BESTE SS?** KING DE RUIL Per bathy-scaphe tot 4000 meter onder de zeespiegel TOEGANG TOT VEERHAVEN BIJ KRUININGEN WEER VRIJ TILANUS WAARSCHUWDE TEGEN CRITIEK OP MINISTER STAF PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 8 APRIL 1954 EEN SUCCES VAN DE FRANSE MARINE Een soort vrije ballonvaart ys de Oceaanbodem langs De bathyscaphe FNRS 3 van de Franse Nationale Marine heeft onlangs by Dakar een enorme prestatie geleverd door het duijien tot 4000 meter, waardoor de „bemanning", commandant Houot en ingenieur Wilm volgens de Amerikanen „de diepste mannen van de wereld" zijn geworden. Bekend is het, dat het principe aan professor Picard te danken is. Het bovendeel van het toestel bestaat uit een vlotter van 35 ton in de vorm van een onderzeeër in zakformaat waar in zich een benzinereservoir be vindt en waarin het zeewater lean worden toegelaten. Naarmate de druk stijgt of daalt wordt de brandstof samengedrukt of uitgezet en deze dicht heidsvariaties zorgen voor het dalen en stijgen van het apparaat. Door middel van ballast kan voorts de bemanning, die opgesloten zit in een dikke metalen bol onder de vlotter, verticale bewegingen doen ontstaan en de weer-opstijging regelen. De batyscaphe gedraagt zich dus als een echte vrije ballon van de diep zee wat hem juist doet verschillen van de tot nu toe gebruikte duik-in- strumenten, die aan kabels vast zaten waardoor ze met vaartuigen verbon den waren en waarmee nauwelijks enige diepte (record 1.300 meter) be reikt kon worden. Een eerste model, de FNRS 2 had I afgesproken tyd kwam hg weer bo rn 1948 niet aan de verwachte resul- ven. taten beantwoord en aan de bouwer werd geen spot bespaard. Toch waren de technici, die de proeven hadden gevolgd, overtuigd dat het principe goed was, daar immers, ondanks ernstige fouten, het toestel er in slaagd was leeg een duik tot 1.1. meter te volbrengen. Toen werd een overeenkomst getroffen tussen de Franse Marine en het Fond Natio nale beige, waarbij de eerste de ge hele verantwoordelijkheid kreeg voor studie en bouw van een nieuw proto type in het Arsenaal van Toulon. De werkzaamheden werden aller eerst toevertrouwd aan ingenieur Gempp van de zee-genie, die ze op een gegeven ogenblik door drukke dienst moest overdoen aan zijn col lega Wilm. Kapitein Houot werd tot commandant benoemd. Verbeteringen Er werden zeer belangrijke wijzi gingen aangebracht aan de hand van de opgedane ervaringen bij het bou wen van de FNRS 3. Op 3 Juni 1953 te water gelaten, dook de FNRS 3 op 12 Augustus 1500 meter diep op de rede van Tou lon. Op 15 Augustus bereikte hg ge makkelijk de 2000 meter, maar ng had hiermee nog niet de grens van zgn prestatiemogelgkheden bereikt. Naar 700 meter diep Op 20 Januari was alles klaar en werd de eerste duik in de Atlanti sche Oceaan dichtbij Dakar onderno men tot op een diepte van 700 me ter. De bemanning bleef vier uur lang op die diepte. Op 22 Januari werd het tweede experiment uitgevoerd en leeg tot 40u0 meter gedaald. De automatische toestellen, cue het apparaat, nadat dit de vereiste diepte zou hebben bereikt, weer naar boven moesten brengen, werden ingeladen. Tot 160 mijl uit de kust werd het toestel ge sleept, hetgeen vijf en vijftig uur duurde bij een holle zee. En toen gin- §en de kleppen open en begon de athyscaphe te zinken. Precies op de Advertentie. Het daarna volgend onderzoek was zeer bevredigend; het binnenste van de bol was absoluut droog gebleven, niettegenstaande de enorme druk die hij te doorstaan had en waardoor zijn diameter 2 centimeter kleiner was geworden. Opgehouden door het slechte weer, moest de beslissende proef met de bemanning aan boord uitgesteld