PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Fransen dringen bij V.S. aan op zending van oorlogsmaterieel Toegang tot Veerhaven bij Kruiningen weer vrij BILT AGRARISCH GRENSINCIDENT IN DER MINNE GESCHIKT EIS VAN ZES MAANDEN TEGEN HELPERS BIJ ONTVLUCHTING TWEE MEISJES DOOR VALLENDE BOOM GEDOOD Vandaag 197e Jaargang - No. 82 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f5,85 p. kw.; fr. p. p. f6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 8 April '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 13,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels fl— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. BTur. Vlissingen. Walstr. 5fr—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2, telef 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. INDO CHINA BLIJFT IN BRANDPUNT Eisenhower: Genève biedt weinig kans op regeling van conflict Terwijl de strijd rond Dien Bien Phoe In Indo-China enigszins geluwd Is, blijft de kwestie Indo-China verontrustend. De Franse regering heeft de Verenigde Staten thans dringend verzocht materieel (vliegtuigen voornamelijk) voor de strijd in Indo-China te zenden. President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie o.m. verklaard, dat de kans op een regeling van de Indo-Chinese kwestie op de komende Geneefse conferentie naar zijn mening klein is. Het Britse kabinet heeft Woensdag de situatie in Indo-China bespro ken en Robert Casey, de Australische minister van buitenlandse zaken, zal binnenkort hierover een verklaring voor het parlement afleggen. Premier Laniel van Frankrijk zal zulks vermoedelijk nog doen vóór het Paasreces van de Nationale Vergadering, dat op 9 April begint. Eisenhower gebruikte het grootste gedeelte van zijn persconferentie voor een uiteenzetting wat een verloren gaan van Indo-China voor de Ver- énigde Staten en de andere niet-eom- munistische landen, zou betekenen. Zfjn argumenten kracht bijzet tend door met de handen op de voor hem staande lessenaar te slaan, verklaarde de Amerikaanse president: „De Verenigde Staten zullen juist zover gaan als ver enigbaar is met het voeren van een omzichtig beleid, om te pogen een oplossing, of een door onder handelingen verkregen regeling der wereldvraagstukken te ver krijgen. Zij zullen niet verder gaan en het moet zo zijn, dat bij elke te sluiten overeenkomst te vens wordt bepaald op welke wij ze zo nodig krarht aan de nale ving kan worden bijgezet. De Ver enigde Staten zullen niet slechts op woorden vertrouwen". Voorts zeide Eisenhower: „Indien de communisten de hand op dit ge bied zouden kunnen leggen, zou dat het begin inhouden van een ontbin dingsproces, dat voor alle vrije sta ten de ernstigste gevolgen zou hebben. Reeds zijn ongeveer 450.000 Aziaten onder communistisch bewind geko men. De vrije landen kunnen zich eenvoudig geen voortgang van dit proces veroorloven. Een verloren gaan van Indo-China zou invloed heb ben op het z.g. „eilanden-verdedi- gingsstelsel", waaronder Japan, For mosa en de Philippijnen vallen. Het zou voorts een bedreiging betekenen voor landen als Nieuw-Zeeland en Australië", aldus de president. De Amerikaanse president besloot met te zeggen, dat Foster Dulles zijn verklaringen en waarschuwingen over de gevaren van de Indochinese oor log woord voor woord met hem had doorgenomen, alvorens ze uit te spre ken. In Londen en Canberra. Sir Winston Churchill en zijn kabi net hebben Woensdag de situatie in H-bom krachtig genoeg, meent Eisenhower. Geen deelgenootschap in atoomgeheimen. President Eisenhower heeft Woens dag te Washington verklaard, dat de Verenigde Staten