PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Koning Leopold zond in 10 dagen geen berichten uit oerwoud Het Deltaplan en Zeelands perspectieven BILT Kantlijn WOEDENDE ARBEIDER STOPTE CONTROLE-ARTS IN SCHVVR KWESTIE INDO-CHINA VOERT FOSTER DULLES NAAR EUROPA 197e Jaargang - No. 83 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B, den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 15,85 p. kw.; fr. p. p. f6 10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 9 April 1954. ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie 13. Ing. mededelingen driemaal taflef. Kleine advertenties <max. 8 regels) van X5 regels tl.Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 5 4 fijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Voretstr..63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160, telef. 26 PRINSES DE RETHY ONGERUST Volgens Brussel geen redenen tot bezorgdheid Professor Angel Rubio van de nationale universiteit van Panama heeft in Panama City medegedeeld, dat er van koning Leopold en zijn twee met gezellen, sinds zij tien dagen geleden de oerwouden van de provincie Da- rien zijn ingetrokken, nog niets is vernomen. De professor deed deze mede deling namens de gemalin van de koning, de prinses de Rethy, die zich op het ogenblik in Panama City bevindt. Intussen deelde een woordvoerder van het Belgische koninklijk huis evenwel mede, dat Koning Leopold's expeditie vanuit een vliegtuig was waargenomen. Dit zou Donderdag aan Koning Boudewijn zijn medegedeeld. Volgens de laatste berichten is de Prinses de Rethy voornemens persoon lijk naar Darien te reizen om de leiding te nemen bij nasporingen naar haar man. Toen zij geen nieuws van hem ont ving, heeft zij een vliegtuig gehuurd om nasporingen naar hem en zijn reisgezellen te doen, doch de bestuur der van het vliegtuig is onverrichter zake teruggekeerd. Koning Leopold wordt vergezeld door de Venezolaanse geschiedkundi ge José Maria Cruxent, zijn persoon lijke fotograaf Hans Lutz en een aantal Indiaanse dragers. Het oerwoud in de Panamese pro vincie Darien behoort tot het dicht ste. dat in Amerika gevonden wordt. Gedeelten er van worden bewoond door wilde Indianenstammen, wier leden even bedreven zijn met het ge weer als hun voorvaderen met pijl en boog. De Spaanse ontdekkingsreiziger Balboa wiens route door Leopolds expeditie wordt gevolgd had in 1513 29 dagen nodig over het over- Eindelijk is dan een straaljagerpi loot, die te laag boven een stad vloog, bestraft. Eindelijk is er een vonnis geveld tegen een paar vrachtautochauffeurs, die op een nor male verkeersweg een snelheidswed strijd hielden en daarbij het leven van anderen in gevaar brachten. Maar iedere dag gebeuren er in onze al zo vele tientallen eeuwen oude wereld weer dingen, die toch eigenlijk al lang niet meer moesten gebeuren. En niet zouden gebeuren,als de mens maar niet zo ongelooflijk hardleers was. Iedere morgen zijn er verduister aars en fraudeplcgers ingerekend. Geen dag gaat er voorbij, of er wor den inbrekers, zakkenrollers, gauw dieven gegrepen. Iedere morgen kan men in de krant weer een opzienba rend verkeersongeval vinden, omdat bepaalde mensen het niet de moeite waard vonden zorg te hebben voor het leven van hun medemensen. Zelfs mensen van wie men toch zou menen, dat zij het onderscheid tussen mijn en dijn in hun hoge maatschappelijke positie toch waar lijk wel weten, blijken dat verschil op een gegeven moment niet meer te beseffen en een paar maanden later staan zy in de krant. De krant. En dan is Leiden in last. Maar het is nu eenmaal de taak van een dagblad om nieuws te brengen en alles wat afwijkt van het normale is binnen redelijke grenzen nieuws. Ook al datgene, wat waarlijk niet zo schokkend is in het kader van het wereldgebeu ren, maar zich afspeelt in het ge wone, kleine