PLATBOOMDE SCHEPEN VOOR ZES SCHOUWSE GEMEENTEN WALCHEREN Renesse niet garant voor geldlening Rusthuis MIDDELBURGS' LANGE JAN SPEELT EN SLAAT" WEER VOEDINGSTOESTAND ZEEUWSCH- VLAAMSE SCHOOLJEUGD GOED VRIJDAG 9 APRIL 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE JOU RANT 1 Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" sprak met afgevaardigden van vrouwen-organisaties. Donderdagmiddag vergaderde in het „Huis van Nassau" te Zierikzee de Stichting „Nieuw Schouwen-Duive land". De voorzitter, de heer P. Hee- ring, deelde mede, dat zes platboom de vaartuigen met aanhangmotor zijn aangekomen ter distribuëring over verschillende gemeenten, die daar voor het meest in aanmerking komen. Zij zijn beschikbaar gesteld door het ministerie van Verkeer en Waterstaat, afd. bruggenbouw. Besloten werd deze vaartuigen te bestemmen voor Zierikzee. Ouwerkerk, Dreischor, Ei kerzee, Nieuwerkerk en Bruinisse. Voorts deelde de heer Heering me de, dat uit Amsterdam de volgende bedragen binnengekomen zijn: inge zameld op de Autobeurs f 2511,51, op de Bloemententoonstelling „.Amstel- flora" f 3400, van „De Bijenkorf" twee maal duizend certificaten van f 2.50 per stuk. Medegedeeld werd, dat de dierenarts J. Stevense niet zal vertrekken. De exploitatie van het sta tionsgebouw op het vliegveld te Haamstede als restaurant zal waar schijnlijk doorgaan. Men hoopt dat binnen afzienbare tijd met een heli- copterdienst zal worden begonnen. Wat het vliegveld betreft, moet nog contact worden opgenomen met de Rijkswaterstaat. Vervolgens werd een bespreking ge houden met afgevaardigden van de UW, de Huisvrouwenvereniging „De Westhoek" en van de Plattelandsvrou wen van de verschillende afdelingen van Schouwen-Duiveland. De voorzit ter heette de dames welkom en me moreerde de geslaagde woninginrich ting-expositie. Medegedeeld werd, dat getracht zal worden het kleuteronderwijs op ho ger peil te brengen, hetgeen moge lijk is door giften uit binnen- en bui tenland. Op Duiveland schijnen de vooruitzichten vrij gunstig. De West- Bejaarde vrouw in Goes door gas bedwelmd. Een bezorger van een wasserij te Goes trof Donderdagmorgen een al leenwonende bejaarde vrouw, mevr. P., bewusteloos in haar woning aan de Oostwal aan. De deur was name lijk open, zodat de man, toen hij geen gehoor kreeg, een onderzoek ging in stellen, waarbij hij een gaslucht waarnam. De vrouw had Woensdag avond voor het naar bed gaan ae gaslamp uitgedraaid. Later ging zij twijfelen of inderdaad het gas wel afgesloten was. Zij trok nogmaals aan het afsluitertje, doch moet daar bij per abuis de kraan weer openge zet hebben. In bewusteloze toestand is de vrouw naar een ziekenhuis vervoerd, waar zij in de loop van de dag het bewustzgn herkreeg. Benoeming Keuringsveearts te Goes. Spoedeisende raadsvergadering. De gemeenteraad van Goes is tegen heden (Vrijdag) avond half zes in spoedeisende vergadering bijeenge roepen voor de benoeming van een keuringsveearts, hoofd van de Vlees keuringsdienst Goes. De reeds gepubliceerde voordracht kon niet gehandhaafd wprden, daar nc 1 van de voordracht zich terugge trokken heeft. In overleg met de ver tegenwoordigers van de kringgemeen ten is thans een nieuwe voordracht ongesteld: 1 H. A. Wegens, keurings- veearts-bacte-ir loog van het Gem. Bedrijf van Veemarkt en Abattoir te Amsterdam, 2 L. Hankes, dierenarts bij de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren te Utrecht en wonende te Vlis- singen, 3 A. A. Elzerman, practise- rend