wor den tot 15 Februari. Getrokken door de „Tenace" en begeleid door de „Elie Monnier" en de „Beautemps Beaupré", bereikte toen de bathysca phe op 180 kilometer uit de kust de plaats waar de grote gebeurtenis zou plaats vinden. Per dinghy voer de bemanning naar het apparaat. Toen allen aan boord waren, werden de 24 bouten van het deksel dichtgemaakt, waardoor de bol waterdicht was en om 9 minuten over tien verdween het gele gevaar te onder de golven. Het aan plank ton rijke water was troebel en al spoedig moesten de projectoren aan gezet worden. In hun schijnsel ver schenen talloze diertjes. Om het half uur seinde de bemanning, dat alles foed ging; het duiken ging snel tot 000 meter, een diepte, die om half twaalf bereikt werd, dus met een snelheid van 50 centimeter per se conde. Het was zaak zich te haasten, wanneer de bemanning lang genoeg op de bodem wilde blgven. Door de patrijspoorten zagen ze „de soep", waarin vooral veel kwallen dreven, steeds dikker worden. Twee duizend meter: dit was het record, dat in de Middellandse Zee werd behaald. Ballast werd uitge worpen om het dalen te verminderen. Grote rode garnalen kwamen langs. Victorie Drieduizend meter: deze diepte was om 12 uur bereikt. Toen waren ze al voorbg het laagste punt, dat Picard met zijn „Trieste had be reikt. Het toestel gedroeg zich uit stekend. Öm half twee: victorie! De bol zakte langzaam op 4.050 meter diepte op een modderlaag, bewoond door zee-anemonen. Een schitterend exemplaar van een haaiachtige vis passeerde statig de patrijspoort. De temperatuur van het water was 5°. De motoren werden aangezet om de omstreken te verkennen. Daarna Advertentie. Bent U modem ingericht? Dan is hier hèt radiotoe stel voor U: Het ERRES 5-Sterrentoestel. fl. 333.- ERRES RADIO R. S. Stokvis Zonen N.V. KY 536 J AM e «•n der Heem fabrikaat werden om zes minuten over 3 de buiten-batterijen (extra-bal- last) losgekoppeld en vliegensvlug steeg de bathyscaphe naar boven en niets kon hem tegenhouden. Om 21 minuten over 3 werd de vlotter weer zichtbaar aan de oppervlakte. Bij de terugkeer in het arsenaal bleek, dat 't toestel nog in prima staat verkeerde. De bathyscaphe had de proef schitterend doorstaan. Laat nu net vet maar stromen, laat nu net vet maar gaan, PnTrdTj Er is neen vlek in Holland, die CETREX kan weerstaan I (/^VLEKKENWATHl (Slot van pag 1) het hoog tijd dat deze caisson ging verdwijnen. De bakken die de specie van de binnenzijde moesten afvoeren, konden slechts bij hoog water door de nauwe openingen passeren en met de komende waterstanden in zicht had dit veel oponthoud kunnen geven Maarde haveningang is nu weer vrij. Zij het dan een klein uurtje la ter dan was „getimed" doordat de vloed minder snel opkwam dan vol gens de getijtafels verwacht mocht worden. Het werk. Dinsdagnacht waren bij laag water de kranen van de caisson reeds open gezet. Gistermorgen om zes uur be gonnen daarop de drie pompboten „Zeearend", „Zeeleeuw" en „Dolfijn", met een totale capaciteit van 3400 m3 per uur, met het leegpompen van de caisson, waarin het water nog vijf meter hoger stond dan het bui tenwater. Tegen één uur 's middags moest volgens de berekening de caisson drgvende zijn, doch toen om kwart over één de sleepboten „Schelde", „Willem" en later de „Johanna" het sein kregen om te gaan trekken, was er nog geen beweging in het gevaarte te krijgen. De vloed kwam te langzaam op. De pompboten gin gen verder met grote massa's wa ter uit te spuwen, en eerst om Smaken verschillen maar alles smaakt beter met REMIA MARGARINE. twee uur was er enige beweging te bespeuren, nadat de „Zeemeeuw" aan de landzijde een handje was gaan