Communistisch China steunt het Vietminh-offensief soiiimi INTERNATIONALE TELEVISIE TARWEMARKT OVERVOERD? MELKGEBRUIK IN NEDERLAND MOET GROTER WORDEN DINSDAG 6 APRIL 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT a VERKLARING VAN FOSTER DULLES Franse regering beschikt over gelijkluidende inlichtingen De „Vietminh-luehtdoelartillerie rondom Dien Bien Phoe wordt door Chinese communisten bediend. Het betreft hier 37 mm-luchtdoelgeschut, langs radiografische weg gecontroleerd, dat ook door een wolkendek op de Franse vliegtuigen schiet", aldus een verklaring van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, die hij Maandag voor de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afge vaardigden heeft afgelegd. Dulles' verklaring was bedoeld als ondersteuning van Eisenhowers bood schap aan het Congres, waarin hij 3.510.000.000 dollar aanvraagt voor de Amerikaanse (militaire) hulpverle ning aan het buitenland. Dulles deed zijn mededelingen over Indo-China in antwoord op een vraag van een commissielid over het aan deel van communistisch China in de slag om Dien Bien Phoe. Hij vervolgde: „Op het hoofdkwar tier van de Vietminh, nabij Dien Bien Phoe, bevindt zich generaal Lie Tsjen Tsjoe van het Chinese commu nistische leger. Hij wordt bijgestaan door een aantal Chinese technici en militaire raadgevers. Ook buiten het hoofdkwartier der Vietminh bevinden zich talrijke communistisch-Chinese raadgevers bij de rebellen. De^ Vietminh beschikt over een uit gebreid stelsel van speciale telefoon verbindingen, aangelegd en bediend door Chinese communisten. De Vietminh-troepen rondom Dien Bien Phoe beschikken over een dui zendtal vrachtauto's voor de bevoor rading, die uitsluitend door Chinezen worden bestuurd. Bovendien is de helft dezer vrachtauto's na 1 Maart j.l. door communistisch China aan Vietminh geleverd. Het geschut, de ammunitie en de uitrusting in het algemeen van de Vietminh komen uit communistisch China", verklaarde Foster Dulles. Toen een commissielid opmerkte dat dit „een interessant verhaal" was, antwoordde Dulles: „Ik vind het nog al onheilspellend". De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken besloot met: „De Vietminh zet blijkbaar alles op alles in een uiterste poging om de strijd- geest der Franse-Uniestrijdkrachten te breken voor de 26 dezer te Genève beginnende besprekingen over het 778. Er bestaan vele honderdenso niet enige duizenden, verschillende schrift soortendus even zo vele mogelijkhe den van de mens om zijn gedachten vast te leggen. Hoe verwarringwek kend dit grote aantal schrijf mogelijk heden ons ook moge toeschijnen, alle schriftsoorten vallen onder slechts twee groepen, t.w. de alphabetische- en de niet-alphabetische schriftsyste men. Laten we maar met het alphabet beginnen, want zijn geboorte is des tijds toch wel een zeer bijzondere ge beurtenis geweest. De bijzonderheid daarvan bestond natuurlijk niet in het uitvinden van de schrifttekens, maar in het weergeven van elke klank door één teken. xoeet dat de Egyptenaren met hiëroglyphen schreven, oorspron kelijk een zuiver beeldschrift dat op hetzelfde plan stond als onze rebus sen. Nu zal het U wel opgevallen zijn dat in vele rebussen de aenneboom ge bruikt werd, om het lidwoord „den" oude spelling) aan te duiden, en de el (lengtemaat) werd gebezigd om de lettergreep el (b.v, in Elburg) aan te geven. In een dergelijk geval gaat het eigenlijke beeldschrift dus over in een soort plionetisch schrift en heeft het eigenlijke teken de ellemaat met het geschreven woord el in Elburg alléén nog de