BESTE De „Oude van de Zee" droeg een zwarte, driekantige steek C DE RUIL KLANKBORD VITAMINEN ACTIFRAL-10 CONFERENTIE TE GENEVE Roomboter op zijn brood? Wie hard werkt verdient Roomboter op het brood Amsterdamse Beurs 4 PROVINCIALE ZERO W SE COO R A IT VRIJDAG 9 APRIL 1954 VERHALEN ROND ZEELANDS STROMEN Muden is Muden blivenMuden is nyet becliven Wanneer de nevels over land en zee hingen, steeg de nekker wel eens uit de diepte op: een gedaante was het, die op een mens geleek, maar geheel overdekt was met groen wier en aan wiens venvarde haren de mosselschelpen kleefden. Aan hot hese blaffen van de zeehonden wisten de vissers dan dat de nekker over een van de drooggelopen platen van het Veerse Gat in de kille mist rondklauwde, en om te weten of hij te loevert of te lij was, riepen ze met hun verweerde stemmen: „Wekke, wekke, Waar waait de wind Als een yie stem over het water antwoordde: „In m^n nekke" vroegen ze verder: „Wekke, wekke, Waar sta je?" Het antwoord liet niet lang op zich wachten: „Met mijn gat Naar de kaaie: Ik kan de klokken wel horen Van de Veerse toren Maar de wind gaat draaien." Ja, men kon in de tijd t de zeil schepen de zeven zee^n bevoeren, vreemde ontmoetingen hebben, zowel op de hoge zee als in de luwte van de kust. Tijdens een vreselijk noodweer liep er eens een visserspink op een rots, Zuidelijk van het Vlaamse strand, en bleef onwrikbaar vast zitten. Tegen de morgen, luwde de storm even on- door JACQUES R. W SINNINGHE.^J verwacht als ze opgekomen was, maar er was nog steeds geen bewe ging in het schip te krijgen. Opeens klonk er aan stuurboord een geweldig geplas en gesputter en den nekker stak zijn grote kwakkop met de warrige groene haren uit het water op! „Wat zoeken jullie hier?" riep hij, „maak dat je wegkomt!" „Je hebt goed praten, Oude van de Zee", antwooi'dde de schipper, „maar we kunnen niet varen. We zitten klem, maar als je ons weg wilt hebben, steek dan zelf een hand uit". „Dat kan gebeuren", hernam de nekker, en met een sprong slibberde hij op het dek, greep een bootshaak, en duwde met zo'n kracht tegen de rots, dat het schip, krak, krak, los kwam en weer vlot raakte. „Waarom had je zo'n hinder van ons schip, Oude van de Zee", vroeg de visser. „Kijk maar eens voor je in het wa ter", was het antwoord. „Je lag pal voor mijn deur, en mijn vrouw en ik, die juist thuis kwamen, konden er Advertentie. geeft U precbas wat U nodig hebtI niet in", en met die woorden plons de de nekker in het hoogopspattende water en de vissers voeren verbaasd verder. Op een Zondag in de zomer hoed den eens een paar meisjes de koeien in het lage land, bij het stille water van het bijna dichtgeslibde Zwin. 't Was nog vóór de tijd dat Can- .nd en het Zoute badplaatsen wa ren, en vreemdelingen waren aan de kust even zeldzaam als witte raven. De meisjes waren bezig om aard appelen te piepen boven een knette rend vuurtje van aangespoeld hout, toen ze opeens een gerucht hoorden, uit de richting van het Zwin. Ze ke ken tegelijk op, en zager een oud man, die dwars door het water na derde. In zijn ene hand hield hij een landmeterroede en in de andere een propvolle geldbuidel, en hij was nog op z'n ouderwets gekleed met een grgsgrauwe staartpruik en een zwar te, driekantige steek. Van schrik durfden de stap te verzetten. Ze konden maar roepen: „Baas, baas. eet ge mee van onze patatten?!", maar ae oude, die kleddernat uit het water was opgekomen, zei niets terug. Hij hield hen alleen zwijgend zijn geld buidel voor. grepen i zich een ogenblik te bedenken ren den ze weg, terug naar de boerderij en vertelden daar ademloos wat ze gezien hadden. De boer liet hen niet uitpraten. In drie tellen stond hij in de stal, sprong op het ongezadelde paard en reed wat hij rijden kon naar het Zwin. 