dierenarts te Goes. Voor deze be noeming is een spoedeisende yergade- ring uitgeschreven, mdat de moge lijkheid bestaat, dat no. 1 van de ge wijzigde voordracht elders benoemd wordt. Dodelijk ongeval. Dinsdagavond omstreeks acht uur is de 31-jarige vertegenwoordiger Chr. de J., werkzaam bij een uitge verij te Antwerpen, wiens vrouw en twee kinderen nog in Kloetinge woonachtig zjjn, met zijn volkswa- fen in volle vaart tegen een Bailey- rug onder Ulvenhout gereden. De man werd op slag gedood. hoek krijgt een kleuterschool uit Am sterdam. Er zijn plannen ook te Scharendijke een kleuterschool op te richten. Voor de problemen van maatschap pelijke werksters en gezinsverzorgsters heeft men nog geen oplossing. Voor Zierikzee zijn er te weinig gezinsver zorgsters. Het bestuur zal zich ter zake tot de Stichting Maatschappelijk Werk wenden. Ook de permanente huishoudelijke hulp werd besproken. Gewezen werd op de wenselijkheid, dat een tuinarchitecte voor het eiland wordt verkregen. De voorzitter zeide te hopen, dat de dames, wanneer hier toe aanleiding bestaat, niet zullen schromen een initiatief te nemen. Hij wees er voorts op, dat de sociëteit voor ouden van dagen zoveel belang stelling trekt, dat het zaaltje binnen afzienbare tijd wellicht te klein zal worden. Dit punt heeft de volle aan dacht. Geslaagd voor theorie Gehrels-diploma. De volgende leerlingen van de Rijks kweekschool voor onderwijzeressen en onderwijzers te Middelburg slaag den voor het theoretische gedeelte van het Gehrels-diploma: meisjes: J. Steen, Middelburg; M P. Baard, A. W C. de Haas en E. L. M. Herman, allen Vlissingen; A. Y. W. Bosdijk. Dom burg; C H. de Korte, Goes; J. J. Markusse, Kats en P. J. A Markusse, Zierikzee. Jongens: A. W van Dalen, Sas van Gent; N. W. Dingemanse, H. M. Zweedijk, M. J. Kooien, P. M. Zweedijk. allen Goes; A C. Janse, Wilhelminadorp; D. J. van Nieuwen- huijzen, Kruiningen; J. Poppe, Mid delburg en P- J. de Witte Vlissingen. Ir. F. J. Sprenger in vaste dienst bij Rijkswaterstaat. Bij kon. besluit is met ingang van 31 Maart 1954 benoemd tot ingenieur van de Rijkswaterstaat in vaste dienst, ter standplaats Vlissingen ir. F. J. Sprenger. Ir. Sprenger is sedert de ramp van 1 Februari 1953 werkzaam bij de Studiedienst van de Rijkswaterstaat te Vlissingen. Op het ogenblik is hij tijdelijk- werkzaam bij het dijkherstel te Hansweert. Middelburg Commissie Huishoudelijke Voorlichting bijeen. Tijdens een vergadering van de plaatselijke commissie voor huishou delijke voorlichting te Middelburg, die onder leiding van mevrouw M. van Loo-Van Loo stond, werd ge sproken over de reorganisatie van de landelijke en plaatselijke commis sies. Tot afgevaardigden naar de vergadering in Utrecht, die speciaal aan dit vraagstuk gewijd zal zijn, werden benoemd mevrouw M. Strub- bevan Veen, namens de N.C.V.B., mevr. Pieters, voor de R.K. Vrou wenbeweging en mevr. M. van Loo- Van Loo, namens de niet-confessio- nele groepen. Voor de werkgroep van de plaatselijke commissie stel den zich beschikbaar de dames Vos Van Luijk. De VosBeverwijk, RadderSteijger, D'hont, Van Loo Van Loo, StrubbeVan Veen en de heer Flipse. De voorlichtingsavonden betreffende „Bloemenschikken" zul len na Pasen worden gehouden. De cursus „Tafel dekken en lekkere hapjes klaar maken", zal eveneens eind April beginnen. De volgende vergadering van de werkgroep, waarin het winterprogramma zal worden besproken, wordt op 25 Mei a.s. gehouden. Biljartwedstrijd In de koffiekamer van het P.Z.E. M.