meehelpen. Langzaam, tergend langzaam, ging de „deur" open. Nog twee sleepbo ten, de „Rene" en de „Bona Spes", maakten vast om de caisson rond te trekken, maar men moest toch nog een uurtje geduld hebben voordat er merkbare vooruitgang viel te be speuren. Tegen vier uur verleende de vloed de volle medewerking, er kwam ook voldoende water op de nieuwe ligplaats en zo kon om kwart over vier de eigenlijke sleep- tocht beginnen. Twee rode boeien hadden nauw keurig de plaats afgebakend waar de caisson moest komen te rusten, in afwachting van haar nieuwe bestem ming. De baggermolen „Upsalon" en twee drgvende kranen lagen gereed om het gevaarte over te nemen en met de draden op de winches naar de juiste plaats te trekken. Even had dan de vloed de uitvoering van het plan vertraagd, doch toen ver liep alles vlot. Om 4.43 ui— werden de afsluiters opengedraaid, de cais son zonk op de bodfem en twaalf mi nuten later konden de sleepboten in rukken. En terwgl ingenieurs en uitvoer ders weer reeds plannen voor 'de volgende dag beraamden, tuften aan de binnenkant van de dijk onophoude lijk de treintjes met Maaslei, om het kolossale dgklichaam verder af te werken. Want al is de zeewering gereed, de dgk moet ook van een KERKNIEUWS Bevestiging en intrede. Ds. Van Duyne.die de tweede i dikantsplaats bij de Ned. Herv. Ge meente te Souburg komt vervullen, zal 9 Mei a.s. intrede doen. Ds. Hij- mans uit Amsterdam treedt op als bevestiger BABTISTEN GEMEENTEN laag met teelaarde worden voorzien, waarop straks weer besproeiing mo gelijk zal zijn. De laatste weken wordt hiervoor nog wekelgks 8000 ton klei per week tangevoerd en in de haven, het gereedmaken verfwerkt. Met de verdere opruiming 't ge reedmaken van de fuik, waarvoor de bruggen reeds klaar zgn, vormt dit het sluitstuk van een imosant stuk Waterbouwkunde, dat de grootste bewondering afdwingt. DE VERWOESTENDE UITWERKING VAN DE H-BOM Op deze kaart zgn de verschillende stadia aangegeven van de uitwerking, die de H-bom heeft. De explosie van de H-bom zal in de kern met een mid dellijn van IS km totale vernietiging veroorzaken. Dit betekent dat een stad als Utrecht en haar omgeving in één slag verdwenen zal zijn. De ver woestende gevolgen zijn echter veel verder merkbaar, zoals onze kaart aangeeft. Bij vergelijking van de ver woestingscirkel op de kaart van Ne derland zou men kunnen concluderen, dat met 7 d 8 H-bommen Nederland plat ligt. Men dient hier echter bij te bedenken, dat de destructieve uitwer king van één bom-explosie in het cen trum van ons landal voldoende is om ons gehele volksbestel voor de loop van vele jaren volkomen te des organiseren. ALGEMENE VERGADERING C.H.U. Na 1945 betere verhouding met A.R.-partij. Woensdag kwam de Christeiyk- Historische Unie in Krasnapolsky te Amsterdam byeen voor haar ja lijkse algemene vergadering. Deze vergadering, die ieder jaar op Woens dag na Pasen gehouden wordt, was ditmaal in verband met de a.s. Sta tenverkiezingen twee weken ver vroegd. De vergadering werd geopend door de in deze vergadering herkozen voorzitter, de heer H. W. Hilanus. De heer Tilanus zei in zgn ope- nigsrede, dat het doel van de C.H.U. niet is, om naar de regeermacht te grijpen, maar om de door haar bele den beginselen in het volksleven uit te dragen en tot erkenning te bren gen. Ten aanzien van de samenwerking met de Anti-Revolutionnaire partg' zei de voorzitter, dat onderlinge be strijding, zoals die voor de oorlog nog wel eens voorkwam, in de jaren na 1945 vrijwel niet meer is gezien en heeft plaats gemaakt voor waarde ring van eikaars standpunt. Spr. stelde voor, de A.R.