't Was al te laat: de Oude was weer naar zee teruggegaan, dwars door het Zwin. Heel in de verte, achter de tweede bankenrij, zag de boer op het water nog even de door het zonlicht beschenen driekantige steek. In vroeger dagen zag men ook wel eens een meermin met haar gekrulde vissenstaart door het water slaan vlak voor de boeg van een schip, en een luide kreet uitstoten: dat was een teken van storm! MUDEN. Eens was de vissersvloot van de oude stad Muden dat nu Sint An na ter Muiden heet en ver van zee ligt uitgevaren, toen er een meermin uit de -'olven opdook. Een visser, wiens schip naast dat Man op zolderkamer door gas vergiftigd Op een zolderkamer aan de Buiten hofstraat te Rotterdam trof men Woensdag het levenloze lichaam aan van de 75-jarige J. L. De man woon de in bij zijn schoonzoon en was gis teravond om half elf thuisgekomen. Vermoed wordt, dat de man water heeft gekookt, waarna hy de gas kraan niet goed gesloten zou hebben. Zijn kinderen roken vanmiddag een gaslucht en toen heeft de schoonzoon zich via de achtergevel toegang ver schaft tot de zolderkamer. 0 Een schapenhouder te Dokkum bezit een schaap, dat dezer dagen vijf levende lammeren ter wereld bracht. Zoiets komt in de schapenwereld uiterst zelden voor. van zijn vader lag, riep hem toe: „Va der, ik heb de meermin gehoord". „Dat heeft niets te beduiden", ant woordde de oude visser. „De zee is kalm, en er schijnt een goede maan, een maan waar je een koffiekan aan kan ophangen. Wij hebben geen storm te verwachten". „Vader, ik blijf hier niet. Ik keer terug naar de kust". Met die woor den haalde de zoon zijn netten op, zette alle zeilen bij en voer terug en nauwelijks was hij in de mond van de haven, of er brak een verschrik kelijk noodweer los, waarin alle sche pen van Muden zijn vergaan. Muden is Muden bliven Muden is nyet becliven. (groter geworden). PRATEN EN DOORVECHTEN Wat Ho Tsji Min besliste. De Vietmïnh-beweging in Indo-Chi- na zal de conferentie van Genève over vraagstukken betreffende het Verre Oosten steunen, doch zij zal de strijd voortzetten, zo heeft het radio station van de Indo Chinese opstand® Kngen Donderdag bekend gemaakt. Het besluit hiertoe werd genomen in een bijeenkomst van het nationale Advertentie. De vrouwen. Een vrouw, die zich te Neurenberg bij het ge recht had beklaagd over een man, die een trouwbelofte had verbroken, kwam met een ny lon-kous op het vermoeide krul- lenkopje thuis. De rechter be sliste namelijk, dat in onze ge ëmancipeerde tijd de vrouw geen bijzondere bescherming van de rechtbank meer be hoeft. Hij constateerde, dat mannen nooit klachten indienen wegens verbreking van trouw beloften. Vrouwen, zo betoogde de rechter, zijn thans volkomen zelfstandig en bovendien zijn ze minder „gevoelig" dan vroeger. Wat ze zeggen. Dit zei dr. A. E. Warden van Toynbee Hall (En geland): „De jeugd van heden is minder volgzaam en ik ben blij. dat ze zo is". Dit zei m'neer A Obroetsjef (een Russische geleerde): „Het planetensysteem wacht op de Russische Columbussen. JONGE LIEFDE. Na enige aarzeling heeft de 83-jarige heer Louis Corre te Rijssel dan toch maar besloten zich te ver. loven met de 