Over kerkbrand in Vlissingen en bommen op Goes j NIEUWS UIT ZEELAND JIMMY en de Bende van Bolletje Bink WALCHEREN RECLAME 200 JAAR GELEDEN VRIJDAG 9 APRIL 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 HERINNERINGEN VAN EEN JOURNALIST Met een kotterjacht over de Oostersehelde Mijn belofte moet ik nog gestand d oen om iets over de eerste grote re portage te schryven, welke ik als jong verslaggever voor de Middel burgse Courant gemaakt heb. Op 5 September 1911, toen ik met mijn collega Doorenbosch op weg was naar Vlissingen om er een raadsvergadering te verslaan, hoorden wy de machinist van de ons in Souburg passerende tram tegen zijn col lega roepen, dat er brand in de Sint Jacobskerk ontstaan was. Wy haastten ons in Vlissingen naar het kerkgebouw, dat met enkele kleine woon- en winkelpanden, omgeven door smalle straatjes, een afzonderlijk blok vormde. Er was daar toen nog weinig van liet onheil te bespeuren, maar ik heb zelden een begin van brand zo fel om zich heen 'zien grypen. Een politieman hakte met zijn sabel de étalageruit van een winkeltje in en tegelijkertijd sloegen de vlammen naar buiten. Weinige minuten later brandde het gehele complex. De mooie kerk stond in een kring van brandende huisjes en het vuur greep al naar de panden aan de overzijde toen de brandweer al haar materiaal in werking gesteld had. Er was naar het pompstation van de waterleiding om extra druk getelefoneerd. Van de motorspuiten werden de zuigkor- ven aan lange slangen in een nabij gelegen gracht geworpen en mannen klommen naar ae hoogste sport van een mechanische ladder en richtten vandaar hun spuiten op het kerkdak en de toren. Het ligt niet in mijn bedoeling de bijzonderheden van deze brand nier uitvoerig weer te geven. De kerk met de daaraan vastgebouwde pan door TJEERD ADEMA den gingen in de vlammen op. Overal werd door radeloze mensen huisraad naar buiten gesleept en het kostte de brandweer de grootste moeite om de omliggende huizen tegen het vuur schermen. te beschi De mooie oude Sint Jacobstoren was niet meer te redden. De vlam men grepen er aan alle kanten naar en onwillekeurig moest ik toen den ken aan Michiel Adriaanszoon, die als jongen nog eens in die toren was geklommen. Ik zie en hoor in gedachten nog de carillonklokken vallen. Een stortte er op een muur en bleef er op liggen. De vlammen kropen door de galmgaten en kron kelden zich om de spits en weinige ogenblikken later stortte de toren in terwijl een rook en vuurzuil als uit een kratermond omhoog schoot. De toren was gelukkig in de kerk gevallen en alleen de onderbouw was nog zichtbaar. Terwijl de brandweer nog in razend tempo werkte stond men plotseling voor een moeilijkheid waarop nie mand had gerekend. De grachten stonden in verbinding met de zee, die bij eb het water wegtrok en het er bij vloed weer in stuwde. De slangen spoten al modderwater en toen men de sluizen wilde dichtdraaien om het weglopende water te keren, bleek, dat er iets tussenzat, waarschijnlijk een grote steen. Toen heeft, als ik mij goed herinner, een zoon van de heer Van Niftrik, die destijds direc teur van het gasbedrijf was, enige malen gedoken en hij slaagde er ge lukkig in het obstakel te verwijderen. De torenbrand door loodgieters veroorzaakt zal ik niet gauw vergeten. Hoe gewichtig voelden wij ons ais wy mét een paar agenten voorop telkens weer door de dichte menigte van de omliggende straten moesten om telefonisch met het re