PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT jet-Unie wil toetreden tot het Noordatlantisch verdrag Sowj Waterstaat zorgt voor uiterst prettige verrassing BILT Kantlijn PROCESSIES EN OPTOCHTEN NIET ONDER ZONDAGSWET Vandaag CONTROLE OP H-B0MEXPL0SIES NIET VERLOREN 197e Jaargang - No. 76 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F B, den Boer Adjunct: W de Pagter Hoofdred.: G Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; £5.85 p kw.; fr. p. p. f6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 1 April '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie 13.—. Ing. mededelingen drtemnai tarief- Kleine advertenties tmax. 8 regels) van 1—6 regels f 1,— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v d. Blad" 25 cent meer Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Efur. Vbssingen. Walstr 58—60. telef 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststr 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Finlandstr. 2. telef 16; Terneuzen, Brouwerijstr 2; Zlerlkzce. N. Bogerdstr C 160. telcf 26 EEN RUSSISCHE NOTA Het voorstel is verrassend, maar niet geheel nieuw De Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Molotow, heeft Woensdag aan de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten een nota overhandigd over de Sowjetrussische plannen voor de veiligheid in de wereld en in het bijzonder over de Europese veiligheid. Het Atlantische pact, aldus de nota, is tegen de Sowjet-Unie gericht, daar zij geen deel van dit pact uitmaakt. De nota begint met een lang overzie ht van de Sowjetrussische „vredes politiek". De Sowjet-vertegenwoordigers hebben bijvoorbeeld in de Ver enigde Naties steeds gepleit voor ontwapening. Deze politiek wordt nog gemarkeerd door het aandringen op een verbod op het gebruik van atoom wapens. In de nota wordt gewezen op de voorstellen, welke Molotow op de conferentie van Berlijn deed voor een beveiligingsstelsel voor geheel Euro pa, hetgeen een einde zou maken aan de gewapende politieke groeperingen, welke aanhoudend een bron vormen van spanningen. gen van het pact zelf voorwaarden voorkomen, welke de Sowjet Unie in verlegenheid kunnen brengen. Het pact houdt bijvoorbeeld controle op en inspectie van de strijdkrachten der deelnemende landen in. Ook voorziet het in een gemeenschappelijk opper bevel en de standaardisering van de Voorts wordt in de nota opgemerkt, dat de Sowjet-Unie geen bezwaar heeft om toe te treden tot het Noord- Atlantisch Pact. Daartegenover zou den dan de Verenigde Staten moeten toetreden tot de Europese veiligheids organisatie, die door Molotow te Ber lijn werd voorgesteld. In Londen Het Sowjet-aanbod. om toetreding tot het Atlantisch Pact te overwe- Een, heeft in diplomatieke kringen te onden een levendig gevoel van ver rassing teweeg gebracht, hoewel het denkbeeld niet nieuw is. Ook Stalin heeft het reeds geopperd. Van officiële zijde weigerde men commentaar te leveren. Men wenste tijd om de nota te bestuderen. Niet ernstig In diplomatieke kringen te Parijs verklaart men, dat Frankrijk. Enge land en Amerika niet alleen kunnen beslissen over het al dan niet toela ten van de Sowjet-Unie tot het At lantische Pact. Ook de andere leden van het pact zuilen him stem hierover moeten uitbrengen. Over de kwestie zelf merkt men op, dat in de bepalin- Meende men nu werkelijk, dat er met man en macht gewerkt wordt aan het opheffen van 't schreeuwende onderwijzerstekort in Nederland? Dan heeft men zich vergist, want minister Cals, die de portefeuille van onderwijs, kunsten en wetenschappen beheert, heeft in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer de zer dagen ontstellende mededelingen gedaan. Het onderwijzerstekort