leven van alledag. Er wordt aan journalisten wel eens het verwijt gemaakt, dat zn bepaalde dingen niet uit de krant houden. Dat gebeurt, wanneer de mensen er zelf nauw bij betrokken zijn. Zolang het anderen betreft deert het hen niet. Maar de kran tenmensen hebben gelukkig de gave des onderscheids. Zij weten, waar nodig, ook te zwijgen. Zodra het echter misdrijven geldt, moeten zn noodgedwongen hard zijn. Omdat het geen pas geeft van de een bui ten de krant te houden wat men van een ander, die dan meestal min der belangrijk is, zonder aarzeling pkiatst. Er komt nog iets bij. De krantenpubliciteit over al die kleine, in wezen waarlijk niet zo wereldschokkende misdrijfjes en misdrijven, heeft een behoorlijke preventieve werkkring. Zij houdt bepaalde mensen er van terug ver keerde dingen te doen. Als men de zekerheid had, dat er geen haan naar zou kraaien, zou een niet onbe langrijk percentage van de mens heid tot minder fraaie dingen wel bereid zijn. De angst voor het schan- fr e5 er werkt remmend. Vandaar die litanie van verduiste ringen, van diefstallen, van roeke loze autobestuurders, van de ontel bare reeks van dingen, die niet door de beugel kunnen. Zij is niet vermakelijk, deze dage- .ykse aaneenschakeling van men selijke stoutigheden in het dagblad. Maar zij heeft de belangstelling van een zeer brede lezerskring en ont leent daaraan haar preventieve, haar afschrikkende werking. Daarom zal de publiciteit, welke aan deze kroniek der menselijke zwakheden verleend wordt ook wel nimmer afnemen. Het „voor" weegt ruimschoots op tegen het „tegen". Hoe gaarne ver reweg de meeste journalisten hun krant ook met belangrijker dingen zouden vullen. De expeditie zou twintig tot dertig dagen wegblijven. De prinses de Re thy, die ongerust was over het lot van de reizigers, had een particulier vliegtuig gecharterd, teneinde te trachten contact op te nemen met de expeditie. Aan boord van het vlieg tuig bevond zich een gids die de oer wouden van Darien, de meest Ooste lijke provincie van Panama, goed ken de. Het vliegtuig is gisteren bij het dorp Milatupo geland, de bewoners van dit dorp vertelden, dat zij de vo rige nacht een vuur hadden gezien op Radio-actief ei. In Engeland is het eerste ra dio-actieve ei door een kip ge legd. Het is, volgens een expert, zijn gewicht in goud waard en zal bij wetenschappelijk onder zoek naar de oorzaak van asth ma en de opbouw van de li- chaams weerstand tegen besmet telijke ziekten gebruikt worden De kip werd gevoed met brood, waarin radio-actieve proteine verwerkt was. een bergtop, die drie dagen gaans van het dorp is gelegen. Zes dragers zijn onmiddellijk naar de bergtop vertrok ken met een brief van de prinses de Rethy. Koning Leopold is nog niet op de hoogte van het overlijden van kroon prinses Martha van Noorwegen. De prinses de Rethy heeft condoleance- boodschappen gezonden aan koning Haakon, prins Olav en prinses Inge borg van Zweden. Een woordvoerder ten paleize van koning Boudewijn heeft Donderdag verklaard, dat het „normaal" was, dat men nog niets van Koning Leo pold gehoord heeft. Toen Koning Le opold op zün eerste expeditie naar de bronnen van de Amazone was, in 1952, had hü ook gedurende lange tijd geen bericht gezonden. Koning Boudewijn heeft reeds en kele dagen geleden verklaard voorlo pig geen nieuws van zijn vader te verwachten, daar deze thans in nog niet onderzochte gebieden reist, waar geen verbindingsmiddelen zijn. Nieuwe protesten tegen arrestatie van dr. Jagan. Politie in Georgetown met stenen bekogeld. De politie van Georgetown, de hoofdstad van Brits Guyana, heeft Woensdagavond met behulp van traangasbonimen 300 aanhangers van de vooruitstrevende volkspartij verspreid, die protesteerden tegen de weigering van de regering om him gearresteerde leiders, onder wie de afgezette premier dr. Jagan, tegen