Zaamslag wil de buurtschappen in centrumleven betrekke WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN MEIIWS ra ees MTEDOP NOODOPLOSSING VOOR WATER VOORZIENING OP SCHOUWEN C.N.V.-SECRETARIS A. BORSTLAP SPRAK IN GOES MAANDAG 5 APRIL 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 GESPREK MET BURGEMEESTER. Streven naar wegverbetering met succes bekroond „Wy streven er naar de buurtschappen zo veel mogeljjk het verkeer met de kom van de gemeente te vergemakkelijken. Een „bevriezing" van de buurtschappen kan de bewoners er van alleen maar ten goede komen, want de kom van een gemeente biedt toch altijd meer comfort", aldus burgemeester H. D. Trlmpe van Zaamslag, die tot zijn voldoening aan deze woorden kon toevoegen, dat de kom dank zy Intensieve weg verbetering voor de bewoners van de buurtschappen tegenwoordig ge makkelijk te bereiken is. Bovendien is In het uitbreidingsplan een weg geprojecteerd, die vergroting van het centrum mogelijk zal maken. Dit plan is ten dele reeds gerealiseerd door aankoop van een perceel grond. naar Othene aan bod, waar men nim mer een verharde weg heeft gekend. De gemeente Zaamslag, zuiver agrarisch, is een bijzonder rustige gemeente. Het dorp is gelegen in de vruchtbaarste streek van Oost Z. Vlaanderen en de kleigrond komt overeen met de gronden, die men vindt in West Zeeuwsch-Vlaanderen. „Tot 1648 was Zaamslag een eiland", vertelt de burgemeester en de vorm van het dorp herinnert er nog aan. Deze eilandvorm ook is mede oor zaak van het feit, dat Zaamslag min of meer een protestantse enclave vormt in het katholieke O. Zeeuwsch- Vlaanderen en dat de „Vlaamse in vloeden" er evenals bij voorbeeld in Hoek zwakker zijn dan elders in dit gewest. „Men zegt zelfs wel, dat Zaamslag in vroeger tijden van uit Walcheren is bevolkt, hetgeen zou kloppen met de overeenstem ming op bepaalde punten in de kle derdrachten", aldus de heer Trimpe, die een levendige belangstelling koestert voor alles wat met zijn ge meente te maken heeft. Uit het verleden naar het he den is, in een onderhoud, slechts een stap: het huidige Zaamslag kent, zo bleek ons, gelukkig wei nig problemen. Ja, woningtekort, maar dat is welhaast „een eis des tijds"„Ook Zaamslag kr\jgt in veertien dagen meer aanvragen voor woonruimte, dan we volgens het bouwvolume in drie jaar mo gen bouwen" Met genoegen maakt de burgemeester gewag van de verbeteringen, welke de laatste tyd tot stand kwamen: een sportveld, met een speelweidje voor de kleuters en gecombineerd met een wandelgelegenheid. Voorts kreeg Zaamslag, aat een kruispunt vormt voor het busverkeer, een keurige par keergelegenheid voor de aut.obussen en hoewel er enkele bomen moesten sneuvelen, bleek ook deze keerzijde van de medaille een lichtpunt te be vatten. Het dorp kreeg door het ver dwijnen van een aantal bomen een beduidend royaler aanzicht! Tevreden ook is de heer Trimpe over de wegverbetering, die in samen werking met de polderbesturen ver kregen werd. Naar vrijwel» alle buurt schappen lopen thans verharde we gen en dit voorjaar komt de weg Ver. voor blindenarbeid vergaderde. Onder voorzitterschap van de heer P. Koole werd de jaarvergadering ge houden van de Vereniging tot Werk verschaffing aan Zeeuwse Blinden. De secretaris, de heer L. J. van der Harst, noemt in zijn verslag over 1953 een getal van 6 blinden, die vast werk in de inrichting vinden. Drie blinde vrouwen hadden breiwerk bui