7Jf-jarige Alice Collin. Het was wel'een groot besluitmaar ze hebben nu gelegenheid elkaar eens goed te leren kennen, aleer ze naar de burgerlijke stand stappen om 'n kaartje voor de huwelyksboot te kopen. Sneeuw. De plakkers van de politieke partijen in Helsinki hebben een zure dag beleefd. Ze hadden 10.000 aanplakbiljet ten voor de verkiezingen vast gekleefd op muren en schuttin gen. Toen woei er plotseling een vochtige sneeuwstorm (twee graden boven nul), die alle mu ren enz. wit maakte.Daarna begon het weer lustig te vriezen (tien graden onder nul) zodat de sneeuw op de aanplakbiljet ten vastvroorEen lelijke te genvaller voor de politici en de plakkers. Kok. Niet zonder trots mel den de Parijse bladen, dat de bok tevens keukenchef van de Engelse koningin Elisabeth n thans in Parijs vertoeft om in Hotel Ritz een kook-cursus te volgen. Ze vertellen erbij dat de kok hij heet Ronaled Aubrey uiterst leergierig is. CHARLEY. De studio van Charley Chaplin te Hollywood is voor acht miïlioen dollar overgegaan aan een televisie maatschappij. Als herinnering aan Chaplin zal in de studio be waard blijven een stuk décor uit de film Monsieur Verdoux" en voorts in het voorportaal een afdruk van Chaplin's be faamde schoenen. lp die af druk staat de datum „21 Janu ari 1918". comité van het verenigde front onder leiding van Ho Tsji Minh. Op deze conferentie, welke van 21 Maart tot 2 April werd gehouden, was een resolu tie aangenomen, waarin een beroep op de gehele bevolking werd gedaan om zich te verzetten tegen de „versterkte interventie" van de Ver. Staten in de zaken van Indo-China. Het comité be sloot voorts de „strijd voor agrarische hervormingen" voort te zetten, het verenigde front uit te breiden en de vriendschap met „broederlanden" te verstevigen, aldus radio-Vietminh. Weer radio-artieve ris in Japan aangevoerd In de haven van Sjimizoe, op het Ja panse eiland Honsjoe, heeft de treiler Sjoho Maroet een lading tomijn aan gevoerd, die gedeeltelijk in gevaarlij ke mate radio-actief bleek te zijn. De gehele vangst is in beslag genomen. Volgens de kapitein, Masao Jokoja- ma. had het vaartuig van 17 tot 31 Maart in de Stille Oeoaan gevist, doch ruim buiten de uitgebreide gevaren zone rondom de eilanden Eniwetok en Bikini, waar de Ver. Staten hun atoomproeven doen. Beurssluiting op 16 en op 30 April. Het ministerie van financiën deelt ons mede, dat de beurzen voor-de geld- en fondsenhandel op 16 April, Goede Vrijdag, en op 30 April, ver jaardag van H.M. de Koningin, zul len zijn gesloten en dat die dagen voor de geldleningen, als bedoeld in afdeling 5 der beursvoorschriften 1914 niet als werkdagen zullen wor den beschouwd. Advertentie. 5 doktoren waarschuwen legen het misbruik van laxeermiddelen Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om ervan af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staatweerop eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermid delen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f. 1.20 per flacon. Advertentie Zijn vrouw zegt" "Ik gun het hem van harte1, maaren dan weet U wei wat volgt. Töch scheelt roomboter op het brood maar iets meer dan een cent per boterham. Zou een harde werker de roomboter om zó weinig moeten missen? Spaar de rijksbotermerken (op elk pakje staat er een) en. doe mee aan de grote roomboter-prjjsvragen! De eerstvolgende verschijnt 8 Mei in Lïbelle, Beatrijs, Margriet, Goed Nieuws en Eva en op 15 Mei in alle Radio-bladen. 