Kamer twijfelt aan juistheid van gegevens van minister Beyen PROTESTANTS INFORMATIE CENTRUM VOOR EUROPA VOORBEREIDING HERDENKING FLORENCE NIGHTINGALE LAATSTE METEORS DOOR FOKKER AFGELEVERD STILSTAND IN STRIJD ROND DIEN BIEN PH0E WOENSDAG 7 APRIL 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 HET ONTSLAG AAN BARON VAN BREUGEL-DOU GLAS Nieuw onderzoek Wordt ingesteld (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Beyen, heeft Dinsdagmiddag in de Eerste Kamer niet aannemelijk kunnen maken, dat aan baron Van Breugel-Douglas, die gedurende en kort na de oorlog ambassadeur te Moskou was, indertijd terecht ongevraagd ontslag is verleend. De Kamer besloot een nieuw onderzoek in te stellen. De toenmalige regering was vlak na de oorlog van oordeel, dat baron Van Breugel in zijn ambt onge oorloofde transacties met zwarte roebels had gepleegd. Op grond daarvan ontsloeg zij hem, doch de voormalige ambassadeur liet het er niet bij zit ten en verzocht o.a* aan de Eerste Kamer, haar medewerking te verlenen van eerherstel. De commissie voor de verzoekschriften uit de Kamer meende, dat de regering te weinig oog "had voor de buitengewone omstan digheden, waaronder de heer Van Breugel destijds leefde. Op 13 Juli 1951 verenigde de Kamer zich met de conclusie van de commissie, om de rege ring uit te nodigen, de beschuldigingen, die tegen de ambassadeur waren ingebracht, met bewyzen te staven. Op 7 Januari jl. gaven de beide mi nisters aan het departement van Bui tenlandse Zaken nog eens uitvoerig hun repliek op het geval. De Kamer liet daarop weten, dat zij niet over tuigd was. Tevens had de commissie aan de Kamer voorgesteld, de ver wachting uit te spreken ,dat de mi nisters bereid zullen zijn, hun mede werking te verlenen aan de opruiming van bepaalde misverstanden en over te gaan tot intrekking van de be schuldiging en tot rechtsherstel. Dinsdagmiddag kreeg minister Beyen nogmaals gelegenheid het door een van zijn ambtsvoorgangers ver leende ontslag te rechtvaardigen. Hij heeft daarvan een ruim gebruik ge maakt, doch met weinig succes. De bewindsman deelde mee, dat baron Van Breugel—Douglas ontslagen wegens ongeschiktheid. Reeds in 1947 was een commissie Van Limburg Sti- rum ingesteld om een onderzoek te leiden. De minister zeide, dat hij zich met de conclusies van deze commissie geheel verenigen kon. De commissie was eenparig van mening, dat de am bassadeur niet kon worden gehand haafd en zij beval „eervol" ontslag aan, hoewel er sterk aan getwijfeld werd, of dit ontslag niet „oneervol" verleend diende te worden. Baron 779. De samenstellende delen van het woord alphabet zijn ons volkomen vreemd en we moeten in de regel ge noegen nemen met de verklaring dat alpha en bèta de twee letters zijn van liet Griekse alphabet, dat daaraan zijn naam ontleent. Toch, hoe gemakkelijk de Griekse kinderen ook met hun al pha en bèta zijn omgesprongen, ook voor hen waren dit vreemde woorden, waarvan zy de eigenlijke betekenis niet begrjepen. De Grieken hadden op hun beurt deze woorden weer van an deren gekregen en naar eigen spraak gebruik gewijzigd, zodat de zin daar van in de loop der tijden volkomen is verdwenen. Laten we beginnen met te erkennen dat men het over de oorsprong van het alphabet bij lange na niet eens is, maar desondanks kan de geschiede nis van het alphabetische schrift toch vanaf het einde van het tweede mille- nium v. Chr. worden nagegaan. Toen werd dit schrift door de Semietisch sprekende inwoners van Syrië en Pale, stina geregeld gebruikt, maar hóe deze volken aan dit schrift kwamen en welke invloeden daarop van om liggende cultuurvolken zijn uitgegaan, kan hier