ten de inrichting. Dank zij de mede werking van het Middelburgse ge- meenteDestuur werd ten behoeve van de in het bedriif werkzame blinden voor ieder van nen een rijkssubsidie van 3.per week verkregen, zo dat het loon met dit bedrag kon wor den verhoogd. Men vervaardigt in de inrichting matten luiwagens, hand vegers en zeilstoffers, terwijl een weefgetouw aanwezig is. De prijsstij ging van de grondstoffen, speciaal van cocos, vervult het bestuur met zorg. De jaarlijkse loterij, die de kurk is, waarop de vereniging drijft was ook in 1953 een succes; er werden 30.000 loten uitgegeven. Voorts wordt opgemerkt, dat het be stuur het zeer betreurt, dat van de vereniging, die toch een zuiver phi- lantropische inslag heeft, omzetbelas ting wordt gevraagd. In 1953 werden geen schenkingen en legaten ontvan gen. Het aantal contribuanten is con stant gebleven. Tenslotte wordt opge merkt. dat in het bedrijf slechts vak bekwame blinden worden opgenomen. Men zal hieraan streng de hand hou den; de zorg voor de blinden is pri mair. doch wat geproduceerd wordt, moet de toets van de critiek kunnen doorstaan. Programma burgemeesters installatie Aagtekerke. Het feestprogramma ter gelegen heid van de installatie van de heer J. Geuze als burgemeester van Aagte kerke ziet er uit als volgt: 9.30 uur opening door de waarne mend burgemeester, de heer J. Bosse- laar; 11.30 uur opstelling ere-wacht; 13.00 uur aankomst burgemeester, waarby toespraak door de voorzitter van het feestcomité by de ingang van het dorp, een volkslied te spelen door de muziekvereniging „Agatha" en met een zanghulde aoor de schoolkin deren; 13.30 uur officiële ontvangst in het gemeentehuis; 15.00 uur aan vang volksspelen gesplitst in kussen gevecht en stoeltje lopen (ongeveer lot 16 uur)16.0Ó uur stoeltje rijden op paarden tot 17.00 uur. Pauze tot 19 uur, waarna er zang en muziek is. Officiële publicaties. OOST- EN WEST-SOUBURG. TER INZAGE LIGGING UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Oost- en West- Souburg maakt bekend, dat het uitbrei dingsplan in hoofdzaak der gemeente O.- en West-Souburg voor een ieder ter in zage ligt ter gemeente-secretarie, gedu rende het tijdvak van 7 t.m. 21 April 1954, op iedere werkdag van des voormiddags 9.00 tot 12.30 uur en des namiddags van 2.00 tot 5.00 uur. uitgezonderd des Zater dags alleen van 9.00 tot 12.00 uur. Oost- en West-Souburg, l April 1954. Enkele wensen. Enkele wensen kent men in Zaam slag uiteraard ook. Zo hoopt men, dat het mogelijk zal zijn om binnen afzienbare tyd te beschikken over een goed geoutilleerd postkantoor in het centrum van de gemeente. Met de betrokken autoriteiten is over deze aangelegenheid contact opgenomen. Een andere wens, vervanging van de bestaande, nogal wrakke muziek tent. is inmiddels in vervulling ge- Saan! Het oude bouwwerk zal wor- en afgebroken en op een gun stiger plaat.s worden vervangen door een geheel nieuwe muziektent. Waar de oude tent staat, zal nu een bescheiden parkje worden aangelegd. Burgemeester Trimpe, die overi gens niets dan lof heeft voor zijn gemeentenaren, heeft tenslotte nog één wens. Hij zou namelijk gaarne zien, dat de inwoners van Zaamslag, en met name de jeugdige inwoners, het badhuis wat intensiever gebruik ten. „De tarieven, die uiterst laag zyn gesteld, kunnen geen bezwaar zyn", zo zegt hij. Lage tarieven, die mogelijk werden door de in Zaamslag bij het gemeen tebestuur heersende