-gebouw te Middelburg werd de derde serie wedstrijden gespeeld van de biljartcompetitie tussen 't Neder lands Koffiehuis en de P.Z.E.M. Er werden 6 partijen gespeeld, waarvan het Nederlands Koffiehuis er 4 won en de P.Z.E.M. 2. De stand in deze competitie, waarbij een wisselbeker op het spel staat, is thans: Ned. Koffiehuis 34 pt.; P.Z.E.M. 20 ut. Chr. Bond Overheidspersoneel bijeen. De afdeling Middelburg van de Ned. Chr. Bond van Overheidsperso neel kwam in de Bogardzaal in ver gadering bijeen onder voorzitter schap van de heer Chr. de Bruin. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek, dat het ledental tot 357 was gestegen en dat met dankbaar heid op het afgelopen jaar kan wor den teruggezien. Aan de heer P. Dek ker werd het insigne voor het 25- jarig lidmaatschap van de bond uit- f ereikt. De heren M. L. Almekin- ers, H. I. Cornelisse en D. van Wel werden tot bestuurslid herkozen, ter wijl de heer J. C. Wattel als zodanig werd herkozen. In een kernachtige toespraak behandelde de bondspen- ningmeester, de heer J. ten Heuvel hof, enkele actuele zaken, terwijl hij voorts de leden aanspoorde actief te blijven. Tenslotte werd een film ver toond. „Hoe zullen wij onze voorstelling geven"? De actieve Middelburgse commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoor lichting belegde Woensdagavond in het Nederlands Koffiehuis te Middelburg een bijeenkomst, waarin mej. T. Duy- vendak, landelijk directrice van de stichting, die dit werk in groter ver band leidt, een inleiding hield over het onderwerp „Hoe zullen wij onze voorlichting geven?" Spreekster ver telde eerst welke voorli^htingsinstan- Herstelcommissie samengesteld. In de vergadering van de gemeente raad van Renesse is thans, overeen komstig het voorstel van B. en W., besloten de gemeente niet garant te doen zijn voor een door de Stichting „Rusthuizen Westelijk Schouwen" aan te gane geldlening. Dit besluit werd genomen met alleen de stem van de heer J. Stevense tegen. Zoals bekend, werd in een vorige raadsvergadering uitvoerig over deze kwestie gediscussieerd in verband met bezwaren tegen de exploitatie-opzet te veel bedden in verband met de te verwachten behoefte en tegen het feit, dat met name de gemeente Renesse niet in het dagelijks bestuur is vertegenwoordigd. De verwarming van de 0.1. school (centrale verwarming of oliestookin richting) zal nog nader worden be zien. B en W. zullen hierover nog een bespreking voeren met de Kerk voogdij, om de mogelijkheid onder het oog te zien om over te gaan tot cen trale verwarming zowel in de kerk als in de school met het gebruik van één kachel. Op voorstel van B. en W. werd over gegaan tot het in het leven roepen van de Herstelcommissie Renesse. Enige van de belangrijkste punten die deze commissie krijgt te behandelen zijn: de beplanting van Renesse op die pun ten, waar het hout door het water werd vernield; het herstel der wallen; de stichting van een dorpshuis; het herstel der duinen; diverse sociale aangelegenheden en de aanleg der we gen in het recreatiegebied. Tot leden van deze commissie werden benoemd burgemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens, de heer H. J. Simons, dr. F A. van Liere en J. M. de Nooijer. Uitvoerig werd gesproken over de plaats voor de bouw van een kleuter school, wijkgebouw en dorpshuis. Tot een vast omlijnd plan kon men evenwel niet komen. Afgewacht zal worden, waar architect Wesselo, die het