niet voornemens zijn te pogen krachtiger waterstofbom men te maken dan de exemplaren, waarover zjj thans reeds beschikken. In antwoord op een vraag of hij niet vreesde, dat de Sowjet-Unie krachtiger waterstofbommen zou gaan vervaardigen dan de Verenigde Staten thans bezaten, antwoordde hij „Neen, daar ben ik niet bang voor. Ik ken geen enkele reden waarom welk land ook ter wereld nóg krach tiger waterstofbommen zou willen vervaardigen dan die wij thans be zatten." Op de vraag of hij een hervatten van het deelgenootschap op het ge bied der atoomgeheimen, dat tussen de Verenigde Staten en bevriende landen heeft bestaan, mogelijk of verstandig zou achten, wees Eisen hower op de beperkingen, welke door de „wet op de atoomkracht" bestaan. Indo-China en de gevolgen hiervan voor andere gebieden in Zuid-Oost- Azië, waaronder Malakka, bespro ken. Het kabinet behandelde het voor stel van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dul les, dat de Anzuslanden Amerika, Australië en Nieuw-Zeeland com munistisch China zullen waarschu wen tegen interventie in Indo-China. Robert Casey, de Australische mi nister van buitenlandse zaken, zal binnenkort voor het Australische par lement. een verklaring afleggen over de Australische bijdrage tot een „vereende actie" tegen ingrijpen van communistisch China in Indo-China. Nieuwe atoomproef Dinsdag is met „goed gevolg" op de proefterreinen in de Stille Oceaan een proef met kernenergiewapens uitgevoerd, aldus heeft de voorzit ter van de Amerikaanse commissie voor Atoomenergie. Strauss, Woens dag in Washington bekend gemaakt. Uit zijn mededeling bleek niet, of by deze proef, evenals bij de twee De strafzaak tegen de Berkelse arts. Het openbaar ministerie heeft in- dertyd een strafvervolging ingesteld tegen de advocaat van de Berkelse arts, omdat deze zich bg zijn optre den als verdediger aan een strafbaar feit zou hebben schuldig gemaakt. De deken van de Orde van Advoca ten bq de Hoge Raad der Nederlan den heeft toen aan deze verdediger meegedeeld, dat het ongewenst was, dat hg als zodanig zou optreden, zo lang niet over zgn schuld of onschuld was beslist. Thans blykt, dat de zaak tegen de arts door het openbaar ministerie bg de rechtbank is aangebracht, alvo rens de strafvervolging tegen de ver dediger tot een definitieve beslissing heeft geleid. Aldus komt het belang van de verdachte by zgn verdediging door de door hem gekozen raadsman te staan tegenover het bezwaar van het optreden van een verdediger, te gen wie een strafvervolging wegens zgn gedrag in de bewuste strafzaak aanhangig is. Naar de mening van de deken, en van de raad van toe zicht, behoort in dit byzondere geval het eerste belang te praevaleren. Hij heeft daarom aan de verdediger mee gedeeld, dat het deze onder de ge geven omstandigheden vrgstaat als raadsman van zgn cliënt op te tre den. Franse wet tegen kindermishandeling De Franse Nationale Vergadering heeft Dinsdagnacht een wetsvoorstel aangenomen, dat het mogelijk maakt „kinderbeulen" ter dood te veroorde len, als hun handelwijze, zelfs zonder opzet, de dood van een kind tengevol ge heeft gehad. In de wet zijn ook verschillende gevangenisstraffen en boetes vastgesteld voor ouders of ver- voorgaande op resp. 1 en 26 Maart wanten tot de vierde graad, die kin- JL een waterstofbom tot ontplof^ is geoiacnt. I den, dat hun gezondheid gevaar liep. TE SNEL MET GUMMISTOK? Duitser bezat zekere rechten. Tussen de gemeente Bergen en de Duitse grensboer J. Schabrucker is een minnelgke regeling getroffen inzake het gebruik van 'bepaalde landeryen, waarover zoals bekend, vorige wee k twist is