dactiebureau in contact te kunnen blijven. Daar had de heer Deibei in tussen de historie van deze fraaie, in 1352 door graaf Willem van Hene gouwen gebouwde kerk nagespeurd, zodat de Middelburgsche 's middags nog een volledig verslag van bouw, betekenis en ondergang van het later geheel gerestaureerde-monu ment kon geven. IN GOES. Nu kom ik aan het laatste deel van mijn beschouwingen en wil ik gaarne voldoen aan het verzoek van een dame uit Goes om in deze cou rant nog een indruk van mijn daar doorgebrachte jaren te geven. Begin 1912 ging ik als redacteur verslaggever naar de Goesche Cou rant, liet blad voor Noord- en Zuid- Beveland, waarvan mij in 1915 de re dactionele leiding werd opgedragen. Goes miste nog de woonwijken, welke het thans hebben uitgebreid en op de weg naar Kloetinge ston den nog maar weinig huizen. Ver slagen werden hier hoofdzakelijk van gemeenteraden gemaakt en van tal loze organisaties op het gebied van landbouw, fruitteelt en veeteelt, want Goes was en is waarschijnlijk nog een belangrijk agrarisch centrum. Maandenlang heb ik hier bespre kingen bijgewoond van dr. Jenny Weijerman en generaal Onnen, die met nog enkele ondernemende man nen Zuid-Beveland een waterleiding en een tram wilden geven. Goes was destyds een gezellig stad je. Een filmvertoning was er nog een zeldzame gebeurtenis, maar er was een goed symphonie-orkest onder lei ding van de heer Manliardt en de plaatselijke toneelvereniging „Onder ling Kunstgenot" ,gaf in „De Prins van Oranje" van de heer Breen, prettige uitvoeringen. Wij, jongeren, zaten 's avonds veelal gezellig by de heren Molhoek of Verwer, in de Zout keet of de Korenbeurs en luisterden op de terrasjes naar de concerten in de tent op liet marktplein. De heren Arnoldi, De Herder, De Leeuw; en schrijver dezes hebben er de padvindersafdeling opgericht waarvan ik secretaris ben geweest tot ik in 1918 als hoofdredacteur naar Alkmaar ging. Wij hadden er ook, onder voorzitterschap van de altijd vrolijke apotheker Laporte, een schaakclub en ik herinner mij nog goed een spannende party tegen de latere minister Ringers, die toen als jong ingenieur aan de sluizen van het Kanaal door Zuid BeVeland werkte. Het was op de schaakavonden erg gezellig. Soms werd er plotseling midden onder het spel gezamenlijk fortissimo het „Allons enfants de la patrie" ingezet en dan kwam er ie mand op de deur kloppen om te vra gen of de heren niet een beetje stil ler konden schaken omdat men in het naastgelegen vertrek de spreker niet verstaan kon. Uit mijn Goese jaren komen nog enkele herinneringen naar vox-en:het vertrek van de jonge dienstplichti gen in 1914 toen de mobilisatie was afgekondigd, de invasie der Belgi sche vluchtelingen, de Oudejaars avonden met de beiaardier, de heer Visser, op de toren als precies mid dernacht het „Uren, dagen, maan den, jaren" gespeeld werd en een duik op een Decemberavond in oor logstijd toen ik op een journalistieke speurtocht in het pikkedonker ergens bij Vlake in het Kanaal door Zuid- Beveland ben gelopen, dat ik voor een brede landweg aangezien had. BOMMEN Eind December 1917 beleefde het stadje zyn grote avontuur toen een bommenwerper der geallieerden dacht, dat hy boven bezet Belgisch gebied was en zijn projectielen ging strooien. Ik herinner my niet later zulke zware explosies gehoord te hebben als toen ik daar met mijn jonge vrouw en onze baby in een houten keldertje zat en de' meerma len terugkomende