7 April 8 April Nederland 1951 (3%) 1021/4 b. Nederland 1948 (3%) 97% 98 Nederland 1947 (3%) 3 97% 97% Nederland 1937 3 95 953/s Dollarlening 1947 3 pet. 93 93 Investeringscertificaten 99 99% Nederland 1962-64 3 99% 99% Nederland N.W.S. 2% 76% 76% Ned. Indië 1937 A 3 97 97 Nat. Handelsbank 148% 149% Ned. Handelsmij. 177% 178 A.K.U. 207% 213% Bergh's en Jurgens 2^9% 279% Calvé-Delft 157 160'/, Kon. Ned. Hoogovens 183% 184% Unilever 284% 291 Ned. Kabelfabriek 215% 215 Philips 266% 270% Wilton-Feijenoord 195% 197 Billiton 348 Kon. Petroleum Mij. 4373/4 444% Amsterdam Rubber 91% 93% Holland Amerika Lijn 146% 148% Kon. Paketvaart 126% 129% Rotterdamse Lloyd 130 131 Ned. Scheepvaart Unie 132% 136% Stv. Mij. Nederland 139 142 H.V.A. 1193/4 120% Deli Mij. 115% 117% Bank v. Ned. Gem. A1/* 107% Bank van Ned. Gem. 0 -5-10 128 Centrale Suiker 185 186% Kon. Mij. De Schelde N.B. 1373% 137% New York Central 22% Pennsylvania 16% 16% Anaconda 34% 33% e.d. Bethlehem Steel 56 57% General Motors 65% 65% Intern. Nickel 38% 38% Kennecott 74% 74% Republic Steel 49% 50 U.S. Steel 41% 42% North American Cy. 21% 21% Midcontinental 69% 69% A.K.U. 4% 132 BEURSOVERZICHT. Ook de Amsterdamse effectenbeurs heeft Donderdagmiddag een krachtig her stel getoond, in overeenstemming met Wallstreet en Londen. De koersstijgingen waren het grootst bij AKU, Unilever en Philips,d ie niet alleen het eergisteren geleden verlies geheel inhaalden, maar zelfs tot boven de notering van Dinsdag stegen. Unilever noteerde circa 7 punten hoger. Vooral tegen slot laaide de belang stelling voor dit fonds op en werd hier aan nogmaals 2 punten toegevoegd. AKU avanceerde ruim 5 punten. Hier rekent men op een gunstig slotdividend. Ook Kon. Olie steeg ongeveer 6 punten tot 44% maar viel toch enigszins tegen want des morgens werd zelfs 446 betaald. Ook de cultures Heten zich van haar gunstige zijde kennen. Amsterdam Rub ber en Deli circa 3 hoger. H.V.A. bleef echter een beetje achter op 120 (119%). De gemeenteleningen Java waren voorts zeer gevraagd, doch er was vrijwel geen stuk te krijgen. In obligaties Surabaja mocht zelfs geen notering worden ge maakt in verband met een uitlotingsbe- richt dat des avonds zou verschijnen. Van de weeromstuit waren ook de tram- obligaties aan de vaste Kant. Nationale Handelsbank ruim 1 hoger op 150. De scheepvaartafdeling boekte over het algemeen kleine koerswinsten. Hier was Stoomvaart Maatschappij Nederland spe ciaal gevraagd en circa 3 hoger. Van deze maatschappij schijnt het jaarverslag op komst te zijn. Claims Groninger In dustriële Credietbank werden geadvi seerd op f 175 bij een theoretische waar de van f 140. Guldens beleggingen ten slotte vriendelijk. De markt had de gehele middag een zeer rustig verloop en sloot vrijwel op het hoogste peil van de dag. Prolongatie 2% pet. Feuilleton door MARGARET MALCOLM 32 „Heel goed", zei hij, naar zich toe trekkend haar zacht en haar wang kussend. „.Te hebt veel weg van je moeder, kindlief". Na het bezoek van meneer Cnanc- ton bleef Serena stomverbaasd en diep in gedachten achter. Toen ze zei, dat ze niet wist, of ze de ouders van haar moeder wel wenste te ontmoeten, had ze de waarheid gesproken. Dik wijls had ze innig verlangd, eens haar toevlucht bij eigen familie te kunnen zoeken, maar voor zover ze zich her innerde was die familie nooit komen opdagen Dat dit zijn oorzaak vond in de handelwijze van haar moeder, die elke band als he1 ware had door