Gillette Zeeuwse Streekdag op Keukenhof wordt kleurrijk schouwspel Gillette 0 Italiaanse vrachtvaarder - vastgelopen - was niet te bij Bath redden R.T.M.-DIRECTIE GEGRIEFD DOOR AANVAL OP HAAR BELEID VOORDRACHTWEDSTRIJD VOOR SCHOLIEREN GOED GESLAAGD Zeeuwse Almanak vecht tegen de duurte! Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 8 APRIL/ 1954 „VRUCHTEN DES LANDS" VOOR JACOBA VAN BEIEREN... Goesse boogschuttersvereniging houdt „edele wedkamp" Vorige week meldden wij reeds, dat op Donderdag 22 April a.s. op de „Keukenhof", de Nationale Bloemententoonstelling in Lisse een „Zeeuwse Streekdag" zal worden gehouden. Op die dag zal de „Keukenhof" geheel in het teken van Zeeland staan. Onze provincie is het klankt misschien vreemd zeer verwant aan de „Keukenhof". Het was immers Jacoba van Beieren, schutspatrones van de „Keukenhof" en van de boogschutters, die in haar veelbewogen leven, onder de moeilijkste omstandigheden kon re kenen op de steun van haar Zeeuwse schutters onder aanvoering van de ridder van Haamstede. Haar laatste tragische levensjaren werden verlicht door haar gemaal, de Zeeuwse edelman Frank van Borsselen. Op 22 April zal zich die geschiedenis herhalen. De boogschuttersvereniging „Jacoba van Beieren" uit Goes zal onder het goedkeurend oog van Jacoba en Frank die met groot gevolg aanwezig zijn een „edele wedkamp" houden op de .Keukenhof". Jacoba en haar gemaal zullen hun Zeeuwse gasten begroeten. Die gasten zijn in de eerste plaats de Commissa ris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot. die vergezeld zal zijn van zijn echtgenote. Dan de burgemeesters van Goes, 's-Heer Arendskerke en 's-Heer Abtskerke, voorts het vermaarde Westkappels Dameskoor onder leiding van de heer P. de Rooy en uiteraard de boog- schuttersvereniging „Jacoba van Beieren". De directie van de N.S. heeft voor het bezoek uit Zeeland een extra trein ter beschikking gesteld, waai-mee de officiële genodigden naar Lisse zullen rijden. Daarnaast is er voor andere belangstellenden uit Zeeland, die dit evenement willen bijwonen, ook ge legenheid om van deze trein gebruik te maken. Om die reden zijn aan de stations in Middelburg, Vlissingen en Goes speciale retourbiljetten 3e klasse naar Lisse verkrijgbaar, in de prijs waar van de entree tot de „Keukenhof' is inbegrepen. Deze speciale trein ver trekt uit Middelburg om 8.11 uur; uit Goes om 8.27 uur, terwijl de aankomst in Lisse op 11.15 uur is bepaald. Het vertrek uit Lisse voor de terugtocht is op 18.51 vastgesteld, de aankomst tijden in Goes en Middelburg zijn resp. 21.35 en 21.56 uur. Programma. Over het juiste programma van de „Zeeuwse Streekdag" in de jaar lijkse Streekdagentraditie van de „Keukenhof" was dit jaar Zeeland aan de beurt zijn thans enkele me dedelingen gedaan. Nog is alles niet geheel in kannen en kruiken, maar uit de verstrekte inlichtingen blijkt wel, dat het mits het weer wil meewer ken een dag van vreugde en kleur wordt. Als de officiële genodigden in Lisse zijn gearriveerd, zullen zij eerst op het gemeentehuis worden ontvan gen, waarna het gezelschap tegelijk met de stoet van Jacoba van Beieren, die enige tijd tevoren van het Slot Teylingen zal vertrekken, naar de „Keukenhof" zal gaan. Ook op de tentoonstelling is er weer een officiële ontvangst, waaraan het In de periode van herstel is PLEEGZUSTER BLOEDWIJN een belangrijke factor. Vraagt uw apotheek of drogist. Westkappels Dameskoor medewer king zal verlenen. Jacoba van Beieren maakt met haar gemaal en het ge volg een rondgang over het terrein, waarna