GOESSE MIDDENSTAND EN HET DRIE EILANDEN-PLAN WALCHEREN mm 0 een MITEROP ONHOUDBARE TOESTANDEN IN ZEEUWSCH-VLAAMSE SCHOLEN SPORT EN WEDSTRIJDEN Met IVOROL elke tand een brillant Middenstandsnota werd te Middelburg toegelicht Z wit saletten^!? DONDERDAG 8 APRIL 1954 PROVINCIALE ZEEUW 8 E JOU RANT S HANDELSBELANG VERGADERDE Winkelactie tijdens Z.L.M.-tentoonstelling. „Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit", zei de waarnemend voorzitter van de Goesse middenstandsvereniging „Handelsbelangen", de heer A. Vermaire, Dinsdagavond op de drukbezochte jaarvergadering in ,J)e Prins van Oranje" tot zijn leden. Hij doelde daarbij op het Drie- eilandenplan, waarvan de verwezenlijking ook voor Goes van ontzaglijke betekenis zal zijn. Langs de twee dammen zal er een trek komen naar Middelburg en naar Goes. Het zal er dan om gaan, wie de buit opvangt, aldus spreker. Met uiterste krachtsinspanning van de winkeliers en de grootst mogelijke activiteit zal de Goesse middenstand er voor moeten zorgen, dat de trek naar de andere kant niet groter zal zijn. „Wij mogen verwachten, dat B. en W. van Goes daarbij begrip zullen hebben voor het feit dat de middenstand de kurk is, waarop deze gemeente drijft en daar om zullen zorgen, dat er een gedempte kade zal zijn als parkeerplaats" De activiteit van de middenstands vereniging bleek ook uit de plannen, welke voor een actie ter gelegenheid van de Z.L.M.-tentoonstelling werden ontvouwd. Duizenden bezoekers wor den verwacht, die ook de Goesse win kelstraten zullen bevolken Naast een etalage-wedstrijd wil men een leg- puzzle van het Drie-eilandenplan la ten vervaardigen. De onderdelen voor deze puzzle zullen bij de deelnemende winkeliers beschikbaar worden ge steld. Wanneer de puzzle compleet is, zal zij met een slagzin worden opge zonden. Alle inzenders zullen een prijs ter waarde van minstens f 1 ontvan gen, terwijl de beste slagzinnen be loond zullen worden met een reis. Na enige bespreking waarbij o.a. de idee van een teken- en fotowedstrijd werd geopperd, werd het plan voor deze actie aanvaard. Een commissie zal een en ander nader uitwerken. Bij de opening moest de vice-voor- zitter ook mededelen, dat de heer J. Donner, die 27 jaar de voorzittersha mer hanteerde, om gezondheidsrede nen het praesidium van de vereniging zal neerleggen. In de najaarsvergade ring zal een nieuwe voorzitter be noemd moeten worden. Vérder memo reerde de heer Vermaire o.m. nog de geslaagde herfstactie, waarbij voor meer dan f 27.000 aan waardebonnen aan de kopers kon worden uitgekeerd. De secretaris, de heer W. J. Domi- nicus, bracht zijn jaarverslag uit. Het jaat 1953 kan gunstig genoemd wor den. Dankbaar mag men zijn, dat Goes voor de ramp werd gespaard. De om zetten bleven tegen de verwachting in op peil; in sommige zaken was er zelf een aanmerkelijk verhoogde op brengst te constateren door de rede lijke schade-uitkering aan de gedu- Middelburg Jaarvergadering „Volksonderwijs" In restaurant Wöhler te Middel burg hield de afd. Middelburg van de Vereniging „Volksonderwijs* Dins dagavond haar jaarvergadering on der voorzitterschap van mr, A. veen- hoven. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer W. H. Hardon, bleek, dat het ledental in 1953 onveranderd bleef; thans wordt weer een stijging geconstateerd. De financiële positie is gunstig. Ook in 1953 trachtte „Volksonderwijs" weer verbetering van het kleuteronderwijs te verkrij gen, dat, wat schoolgebouw en sala riëring van het personeel betreft, nog zeer veel te wensen overlaat. Men boekte een succes, doordat van de wethouder toezegging verkregen werd, dat de leerlingen van de nieu we cursus aan de openbare scholen weer bij de hoofden opgegeven mo gen worden. De heren P. H. Geers en C. J. Nieuwenburg werden in het bestuur herkozen, terwijl de heer A. Renerse tot lid van de kascommissie werd be noemd in plaats van de heer D'hont. Bjj de rondvraag werd opgemerkt, dat enkele leden van „Volksonder wijs" hun kinderen naar de bijzonde re school sturen. Het bestuur zal hieraan zijn aandacht schenken. Na de pauze hield de heer G. Bal- lintqn een boeiende causerie over zijn reis naar Zuid-Afrika. Spr. behan delde onder meer in het kort het ras senvraagstuk en liet enkele interes sante foto's zien, o.a. over „Het Kru- ger Wildpark". Oogst van de straat Op het Middelburgse politiebureau zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende, in het tijdvak van 30 Maart tot en met 6 April, gevonden voorwer pen: een aantal huis- en andere sleutels, handschoenen en wanten, portemonnaies met en zonder inhoud, muntbiljetten van f 1 en f 2,50, cont. sleuteltjes, kinder armbandjes, stoffen hoes, rubberzadel dek, pr. w. turnschoenen, rode autoped, roepduif, padvindersriem, pak inhouden de grondpapier, vernevelpompje met 5 doppen, kabouterriem, geki. wol, gr. ball point. r. gebl. paraplu, dop van benzine tank bromfiets, motorbril, br. wollen ca puchon, schaap, r. kindertasje, broche, (z.g. boerinneknoppen). herenhorloge met leren bandje. peerden. Het ledental van de vereni ging bedroeg 249. Ook de secretaris wekte tenslotte op om actief te blij ven. Voorts werd voorlezing gedaan van een schrijven der V.V.V aan de mid denstandsverenigingen, waarin de slechte financiële positie van V.V.V en het belang van het vreemdelingen verkeer voor de middenstand werden belicht. Een zevental nieuwe leden werd ge balloteerd, waarna de penningmees ter, de heer J. H. Slabbêkoorn, ver slag uitbracht over de financiële po sitie der vereniging. De rekening sloot met een batig saldo van ruim f 2100. In het verslag van de penningmeester van de glasverzekering, de heer P. de Coninck, bleek dat de reserve f 5600 bedraagt. Ondanks een verlies van f 535,44 over het afgelopen jaar, werd AVRO-revue „Op en top" Had de AVRO-revue „Op en Top" in Middelburg niet over belangstel ling te klagen, in Vlissingen was dit Woensdagavond evenmin het geval. René Sleeswijk's revue werd ook door de Vlissingers naar waarde geschat en het waren vooral de beide ras-ko mieken Willy Warden en Piet Muyse- laar, die met de eer gingen strgken. Het programma liet weinig te wen sen over en velen gingen dan ook vol daan naar huis in het besef, hun avond niet aan niets te hebben be steed. De portiers Willy en Piet ontvingen voor de Nederlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind ruim 85. Collecte-opbrengsten De voorjaarszendingscollecte in de Ned. Herv. kerk te Souburg heeft 502,69 opgebracht. Officiële publicaties. OOST- EN WEST-SOUBURG. UITBREIDINGSPLAN. De burgemeester van Oost- en West- Souburg maakt bekend, dat het uitbrei dingsplan dier gemeente met de daarbij behorende bebouwingsvoorschriften door het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd bij besluit van 22 Maart 1934. no. 725/335. 