PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Kansen op wereldvrede vergroot door proeven met waterstofbom Millioenen projecten voor Zeeland werpen hun schaduw vooruit Kantlijn KROONPRINSES MARTHA VAN NOORWEGEN OVERLEDEN SOWJET-UNIE ACCOORD MET REGELING VOOR „GENEVE" Vandaag 197e Jaargang - No. 80 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn: Pl—verv.: W Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f5,85 p. kw.; fr. p. p. f6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 6 April 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels) van 1—5 regels f 1,— Iedere regel meer 20 cent. .„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. BUr. Vliasingen, Walstr. 58-00. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2 Oostburg, Finlandstr. 2, telef 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160, telef. 26 PREMIER CHURCHILL IN LAGERHUIS: Tumult over in 1943 met V.S. gemaakte atoom-afspraak Sir Winston Churchill heeft Maandag tijdens het debat in het Britse Lagerhuis over de waterstofbom verklaard te geloven, dat de Amerikaan se waterstofbomproeven in de Stille Oceaan de kansen voor de wereldvre de hebben vergroot. Hü zou de Ver. Staten niet verzoeken de serie proef ontploffingen, die in April zal worden voortgezet, te beëindigen. Volgens hem bestaat er geen grond voor de mening, dat de ontploffingen onberekenbaar zijn in die zin, dat de leiders van de proefnemingen geen perken zouden kunnen stellen aan de ontploffingskracht van de bom. Voorts verklaarde de premier, dat de waterstofbom nu in de Ver. Staten op grote schaal wordt vervaardigd en dat geloofd wordt, dat, zij het in mindere mate en mogelijk in minder krachtige uitvoering, ook in de Sow- jet-TJnie productie van waterstofbommen op grote schaal bestaat. De premier verklaarde, dat op 12 Augustus 1953 in de Sowjet-Unie de eerste waterstofbom tot ontploffing werd gebracht Zij volgen bij de ont wikkeling van de waterstofbom de Ver. Staten dichter op de voet, dan het geval was by de atoombom. Sir Winston zei, dat er geen over eenkomst tussen Groot-Brittannië en de Ver. Staten bestaat, volgens welke Groot-Brittannië aanspraken kan doen gelden op welke vorm van gemeen schappelijk gezag dan ook. De Ameri kanen handelen geheel binnen de per ken van hun rechten, zoals overeen gekomen tussen de Ver. Staten en de vroegere Britse Labourregering. Onthulling. Hy onthulde, dat hy met president Roosevelt in 1943 was overeengeko men, dat Groot-Brittannië eh de Ver. Staten niet de atoombom zouden ge bruiken zonder elkanders goedkeuring. Hy verwekte grote opschudding met de verklaring, dat de Labourregering later aanspraken, die Groot-Brittan nië volgens deze overeenkomst had kunnen laten gelden op militaire in lichtingen van Amerika over atoom- De „ramp", die Nederland in Deur- ne heeft getroffen, heeft de no dige pennen in beweging ge bracht Eindelijk durft men nu spre ken van het bankroet van de Neder landse voetballerij. Eindelijk beginnen ook anderen van mooi-weer-voetbal- lers te spreken. En eindelijk begint men ook elders aan te dringen op selectie van voetballers. Men laat een geniale onderwijzer toch ook niet eeuwig voor de eerste klas 1.0. staan? Maar wel laat men jongelui met een grote voetbalaanleg rustig in vierde klas clubjes opereren, vanwege de clubliefde. Overschrijving aanvragen betekent: maandenland niet voetbal len. Misschien dat men nu ook nog eens in gaat zien, dat men er met het „zui vere" amateurisme, dat we maar moe dig blijven handhaven, niet komt. Voor het peil van ons voetbalspel is het te wensen, dat de Ned. Beroeps Voetbalbond een succes wordt. Want zo'n nederlaag als in Deurne is natuurlijk géén ramp. Maar leuk is zij ook niet. Eén goed ding schijnt al dat ge harrewar over de sanering van de melkbezorging ten minste mee te zullen brengen. Nog altijd dronken de Nederlanders behoorlijke afgeroomde melk. In het officieel orgaan