PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bloedige slag in Noord Indo-China bereikte zijn hoogtepunt Zeeuwse huisvrouwen tevreden over melksanering BILT Kantlij n PARLEMENTAIRE VELDSLAG IN ITALIË OP KOMST MORGEN..., ANTI-REVOLUTIONNAIRE PARTIJ VIERDE 75-JARIG BESTAAN 197e Jaargang - No. 78 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F B. den Boer Adjunct: W de Pagter Hoofdred. G Balllntijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f5,85 p kw.; fr p. p. f6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 3 April 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie 13, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels fl.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur. Vlissingen. Walstr 58—60, telef 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63. te lef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Fmlandstr. 2. telef 16; Terneuzen. Brouw erljstr 2; Zierikzee, N. Bogerdstr C 160. telef ZELFMOORDBRIGADES BIJ DIEN BIEN PHOE Toestand voor de Fransen ernstig doch niet wanhopig De strijd om de Franse vesting in Noord-Indo-Cbina Dien Bien Phoe heeft Vrijdagavond een hoogtepunt bereikt. De Franse verdedigers betwis ten elke duimbreed gronds aan de fanatieke, in golven aanstormende stoot troepen der Vietminh. „Zelfmoord-eenheden" der rebellen klommen over de Ijjken van bonder den gesneuvelde kameraden, om zich met springstoffen een weg te banen door d© prikkeldraadversperringen rondom de vesting. Achter hen kwamen de stoottroepen. Een officier van de Franse generale s taf heeft te Parijs verklaard, in dien de bezetting van Dien Bien Phoe nog 48 uur stand kan houden, de opstandelingen „mogelijk te uitgeput zullen zijn om hun aanvallen voort te zetten". Generaal Von Guyen Giap, de op perbevelhebber der (communistische) Viethminh, heeft thans dertig duizend man, in de strijd geworpen in de „prestige slag" om de Franse ves ting. In officiële kringen te Parijs wordt verklaard dat de 12.000 verdedigers zich in een „ernstige, doch niet wan hopige toestand" bevmden. Ongeveer tienduizend Vietminh- militairen zijn er Vrijdagochtend vroeg in geslaagd twee steunpunten ten Noordwesten van de vesting na een verbitterd handgemeen te ver overen. Doch de Fransen hebben, na het aanvoeren van versterkingen, een dezer steunpunten weten te heroveren na 'n langdurige strijd, waaraan door infanterie en vechtwagens werd deel genomen. Vandaag viert de Anti-revolution- naire Partij, de oudste politieke partij van Nederland, haar vijf en zeventig jarig bestaan en wie de namen noemt van haar grootste re presentanten: dr. Abraham Kuyper dr. H. Colijn, zal zich daarbij onmid dellijk realiseren, dat het hier een partij betreft, die op de Nederlandse ontwikkeling zeer grote invloed heeft uitgeoefend. Anti-revolutionnairhet betekent niet, dat de partij gekant is tegen om wentelingen. Men wil met dit anti- revolutionnair tot uitdrukking bren gen, dat de partij gekant is tegen de doorwerking van de beginselen der Franse revolutie en lange tijd is er dan ook strijd gevoerd over de vraag, of de partij zich niet beter „christe lijk historisch" zou kunnen noemen, omdat zij zich tot taak stelt de Chris telijke beginselen, zoals wij die in Nederland na de Hervorming kennen, richtsnoer te laten blijven van het Ne derlandse politieke leven. Later, vijftien jaar na de oprichting, heeft een deel der partij zich afge scheiden en de naam Christelijk His torisch aangenomen? De Savornin Lohman was in 1894 de leider van deze groep. Maar hij, zowel als dr. Kuyper, hebben op hun sterfbed