gevoeglijk buiten beschou wing blijven omdat vrijioel alles op speculatie berust. Aangezien vele cul tuurstromingen in de oudheid elkaar juist in Syrië of Palestina hebben ont moet of afgeivisseld, wordt dit gebied vrij algemeen als bakermat van het alphabet beschouwd, wélke invloe- den van andere volken hierin ook zouden zijn aan te wijzen. Hoe dit ook zü, vanuit dit gebied hebben de Phoeni- ciërs het alphabet, waarschijnlijk in de lldc eeuw v. Chr. naar Grieken land gebracht. Ge heel compleet was de zaak toen nog niet, want destyds kende men alleen lettertekens voor de medeklinkers alhoewel de behoefte om ook de klin kers aan te geven reeds werd ge voeld). Daar stond echter tegenover dat de Phoeniciërs een heel handige methode hadden bedacht om de letters in volgorde te zetten en uit het hoofd te leren. Zij gaven ieder letterteken een naam en zo was het Phoenicische kind in staat de letters op te dreunen op dezelfde ivijze als ivij destijds ons aap-noot-mies ten beste gaven. De Phoeniciërs zeiden dan echter geen aap-noot-mies, maar: os-huis-deur- haak-hek-hand en duidden daar dan de verschillende letters mee aan. Bo vendien zeiden ze het nog in hun eigen taal, zodat het werd: aleph-beth-da- leth-waw-heth-jod enz. De woorden aleph en beth hebben natuurlijk te peet gestaan bij de benaming van de Griekse letters, zodat de woorden os en huis ten grondslag liggen aan het woord alphabeth. We kunnen ons best indenken dat de Phoenicische le raar van die dagen de kinderen heeft gevraagd het os-huis eens op te zeg gen, ofwel het aXeph-beth! Zoals gezegd, de Grieken kregen niet het complete alphabeth van de Phoeniciërs, want deze laatsten had den ook letters voor klanken die de Grieken helemaal niet kenden. Deze letters werden gébruikt voor de Griek se klinkers, er werden voorts wat nieuwe tekens bijgemaakt en aldus wisten de Grieken het eerste complete schrijfsysteem te grondvesten, een systeem, dat we thans ook nog gebrui- De vele honderden alphabetten die thans over de gehele wereld geschre ven worden zijn alle afkomstig van het éne alphabet dat we in Syrië en Pale stina hebben aangetroffen, maar waarvan de oorsprong onbekend is. Petition. Van Breugel heeft volgens de minis ter omtrent zijn financiële transacties meermalen onjuiste gegevens ver strekt. Hij gaf toe, dat de ambassade ambtenaren gebruik maakten van de illegale invoer van roebels, en daar door goedkoop konden leven. Hij zelf wees dit middel echter af. Brieven en telegrammen gaven althans de indruk, dat hij ~£ich niet met zwarte handel bezig hield. Niettemin zijn gegevens aanwezig, aldus de bewindsman, dat hij aan deze zwarte handel heeft deelgenomen. Zijn brieven waren mis leidend. Waardeloos. Mn, Beyen ontkende, dat waarde moet worden gehecht aan een ac countants-rapport. dat baron Van Breugel heeft laten opstellen. Na wat geschied is, kon de minister geen aan leiding vinden om op het ontslag te rug te komen. Mocht de Kamer even wel een onderzoek naar alle gedra gingen van de heer Van Breugel wen sen, dan zouden de ministers daartoe graag hun medewerking verlenen. Zij achten een zodanig onderzoek echter niet nodig. De Kamer verlangde het door mr. Beyen zelf gediffereerde on derzoek. Zij besloot daartoe na een uiteenzetting van mr. Wendelaar van de V.V.D., die voorzitter van de com missie voor de verzoekschriften is. De conclusie van de bewindsman een nieuw onderzoek vond deze afgevaardigde alleszins aanvaardbaar. Het betoog qualificeerde hij echter als teleurstellend en wel omdat de minis ter gebruik gemaak heeft van de con clusie van de commissieVan Lim burg Stirum, waarvan gebleken is, dat zij apert