uitbreidingsplan van de bebouwde kom der gemeente onder zich heeft, deze gebouwen zal projecteren. Het voorstel van B. en W. inzake de be palingen van de Zondagswet, waarin de burgemeester bevoegdheid zal wor den verleend om bij uitvoeringen e.d. het sluitingsuur op uiterlijk 3 uur te bepalen, werd met 6 stemmen voor en één van de heer Westhoeve tegen, aangenomen. ties zoal op dit gebied werkzaam zijn, waarbij zij o.a. noemde de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plat- telande, als tegenhanger van die in de steden, het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, hét Gezinsbegrotingsin- stituut en de Nederlandse Huishoud- raad. Mej. Duyvendak wees met na druk op het grote belang van de voor lichting aan volwassenen op het huis houdelijk gebied, waarna zij dieper op de hierbij toe te passen methodiek in ging. Een en ander werd aan de hand van de z.g. „flanellen lap" in beeld en in kleur gedemonstreerd. MIDDELBURG. Bevallen: T J. InklaarHeijenk, d.: de Looff—Maljaars, d.; H. LemsDolk. z.\ L. BrouwerJoppe, d.; M. Willeboord- stiJobse. d.; A. J. KusseMoens. d.; A, L.KeusLichtendahl. z.; J. Warren— Schreuder, z.; M. J. van Boxtel Schanck, z.; C. van GeunsGhijsen, C. Taal—Koppejan, d T. TilroeMuize- laar. z.; W. M. Gutteling—Remijnn. d.; N. Sjoukenvan Verre, z.; V. van den Ouden Simons, z. Ondertrouwd: D. C. Vermaire 27 j en P. Vader. 26 j. Getrouwd: D. Geerse, 31 jen P. Abra- hamse. 28 j.; C. Verhage. 29 j. en W Klaasse. 23 j.; C. Berwald, 26 j. en E. M. L. Wolf. 21 j. Overleden: G. Francke. 53 j„ geh. met P. Roth; M. W. J. de Vlieger, 83 j.. wed. J. Hooftman. Arnemuiden Ver. voor Bijz. Onderwijs op Geref. grondslag Op de jaarvergadering van de Ver. voor Bijz. Onderwgs op Gercf. grond slag te Arnemuiden werden als be stuursleden herkozen de heren K. J. Steketee en C. van de Ketterg, die beiden him benoeming aannamen. Besloten werd een stukje grond ten behoeve van de woningbouw aan de Schoolstraat aan de gemeente Arne muiden te verkopen. Aanbesteding. Woensdagmorgen werd aanbesteed het plaatsen van closets in de wo ningwetwoningen in het Tuindorp te Arnemuiden. Ingeschreven werd als volgt: Fa. L. de Hamer 4147. fa. I. Boone 4252. De gunning werd aan gehouden. Gapinge Jaarfeest Herv. Jeugdclub De Hei-vormde Jeugdclub te Ga pinge hield onder leiding van ds. J. de Boer een jaarfeest. De voorzitter sprak een welkomstwoord. De club leden brachten een programma, waarin toneelstukjes en muziek elk aar afwisselden. Voorts werd een muzikaal vragenuurtje gehouden. Het zangschooltje zong onder lei ding van de heer J. de Nooijer een aantal kampliedjes. Deze gezellige avond werd besloten met de opvoe ring van het toneelstuk „Het Vrouw tje van Stavoren". Biggekerke Ondertrouwd: J. M. de Jong. 23 J. en R. Schat, 22 j. Overleden: P. de Korte, 82 J.. weduwn. van A. Poppe. Westkapelle Bevallen: M. FaasseWisse, d.; J. J. RoelseWielemaker, d.: C. Adriaanse Faase, z. Getrouwd: S. J. Corbijn, 33 J. en Z. Westerbeke. 28 j. Overleden: E, Minderhoud, 77 j.. we duwe van C. M. Bolier; K. Hendrikse, 88 j.. weduwe van L. A. Roelse. Zoutelande Bevallen: M. StrooHuibregtse, d. Ondertrouwd: A. Janse, 23 j. en A. de Visser, 22 j.; A. Maljaars, 25 j. en M. de Visser. 24 j. Getrouwd: I. Ovaa, 22 j. en M. Verhage. 22 J. Overleden: E. de Witte, 79 j„ weduwe van W. van Sluijs. Oost- en West-Souburg Bevallen: J. C. JanssenJansen, Z.; M. de PagterMeijers, d. Getrouwd: P. F. Volkers. 24 j. en A. de Kraker, 22 j.; H. Ensinck op Kemna. 