aviateur bommen op het stadje liet vallen. Bij een vlugge verkenningstocht zag ik, dat tal van huizen rond het mooie ha ventje beschadigd waren en er geen ruit meer heel was. Een man om klemde met handen en benen een lantaarnpaal en de knecht van een orgelfabrikant stond in een kring van opgewonden toehoorders te ver tellen, dat hy juist in zyn bed zou stappen toen er een bomscherf dwars doorheen sloeg. Met een zak vol scherven heb ik die nacht met myn vrouw een repor tage geschreven en gehectografeerd voor ae vele landelijke bladen waar van ik op Zuid-Beveland correspon dent was. De Goesche kreeg natuur lijk een nog veel groter verslag. Als ik mij goed herinner is er toen één man door de scherven gedood, maar de Goesenaren hebben nog vele avonden in het donker gezeten sprongen twee dagen later weer uit hun bedden bij het horen van motor geronk, dat afkomstig was van een motorrijwiel, dat men destijds alge meen „stoomfiets" noemde. Zuid-Beveland was een der mooiste eilanden, dat ik gekend heb. Hoog staat hier de blauwe hemelkoepel als een reusachtige stolp over een zondoorstoofd landschap, groene wei den vol glanzend vee, goudgele ko renvelden zo ver het oog kan kijken. De directeur van de Goesche had een kotterjacht waarop we vaak over de Oostersehelde zwierven, naar Tholen, naar Zierikzee of naar Vee- re en ik kan mij geen mooiere uren denken dan op het zonnige brede water, dat met milliarden vloeibare diamantjes bestrooid leek en waar hier en daar witte vlekjes, de zeil tjes van jachtjes of vissersschepen opdoken. Ik herinner my nog een fietstocht over glibberige binnenwegen met myn vrienden naar Kattendyke waar in 1913, op het eeuwfeest van onze bevrijding een namaak-Willem I landde. En ook hoe vvy op een avond eens naar een kermis in Wemeldinge reden waar het inderdaad wemelde van Zeeuwse meisjes en vrouwen met haar kleurige beuken, haar gezonde blote armen, haar bloedkoralen hals kettingen met kostbare sloten en haar breed uitstaande kanten mut sen waaraan de gouden „stikken" bengelden, die schitterden in het licht van tenten en kramen. Twintig jaar later ben ik daar nog eens „verzeild" geraakt toen ik met een Zeeuwse vriend een tochtje met diens zeilbootje van Amsterdam naar Middelburg maakte en wij op het traject TholenVeere door boos weer overvallen werden en in het haventje van Wemeldinge moesten vluchten. Weer was het daar 's avonds feest maar het overgrote deel der vrouwen was in „burger" en van al dat schoons uit het ver leden was weinig of niets over. WAAR Waar zijn de toondagen gebleven als in het najaar van het gehele ei land boeren en boerinnen naar Goes trokken om er het feest van de landbouw te vieren, toen in uitspan ningen als „Het Slot Oostende" het erf vol boerenwagens en paarden stond en op het marktplein en in alle straten en straatjes de mannen en vrouwen van buiten in grote groepen zingend door het stadje trokken. In tal van café's en vooral in de kolf- en toneelzaal van de „Prins van Oranje" werd door orkestjes van blazers en trommelaars dansmuziek fegeven en op hun zware schoenen ansten en hosten daar de Zuid-Beve- landse boeren en boerinnen en over stemden met hun feestgeschreeuw het geluid van trommels en klarinet ten. Van al die folklore, van al dat oude en karakteristieke, dat ik in Zeeland gekend heb is weinig meer overgebleven. De jeugd van het boe renland zo seliryft mij een Goese dame wil geen „museummateri aal" meer zyn. Er