van de Kon. Ned. Zuivelbond troffen we ten minste een pleidooi aan voor melk met een vetgehalte van 3,7 procent, inplaats van 2,5 procent, of ten minste 3 procent We zullen dan natuurlijk minder boter produceren. Maar dat is niet erg. Want in de eerste plaats eten Neder landers geen boter meer en in de twee de plaats wordt het buitenland, dat onze boter dus moet kopen, hoe lan ger hoe bozer. Omdat wij de boter, die in Nederland te duur is om te eten, in het buitenland verkopen te gen een zo lage prijs, dat geen bui tenlandse boer er tegen concurreren kan. Weg met de taptemelk dus. Mis schien zullen we dan ook weer eens roomboter kunnen eten. Mag een jurist wel- en doelbewust liegen als hij in functie verkla ringen af moet leggen? Dezelfde officier van justitie te Am sterdam, die al meer reden tot aan stoot gaf, heeft zich nu wederom iets op de hals gehaald. Toen n.L aan de officier van justi tie onlangs gevraagd werd door enkele journalisten, of de pleegmoeder van het joodse meisje Anneke Beekman gearresteerd was, ontkende deze zulks. Zelfs toen de echtgenoot van de pleegmoeder de arrestatie bevestigde, verklaarde de officier met stelligheid van niets te weten. Een paar dagen later verklaarde hy zonder blikken of blozen, dat de arres tatie op zijn bevel was geschied De minister van justitie heeft deze officier op het matje geroepen en be rispt. En terecht. Want niemand kan een officier van justitie verplichten om mededelingen te doen aan de pers. Hij heeft het goede recht die te weigeren, als hij dat om welke reden dan ook nodig acht. Maar welbewust onwaarheid spreken komt niet tr pas. zeker niet voor een handhaver van recht en wet. energie, had opgegeven in ruil voor inlichtingen over atoomenergie voor burgerlijk gebruik. Attlee, die indertijd Labour-premier was, sprong onmiddellijk op en inter rumpeerde, bevend van woede: ..U zegt, dat wij controle over militaire aspecten opgaven in ruil voor voorde len op industrieel gebied. Wij hebben nooit enig voordeel op industrieel ge bied gehad. Er is geen ruil van die aard geweest. Wij hebben geen enkele overeenkomst met de Ver. Staten op gegeven", aldus Attlee. „De Ameri kaanse Senaat heeft echter de wet van McMahon (welke uitwisseling van atoomgeheimen verbiedt) aangenomen, waardoor de Ver. Staten de overeen komst niet konden nakomen". Toen Churchill na enige minu ten zich weer verstaanbaar kon maken, zei hy, dat hy twee jaar Brand in partij autobanden. Maandagavond brak te Rotterdam brand uit in een grote partij tweede hands autobanden. De Rotterdamse brandweer rukte met groot materieel uit. De brand, die een verstikkende rook verspreidde, zou ontstaan zijn doordat enige jongens een vuurtje ge stookt zouden hebben in. de omgeving van de banden. geleden senator McMahon zijn geheime overeenkomst met Roo sevelt had getoond, waarop de se nator verklaard had: „Als wij deze overeenkomst hadden gezien, zou er geen wet van McMahon zijn geweest". Hierop ontstond opnieuw tumult in het Huis. Van Labourzyde werd „al treden" geroepen. Nadat de rust was weergekeerd, vervolgde Sir Winston: „Ik hoop, dat wy volledig vertrouwen hebben in de menselijkheid en het gevoel voor eer lijk spel van de Ver. Staten en hun wens om nauwe en vriendschappelij ke betrekkingen met ons te onderhou den, die de basis van ons bondge nootschap en van de veiligheid van de vrije wereld zijn". Fransen sloegen aanval af Nadat de gehele nacht van Zondag op Maandag hevig was gevochten om de Noordwestelijke stelling van Dien Bien Phoe, die een der twee kleine vliegvelden van de vesting beheerst, zijn de rebellen, na een door vecht- wagens gesteunde tegenaanval der Franse Uniestrydkrachten, teruggesla gen. In berichten uit Dien Bien Phoe wordt gemeld, dat Franse officieren getroffen waren door de jeugd van de gesneuvelde rebellen. In militaire kringen te Hanoi is men van mening, dat de aanvallers van de afgelopen nacht behoorden tot de