het „edele paar" zich bij de genodigden voegt, slechts vergezeld van de pages. Het gevolg van Jacoba bestaat uit een ruiterstoet, waarin oa. ook de valkenier met de valk, het dier waarmee men Jacoba van Beie ren vaak ziet afgebeeld. Na de lunch worden de gasten door het bestuur van de Stichting „Keu kenhof" over de tentoonstelling rond geleid. Vervolgens begint het boog schieten. Hoogtepunt. Een van de hoogtepunten van deze dag wordt de aanbieding aan Jacoba van Beieren van „de vruchten des lands". Hiertoe zal een viertal vrou wen in oude Zuid-Bevelandse kleder dracht naar Lisse gaan, vergezeld van enkele kinderen, die ook in ouderwet se dracht gekleed zullen gaan. Zij zul len hun „landsvrouwe" iets aanbieden van het beste, dat er van het land te halen is en daarmee een oud gebruik doen herleven, dat in de middel eeuwen in Zuid-Beveland in zwang was. Deze plechtigheid geschiedt tijdens het boogschieten. Tenslotte wordt de thee gebruikt, waarbij men weer zal kunnen genieten van de zang van het Westkappels Dameskoor. Het programma zal dus verschillen de schilderachtige taferelen, waaraan de middeleeuwen zo rijk waren, in deze tijd tot uiting brengen. Tevens zal Zeeland door zijn vertegenwoor diging getuigen van zijn typische eigenschappen uit heden en verleden. Boerenleenbank Arnemuiden- Nieuw en St. Joosland. Nieuw gebouw met kassierswoning. Op de ledenvergadering; van de Boerenleenbank ArnemuidenNieuw en St. Joosland werd besloten een bankgebouw met kassierswoning te stichten aan de Nieuwlandseweg tussen Arnemuiden en Nieuw en St. Joosland. Als bestuurslid werd herkozen de heer C. A. Polderdijk en als lid van de Raad van Toezicht de heer C. de Dreu. De aan de bank toevertrouwde spaar gelden bedroegen per 31 Dec. 1953 ruim 1.400.000. Het tegoed in de lo- Ëende rekening bedraagt 300.000. >e totale reserves bereikten samen een bedrag van 40.000. Voorts werd besloten het winst saldo ad 3157,76 toe te voegen aan de gewone reserve. Als plaatsvervangende bestuurs leden werden gekozen de hei-en Chr. Dekker en C. Markusse. BRIEF AAN GEDEPUTEERDE STATEN Voldoende service zou steeds gegeven zijn. Onlands heeft de heer M. Doeleman H.Jzn. uit Zierikzee zich met een brief gewend tot het lid van Ged. Staten van Zeeland, mr. dr. A. J. J. M. Mes, naar aanleiding van de moeilijkheden met het s.s. „Kram mer" van de veerdienst Anna Jaco baZype op 24 Maart jl. In deze brief laakte de schrijver het feit, dat geen reserveboot beschikbaar was en hij noemde het gebeurde opnieuw een voorbeeld van het feit, dat de R. T.M. onbekwaam zou zijn voldoende service voor deze verbinding te ge ven. Door het bestuur van ae stich ting „Nieuw Schouwen-Duiveland" werd aan het schryven van de heer Doeleman adhaesie betuigd. Gegriefd. Thans heeft de directie van de R. T.M. zich terzake tot Ged. Staten IN AULA VAN VL1SSINGSE H.B.S. Uitstekende prestaties. In de aula va n de Rijks H.B.S. te Vlissingen werden Woensdag voor drachtwedstrijden gehouden tussen leerlingen der diverse gymnasia mid delbare scholen in Zeeland. Opmer kelijk waren de resultaten. De mees te declamaties stonden op hoog peil. Dit was trouwens ook het oordeel vhn de jury, welke de uitermate moeilijke taak had uit al deze goeden de besten aan te wijzen. Deze wedstryden worden jaarlijks fehouden onder auspiciën van de eeuwse Commissie tot het houden van Voordrachtwedstrijden. Voorzit ter van deze commissie is dr. H. W. Fortgens, rector van het stedelijk gymnasium te Middelburg, en secre taris de heer G. Lammers, directeur van de R.H.B.S. te