borgtocht vrij te laten. De menigte had zich bij de gevan genis verzameld en was vandaar naar het hoofdkwartier van de volks partij getrokken. Voor dit gebouw kwam het tot een treffen, toen de de monstranten de politie met stenen en flessen ging bekogelen. Er werden enige arrestaties verricht. Het hoofd kwartier der partij is gesloten en staat nu onder politiebewaking. DRIE KWARTIER OPGESLOTEN „H erstelverklaring" afgedwongen. De Veendamse arbeider T. O. heeft de controlerende geneesheer, die hem na zijn ziekte kwam bezoeken, in een schuur achter zijn woning opgesloten, omdat de arts hem niet onmiddellijk een herstelverklaring had willen ge ven. De arbeider is thans door de po litie gearresteerd en opgesloten in het Huis van Bewaring in Groningen. Gedurende zijn ziekte had O. uit de Ziektewet getrokken. De controleren de geneesheer vond de man enkele malen niet thuis. Tenslotte deelde de arts de echtgenote mede, dat O. weer kon gaan werken. Hij ging twee da gen later echter nogmaals naar de woning en vond O. dit keer thuis. De man verklaarde dat hij weer aan het werk was gegaan, doch dat hij naar huis was gestuurd, omdat hij geen herstelverklaring kon overleggen. Hij verzocht de arts derhalve, hem deze verklaring te geven. De arts was hier toe niet bereid, aangezien het niet de gewoonte is deze verklaring direct af te geven, doch achteraf per post toe te zenden. Hij wenste van deze ge woonte niet af te wijken. De Veendammer O. ontstak hierop in woede en greep de arts. Hij slin- Prinses Mar arret heeft een onder aards Bezoek gel -hi aan de Cal- verton kolenmijn te Nottingham. gerde hem naar de achterdeur van de kamer, duwde hem de schuur in, deed vervolgens de deur dicht en schoof de grendel ervoor. Daarna pos teerde hij zich met de rug tegen de deur en eiste een herstelverklaring in ruil voor de vrijheid van de arts. Deze laatste dacht dat O. wel zou kalmeren, doch toen hü na drie kwar tier nog steeds in de schuur was op gesloten en O. nog niet van zins bleek hem te bevrijden, gaf de arts de ver klaring af Direct hierop stelde hij zich met de politie in verbinding om aangifte te doen. Een gebied ten Noorden van 88ste breedtegraad, dat was bezet door Zuid-Korea, werd door de rege ring van de Zuid-Koreaanse republiek vrijgegeven voor de vroegere bewo ners. Doch eerst moet er een zeer be langrijk werk worden verricht. Dit land n.l. dat frontlinie is geweests verbergt nog vele landmijnen, die door een Zuid-Koreaans mijnenop- ruimingspeloton worden verwijderd. Bp weg naar het mijnengebied. Zij gaan de vrede vooruit Meer veiligheid voor V.S.-Leger De Amerikaanse minister van de fensie, Wilson, heeft een herziend veiligheidsprogram aangekondigd, dat personen, die niet betrouwbaar worden geacht, uit de strijdkrachten verivydert en daarbuiten houden zal. Zo zullen personen, van wie men weet dat zij communisten zijn, niet in de strijdkrachten opgenomen worden. Sprekende voor de Senaatscommis sie voor de strijdkrachten verklaar de Wilson, dat hij als enig doel voor ogen had de concrete verzekering te geven, dat de kwestie van revolu- tionnairen, sympathiserenden met het communisme en andere risico's voor de veiligheid in de strijdkrachten zorgvuldig wordt uitgewerkt. AUe twijfelgevallen zullen worden onderzocht en in geen enkel geval zal iemand, van wie redelijkerwijs wordt geloofd dat hij ooit iets te ma ken heeft gehad met verboden activi teit, worden benoemd of opgenomen in de' strijdkrachten zonder goed keuring van de betrokken mimster, aldus Wilson. Treinbotsing in Polen eiste 25 doden. Bij een botsing tussen een passa giers- en een goederentrein nabij Krakau te Polen zijn vorige week 25 personen om het leven gekomen en meer dan honderd gewond, aldus heeft het dagblad van het Ameri kaanse Hoge-Commissariaat „Neue Zeitung" te Wesfc-Berlijn