is, sedert ik de zonnigste jaren van mijn leven in Zeeland gewoond heb, heel wat veranderd. Misschien is er ook veel verbeterd, maar er is ongetwijfeld veel verloren gegaan dat nooit kan worden vervangen. Zeeuwse kring te Deventer. Dezer dagen heeft te Deventer de Zeeuwse Kring zijn jaarlijkse grote toneelavond gehouden in het Paro chiehuis. Opgevoerd werd het blijspel „Sproetenkopje" door J. Tobias. Sproetenkopje speelt in een klein dorpscafeetje op het Zeeuwse platte land. Het is geborduurd op het be kende stramien: een pleegdochtertje (achternichtje van de heer des hui zes) wordt uitgebuit door haar pleeg ouders, maar krijgt later een erfenis. Daar doorheen is een liefdesverhaal geslingerd op zo'n speelse naïve ma nier, dat het publiek er steeds met een glimlach vol vertedering naar keek. Behalve het spel van Sproetenkop je verdient dat van de pleegmoeder met haar zangcomplex en dat van de praatgrage buurvrouw met haar vlot dialect een pluim. Trouwens elke speler vertolkte zijn rol goed. Het was een geslaagde uitvoering en in de zaal heerste een prettige sfeer. Vlissingen Benoeming. De heer P. Vijn uit Vlissingen is benoemd tot lid en plaatsvervangend voorzitter van de commissie, die in 1954 is belast met het afnemen van de eindexamens aan de gesubsidi eerde Zeevaartscholen en scholen voor scheepswerktuigkundigen. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het bureau van politie te Vlis singen zijn inlichtingen te verkrij gen over onderstaande gevonden voorwerpen: kinderschoen, opgezette vogel, want, autowieldop, handschoe nen, twee steeksleutels, armbandje, groen centuur, diverse rijwielen, twee autosteps, autosleutels, polshorloge, boekje met postzegels, sjaal, geld bedrag, zeem, handschoenen, kinder kousjes, pak zeeppoeder en een stuk je zeep, twee schakelarmbandjes, fietstas (dubbel), damespolshorloge, zakdoekje, centuur, trouwring, doos closetpapier, broche. Oost- en West-Souburg Uitslag verkoping. Notaris mr. P. Loeff te Middelburg verkocht in café Verbeem te Souburg Dinsdagmiddag het huis met schuurtje tuin, erf en vrije poort aan de Vrij burgstraat no. 37 te Souburg, groot 3.27 a. Koper was de heer C. Janse te Souburg voor f 4000.—. Middelburg Nutsspaarbank Middelburg in Maart Gedurende de maand Maart steeg het tegoed van de spaarders bij de Middelburgse Nutsspaarbank van f 10.402.364,76 tot f 10.549.844,12. Inge legd werd f 338.569,29 en terugbetaald f 391.116,93, zodat er tussen inleg en terugbetaling een gunstig verschil was van f 147.479. Het totaal aantal reke ningen steeg tijdens de verslagmaand van 12.100 tot 12.120. Op het bijkantoor Oostburg werd in Maart ingelegd f 117.140,98 en terug betaald f 83.004,36. Te Oostkapelle was de inleg f 6381,68, terugbetaald werd daar f 5872,10. Het tegoed van het schoolsparen bedroeg aan het be gin van de verslagmaand f 42.233,39 en aan het einde f 43.815.81, er werd ingelegd f 3160,51 en terugbetaald f 1578,09. In Middelburg werden 10 en in Oostburg 6 babyboekjes uitgegeven. De spaar busjesactie leverde f 1474,42 op. Aan de modevakschool E.N.S.A.I.D. te Utrecht slaagde voor het diploma Kunstnyverheid mej. J. S. Mesu te Gapinge. Aanwinsten O.L.B. Het boekenbezit van de Openbare Lees zaal en Bibliotheek te Middelburg werd met de volgende werken aangevuld: v. d. Aardweg: Maagd in Montparnas- se; Diemen de Jel: Varrinks Abbe; Fer- ber: Vreemdeling in eigen huis; Laski: Het dorp; Hilda Lewis: De dag behoort