PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sowjet Rusland kan niet tot de Navo toetreden Wordt Slot Moermond te Renesse een streekmuseum BILT Kantlijn MAARSCHALK JUIN VROEG ONTSLAG BIJ DE NAVO DUITSE GRENSBOEREN VIELEN NEDERLAND BINNEN Vandaag 197e Jaargang - No. 77 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F B den Boer Adjunct: W de Pagter Hoofdred.: G Ballintjjn; Pl—verv.: W. Leertouwer en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f5,85 p kw.; fr p. p. f6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 2 April 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie I 3,—. Ing. mededelingen irtemaa» tarief Kleine advertenties - max 8 regels» van 1—5 regels 11.— Iedere regel meer 20 cent ..Brieven o 1 adres Bureau v d. Blad" 25 cent meer Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr 58-60, telef 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telei. 3841; Goes, Lange Vorstetr 63. telef. 2175 <b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstr 2. telef 16; Terneuzen. Brouwerijstr 2; Zierlkzee. N. Bogerdstr C 160. telef 20 ONDERMIJNEN VAN WESTERSE VEILIGHEID Foster Dulles en Eden hebben geen vertrouwen in Rusland De Verenigde Staten hebben het Russische aanbod verworpen om te spre ken over toetreding van Rusland tot het Noordatlantisch pact en de moge lijkheid van Amerika's toetreding tot een defensie-bondgenootschap voor geheel Europa. In de Amerikaanse verwerping van dit voorstel, die minister van buiten landse zaken Dulles heeft helpen opstellen, wordt gezegd: „Het Russische voorstel wekt geen vertrouwen, gezien het feit dat de Sowjet-Unie een aan tal volken voortdurend in haar ijzeren greep houdt. Het is een manoeuvre om binnen de muren van het Westen te komen teneinde zijn veiligheid te ondermijnen". Drie Amerikaanse senatoren zagen de Russische stap als een nieuwe po ging om het E.V.G.-verdrag te blok keren. Een hunner zei, dat het defen sieprogramma van het Westen x de zenuwen van Rusland schijnt te werken" Functionarissen van het Franse ministerie van buitenlandse zaken noemden het voorstel een verrassing en „op het eerste gezicht heel belang rijk". De „New York Times" echter sprak van een Aprilmop. De Britse minister van buitenland se zaken, Anthony Eden, heeft zich Donderdag in het Lagerhuis uitge sproken tegen deelneming van de Sowjet-Unie aan het Noordatlantisch verdr; „Sowjetrussisch lidmaatschap van de Navo zou niet op zichzelf een vol doende garantie zijn voor de leden van die organisatie, die heel goed begrij pen, dat haar voortbestaan de zeker ste garantie is voor een vrij leven" aldus Eden. Hij verklaarde, dat de regering de Sowjet-nota over deze kwestie in overleg met de Ver. Staten en Frank- Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft ons onthaald op een nota over radio en vrijetijdsbe steding en men kan niet anders zeg gen, dan dat wat er in die nota staat verrassend is. Twee uur per dag luistert de gemid delde Nederlander naar zijn luidspre ker. Bitter weinig. Als men bedenkt, dat er zeventien uur per dag wordt uitgezonden over twee zenders, bete kent het, dat een groot aantal radio- artisten en radiomedewerkers tegen de muur staat te praten, of kunst staat te beoefenen zonder dat iemand er zich iets van aantrekt Geen ster veling luistert er practisch naar. Maar drie millioen mensen luiste ren naar de Bonte Avonden, die nu al maanden aan een vlijmende critiek bloot Staan, enkele goede uitzonderin gen natuurlijk daargelaten Men ziet hier hetzelfde verschijnsel als in het literaire wereldje. Dichters wier woord goud is worden niet gelezen, maar Hedwig Courts Mahler werd verslon den Een merkwaardig, hiermede ver band houdend feit is, dat naar mate de Nederlander ontwikkel der is en een belangrijker functie uit oefent, hij minder naar de radio luis tert. De nieuwsberichten. Een enkele lezing. Een goede reportage Een hoor spel, of een goed concert. Maar niet als regel. Men kan daaruit opmaken, dat de radio een cultureel peil heeft, dat beneden dat van de ontwikkelde luis teraar ligt en zelfs iets beneden dat van de massa. Hetzelfde verschijnsel