gesneden, besefte ze nu wel, doch voor haar had die moeder letterlijk alles betekend en de thans eens klaps ten tonele verschenen groot ouders niets. Geen wonder dus, dat haar sympathie naar Serena nummer één uitging. Anderzijds was zij zich ervan bewust, dat ze wellicht niet in die houding zou kunnen volhar den en daarom had ze dan ook ver klaard, aan het denkbeeld van een ontmoeting te moeten wennen. Uit de mededelingen van meneer Chancton was duidelijk gebleken, dat Serena's moeder van goede familie was geweest, die echter geen fortuin bezat. Zq, Serena, was daar biy om. Immers zou in het tegenovergestelde geval de reeds moeilijke verhouding tussen haar en Nick kind van welgestelde maar zeer eenvoudige ouders er nóg ingewikkelder op zijn geworden. Reeds zoals de zaken er nu voor stonden maakte juist die kwestie van afkomst het moeilijk, Nick haar ont dekking te vertellen. Toen hrj haar trouwde, had hy uiteraard met an ders gedacht dan dat ze van boeren afkomst was, met een vader, wiens naam je maar liever niet hardop moest noemen. Serena maakte zich geen illusies. Indien Nick haar uit sociaal oogpunt als zyns geiyke had beschouwd, zou hy nooit op zo eigen aardige manier met haar zijn ge trouwd. Hij had haar daarmee veel verdriet gedaan en zou boetvaardig schuld moeten erkennen, ook al zou alles onverhoopt een wending ten goede nemen. Als Nick op zekere dag tot haar zou zeggen: „Ik heb je liei en de rest komt er niet op aan!' zou ze de zelfzuchtige harteloosheid, waarmee hij haar voor zijn doelein den had gebruikt, willen vergeten... mits hij niet vooraf op de hoogte kwam van haar veranderde positie. Wanneer ze hem zou vertellen, geen niemendalletje te zyn, maar de ach terkleindochter van een rijk en aan zienlek man, zou elke liefdesbetui ging zynerzijds reeds bg voorbaat aan waarde hebben ingeboet. Boven dien liep ze de kans, dat hg weder om, als bij hun huwelgk, uit zucht naar publiciteit, de pers op de hoog te zou brengen en dit wilde ze tot elke prijs vermijden. Neen, Nick moest van het hele geval niets we ten, hoezeer ze hem ook liefhad. Zonder veel nadere uitleg te geven wat haar motieven betrof, verzocht ze John telefonisch, Nick niet over meneer Chancton te spreken. „Ik besef, dat het lefijk en achter baks klinkt", gaf ze toe, maar op 't ogenblik heeft Nick genoeg aan zijn hoofd en ik weet nog niet precies wat ik moet doen". „O, ik begrijp het volkomen", ant woordde John prompt, „en ik ge loof, dat jé het bg net rechte eind hebt. Nick heeft momenteel méér zorgen dan hem lief is". „wat zeg je?" vroeg Serena haas tig. „Ik wist niet, dat er iets bijzon- „Hm", hernam John aarzelend, „misschien had ik het je niet moe ten vertellen als hg het niet gedaan heeft. Hg wil blijkbaar niet, dat je je overstuur maakt". „Maar als hg je niet verzocht heeft te zwggen, zou je me toch een aan- wgzing kunnen geven", zei Serena met bonzend hart. „Betreft het betreft het soms Corinna?" „Precies geraden", erkende hjj, „Corinna gedraagt zich op een ma nier, die dreigt alles te doen mis lukken als ze er niet mee ophoudt. Jo weet toch, dat ze met de repeti ties zgn begonnen?" „Ja en ik dacht al, dat het er niet best mee ging". „Niet best? Ze gaan helemaal niet! Corinna verlangt een hele serie veranderingen en Nick houdt voet bg stukzodat er alle kans is op een breuk". „Nu, er zgn toch nog andere ac trices dan Corinna Chale", meende Serena. „Precies, maar van haar kant kan ze vinden, dat er nog