onjuist zijn. In deze conclu sies treft men o.a. aan, dat de heer Van Breugel heeft gestolen en zwarte handel heeft bedreven. De eerste be schuldiging is evenwel door de vorige minister ingetrokken en de vorige is onwaar gebleken. Baron Van Breugel heeft wel goederen onder dekking van zijn immuniteit ingevoerd, doch dat was ten behoeve van zijn gezin, van de inrichting van een nieuw ambas sadegebouw en van zijn ambtenaren. Dat is iets heel anders dan zwarte handel, vond de heer Wendelaar. Derde beschuldiging. Er is nu een derde beschuldiging bijgekomen, n.l. dat de ambassadeur Prof. Kernkamp geen hoogleraar meer Aan prof. dr. W. J. A. Kernkamp, minister van Overzeese Rijksdelen, is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als hoogleraar aan de rijksuni versiteit te Utrecht. de toenmalige regering in Londen, die hem fondsen moest sturen, bij de berekening daarvan heeft misleid en dat hij per jaar tot f 100.000 toe zou hebben ontvangen. Deze laatste be schuldiging acht de minister al dus de heer Wendelaar het ergst. Mr. Wendelaar was gaarne bereid, op de ideeënt van de minister in te gaan en nog eens de zaken van Ba ron Van Breuger te onderzoeken, om daarna met nadere conclusies te ko men. De zaak zou dus moeten wor den aangehouden. De Kamer verenig de zich daarmede z.h.s., hoewel de communistische heer Brandenburg be weerde, dat hij meer door de minis ter dan door de heer Wendelaar over tuigd was. Eén ding begreep deze af gevaardigde niet, n.L dat aan de am bassadeur eervol en geen oneervol ontslag was verleend. Het Wereldgebeuren Opgericht door journalisten. Te Parijs heeft een honderdtal journalisten uit zeven Westeuropese landen besloten een Protestants In formatie Centrum voor Europa te vormen. De zetel van deze instelling, welke zich ten doel stelt specifiek protestants nieuws te verzamelen, te verspreiden en uit te wisselen, zal in Straatsburg gevestigd worden. De Nederlander N. G. J. van Schouwen burg, hoofd van het persbureau van de Nederlandse Hervormde Kerk, is tot voorzitter van het dagelijks be stuur benoemd. De wens tot de vorming van een protestantse werkgemeenschap werd voor 't eerst geuit op een lekenconfe rentie. welke in 1951 te Bad Boll in Nieuwe Britse tank. Het Britse ministerie van oorlog heeft Dinsdag medegedeeld, dat Groot- Brittannië thans over een nieuwe vechtwagen beschikt, de „conqueror", die groter, sneller en zwaarder ge pantserd is dan de tot nu toe grootste Engelse tank. de 52 ton wegende „Cen turion". Ook de vuurkracht van de „conqueror" is groter. Bijzonderheden omtrent gewicht, bepantsering en andere gegevens wor den nog geheim gehouden. Discussie met Fransen over E.V.G.-verdrag? Naar bet A N.P. verneemt bestaan er plannen om binnenkort een bijeen komst te beleggen van Franse parle mentsleden. die nog twijfelen aan de wenselijkheid van aanvaarding van het E D.G.-verdrag, met voorstanders van d-it verdrag in Nederland en andere landen. De kans bestaat, dat deze bij eenkomst in ons land zal worden ge houden. De Italiaanse premier, Mario Scel- ba, heeft het Italiaanse parlement Dinsdag verzocht het E.VG.