verklaard, het als een zegen te zullen beschouwen, als het protestantse Nederlandse volks deel weer in een enkele politieke par tij zou worden herenigd. De hereniging is nimmer tot stand gekomen. De Anti-Revolutionnaire Partij is het Gereformeerde volksdeel in zich blijven verenigen, de Chris telijk Historische Unie rust op het Ned. Hervormde volksdeel. Het feit alleen al, dat de thans jubilerende partij de vijf en ze ventig jarige leeftijd kon berei ken, maakt, dat zij uit ons politieke leven niet weg te denken is. Vele ja ren heeft zij op de regering een direc te invloed uitgeoefend: in de jaren van de coalitie, waarin Katholieke Staatspartij en C.H.U. met haar de koers bepaalden en de S.D.A.P. de voornaamste oppositionele groep vormde. Na de oorlog kwam er een andere coalitie tot stand. K.V.P. en P.v.d.A gingen samen en daarmede werden de C.H.U. en de A.R. oppositiepartijen. Het zou foutief zijn te denken, dat hiermede de directe invloed op de re- geringspolitiek verdwenen is. Een zo belangrijke factor in ons volksbe staan vormen de beide grootste Pro testants Christelijke partijen, dat geen regering het wagen zal op haar ver langens niet nauwkeurig acht te ge ven. De C.H.U. viert dit jaar haar 45- jarig bestaan, nl. op 7 April. En ook zij is levenskrachtig. De verhouding tussen beide par tijen is goed. Het gebeurt zelden of nooit, dat A.R. en C.H. elkander in het parlement of daar buiten fel be strijden. Zij vullen elkander aan en werken, waar nodig samen. Er is wel eens beweerd, dat de Christelijke partijen in Nederland zichzelf overleefd hebben en dat er voor hen geen reden van bestaan meer is. De schoolstrijd is immers achter de rug Maar de belangrijke rol, welke A.R. en C.H. in het parlement vervullen en het feit, dat het Protestants Chris telijke volksdeel geen andere partij vindt, waarin het zich thuis zou voe len, zijn beide een onaantastbaar be wijs, dat er wel degelijk reden van bestaan is. Men moge vlak na de oor log in de boezem van andere partijen daar wel eens anders over hebben ge dacht, de feiten spreken een duide lijke taaL Franse vliegtuigen voeren, ondanks het hevige vuren van de luchtdoel artillerie der Vietminh. door de lucht voorraden aan. Alle andere beschik bare vliegtuigen worden gebruikt voor het bombarderen der Vietminh- stellingen ten Noordoosten van Dien Bien Phoe. Franse valschermtroepen hebben reeds gepoogd deze stellingen te be stormen, doch zij moesten tengevol ge van het hevige vuur der Vietnmin- artillerie, terugtrekken. De laatste kilometers Gemeld wordt, dat de communisten een derde gedeelte van het gebied in handen hebben ten Noord-Oosten van de vesting. Het" is van daaruit moge lijk het voornaamste der twee vlieg velden van Dien Bien Phoe te be heersen. De voorste communistische stellingen zijn nu minder dan ander halve km verwijderd van het binnen ste der vesting. Sommige waarnemers te Hanoi schatten de tot dusverre door de Vietminh voor Dien Bien Phoe gele den verliezen op bijna twintig dui zend man, dat is de helft van het aantal troepen, waarover zij bij het begin van de slag beschikten. Ook in Cambodja De Franse legerleiding heeft mede gedeeld dat ruim duizend man Viet- minh-troeoen in de Zuidelijke Indo- Chinese staat Cambodja van uit Zuid- Laos zijn binnengevallen. Hieraan wordt toegevoegd dat Franse-unie strijdkrachten de aanvallers tegen houden. Vietminh-eenheden zijn de hoofdstad Pnom Penh tot op negentig kilometer genaderd. De leiding der Cambodjaanse troe pen meldt, dat het vijftig kilometer van de grens gelegen Voeunsai ln handen der