24 j. en M. M. Knaap, 21 j. Grijpskerke Bevallen: W. Maljers—Meijer, d.; S. L. Hoogerheide—Jobse, z. Getrouwd: J. Vos. 26 j. en E. M. Lou- werse. 21 J.; J. Wattel, 30 j. en L. Tis- sink. 31 j. Overleden: W. Geertse. 78 j., weduwe van L. de Lignie; D. Koets, 75 j., echtge noot van J. de Kam. Veere Bevallen: T. M. Jansede Haze. d. Getrouwd: D. Gideonse, 25 J. en N, Fop pe, 20 j. Vrije Evangelische Vrouwendag te Goes. De Vrije Evangelische Vrouwenver eniging in Zeeland hadden Woensdag een ontmoetingsdag in „De Prins van Oranje" te Goes, ter herdenking van het eerste lustrum. De leiding was in handen van me vrouw S. KarelseEnter die na de opening een bijbelinleiding hield naar aanleiding van Handelingen 9 3642. Tot aan de middagpauze werd door de verschillende afdelingen een pro gramma van proza en poëzie vlot afge werkt. Na de gemeenschappelijke kof fietafel sprak mej. A. Hoekendijk uit Heemstede over haar jarenlange praktijk ervaringen in .donker" Den Haag en Amsterdam. „Lijnbaan" helpt Schouwen-Duiveland. De winkeliers van de Lijnbaan te Rotterdam hebben het voornemeri* om een nog nader aan te wijzen straat op Schouwen-Duiveland voor hun re kening geheel te doen oeplanten. Van 13 April tot en met 8 Juni zal een groen- en bloemversiering in de Lijnbaan worden aangebracht. Tijdens de duur van dit bloemenfestijn wordt er een kiosk geplaatst, waarin namens de Stichting Nieuw Schouwen-Duive land aan het publiek certificaten voor de boomplant-actie worden verkocht. Op de openingsdag zal symbolisch een boom worden overgedragen. Verbetering ingang Jachthaven te Goes. De toegang tot de Jachthaven te Goes, welke tevens bestemd is voor het keren van schepen, geeft redenen tot klachten door zijn te geringe op pervlakte. Voor verruiming zijn de eigenaren van de naastgelegen grond, de heer I. D. Fransen van de Putte te Baarland, en consorten, bereid plm. 300 m2 in eigendom aan de gemeente af te staan, mits de gemeente op haar kosten het gedeelte van het perceel, dat niet overgedragen wordt en het daarnaast gelegen perceel, over een lengte van 63 m van een nieuwe oeverbescherming te voorzien, over eenkomstig de laatst ingevoerde be- tonglooiing in de haven van Goes. B. en W. stellen de raad aldus te beslui ten. De kosten van de betonglooiing kunnen op f 1000 geraamd worden. KERKNIEUWS Kerkeraadsleden te Hoogeveen gerehabiliteerd. De commissie voor het opzicht in de classis Meppel der Ned. Herv. Kerk. die enkele weken ,/eleden een aantal kerkeraadsleden té Hoogeveen een verbod oplegde tot het voorlo pig uitoefenen van hun ambt. heeft, na een samenspreking met de kerke- raad, besloten de desbetreffenden weer in staat te stellen hun kerke lijke handelingen krachtens hun ambt te verrichten. Marktberichten VEILING VEERE. 8 April. Export garnalen, aanvoer 607 kg. onverkocht. Bot. aanvoer 48 kg, 21 —31. Middel tong. aanvoer 7 kg. 91—159 Rog. aanvoer 32 kg.. 5665. VISMIJN TE BRESKENS. 8 April. Export garnalen, aanvoer 785 kg. 85125. Handels garnalen, aanvoer 237 kg, 103121. Schar, aanvoer 51 kg, 3856. Bot. aanvoer 12 kg. 17. Schol, aanvoer 18 kg, 45. Middel tong, aanvoer 18 kg, 152—188. Torenrestauratie vindt voortgang. Over Middelburg klinkt thans om het warticr een vrolijk wijsje van het carillon van de Lange Jan. Na bijna 14 jaren is ook deze voor-oor- logse traditie weer teruggekeerd, als een bewijs van de voortschrijdende heling van de wonden, die de Zeeuw se hoofdstad werden toegebracht. De