klank gemeen. Tot een dergelijk systeem gingen ook de Egyptena,- ren over. Ja, zij moesten daartoe wél over gaan, an ders zouden zij abstracte begrip pen, zoals geloof, haat oj liefde nooit hebben kunnen neerschrijven, tenzij voor al dergelijke abstracties aparte tekens zouden geleerd worden. Nu werkten de Egyptenaren met bijna 750 beeldsymbolen en in de laatste eeuwen voor Chr. zélfs met enige dui zenden, zodat we ons kunnen indenken dat zij de gemakkelijkste weg kozen door een combinatie te maken van beeld- en phonetische tekens, op de zelfde wijze als de rébusfabrikanten in onze tijd dit plegen te doen. De Egyptische schrijvers leerden dus ge leidelijk vele combinaties te maken van beelden en lettergreeptekens, wel ke combinatie op zichzelf één icoord weergaf. Maar zij gingen nog een stapje ver der en maakten ook tekens die uit sluitend één letter vertegenivoordig- den, waardoor ongeveer 5500 jaar ge leden de 21, letters van de Egyptische taal afzonderlijk konden worden ge schreven, zodat met behulp hiervan ieder Egyptisch woord had kunnen worden neergeschreven, op gelijke wijze als wij dit doen in onze taal, dus in letters. Het gébruik van tekencom binaties was de Egyptenaren echter zö diep ingewortelddat zij aan de tekencombinaties, dus aan het rebus- sensysteem, vasthielden en er niet toe konden komen het lettersysteem te accepteren. U ziet, dat we niet te veel hebben gezegd, toen we beweerden dat het alphabetische schriftsysteem een heel bijzondere vinding is, want de Egyp tenaren, die het materiaal zó voor het grijpen hadden, zijn er niet toe kun nen komen. Een dergelijke stap werd gedaan in Syrië en Palestina. H. Pétillon. Verre Oosten. Zij volgt thans een roe keloze militaire politiek". Reacties. Groot-Brittannië zal te Parijs en Washington inlichtingen inwinnen over Dulles' beschuldiging, dat com munistische luchtdoelkanonnen in het gebied van Dien Bien Phoe worden bediend door Chinese communisten, al dus deelde een woordvoerder van het Britse departement van buitenlandse zaken Maandagavond mede. In bevoegde kringen te Parijs is medegedeeld, dat de verklaringen van minister Dulles in overeenstemming zijn met inlichtingen, waarover de Franse regering beschikt. Van dezelf de zijde werd vernomen, dat minister Dulles slechts een deel van de inlich tingen over deze Chinese deelneming heeft gegeven. Deens koningspaar toch naar ons land? Naar het persbureau Ritzau ver neemt, houdt men er in Deense hof kringen rekening mee, dat het voor genomen staatsiebezoek van Koning Frederik en Koningin Ingrid van De nemarken aan Nederland normaal doorgang zal vinden. Over het bezoek van het Deense vorstelijke paar was twijfel gerezen, naar aanleiding van het overlijden van kroonprinses Mar tha van Noorwegen. Zoals bekend zullen Koning Frede rik en Koningin Ingrid van 26 tot en met 28 April ons land bezoeken. De eerste wissel programma's. Groot-Brittannië zal zeer binnen kort televisie-apparatuur ter Waarde van meer dan 10 millioen gulden naar het continent sturen. Deze ap paratuur zal worden gebruikt om de televisie-verbinding tussen de acht Europese landen tot stand te bren gen, die in Juni hun programma's gaan uitwisselen. Verschillende Britse firma's dragen apparatuur bij. De voornaamste bij drage is wel een relayeer-station, waarmede Italië en Zwitserland met VREES VOOR PRIJSDALING De behoefte ondergaat weinig verandering. Volgens de „New York Times" worden de tarwe-exporterende landen bedreigd door overvoering van de wereldtarwe-markt. Het blad vestigt er de aandacht op, dat de situatie