neemt niet al leen niet af, 't neemt nog voortdurend toe. Het zal pas over twee jaar zijn hoogtepunt bereiken en dan zullen we ons kunnen verlustigen in de we tenschap, dat we maar eventjes 2415 onderwijzers tekort hebben. Hetgeen betekent dat zo'n kleine 100.000 kin deren ondergebracht moeten worden in klassen, die eigenlijk al te groot zjjn en worden toevertrouwd aan on derwijzeressen, die hun handen al meer dan vol hebben Er is natuurlijk maar een enkele remedie tegen dit onderwijzerste kort; Betaal de leerkrachten beter. Maar de heer Cals wil daar niet van weten. De onderwijzers zouden dan beter betaald worden dan anderen, die een zelfde salaris waard zijn. En liever probeert de minister het met middelen, die slechts op de lange duur redding zullen brengen, dan dat hij de onderwijskrachten bevoordeelt. Zelfs opheffing van de standplaats- verschillen acht de minister onge wenst. Alleen zal de studie voor onderwij zer aantrekkelijker worden gemaakt door een verhoogde studietoelage, die men voor de helft cadeau krijgt jug gescho: voor de andere helft kwijt gescholden kan krijgen, als men tien jaar onder wijs blijft geven. Het is een methode. Natuurlijk. En Amerikaanse verwerping van Russisch voorstel Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Woensdagavond een ver klaring voorgelezen, die naar hij zei een officiële Amerikaanse verwerping inhield van het Sowjetrussische voor stel om het toetreden tot de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie te bespreken. Prijsverlagingen in de Sowjet-Unie De regering der Sowjet-Unie heeft met ingang van 1 April de prijzen van levensmiddelen en andere verbruiks- goederen met gemiddeld 15 percent verlaagd. De prijsverlagingen bedragen onder meer voor brood 5 a 8 procent, thee 10 procent, koffie en cacao 15 procent, schoeisel 7 a 20 pet., zeep en par fums 10 k 20 pet., bouwmaterialen 10 a 20 pet., benzine 44,5 pet. uitrusting. In genoemde kringen kan men zich moeilijk voorstellen, dat de Sowjet-Uirie, die tot nu toe nooit heeft ingestemd met het uitoefenen van controle op de bewapening, zo als de Westerse mogendheden dat eisten, zich aan de verplichtingen van het pact zal onderwerpen. Volgens berichten, die Reuter uit Moskou heeft ontvangen, stelt de Sowjet-Unie haar eventuele toetre ding tot het Atlantische Pact afhan kelijk van het tot stand komen van een Europese beveiligings-alliantie. Dit, aldus genoemde berichten, vormt de kern van de nota aan het Westen, waarin nadere besprekingen worden voorgesteld. Plaats en datum hier voor worden echter niet voorgesteld. In de nota wordt ook niet gezinspeeld op Genève als de plaats voor dergelij ke besprekingen. Vrijwel alle Leerkrachten in Frankrijk staken Scholieren op straat In Frankrijk is Woensdagochtend een staking van onderwijzers, leraren en hoogleraren begonnen. Bijna vier mil- lioen scholieren en studenten zijn van onderwijs verstoken. Naar de mening van het onderwij zend personeel legt de overheid te weinig aan het onderwijs ten koste. 207,000 onderwijskrachten van de in totaal 230.000 nemen aan de staking deel. Dynamiet voor Josjida Aan het landhuis van premier Jos jida van Japan is Maandag een pak ket afgeleverd, waarin zich enkele staafjes dynamiet bevonden, zonder ontstekingsapparaat. In het begelei dende schryven werd gezegd, dat het volgende pakket een volledige helse machine zou bevatten, als de premier de regering niet „verbetert". De Japanse regering wordt op het ogenblik geleid door vice-premier Ogata, daar Josjida aan een ernsti ge aanval van vheumatiek lijdt. D" bewaking van de belangrijkste mi nisters en van de leiders der liberale partij is verdubbeld, sinds door de ontdekking van enige schandalen de