stadsbeiaardier, de heer Th. C. Ferwerda, heeft vier melodiën uitge kozen voor het „draaiboek" van het carillon. Van elk van deze liedjes is een fragment genomen, dat één keer in het uur wordt gespeeld. Daar wij in een moderne tijd leven en het carillon ook modern is inge richt. meende de stadsbeiaardier er goed aan te doen wijsjes uit te kie zen, die thans nog regelmatig wor den gezongen. Op het hele uur hoort men steeds vóór het slaan van de klok en kele coupletten van „Gelukkig is het land" terwijl het halve uur in het teken staat van J. P. Heije's lied van Piet Hein en diens Zilvervloot Op „kwart over" klinken de tonen van „Wij leven vrij, wij leven blij" en „kwart voor" tenslotte is gewijd aan Aanvaring „Leontios" met „Ta^akan". De raad voor de scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van de aanvaring tussen de ,.Ta- rakan" en het Griekse ss „Leontios" op 3 Juli 1953 op de Schelde bij de lichtboei nr. 54. Als getuigen werden gehoord kapi tein G. P B. van de „Tarakan", de Belgische rivierloods J B. L B. van dit schip en de Belgische rivierloods R. V. van de „Leontios". De verklaringen gaven de inspec teur-generaal voor de scheepvaart, de heer J Metz. op te merken, dat de oorzaak van de aanvaring voor nem nog een raadsel is. „De verklaringen staan zo lijnrecht tegenover elkaar, dat ik mij niet zal uitlaten over de schuldvraag. De lering uit dit geval is. dat zeelieden zo dicht mogelijk onder de stuurboordswal moeten blijven Waarschijnlijk is dit in dit geval geweest, dat de schepen vel de stuur boordswal hebben gehouden, maar meer bij het midden van het vaarwa ter zijn geweest, dan men gedacht en opgegeven heeft' aldus de heer Metz Het oordeel van de raad in beide zaken zal nader schriftelijk bekend worden gemaakt- Vernieuwing Kademuur Sas van Gent aanbesteed. Op het kantoor van de directie Zee land van de Rijkswaterstaat in Mid delburg werd aanbesteed het vernieu wen van een gedeelte van de Ooste lijke kademuur langs de Westelijke kanaalarm te Sas van Gent. Ingeschre ven werd als volgt: 1 G A. van der Straaten, Terneuzen, f 38.900; 2 J. en K. T. de Oude, Biervliet, f 39.050; J. la Gasse, Koudekerke. f 42.100; P. J. Dekker, Vlissingen, f 42.000; 5 P. J. van de Sande, Breskens, f 43.000; één inschrijving was ongeldig. De gunning is aangehouden. Collecte-opbrengsten De te Axel gehouden collecte ten bate van Simavi bracht in totaal 250,50 op. JAARVERSLAG MEDISCH SCHOOLTOEZICHT Eigen school-psycholoog dringend gewenst Zoals reeds in het kort gemeld verscheen dezer dagen het jaarver slag 1953 van het geneeskundig schooltoezicht in Zeeuwsch-Vlaande- ren. dat ditmaal werd uitgebracht door een drietal schoolartsen, met name de heren K. Pels H. J. S. Tim mer en L. J. A. Adriaansens. Het jaarverslag is gesplitst in twee delen. Eén daarvan geeft een overzicht van de toestand in Terneuzen en West- Zeeuwsch-Vlaanderen, het andere be handelt de situatie in het district Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, waar op 1 September 1953 met de werkzaam heden begonnen werd. Voor wat Terneuzen en West-Zw- Vlaanderen betreft, wordt er in het jaarverslag onder meer op gewezen, dat de voedingstoestand van de schooljeugd goed genoemd kan wor den. 79,9 der leerlingen kreeg het praedicaat „voldoende goed", 19,6 dat van „voldoende matig" en 0,5 dat van „onvoldoende iets te wensen". Voor het laatste groepje wordt getracht verandering te bren gen door adviezen of uitzending naar een gezondheidskolonie. In