Donderdag gemeld. Een jonge spoorwegbeamb te had de wissels niet goed bediend. LONDEN MELDT: Overleg in Londen en Parijs? Naar van betrouwbare zyde te Londen is vernomen, zal de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, de volgende week naar Londen en Parijs gaan voor besprekingen over Indo-China en de confe rentie te Genève. De reis van Dulles zal een rechtstr eeks gevolg zyn van zyn oproep van de vorige week tot „vereende actie" om te voorkomen, dat Zuid- Oost-Azië in communistische handen valt. Dulles zal Maandag in Londen aan komen en twee dagen besprekingen voeren met de Britse regering. Ver volgens gaat hij naar Parijs om met de Franse regering te spreken en keert aan het eind van de week naar Washington terug. Japan, zo wordt voorts uit Tokio gemeld, zal niet deelnemen aan een actie om communistisch China waarschuwen, dat. het zich niet in de strijd in Indo-China moet mengen. De reden hiervoor was, dat Japan geen lid van de V.N. en ook geen di plomatieke betrekkingen met Peking onderhoudt. De woordvoerder gaf Fraude op veilingen? Tijdens de Donderdag te Hillegom gehouden algemene ledenvergadering van de Nederlandse bond van binnen landse groothandelaren in groenten en fruit is uiting gegeven aan ontevre denheid over wat men noemde mis standen op diverse tuinbouwveilingen, speciaal ten aanz-len van de onderhand se verkoop van groenten en fruit door veilingfunctionarissen. De vergadering droeg het bestuur op, stappen te ondernemen om ir overleg met de organisatie van de vei lingen een betere toestand op dit punt in het leven te roepen. Het gaat hier om verkopen van aangevoerde par tijen groenten en fruit, die verkocht worden voor zij de klok zijn gepas seerd. DOCUMENTAIRE BEHOUDT ZIJN WAARDE Toehomstroman op econ. technol. gebied blijft nog ongeschreven Een interview met drs. M. Verburg Het Deltaplan is na de ramp toch eigenlijk min of meer uit de lucht komen vallen. Iets wat verre toekomst scheen, werd plotseling brandende actualiteit. Of het echter de nabije toekomst van Zeeland zal beïnvloeden is de vraag! Aldus opende drs M. C. Verborg het vraaggesprek over het Deltaplan en hy motiveerde zijn zienswijze als volgt: In het najaar van 1952, anderhalf jaar geleden, verscheen het „Ont wikkelingsplan Zeeland met betrekking tot bevolking en industrie" van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland. Het bevatte een studie van de belemmeringen, die aan de economische ontwikkeling van onze provincie zyn gesteld. Daarnaast gaf het een globaal overzicht van de welvaartsbronnen en tenslotte een tussentijdse samenvatting van de werkzaamheden van het instituut in het verleden en in de nabije toekomst. In het rapport kon nog geen reke ning worden gehouden met de afslui ting der zeegaten, om de eenvoudige reden, dat deze toen nog min of meer tot de „sciene fiction" k la Jules Ver ne behoorde. Paragraaf 2 van hoofdstuk 5 be handelde „de betekenis der inpolde ringen voor het verkeer in Zeeland" in één bladzijde. Het Drie-eilan denplan was toen juist naar de frigi- daire verhuisd, terwijl de inpoldering van de Saeftinge-gronden vandaag nóg toekomstmuziek is. Er is veel gebeurd sedertdien. Zee land staat voor een omwenteling. Het Deltaplan, waarvan ieder de verwer kelijking eigenlijk al heeft aanvaard, gaat een eind maken aan een histori sche periode van onze provincie. Se dert 7000 jaar geleden de Noordzee in niveau begon te rijzen (60 meter is het peil sindsdien gestegen!) heeft Zeeland het aangezicht gekregen dat het nog heeft; dat van een ar chipel. De zee en de mens samen heb ben weliswaar de invloed van de zee teruggedrongen door talloze eilandjes aan elkaar te koppelen, maar het mondingsgebied van Maas en Schelde heeft men nooit kunnen overbruggen. Ook het Drie-eilandenplan doet zulks nog niet. Het is slechts de