaans een vriendje of kennisje van de ge adresseerde is. Ziehier het hele spel, dat er op het oog niet zo onaardig uitziet en dat dan ook heel wat ani mo bg de jeugd verwekt. Wie wil niet graag vier maal vier maal vier maal vier (enz.) prentbriefkaarten toegezonden hebben? En het ia zo sneu om een vriendje teleur te stel len en die arme kinderen, die zo ijverig geschreven hebben, „voor niets'Y te laten wachten. En daarom bedelt Piet of Marijke vader en moe der viermaal zeven cent voor brief kaarten plus een dubbeltje VOor een prentbriefkaart en twee centen voor een postzegel af, in het geheel veer tig cent. Weggegooid geld, want in de eer ste plaats wordt deze ketting natuur lijk vroeger of later (meestal vroe ger) gestopt door een vader of moe der, die de veertig cent beter kan ge bruiken en in de tweede plaats strandt het spel weldra op zijn mo- telijkheden of liever onmogeljjkhe- en. We hebben de heer X-kwadraat om zijn opinie gevraagd en hij kwam tot de verrassende conclusie, dat nummer vijf weliswaar in theorie 256 ansichten ontvangt, maar dat nummer zes, zeven enzovoort nim mer meer dan 256 ansichten krijgen, waarbij men dan in aanmerking moet nemen, dat wanneer nummer 5 zijn kaarten krijgt, er al 1371 personen in actie zijn. Voor elk volgend num mer moeten telkens 1024 personen méér aan het spel deelnemen. Het hoeft wel geen betoog, dat het zo ver nooit zal komen, zodat het spel voor de kinderen op een teleurstel ling uitloopt. Kettingbrieven Intussen is dit zogenaamde school spel, „door de politie goedgekeurd" (sic.), een kinderlgke vorm van wat men doorgaans een kettingbrief pleegt te noemen, welke als zodanig op een hoge ouderdon- kan bogen. Vooral in de jongste oorlog zijn deze z.g. heilbrengende epistels op gro te schaal verzonden. Het Nederlandse Rode Kruis moest in Juli 1943 een waarschuwing tegen kettingbrieven in de pers pu bliceren, ornaat zijn naam genoemd werd in kettingbrieven, welke beoog den broodbonnen in te zamelen „tot steun aan Nederlandse arbeiders in Duitsland". H emelsbrieven De voorlopers van de moderne kettingbrief vormen de z.g. hemels- brieven, reeds in de vroege middel eeuwen bekend, welke uit de hemel zouden zijn gevallen en die heetten te behoeden tegen allerlei ongeluk. Men moest deze afschrijven en deze afschriften weer verder doorgeven, een onzede, waartegen de kerk zich herhaaldelijk doch vruchteloos keer de. De huidige kettingbrief beant woordt volkomen aan het moderne fantasieloze bijgeloof, al gaan nu nog epistels rond, welke religieuze pre tenties hebben. Een voorbeeld hier van vormt een relaas, dat op het ogenblik in een deel van ons land vrij druk verspreid wordt en waarin zelfs een tekst uit Mattheus wordt genoemd. Het is niet duidelijk waar aan deze „renaissance" is toe te schrijven. verder overleg naar Parijs begeven. In de raadgevende vergadering van de Raad van Europa zal men de be handeling van de Saarkwestie voort zetten. Verwacht wordt, dat de ver gadering zich op haar eerstkomende bijeenkomst in Mei weer met het vraagsuk zal bezighouden. De Frans-Duitse besprekingen over de Saarkwestie waren in een impasse f geraakt, doordat de Fransen een ge- eidelrjke afschaffing van de Frans- Saarlandse economische unie willen laten afhangen van het tot stand ko men van één grote Europese markt. Van de te Parijs te voeren onder handelingen zal het nu in grote mate afhangen, wanneer de voorgenomen bijeenkomst van bondskanselier Ade nauer en minister Bidault kan wor den gehouden. Anderhalf jaar voor brute kellner Het Amsterdamse gerechtshof heeft de 25-jarige kellner A. J. V. uit Am sterdam wegens mishandeling de dood ten gevolge hebbende, conform de eis, veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek. In de nacht van 24 Juli van het vo rige jaar hebben diverse personen, die ter zitting als getuige werden ge hoord de kellner tegen de sluitingstijd van de café's op de Nieuwendiik te Amsterdam tegen de 39-jarige Haar lemmer Ton van Kerdelaar zien springen, waardoor deze als een plank achterover sloeg met zgn hoofd op de trottoirband terecht kwam. De Haarlemmer kreeg een hoofdwonde en werd aanvankelijk naar het Binnengasthuis te Amster dam overgebracht. Na daar verbon den te zijn werd hij naar het politie bureau aan de Warmoesstraat ver en daar op een brits in een cel neer gelegd, „omdat hij alleen