openbaart zich in de dagbladwereld; een krant, die haai- inhoud afstemt op haar minst ontwikkelde lezers, gaat er bij het publiek niet in. Die lezers wil len in hun brievenbus dagelijks iets vinden, dat boven hun ontwikkelings peil ligt, omdat zij er dan iets uit opsteken: het dagblad is het werk zaamste ontwikkelingsinstituut van de twintigste eeuw. Neemt de radio genoegen met een te laag peil? Men zou het uit het ge brek aan belangstelling voor het ge sproken woord bijna opmaken. En ook uit het feit, dat men aan zuivere ont spanning verreweg de voorkeur geeft boven hetgeen de radio op ander ge bied brengt. Merkwaardig is die belangstelling voor amusement. Merkwaardig, omdat het gesproken woord in de radio een aanzienlijk grotere plaats in blijkt te nemen, dan voor de oor log, waarbij dan de hoorspelen tot het gesproken woord worden gerekend. Want dit contrast plaatst de omroep verenigingen voor de vraag, of zij wel op de goede weg zijn. Als aan muziek en dan met name aan de lichte muziek zo uitgesproken de voorkeur wordt gegeven boven het gesproken woord, als deze nota uit wijst en het Centraal Bureau voor de Statistiek gaat niet over een nacht ijs en weet zijn weetje wel dan deugt er iets niet, zou men zo zeggen. Het gesproken woord steeg verge leken bij voor de oorlog van 21 tot 38 procent van de zendtijd. En dat ter wijl men muziek wil, lichte muziek... Misschien dat als men het gespro ken woord zwaarder maakt, belang wekkender, er winst in zit. De kranten zijn in dit opzicht een voorbeeld. Een ietwat .zware" krant valt meer in de smaak, dan een blad, dat zyn kracht in oppervlakkigheid zoekt. rijk en de andere direct geïnteres seerde regeringen zal bestuderen. Een groot deel van de nota, zo zei- de hij, was gevuld met critiek op de Europese-verdedigingsgemeenschap en de Noordatlantische-verdragsorga- nisatie, zoals zij thans is ingericht. Deze critiek was gesteld in soortge lijke termen als door minister Molo- tow te Berlijn gebezigd. „In de Russische nota wordt de mo gelijkheid van een (West-) Duitse bijdrage aan de Europese verdedi gingsgemeenschap veroordeeld. Doch er wordt niet gesproken over het voorkomen van Duitse militaire for maties in de Oostzöne", verklaarde Eden. In het Westen mogen geen „mili taire groepen" worden gevormd, doch de nota zegt niets over de overeen komsten tussen de Sowjet-Unie en haar Oost-Europese vazallen, Oost- Duitsland inbegrepen. Bovendien is de NAVO nog iets meer dan een louter militaire over eenkomst. In de inleiding tot het ver drag wordt verklaard, dat het is ge grondvest op de beginselen van de persoonlijke vrijheid en het gezag der wet. In artikel twee verplichten de ver- dragssluitende partijen zich hun vrije instellingen te versterken. Uit de Sowjet-nota blijkt niet of de Russische regering thans bereid is de ze bij het NAVO-lidmaatschap beho rende verplichtingen na te komen", aldus Eden. De leider der oppositie Attlee vroeg of het juist was. dat de Ame rikaanse regering de Sowjet-nota vol ledig had verworpen. Eden antwoordde vernomen te heb ben dat de Verenigde Staten Donder dagochtend hadden verklaard dat be sprekingen zouden worden gehouden tussen de landen, die het nauwst be trokken waren bij het Russische voorstel. Het is echter volkomen juist dat de Amerikaanse regering Woens dag jl. op eigen gezag commentaar op de Sowjet-nota heeft gegeven. Israël zou troepen aan zijn grens concentreren Donderdag berichten ontvangen te hebben over Israëlische troepencon centraties aan de grens. Zijn regering had stappen gedaan bij Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk, „die ons verzekerd hebben, dat zij niet zullen blijven toekijken als Israël de ver plichtingen krachten.0 de wapenstil stand schendt en een Arabisch land aanvalt". Volgens berichten van de Syrische grens zouden de Israëliërs aan hun kant van de grens loopgraven maken. Andere berichten uit de Arabische sector van Jeruzalem gewaagden van vrees voor een dreigende Israëlische aanval op de oude stad. OP BEZOEK BIJ GENERAAL GRUENTHER Generaal Guillaume zijn opvolger Maarschalk A. Juin heeft Donder dag een onderhoud