laatste stap. die mogelijk is tot versterking van één van de 3 repen, waarin Zee land is verdeeld. De Braakman was de voorlaatste. De gevolgen ondervinden wy nog Tegelijk met de directeur van de Provinciale Planologische Dienst, ir M. de Vink, hebben wij ook aan de directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, drs M. C. Verburg, naar zijn mening gevraagd over de Zeeuwse perspectieven in verband met het Deltaplan en het Drie-eilan denplan. Na het interview met ir De Vink (zie de P.Z.C. van 27 Maart) publiceren wij hiernaast dat met drs M. C. Verburg, wiens voornaamste conclusie wel is, dat op economisch tech nologisch gebied de toekomst dromen van Zeeland nog niet geschreven kunnen worden. iedere dag. Op een vooruitgeschoven positie liggend is onze provincie slechts van het Oosten uit te benade ren en dat betekent, dat het nationale verkeer grotendeels aan ons voorbij gaat Voor het Zuidelijk deel van Ne derland is de verkeersstroom nu een maal van Noord naar Zuid en dat ge dogen de Scheldemonden niet. Een revolutie Aldus gezien is, zo meent de heer Verburg, de afdamming der zeegaten ten principale een revolutie. Het NoordZuid-verkeer wordt mogelijk; de ontsluiting zal even radicaal zijn als die van Noord-Brabant. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen en voor overig Zeeland hopen wij dan maar minstens op ideale veerverbindingen over de Wester-Schelde, al is er reden tot hoop op méér nu naast de Rotterdam se Waterweg ook deze monding meer (Vervolg op pag. 2) commentaar op persberichten uit Washington, dat mogelijk aan Japan zal worden gevraagd om een waar schuwing aan het adres van commu nistisch China te onderschrijven. Generaal-majoor Koenjara heeft Donderdag te Bangkok, als woord voerder dèr Thallands© regering, ver klaard dat Thailand een eventuele gemeenschappelijke waarschuwing aan Rood.Cliina zal mede-onderteke nen. Aan plichten herinnerd Jordanië heeft in een nota, die Dinsdag te .Amman werd afgegeven, Engeland herinnerd aan zijn ver plichtingen volgens het Brits-Jor daanse vriendschapsverdrag van De nota werd opgesteld, nadat Eden vorige week in het Lagerhuis had verklaard, dat de huidige Jor- daans-Israëlische spanning volgens het verdrag geen Britse actie vereist. Engeland en Jordanië zullen el kaar xn geval van oorlog te hulp ko men overeenkomstig het verdrag. Een paragraaf bepaalt, dat ieder zal trachten een geschil met een derde partij op vreedzame wijze, zoals voor zien is in het handvest der V. N„ op te lossen. Het verdrag bevat echter ook een paragraaf, volgens welke de onder tekenaars samen de verdediging moeten organiseren, wanneer vijan delijkheden dreigen. Ex-voogdes van Anneke Beekman nog niet vrij. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Donderdagmiddag in raadka mer afwijzend beschikt op het appèl, dat mevr. G. M. LangedijkVan Moorst uit Hilversum de op 22 Maart j-i. gearresteerde ex-voogdes van Anneke Beekman had inge steld tegen haar gevangenhouding, die de Amsterdamse rechtbank op 30 Maart jJ. voor 30 dagen heeft ge last. Bezoek van Deens koningspaar gaat door. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee. dat 't bezoek van de Koning en de Koningin van Denemar ken aan ons land onveranderd door zal gaan. Bom op begraafplaats. Bij het delven een graf op de al gemene begraafplaats „Jaffa" te Delft is een bom gevonden van Engel se makelij en met een gewicht van 125 kilo. Het projectiel, dat nog in tact was. is door leden van de hulpverle ningsdienst uit Barneveld verwijderd. DE VERWACHT: IETS WARMER. Geldig tot Vrijdagavond: Droog weer met weinig bewol king. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Iets hoge re temperaturen. (10 April Eerste kwartier). 10 April Zon: Maan: ZON EN t AAN. Op: 5.56 Op: 11.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1