gezonde opvat ting, dat bevorderen van volksge zondheid door middel van sport en van maatregelen op hygiënisch ge bied een overheidstaak is. „Dit standpunt levert financieel ge zien tekorten op, maar de winst, die voor de inwoners van Zaamslag be reikt wordt is belangrijker", zo be sluit de burgemeester dit onderhoud. Middelburg „Enkele aspecten van de Psycho-Physica". In een der zalen van het Middel burgse Schuttershof hield prof. dr. S. W. Tromp uit Oegstgeest voor 't Na tuurkundig Gezelschap een lezing over „Enkele aspecten van de psycho physical Deze verschijnselen, die bij een op sensatie belust publiek grote indruk maken, mogen zich nog slechts weinig in de belangstelling van de zij de van de officiële wetenschap ver heugen. Toch zijn bij de reacties van levende organismen zowel mensen als dieren op physische verschijn selen, merkwaardige dingen te bespeu ren. Spr. gaf enkele voorbeelden: De zalmen, die men in de Hierdense beek uitzette, kwamen na een tocht van en kele duizenden kilometers over de oceaan, weer op dezelfde plaats terug. Het telepathisch vermogen van de mens wordt door toediening van be paalde medicamenten verhoogd, door andere verlaagd. Prof. Tromp stond lange tijd stil bij het vraagstuk van de wichelroede. Uit een groot aantal waarnemingen onder leiding van de spreker die geoloog is gedaan, bleek, dat er verband is tussen het uit slaan van de wichelroede en de weer stand van de bodem van electrische stromen. Spr. ging hier dieper op in, aan de hand van enkele voorbeelden. Over de oorzaken van verschillende waargenomen verschijnselen weet men echter nog zo goed als niets; er zullen nog veel onderzoekingen moe ten geschieden. Prof. Tromp vertelde tenslotte, dat wel is gebleken, dat de kastjes, die de z.g. „aardstralen" zou den kunnen tegenhouden, waardeloos zijn: dit is door wichelroedelopers on middellijk te constateren of zulk een kastje al of niet in werking is. De Sprookjesoptocht. In aansluiting op onze publicatie over de „Sprookjesoptocht", die op Zaterdag 3 Juli te Middelburg wordt gehouden, vernemen wij van de orga nisatoren, het bestuur van de Konink lijke Vereniging „Uit het Volk Voor het Volk", dat ook de Middel burgse Turnvereniging „Wilhelmina" haar deelname thans heeft toegezegd. Zij heeft inmiddels op zich genomen om voor de uitbeelding van het sprookje „De Nachtegaal en de Kei zer" zorg te dragen. Fancy-Fair Oecumenische Jeugdraad. De Oecumenische Jeugdraad te Middelburg zal binnenkok een fancy- fair houden, waarvan de opbrengst zal dienen om evenals vorig jaar enkele tientallen kinderen uit Vluchtelingenkampen in West-Duits- land in Middelburg een vacantie te bezorgen. Gedurende de maand April zullen in verschillende kerken man den worden geplaatst, waarin men giften voor deze fancy-fair kan de poneren. Oost- en West-Souburg Verkeersmoeilijkheden bij de brug Aan de Oost- en Westzijde van de brug te Souburg duiden lichten aan, dat de brug is geopend en het ver keer gestremd. Men moet dan vóór de strepen wachten, totdat het ver keer over de brug wordt vrijgegeven. Toch gebeurt het vaak, dat men deze verkeersstrepen negeert cn tot voor de afsluitbomen gaat staan. In het vervolg zal er streng op worden toe gezien, dat men zich vóór dc strepen opstelt. Doet men dit niet, dan zal de politie proces-verbaal opmaken. Vlissingen KERKNIEUWS Ds. P. v. d. Bijl uit Driebergen, die het beroep aan de Chr. Geref. Kerk