ons; Plievier: 's Keizers koehes; Richter: Sporen in het zand; Seton: Theodosia; Goudge: The heart of the family; Shute: What happened to the Corbetts?; Ale- trino: Verloren tronen; Andriessen: Rach- maninov; Baaren en Velu: Meubelstijlen; Van B'alen: Venezuela; Berendsen: Het meubel: Den Besten: Stroomgebied; Bou- i: Van renaissance tot wereldoorlog; Churchill: Memoires, deel 9; Dijkstra: Methodisch timmeren; Hass: Manta; H derson: Circusdokter; Van Kampen: Groenland; Knippers: Bouwen in bak steen: Kraan-van den Burg en Bult: Moeder, zeg me eensMeere en Hoek stra: Handleiding voor prijsberekening van schilder- en behangwerk; Newman: Hedendaags Marokko; Nörvig: Kinder spelen cn handenarbeid: Oudendijk: Wil lem ni; Rutgers: Tropische volière-vo gels; Rijgersberg: Beknopte kleurenleer architectuur en binnenhuiskunst; Schoorl: De postduivenrassen; Ten Haeff: Parapsychologische verschijnselen en be schouwingen; Vriend: Bouwen; Vriend en Arendzen: Perspectieftekenen voor bouwkundigen. Gapinge „Klimop" bestond 40 jaar. De Jeugdclub op Geref. grondslag „Klimop" te Gapinge vierde dezer dagen haar 40-jarig jubileum. De voorzitter, de heer J. Wattel, sprak een openingswoord, waarna de heer C. Wattel een overzicht gaf van de geschiedenis van „Klimop" van de oprichting af tot heden. Vervolgens werden enkele voordrachten en sa menspraken over het voetlicht ge bracht. Deze geslaagde bijeenkomst werd met dankzegging gesloten. Zoutelande Eindles Z.L.M.-cursus In „Middendorp" te Zoutelande werd de cursus „Fijne keuken", van de Z. L.M. beëindigd. In tegenwoordigheid van de plaatselijke commissie boden de 20 cursisten een proeve van hun kunnen aan. De avond stond onder leiding van de cursusleidster mevr. Heese. De consulente van de Z.L.M., mej. v. d. Leede, reikte de diploma's uit. De cursusleidster ontving een passend aandenken. Bij voldoende deelname zal de Z.L.M. a.s. winter een cursus „Ge wone keuken" organiseren. De St. Jacobskerk na de brand van 5 September 1911. Duivenpraatje Deze week is het inkorven geblazen voor de eerste officiële duivenvlucht van het seizoen. Na weken van voor bereiding Is het dan zo ver. Indien Zondag a.s. de weersomstandigheden gunstig zijn dan kunnen we het ge wone schouwspel van de zomer-Zon- dagochtend weer zien. Groepjes man nen, die elk zwart vlekje in de lucht nauwkeurig gadeslaan en waaruit er een plotseling wegloopt, omdat zun „blauwe" of „geschulpte" aan komt vliegen. Nadat de ringen in de alles-registre- rende constateurs gestoken zijn, gaat men naar 't verenigingslokaal, meest al een klein café, waar men de rook kan snijden en de rekenaar met aller lei paperassen (waar alleen een ech te duivenmelker van op de hoogte is) rondscharrelt om uit de honderden gegevens van tijd en afstand de juiste stand af te leiden. Grote formulieren met lange staten gebruikt hij daar voor, want 't berekenen van de juiste snelheid per minuut is een accuraat werk. Hij moet rekening houden met de ligging van het hok, met het voor- of achterlopen van de constateur in vergelijking met de moederklok. met tijdsvergoeding voor looprecht of overvlucht. Een fout in zijn lange lijst van berekeningen zal hem onher roepelijk aangewezen worden. De eerste leervluchten zijn nu ach ter de rug. De getrainden moeten nu Zondag maar laten zien wat ze er van kunnen. Zullen de groten van 1953 ook in 1954 de meest gevreesden zijn? Zullen de gokkers van het vorig jaar ook nu weer