laatste reserves, waarover de Viet- minh in Noord-Indo-China beschikt. Maandag is de gehele dag hevig ge vochten. De Vietminh-verliezen worden voor de afgelopen nacht begroot op ruim duizend en voor de gehele „slag om Dien Bien Phoe" op dertien duizend man. Volgens te Parijs ontvangen be richten uit Indo-China rukt een op standige strijdmacht van 20.000 man op in de richting van Dien Bien Phoe. NA ERNSTIGE ZIEKTE Zeer geziene figuur ging heen Kroonprinses Martha van Noorwe gen is in de vroege ochtend van Maan dag overleden. Zij bereikte de leeftyd van 53 jaar. Reeds geruime tijd was de kroonprinses ernstig ziek: op 12 Maart j.l. moest zy worden opgeno men in het Ryksziekenhuis te Oslo. By haar sterven was de gehele Noorse koninklijke familie tegenwoordig. Kroonprinses Martha Sofia Lovisa Dagmar Thyra werd op 28 Maart 1901 te Stockholm geboren als de op een na oudste dochter van prinses Inge borg en prins Carl van Zweden. Door haar huwelijk met de thans 51-jarige kroonprins Olav van Noorwegen, dat op 21 Maart 1929 werd voltrokken, werd zij kroonprinses van Noorwegen. Door haar eenvoud, haar beminne lijk karakter en haar krachtige per soonlijkheid werd kroonprinses Mar tha spoedig een zeer populaire figuur in Noorwegen, die de sympathie en de welwillendheid van het gehele Noorse volk wist te verwerven. Toen de Duitse legers op 9 April 1940 Noorwegen binnenvielen, ging kroonprinses Martha met haar kinde ren, prinses Ragnhild, prinses Astrid en prins Harald, naar haar familie in Zweden, vanwaar zij enige maanden later naar Amerika vertrokken. Hier bleef zy tot het einde van de oorlog. Gedurende deze tijd heeft zy zich met veel energie gewijd aan de Noorse zaak. Toen zij na de bevrijding naar haar land terugkeerde, bereidde het Noorse volk haar een geestdriftige ontvangst. Het Belgische hof zal tot 17 April in de rouw gaan voor kroonprinses Mar tha van Noorwegen. De overledene was de zuster van wijlen Koningin Astrid, de moeder van Koning Boude- wijn. In het paleis te Brussel is een rouwboek ter tekening geopend, even als op de Noorse legatie te Brussel. Het stoffelijk overschot van kroon prinses Martha van Noorwegen is Maandagmiddag van het rykszieken huis te Oslo overgebracht naar Skau- gum, het kasteel van het kroonprin selijke paar. Langs de route, die de rouwstoet volgde, stonden duizenden inwoners van Oslo opgesteld om hun geliefde kroonprinses een laatste groet te brengen. Een Rode Kruishelicopter, geladen met zwaar gewonde soldaten, brengt slachtoffers uit de frontlinie in de omgeving van Dien Bien Phoe naar een militair hospitaal in Hanoi. Drama te Apeldoorn. Man trachtte gewezen echtgenote te doden. Aan de Ordermolenweg te Apel doorn heeft zich Maandagmorgen een drama afgespeeld. De 45-jarige los werkman D. B. heeft getracht zyn gewezen echtgenote G. M. T. B.- T. door hamerslagen op het hoofd en vervolgens door worging van het leven te beroven. Daarna heeft liij een einde aan zyn eigen leven ge maakt. Er heerste reeds lange tyd tussen de man en zijn 34-jarige gewezen echtgenote onenigheid. Het echtpaar, dat acht kinderen had, was al enige tijd wettelijk gescheiden. Nu en dan kwam de man echter de vrouw in haar woning bezoeken. Dit geschiedde ook Maandagmorgen. Hi) trachtte haar bij dit bezoek te bewegen de vroegere onenigheden te vergeten en weer met hem te gaan samenwo nen, aldus deelde de politie mede. Toen zij dit voorstel van de hand wees, haalde B. plotseling een hamer te voorschyn, waarmede hij de vrouw op het hoofd sloeg. Toen de steel van de hamer brak, ontstond een worste ling, waarbij B. heeft getracht de vrouw te wurgen. De laatste viel hierby tegen de kachel en liep een aantal brandwonden op. Op haar hulpgeroep kwam een buurvrouw toesnellen. De man heeft zich door ophanging van het leven beroofd. De toestand van de vrouw is re delijk en baart geen zorgen. „Saargesprek" voorlopig van de baan. Een officiële woordvoerder beeft