te Tholen heeft aangenomen, zal Woensdagmiddag 28 April a.s. bevestigd worden door ds. W. Baaij uit Alpnen aan de R|jn, waarna hij in een avonddienst zyn intrede zal doen. Zomerkermis. De zomerkermis te Vlissingen zal dit jaar gehouden worden van 19 tot en met 24 Juli. Onder de attracties die op de bekende standplaatsen zul len verschijnen, bevinden zich een rupsbaan, een moderne automolen, een autoscooter, een luchtschomme.1, een steilwandtent en voorts vele an dere gelegenheden tot vermaak. VLISSINGEN. Bevallen: J. L. C. MoelikerDuran, z.; J. P. KoolwijkScharloo. d.; M. A. Mees tersBTaat, d,; D, M. SchuitMinnaart. d.; S. Mol—Wolf, d.; K. v. d. Moore— Brouwer, 2d.; J. M. E. MoermanKruijt, z.; E. A. Meulenv. d. Velde, z.; R. FruijtierFreijzer, z.; E. T. SowkaHel- mich, z. Ondertrouwd: W. L. de Wolf, 21 j. en A. Meerman, 19 J.; L. A. Louwerse 26 j. en J. Ie Roij, 26 j.; P. Llnnenbanlc, 41 j. en E. M. W. van Rossum, 33 j.; A. J. Somers, 31 j. en J. B'. M. Ferron, 30 j. Getrouwd: C. H. Feiten, 57 j. en C. A. Dobbelaar, 37 j.; S. de Ronde, 27 j. en T. Stevens. 23 j. Overleden: J. C. van Noorden, 56 j.; H. C. Beek. 53 j.; W. Izeboud, 57 j.; N. v. d. Weele, 59 j.; Jac. Verplanke, 46 j.; Jac. de Nooijer, 80 j.; Wed. B. VisLievense, 85 i. Speeltuinvereniging opgericht. In de gemeente Oost- en West- Souburg is op 29 Maart j.l. een speel tuinvereniging opgericht. Het voor lopig comité bestaat uit de dames J. A. Visserv. d. Haagen, H. v. Weel Koning en de heren A. Beun, W. Hu- son, J. v. d. Kreke, W. Schout, G. v. Slurjs en F. J. de Wilde. De heer A. Beun is benoemd tot secretaris van het comité. Arnemuiden De raad vergadert. De raad der gemeente Arnemuiden zal op Dinsdag 6 April a.s. in open bare vergadering bijeenkomen. De agenda bevat o.m. herziening van de jaarwedde der wethouders, wijziging der begroting van 1953 en 1954, ver pachting der Vesteweiden en bespre king der bouw van 2 woningwetwo ningen aan de Nieuwlandseweg. Bus raakte wielrijdster. Op de Ryksweg van Schoondijke naar Oostburg raakte een bus van de Stoomtrammy. Breskens-Maldeghem Zaterdagochtend bij het passeren van enkele wielrijders, de fiets van een 14- jarige leerling van het Koningin Wil helmina lyceum te Oostburg. Het meisje botste in haar val met het hoofd waarschijnlijk tegen de zijkant van de bus en werd met verwondin- fen aan hoofd en benen binnenge- racht in een nabijgelegen woning. Nadat dokter De Bruijckere uit Oost burg, die spoedig ter plaatse was, de eerste hulp had verleend, kon het kind, dat een lichte hersenschudding opgelopen had, per auto naar haar woning te Schoondijke worden over gebracht. De Rijkspolitie maakte van een en ander proces-verbaal op. Advertentie Bij wegwijzers moet U goed op verschillen letten. Anders komt U in Zevenbergen terecht, als U in Zevenaar moet zijn. Hier is dus opletten geboden I Net als bij het kopen van siga- rettenvloei. Ook daarbij maken verschilpunten veel uit. Denk bij vloei steeds aan de 3 kwaliteits- punten van Mascotte: het vloei dat beter rolt, beter plakt en beter brandt. Volg daarom de veiligste weg: vraag MASCOTTE als U weer eens shag koopt. (Ditmaal in de tekening 4 ver» schilpunten). VOLLEYBAL M.V.C, II kampioen. In de Walcherse volleybalcorapeti- tie werd MVC II Zaterdag kampioen van de tweede klasse heren door twee van de drie wedstrijden te win nen. De derde wedstrijd werd verlo ren. H.M. de Koningin en prinses Irene