-verdrag te bekrachtigen. Hij diende de tekst van het verdrag bij de Kamer van Af gevaardigden in. Alvorens de voltal lige Kamer het verdrag zal behande len, wordt het in een bijzondere com missie besproken. Volgens parlementsleden zal het waarschijnlijk zes maanden duren voor beide kamers van het parlement het verdrag zullen hebben behandeld. Duitsland plaats vond. Vooral van Duitse zijde werd toen naar voren gebracht, dat de protestanten in Europa op het gebied van informatie veel hebben in te halen. Er bestond feen enkele instantie, die een zuiver eeld van het protestantse kerkelijke leven in Europa geven kon. Nadrukkelijk is ter vergadering vastgesteld, dat de werkgemeenschap niet een nieuwe of overkoepelende vakgroep van protestantse journalis ten of in de journalistiek werkzame protestanten beoogt te zijn, doch een studiegroep voor de uitwisseling van berichten en achtergrond-materiaal. Het in Straatsburg te vestigen in formatie-bureau zal een voor geïn teresseerde persorganen bestemd bul letin uitsturen, waarin nieuws, ach tergronden en algemene artikelen over het protestants kerkelijk leven in Europa zullen worden opgenomen, zomede de standpunten der verschil lende protëstantse kerken tegenover bepaalde actuele problemen of le vensvragen. Hierbij is met klem be toond, dat de stem der minderheden niet door die van de meerderheden mag worden verstikt. Maria Esther Carrera, een 2j-jarige artiste uit Chihuahua (Mexico) meende er goed aan te doen, de ar tistieke boodschap, die zij voor de mensheid dacht te hebben, via de draad de wereld in te zenden. Zj co- pieerde een portret, geschilderd door Norman Rockwell, legde de tekening onder de naaimachine en ontwierp Eisenhower in de stiksteek. Het re sultaat was zo, dat de president en zijn echtgenote het de moeite waard vonden het portret eigenhandig in ontvangst te nemen. De foto toont de trotse Maria Esther, de president en zyn vrouw met het portret. Russisch Volksdanstheater oogstte groot succes. Eerste optreden in Amsterdam. Het Russische Volksdanstheater Berjozka heeft Dinsdagavond in het tot de nok gevulde theater Carré te Amsterdam, waar het zijn tournee door ons land begon, een stormach tig succes geoogst. De helft van de zestien dansnummers moest worden gebisseerd. Een overvloed van bloe men is het deel geworden zowel van het gezelschap, dat uit veertig meis jes bestaat, als van de leidster Na- dezjdina. HULDE AAN VERPLEEGSTERS Vraag naar verpleegsters neemt steeds toe. Dinsdag heeft de minister van so ciale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, ter gelegenheid van de Wereldgezondheidsdag 1954 't Florence Nightingalc-herdcnkingsco- mité geïnstalleerd. Dit comité bereidt de viering voor van het feit dat Flo rence Nightingale honderd jaar ge leden in de Krim-oorlog voor 't eerst als verpleegster hulp bracht. In zijn rede herinnerde minister Suurhoff er aan, hoe slecht het lot van de gewonden in de Krim-oorlog van 1854 was door de onvoldoende hospi taal-verzorging bij het Engelse leger. Nog in October 1854 vertrok Florence Nightingale op 34-jarige leeftijd met 40 verplegenden naar de Krim. Met Dinsdag, de dag dat wijlen Antho ny Fokker zijn 64-ste verjaardag zou hebben gevierd, hebben de Fokkerfa brieken in tegenwoordigheid van Prins Bernhard en talloze Nederland se en Belgische autoriteiten de laat ste twee Gloster Meteor straaljagers overgedragen aan de Nederlandse en Belgische luchtmacht. Na de overdracht stegen de beide Meteors op voor een demonstratie vlucht. Het Nederlandse toestel werd bestuurd door majoor-vlieger F. Vij zelaar, het Belgische door majoor Dieu. Tegelijk steeg op een der nieu we „Hunters", die nu in productie zullen worden genomen. Na enige tijd kon men in de wijde omgeving van Schiphol de dreunende klappen horen, die gepaard gaan met de doorbre king van de geluidsbarrière. Foto boven: Met de directieleden van Fokker maakten prins Bernhard en de staatssecretaris van oorlog, mr. F. J. Kranenburg, een rondgang langs de op een platform opgestelde toe stellen. Foto onder: Het protocol van over name voor Nederland wordt getekend. Links: ir. J. During, directeur van de Fokkerfabrieken met mr