3e afd. Het goed gekeurde plan ligt in uitvoerige kaarten ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage op iedere werkdag van des voor- middags 9.00 uur tot 12.30 uur en des na middags van 2.00 uur tot 5.00 uur. uitge zonderd des Zaterdags alleen van des voormiddags 9.00 uur tot 12.00 uur. Oost- en West-Souburg, 5 April 1954. VLISSINGEN. SPREEKUUR UITGESTELD. De wethouder van volkshuisvesting te Vlissingen zal in plaats van hedenmiddag besloten voor het volgend jaar een spreekuur houden Vrijdagmiddag korting van 50 procent op de premie 45 uur in het kantoor van de Gemeen- toe te staan. I telijke Woningdienst. De Haarlemse gemeentepolitie gaat thans, als eerste coprs in den lande, kleu renfilms gebruiken voor het fotograferen van verkeersongelukken en bij crimi nologisch onderzoek. Een jaar lang heeft de chef van de technische opsporings dienst, de heer J. B. Meulman, met zijn assistenten met kleuren fotomateriaal ge- experimenteerd. Keizer Haile Selassie van Ethiopië zal 27 Mei voor een bezoek in Amerika aan komen De keizer is uitgenodigd door president Eisenhower. Hij zal Washing ton en New York bezoeken. De keizer, die ongeveer een maand in Amerika zal verblijven, zal ook Canada en Mexico bezoeken. De commissie nationale herdenking deelt mede, dat evenals vorige jaren op 4 Mei a.s. een plechtige herden king zal worden gehouden in de Ridder zaal. waarbij de gevallenen van zee-, land- en luchtmacht benevens diegenen, die tengevolge van oorlogsgeweld om het leven zijn gekomen, worden herdacht. Vlissingen Jaarverslag Vlissingse Bestuurdersbond. Vrijdagavond komt de Vlissingse Bestuurdersbond in jaarvergadering bjjeen. De agenda vermeldt o.a. be stuursverkiezing. De heer J. L. Con- standse zal zich om gezondheidsre denen niet meer herkiesbaar stellen. Het jaarverslag van de heer Con- standse maakt o.a. melding van bin nen- en buitenlandse politieke ge beurtenissen, de werkzaamheden van de specifiek Vlissingse bedrijven, zoals Kon. Mij. „De Schelde", de bouwnijverheid, het havenbedrijf, P. Z.E.M. en Prov. Stoombootdienst. De ledenstand van de verschillende aangesloten vakorganisaties was als volgt: A.N.M.B. (Metaalbewerkers) (1708 vorig jaar) thans 1717, A.N.G.B. (Grafische Bond) (32) 37, C.B.T. (Transportbedrijf) Vlissingen (244) 239, C.B.T., Westkapelle (23) 20, A. B.V.G. (Voedings- en Genotmiddelen) (51) 41, A.B.V.A. (Ambtenaren) (694) 732, N.V.V.P. (49) 52, Mercu- rius (103) 121, A.N.B. (Bouwvakar beiders) Vlissingen 360) 456, A.N.B. (idem Westkapelle) (131) 146, A.N. B. (idem Souburg) (107) 121, S.H.H. D. (personeel Huish. Diensten) (31) 33, Textielarbeiders de Eendracht (8) 4, A.B.M.H. (Meubelmakers) (17) 19, A.N.A.B. (Vlissingen C.T. W.) (28) 33, A.N.A.B. (Vlissingen, Zuivelbewerkers) 24, A.N.A.B. (Westkapelle) Landarbeiders 12. Totaal (3586) 3807; een vooruit gang van 221 leden dus. Het bestuur van de Vlissingse Be stuurdersbond was op 31 December als volgt samengesteld: J. van Wagtendonk (A.N.M.B.) voorzitter, J. C. Constandse (A.B.V. A.) secretaris, M. van Beers (A.B.V. G.) penningmeester, J. Buijs (A.N. B.) 2e voorzitter, J< Bliek (C.B.T.) 2e secretaris, C. Mommaas (Mercu- rius) 2e penningmeester, C. Potter (A.N.B.) Souburg; N. H. Schuur man (A.B.V.A.), J. van de Woesteij- ne (A.N.M.B.) leden, terwijl als advi serend bestuurslid voor het culturele werk fungeerde de heer J. van Luijk (A.N.M.B.). De Vlissingse Bestuur dersbond was in verschillende com missies vertegenwoordigd. Het regionaal Bureau voor Ar beidsrecht werd waargenomen door mr. P. van 't Hoff te Eindhoven, ter wijl correspondent voor Vlissingen was de heer J. P. Karelse. Er werden 32 zaken behandeld en 39 schriftelij ke adviezen verstrekt. Het plaatse lijk N.V.V. t.b.c.