woonden Zaterdag in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag een voorstelling bij. die gegeven werd door het dansensemble van Martha Gra ham. Door een brand, die Zaterdag de ach terbuurt van Poesan teisteide, kwamen 37 Koreanen om het leven. Vier duizend per sonen werden dakloos, ruim 500 woningen en verscheidene pakhuizen van het Zuid- koreaanse leger gingeh in vlammen op. Het Wcstberlijnse sociaaldemocratische dagblad „Telegraf" meldt, dat het acht tien man sterke dansorkest van Chem nitz, in de Russische zone, met zijn diri gent naar West-Berlijn is uitgeweken, nadat hun door de Oostduitse autoriteiten een speelverbod was opgelegd, omdat ze teveel Amerikaanse Jazz-muziek ten ge hore brachten. Een „Valetta", vervoersvliegtuig van de R.A.F., met vier inzittenden wordt vermist. Het is waarschijnlijk ten Zuiden van Amman (Jordanië) neergestort. Het toestel ressorteerde onder het Midden Oosten commando. Drie gewonden bij autobotsing te Hulst. Toen de heer J. de W. uit St. Jansteen nabij de Roskam te Hulst met zyn vrachtwagen voor een stil staande auto wilde uitwijken, kwam hij in botsing met de auto van de heer J. Z., eveneens uit St. Jansteen. De heer Z. liep een armbreuk en enige kneuzingen op, terwijl een me de-inzittende Belg uit Kortrijk een zware hersenschudding kreeg. Een derde inzittende, eveneens uit Kort rijk, liep ernstige kneuzingen op. De drie slachtoffers werden naar het ziekenhuis in Hulst overgebracht. Beide auto's waren zwaar bescha digd. De politie stelt een onderzoek in naar. de schuldvraag. Voordrachtswedstrijd. In de aula van de R.H.B.S. te Vlis singen zal Woensdag wederom een provinciale voordrachtswedstrijd voor leerlingen van middelbare scholen worden gehouden. Er zullen leerlin- gen uit Zierikzee, Terneuzen, Hulst, 'ostburg, Schoondijke, Goes, Middel burg en Vlissingen aan deelnemen. VERGADERING HERVERKAVELINGSCOMMISSIE Herverkaveling van Tholen gaat verder. Op dc maandel. vergadering van de Herverkavelingscommissie Zeeland bleek uit de ingekomen stukken, dat volgens een beslissing van Ged. Sta ten een nieuwe hoofdtoegangsweg naar de haven van Zierikzee zal wor den aangelegd, peze zal komen op de plaats van de af te graven Meel dijk. De huidige straatweg zal voor het lichtere verkeer worden gehand haafd. Voorts was een aanvulling ontvangen op de reeds eerder door de directie van de Ned. Spoorwegen ge dane mededeling, dat de spoorlyn GoesHoedekenskerke niet zou wor den opgeheven. Thans bleek, dat de spoorwegen evenmin plannen' hebben tot opheffing van het traject Hoede kenskerkeBorssele. Door de commissie werd het pro bleem aangesneden van de watervoor ziening in Kerkwerve, Duivendijke, Sir Jansland en Eikerzee, welke dor pen tengevolge van de ramp nog van Oprichting Personeelsvereniging Ned. Heide-Maatschappij. A.s. Donderdagavond zal te Goes in „Slot Ostende" de Personeelsvereni ging van de NederL Heidemaatschap pij opnieuw worden opgericht. Deze her-oprichtirïg is een gevolg van een bespreking tussen de directie en enige personeelsleden. De directie heeft haar medewerking toegezegd. De personeelsvereniging zal dan om vatten Zuid-Beveland, Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, Tholen en St. Philipsland. Het voorlopig bestuur is als volgt sa mengesteld: G. Oosterbroek, L. J. Ca- pello, L. Inklaar, J. Priem, J. C. Quist, F den Hollander en G. F. Peersma. Op de vergadering van Donderdag zal