F. J. Kra nenburg, die het protocol tekent. Links achter: luttenant-generaal Leboutte en generaal-majoor G. L. Duchateau van België, die straks zul len tekenen. haar baanbrekend werk in de Krim en haar niet aflatende werkzaamhe den in de volgende jaren heeft Flo rence Nightingale de grondslag ge legd voor het zegenrijke werk van de leken-verpleegster bij de verpleging van zieken en de zorg voor de gezond heid, aldus de minister. Voorts wees de heer Suurhoff op de steeds toenemende vraag naar ver pleegsters en de langzamerhand ver anderde werkkring. Dit laatste is een gevolg van het voortschrijden van de medische en andere wetenschappen. „Het is de bedoeling van de We reldgezondheidsorganisatie", aldus de minister, „dat in deze tijden van oor logsdreiging aan deze vreedzame schildwachten Woensdag op Wereld gezondheidsdag hulde wordt gebracht. Hiermee besloot de minister zijn rede. Na het openingswoord van minister Suurhoff sprak nog zeer in het kort baronesse Van Hogendorp, voorzitster van het comité. Na afloop werd de film over Flo rence Nightingale „The White Angel" vertoond. Overval op caféhouder. De caféhouder J. W. Weusten, eige naar van een café langs de Geul onder de gemeente Berg en Terblijt, kreeg Zondagavond bezoek van twee Frans sprekende personen. Zij dronken enige glazen bier. Toen zij moesten afreke nen, gooiden zij een aantal Belgische francs op het buffet. De kastelein bracht hun aan het verstand, dat dit veel te weinig was, waarna de man nen er nog wat Hollands geld bijvoeg den. Aangezien de genoten consump ties hiermede nog niet waren betaald, liep de. caféhouder naar de keuken om zijn vrouw, die beter Frans kan spreken, te roepen. De twee mannen volgden de caféhouder echter op de voet en bedreigden het echtpaar met een pistool. Zij eisten het geld uit de lade en de caféhouder gaf hun uit een sigarenkistje een bedrag van on geveer 10 gulden. Hiermede waren de overvallers blijkbaar al tevreden, hoe wel zich in het kistje nog meer geld bevond. Na het lossen van een schot vertrokken de mannen snel per motor rijwiel. Door de rijkspolitie te Berg en Terblijt wordt een onderzoek in gesteld. Men heeft waarschijnlijk met twee Belgen te maken. Olie en auto's Professor Oesten Unden is een mid delgrote man van 63 jaar. Zijn grijze haren zitten altijd een beet je verward en achter brilleglazen kij ken zijn ogen over en langs de mensen heen naar onbestemde verten. Men sen tellen wel mee voor hem, maar ze dragen slechts weinig bij tot zijn geluk. Het liefst zit hij in zijn biblio theek en leest boekenboeken over internationaal recht en over interna tionale politiek. Zo ongeveer een kwart eeuw is Unden betrokken bij de leiding van de Zweedse buitenlandse politiek. Die politiek wordt gemaakt in een oud paleis aan het Gustaaf Adolf-plein te Stockholm en daar kan men de mi nister van buitenlandse zaken, Oesten Unden. regelmatig aantreffen achter een gebeeldhouwde schrijftafel. De specialiteit van Unden is, „neu traliteit", weliswaar een bewapende neutraliteit met een goede luchtmacht en voortreffelijk geschut, maar geen enkel verbond met andere mogendhe den en geen militaire afspraken. Men vindt in Zweden, dat Unden z'n politieke spelletje van 1939 tot 1945 nogal aardig heeft ge speeld. Met de vaan van de gerechtig heid hoog boven bet hoofd geheven... een knievalletje linksen wat scheepsladingen staal naar rechts, zijn de Zweden dan toch maar geldverdie- nend-met-een-benauwd hart de jong ste oorlog doorgekomen. En na die oorlog was er een Zweeds crediet van een milliard kronen voor Ruslanden kort geleden erkenden de Zweden plechtig het vuurrode Chi na. Men moet wat