Werd Rusthuis te Haamstede te groot geprojecteerd Herstelcommissie Kruiningen deed uitstekend werk MILLIOENEN PROJECTEN WERPEN HUN SCHADUW VOORUIT VAN Zeeowsp Almanak He^omilk EERSTE EINDLES CHRISTELIJKE LAGERE LANDBOUWSCHOOL Agenda 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 8 APRIL 1954 NOG GEEN GARANTIE VERLEEND Raad van Renesse heeft bezwaren tegen beslissingen van dag. bestuur In de gemeenteraad van Renesse is een uitgebreide discussie gevoerd over de stichting van het Rusthuis reeds in aanbouw in West-Schou wen en de bezwaren, welke in Renesse tegen de plannen, zoals die thans bestaan, worden gevoeld. Deze bezwaren zijn samen te vatten in twee pun ten: het aantal bedden (75) is te groot, gezien de behoefte, welke venvacht zou mogen worden, en de gemeente is niet vertegenwoordigd in het dage lijks bestuur. Het resultaat van de uitvoerige besprekingen en de toelich ting door aanwezige vertegenwoordigers van de stichting Rusthuizen Wcstelijk-Schouwen was, dat de raad besloot z(jn beslissing inzake de ga rantverklaring voor een door de Stichting Rushuizen aan te gane le ning aan te houden tot een volgende vergadering. over het gehele eiland had behoren te verdelen. Wethouder M. de Roo vreesde, dat minderdraagkrachtigen nooit gebruik zullen kunnen maken van het tehuis, gezien de voorlopig vastgestelde prjjzen. Dokter Simons voegde hieraan nog toe, dat beter gesitueerden de voorkeur zullen ge ven aan een tehuis in het centrum van het land. Wethouder W. van Klooster meen de, dat ook de gewijzigde ouderdoms voorziening nog geen mogelijkheid zal scheppen de pensionprijzen te be talen. Hij vreesde voorts, dat bijbeta ling, bijv. door de kinderen, op ern stige moeilijkheden zal stuiten. En waar moet een gemeente als Renesse dan het geld vandaan halen? Jlir. Röell wees in dit verband op de dia conieën en de instellingen voor maat schappelijk hulpbetoon. Voor de ge meenten achtte hij het belangrijk, dat na opneming van bejaarden in het rusthuis woonruimte ter beschik king zou komen. Voor het tehuis werden reeds een hoeveelheid hout en alle textiel beschikbaar gesteld; de 5 loonsverhoging was echter een tegenvaller. De werkelijke kosten De vergadering stond onder lei ding van burgemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens en werd bijge woond door de heren jhr. R. J. H. Q. Röell, burgemeester van Haamstede, en C. M. Moolenburg, beiden leden van het dag. bestuur der stichting, en dokter H. J. Simons, algemeen be stuurslid te Renesse. Jhr. Röell gaf een uiteenzetting van de voorgeschiedenis en wees er daarbij op, dat er oorspronkelijke Elannen zijn geweest voor een rust- uis met 150 oedden. Hiertoe had al thans de toenmalige directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk, de heer C. Lijnzaad geadviseerd. Later is dit teruggebracht tot 50 bedden en be sprekingen na de ramp gaven weer aanleiding tot verhoging, nl. tot 100 bedden. Hiertegen had het dagelijks bestuur bezwaar en zo is men ten slotte tot een plan voor 75 bedden gekomen. Spr. wees er op, dat wan neer het Rusthuis te Haamstede niet voldoende bezet zou zijn, men zal af zien van bouw van een dergelijk te huis in Duiveland. De heer Moolen burg lichtte hierbij nog toe, dat tot vergroting van de capaciteit was be sloten toen bleek, dat Schouwen- Duiveland met zijn ouden van dagen, die voor opname in een rusthuis in aanmerking zouden komen, ver bo ven het landelijk gemiddelde van 3,8 zou uitkomen. Eén Rusthuis in West-Schouwen werd in elk geval beter exploitabel geacht dan drie voor het gehele eiland. Dokter Simons had bezwaren te gen het afwijken van het landelijk percentage van 3,8. Spr. geloofde niet, dat het percentage in de West hoek is opgelopen