maar dronken was". De volgende morgen echter werd de Haarlemmer niet wakker en de politie liet hem weer overbrengen naar het Wilhelmina- gasthuis, waar hij twaalf dagen later overleed. De meerderheid van de leden der nationale commissie voor atoomener gie en de geleerden van de commissie van adviseurs waren tegen vervaar diging van de bom gekant. De Con grescommissie voor atoomenergie en het merendeel van de leden van de nationale veiligheidsraad hadden zich evenwel voor de productie van de bom uitgesproken In zijn verklaring beschuldigt Co- Ie oud-president Truman er van. dat hij „door tot de productie van de waterstofbom te besluiten" een kans om een einde te maken aan ,.de dwa ze atoombewapeningswedloop" heeft laten voorbijgaan. Valse interlandkaartjes in omloop gebracht De Amsterdamse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen zeven verdachten uit Amsterdam, die betrokken zijn geweest b|j het In omloop brengen van valse toegangs bewijzen voor de staanplaatsen bü de Interlandwedstrijd NederlandBel gië op 25 November 1951 ln het Feyenoord stadion te Rotterdam. Een strenge controle voor, tijdens en na deze wedstrijd had uitgewe zen, dat een groot aantal valse kaartjes in omloop was gebracht. Na een onderzoek, dat een jaar duurde, slaagde de Rotterdamse re cherche er in de zaak op te rolleb. Uiteindelijk kwam men terecht bg de 37-jarige koopman B. M. M. uit Amsterdam, die bekende van een hem onbekende Belg in een broodies- winkel aan de Lange Niezel te Am sterdam 3000 valse staanplaatsen gekocht te hebben. Hij werd veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen hem was zes maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist. Vijf van zijn medeplichtigen, die wisten, dat de kaartjes vals waren en de kaartjes des ondanks hadden verkocht, werden tot een vrijwel overeenkomstige straf veroordeeld. De zevende beklaagde kreeg een maand voorwaardelijke gevangenis straf, omdat de officier van justitie aannam, dat deze verdachte niet ge weten had, dat de kaartjes vals wa ren. Kievits-eieren zijn niet schaars De aanvoer van kievitseieren te Leeuwarden is thans vrij groot. Per dag worden 5000 tot 7000 eieren om gezet. Was de marktprijs vorige week nog ongeveer 50 cent, thans is deze teruggelopen tot 30-35 cent. Van een vaste markt kan echter niet worden gesproken. De prns is sterk aan schommelingen onderhevig. Kindersterfte in Nederland Het sterftecijfer voor babies he neden een jaar is in Nederland van 136 per duizend aan het begin van deze eeuw gedaald tot 23 per dui zend in 1952, volgens de bevolkings statistieken van de wereldgezond heidsorganisatie. Hierbij kan nog aangetekend wor den, dat het cijfer voor 1953 onge veer op dezelfde hoogte ligt Het baby-sterftecijrer in Neder land vertoont hiermee de grootste daling van dertig landen, die het rapport bestrijkt. Engeland en Wa les volgen op Nederland van 138 per duizend tot 27 per duizend in dezelfde periode. In Egypte is het babysterftecnfer het hoogst, met 208 per duizend in de periode 1931-1935 en 163 per dui zend in 1952. VRIJHEIDBLIJHEID Verplichting zou drukkend zijn Donderdag is in de Irenezaal van het Groothandelsgebouw te Rotter dam een bijeenkomst gehouden van een groot aantal Rotterdamse krui deniers. De heer P. van der Linde hield, op uitnodiging van het comité, dat actie voert tegen de voorgestelde vacantieregeling voor het kruide- niersbedrijf, een redevoering. Hij be sprak de voor- en nadelen van een verplichte vacantiesluiting. Als nadeel moet volgens spreker o.a. genoemd worden, dat vooral voor de kleine kruidenier het wegvallen van zijn ontvangsten gedurende een week een zeer ernstige strop betekent daar velen van hen van week tot moeten leven. Als tweede bezwaar noemde spre ker, dat de personeelsleden werk zaam in de kruideniersbranche wor den gedwongen in een bepaalde week met vacantie te gaan, terwijl zij de vacantiedagen tot nu toe konden op nemen in overleg met hun werkge ver op een tijdstip, dat zij zelf uitko zen. Een levendig debat ontwikkelde zich, waarna tot slot met overgrote meerderheid werd besloten, om indien dit nodig zou blijken een adres te richten tot de gemeenteraad van Rotterdam, waarin men zou verzoe ken om niet tot een verplichte va cantie voor de kruideniersbranche te besluiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5