op de tanvemarkt zich ontwikkelt in de richting van het betrekkelijk kleine handelsvolume uit de jaren, die on middellijk aan de oorlog vooraf gin gen. Het ziet er naar uit, dat de Sowjet- Unie en de Donaulanden hun tarwe- uitvoer zullen uitbreiden. Wanneer deze landen weer grote hoeveelheden tarwe op de wereldmarkt gaan aan bieden. zullen Canada, Australië, Amerika en andere ondertekenaars van de internationale tarwe-overeen- komst wellicht een meer agressieve politiek van'prijsverlaging gaan vol gen. In dat geval zal de prijs waar schijnlijk dalen tot het minimum, dat de internationale tarwe-overeenkomst toestaat. Marie Besnard zit nog steeds gevangen. Charles Trenet biedt borgtocht aan. Een drogist te Parijs die in de oor log werd vrijgesproken van een aan klacht, dat hij zijn vroyw vergiftigd zou hebben, heeft een fonds geopend ten behoeve van Marie Besnard. Deze bevindt zich nog steeds in de gevan genis, hoewel zij reeds vier dagen ge leden tegen een borgtocht van 1 millioen tweehonderdduizend frank haar vrijheid had kunnen herkrijgen. Naar men aanneemt, heeft Marie Besnard het grootste deel van haar vermogen in de afgelopen vijf jaar besteed aan haar verdediging in het vergiftigingsproces. Hangende de beslissing, is op de rest van haar vermogen beslag ge legd door het hof. Haar advocaten hebben een aanbod van een krant af gewezen om de borgsom te betalen xn ruil voor haar memoires. De drogist heeft zelf 25.000 frank in het fonds gestort. De bekende Franse zanger Charles Trenet heeft de vereiste borgtocht ten bedrage van 1.200.000 fr. aange boden. De toeneming der tarwe-overschot- ten wordt onder meer veroorzaakt door grotere productie in vrijwel alle tarwelanden, als gevolg van de me chanisatie. Het blad doet opmerken, dat de vraag naar tarwe weinig elastisch is. Taiwe wordt voornamelijk gebruikt als voedsel en de behoefte ondergaat weinig verandering. Zelfs een be langrijke prijsdaling zal de vraag dus slechts weinig doen toenemen. Louis Raemaekers 85 jaar. Bekende caricatuurtekenaar De Nederlandse schilder-tekenaar dr Louis Raemaekers, wereldver maard door zjjn tegen het Duitse im perialisme gerichte caricaturen tij dens de eerste wereldoorlog, zal van daag zyn 85e verjaardag vieren. Louis Raemaekers werd op 6 April 1869 te Roermond geboren, waar hij de lagere en middelbare school volg de. Vooral door zyn politieke portret ten, die eerst in het „Handelsblad", later in „De Telegraaf" verschenen, heeft hy zich grote naam gemaakt. Talrijke reproducties verschenen ook in de geallieerde bladen; de Londense „Daily Chronicle" stelde hem aan als tekenaar. Hy heeft vele buitenlandse on dei-scheidingen ontvangen. Bij het begin van de tweede wereldoorlog ver trok dr Raemaekers naar de Ver enigde Staten. Pakistan wil overleg over Kasjmir. Volgens functionarissen van het Indiase ministerie van buitenlandse zaken heeft de Pakistaanse eerste minister, Mohammed Ali, zijn Indiase ambtgenoot, Nehroe, schriftelijk ver zocht om deze maand een bespreking over de kwestie-Kasjmir te houden. Zoals men weet is Kasjmir een be twist gebied tussen India en Paki stan. Naar van betrouwbare zijde ver luidt wordt in de brief van Ali de tweede sinds begin Februari de Pakistaanse opvatting herhaald, dat de Amerikaanse militaire hulp aan Pakistan geen invloed mag uitoefe nen op de eerder gemaakte afspraak tussen India en Pakistan om de be volking van Kasjmir door middel van een volksstemming over haar toe komst te laten beslissen. elkaar worden verbonden. Dit station zal op 3000 meter hoogte op de Jung- frau