-partg telegra fisch geluk te wensen met haar 75- jarig bestaan. Voorts deelde de heer Tilanus nog mede, dat het in het voornemen ligt, eind October een spe ciale landbouwconferentie te beleg gen. DE CRITIEK OP MINISTER STAF. De heer Tilanus betoogde, dat de huidige internationale spanningen en de daaruit voortvloeiende militaire lasten ons land, en wel in het bijzon der voor de C.H.-geesteverwant, mi nister Staf zeer bijzondere zorgen met zich meebrengen. Het heeft spr. bijzonder verbind, dat deze minister in de Eerste Kamer zijn begroting met succes heeft kunnen verdedigen. „Dit heeft mij temeer verblijd", aldus de heer Tilanus, „omdat kort tevoren op het congres van de liberalen de leider dier party zich niet had ont zien een scherp critisch geluid ten opzichte van deze minister te laten horen. Hg wees er op, dat de verant woordelijke politieke leiders, ook al behoren zij tot de oppositie in 's lands belang zeer voorzichtig moeten zijn met het ondermijnen van het gezag van een bewindsman. Ten aanzien van het S.E.R.-advies ig zei de heer Tilanus, dat dit advies heeft vastgehouden aan de gedachte van de sociale verzekering en het staats pensioen heeft t' Ontwerp bedrijfsver- Gedachtenwisseling over internationale gebeurtenissen gevraagd. De Tweede Kamer heeft Woens dagmiddag zonder hoofdelgke stem ming het ontwerp bedrgfsvergunnin- genwet goedgekeurd, nadat enige in gediende amendementen waren ver worpen. Vervolgens gaf de communistische heer De Groot als zijn mening te kennen, dat een gedachtenwisseling in de Kamer gewenst is in verband met enige recente internationale ge beurtenissen, als de strijd in Indo- China, de ontploffing van de Ameri kaanse waterstofbom en de collec tieve veiligheid in Europa. Hij vroeg of de Kamer door een nota in de ge legenheid kan worden gesteld haar houding te bepalen voor de conferen tie in Genève. Uitvoerig werd daarna gesproken over de nota inzake de verdere ont wikkeling van de werkzaamheden van de N.V. vuilafvoermaatschappy „V.A.M." te Amsterdam. Het debat concentreerde zich op de volgende punten: welk systeem moet worden toegepast, op welke wijze moet de vuilverwerking worden fefinancierd en welke instantie moet eoordelen. De minister verklaarde geen voor keur te hebben voor een bepaald systeem. De bewindsman meende, dat in Nuenen een halfgroot bedrgf zou kunnen worden gesticht 3.6 milli- oen). Dan is er het Raspbedrgf te Schiedam 500.000) en er zijn eni ge serieuze candidaten 3 millioen),. waarmee gezamenlijk 7,1 millioen gemoeid zou zgn. De overblijvende 2.9 millioen zou dan een reserve zgn. De stichting compost ware te fi nancieren met 1 millioen. De nota werd voor kennisgeving aangenomen. Geen tijd, geen tijd... uitdrukking van deze eeuw! Het werk stelt hoge eisen. Ontspanning en vermaak spelen een steeds belangrijker roL Drukker en jachtigcr wordt het leven. Dat ts allemaal niet erg, zolang U maar een middel hebt, dat de balans m even wicht houdt Doe nü een beroep op de Natuur zij zal U helpen. Zij geeft U het besce dagelijkse middel ter op wekking en verkwikking, de natuur zuivere KJNG.pcpcrmunt Het is aan U om daar iedere dag dankbaar van te profiteren! PEPERMUNT het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking Feuilleton door MARGARET MALCOLM 31 „Vreemd, erg vreemd!" ging hg voort en Serena achtte zich verplicht tegen deze woorden, die ze als een soort cri- tiek beschouwde, op te komen. „Ik vind het niet vreemd", merkte Serena haastig op, „maar integendeel heel prettig. Ofschoon we hier in het hartje van Londen zijn, is het er toch zo rustig..." „Ja, kindlief", zei de vreemdeling, nu heel vertrouwelijk, „dat geloof ik best. maar ik bedoelde niet, je woning te critiseren. Ik vond