te veel op het spel zetten of zullen de voorzichtigen iets meer riskeren dan vorig jaar? Jarenlang hebben in de duivensport de groten de grote trom geslagen. Zij waren het dia met de vette kluiven thuiskwamen, maar de duivenweten- schap heeft hier heel wat veranderd. Een voorlichting in vakbladen die ver bluffend is en die de geheimpjes van het beter in „forme" blijven langza merhand aan het privaatbezit ontlokt. Voorlichting bij ziekte, voorlichting bij de juiste inrichting van het hok, de juiste voeding. En toch zijn er nog zo veel van al die dingen die men intuïtief aanvoelt, die het persoonlijk geheim zijn van iedere liefhebber, ge heimen die hij niet prijs geeft omdat hij er al zo veel successen aan te dan ken heeft PARTIJTJE VARINAS KANASSER TABAK Waf een volmaakte Hollandse keukenmeid moest weten (Van een medewerker) Reclame is beslist geen snufje van de laatste tyd. Dit blij let, wanneer we de oude jaargangen van een krant doorbladeren. Het valt dan op, dat de advertentie-afdeling ook toen niet onderdeed voor 't redactionele gedeelte. In bladen uit de vorige eeuw vindt men reeds annonces met zorgvuldig getekende prentjes en al was de inslag wat gemoedeiyker, dan de geraffi neerde verkoopprentjes van tegenwoordig, de aandacht trokken ze zeker. Ook probeerden de zakenmensen hun berichten opvallend te maken, door ze overdwars te laten drukken. De uitgever scheen, in verband met de plaatsruimte, wel sympathie voor deze manier van werken te hebben. Grote letters kwamen al heel vroeg I Volmaakte Hollandsche Keuken voor en tweehonderd jaar geleden Meid" op de volgende manier aan- reeds was „de opmaak" van de ad- prees: vertenties anders dan die van het nieuws. Drukte men het gewone nieuws in de krantjes van 12 V2 bij 16 centimeter in twee kolommen, de ad vertenties kwamen over de volle breedte te staan terwijl namen en Sroducten bovendien hoofdletters regen toegewezen. De kiem van de grootse opmaak van nu was toch al in deze kleine buitensporigheden te vinden. Een paar voorbeelden van destijds geplaatste advertenties geven een in druk van de tekst, die de zakenman meende te moeten gebruiken voor het aanprijzen van zijn producten. Op 16 Maart 1754 kon men in de Leeuwar der Saturdagse Courant het volgende lezen „Op Dinsdag morgen den 19 Maart 1754 te 10 uur, en nademiddag te 4 uur, gedenkt Johannes van Lingen, Hospes in de Keizers-Kioon te Leeu warden, te zijnen Huize te Verkopen: Een partje Puike-Puik Supra Fijne Varianas Kanasser Tabak, met de laatste Schepen van Curasouw te Am sterdam gearriveert; breder bij Bil- letten uitgedrukt". De boekverkoper De heren boekverkopers, die me(fc de notarissen en secretarissen de bes te klanten van de krant 'varen, ge bruikten een grote omhaal van woor den. In ieder nummer is wel zo'n uit gebreid relaas te vinden. Slagzinnen en pakkende rijmpjes kende men nog niet. Neem bijvoorbeeld het verhaal van de Amsterdammer Steven van Esveld, die vlak boven de adverten tie van Van Lingen zyn boek „De 46. Jimmy Brown wist nu, dat zijn wantrouwen te gen commissaris Meubel niet ongegrond was geweest. „Die vent zit zelf in het inbrekerscomplot", bromde hij. „Vandaar, dat die troep boeven hier in Wilgenwolde ongehinderd de burgerij kon uitplunderen". Jimmy moest toch even naar lucht happen van verbazing ovci déze ontdekking. Een commissaris van politie, die ge mene zaak maakte met een troep misdadigers! Hij dacht even na en toen klaarde