totaal werden in dit district 3662 leerlingen onderzocht. Daarbiij bleek o.m.. dat de afwijkingen van het gezichtsvermogen het leeuwen deel in de gevonden afwijkingen vormen, namelijk 16,6 De toe stand der gebitten was voor 62,1 goed, voor 29 matig en voor 8,9 slecht. In deze cijfers is de be oordeling der melkgebitten inbegre pen. Verminderde gehoorscherpte kwam voor 2,5 voor, asthma voor terwijl btjna 10 der kinde ren een slechte houding bleek te hebben. Als inleiding voor het opsporen van tuberculose werden 3529 leer lingen „gepirquetteerd", waarvan er positief reageerden. Dit grote aantal wordt o.a. veroorzaakt, door dat een aantal kinderen in 1951 met B.C.G. gevaccineerd was. Het cijfer Benoeming. De agent van politie te Zierikzee, C. Eckhardt, is in gelgke functie benoemd in de gemeente Goes. voor „geestelijk achter" (205)is het meest onbetrouwbaar, aldus het jaarverslag, daar dit meestal moet worden geschat. Een gelukkige om standigheid wordt in dit verband ge noemd het feit, dat Terneuzei thans eindelijk over een B.L.O. school be schikt. In West-Zeeuwsch-Vlaande ren bestaat een dergelgke school helaas nog steeds niet. Spraakgebreken tenslotte, kwa men bij 94 kinderen voor. OOST-ZEEUWSCH- VLAANDEREN. In Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen wer den van 1 September 1953 tot het einde van dat jaar 1674 leerlingen onderzocht, waarvan 9,4 naar de huisarts werd verwezen. De algeme ne lichamelijke toestand van ae on derzochte groep is goed te noemen. Volgens de gebruikte maatstaven waren voldoende goed 80,7 vol doende matig 16,3 onvoldoende (iets te wensen) 3 en onvoldoen de (veel te wensen) 0 Van de derde groep werden enkelen uitge zonden naar een gczondheidskolonie, met goede resultaten/Bij het onder zoek oleek onder meer, dat de afwij kingen van het gezichtsvermogen 15,6 bedroegen, scheelzien 2,1 verminderde gehoorscherpte 1,2 vergrote tonsfllen en adenoïde woe keringen 23,5 houdingsafwjjkin- gen 9,5 platvoeten 11,4 bed- wateren 5 De gebitstoestand was voor 49,5 goed, voor 33,5 ma tig en voor 17 slecht. De waarde dezer laatste ciifers is thans echter zeer betrekkelijk. Bij het pirquette- ren der kinderen bleken 139 daar van, of 8,5 positief te reageren. Voor het B.L.O. onderwijs kwamen er van de onderzochte kinderen 31 in aanmerking. Ongeveer de helft daarvan bleek te oud om nog aan dit onderwijs te kunnen deelnemen. De hoop wordt in het jaarverslag uitgesproken, dat spoedig over een eigen schoolpsycholoog voor Zw.- Vlaanderen zal kunnen beschikken, waardoor nog uitgebreider en inten siever aan de verzorging der school gaande jeugd zal kunnen worden ge werkt. enkele regels uit „Waar de blanke top der duinen". De Lange Jan „speeit en slaat" dus weer, zoals de Middelburgers vroeger plachten te zeggen. Welis waar is het carillon nog niet officieel aan het gemeentebestuur overgedra gen, omdat nog met enkele kinder ziekten wordt gedokterd, maar ook dit zal toch niet lang meer duren. Derde Bloesemrit M.A.C. „Scheldegouwen" Op Zaterdag 1 en Zondag 2 Mei De M.A.C. „Scheldegouwen" hield reeds tweemaal een sterrit naar de bloeiende boomgaarden van Zuid-Be veland. Vorig jaar kon deze sterrit in verband met de overstromingen geen doorgang vinden, maar dit Jaar komt Bloesemrit nummer drie. Ztf zal worden gehouden op Zondag 2 Mei, doch teneinde tegemoet te komen aan de bezwaren van hen, die op Zondag niet wensen te rUden, wordt de tocht ook op Zaterdag 1 Mei georganiseerd. Ditmaal