ontstaan. Het kwam toen tot een woordenwisseling tussen S. en de Nederlandse landbou wer K. uit Bergen, waarby de Rijks politie tussenbeide moest komen. De Duitser alsmede diens 73-jarige vader werden door de politieman W. met een gummistok geslagen, toen ze het bevel tot ontruiming van het perceel naar zgn mening niet snel ge noeg opvolgden. Gebleken is echter, dat het op z'n minst twijfelachtig is, wie hier het recht aan zijn zyde heeft. Sch. heeft bij vonnis 27 ha zogenaamd tractaatland van de raad voor rechtsherstel in eigendom te- teruggekregen. eD executie van dit vonnis werd echter opgeschort totdat uitspraak zou zijn gedaan over een schadevergoedingseis, die de ge meente Bergen nad ingediend voor de verbetering van deze grond. Hier door konden de landbouwers, die de gronden van de gemeente Bergen hadden gepacht, hun werk voortzet ten. De pachter Jacobs zag echter af van zgn rechten op de pacht van 5 ha en deed hiervan aan Sch. en aan de gemeente mededeling. Sch. steldde zich op het standpunt dat hij nu in zgn volledige eigendoms- Omstreeks 5 uur in de middag was Woensdag de toegang can de Krui- nmgse veerhaven weer ypen. (Foto P.Z.C.) rechten kon treden. De gemeente be schouwde zich echter gerechtigd de grond opnieuw te verpachten en deed zulks aan de landbouwer K. Zo ontstond het conflict. Om de zaak niet verder op de spits te dryven zgn beide partyen nu tot een overeen stemming gekomen. Van de 5 ha gaat Sch. er twee bewerken, de overige 3 ha zullen nog drie jaar ter be schikking van een Siebengewaidse pachter worden gesteld. Voorts ver namen wg, dat tegen de politieman W. geen aanklacht wegens mishan deling zal worden ingediend. Sch. is in het bezit van de nodige papieren, die hem machtigen zgn in Nederland gelegen land te bewerken, zodat hg zich op legale wijze in Ne derland ophield. DE BREDASE OORLOGSMISDADIGERS ,Zeer ernstig vergrijp tegen openbaar gezag". De advocaat-generaal by het ge rechtshof te den Bosch heeft Woensdagmiddag, na een requisitoir dat byna een kwartier duurde, een half jaar gevangenisstraf geëist te gen ieder der vier mannen, die de oorlogsmisdadigers uit de strafge vangenis van Breda hebben helpen ontsnappen. Bg vonnis van de arrondissements rechtbank te Breda waren twee van de helpers, de 43-jarige monteur F. J. C. uit Amsterdam en de 58-jari- ge rijwielhersteller F. de J. uit Am sterdam, veroordeeld tot een straf van vgf maanden, evenals de 45-ja- rige vertegenwoordiger M. A. uit Amsterdam. De 3ÉHarige banket bakker M. F. uit Haarlemmermeer werd destyds vrygesproken, maar de Officier van Justitie ging van deze twee vonnissen in beroep. C., die de zeven oorlogsmisdadi gers in de avond van Tweede Kerst dag 1952 naar Groesbeek had gere den, verklaarde niet te hebben ge weten, waar het om te doen zou J Pas op het laatste moment zou hij hebben geweten, wat er van hem werd verlangd. De J. had zich voor het plan ge leend, omdat, zo verklaarde hy let- terlyk, „het mooi weer was en de ontsnappingspoging toch wel niet lukken zou." A. verklaarde, dat hg zich voor het complot geleend had, omdat hg solidair wenste te blijven met de anderen, die evenals hij tot de ca tegorie der politieke delinquenten behoorden. zei voor het Hof alleen de be doeling te hebben gehad zgn broer, een der gevangenen, na zgn ontsnap- Minister Algera onderscheiden De Belgische minister van verkeers wezen, de heer P. W. Segers, heeft in het ministerie van verkeer en water staat aan zijn Nederlandse collega, mr J. Algera, het Grootkruis in de Kroon orde van België overhandigd. ping verder te helpen. Zgn mede plichtigen verklaarden echter, dat