tot 10, daar hier practisch geen verliezen aan gebou wen zijn geleden. Hij vroeg zich voorts af waarom men, indien het fehele eiland in het Rusthuis betrok- en zou worden, het risico door slechts enkele gemeenten wil laten dragen. Jhr. Röell, die deze opmerkingen beantwoordde, meende, dat de kwes tie zeer moeilijk gaat worden, wan neer men statistische cijfers als on betrouwbaar gaat aanmerken. De reële behoefte zal natuurlijk pas be paald kunnen worden, wanneer het gebouw er staat. Velen willen het eerst wel eens zien! Sfeer en leiding zullen zeer belangrijk zijn. Loopt al les goed, dan zal het rusthuis propa ganda voor zichzelf maken. Regel matig worden reeds brieven ontvan gen van ouden van dagen, die nog geëvacueerd zijn. Spr. meende, dat men na de ramp in Duiveland niet meer zo sterk aan het eigen gebied gebonden zal zijn. Ook burgemeester Lunsingh Tonc kens wees er op, dat men het risico zal men pas kunnen vaststellen, wanneer alles geheel klaar is. Blunder? De heer J. Stevense, raadslid, was van oordeel, dat het dagelijks be stuur een ernstige blunder heeft be gaan door alles zelf te behandelen, zonder de vertegenwoordigers der gemeenten er in te betrekken. De voorzitter meende, dat andere ge meenten, die zonder meer him goed keuring gaven, tegenover Ged. Sta ten „een figuur geslagen hebben", gezien het feit, dat dit college de ga ranties tegenover de gemeenten in de statuten reeds „onverantwoord" heeft genoemd. Jhr. Röell meende, dat het besluit van een gemeente was uitgelokt om te zien hoe Ged. Staten zouden rea- teren. Ook was spoed gewenst om- at het bouwvolume per 1 Januari 1954 zou kunnen vervallen. Dokter Simons betoogde hiertegenover, dat uitstel van het ministerie had kun nen worden verkregen. Ook de burgemeester achtte het een beleidsfout van het dagelijks be stuur. dat geen reële cijfers en gege vens beschikbaar waren. Er had bo vendien overleg met het alg. bestuur gepleegd moeten worden, alvorens een definitieve beslissing werd geno men. Grote moeilijkheden hadden al dus voorkomen kunnen worden. Jhr. Röell antwoordde hierop, dat de rapporten zijn doorgestuurd en dat de plannen verder zhn uitge werkt in overleg met autoriteiten en economen. Een afgerond plan is toen aan de algemene vergadering voor gelegd. Dokter Simons stelde nier te genover, dat het algemeen bestuur tevoren geen inzage had gekregen van de rapporten en dat dit college er fouten had moeten uithalen zon- Economische kroniek van Zeeland. (Slot van pag. 1) voor een tijdvak van drie jaren slechts 900 nieuwe woningen mag bouwen en 1500 herbouwgevallen mag afhande len. Dit betekent, dat in de grotere centra de woningnood onverminderd zal voortbestaan. Dat is ^teleurstellend. De visserij Een andere teleurstelling deed zich voor bij de aloude Zeeuwse mosselcul tuur. Er zal dit jaa- geen mosselzaad in de Zeeuwse wateren worden uitge zaaid, waardoor het zwaartepunt van de mosselbedrijven steeds meer op de Waddenzee komt te liggen. Ook uit een andere tak van de visserij kwam een minder opwekkend bericht: de garnalenvangsten waren slecht in Zeeland, hetgeen de vissers noopte om in Noordelijker wateren te gaan vissen. Agrarische sector Uit de agrarische sector hoort men begin April altijd een opgewekt ge- luid. Het land is dan klaar gemaakt en het is een genoegen de blik te la ten gaan over al die bezaaide gronden, waarvan men zulke goede verwach tingen heeft. Op agrarisch gebied was een belang rijk feit het begin van het herverka- velingswerk op Tholen. Het aanzien van dat eiland zal door die herverka veling met bedrijfssanering ge heel veranderen. Over vijf jaar zal het met het vernieuwde Schouwen-Dulve- land en het reeds vernieuwde Walche ren tot de modernste