zijn gezicht op.... in zijn zak kasteel bij zich had gestoken teneinde Jackie te bevrij den! Dat was een meevaller. Met behulp daarvan zou hij zich misschien binnen een paar uur uit deze cel kun nen bevrijden. Jimmy keek naar de tralies voor het kleine venster. Die waren vrij dik en hij zou er wel twee uit moeten wegzagen voordat hij er zich doorheen zou kunnen werken. Dan liever de deurJimmy nam zijn tang en begon er mee aan een grote moer vlak bij het slot te wrikken. Hij sloopte binnen vijf minuten een ijzeren plaatje weg en zette toen het breekijzer in het slot. Hij wipte een bout opzij en duwde toen behoedzaam tegen de deurDeze gaf gewillig mee. Er trok een grijnslach over Jimmy's ge zicht. Die cel van Meubel mag dan verschrikkelijk mo dem zijn, maar veel geef ik voor die moderniteit niet, dacht hij. Toen stak Jimmy voorzichtig zijn hoofd om de deur.... „Onderwijzende hoe men allerhande Spijzen, Confituren en Nagerechten zonder ongemene kosten, zelfs voor de Roomsgezinden op Visdagen en in Vasten gezond en smakelijk kan toe bereiden: hoe men alles tegen de Winter inlegt. Wat men in de Slacht tijd doen moet: En hoe men Mol en Versch Bier des Zomers goed kan houden. Benevens enige vaste te kens waar aan men kan zien of het Vleesch, ten tijden van Vee-Pest. ge zond is of niet. En hoe men een Ta fel zal schikken wanneer men zijn Vrienden onthaald; om allerhande Koortzen onfeilbaar te geneezen; om het Gezicht te versterken enz. Ne vens de toebereiding van eenige zag- te Spyzen en Dranken tot verkwik king van zieke Menschen. Met een Aanhangzel van de Volmaakte Hol landsche Keuken-Meid, enz. Be- schreeven door eene voorname Me- vrouwe onlangs in 's-Gravenhage Overleeden. Derde Druk. Verbeeterd en van zeer veele Drukfeilen gezui verd. 3 Deelen in 8vo 34 Stuiv." De dokter Ook kwakzalvers, doktoren en „chirurgen" probeerden met vele woorden hun goede kwaliteiten onder de aandacht van de bevolking te brengen. Ze ontzagen zich niet de ziekten breed uit te meten en Taven zelfs de teerste zaken met een voor onze tijd op zijn minst grof lijkende openhartigheid aan de openbaarheid prijs. Wij zuilen ons wel wachten, een voorbeeld van dit soort reclame te geven. Liever besluiten we met de bescheiden annonce van eer „Meester Glazemaker en Verwer", die „prae- senteert het fyn Fransch Glas a 2 Stuiv. 4 Penn. en het gror Glas 1 Stuiv. 4 Penn. de Voet; alsmede al- derhande fyne en growe Verwen, voor een Civile Prys". Officiële publicaties. VLISSINGEN. HINDERWET. VERGUNNING VERLEEND. B. en W. van Vlissingen, gelet op art. 12 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 1 April 1954 aan C. J. Janssen te Vlissingen, op de daarbij gestelde voorwaarden, vergunning is verleend tot het oprichten van een in richting tot het opslaan, be- of verwer ken van vis en tot het bakken van voe- dings- en genotmiddelen in oliën of vet ten, waarin 2 electromotoren elk van P.K. gebezigd zullen worden in het per ceel Bellamypark no. 44. VLISSINGEN. Oproepingskaart.cn verkiezing leden Prov. Staten verzonden. De burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat alle oproepingskaarten voor de verkiezing van de leden van de Pro vinciale Staten in de provincie Zeeland zijn verzonden. Zij. die nog geen oproeplngskaart heb ben ontvangen, worden verzocht zich ten spoedigste te vervoegen op kamer 3 (afd. Verkiezingen) van het gemeentehuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 11