F. al van het begin af gesproken had van vgf gevangenen. De advocaat-generaal noemde het verlenen van handlangersdiensten aan oorlogsmisdadigers van for maat, die schuldig zgn aan de zwaarste misdrgven, een zeer ern stig vergryp tegen het openbare ge zag en de rechtsorde. De maximum straf van zes maanden was naar het oordeel van de advocaat-gene raal nog te licht. Op 21 April zal het Hof arrest wgzen. Woensdagmiddag even na twee uur kwam de leeqgepompte AX caisson, welke de afstuiting van de nieuwe Kruiningse Veerhaven vormde, in beweging, maar het duurde tot om streeks vgf uur eer het betonnen ge vaarte was weggesleept. (Foto P.Z.C.) Vragen over de waterstofbom. Het Tweede Kamerlid de heer De Kadt heeft aan de minister van Bui tenlandse zaken en de minister zon der portefeuille schriftelyk gevraagd of de Nederlandse regering geen stappen overweegt ter verzekering van een stopzetting met de gevaar- üjke experimenten met de waterstof bom. Voorts dringt de heer De Kadt aan op een opnieuw bijeenroepen van de ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties. Tragisch ongeval te Drunen Twee meisjes van 9 jaar zgn Woensdagmiddag op tragische wijze om het leven gekomen toei» z;; aan het spelen waren bij een stapel bo men die langs de straat in Drunen lagen. Voor een houtverwerkende fabriek te Drunen lag langs de straat een stapel bomen waarvan de bovenste boom, die 1300 kg zwaar was, los lag. Spelende, kinderen gebruikten deze boom als wip. Plotseling raakte Luxemburg ratificeert E.D.G.-verdrag. Het Luxemburgse parlement heeft Woensdagavond met 46 tegen vier stemmen het verdrag inzake de Eu ropese verdedigingsgemeenschap goedgekeurd. Twee leden waren af wezig. Het debat duurde slechts één dag. Alleen de communisten stemden te gen. Het parlement bestaat uit slechts één Kamer. JCLAPDEUROPENGETROKKEN... Zonder tegenslag kan de boot 1 Mei weer varen A/b PHOENIX-CAISSON AX 187, WOENSDAGMIDDAG. Vijf minu ten voor vyf gaf de heer Muller Sr. uit Terneuzen met een fluitsignaal en een armbeweging het laatste sein aan de zes sleepboten. Het werk was gedaan. De operatie „Klapdeur" waarmee op de 24ste Juli van vorig jaar de Kruiningse polder van de zee werd afgesloten, had zich herhaald. Maar nu in omgekeerde richting. De 7500 ton grote betonnen „klapdeur" was weer opengetrokken en in het westelijk deel van de Veerhaven nan de grond gezet» De toegang tot de haven is weer vrij en wanneer straks de BX-caisson welke als „kozijn" voor de klapdeur dienst deed. is opgeruimd en ook de resten van de vroegere Oostelyke havendam zgn weggebaggerd, zal op 1 Mei de veerdienst KruiningenPerkpolder kunnen worden hervatDe slotfase van de stryd rond de Veerhaven is ingetreden. De mannen van Rgkswaterstaat en de Combinatie Verstoep zien de voltooiing naderen van een knap en machtig stuk werk. er nu weer uitgehaald worden. In totaal 100.000 m3 aan baggerwerk! Een zandzuiger van 50 ton werd hier voor met een bok vierkant over de caisson heengezet om aan de binnen zijde zijn werk te beginnen. Grijpers en kranen togen aan het werk om al les op te vissen. Een moeizaam en langdurig kar wei, als men weet dat de grijpers soms driemaal onder water moesten verdwijnen om slechts één ton klei en stenen op te halen. Met mammouth- pompen moesten enkele duizenden ku bieke meters zand uit de AX caisson verwijderd worden. Rustig en weinig spectaculair vol trok zich de „operatie". Maar juist dit is een compliment voor de mannen, die alles tevoren nauwkeurig hadden voorbereid en niets aan het toeval overlieten. Reeds op 15 Maart was eigenlijk deze operatie aangevangen De nieuwe