opstandelingen is geval len. Dit is de eerste maal, dat gere gelde Vietminh-troepen Cambodja zijn binnengevallen. Franse en Cam bodjaanse troepen zijn Vrijdagavond in ijltempo aangevoerd om een tegen offensief in te zetten. Antwoord op Russische Navovoorstellen Wordt te Parijs opgesteld Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Vrijdag medegedeeld, dat door de Grote Drie afzonderlijke doch gelijkluidende antwoorden zullen wor den gezonden op het Russische voor stel om toetreding tot de Navo te overwegen. De Russische voorstellen voor een Europees veiligheidsstelsel zullen worden verworpen, aldus voegde de woordvoerder er aan toe. De Britse regering heeft voorge steld, dat Franse, Amerikaanse en Britse vertegenwoordigers te Parijs zullen bijeenkomen, om het antwoord op de jongste Sowjet-nota op te stel len. Contactcommissie voor het nlatteland ingesteld De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft besloten een contactcommissie in te stellen voor vraagstukken op het gebied van het welzijn ten plattelande. Voorzit ter van deze commissie is de heer ir A. W. van de Plassche, directeur-ge neraal van de landbouw te Voorburg. Voorts hebben in de commissie zit ting vertegenwoordigers van alle be langrijke organisaties op het gebied van de landbouw in Nederland. Het ophogen van de Goejanvericelle- dijk te Gouda, heeft in de Cronjé- straat een kleine „aardverschuiving" tengevolge gehad, waardoor een blok huizen in die straat dreigde m te storten. De hutzen die de druk van de grond, omhooggewoeld door het gestorte zand niet konden weerstaan, zijn thans tn een kruis verband van balken gezet', de bewo ners hebben zolang een veiliger on derkomen gezocht. HET E.V.G.-VERDRA G IS INGEDIEND Monarchisten zitten op de wip De Italiaanse regering heeft Vrij dag besloten het E.V.G.-verdrag ter ratificatie bij het parlement in te die nen. Dit voorstel tot ratificatie zal wel licht aanleiding geven tot een van de grootste parlementaire veldslagen, aie Italië gekend heeft. De campagnë van tegenwerking, in uitzicht gesteld door communisten en linkse socialisten, zou 't debat min stens een half jaar kunnen rekken. is het 5 jaar geleden dat het Noordatlantisch verdrag te Washington werd gesloten. Onrust over de H-bom De Labour-fractie in het Engelse Lagerhuis heeft Donderdagavond met algemene stemmen een ontwerp-reso- lutie goedgekeurd, waarin het parle ment wordt verzocht „een onmiddel lijk initiatief toe te juichen" van de Britse regering voor een bijeenkomst vanSir Winston Churchill, president Eisenhower en premier Malenkow om opnieuw het vraagstuk van ver mindering van en contróle op de be wapening te bespreken. De resolutie zal Maandag, by het debat over de H-bom. worden ingediend. In welingelichte kringen van het Amerikaanse Congres wordt ver klaard, dat aan het einde van de maand nog een waterstofbom tot ont ploffing zal worden gebracht. Deze ontploffing zou zwaarder zijn dan die van 1 Maart jl. Politieke spionnage van Zwitserse hoogleraar De 66-jarige prof. André Bonnard van de universiteit van Lausanne is Vrijdag schuldig bevonden aan het or ganiseren van een politieke inlichtin gendienst ten gunste van een buiten landse organisatie de door de communisten gesteunde wereld-vre- desraad. Hij werd veroordeeld tot vijftien dagen voorwaardelijk. Een medewerker van R Charles Affolter, kreeg acht voorwaardelijk en een andere mede werker, Fanny Grether werd vrij gesproken. Bonnard had inlichtingen verstrekt over de politieke gezind heid van bestuursleden uit het inter nationale comité van het Rode