-fonds, waargenomen door de heer J. van Wagtendonk, keerde aan 51 patiënten een totaal bedrag van 9246.15 uit. Verder maakt het verslag gewag van de op richting van de stichting Arbeiders Kunstkring en van de werkzaamhe den dezer stichting. Ook de Arbei dersavondschool wordt genoemd. Voor de bestuurdersbond werd ont vangen een bedrag van 7260.30. Het saldo op 31 December was 1724.20. De begroting voor 1954 wijst een bedrag aan van 4954.20. Jaarvergadering speeltuinvereniging. De Vlissingse Speeltuinvereniging hield in het gebouw der C.J.M.V. in de Noordstraat haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer D. Heijboer, die in zijn openingswoord betreurde, dat de belangstelling der leden deze avond niet groter was. Het bestuur doet van zijn kant alles om de kinderen van de straat te houden en zal voortgaan met het mooie speel tuinwerk. De secretaris, de heer P. van der Sluis, gaf in zijn jaarverslag een overzicht over het werk in het af gelopen jaar. Daarbij memoreerde spreker de Februari-ramp van 1953; de eigen speeltuin werd gespaard en het bestuur was in staat de zusterver eniging „Oude Tonge" te helpen. Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer A. A. A, Schellings, bleek, dat de inkomsten bedroegen f 3186,57, de uitgaven f 3006,21, batig slot van f 180,36. Van de zijde van het gemeentebe stuur werd veel medewerking ontvan gen. De voorzitter bracht dank aan se cretaris en penningmeester voor het gens enkele conclusies,'die in de no- vele werk ten dienste der vereniging verricht. De aftredende bestuursleden, de he ren A. Minderhout, 2e voorzitter en P. van der Sluis, le secretaris, wer den bij acclamatie herkozen. In de vacature van de heer J. Houmes, die naar Schiedam vertrok, werd gekozen de heer J. van Driel. De voorzitter deelde mede, dat het de bedoeling is de tuin op 30 April te openen. Getracht zal worden de kinderen te tracteren. De tuin zal uit gebreid worden met een „kleuter hoekje". Spreker wees er nog op, dat het gemeentebestuur een toezichthou der heeft beschikbaar gesteld, waar door de financiële lasten voor de ver eniging belangrijk minder worden. Nadat de voorzitter de aanwezigen had opgewekt propaganda voor het mooie speeltuinwerk te voeren door het winnen van leden, sloot hij de ver gadering. Afscheid van dokter P. A J. Deodatus. In een der lokalen van de Gem. Huishoudschool te Vlissingen, werd op hartelijke wijze afscheid genomen van dokter P. A. J. Deodatus, die voor de laatste maal doceerde voor de cursisten van d« E.H.B.O.-cursus Bescherming Burgerbevolking. De heer A. Rorije sprak woorden van dank voor het werk dat dokter Deo datus heeft verricht. Een groot aan tal cursisten zal straks voor-examen doen, en binnen enkele weken even eens een aantal politiemannen voor het diploma. Mede door uw werk en dat van de instructeurs van E.H.B. O. zullen we straks beschikken in onze organisatie over gediplomeerde E.H.B.O.'ers, aldus spr. De oudste de rcursisten, de heer Goedbloed dankte dokter Deodatus voor de gegeven lessen. De scheidende arts sprak een dankwoord. Paas-straatzangdienst Evenals dit gebeurde aan de voor avond van Kerstfeest, zullen de sa menwerkende Evangelisatie-commis sies te Vlissingen op Zaterdag 17 April a.s. de vooravond van het Paasfeest een straatzangdienst or ganiseren. Op verschillende plaatsen zal door 4 groepen Paasliederen ge zongen worden. Hervormd Jeugdgebouw te Terneuzen geopend. Woensdagavond is in Terneuzen onder grote