Vlissingen, die als gastheer optrad. „Wederom is geconstateerd, dat een goede vooruitgang is gemaakt", vertelde het jury-lid mej. dr. H. C. M. Ghijsen, die met mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man en de heer A. C. Constandse het beoordelend forum vormde. „Wel hadden enkelen een minder goede keuze gemaakt er waren bijv. jongens, die een stuk VAN TOT Getrouw misschien aan gewoonten van hun middeleeuwse voorvaderen, vochten jeugdige inwoners van Sou- burg en Havendorp (Vlissingen) ongeveer honderd in getal Eins- dag hun plaatselijke rivaliteit uit met de primitieve middelen welke hen ten dienste stonden. Het gevecht woed de aan de Oostelijke Bermweg te Vlissingen en als projectielen dienden de reuzekiezels van de spoor baan. De gemoederen waren hogelijk verhit en het kostte de politie veel moeite de vechtenden te scheiden en naar huis te sturen. CHRIS JE In een der Zeeuwse steden woont een tienjarig knaapje, dat in zijn jon ge leven niet te klagen heeft over ge brek aan belangstelling van over heidswege. Het jongmens mocht nog dezer dagen een oproep ontvangen om op 21 April a.s. zijn prille stem uit te brengen ter gelegenheid van de verkiezingen voor de Provinciale StatenChris je zyn volle naam luidt Christiaan Willem Chris je is weliswaar een héle Piet, maar aan deze oproep zal hjj toch geen gevolg geven. Hij deeds zulks evenmin in het na jaar van 1944, toen er een Duitser aan de deur van Chrisjes ouderlijke woning verscheen met de mededeling, dat de zoon des huizes, Christiaan Willem, in Duitsland te werk gestéld zou worden. Christiaan Willem lag evenwel nog in de wieg en zelfs de bezetters beseften, dat hij vooralsnog „arbeidsongeschikt" was De nu tien jaar oude Chris is zéér benieuwd wat het leven hem verder nog aan voortijdige verrassingen zal brengen Het loze meisje, dat ging varen, was Dinsdagmiddag een zesjarige, die des morgens de ouderlijke woning had verlaten en daarin des avonds nog niet was teruggekeerd. Zij werd aange troffen op de boot VlissingenBres- kens, waar ze zich kennelijk thuis- voelde en zich vast oefende voor een „echte" zeereis. Maar dan hopelijkf met voorkennis der ouders VLIEGVERBOD. Dat duiven veel schade kunnen doen aan uitgezaaide erwten en andere ge wassen is bekend. Te Bruinisse is het vliegverbod voor postduiven in de al gemene politie-verordening opgeno men. Van 1 April tot 1 Juni is het verbod ook voor dit jaar weer van kracht verklaard. DE SCHOOL GROEIT Dezer dagen is men begonnen met de bouw van de nieuwe vlassersschool te Koewacht. De fundamenten zün ongeveer klaar en men hoopt het nieuwe gebouw, dat in de vlasstreek langs de Belgische grens in een drin gende behoefte zal voorzien, nog vóór de winter te kunnen opleveren. Door de ambtenaren der invoerrech ten en accijnzen te St. Jansteen werd een zwartbonte vaars in beslag geno men. Het dier werd door enige smok kelaars door het veld naar de grens gedreven. De douaniers konden na een achtervolging de vaars te pakken krijgen. Het gelukte echter niet de smokkelaars te achterhalen daar deze in het nachtelijk duister over de grens konden ontkomen. EERSTE ZWALUW. Eén zwaluw maakt nog geen lente en de eerste lentedag brengt lang niet altijd al een zwaluw. Maar op het landbouwbedrijf van de heer J. A. Boot te Rilland-Bath werd deze week toch een zwaluw gezien. De eerste waarschijnlijk. Zou de lente nu echt komen....? hadden genomen, dat beter door een meisje had voorgedragen kunnen worden en omgekeerd maar over het algemeen is er uitstekend werk geleverd". De meest