Kruis. Er was toen sprake van dat dit co mité een onderzoek zou instellen naar de communistische beschuldigingen betreffende de bacteriologische oor logsvoering in Korea. Zoals de huidige vooruitzichten zyn kan het verdrag slechts met een klei ne meerderheid aangenomen worden, tenzij de Westelijke bondgenoten aan de Italiaanse eisen inzake Triëst in zekere mate tegemoetkomen. De mo narchistische partij, die met haar 39 zetels in de Kamer van Afgevaardig den en 15 in de Senaat kan meehelpen aan het bereiken van een onbetwist bare meerderheid, heeft namelijk be kendgemaakt, dat zij tegen de be krachtiging is zolang de Italiaanse eisen inzake Triëst niet zijn ingewil ligd. De Italiaanse ministerraad heeft de f remier gemachtigd zo nodig, de ver- rouwenskwestie te verbinden aan de ratificatie van het E.V.G.-verdrag. Zacht weekeinde met regen (Van onze weerkundige medewerker) Gistermorgen bereikte het re genfront van een nieuwe oce aandepressie Zeeland, welk front eerst in de namiddag en -avond het Oosten van ons land bereikte. De temperatuur ging daarna enkele graden stijgen, doordat wij na dit regenfront in een veel zachtere luchtstro ming van de oceaan zijn geko men. Over Engeland ligt nog een front, waarachter veel koudere lucht met buien voor komen. Het ziet er echter naai uit, dat wij hier in het Zuid westen van ons land zeer zeker gedurende het weekeinde in de zachte lucht zullen blijven lig gen. Er blijft echter veel "bewol king overdrijven en ook de kans op regen is groot. De enige vooruitgang, die April tot nu toe brengt, is een kleine stij ging van de temperatuur, maar vooral de zon laat nog verstek gaan. Lindbergh krijgt rang van brigade-generaal De Amerikaanse Senaatscommissie voor de strijdkrachten heeft Vrijdag de benoeming goedgekeurd van Char les Lindbergh, de man die als eerste over de Atlantische Oceaan vloog, tot brigadegeneraal in de Amerikaanse luchtmacht-reserve. De benoeming moet nog worden goedgekeurd door de Senaat. Lindbergh vroeg kort voor de twee de wereldoorlog ontslag als kolonel bij de reserve na een meningsverschil met wijlen president Roosevelt. BIJEENKOMST IN ROTTERDAM Toespraken van Dr. J. Schouten en prof. mr. A. Anema In Lommerrijk te Rotterdam werd Vrijdagmiddag een bijeenkomst g< houden, die was georganiseerd Te gelegenheid van het 75-jarig bestaan aer Antirevolutlonnaire partij. Na gemeenschappelijk gezang volgde schriftlezing en gebed, waarna als eerste spreker de voorzitter van de A.R. partij, dr. J. Schouten, het woord voerde. Hij wees er op hoe de schoolstrijc de politieke verhoudingen gedurende vele jaren heeft beheerst en dat die strijd van grote invloed is geweest op de vorming en groei der AR. par ty. Toch mag men naar niet in hoofd zaak beschouwen als een schoolpar- tij, al moet ze ook heden ten aage zelfs nog wel het pleit voeren voor een verdere verwezenlijking van de pacificatie. Spreker belichtte de houding van mr. G. Groen van Prin- sterer en dr. A. Kuyper voor wat be treft de schoolkwestie en de bood schap. die de antirevolutionnaire en christelijk-historische richting had voor het staatkundig leven. Dr. Kuyper had een helder inzicht in het gevaar dat de gereformeerde gezindte bedreigde in de vorm van verwijdering uit het meer openbare leven. Deze gezindte kreeg door zijn ar beid weer een plaats in de samenle ving. Spreker wees op de activiteit, die op politiek en sociaal-economisch terrein ontplooid kon worden. Hy noemde dat een werk van God. Uitvoerig gaf hij aan wat de A.R. partij scheidt van het liberalisme en het socialisme. Beiden