ook de organisatie van een feest avond met medewerking van de direc tie en personeelsvereniging uit Arn hem aan de orde komen. Tot erelid benoemd. Tijdens een dezer dagen te Mid delburg gehouden bijeenkomst van de afdeling Zeeland-Noord van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren, werd dhr. J. Da- vidse, die als bestuurslid aftrad, we- fens zyn vele verdiensten voor het ierenbeschermingswerk, door de vergadering tot ere-lid benoemd. Examen. Te Den Haag slaagden voor het examen eerste klas monteur by de P.T.T. de heren H. C. de Jonge uit Vlissingen en Jac. Streyenberg uit Biggekerke. Faillissementen. Uitgesproken per 24 Maart: H. J. P. Raes, koopman in textiel, Axel. Rechter-Commissaris mr. J. A. E. Rink. Curator: mr. G. Tichelman, Terneuzen. P. Dobbelaar, Axel. R.C.: mr. A. J. W. van Royen. Cur.: mr. H. B. L. de Rechter, Hulst. J. G. Strikker, aannemer van sloop werken, Vlissingen. R.C.: mr. J. A. Abbing. Cur.mr. J. J. van der Weel, Middelburg. VOORJAARSKADERVERGADERING C.N.V. niet tegen saneringen Onder leiding van de heer A. de Lange werd Zaterdagmiddag in „De Prins van Oranje" te Goes de druk bezochte voorjaarskadervergadering van het C.N.V. voor de Besturenbon den op Zuid-Beveland, Tholen, Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen en Bergen op Zoom gehouden. De heer A. Borstlap, secretaris van het C.N.V. te Utrecht, besprak eerst de vraag: „Wat is de bedoeling van het nieuwe „Rapport Chr. Besturen bonden" ten aanzien van de menings vorming?" Er is aldus spr. soms contact tussen leden en leiding. Te veel wordt overgelaten aan ae hoofdbesturen. Men krijgt soms de indruk, dat er in de afdelingen te weinig wordt ge- discusieerd over de actuele sociale problemen. Voor de algemene pun ten van het sociale beleid moeten de Chr. Besturenbonden de kernen wor den, waar de meningen zich kristalli seren. Het normale studiewerk is daarom van grote betekenis. Dit die nen de leden goed te bedenken. Vervolgens kwam de propaganda- aan de orde. Daarvoor is door het C.N.V. een nieuwe commissie be noemd. Het C.N.V. steeg wel tot bo ven de 190.000 leden, maar dit aan tal kan nog belangrijk groter worden. Regelmatig komt immers een aantal jeugdige personen in het bedrijfsle ven. Nieuwe propaganda-middelen zullen dan ook worden aangewend. Reeds driemaal is een millioen strooibiljetten verspreid. Daarmee zal worden voortgegaan. Het huisbezoek moet stelselmatig worden gedaan. De November-actie (wat meer is dan een November-vergadering) zal in tensiever moeten worden gevoerd. Over het prijsverloop na de laatste loonronde merkte spr. op, dat het C. B. S. maandelijks over de prijzen rapporteert. Hierin is de vakbewe ging diligent en zodra dit nodig wordt geacht, zal hierover contact met de regering worden opgenomen. Inzake saneringen (o.a. van de melkhandel), zei spreker, dat het C.N.V. daar principieel niet tegen is. Maar elke sanering is niet aanvaard baar. Een monopolie-positie is zeer gevaarlijk. Enige concurrentie is no dig. Het consumentenbelang moet bi) saneringen beschermd worden. Over de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie merkte spr. op, dat er dne oorzaken zijn, waardoor het hier mede niet gaat zoals het gaan moest. Ten eerste is de procedure erg ingewikkeld en tijdrovend, ten tweede voelen verschillende werkge vers er weinig voor en ten derde staat ook een aantal arbeiders er onverschillig tegenover. De