landbouwgebie den behoren. Daarbij gaat het in de eerste plaats om de opvoering van de productiviteit. In dit verband moet even gememori seerd worden de oprichting van een provinciale raad voor de landbouw voorlichting, van welk college vele stimulansen voor de productiviteit verwacht worden. Voor de vlasverbouwers kwam de belangrijke beslissing af, dat ze 20 per ha. moeten bijdragen om het be drag van 400.000 bijeen te brengen, die de georganiseerde landbouw zal steken m de proeffabriek voor het groen-roten van vlas. Tijdens de jaarvergadering van het Ned. Trekpaard bleek, dat sommiger de perspectieven voor de paardenfok kerij weinig rooskleurig achten. Er werd gesproken over een landelijke paardenstapel van 200.000 stuks, maar pessimisten meenden, dat die stapel wel eens tot de helft van dat aantal ■zou kunnen teruglopen. Zaterdag zag het tienjarig zoontje van de familie H. te Vlissingen een mooi gekleurd papiertje over de r\j. weg waaien. Enthousiast holde het kereltje achter het papiertje aan maar trie schetst zijn verbazing toen h\j tenslotte een bankbiljet van hon derd gulden opraapte. Van deze vondst werd aangifte ge daan op het politiebureaumaar de eigenaar had zich gisteravond daar nog niet geméld. De adspirantenwedstrijden van de Zeeuws-Brabantse Turnkring van het K.N.G.V. zullen dit jaar worden ge houden op Zaterdagmiddag 17 Juli te Yerseke. Zij worden georganiseerd door de plaatselijke gymnastiekver eniging „V.Z.O.S.". Het voorlopig pro gramma luidt: meisjes 10 t.m. 12 jr. en 13 t.m. 15 jaar. Driekamp: laag brug, evenwichtslatten en vrije oefe ningen. Idem voor jongens. Verder voor alle groepen 4 x 60 m estafette en voor de jongste groepen touw trekken. Om 6.30 uur wordt een mars door het dorp gehouden en in aanslui ting hierop volgt een massale uitvoe ring der vrije oefeningen, waarna tot slot nog een avonduitvoering gegeven wordt door de deelnemende vereni gingen, waarbij het dames- en heren keurcorps van de kring zal optreden. TWEE BONNETJES. Op de hoek van de Markt en de Lange Delft te Middelburg kwamen twee personenauto's met elkaar In botsing. De voertuigen werden be stuurd door resp. I. D. uit IJzendijke en A. H. G. uit Middelburg. De bot sing ontstond, doordat D. geen voor rang verleende. De laatste automo bilist werd dan ook geverbaliseerd. Bij controle bleek nog. dat de remmen van zijn wagen niet aan de gestelde eisen voldeden. Dit leverde hem nóg een proces-verbaal op TRAININGWEEK-END. In de jeugdherberg „Bleye-Haghe" te Axel zal op 15 en 16 Mei een trai nings-weekend worden gehouden, ter afsluiting van verschillende Zon dagsschoolcursussen in Zeeuwsch- Vlaanderen. Zaterdag 15 Mei zal de inleiding worden gehouden door de heer A. Kroese, directeur van de Ned. Zondagsschoolvereniging, over het onderwerp: „Omgang met kinderen". Zondag 16 Mei demonstreert mej. M. van Strien. trainster der N.Z.V., met een groep Axelse kinderen. GEVAARLIJK SPEL. Maandag tegen de avond waren en kele kinderen op de rijweg van de Parklaan te Vlissingen aan het spelen. Met grote vaart kwamen zij op hun autopeds de helling afgereden, waarbij een vijfjarig meisje het ongeluk had tegen een auto op te botsen. Geluk kig had de bestuurder nog tijdig kun nen remmen, zodat de wagen inmid dels reeds stilstond, maar het kindje, een dochtertje van de fam. L., bleef toch liggen met een gescheurde bo venlip, die later door dokter Sluijter gehecht werd. Een waarschuwing is hier nog wel eens op haar plaats. Het is immers niet alleen zeer gevaarlijk op de rij weg te spelen, maar het is ook offi cieel verboden. Bovendien zijn de ouders in dit geval ook aansprakelijk voor de schade aan de auto. En toch ziet men op deze en andere hellingen 