zoeken hun uitgangspunt niet in de Christelijke religie. Het vrijheidsbegrip van beide partijen is voor de A.R. onaanvaard baar. Vervolgens sprak prof. mr. A. Ane ma over „Persoon en partij". Uit gaande van het standpunt, dat een politieke partij uitoefening van me dewerkende (geen souvereme) macht nastreeft, wees hij op de noodzaak MEN KAN ANDERE MELKBOER KIEZEN. Er komen althans weinig klachten bij de Vertrouwenscommissies De laatste tyd is elders in het land de kwestie van de melksanering en alles, wat daarmede samenhangt, nog al eens aan de orde geweest: in Delft en Utrecht, in Dordrecht, waar bepaalde boycot-maatregelen van de zyde van een melkfabriek door de rechter „veroordeeld" werden, en zelfs op parlementair niveau, toen minister Zylstra antwoordde op hem door het Tweede Kamerlid Lemaire gestelde vragen. De minister had blijkbaar met enige zorg kennis genomen van de gesignaleerde moeilijk heden en hij deelde mede, dat een onderzoek reeds in volle gang is en dat hij, voor het geval de „afspraken" der ondernemers inderdaad tè ver zouden blijken te gaan, niet zou aarzelen in te grijpen. Uit de besprekingen op een vergadering in Goes is reeds gebleken, dat men aan de zijde van de melkhandel in Zeeland niet ontevreden is over de gang van zaken in dit gewest en dezelfde indruk krijgt men, wanneer men er met Zeeuwse huisvrouwen m Middelburg, Vlissingen, Goes of Souburg over praat. Alleen in deze gemeenten is de melksane ring hier immers doorgevoerd. Wanneer men zijn oor te luisteren legt in deze plaatsen, komt men in het algemeen tot de ontdekking, dat de zaak hier blijkbaar nog niet zo slecht loopt. Bij de plaatselijke Ver trouwenscommissies komen geen of zeer weinig klachten binnen en wanneer er eens een enkele maal iets is, slaagt men er altijd wel in een oplossing te vinden. Tenminste wanneer er aan beide zijden klant èn melkslyter een beetje goede wil aanwezig is. Tot dezelfde conclusie komt men ook, wanneer men met de huisvrou wen spreekt of met bestuursleden van vrouwen-organisaties, bij wie uiteraard de klachten evenzeer te recht kunnen komen. In Middelburg was er büv. onlangs een dame, die er over klaagde, dat haar melkboer tegelijk met de melk ook groenten en aardappelen uitventte en dienten gevolge wel eens niet helemaal pro pere nanden had. Deze dame nad gelijk en de zaak is tot tevredenheid opgelost kunnen worden. Vacantieregeling. Ook de vacantieregeling leidt nog wel eens tot klachten, maar wanneer men de huisvrouwen uitlegt, dat toch ook de melkboer er wel eens 'n week tussen uit moet, begrijpen deze in het algemeen wel, dat het niet anders kan en dat men zich gedurende twee weken toch wel de moeite kan ge troosten de melk op hoogstens een paar minuten afstand te gaan halen. In Vlissingen heeft men de gewoon te eventuele klachten ze zyn zeer gering in aantal gelukkig open lijk in de vergaderingen van de melkhandelaren te behandelen. Dit werkt opvoedend en het brengt de slijters steeds beter tot besef, dat zij tegenover de voordelen, welke de sanering him bracht, toch zeker ten minste een correcte bediening beho- ten te stellen. Belangrijk is ook, dat het Be drijfschap voor Zuivel zich in Zee land achter de sanering heeft ge steld. Dit was echter alleen moge lijk, wanneer de regeling zodanig werd gemaakt, dat steeds enkele „melkwyken" in een sector werden verenigd. Hierdoor wordt bereikt, dat de klant zo nodig een andere leveran cier kan kiezen. Een beperkte keuze weliswaar, maar helemaal gebonden is men toch niet! Het Ujkt er overigens wel eens op, dat nog niet alle huisvrouwen