doen om z'n neutra liteit te bewaren! Deze zomer zal Stockholm voor het eerst een Russisch eskader te gast hebbenTweeduizend officieren en matrozen zullen wandelen in de Stock- holmse parken en op de caféterrassen zitten tussen de bloembakken. Alles vanwege de neutraliteit Intussen zijn de Zweden er in ge slaagd met Rusland een gunstig handelsverdrag voor 1954 af te slui tentweemaal de omzet van 1953 voor Zweden 600.000 ton Russi sche petroleum (10 procent van de Zweedse behoefte) en meer dan een scheepslading Russische volksauto's!! Voor de Russen hoogwaardig staal, werktuigmachines, gereedschappen en electrische apparaten. Tegenover zoveel „neutraliteit" naar de Moskou-kant moest wel enige „neutraliteit" naar de andere zij de staan. Welnu met Noorwegen is dezer dagen de kwestie van de Dront- heim-linie besproken. Noorwegen wil van de Noorse ha ven Drontheim wel zoiets als een Zweedse reserve-haven maken, die goede verbindingen heeft met het Zweedse achterland, In ruil daarvoor verlangt Noorwegen Zweeds geld om een flinke electrische centrale te bou wen. De haven Drontheim zou dan voor Zweden een soort uitlaat- en inlaat- klep worden, wanneer het land door een Oostzee-blokkade zou worden af gesloten. Er zouden grote Zweedse opslag plaatsen in de Noorse haven Dront heim moeten komen en een deel van de Zweedse handelsvloot zou in oor logstijd daar gestationneerd worden. De commandant van de Zweedse vloot, admiraal Ericsson heeft al ver klaard, dat Zweedse smaldelen de Zweedse koopvaarders moeten be schermen. die naar Drontheim en an dere Noorse havens gaan. Blijkbaar is de zaak al helemaal uitgedokterd. Met dit Drontheim-plan speelt Zweden duidelijk het- N.A.V.O.- spelletje meehet wil zijn binding met de Westerse wereld niet verliezen als Rusland de Oostzee mocht blokkeren. Zo duidelijk, dat premier Erlander van Zweden zich heeft gehaast te verklaren, dat de sa menwerking met N.A.V.O.-land Noor wegen geenszins betekende een samen gaan met alle N.A.V.O.-landen. Het ging en gaat voor Zweden alleen om het veilig stellen van zijn onmisbare importen in oorlogstijd, zei hij. De al oude neutraliteitspolitiek van minister Unden zou geenszins gewijzigd zyn door deze overeenkomst met Noorwe gen Die woorden van Erlander zal men in Noorwegen wel geloven maar gelooft men ze ook in Moskou? Wij vrezen dat professor Unden als hij in zijn stille studeervertrek heel diep nadenkt die vraag niet met ja zal dur ven beantwoorden. Er is Dinsdag een stilstand in de strijd rond Dien Bien Phoe ingetre den, die slechts werd verbroken door het vuren der Vietminh-artillerie op het grootste der twee kleine vlieg velden van Dien Bien Phoe. Dit is thans zodanig bescliadigd, dat er dagen van herstellingswerkzaamhe den nodig zullen zijn voor het weer gebruikt kan worden. De bevelhebber van het garnizoen van Dien Bien Phoe, de „onverzette lijke kolonel" Christian de Castries, heeft zijn mannen opdracht gegeven nieuwe loopgraven aan te leggen en de prikkeldraadversperringen en door granaten beschadigde bunkers te her stellen. Men meent te Parijs, dat 20-000 man versterkingen, die naar Dien Bien Phoe onderweg zijn. de laatste re serve's van genaraal Vongyuen Giap vormen. De Vietminh heeft naar schatting vijftien twintig duizend man verloren. ERLANDER. ondanks alles neutraal. Doodstraf op spionnage in Ver. Staten De Amerikaanse minister van jus titie, Brownell, heeft in zijn jaarver slag aan het Amerikaanset Congres aanbevolen de doodstraf te stellen op spionnage in vredestyd. Op het ogenblik is de zwaarste straf in vredestijd 20 jaar gevangenisstraf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5