worden opgericht. De Britse in dustrie en de British Broadcasting Corporation zullen ook technici naar het continent zenden om de omroep organisaties in de beginperiode te helpen. De eerste programma's die gelijk tijdig op de televisie-ontvangers in de acht landen zullen verschijnen, zullen op 6 Juni worden uitgezonden. Een hiervan is de beroemde bloemen- slag uit het Zwitserse narcissen-festi val te Montreux. De uitwisseling wordt op 4 Juli besloten met de laat ste wedstrijd om het wereldkampi oenschap voetballen. De televisie-ca mera's brengen een bezoek aan het Vaticaan op 6 of 13 Juni. Ook worden een kinderfeest uit Nederland en een rondgang door het paleis van Ver sailles uitgezonden. Groot-Brittan- nië's bijdrage bestaat onder meer uit een internationale athletïekwed- strijd te Glasgow op 12 Juni welke later op diezelfde dag zal worden ge volgd door een parade van de Royal Naval Volunteer Reserve voor de Ko ningin. Oprichting van „Melkvereniging West" opgeschort. Van een nauwe samenwerking tus sen boeren, melkverwerkende fabrie ken en melkhandelaren in het Westen des lands zal voorlopig niets komen. Naar het A.N.P. verneemt is besloten voorshands geen „melkvereniging West" op te richten. De plannen voor de „Melkvereniging West" hebben met de „melksanering" in de slytersbedrijven niets uitstaan de. Beoogd wordt een volledige sa menwerking tussen boeren, fabrieken en handelaren op het gebied van in- en verkoopprijzen van consumptie- melk. Alle beschikbare krachten in Bagdad zijn gemobiliseerd in de strijd, tegen de dreigende overstroming van de Ti- gris. 'tl.B.S.-meisjes uit Bagdad (voorgrond) helpen met zandzakken het water te keren. Massale evacuatieproef in Amerika. Op 26 April zal te Spokane in de staat Washington de eerste Ameri kaanse massa-proef-evacuatie wor den gehouden. Dertig duizend inwoners zullen zich bij het alarm uit het zakencen trum van de stad deels in Noordelij ke, deels in Zuidelijke richting bege ven. De evacuatie begint op het loe ien van de sirenes en duurt tot het veilig signaal is gegeven. Daarna brengen bussen de „evacué's" naar hun werk. Bij werkelijk gevaar zouden de bus sen de bevolking van de stad 165.000 f ersonen, naar de heuvels in de om- rek vervoeren. Evangelist weigerde dienst Maandag heeft zich voor de Haar lemse politierechter wegens dienst weigering te verantwoorden gehad de 24-jarige evangelist F. J. S. uit Haarlem. Op 4 Februari van dit jaar was S. opgeroepen om in Ossendrecht in dienst te treden. Aan deze oproep heeft hij geen gevolg gegeven. Enige tijd geleden richtte hij een verzoek tot B. en W. van Haarlem, waarin hy om vrijstelling van militaire dienst vroeg op grond van het feit, dat hij deel uitmaakt van de getuigen van Jehova, en dus geestelijk, godsdien- stig-menslievend werk doet. Deze organisatie is echter in ons land niet erkend. De officier van Justitie eiste een feldboete van 25 gulden, subs, tien agen hechtenis. De politierechter zal op Maandag a.s. schriftelijk vonnis wijzen. ZUIVELDESKUNDIGEN OORDELEN: Waarschijnlijk binnenkort papieren melkflessen. Het genootschap der bevordering van de melkkunde, dat zich ten doel stelt, de kennis van melk uit te brei den en de toepassing dezer kennis in de samenleving te bevorderen (tot 't genootschap behoren artsen, dieren artsen, apothekers, ingenieurs, land bouwkundigen, natuurkundigen, scheikundigen en zuiveldeskundigen) heeft kortgeleden een symposium ge houden, aan liet eind waarvan vijf conclusies zijn getrokken. Deze om vatten het oordeel van het genoot schap ten aanzien van de