te Bonn verklaard zulks in overeen stemming met de Franse verklarin gen van de laatste dagen dat voor lopig geen onderhoud tussen Adenauer en Bidault over de Saarkwestie ge houden zal worden. Beide partijen stellen zich op het standpunt, dat zich eerst op ander ni veau concrete mogelijkheden voor een oplossing dienen af te tekenen. Men denkt hierbij aan de besprekingen van de deskundigen, welke thans ge houden worden. VOORSTELLEN GEACCEPTEERD Conferentie begint 26 April a.s. De Sowjet-Unie is Maandag accoord gegaan met de voornaamste der tech nische regelingen, die door de drie Westelijke mogendheden voor de ko mende conferentie te Genève zijn voorgesteld. De conferentie over het Verre Oos ten te Genève begint 26 ApriL De instemming der Sowjet-Unie werd bekend gemaakt in een aide-me moire, die door onderminister van bui tenlandse zaken, Wassily Koeznetsof aan de Amerikaanse ambassadeur, Charles Bohlen, is overhandigd. Boh- len, die bij de besprekingen met de Russen ook namens Frankrijk en En geland optrad, ontving afschriften voor deze landen. In het Sow jet-antwoord wordt in gestemd met het Westelijk voorstel dat Engels, Russisch, Frans en Chi nees de officiële talen zullen zijn op de conferentie en dat er een systeem van gelijktijdige vertaling zal worden ge bruikt. Tevens gaat de Sowjet-Unie er mee accoord, dat er een secretariaat van de V.N. zal zijn, waarbij Enge land, Frankrijk en de Sowjet-Unie en de V.S. elk een verbindingsofficier bij deze staf zullen zenden. Ook keurt de Sowjet-Unie goed, dat de kosten van de conferentie door de deelnemende landen gedragen zullen worden. In de Sow jet-verklaring van thans wordt gesproken over de aanstaande „Vijfmogendhedenconferentie", met inbegrip van continentaal China en met deelneming van verdere belang hebbende landen. is het 150 jaar geleden, dat Joure (Friesland) zijn eerste openbare vervoermiddel langs de weg kreeg, namelijk een postwagen, rijdende van De Lemmer naar Joure; is het 150 jaar geleden, dat de Franse generaal J. Ch. Pichegru die Nederland ver overde en deswege te Parijs was gehuldigd in de gevan genis een geweldadige dood stierf. Men had ontdekt, dat hij zich had laten omkopen door Franse royalisten. ECONOMISCHE KRONIEK VAN ZEELAND Van eilandengebied tot een vastelandsprovincie In de Maart-maand is de aandacht voor de rustige gang van 't economische leven in Zeeland wel even grondig verstoord geweest doordat van overheids- zyde plannen met grote toekomstperspectieven ter tafel werden gelegd. Daar was dan allereerst het Reconstructieplan Schouwen, dat veelvuldig be sproken werd en dat gedeeltelijk reeds in uitvoering is. De discussies leden uiteindelijk aan hetzelfde euvel, waaraan ook een belangrijk deel van het eiland Schouwen en Duiveland thans lijdt namelijk aan verzanding. Maar een ding bleek duidelijk: men had oog voor de grote lijnen van het plan en men besefte, dat er voortgewerkt moest worden. Was het enthousiasme voor het re constructieplan hier en daar getem perd, voor het Drie-eilandenplan (de vereniging van Noord-Beveland met Walcheren en Zuid-Beveland) bleek een vrijwel unanieme waardering te bestaan. De uitvoering zal 30 tot 35 millioen gulden kosten; die uit 's Rijks kas zullen komen. Waterwegen Het derde grote project waarvoor in de maand Maart de aandacht werd fevraagd was het waterwegen-project elgië-Nederland. Het gemeenschap pelijk verslag van de beide onderhan delaars over de waterwegenkwestie is Kroonprinses Martha van Noorwegen bij de betrokken regeringen inge diend. Het voorgestelde Antwerpen- Moerdrjk-kanaal zal Westelijk van Bergen op Zoom komen te lopen. Het is niet de bedoeling, dat nu het ka naal door Zuid-Beveland uitgescha keld zou worden. Ook dat kanaal be houdt een functie, zij het een meer be scheiden functie dan het thans heeft. Voor de plaatsen Hansweert en We- meldinge is dat uiteraard geen pret tig geluid. Terneuzen Het Kanaal Gent-Terneuzen