het alleen zo merkwaardig, dat dit huis eens het eigendom is geweest van... je over grootvader. Tezamen met het grote gebouw, waarbij het oorspronkelijk behoorde". „Mijn overgrootvader! Maar... maar ik begrijp u niet. Mijn vader heeft een boerderij bij Bodmin en ik ben er zeker van, dat geen van zijn voorouders ooit een huis in Londen heeft bezeten. En allerminst zulke grote eigendommen!" „Neen. ik geloof wel, dat je gelijk hebt." klonk het droogjes, „maar ik had het over de familie van je moe der". „Mijn moeder!" riep Serena adem loos. „U bedoelt... dat u weet wie ze waa?" „Je meisjesnaam was Barbrook, nietwaar?" hernam hg, haar vraag met een wedervraag beantwoordend. „En je moeder heette Serena, evenals jij?" „Ja. dat is zo „En weet ie ook de meisjesnaam van je moeder? vroeg hg ernstig. „Ja, maar pas sinds kort. Ik had er thuis nooit van gehoord, maar in Lon den heb ik een afschrift gekregen van haar huwelgksakte. Mgn ouders zgn een jaar voor ik geboren werd te Bod min getrouwd. En moeder heette -an haarzelf Lowdham". „Dat klopt. Bovendien draag je op het portret een ring. die ze op haar twee-en-twintigste verjaardag ten ge schenke kreeg. Ik kan het weten, want ik heb haar die ring zelf gegeven". Serena zette zich op de vensterbank en wendde even haar blik van meneer Chancton af. Toen hernam ze min of meer haperend: „U... u weet niet, hoe wonderlijk 't me aandoet, met iemand te praten, die miin moeder heeft ge kend. Ze was zo flink.en zo dapoer „Dapper?" viel hij haar op scherpe toon in de rede. „Ja... ik geloof niet .dat ik oneer lijk ben tegenover mijn vader, als ik zeg, dat ze niet gelukkig was. Ze ver schilde zo hemelsbreed van hem". «Dat weet ik!" riep hjj zuchtend, terwgl hg naast Serena ging zitten. „We begrepen, dat het huwegk niet zou kunnen slagen..." „We?" „Ja, haar vader, haar moeder en ik. Je moet weten, dat zij en ik in die da gen... O, we waren niet officieel ver loofd. omdat ze nog zo jong was; goed één-en-twintig en ik was ruim tien jaar ouder. Ik vond daarom, dat ik moest wachten, tot ze gelegenheid had gekregen wat meer van de wereld te zien en te weten wat ze wilde. Nu", ging hij voort, zenuwachtig de handen tegen elkaar wrijvend, „nu wenste ik, dat ik destijds het geluk had gegre pen.. ik zou haar tenminste goed ver. zorgd hebben. Wanneer is ze gestor. ven?" „Zes maanden geleden", antwoord de Serena, zacht naar hand in de zijne leggend. „Het hart begaf haar en ze stierf op zekere nacht m haar slaap". Serena voelde, hoe zijn magere hand vast de hare omklemde en was diep begaan met de man. die haar moeder had liefgehad. Na even gezwegen te hebben vroeg ze zacht: „Wilt u me iets van myn moeder... en van haar familie vertellen?" „Natuurlijk", antwoordde meneer Chancton. zich met kracht beheer send. „Maar zet je geen onjuiste denkbeelden ln het hoofd, Serena... ik mag je toch zo wel noemen, niet waar?" „Dat spreekt vanzelf", glimlachte ze. „Goed. En noem mij dan oom Eve- i-ett... tenminste zo gauw je er aan kunt wennen.Haast is er niet b:; maar ik zou het prettig vinden als je het deed. Wat nu je familie betreft, heb ik je al verteld, dat je overgrootvader, een rijke man, hier gewoond heeft. Je grootvader was echter maar de jong ste zoon uit een groot gezin, zodat er voor hem weinig overschoot. Mis schien kwam dat feit hem nog eens ten goede, want nu kon hn een be roep kiezen, dat hem aanstond, na- tuurlgk van zijn familie een „heren- beroep" noemde. Na verloop van tijd werd hij doctor in de wgsbegeerte. Hg was een van de beste, vriendelijkste mensen die ik ooit heb ontmoet. Uiter aard werd er op aangestuurd, dat hij een rijke erfdochter zou trouwen hij had