belangstelling het nieu we Hervormde Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan in gebruik gesteld. Het besluit tot het Bouwen werd reeds in het begin van de veertiger jaren genomen; er werd toen een fonds gevormd, dat sindsdien dank zii ve ler offervaardigheid is gegroeid. Verschillende sprekers voerden bij de opening het woord. eD voorzit ter van de stichting Hervormd Jeugdgebouw. de heer J. C. J. Olij- slager, dankte allen, die aan de tot standkoming hebben medegewerkt en gaf een beknopt overzicht van de voorgeschiedenis. Burgemeester mr. P. H. W. F. Tel- legen, ds. P. A. v. d. Vlugt en tal van andere sprekers boden gelukwensen en geschenken aan. Examen. De heer J. Geldof. leerling van de „De Ruvterschool" te Vlissingen, behaalde het diploma scheepswerk- tuigkundige B II. Uit het jaarverslag van het Medisch Schooltoezicht. In het jaarverslag over 1953 van het geneeskundig schooltoezicht voor Zeeuivsoh-Vlaanderen worden enige opmerkingen gemaakt over de toestand, waarin de schoolgebouwen in dit gebied verkeren, waaruit blijkt, dat deze vaak nog zeer veel te wensen overlaat. In West-Zeeuwach-Vlaanderen zijn er weliswaar vele nieuwe of ver bouwde lagere scholen, die aan de te stellen eisen voldoen, maar met de kleuterscholen is het droevig ge steld. Vaak verkeren deze in een deplorabele toestand, ook voor wat betreft meubilair, vloeren, closets, enz. Een gunstige uitzondering vormt de model-kleuterschool van Schoon- dijke, die door particulier initiatief tot stand kwam. VOETBAL Tien gegadigden voor één kaartje Er zijn tenminste 800.000 gegadigden voor de 80.000 toegangsbewijzen, wel ke beschikbaar zijn voor de op 23 Mei a.s. te spelen wedstrijd Hongarije— Engeland. De kranten vragen zich momenteel niet af wie de ontmoeting zal winnen, maar wie haar zal zien... De „Szabad Nep" maakt spottend melding van geruchten als zou drie kwart van de 80.000 kaartjes voor de export bestemd zijn. Als daarna de officials naar believen bediend zijn zouden er 25 overblijven voor het ge wone publiek. SCHAKEN Om het kampioenschap van Nederland De uitslagen van de tweede ronde van het kampioenschap schaken van Nederland luidden: Orbaan—Cortlever 01; Van den BoschDonner 01; Van den Berg— Barendregt 1—6; Euwe—Van Schel- tinga 1—0; KramerMuhring 10; De JongSpanjaard 01. Derde ronde: BarendregtDe Jong 10; Van Scheltingav. d. Berg 01; DonnerEuwe Ya- VOLLEYBAL M.V.C. II kampioen. MVC II wist twee van de drie wed strijden te winnen, waardoor het kampioen werd van de tweede klasse. Jammer dat de ploeg een steekje liet vail en tegen UOC Hl. waarvan zij verloren. Hadden zij deze wed strijd gewonnen, dan waren zq onge slagen kampioen geworden. In de tweede klasse zal de strijd nu alleen nog gaan om de tweede olaats tussen Zuidwesters en EWC H. De uitslagen waren: EWC II—VCU 3—0; MVC II—M. de Ruyter 3—0; UOC IH—VCU 3— 1; M. de Ruyter H—MVC H 1—3; UOC H—EWC II 1—3; UOC IH— MVC II 3—1; EWC II—EWC IH 2—2. De stand luidt: MVC n 16 13 2 1 28 44-13 EWC n 14 7 6 1 20 34-18 UOC H 15 6 4 5 16 28-25 Zuidwest. II12 5 5 2 15 27-18 Marathon II13 3 5 5 11 20-27 UOC Hl 13 4 3 6 11 25-27 M. de Ruyter II 13 4 2 7 10 20-27 VCU 13 2 3 8 7 17-31 EWC m 11 0 2 9 2 6-31 Lezing over kleuteronderwijs. Op uitnodiging van de Vrouwen groep van de P.v.dA.. te Vlissingen hield mej. E. J. Biondina uit Middel burg, directrice van een kleuterschool in Vlissingen, een lezing over het kleuteronderwijs. Met aandacht werd haar interessante lezing gevolgd. HANDBAL Veld voor