werkt de M.A.C. „Schelde gouwen niet alleen samen met de V. V.V. voor de Bevelanden, maar ook met de MAC. Inter Scaldes. Er zijn weer enkele attracties voor de deel nemers. Zij moeten zich tussen 13 en 15 uur (de bromfietsers om 12 uur) melden in hotel „De Uitkgk" te Krui ningen. Daar begint dan de afgepijl- de route van 85 km (voor bromfiet sers 70 km), langs de meest schilder achtige plekjes van Zuid-Beveland. Deze route voert de deelnemers eerst naar Yerseke, waar zij enkele oesters aangeboden krijgen. Vervolgens gaat het naar Wemeldinge. Kapelle en de Biezelingse Ham. Hierna rijdt men door de „Zak van Zuid-Beveland" te rug naar Goes. De eindcontröle is tussen 14 en 16 uur in het Beursgebouw te Goes. HOCKEY Overzicht tweede klasse A. In de tweede klasse A van de Ko ninklijke Nederlandse Hockeybond verbeterde Middelburg zijn positie door in Oosterhout revanche op Wa rande te nemen (12). Push II was weer aan zijn bekende eindsprint toe. De ploeg versloeg Liberty op eigen veld (01). Zondag a.s. wor den de laatste wedstrijden gespeeld nl. Push HMiddelburg en Cadetten Liberty. De stand luidt: Tilburg II D.E.S. I Breda H Middelburg Warande Push n Cadetten Liberty 14 14 14 4 1 37—20 3 2 31—17 5 8 3 20—23 13 5 3 5 21—22 14 5 2 7 25—24 13 4 2 7 20—26 13 3 3 7 18—27 13 2 3 8 21—34 Paasgroeten voor de jongens overzee. De mannen en jongens in Korea, Nieuw Guinea en de Nederlandse Antillen althans velen van hen zullen met de Paasdagen de stem men kunnen beluisteren van hun ouders, echtgenoten of verloofden. Zij het dan ook, dat de stemmen hun enigszins anders in de oren zul len klinken, het zal voor hen. die en kele duizenden mijlen van het vader land zijn verwijderd een welkome af wisseling zijn, neen meer, het zal een „tussenlanding" betekenen in de trid, welke hen nog scheidt van de thuisreis. In Vlissingen, in het Chr. Militair Tehuis, werden gisteravond groeten opgenomen voor de jongens, aie bui ten de landsgrens dienen. Velen maakten van deze gelegenheid ge bruik. Meer dan tweehonderd stem men werden op de tajpe-recorder vastgelegd. Zelfs uit Gelderland was men overgekomen om zjjn stem over zee te laten versturen. Het initiatief tot het dbnemen van deze Paasgroeten ging uit van over ste K. J. J. Hamburg, hoofd van het bureau O.S. en O. bii het Ministerie van Marine. De tecnnische verzor ging berust bij het hoofd van de sectie Band- en Geluidsprogramma's van het M.V.M., de heer J. H. Leyen- dekker, de heer J. M. Boelhouwer, de marinier L M. Reder en de schrij ver H M. Diener. zy gaan het ge hele land door en nemen in diverse centrumsteden de groeten op de band op in totaal ca. 3000 hiervan worden kleine gramofoonpjaten ge maakt en deze gaan naar de jongens overzee. Zo vaak zij willen en zo vaak er dus een gramofoon te hunner beschikking is, kunnen zij de stem men van hen, die hru lief zgn, horen. Een prijzenswaardig initiatief van overste Hamburg; voor de jongens een band te meer met het verre va derland! Nagekomen advertenties Heden overleed zacht en kalm na een lang durig lijden onze lieve Dochter, Zuster, Be huwdzuster, Tante en Verloofde, ELIZABETH JOBSE, in de jeugdige leeftyd van 17 jaar. Namens de diepbe droefde familie, J. JOBSE. Oostkapelle. 8 April 1954. Noord weg. Door omstandigheden is de muziek- en ontspan ningsavond te Oostkapelle, welke was bepaald op Za terdag 10 April a.s., voor onbepaalde tyd UITGESTELD. Muziekver. „Crescendo".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 15