'dndÊ~mmsenKeusenis ook uiaodasi heel wat kinderen op autopeds en In jg„zeepkisten omlaag snorren! DE MAANDAG Voor de leerlingen van een Vlissing- se school in het algemeen begon de Maandag nogal opgewektvoor een hunner in het bijzonder echter enigs zins ontnuchterend. De knapen speelden voetbal op een schoolplein, maar het ongeluk wilde, dat het spél onderbroken moest wor den. De bal, dat onmisbare voorwerp bij dit spel, verdween namelijk over een muurtje en belandde in een tuin. Een der spelers volgde de bal. Hij dook eveneens over het muurtje, met een handigheid, die enige routine op dit gebied deed veronderstellen Jets onhandiger kwam hij terug en .druipnat! De verbolgen buurman of buwvrouw had een hoeveel heid gebruikt waswater over de in dringer uitgestort Moraal? Voetballende knapen, haal nimmer een bal weg op Maandag, gezien liet feit. dat de Maandag in ons land al Jhr. de Casembroot opent gemeentehuis van Westkapelle. Zaterdag 24 April a.s. wordt het gemeentehuis te Westkapelle offi cieel ingebruik genomen. De opening wordt verricht door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, oud-burge meester van Westkapelle. Vlissings koor naar Antwerpen Ter gelegenheid van de op Zaterdag 1 Mei te Antwerpen door de Belgische Protestanten te houden „Bijbeldag" zal door het Gereformeerd Evangeli satiekoor te Vlissingen medewerking worden verleend. In de grote zaal van de Ant werpse Dierentuin, welke 2000 men sen kan bevatten, zullen door dit koor verschillende liederen worden gezon gen. Tankschip zat klem onder brug. Bij het doorvaren van de brug aan de Axelsestraat te Terneuzen ge raakte Maandagmiddag het 259 ton metende Belgische tankschip „Phe nol" uit Zelzate klem onder het remmingswerk van deze brug. Door het laten vollopen van een der tanks met behulp van een lier kwam het schip na ongeveer 20 minuten weer los, waarna net verkeer over de brug kon worden hervat. Er werd enige schade aangericht. der door het dagelijks bestuur te zijn ingelicht. De heer Moolenburg wees er op, dat de stichting eventuele tekorten zelf zal moeten dragen. Zij is immers een zelfstandig lichaam. Eventueel zullen de pryzen verhoogd moeten worden. De heer Stevense zeide te begrijpen, dat het plan er, als gevolg van de ramp, is „doorgedrukt". Hij stelde de raad voor volledig mee te doen of, indien dit mogelijk is, voor 50/75-ste deel, overeenkomstig het wenselijk geachte aantal bedden. Na nog enige discussie, werd ten slotte de beslissing tot een volgende vergadering aangehoudén. Verkeer Op verkeersgebied was er in Maart weinig nieuws. De onderbouw voor de nieuwe Bonzijbrug te Wemeldinge werd aanbesteed, waardoor uitzicht komt op verbetering van een zeer on aangename verkeerssituatie. Voor het veer Kruiningen-Perkpolder werd 1 Mei genoemd als datum van herope ning. Vooral voor Zeeuwsch-Vlaande ren is dat bericht van betekenis, nu de Belgische faciliteiten bij het hoefijzer- verkeer over Belgisch gebied aanlei ding hebben gegeven tot zoveel knoei erij, dat de Belgen spijt kregen van hun tegemoetkomendheid. Middenstand In de middenstandssector heerste behalve de grote bedrijvigheid, die de -weken voor Pasen immer kenmerkt, ook al bedrijvigheid ter voorbereiding van koopweken in de zomermaanden en andere attracties, waarmee men de aantrekkelijkheid van de Zeeuwse steden wil verhogen. Jammer, dat voor Vlissingen'het teleurstellende bericht afkwam, dat de nieuwe jachthaven dit jaar zeker niet gereed zal komen en dat men dus geen nieuwe facilitei- ,-ï- Jilevarende be- W. L. Paasveiling te Kapelle. De veilingsvereniging „Kapelle- Biezelinge en Omg-evlng" zal Woens dag 14 April a.s. een Paas-fruitvei- ling houden, voor verpakt en los fruit. Om het verpakken te stimule