selectiewedstrijd werd afgekeurd. Nu naar terrein bij Keersluisbrug? Zoals wij Dinsdag reeds publiceer den, zou Vrijdagavond op net hand balterrein aan de Bosweg te Vlissin gen een selectie-handbalwedstrijd ge speeld worden tussen twee Zeeuwse damesteams. Op de aanvrage of men op die datum over het veld kon be schikken, is echter afwijzend be schikt. Op advies van twee deskundigen heeft de directeur van gemeente werken te Vlissingen deze oeslissing moeten nemen. De kwestie is nl., dat de velden in de maand April zoveel mogelijk gespaard moeten blijven, nu we zo'n langdurige en strenge winter gehad hebben. Anders zou men deze zomer beslist niet over een goed veld kunnen beschikken. Uiteraard heerst er grote teleur stelling bq de handballers. Immers na deze wedstrijd moet een elftal worden samengesteld, dat op Tweede Paasdag te Bergen op Zoom een wedstrijd speelt tegen het dames team van west-Noord-Brabant. Het is een voorwedstrijd voor de ontmoe ting NederlandBelgië (heren). Het ligt in de bedoeling, dat de wedstrijd in Vlissingen toch door gang zal vinden. Er zal waarschijn lijk gespeeld worden op een veld bij de Keersluisbrug. MOTORSPORT Clubrit „De Zeeuwen" De motorclub „De Zeeuwen" te Mid delburg hield zijn eerste, voor het clubkampioenschap meetellende, rit van dit seizoen. Het 60 kilometer lan ge parcours, dat uitstekend was uit gezet, liep door Walcheren en Zuid- Beveland. Tengevolge van de slechte weersomstandigheden verschenen slechts 11 deelnemers aan de start, waarvan er 2 uitvielen. De uitslag luidde als volgt: 1. A. Bouwens, 16 strafpnt.; 2. P. den Hol lander, 88 strafpnt.; 3. W. Janse, 94 strafpnt.; 4. D. Roelse, 96 strafpnt.; 5. A. Kodde, 11.° strafpnt.; 6. J. van Dijk, 117 strafpnt.; 7. C. Crucq, 208 strafpnt.; 8. Jos. Markusse, 211 straf pnt.; 9. J. van Sluis, 225 strafpnt. De eerstvolgende rit van „De Zeeu wen" wordt op Maandag 19 April (2e Paasdag) georganiseerd. Geen motorraces te Tubbergen op Zondag. De gemeenteraad van Tubbergen heeft besloten geen medewerking te verlenen aan net organiseren van de jaarlijkse Twentse motorraces op Zondag 8 Augustus a.s. Vrijwel alle raadsleden waren het eens met het schrijven, dat van kerkelijke zijde tot hen is gericht met het verzoek, al het mogelijke te doen om de jaar lijkse internationale motorwedstrij den op Zondag te verhinderen, ir verband met storing van de Zondags rust. Wat de toestand der schoolge bouwen en speelplaatsen in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, wordt er op gewezen, dat aan het gebouw der openbare lagere school te Axel zo veel zeer ernstige bezwaren bleken te kleven, dat dit dringend moest worden afgekeurd. Op de Chr. kleuterschool te Hoek is de hygië nische toestand zeer bedroevend. Be sprekingen zijn gaande om hierin snel verbetering te brengen. In enkele gemeenten is zeer zeker sprake van vooruitgang en soms zelfs van grote verbetering. BJiv. te Clinge. Sas van Gent Zandstraat, Philippine en Hontenisse. In vele scholen bestaan echter nog toestan den, die dringend verbetering behoe ven, o.a. op het gebied van verlich ting, ventilatie, toestand der vloeren, verwarming en lichamelijke vorming. De hygiënische inrichting der scholen is soms zeer bedroevend vooral wat betreft de gelegenheid, die de jeugd geboden wordt om persoonlijke hy- giënie te betrachten. Marktberichten VISMIJN VEERE. 