van een uur ge had met de Navo-opperbevelhebber, generaal Grünther. Men meent te we ten, dat de maarschalk zyn ontslag aanvrage als bevelhebber van de At lantische strijdkrachten in Midden- Europa, heeft ingediend. In bevoegde Parijse kringen ver luidt, dat Frankrijk aan de dertien andere Navo-leden reeds een opvolger voor Juin heeft aanbevolen. In dit verband werd de naam genoemd van generaal Guillaume, de huidige resi dent-generaal van Marokko. Voor de Franse regering er toe overging Juin te ontslaan Hadden de Belgische en Nederlandse Navo-afge- vaardigden op de wekelijkse bijeen komst van de Navo-raad verzocht vragen te mogen stellen over Juin's houding. Donderdag werd een buitengewone vergadering van de Noordatlantische Raad gehouden ter bespreking van het geval-Juin en het jongste Russi sche voorstel om tot de Navo te wor den toegelaten. Naar verluidt had Juins verzet te gen het E.V.G.-verdrag al lang wre vel in Navo-kringen gewekt. De raad van het Atlantisch pact verdaagde evenwel de behandeling van de kwestie-Juin toen bekend werd, dat Juin een onderhoud met Grünther had gehad. De Franse Nationale Vergadering (Tweede Kamer) heeft zich Donder dagavond, bij de behandeling in de tweede lezing der militaire begroting, ook bezig gehouden met de zaak- Juin. Generaal Koenig (ex-Gaullist) acht te dit voorval een „zeer ernstig en ongelukkig incident", dat volgens hem „diepgaande invloed zal hebben Donderdag kregen d kleine boeren en landarbeiders Kruiningen, als geschenk van de V.P.Z., elk vijf jonge hennen. Mej. Komejan ontving uit handen van burgemeester Schipper de eerste „officiële" hen. (Foto P.Z.CJ op het Franse politieke leven en dfc politieke banden tussen Frankrijk en zijn bondgenoten". GEEN ANDERE KEUS Premier Laniel verklaarde dat de regering geen andere keus had dan maarschalk Juin van zijn functies te ontheffen, nadat deze Woensdag avond op een diner zijn anti-EVG- uitlatingen van Zaterdag jl. had her haald. „Er is hier geen sprake van een voor of tegen de EVG zijn. Het ging er om of een dienaar van de i jaar ge\ staat deze staat moet gehoorzamen", om zrjn vroomheid. Nieuwe aanval verwacht op Dien Bien Phoe Donderdag was het rustig Het Franse opperbevel heeft Don derdag gemeld, dat de Vietminh-aan- val, die twee dagen geleden is inge zet. in kracht >s afgenomen. Het waarschuwde echter dat een nieuwe aanval elk ogenblik verwacht kan worden vermoedelijk in de nacht van Donderdag op Vrijdag De .opstande lingen hebben een derde deel van de stellingen buiten de vesting in hun bezit, aldus het opperbevel. Een woordvoerder van de Viet- minh-opstandelingen heeft via de ra dio verklaard, dat bij de verovering van drie Franse stellingen ten Oosten van Dien Bien Phoe twee Franse ba- tajons voor het grootste deel in de Ean zijn gehakt. Het ene bataljon ehoorde tot het derde Algerijnse re giment, het andere' tót het vierde Ma rokkaanse regiment. Dit laatstebatal- jon maakte deel uit van de verster kingen. die uit Moeong Thanh waren aangevoerd. Prins Bernliard heeft Donderdag morgen een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs te Utrecht, hij werd ver gezeld door de Mexicaanse minister van Waterstaat een officiële gast van de Jaarbeurs Eduardo Cha vez. Tijdens de rondgang over de Mexicaanse afdeling. Bodegravense bende berecht Do Haagse arrondissementsrecht bank heeft Donderdag vonnis gewe zen tegen leden van de familie S„ die de afgelopen jaren Bodegraven en omgeving terroriseerde®, zich schuldig maakten aan geweldpleging, inbraak, diefstal enz. Bertus S. werd daarbij veroordeeld tot 6 jaar met aftrek en voor drie overtredingen van de vuurwapenwet tot 2 hechtenisstraffen van 14 dagen en tot één van 3 dagen. (Eis: 9 jaar en 3 weken voor overtreding der vuurwapenwet). Dirk S. tot één jaar en zes maanden met aftrek. (Eis 3 jaar). Jan S. tot één jaar en drie maan den met aftrek. (Eis: 4 jaar met af trek en twee maal een week voor overtreding van de vuurwapenwet). Stephanus A. S. tot 2 jaar met af trek. (Eis: 5 jaar met aftrek). Stephanus C. S. werd vrijgespro ken. (Eis: 6 maanden, waarvan 3 voorwaardelijk en onder toezichtst&V