ren, zullen de verpakkingskosten aan de kwekers worden vergoed. Zowel voor kwekers als voor ko pers worden prijzen beschikbaar ge steld. Uit heerlijke romige melk De elite chocolade-drank Koninklijke onderscheiding voor jubilaris Kantongerecht Middelburg. De heer C. Engelsman 40 jaar in Rijksdienst. In de zittingzaal van het Kanton gerecht te Middelburg werd Maan- lagmiddag de heer C. Engelsman fehuldigd in verband met zijn veer- igjarig jubileum in dienst van het Rijk. De heer Engelsman bekleedt thans de functie van bureelchef op het Par ket van de Ambtenaar van net Open baar Ministerie by de Kantongerech ten te Middelburg. Mr. Ph. M. Schenkenberg van Mie- p, Ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie, kon aan de jubilaris mede- Ma ningin had behaagd hem de ereme daille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud te verlenen. Onder aanbieding van gelukwen sen namens Zijne Excellentie de Mi nister van Justitie, reikte mr. Van Mierop de jubilaris het versiersel uit. Spreker memoreerde de trouwe diensten door de heer Engelsman ook in moeilijke omstandigheden be wezen. Tevoren was het woord gevoerd door mr. J. Moolenburgh, Kanton rechter te Middelburg. Voorts werd gesproken door mr. T. Lebret, amb tenaar van het Openbaar Ministerie, KUNST „De Waaierpatience", HET ROTTERDAMSE TONEEL, Z.V.Ü. - GOES. Henri Troyat's toneelspel „De Waaierpatience", waarvan Het Rot terdams Toneel Maandagavond in het Schuttershof te Goes voor de Z. V.U. zijn 101ste voorstelling gaf, is een stuk, dat zrjn bekoring meer heeft om het hierin geleverde spel, dan wel direct om de inhoud. Een oude, heerszuchtige rijke da me slijt haar leven in een Frans pro vinciestadje met als enige bezigheid het patiencespel. Als gezelschapsjuf frouw heeft zij een vrouw, die als levensdoel heeft haar meesteres te verzorgen met een slaafse onder danigheid en aanhankelijkheid. Tot dat de zieke neef van de gezelschaps juffrouw, die liever lui dan moe is, zijn intrede in dit huishouden doet en de moedei-lrjke genegenheid van de oude dame weet op te wekken. Dit vormt de bron van het con flict, dat zich tussen deze drie men sen ontwikkelt, met uiteindelijk van zelfsprekend een oplossing. Naast verschillende komische mo menten is dit stuk zeer rijk aan spannende en dramatische scènes, welke de uitvoerenden gelegenheid boden hun talenten te tonen. Deze gelegenheid is dan ook met beide handen aangegrepen, waardoor op deze avond van excellent toneel spel kon worden genoten. Charlotte Kohier als de gezel schapsjuffrouw Pastif heeft hier wel een van haar glansrollen vertolkt en opnieuw bewezen een kunstenarease van buitengewoon formaat te zijn. In één adem mag daarbij genoemd worden Magda Janssens als de oude dame mevr. Chasseglin, die eveneens sterk spel te zien gaf. Ben Aerden wist een goede crea tie te geven van de neef Philippe, terwijl Frits van Dijk, die ook de re gie voerde, als de vader van Philippe door zijn geestig spel vooral voor de komische noot zorgde. Tenslote gaf Elisabeth Versluys een goede uitbeelding van de rol van het verlegen plattelandsdienstmeisje Maria. Bloemen voor de dames en een hartelijke, langdurige ovatie vormde de beloning van het dankbare pu bliek voor deze avond van bijzonder knap toneelspel. Het Rotterdams Toneel geeft he denavond in Vlissingen een opvoe ring van „De Waaierpatience en Woensdag in Oostburg de V. die de jubilaris als cadeau van chefs, relaties en collega's de draagmedail- le en een boekwerk overhandigde, door mr. P. van Empel, vice-presi dent van de Arrondissements-Recht- bank, sprekend als oud-chef van de jubilaris en door de heer Verbeek, bureelchef ter Griffie van de Recht bank, namens de collega's. De heer Engelsman