7 ApriL Export garnalen, aanvoer 500 kg, 99—97. Bot, aanvoer 109 kg. 16—22. Middel tong. aanvoer 7 kg, 115—150. Rog. aanvoer 30 kg, 5a—63. Wulken, aanvoer 9 kg, 40—79. Advertentie Advertentie Vergadering Chr. Middenstandsvereniging Tijdens een vergadering van de Christelijke Middenstandsvereniging te Middelburg, die Woensdagavond in het Schuttershof onder voorzitter schap van de heer P. I. Hamming werd gehouden, gaf de heer P. Don- dorp, secretaris van de Chr. Midden standsbond. een toelichting op de on langs verschenen middenstandsnota. Spr. betoogde, dat de middenstand buitengewoon sterk is gedifferenti eerd, zodat het moeilijk is voor de regering in deze een algemeen be leid te voeren. Hij zei, dat het cij fermateriaal, dat de nota geeft, een te smalle basis bezit om hieruit ge gronde conclusies te kunnen trek ken. De heer Donderop juichte het verschijnen van de nota echter toe, omdat deze toont hoe belangrijk de middenstand is en hoe omvangrijk. Hiervan gaf hij enkele cijfers. „Een oppervlakkige lezing van de mid denstandsnota doet misschien veron derstellen. dat het de middenstand niet zo slecht gaat", aldus spr. „maar wanneer men een en ander goed be studeert heeft deze bewering geen enkele zin." De heer Dondorp besprak vervol ta worden getrokken en stond uit voerig stil bij de fiscale politiek, die ten aanzien van de middenstand wordt gevoerd. Sprekende over de vestigingswet, meende de heer Dondorp, dat deze sanerend heeft gewerkt, maar dat de betekenis ervan door het te veel verstrekken van de zg. ministeriële verklaringen beduidend is vermin- derd.Vele branches hebben dan ook om die reden hun eigen regelingen gemaakt. Wat betreft het in de no ta gestelde ten aanzien van de pa rallellisatie het aantrekken van nevenbranches, ter verkrijging van een grote bestaanszekerheid meen de hjj, dat de overheid deze voor zichtig moet hanteren en hierom trent met de bestaande organisa ties op dit gebied overleg moet ple gen. voorts deed hjj een beroep op het saamhorigheidsgevoel van de mid denstanders. Hij wekte op te komen tot uitgebreidere samenwerking, om dat dan veel meer bereikt kan wor den voor de gehele middenstand. Ten slotte benatwoordde de heer Don dorp nog een groot aantal vragen. Grote belangstelling voor Paasveemarkt te Koewacht. VLAS-OPMAAK WEDSTRIJD. Onder grote belangstelling werd Woensdag te Koewacht de jaarlijkse Paasveemarkt gehouden. Hieraan was verbonden een wedstrijd in het „opmaken" van vlas. Winnaar werd I. R. Martens uit Koewacht. Hij kwam in het bezit van de door de Commissaris der Koningin in Zee land jhr. mr. A. F. C de Casem- broot beschikbaar gestelde beker. De prhzen werden uitgereikt door de heer A. Lockefeer, lid van Gedepu teerde Staten. Van onze adverteerders Woensdagmiddag werd te Middel burg Van Haren's Schoenmagazijn aan de Lange Delft 42 heropend. De winkelpui van het pand is verbouwd, waarbij geheel nieuwe etalages zijn aangebracht, die op moderne wijze uit de gevel naar voren springen. Als overgang van de nieuwe onder bouw van het pand naar het boven ste gedeelte van de pui is thans een luifel aangebracht. In plaats van het vroegere gesloten portiek is een open portiek gekomen. Een en ander is geheel gemoderniseerd en opnieuw ingericht. De verbouwde winkelpui brengt speciaal de etalages meer in de aandacht van het publiek dan voorheen het geval was. Tegen KIESPIJN, ZENUWPIJN:A~Ik, Het eeuwfeest van de Chr. Nationale school te Goes. In de goed bezette Gereformeerde Kerk tc Goes werd Woensdagavond de herdenking van het 100-jarlg be staan van de Chr. Nationale School aan de Westwal begonnen met een dankstond. In woord en