noodzake lijke maatregelen ter verdere verbe tering van de kwaliteit van de drink- melk in ons land. Zij kunnen gelden als de gemeen schappelijke zienswijze van de grote meerderheid der vooraanstaande des kundigen van alle richtingen, die in Nederland op het gebied van melk hygiëne en melkvoorziening werk zaam zijn. Deze conclusies luiden o. m. als volgt: Het is voor de volksgezondheid van groot belang, dat het melkgebruik in Nederland groter wordt dan thans het geval is. Daartoe is het noodza kelijk, dat de consumentenprijs der melk redelyk blijft en dat duurzaam heid en smaak der melk zo hoog mo gelijk worden opgevoerd. Er moet naar worden gestreefd, dat de drink- melk zo min mogelijk afwijkt van het onder hygiënische omstandigheden direct uit de uier van gezonde, ratio neel gevoederde koeien te verkrijgen product. Om dit streven te bevorderen wor den door het genootschap een aantal maatregelen op het gebied van de melkvvinning, melkbewerking en melkdistributie aanbevolen. Speciaal wordt in dit verband de aandacht gevestigd op de voordelen, die het gebruik van gepasteuriseerde melk met zich brengt. De voorzitter van het genootschap, prof. dr. L. Seekles uit Utrecht, betoogde dat de op deze wijze verduurzaamde flessen- melk zeer gevoelig is voor de inwer king van het licht, dat een nadelige invloed uitoefent op de smaak. Prof. Seekles toond zich voor stander van het beschikbaar stellen van uitsluitend verpakte melk, waar van dan per persoon 200 liter per jaar zou moeten worden gebruikt. Tenslotte werd er nog de aandacht op gevestigd, dat verpakking van melk in «papier de prijs per liter van 6 a 8 cent zou verhogen. Deze ver pakking heeft zonder twijfel techni sche voordelen, omdat de melk dan minder aan licht- en temperatnurs- verhoging zou worden blootgesteld. Het is waarschijnlijk, dat deze melk- verpakking ook in Nederland zijn in trede zal doen. In het door het Oostenrijks Jeugd- Rode Kruis aangeboden en goed deels ook zelf gcbouw.dc Henri Du- nanthuis te Zeist brengt het Neder landse Rode Kruis regelmatig groe pen bejaarde rampslachtoffers voor een week vacantie bijeen. Hier ziet men om de piano geschaard 'n groep je, dat zich best amuseert. Van links naar rechts: de heer Kooymans uit Lage Z waluwe, mevr. Brieve uit Krui- ningen (nog in Hilversum geëvacu eerd), mevr. en de heer Sinke en mevr. Quist uit Kruiningen, mevr. Rietdjjk uit Nxeuwenhooru op Goeree- Overflakkee en aan de piano freule M. Roëll, welfare-werkster van het Ned. Rode Kruis. Gisteren was op initiatief van de heer H. Uijl, secre taris van de afdeling Zierïkzee van het Ned. Rode Kruis, een groep Schou- wense gasten, die de Kerstdagen en Oud en Nieuw reeds in het Henri Du- nanthuis doorbrachten, in reünie in Zeist bijeen. Het Wereldgebeuren Niet met viooltjes Dit is de week van de Franse ge neraals. De week van maar schalk A. Juin. die zo'n gezellig partijtje bridge placht te spelen met generaal Gruenther van de Shape, maar die sinds November wel wat angstvallig uit de buurt van Gruen ther is gebleven. Maarschalk Juin woont in het huis waar destijds maarschalk Foch woon de. Plechtig heeft hij Maandag zich van dat huis begeven naar de bureaux waar premier Laniel de scepter zwaait om van Laniel een standje in ontvangst te nemen. Juin noemde dat vorige week al bij voorbaat een „hoornblazers-reprimande". Vriende lijk was die opmerking niet, maar dat was ook niet de bedoeling van maar schalk Juin. Hij staat trouwens be kend om zijn gepeperde opmerkingen. Heeft hij niet vorig jaar de Franse president Vincent Auriol een duide lijke stoot tegen het zere been gege ven toen hij zei, dat hij er helemaal niet opgesteld was de vervelende kar weitjes op te knappen, welke toeval len aan een Franse president? Auriol wilde daarna de maarschalk niet meer ontvangen. Zo gaat dat wanneer men tegen zere bénen stoot. Het heeft hem niet belet vorige week zo hevig op de gevoelige E.D.G.