bracht dank voor de hem verleende onderschei ding en aan de verschillende spre kers voor de cadeaux en de kern ge* brachte hulde. De Chr. Lagere Landbouwschool te 's-Heer Arendskerke kon na vier ja ren arbeid, Maandag de eerste tien gediplomeerden aan de praktijk afle veren. De voorzitter van het school bestuur, drs. J. J. Knibbe, gewaagde daarom in zijn openingswoord voor de eindles, van een mijlpkal in de ge schiedenis van de school. Nadat hij de bijeenkomst met Schriftlezing en gebed had geopend en o.m. het college van B. en W. van 's-Heer Arendskerke welkom had geheten, werden de leerlingen door et schoolhoofd, de heer C. Blaauw en de rijksconsulent, ir. J. Versteeg aan een laatste „test" onderworpen. Alle tien leerlingen, t-w. M. Dekker, J. E. den Engelsman, L. de Kok en TERUGBLIK OP VEELBEWOGEN JAAR Veel hulp en voorlichting aan gedupeerden Vorige week heeft de Herstelcommissie Kruiningen opgehouden te be staan. Dit vrijwillig door de commissie, in nauw overleg met het college van B. en W. genomen besluit, mag zeker gezien worden als een mijlpaal op de weg naar het volledig herstel van deze zwaar getfoffen gemeente. Immers, ae terugkeer naar meer normale verhoudingen is mede de re den van het besluit. Zonder enige weemoed draagt men het werk over, met goede herinneringen aan een zware, chaotische tyd, waarin men veel voor de bevolking heeft mogen doen. In goede harmonie hebben de le den hun vrije tijd hieraan gegeven. Zij zijn zich bewust dat er ook fouten werden gemaakt, doch niettemin hebben zjj hun dorpsgenoten op veler lei gebied tot steun kunnen zijn. Dit was ook het doel, zodat de op dracht geslaagd genoemd mag wor den. Misschien zal in de toekomst bij de bevolking nog de wens gaan leven naar bijv. een stichting, welke op diverse terreinen de belangen van de gedupeerden bij de overheids instanties kan voorstaan, doch daar toe zal het initiatief dan uit de bur gerij zelf dienen voort te komen. De agrarische subcommissie is reeds door burgemeester Schipper verzocht aan te blijven en door Landbouwher- stel als adviescommissie aanvaard. Nadat wijlen burgemeester Voge laar in de eerste dagen na de ramp, de heer W. J. L. de Groof verzoent als voorzitter van een commissie op te treden, welke de adoptiezaken zou regelen, is niet alleen deze commis sie verder uitgebreid, doch tevens het werkterrein veel breder geworden Duizend-en-een problemen rezen er er voor de getroffenen, waarvoor de enkeling geen oplossing kon vinden. Steun en voorlichting waren onont beerlijk. Het mag thans wel vastge steld worden, dat de Herstelcommis sie voor de bevolking tot een „toe vluchtsoord" is geworden, tot welke men zich met zijn noden en verlan- Tens kon wenden. Bij alle werk is Ie commissie echter nooit in de be voegdheden van het gemeentebestuur willen treden, terwijl zij ook nooit een blok aan het been van het ge meentebestuur heeft willen zijn. Het zou te ver voeren om een volledig overzicht te geven van de vele bemoeienissen van de commis sie op verschillend terrein. Daarom slechts enkele grepen uit het vele werk, dat werd opgenomen. Met dankbaarheid zullen de Kruiningena- ren het werk van de sociale werk sters herinneren, die er dag in, dag uit op uittrokken om de problemen van de geëvacueerden op te lossen. Hoeveel werk is er met een 35-tal Kruiningse dames ook verzet de goederenloodsen op het industrieter rein te Goes, waar de geschenkzen dingen kleding en voedsel uit alle de len van de wereld binnenstroomden? Globaal geschat is hier voor 350.000 aan de getroffenen uitgereikt kun nen worden. Met hulp van het Ram penfonds konden voorts 566 getroffen ooeren en boerinnen uit O. Z. Beve land voor totaal 33.000 aan nieuwe boerenkleding