er immers de toentertijd dubbel tellende maatschappelijke positie voor maar hg koos de dochter van een dominee. Een meisje zonder celd, voor hem de enige vrouw ter wereld. Je moeder was hun enig kind, dat ze let- terlgk aanbaden, waarschijnlijk ook wat verwenden, 't Was zo moeilijk, dat kind met kaar lieve gezicht en aanvallige manieren niet een beetje te verwennen. Om kort te gaan, werd er besloten, dat we binnen een jaar zou. den trouwen, wanneer zij er nog O'-er dacht als toen. Ze ging een poosje bij een tante in Bodmin logeren en.daar ontmoette ze je vader. Ik weet niet, hoe hii er tegenwoordig uitziet, maar destijds was hg een knappe jonge reus, met een tong, die het hart van een meisje wist te ontroeren". Zuchtend ging meneer Chancton voort: „En dat deed hij het hart van je moeder. Ze... trouwden dus en wij hoorden het eerst later. Toen ze met hem haar ouders kwam bezoeken, werd het hun al heel gauw duidelijk, dat dit avontuur op een mislukking moest uitlopen. Een lief, verstandig, gevoelig meisje..., en een knappe jonge bruut.Misschien" hier schudde „oom Everett" even het hoofd „lieten wij ons wantrou wen en onze teleurstelling wat al te duidelgk blijken en zij had een trots karakter. Ze ging met haar man naar Bodmin terug en dat was het laatste wat we van haar hoorden. Haar .i- ders, bang dat ze door opdringerigheid van hun kant haar 't leven nog moei lijker zouden maken, wachtten op de eerste stap harerzijds en wachtten tevergeefs. Eenmaal heb ik, buiten hun medeweten, getracht, haar terug te zien en het toeval heeft gewild, dat ik haar in de stad ontmoette. Ze hield het hoofd fier omhoog en ik begreep, dat ze nooit het uit eigen vrge wil ge kozen leven zou ontvluchten, hoezeer het haar ook mocht hebben teleurge steld". „Ik geloof", merkte Serena aarze lend op, „dat mijn vader op zijn ma nier wel van haar hield. Eerst na haar dood is hy zo vreselijk veran derd..." „Ja, meneer Dane heeft me zo onge veer verteld, wat voor leven je hebt gehad", hernam de bejaarde advocaat, opstaande. „Nu kindlief, weet je ten minste iets meer over je afkomst en zo". „Ja", zuchtte Serena. „Ik ben blij, dat u gekomen is. Het zal erg prettig zgn, een... oom te hebben". „O, je hebt nu veel meer", zei hij opgewekt, terwijl hij zijn keurige was lederen handschoenen aantrok. „Je hebt grootouders. Ze leven allebei nog. natuurlijk een beetje broos van gestel, maar toch, alles in aanmer king genomen vrij gezond. Ze zullen het heerlijk vinden als ze horen dat ze een kleindochter hebben". „Weten ze dat dan niet?" vroeg Serena snel. „Neen, je moeder heeft het hun nooit laten weten, of ze ook kinderen had.Ze heeft helemaal niet geschre ven. Maar de oudjes zullen je onge twijfeld hartelgk verwelkomen". „Ja", zei Serena langzaam. Ze be sefte hoe de zaak zich had toegedra gen. Haar moeder had zich te sterker aan haar trots vastgeklampt, omdat ze heel best wist, dat het met de man. die zij als echtgenoot had aan vaard. niet al te best gesteld was. Aan de andere kant waren haar diep ge schokte ouders niet in staat geweest de bekoring, die van zo'n man kon uitgaan, te begrijpen. „Meneer... oom Everett, bedoel ik", ging Serena voort „u moet me niet onredelijk vinden, maar... ik dien me nog aan dit alles te wennen! Ik weet niet, of ik er wel op gesteld ben, hen te ontmoeten, want ik meen, dat ze haar niet aan zichzelf hadden moeten overlaten. Ze had hen immers nodig! Ik wil niet hardvochtig of wraakzuchtig zijn, maar ik kan op 't ogenblik de kwestie nog slechts van' één kant, die van mgn moeder, bekijken. Zegt u dus voorlo pig nog niets, alsjeblieft".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8