andere toneel schrijvers zijn dan Nick Hunslow. Vergeet dat niet!" „O, John!" riep Serena buiten adem. „Ja, ik geioof ook, dat zij, als ze wil, alles in de war kan stu ren". „Zekeren ik sta er niet voor in, dat ze het zal laten. Onze lieve Corinna is niet iemand, die gauw een belediging vergeet!" „Een belediging?" „Ja, kindleif. Toen Corinna met Mark trouwde, was het haar bedoe ling, Nick de rol van de man, wiens hart ze had gebroken, te laten spe len. In plaats daarvan liet hy duide- zet hebt vergdeld te vergeven. Heus, Serena, in jouw plaats zou ik, wat haar betreft, op mijn hoede zijn". „Dank je, John; dat zal ik". Toen Serena afbelde had ze het gevoel, dat het leven bijna te ingewikkeld werd om alles te verwerken. Als Nick nu maar vertrouwen in haar had gesteld maar neen, dat kon ze niet van hem verwachten. Hg had haar getrouwd en kon zich nu moei lijk bij haar komen beklagen over de moeilijkheden, waarin hg dientenge volge was geraakt. „Misschien", dacht de wanhopige Serena, „zal hij ten slotte mij nog van alles de schuld geven". Ten ein de raad nam ze het besluit, meneer Chancton te gaan bezoeken op het kantooradres dat hy haar had me degedeeld. Nu en dan haperend en zich be wust van zyn scherpe, maar viïen- deiyke blik, vertrouwde zg hem haar zorgen toe, om ten slotte te besef fen, dat ze zich totaal had verra den. Na een ogenblik stilte boog me neer Chancton zich over zgn schrijf bureau en raakte even haar hand aan. „Lief kind", zei hg, „er zijn drie soorten mensen, wier beroep him de plicht oplegt, geheimen te bewaren; als ze 'x nalieten, zou er een ware chaos ontstaan. Die mensen zgn dok- en advocaten. Het ïyk blijken, dat het hem koud liet en wat meer zegt, dat ze hem al een tijdlang onverschillig was. Neen, Co rinna is er niet de vrouw naar, om Nick of jou het feit, dat je haar op hoofdzaak van al die narigheid is. Ik geef je mijn woord, dat ik er over zal zwggen en niet zal proberen, mij er mee te bemoeien. Nu, wat is er Serena bewaarde even het stil zwijgen, maar toen begon ze, zacht en haastig, te vertellen. Eindelgk stond meneer Chancton op en ging snel heen en weer lopen. Bij een ven ster bleef hij staan en keek naar buiten, over andere, niet bepaald vrolgk aandoende vensters. Hg was er zich volkomen van bewust, dat za zelfs nu, ofschoon hem naar waar heid inlichtend, toch niet al les had meegedeeld, omdat eerlijk heid jegens Nick haar dit h. i. ver bood. Echter was het voor een man met zoveel ervaring als Everett Chancton niet moeilgk, de leemten aan te vullen. En op dit ogenblik zou hy Nick gaarne een geducht pak slaag hebben toegediend. Zo'n ion ge deugniet om een meisje als Serena zulk een poets te spelen! Of stak er soms méér achter? Dat Serena zekere aantrekkingskracht voor Nick bezat, stond als een paal boven water. Geen man, in welke stemming dan ook, zal trouwen met een meisje, dat hem tegenstaat of aan wie hg het land heeft. Zou Nick soms zo verblind zgn, dat hg op Serena verliefd was zonder het zelf te weten? 't Was in elk ge val mogelgk en meneer Chancton hoopte van harte, dat het zo zou zijn, want zij leek te veel op haar moeder om nog een andere man dan Nick te kunnen liefhebben. Haar moeder had, dit besefte hn slechts al te goed, bitter moeten lgden om dat ze haar liefde voorde haar totaal onwaardige nooit had kunnen opge ven en Everett Chancton zou met graag de geschiedenis zich zien her halen. .(Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4