worden geholpen. Kind er uitzending De commissie nam de omvangrijke organisatie op zich voor de uitzen ding van 500 Kruiningse kinderen naar Italië, Frankrijk. Denemarken, Zwitserland, Duitsland. Apeldoorn, Limburg. Texel enz. Een aantal ou dere mensen moent een heerlijke va- cantie op Woudestein doorbrengen. Contact werd onderhouden met de adopterende gemeente Apeldoorn; met contactavonden op de evacuatie gemeenten hield men de - etroffenen moreel op de been en aandacht werd geschonken aan de sociale en cultu rele verheffing van de bevolking. De plannen voor net dorpshuis zijn hier van wel een der meest sprekende voorbeelden. Nog voordat het water uit de pol der verdwenen was, had de commis sie reeds een alarmsysteem ontwor pen. dat na de terugkeer de veilig heid van de bewoners zou bevorde ren. Relaties werden onderhouden (Vervolg op pag. 7) J. Steenblok uit Nieuwdorp, C. A. Karelse, M. J. van Liere en M. Rie- mens, uit Heinkenszand, L. F. den Engelsman en M. Kopmels uit Wol- phaartsdijk en A. Louwerse uit Nieuwdorp, mochten daarop uit han den van burgemeester A. A. Elen- baas het diploma ontvangen. Deze wekte de jongelui op de verworven kennis bij te houden. Een advies, dat ook ir. Versteeg gaf. De landbouw wetenschap is een levende weten schap, zodat men nooit uitgestudeerd raakt. Ook schoolhoofd en bestuur werden gelukgewenst. De heer J. de Jager uit Kapelle, «>rak namens het bestuur van de eeuwse C.B.T.B. en de afd. Zuid- Beveland van deze bond. Hij wees daarbij op de waarde van het land bouwonderwijs en bood, na loting, aan de leerling Steenblok het ge denkboek van de C.B.T.B. aan. Nadat de heer E. Rouw uit Goes nog namens de Commissie van toe zicht het woord had gevoerd en de leerling A. Louwerse de dank aan het vorige en het tegenwoordige schoolhoofd had vertolkt, sprak de heer Blaauw zijn oud-leerlingen toe. Hij wekte hen op bovenal vast te houden aan Gods woord, dat een sti mulans moet blijven voor het verdere leven. De voorzitter, drs. Knibbe, sprak een slotwoord, waarin hij kon mede delen, dat zich voor de rfieuwe cur sus reeds 19 leerlingen hebben aan- f;emeld, waarna ir. H. Steur, direc- eur van de Chr. Landbouwwinter- school te Middelburg eindigde met dankgebed. Op Tweede Paasdag buitenlandse studenten naar Zeeland Een groep buitenlandse studenten, die in Nederland studeren, zal op Tweede Paasdag naar ZeeJand ko men. Zij zullen een volle week in on ze provincie verblijven om zich op de hoogte te stellen van de ontwikkeling van de plattelandssamenleving. Door bemiddelen van de Foreign Sludence Service afdeling Nederland Is dit be zoek tot stand gekomen. Er zullen verscheidene excursies worden ge maakt. Men zal een speciale studie maken van de reconstructie der rampgebieden. Indiase journalisten ook naar Vlissingen De zes Indiase journalisten, die mo menteel onder auspiciën van het Mi nisterie van buitenlandse zaken een trip door Nederland maken, zullen ook Vlissingen bezoeken. Maandag 12 April zal het gezelschap op een snelboot van de Waterpolitie uit Vlaai-dingen arriveren. Dinsdag zal de scheepswerf van de N.V. Kon. Mij „De Schelde" worden bezocht. De di rectie zal een lunch aanbieden. Om twee vertrekt het gezelschap naar Eindhoven. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „De duivel in de fles, (14 ir.-, 19 en 21.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag. Alhambra: „Een koningin reist om de wereld" (a.l.), 8 uur; Luxor: „Verboden grenzen" (14 jr), 8 uur; Concertgebouw: Toneelvoor stelling „Het Rotterdams Toneel", 8 uur; Kiviet: ergadering Coöp. „De Broederband", 8 uur. GOES. Vandaag. Grand: „Een koningin reist om de wereld" (aJ.), 7 en 9 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2