Chr. vak beweging heeft hier een moeilijke taak. Ten slotte besprak spr. de omzet ting van de D.U.W. in een Aanvul lende Werkgelegenheid. Minister Suurhof heeft gezegd, dat deze ver andering van principiële betekenis is, maar in de practijk lijkt het wel, alsof alleen de gevel maar wat ver anderd is. Op deze inleiding volgde een uit gebreide bespreking, zodat de heer Borstlap tal van vragen te bant- woorden kreeg. Werken aan dijk bij Ouwerkerk aanbesteed. Te Zierikzee werd door de Rijks waterstaat Donderdag aanbesteed t maken van grond- en glooiingwerken aan de zeeayk nabö Ouwerkerk. In- g;schreven werd als volgt: Gebrs. eluk, Gorinchem 333.000: Cj. van der Hoeven en Zanen Verstoep, Den Haag, 317.400; J. P. Broekhoven, Nijmegen, 312.000; J. A. van Haaf- ten. Den Haag, ƒ293.000; Gebrs. van Oord, Werkendam, 293.000; E. Blok Rotterdam, 288.500; Gebrs van den Heuvel, Werkendam, 267.000; Han- delmij. van Oord, Werkendam, voor 264.400; M. de Oude, Zierikzee, 251.000; Van den Berg en Van Don gen, Bruinisse-Haamstede, 250.500; ra. Sanders, Dell't, 244.000; Jac. v. Oord, Utrecht, 235.210. Provinciaal weekend van „De Jonge Kerk*'. In de Domburgse Jeugdherberg houdt „De Jonge Kerk" op Zaterdag 1 en Zondag 2 Mei een provinciaal week end, ter begroeting van de nieuwe lid maten. O.a. zal opgevoerd worden het lekenspel „Dode Bloesem", terwijl mevrouw Broersma-Smit, secretares se van de Hervormde Synodale Jeugd raad, een inleiding zal houden. Men tracht voorts nog als spreker te kry- gen ds. M. Enker, vroeger te Middel burg, die indertijd naar Israël ver trok, maar binnenkort enkele weken in Nederland zal verblijven. Tenslotte wordt aan dit weekend medewerking verleend door een Ambonees kerkkoor uit Middelburg. waterleiding verstoken zijn. Het bleek echter op bezwaren te stuiten in dit stadium van de herverkaveling reeds een definitief waterleidingstefsel te ontwerpen, daar deze in de regel langs de wegen worden gelegd en daarvan kan de loop nog worden gewijzigd. Voorgesteld werd derhatee een nood voorziening te treffen door bijvoor beeld tijdelijke leidingen te leggen van plasticDUizen, die met verhou dingsgewijs geringe kosten kunnen worden gelegd. Voor dit aanvaard kan worden, moeten echter naar het oordeel van de Commissie de te ma ken kosten terdege worden onder zocht. Door de voorzitter, mr. A. J. v. d. Weel, werd voorts medegedeeld, dat normen zijn opgesteld als vergoeding voor de kosten voor ploegen en zaai en, welke de boeren maken, die naar de N.O.P. zijn vertrokken en hun land bijv. bezaaid of zaaiklaar ach terlaten. Besloten werd tot aanleg van een landweg, ter lengte van 1100 m ten Zuiden van Schuddebeurs. Spoedig zal een begin worden ge maakt met het egaliseren en draine ren van ongeveer 7 ha in de gemeen te St. Maartensdijk. Wanneer dit werk eenmaal is uitgevoerd, zal men enigszins een indruk krijgen van het beeld van het eiland Tholen na de herverkaveling. Er bestond nog steeds een plan tot drainage en ega lisatie van de Hollaerepolder op Tho len. Dit plan was voor de ramp door de D.U.W. reeds voor de helft uit gevoerd. Thans is besloten, dat dit object door de herverkaveling zal worden afgemaakt. In de vergadering werd ook aan dacht geschonken aan het land- schapsschoon in de herverkavelings- gebieden. Men achtte het juist, dat bij dit voor het uiterlijk zo belang rijke onderdeel speciaal opgeleide landschapsarchitecten ingeschakeld