dijken van de veerhaven waren safe, zodat de caissondam kon worden verwijderd. Maar dat was vlugger gezegd dan gedaan, want om de dam destijds te verstevigen, was er 17.000 m3 keileem op en rond de caissons gestort, 10.000 m3 zand vulden de caissons, 6000 ton stortsteen ver dween onder water en dat alles moest Intussen werd door het verwijderen van enkele manchetten en kleinere caissons reeds een doorgang naar de i Veerhaven verkregen voor kleinere werkschepen. Van de zware torpedonetten van elk 5 ton, werden er reeds elf verwij derd, waarbij de kraan voor één der netten niet minder dan 30 ton kracht moest ontwikkelen om deze van onder de caisson te sleuren. Dit zijn een paar feiten en cijfers, welke de ingenieurs ons gaven, maar zij geven toch wef een beeld van wat hier de laatste weken gepresteerd is. En vóór de streefdatum 1 Mei zal nog het een en ander moeten ge beuren Na de fuik voor de veerboot meer Oostelijk is komen te liggen, zal voor een goede doorvaart ook eerst de BX-caisson er nog uit moeten. Voor twee derde deel is het zand er reeds uitgehaald, waarbij geconstateerd kon worden dat het betonnen gevaarte nog in tact is. Maar hoe zal het zijn in de gedeelten, welke nu vol zand zitten? Dat is ook voor de deskundigen nog een vraag. Wanneer dit zou tegen vallen, kan de berging aanmerkelijk vertraagd worden. Verder moet er tussen de BX cais son en de Oostelijke havendam nog ongeveer 3500 m3 steen opgeruimd worden en de overblijfselen van de vroegere Oostelijke havendam nog weggebaggerd worden, voordat de boot kan varen. Men is echter vol goede moed, want ook met het verwijderen van de AX caisson is men reeds een week op het tijdschema voor. Overigens werd de boom aan het rollen. Twee meisjes kwamen er onder terecht. Zy werden vrijwel onherkenbaar verminkt. De slachtoffertjes waren M. van R, en M. van der Z. Zg woonden vlak bg de plaats waar het ongeval geschied de. Een derde meisje liep vermoede- lyk een hersenschudding en schrom- men op. De moeder van dit meisje zag het ongeluk gebeuren. De ande re kinderen, die nog brjtyds konden vluchten, kwamen met de schrik vrij. Amerikanen ondervraagd over atoomwapens. Twee Amerikaanse soldaten, die Dinsdag door de Russen zgn vrijge laten na een dag gevangen gehou den te zgn geweest, hebben Woens dag op een persconferentie in Ful- da (West-Duitsland) verklaard, dat zij drie nur lang door een Russische officier waren ondervraagd, voorna melijk over atoomwapens. Zij zeiden, dat zg op een normale patrouille met een jeep langs de Oostduitse grens reden, toen plotse ling zeven Russische soldaten even eens in een jeep. hun wapens op de Amerikanen, die op West-Duits ge bied reden, richtten en hun mede deelden. dat zij gearresteerd waren. Enige uren later werden de Ame rikanen echter, met hun jeep en hun wapens naar Westduits gebied terug gezonden. is het 40 jaar geleden, dat het monument „De Eendracht" beter bekend als .Naatje van de Dam" ingevolge een Am sterdams raadsbesluit werd verwijderd. Het beeld, dat ont worpen was door Tétar van Ei sen, was jarenlang een onder werp geweest van schimpscheu ten en spotliederen; is het 50 jaar geleden, dat te Parijs overleed de Franse oeeldhouwer Frédéric A. Bar- tholdi, die het vrijheidsbeeld ontwierp, dat bij de New York- se haven staat. DE VERWACHT: DROOG. Geldi» tot Donderdagavond: Wisselend bewolkt en droog weer. Dezelfde temperaturen als gisteren. Matige tot zwakke wind uit eenlo- pende richtingen. (Vervolg op pag. 8) 9 April I Zon: Maan: ZON EN MAAN. Op: Op: 5.59 9.52 Onder: 19.26 Onder: 2.16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1