lied werd Hem dank gebracht, die dit chris telijk onderwijs een eeuw lang zo rijk heeft gezegend. Daar de voorzitter van het school bestuur, dr. C. Stam, door ziekte verhinderd was, berustte de leiding van deze dienst bij ds. J. Karelse, Vrij. Evang. predikant. Na het zin gen van Psalm 105 1 en 2, la3 ds. Karelse Psalm 100, om daarna in een korte toespraak te wijzen op het voorrecht dat dit honderdjarig bestaan herdacht mag worden. Het is een zeldzaamheid in ons vader land en een unicum in Zeeland. De Vereniging van Chr. Onderwijs is een plant geweest van '3 Heren hand, welke tot een eikenboom is geworden in het Chr. onderwijs in Nederland. Het is een voorrecht voor Goes, aldus ds. Karelse, dat er honderd jaar christelijk onderwijs is geweest. Hiervoor komt God de dank toe. Nadat nog Psalm 138 1 was ge zongen sprak dr. G. P. van Itterzon, voorzitter van de schoolraad en vi- ce-voorzitter van de U. e „Een school met den Bijbel" naar aanlei ding van Efeze 6:4: „En gij vaders, verbttert uwe kinderen niet, maar voedt ze op in de vreze en verma ning des Heren". Een woord d ook voor de gemeente van Goes geldt. Ds. van Itterzon greep daarbij terug in het verleden er. wees op de zware offers welke zijn gebracht om de kinderen, koste wat kost. op te voeden in de vermaning des Heren. Veel strijd is er geweest, doch dank baar mag men zijn, dat de voorva deren onwrikbaar hebben doorgezet. Adeldom verplicht en daarom zal men ook thans de schouders onder het werk moeten zetten. Na de moeilijke bezettingsjaren, zijn er ook in de na-oorlogse tijd spannin gen geweest. Men zal zich echter de Christelijke scholen niet mogen laten ontronen. want de school is niet alleen voor het onderwijs, doch ook voor de opvoeding. Het buitenland is jaloers op de vrije scholen met den Bijbel, welke men in Nederland bezit. Na het zingen van „Halleluja, eeuwig dank en ere", ging ds. Ka relse daarop voor in dankgebed, waarna de dienst werd besloten met het zingen van het laatste vers van Psalm 74. Raad Nieuw en St. Joosland. Veel aanmeldingen voor gemeentelijke kleuterschool. De raad van Nieuw- en St. Joos land kwam in vergadering bijeen on der voorzitterschap van Durgemees- ter F. S. K. J. Graaf van Randwijck. Afwezig was de heer S. Janse Jzn. Besloten werd van het beschikba re bouwvolume één woning toe te wijzen aan N. J. Elenbaas voor par ticuliere bouw en één woning aan A. Bliek voor bouw van een huurkoop- •••oning. De toelating van kinderen tot de gemeentelijke kleuterschool vormde, m verband met het grote aantal aan meldingen, een punt van uitvoerige discussie. Besloten werd het maxi mum toe te laten aantal leerlingen te handhaven op 40, doch de toela- tingsleeftiid te verhogen tot vier jaar. Toelating zal tweemaal per jaar geschieden, nl. op 1 April en op 1 October. Indien er te veel aanmel dingen zijn, zullen in de eerste plaats de kinderen uit andere ge meenten geweigerd worden. Het door de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht overgeleg de schetsplan voor een ambtswoning voor de secretaris, werd goedge keurd. Een verzoek van het bestuur der Chr. school om beschikbaarstelling van gelden voor het aanschaffen van nieuwe banken in verband met uit breiding van het leerlingen-aantal, werd ingewilligd. Bij de rondvraag werden vragen gesteld over de bestrating van de orte Weg, de riolering in de Rijks weg en de verbetering van de wegen buiten de kom. die door B. en w. werden beantwoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3