worden. Staatsbosbeheer zal voor de coördinatie en de contröle zorgdra gen. Als lid van de agrarische subcom missie Waarde werd voorgedragen de heer J. K. Dijl Mzn. te Waarde en tot schatter in de gemeente Scher- penisse de heer J. Hage JHzn. Aan leiding hiertoe was het vertrek van de heren L. Ruissen en L. J. Jansen naar de N.O.P., die ongetwijfeld op de plaats van htm bestemming die landbouwkundige toestanden zullen aantreffen, waarnaar ze hier streef den. AANBESTEDINGEN. De volgende aanbestedingen werden gehouden in de afgelopen maand, Burgh en Westlandpolder. Aanleg van wegen. Hoogste inschrijver Hil- len en Roosen, Amsterdam 129.500. Laagste inschrijver Jac. v. Oord, Utrecht 104.760. Ooster- en Sir Jansland. Aanleg van wegen. Hoogste inschrijver J. M. Dekker, Papendrecht 269.400. Laag ste inschrijver A. P. Volkers, Slie- drecht 175.300. Middengebied Schouwen-Duiveland. Maken van 2 duikers. Hoogste in schrijver J. Schermus, Nieuwedijk 107.550 -f- 5.700. Laagste inschrij ver J. A. Leys, Kapefie-Biezelinge 70.000 -f 7000. Scherpenlssepolder. Spuiten van zand in een inlaag. Hoogste inschrij ver Fa. T. DrjksTag en Zn., Tholen 209.500. Laagste inschrijver Fa. J. D. Jansen, Kloetinge 186.300. Advertentie. schaafwonden, schrammen, ontvetlinga» mm Feestavond Veteranen- legioen Nederland gewest Zeeland. Het gewest Zeeland van het Ve- teranenlegioen Nederland hield Za terdagavond in het Schuttershof te Middelburg een feestavond. De voor zitter, 'de heer I. Degenaars uit Vlis singen, memoreerde in zijn openings woord de nog slechts korte geschie denis van het Zeeuwse Veteranen- legioen, dat ongeveer 2 jaar geleden werd opgericht. Het ledental over de gehele provincie bedraagt thans 300 en beweegt zich in stijgende lijn. Hij wekte echter alle ex-militairen op zich bij het legioen aan te sluiten. Het verheugde spreker, dat men thans voor de eerste maal door mid del van deze feestavond naar buiten op kon treden. Men zal in de nabije toekomst meer van dergelijke bijeen komsten organiseren. Vervolgens hield het hoofdbestuurs lid, luitenant-kolonel tit. b.d. D. van Es te Serooskerke, een rede onder de titel „Wat beoogt het Veteranenle- gioen?" Spreker betoogde, dat het legioen zien ten doel stele alle ex- militairen te verenigen, teneinde de vaste band van kameraadschap, zo als men die vroeger o.a. in Indo nesië kende, te doen herleven. Het legioen is noch politiek, noch gods dienstig in een bepaalde richting ge oriënteerd, maar heeft in zijn vaan del geschreven „Voor God, Koningin en Vaderland en voor de vestiging van het nationaal bewustzijn". Ten slotte bracht de heer Van Es een driewerf hoera op Koningin Juliana uit. Het Bredase cabaret-gezelschap „De ouwe jongens" onder leiding van Ad Huisson bracht daarna een programma van sketch en conférence over het voetlicht, dat op goed peil stond en waarmee het talrijke pu bliek zich uitstekend heeft vermaant. Vele scènes waren geïnspireerd op voorvallen, zoals die in de Indonesiê- tijd vaak gebeurden en op toestan den, waarvan men daar getuige kon zijn. Een en ander had tengevolge, dat vele „veteranen" hun tijd in de tropen weer duidelijk voor de geest konden halen. De feestavond werd besloten met een geanimeerd bal, geleid door de heer B. S. van Leeuwen, waarbij de muziek werd verzorgd door de Am- bonese Band „Suara Maluku" onder leiding van de heer M. Parinussa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7