gewaardeerde bijdrage was zeker die van Ad. de Boer van het Jansoniuslyceum te Hulst, die op waarlijk grootse wijze Godfried Bo- mans" „Princes Stoepje" vertolkte. Illa de Nijs (R.H.B.S., Vlissingen) deed daarvoor weinig onder toen zij „De boer, het ezeltje en de boeven" declameerde. UITSLAG. De uitslag was als volgt: Jongeren: meisjes: 1. Hla de Nrjs (R.H.B.S., Vlissingen), 2. J. Vegter (M.M.S., Middelburg), 2. E. Lugt Openbaar lyceum, Zierikzee), loose (St. Goes) Willibrorduscollege, Jongens: 1. Ad. de Boer (Jansoni uslyceum, Hulst)2. J. Canters (Openb. lyceum, Zierikzee), 2. K. Haringman (id.). Ouderen: meisjes: 1. A. van Leeu wen (Rykskweekschool, Middel burg), 1. I. Peek (St. Willibrordus college, Goes), 2. H. Ezendam (Openb. lyceum, Zierikzee), 2. T. Bruinooge (Kon. Wilhelminalyceum, Oostburg), 2. M. Ballintijn (M.M.S., Middelburg), 3. W. de Jager (Chr. Kweekschool, Middelburg). Jongens: 1. Lauran de Jonge (St. Willibrorduscollege, Goes), 2. W. de Zeeuw (Openbaar lyceum, Terneu- zen), 2. M. P. E. Haak (Chr. Kweek school, Middelburg), 3. Jim Nobels, (Rijkskweekschool, Middelburg), 3. F. Roctus (Jansoniuslyceum, Hulst). van Zeeland gewend met een schrij ven, waarin gezegd wordt, dat de hiervoor aangehaalde brief haar bij zonder heeft gegriefd, vooral omdat hy van weinig waardering getuigt voor de zeer grote bedragen, welke de R.T.M. na de oorlog voor Schou wen-Duiveland heeft geïnvesteerd, speciaal voor het veer Anna Jacoba- Zype. De directie geeft dan een uitvoe rig overzicht van het gebeurde met „cfe Krammer" die op 24 Maart by 't binnenlopen van de haven van Anna Jacoba uit het roer liep, waardoor ernstige beschadigingen aan roer en schroef ontstonden. Betoogd wordt, dat direct maatregelen zijn getrof fen een reserveschip in te schakelen de „Zijpe", die In Middelharnis on der stoom lag en dat dit schip tot 's nachts drie uur heeft doorgevaren. Later heeft de Moerdijkpont „Dord recht" van de provincie de dienst van de intussen provisorisch herstelde „Krammer" overgenomen. Hieruit blijkt, zo meent de R.T.M.- directie, dat alle mogelijke service is verleend om de nadelige gevolgen van het onklaar raken van de „Krammer" tot een minimum te be perken. Steeds ligt voor de vijf sche pen, waarmede de R.T.M. de grote veerdiensten onderhoudt, een reser veschip onder stoom. De wens van de heer Doeleman om steeds ter plaatse een reserveschip onder stoom gereed te hebben, is echter on aanvaardbaar. Dat komt nergens in Nederland voor, ook niet bij de Prov. Stoombootdiensten. Voorts vestigt de R.T.M.-directie" er in haar brief nog de aandacht van Ged. Staten op, dat tijdens de ijspe- riode vele van haar schepen schade aan schroeven en roer hebben opgelo pen. Daardoor lagen op 24 Maart twee der grotere schepen in repara tie. Dat men desondanks nog een re serveschip ter beschikking had, wijst er op, dat onder normale omstandig heden voldoende reservemateriaal voorhanden is. Moeilijkheid. Vooral in de haven van Anna Ja coba is het gevaar uit het roer te lopen groot als gevolg van de zware zuiging, die ontstaat by diepe ligging van een Moerdijkpont. De afstand tussen de bodem van he: schip en die van de haven is dan nl. slechts ge ring. Di samenwerking met de Rijks waterstaat en de scheepvaartinspec tie wordt getracht voor een oplossing te vinden. De opmerking van de stichting Nieuw Schouwen-Duiveland, dat de R.T.M. ook in het verleden in gebre ke zou zijn gebleven, kan naar de mening van de directie niet slaan op de periode na 1945, daar de R.T.M. toen eerst de „Schouwen en