ling der reclassering) en Maartje Van L. S. tot 30 sub. 12 dagen hechtenis. (Eis: 200 boete sub. 40 dagen hechtenis). Oudste man ter wereld overleden Als men de verklaringen mag ge loven, is Woensdag te Pathankot in India de oudste man ter wereld ge storven. Baba Marain Sigh zou 176 MET OPGETUIGDE PAARDEN Zij zaaiden en ploegden op vroeger Duits gebied De heer Drocsen (K.V.P.) heeft Donderdag in de vergadering der Twee de Kamer aan de minister zonder portefeuille en aan de minister van justi tie vragen gesteld over een illegale grensoverschrijding op 25 Maart jj. door een groepje Duitsers. Na deze overschrijding volgden hinderlijke, de monstratieve handelingen op het land van een Nederlandse landbouwer in de gemeente Bergen (L.). De heer Droesen informeerde of maatregelen genomen zijn om herhaling van dergelijke invallen te beletten en ook of het de ministers bekend was, dat er aan de overzijde der grens reeds ge ruime tyd een hetze wordt gevoerd tegen het door Nederland in beslag ne men van landerijen van Duitsers als rechtstreeks gevolg van de in 1940 door Duitsland tegen ons land ontketende oorlog. Ook wilde de heer Droesen weten of niet de tijd gekomen was, om ter zake stappen te doen by de Duitse regering. Minister Luns gaf in antwoord op deze vragen een overzicht van wat er gebeurd was. Achttien Duitse grens- ooeren overschreden de grens met vier opgetuigde paard^h, een wentel- ploeg en een cultivator. De "boeren droegen spaden of rieken. Op Duits jebied ontplooiden zrj een spandoek: .Traktaatrechten-mensenrechten". en gezaaid en toen zijn de mensen ruggekeerd. Aan ter plaatse aanwe zige landbouwers werd medegedeeld, dat men zou terugkeren om te oog sten. De boeren waren vergezeld van een journalist en een fotograaf. In een half uur was alles achter de rug. Een Nederlandse douane-ambte naar, die toevallig ter plaatse was, UNIEK BOUWWERK kon niets uitrichten. Hij ging ver sterking halen. Toen hij daarmede te rug kwam, waren de boeren verdwe- ne. In antwoord op de vragen zeide de minister verder nog, dat het mogelij ke wordt gedaan om een herhaling te voorkomen. Spr. beschikte over uit voerige gegevens van de Duitse pro- tesf-vergaderifigen nopens in beslag genomen grenslanderijen. Het betrof Hier een locale, uiterst brutale actie, waar de Duitse overheid buiten staat. Door Nederlandse en Duitse autori teiten worden voorbereidingen getrof fen om tot vervolging der schuldigen over te gaan. Spr. achtte het met het oog daarop thans niet nodig stappen bij de Duitse regering te doen. Er worden thans onderhandelingen met het ministerie van O., K. en W. gevoerd Naar wij vernemen worden thans ond erhandelingen gevoerd over een nieuwe bestemming van het Slot Moermond te Renesse. Zoals bekend staat dit prachtige historische gebouw reeds geruime tyd leeg, omdat de bewo ner, de heer J. A. Vriesendorp, door het water werd verdreven. Enige tijd na de ramp werd met medewerking van Monumentenzorg een bekisting rond het Slot opgetrokken om het zo veel raogelgk te vrywaren voor de ver nielende werking van het water. Het gebouw, dat uitstekend werd onder houden, heeft betrekkelijk weinig schade opgelopen en is met enige kleine voorzieningen weer in behoorlijke staat te brengen. De heer Vriesendorp, die thans in Epe woont, zal het Slot echter niet meer als woning betrekken en heeft het plan het historische geb ouw te verkopen. Dank zij enige voortvarende initiatieven uit de streek zelf wordt er nu met de Staat on derhandeld, teneinde te trachten in het Slot een streekmuseum te vestigen. Bij deze onderhandelingen zijn di verse instanties betrokken, o.a. het ministerie van onderwys, kunsten en wetenschappen, alsmede de bekende vereniging „Stad en Lande" van Schouwen-Duiveland, welke laatste organisatie zoals bekend reeds veel belangryk werk voor de instandhou ding van oude gebouwen enz. op het eiland heeft gedaan. De vereniging is een warm voorstander van een streekmuseum in het slot. Een exploi tatie zou bijvoorbeeld gevonden kun nen worden, doordat het kasteel door de Staat als museum zou worden aangekocht, terwijl daarby de dage lijkse