hier van voldoende op de hoogte zyn. Maar heus, als men het helemaal niet meer eens kan worden met zijn melkboer, heeft men altyd nog de mogelijkheid een ander te kiezen. Uit Goes hoorden wij de opmer king, dat het natuurlijk wel jammer is, dat men de melk en ook de boter niet meer „zo onder de koe vandaan" kan kopen, maar ook daar aan is men langzamerhand al ge wend geraakt en klachten worden dan ook practisch niet meer verno men. van partij-formatie. Daarbij is niet het oogmerk zelf de baas te spelen, maar het koningschap van Christus te dienen in staat en maatschappij. Komende tot de organisatie van de A R. partij sprak hg als zijn me ning uit. dat de partijorganisatie aan de leden de gelegenheid moet bieden hun persoonlijk inzicht zoveel moge lijk tot gelding te brengen. De „doorbraak" veroordeelde spr. omdat daarbij van een hogere een heid geen sprake kan zijn en de belij dende Christen schade lijdt aan zyn ziel. Beide redevoeringen werden door een zeer talrijk publiek beluisterd, onder wie zich bevonden de ministers Zylstra en Algera met talrijke ver tegenwoordigers van organisaties. Na de pauze maakten deze afgevaar digden van de gelegenheid gebruik om gelukwensen en geschenken aan te bieden. Dr. J. Schouten sprak tenslotte woorden van dank. KORTE PREDICATIE SPOT OF SPEL. En zy trokken Hem Zijn klederen uit en deden Hem een roden mantel om; ook vlochten zij van doornen een kroon en zetten die op Zyn hoofd en gaven Hem een riet m Zijn rechter hand. Toen vielen zy voor Hem op de knieën en spotten, zeggende: „Wees gegroet, Gij Koning der Joden! Mt. 27 28 en 29. Pilatus heeft besloten Jezus maar te laten kruisigen. Maar hij was en bleef, zeide hij, onschuldig aan Zijn bloed. Wanneer het dan eenmaal zover is, krijgen de soldaten van het Jeruza- lemse garnizoen hun kans. Zy mogen zich nog een voos je met Jezus verma ken. Het wordt een wreed verkleed- spelletje. De één bedenkt dit, dc ander komt met wat anders. Een verschoten soldatenjas als koningsgewaad, een riet als scepter, een paar in elkaar ge draaide takken van een doornhaag als kroon. Daar staat de Joden-Ko ning dan! Js 't ie niet prachtigT" Wees gegroet, gij Koning der Joden! En vuistslagen treffen Jezus" hoofd. Zy spuwen Hem recht in t gezicht vol diepe verachting. De overioinnaarsde sterken spot ten met de overwonnene, de zwakke! Wij spelen graag. Wij doen elkaar graag na en steken ojis graag in an dermans kleren. Maar wat spel moest zyn, verwordt soms tot svot. Wy maken elkaar be- spottelijk. Wij steken de gek met elk- oar's eigenaardigheden en zotte din gen. Maar helaas schuiven wij elkaar ook kwade bedoelingen in de schoe nen. Wij veronderstellen kwade trouw en kwetsen elkaar, door de plannen van de ander belachelijk voor te stellen. Zo spotten wy. En onze spot verne dert en onteert de ander. Het is bero ving van wat God aan de ander gege ven heeft. Jezus heeft geleden onder wrede spotternijen. Hij heeft zich daaraan prijsgegeven om onze onterende, kwetsende, grievende woorden en da den te verzoenen. Tegelijk heeft Hy ons bevrijd om Hem te aanbidden en te spelen het spel-der-kbideren-God's de dienst der liefde aan elkaar. Dit is immers alleen loutere vreugde Kapelle, E. P. J. Jebbink. DE VERWACHT: ZACHTER Zwaar bewolkt met vooral aanvan kelijk nog regen of motregen en tij delijk hier en daar mist. Overwegend matige Zuid-Westelijke wind. Zach ter. ZON EN MAAN. 4 April Zon: Maan: 5 April Zon: Maan: Op: Op: 2B: Op: 6.08 6.26 Onder: 19.17 Onder: 21.22 Onder: 19.17 Onder: 22.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1