Duive- land" en daarna de „Grevelingen" in de vaart heeft gebracht. Bovendien is na de watersnoodramp alle mogelijke medewerking verleend om tot kop- lading voor het veer Anna Jacoba Zype te komen. Prijsstijgingen overal, maar.. Hier hebt U de gelegen heid kennis te maken met *s werelds beste scheer systeem. Blauwe Gillette mesjes, de scherpste die ooit zijn geslepen en een Gillette precisie scheer- apparaat. Die behoren bij elkander. Voor slechts £.1.10 biedt Gillette U beide voordelen. Vraag Uw winkelier U een Gillette 32' te tonen Een Gillette precisie scheer- apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjes slechts Pakje met 5 Blauwe Gillette mesjes du slechts 75 et Dispenser of pakje van 10 mesjes nu voor f. 1.50 Een goeie morgenbegint met Gillette! Geref. Predikanten gaan met vacantie De predikanten der Gereformeerde Kerken op Schouwen-Duiveland worden door de hogere instanties van die kerken in Nederland in het kader van hulp ten opzichte van de storm ramp van 1 Februari 1953 in de ge legenheid gesteld een veertiendaag se vacantie door te brengen ln Zwit serland. Scheldebank N.V. te Zierikzee wil 9dividend uitkeren. Óp de aanstaande vergadering van de aandeelhouders der Scheldebank N.V. te Zierikzee zal voorgesteld wor den over het boekjaar 1953 9 procent dividend uit te keren. Vorig jaar was dit 7 procent. Moeilijkheden in veerhavens Anna Jacoba en Zijpe. Thans weer een defect aan de „Dordrecht". Zondagavond raakte de elctrisehe stuurinrichting van de Moerdijkpont „Dordrecht", die tussen Zype en An na Jacobapolder de „Krammer" ver vangt defect. Een noodreparatie bracht uitkomst, maar dat betekent helaas nog niet, dat thans onder alle omstandigheden kan worden geva ren. De tramhavens schijnen voor de grote veerboten eigenlijk te klein. In- en uitvaren van de fuik. vooral te Anna Jacobapolder blijkt bij harde wind zeer veel stuurmanskunst te vergen en ook daarmee lukt het niet altyU Het bleek de laatste dagen niet al tijd mogelijk de dienst geheel vol gens de dienstregeling te varen. OUD SCHIP UIT GENUA franeeseubrak met hevige klappen door midden In de nacht van Dinsdag op Woensdag klonken over de Westerschelde by Bath een paar klappen, die aan explosies deden denken of aan straal jagers, die de geluidsbarrière doorbraken. Maar de klappen hadden niets met ontploffingen of met de geluidsbarrière te maken, doch waren af komstig van de Italiaanse vrachtboot „Franeeseu", die de nacht tevoren hier aan de grond was gelopen. De oude vrachtvaarder kon zyn zware last niet langer meer dragen en begon te scheuren Enkele bemanningsleden, die na een vermoeide nacht en dag even te kooi waren gekropen, schrokken ont zet wakker en stormden het dek op naar de langszij liggende politieboot. Daar arriveerden ze op blote voe ten maar ze konden wèer terugke ren, want direct gevaar was er niet. De beide delen van het schip bleven aan elkaar zitten. De breuk was ter hoogte van de machinekamer, die on middellijk vol water liep. Sinds gisteren zijn de Italianen de finitief afgelost: Nederlandse ambte naren hebben de wacht overgenomen, omdat de „Franeeseu" door de Rijks waterstaat „onder de wrakkenwet" is nemen. geplaatst, zoals dat heet. In enkele uren is de schuit een vies en slecht onderhouden boot een ontredderd wrak geworden. De bemanning be staande uit 30 personen, werd in de loop van Woensdag van boord gehaald en met de Belgische sleepboot „Adrien Letzer" naar Antwerpen gebracht. Uit Terneuzen arriveerde 's middags een drijvende kraan, die onmiddellijk begon de lading