leiding van het geheel aan de vereniging zou worden overgelaten, uiteraard onder bepaalde garanties. Over het algemeen zou men het in de Westhoek zeer toejuichen, wan neer het zover zou kunnen komen, omdat men dan een belangrijk object voor het vreemdelingenverkeer er by zou krygen. Tevens wordt dan voor komen, dat het slot gebruikt zou worden voor andere doeleinden, zo al» jeugdherberg of hotel, omdat mm meent, dat een dergelijke bestemming niet in overeenstemming is met de aard van het gebouw. Inderdaad zou het Slot Moermond als streekmuseum een belangrijke taak kunnen vervullen voor het vreemdelingenverkeer, temeer omdat aan een dergelyke instelling He mo gelijkheden zijn verbonden. Hoewel het Slot niet groot is, kan er onge twijfeld ruimte worden gevonden voor het houden e.v. van tentoonstellingen in de zomermaanden. Voorts is net wellicht mogelijk, er kamer concert en te geven, zoals bijvoorbeeld ook in het Muiderslot gebeurt. Daardoor zou dit kasteel van Renesse in de toekomst een belangrijke culturele functie kun nen gaan vervullen. Zover is het echter nog niet, maar men hoopt het zover te krijgen. Zyn wij wel ingelicht, dan staat het mini sterie van onderwijs, kunsten en we tenschappen niet afzydig tegenover de plannen. Wellicht, dat bij het ko mende bezoek van minister Cals aan Schouwen-Duiveland deze gehele kwestie op het hoogste niveau kan worden behandeld. Het is te hopen, dat de minister bereid zal worden gevonden om het getroffen Schou wen-Duiveland bij de verwezenlyking van dit aantrekkeLyke project be hulpzaam te zijn. Het is overigens niet alleen een streekbelang. dat het unieke Slot Moermond voor de toekomst behou den blyft, het is een aangelegenheid, die geheel Nederland aangaat. Het oudste deel van het gebouw dateert reeds uit de 14e eeuw en men mag aannemen, dat het opgetrokken is op de fundamenten van een vroeger slot van de heren van Renesse. Tijdens de bezetting is men door toevallige om standigheden op een oude fundering gestoten. In 1297 werd het kasteel vermeld door Melis Stoke in zijn kro niek. Niet alleen het ministerie vano. k. en w. is by het kasteel geïnteres seerd, maar ook het Staatsbosbe heer in verband met de omliggende bossen. Volgens de geoloog Churck Haupt- man is in het weekeinde ten Zuiden van Billings, in de Amerikaanse staat Montana, radio-actieve sneeuw geval len. waarvan de stralingsintensiteit 200 maal groter was dan normaal. Mer is van oordeel, dat het versclnjn- sel een gevolg is van de waterstof bomontploffing van 26 Maart. ..wordt de Keukenhof-expo- Generaal Cargo gedood De veiligheidstroepen in Kenya heb ben Donderdag in een gevecht ten Noorden van Nairobi „generaal Car go" van de Mau Mau opstandelingen gedood. Byna zeven honderd man van de veiligheidstroepen waren betrokken bij de jacht op generaal Cargo's ver zetsgroep, die naar schatting twee tot drie honderd man sterk was. Abnormaal weinig zon in Maart (Van onze weerkundige medewerker) De lentemaand heeft een record we ten te breken, al was dit dan in on gunstige zin. Sedert het begin der zon- neschijnwaarnemingen in 1899. was Maart in De Bilt nog niet zo somber geweest. Er werden 71 uren zonne schijn waargenomen, tegen 127 nor maal De temperatuur bleef iets bo ven normaal en bedroeg in De Bilt 5.9, tegen 5.0 graden normaal. Het aan tal dagen met nachtvorst was in Maart na 1945 niet meer zo klein geweest, namelijk 6 tegen normaal 12. Van de vijf hoofdstations kreeg Vlissingen 56 mm regen, gevolgd door Groningen met 52, Den Helder 48, Maastricht 42 en De Bilt met 37 mm. Verleden jaar was Vlissingen, waar in Maart nor maal 43 mm valt, de droogste van de vijf met 16 mm neerslag. Op 2, tegen normaal op 5 dagen werd in ons land gedurende de maand Maart onweer waargenomen. DE VERWACHT: IETS HOGERE MEDDAGTEMPERATUREN Vanuit het Westen meer toenemen de bewolking met later hier en daar wat regen. Matige tot vry krachtige Westelijke tot Zuidwestelijke wind. In de middag iets hogere temperatu ren dan gisteren. ZON EN MAAN. 3 April Zon: Op: 6.12 Onder: 19.16 Maant Op: 5.40 Onder: 19.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1