-teen van Laniel te trappen, dat de premier er nu nog ontdaan van is. Neen. dan is die andere Franse ge neraal uit het nieuws van deze week heel wat charmanter. Ja renlang heeft hij van zichzelf oprecht gemeend, dat hrj een knappe, aan trekkelijke man was, die met zijn keurige uniform, zijn slanke fignur en zijn typische cavalerie-gezicht maar één glimlachje behoefde weg te geven om er honderd terug te ont vangen van enthousiaste dames. Dat was in de goede tijd toen hij nog tot het Franse ruiterteam be hoorde, dat op internationale wed strijden vele lauweren toevoegde aan de paarden-glorie van Marianne. Op het ogenblik zijn er voor deze genei-aal hy werd enkele dagen geleden van kolonel de Castries tot generaal de Castries bevorderd de glimlachjes niet meer bij. „Denk jeschreeuwde hij vo rige week tot zijn mannen te Dien Bien Phoe in Indo China, „dat ze met viooltjes gooien. Zet het kanon op de schooiers!" Een Amerikaanse oud-generaal thans president Eisenhower zon een telegram van bewonde ring aan de Castries en aan diens manneneerst 15.000nu nog 11.000 man, die de vesting Dien Bien Phoe hebben vastgehouden tegen alle stormlopen van de Viethmin-rebellen' in. Cri-Cri, zoals hij door zijn mannen genoemd wordt, telegrafeerde terug, dat het moreel van zijn mannen uit stekend was. Maar vermoeid waren ze wel. Na vele slapeloze nachten en onafgebro ken bombardementen, konden de mannen zich nog slechts op de been houden met vinogol (geconcentreer de wijn) en maxiton-pHlen, die voor enkele uren de vermoeidheid deden vergeten. De Castries is een man van 51 jaar. Gewond in de tweede we reldoorlog, daarna krijgsgevan gene in Duitsland. Deed drie misluk te ontsnappingspogingen totdat de vierde slaagde. Vocht bij de vrije Franse troepen in Italië. Werd op nieuw gewond. Vertrok uit het hos pitaal naar het front en was bii de verovering van KarlsruheEen ongewone man, die ergens in Duits land met zijn officieren champagne zat te drinken in een restaurant tij dens een bombardement en die het reeds brandende restaurant niet wil de verlaten maar liever aan de brand weerlieden de doodstraf beloofde als ze er niet in slaagden het vuur zo lang van de eezaal weg te houden totdat hij met zijn eterijtje klaar was. Deze man vecht thans in Indo Chi na een strijd uit, die beslissend kan zijn voor de indamming van het com munisme in Azië, die dus van belang is voor de gehele wereld. Een ongewone mandie weet wat vechten is en die zich van zijn grote verantwoordelijkheid bewust is. In tijden van gevaar moet men zich gelukkig prijzen, dat er zulke man nen zijn. De knappe generaal De Casties Herhalingsoefeningen voor de luchtmacht. t dienstplichtige en reserve per- 1 van de volgende onderdelen Het i soneel v<m ue voigenae onaeraeien van de Koninklijke Luchtmacht zal in de loop van dit jaar voor herha lingsoefeningen worden opgeroepen: Commando luchtverdediging, com mando tactische luchtstrijdkrachten, commando depots materieel lucht macht, commando luchtvaarttroepen en de militair juridische dienst. Voor officieren, onderofficieren en korporaals-specialisten is de op- komstduur 30 dagen, voor korporaals en soldaten 26 dagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5