bestaande uit erts over te slaan in lichters Inmiddels is het schip nog op een tweede plaats gebroken, namelijk by ruim vijf. Er is nog geen beslissing over ge nomen of het Rijk het wak zal over- Minister Mansholt naar Schouwen-Duiveland. Minister Mansholt zal Vrijdag a.s. een bezoek aan Schouwen-Duiveland brengen. Het is zijn bedoeling zich op de hoogte te stellen van de werk zaamheden op agrarisch gebied, die hier tot dusver zyn verricht. Lijk opgehaald Met een boot van de veerdienst naar Zijpe is in het Zijpe het lijk opgehaald van een 20 tot 30-jarige man. Het was niet vast te stel len, of het hier een slachtoffer van een recent ongeval betrof of een rampslachtoffer. Het stoffelijk over schot is inmiddels te Zjjpe ter aarde besteld. Onbekende vis. Aan het strand tussen Breskens en Groede is een onbekende vis aan gespoeld van pl.m. 60 cm lengte. Het dier is voor verdere identificatie op gezonden naar het Natuur-historisch museum te Leiden. Bevrijdingsfeest in Axel. Honderd Polen zullen uit Engeland overkomen. Door burgemeester P. L. D. J. van Oeveren van Axel werd in nauwe sa menwerking met de V.V.V., een ver gadering bijeengeroepen, waarbij het feestcomité, dat 5 jaar geledon de festiviteiten verzorgde ter herden king van de bevrijding, en vertegen woordigers der Axelse verenigingen waren uitgenodigd. De vergadering welke werd gepresideerd door de heer J. van Damme, vernam van de burgemeester, dat het in de bedoe ling ligt, dat in Augustus een groep van plm. 100 in Engeland verblijven de Poolse strijders een bezoek zal brengen aan ons land. Axel zou deze gelegenheid kunnen benutten deze oud-strijders enige da gen gastvrijheid te bieden, waarbij het tevens het juiste moment zou zyn om het tienjarig herdenkingsfeest der bevrijding te vieren. Als data zijn hiervoor voorlopig vastgesteld, 19, 20 en 21 Augustus. Een voorlopig comité voorgesteld, bestaande uit een 12-tal vooraan staande ingezetenen, aangevuld met drie dames werd vastgesteld. Dit voorlopig comité zal plannen opstel len, waarbij ook buurtcomité's zullen worden ingeschakeld. Minister Cals en Staats secretaris mej. De Waal naar Schouwen. Op 6 en 7 Mei a.s. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, en de staatssecretaris mej. dr. A. de Waal, zullen op Donderdag 6 en Vrijdag 7 Mei a.s. hun reeds eer der aangekondigd bezoek brengen aan Schouwen-Duiveland. Ouderlingenconferentie Woensdag 28 April a.s. zal te Vlis singen in het Jeugdgebouw der Geref. Kerk de Zeeuwse Geref. Ouderlingen conferentie worden gehouden. Als sprekers zullen optreden de beer J. de Kok te Nieuwdorp met: „De zorg van de ambtsdragers voor de zie ken" en ds. A. Verschoor uit Vlissin gen met als onderwerp „Roeping en zegen". Weer drie veilingsdagen te Kapelie-Biezelinge. Met ingang van Vrijdag 9 April a.s. zal door de Veilingsvereniging „Kapelie-Biezelinge en Omgeving" het aantal veilingsdagen uitgebreid worden tot drie per week, te weten Maandag- en Vrijdagmiddag (uit sluitend voor groenten) en Woens dagmiddag voor groenten en fruit. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Hoera, ik ben pa pa", (14 ;jaar). 19 en 21.15 uur Schouwburg: Z.V.U.: Het Vrije To neel, „Escapade", 20 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Een man in een wit pak", (alle leeftijden), 7 en 9 uur; Luxor: „Verboden grenzen", (14 jaar), 8 uur; A.N.M.ES.-gebouw: vergade- dering P.v.d.A., 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Een man in een wit pak", (alle leeftijden), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2