zal ver beterd worden en het krijgt vier nieu we brugovergangen op Zeeuwsch- Vlaams gebied. Voor Terneuzen zou daarbij nieuw perspectief geopend worden, omdat de haven weer in de speciale vervoerstarieven van de Bel gische spoorwegen zou delen, die deze spoorwegen aanleggen voor Belgi sche havens. Tenslotte was er nog een vierde grote project in de maand Maart behandeld in een interim-rap port en wel een interim-rapport van de Delta-commissie over het afslui ten van de zeegaten. De provincie Zeeland zal van een eilanden-gebied tot een stuk van het vasteland worden. Verkeersverbete- ring zal daarvan een gevolg zyn, en dus verdere ontsluiting van Zeeland, met velerlei mogelijkheden op gebied van industrialisatie en toerisme. Het gaat bij al deze grote projecten om zaken, die zich zowel wat de finan ciering als de beoordeling betreft ont trekken aan de plaatselijke zeggen schap. Ze worden in landelijk verband behandeld en hoewel het economische leven van de provincie er ten nauwste mee verbonden is, kan men in Zeeland weinig anders doen dan adviseren zo nodig protesteren en voor de rest afwachten. Totzover deze grote projecten, die even de belangstelling Verminderden voor de economische féiten en feitjes van deze maand. En nu dan enkele van deze feiten. Belangrijk was. dat deze pro%*ineie (Vervolg op pag. 2) Juin wacht op Franse opvolger Maarschalk Juin zal opperbevelheb ber blijven van de strijdkrachten in de centrale sector van Europa, totdat er een Franse generaal als zijn opvol ger zal zijn aangewezen, aldus een Maandagavond uitgegeven bekendma king van dc generale staf van de maarschalk. Het is zelfs bij benade ring niet te zeggen, wanneer deze ver vanging kan geschieden, aldus de be kendmaking. De naam van de opvolger van maar schalk Juin als bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in de cen trale sector van Europa zal, naar Maandag te Parijs in welingelichte kringen werd verwacht, deze week worden bekend gemaakt De Noord- atlantische raad zou de kwestie Maan dag hebben besproken op een bijzon dere bijeenkomst. Men verwachtte, dat de bespreking van de kwestie-Juin Woensdag zal worden voortgezet Maarschalk Juin heeft Maandag voor het eerst sinds hij van al zijn Franse militaire functies ontheven werd een onderhoud gehad met pre mier Laniel. Volgens „Le Monde" heeft Bidault maarschalk Juin ontvangen in zijn functie van voorzitter van de Raad van de Navo. Koninklijke familie naar Oostenrijk. H.M. de Koningin en ZJC.H. Prins Bernhard zullen met de Prinsessen Beatrix en Irene en jonkvrouwe Re- nee Roëll van 14 tot 24 April in het Oostenrijkse dorp Obergurgl vertoe ven om tezamen nog enige dagen de wintersport te beoefenen. Aangezien Prins Bernhard zoals bekend geen snelle afdalingen maakt om het extra risico van een val te vermijden, zal hij enige malen met de prinsessen trektochten in het hoogge bergte ondernemen. Jonkvrouwe C. E. B. Roëll, hofdame van H. M. de Ko ningin, zal de koninklijke familie ver gezellen. Alarm in Brits Guyana. Volgens te Londen ontvangen be richten zou in Brits Guyana een com plot zijn ontdekt om de dijken langs de kust, die de suikerrietplantagcs en rijstvelden beschermen, te vernielen. De legereenheden en de politie zijn sinds Zondag in alarmtoestand en langs de gehele kust zijn wachtposten bij de waterkeringen geplaatst. De leider der vooruitstrevende volkspartij, dr. Jagan, zijn echtge note en acht andere leden der partij, moesten gisteren voor een rechtbank verschijnen, op beschuldiging van het deelnemen aan een verboden demon stratie. DE VERWACHT: WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met voorname lijk in het binnenland enkele buien. Dezelfde temperatuur als gisteren of iets lager Zwakke tot matige Noord westelijke wind. (10 April Eerste Kwartier) 7 April Zon: Maan: ZON EN MAAN. Op: Op: 6.03 Onder: 19.22 7.45 Onder: 0.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1