positie der regering aan het wanke len is gebracht. REGERING OVERWEEGT Minister antwoordt op vragen van Tweede Kamerlid Op vragen van het Tweede-Kamer lid de heer Maenen betreffende de door de toepassing van de Zondags wet in Limburg veroorzaakte moei lijkheden, heeft de minister van Bin nenlandss Zaken schriftelijk het vol gende geantwoord. By de voorberei ding van de Zondagswet is niet voor zien en in de adviezen van de talrijke gehoorde instanties niet tot uitdruk king gekomen, dat in het bijzonder toepassing van artikel 3 der Zondags wet. moeilijkheden zon kunnen ople veren voor sinds jaar en dag be staande tradities en gebruiken. Van een oogmerk om ook dergelij ke tradities en gebruiken, die in het volksleven diep geworteld blijken te zijn, onder de werkingssfeer van de wet te doen vallen, is geen sprake Vandaag Donderdag zal Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek aan de Utrechtse jaarbeurs brengen. Bij deze gelegen heid zullen de officiële gasten van de jaarbeurs uit Mexico en de Antillen aan de Prins worden voorgesteld. er zullen wat meer jongelui besluiten om het onderwijs in te gaan. Zoals dank zij de uitermate gunstige rege ling, die voor oud-onderwijskrachten is getroffen, oud-onderwijzers en oud onderwijzeressen tot de school zyn teruggekeerd. Maar als men bedenkt, dat nog steeds onderwijzers en onderwijzeres sen het onderwijs verlaten, omdat zr elders, in het vrije bedrijfsleven meer kunnen verdienen, is de weg, die men bewandelen moet duidelijk. Want er moet verandering in ko men. In de Randstad Holland voelt men dat misschien zo sterk nog niet aan. Maar in de rand- provincies terdege. Nog in de jongste Statenvergadering van Zeeland is de aandacht gevestigd op het schreeu wend tekort aan onderwijzers, onder meer in de rampgebieden en op de onmogelijkheid om onderwijskrachten hierheen te lokken. Een interview in ons blad met de inspecteur van het L.O. in Goes, onder wie de rampgebie den vallen, onderstreepte de noodtoe stand nog eens extra. De situatie is van dien aard, dat men er moedeloos onder zou worden. Maar minister Cals houdt voet bij stuk. Hij verklaart van goeden wille te zijn. En hij schuift niettemin de zaak op de lange baan. Straks komen er weer duizenden uit de schoolban ken. En hoeveel zullen er het onvol- Hr John Kotelawala lent van Ceylon, laat melk welke hy so xinisU r.presi- :ïch de cocos- de vrucht doend gesalarieerde onderwijzersambt i drinktgoed smaken tijdens een be- o j aan een Van z\jn bezittingen. van een wetsontwerp, ten einde bui ten twijfel te stellen dat buiten de werkingssfeer van deze wet vallen: a. Processies met muzikale begelei- b. Öptochten met muzikale begelei ding. gaande van en naar de Kerk, voor zover deze berusten op sinds jaar en dag bestaande volksleven gewortelde gebruiken. Het nieuwe opnemingsvaartuig van de Britse Marine, de „Vidal", die mo menteel in de haven van Londen is gestaticmneerd, heeft een helicopter aan boord. Het is een Hiller H.S. 2, die wordt „gestald" in het schip, en wanneer er een inspectietochtje moet worden ondernomen met man en macht aan dek wordt geduwd. De huisbrandprijzen De hoge autoriteit van de Europe se gemeenschap voor kolen en staal heeft de Nederlandse regering ge machtigd tot en met 31 Maart 1955 een stelsel van egalisatie regelingen te bleven toepassen voor het betalen van pryzen van huisbrand in Nederland. Dit evenwel onder voorbehoud, dat de Nederlandse regering zo spoedig mogelijk maatregelen zal treffen, die een verdere aanpassing van de bin nenlandse pryzen voor huisbrand aan het prijsniveau in de gemeenschap zullen waarborgen, aldus deelt het ministerie van economische zaken mede. Dit voorbehoud laat toe, dat in ieder geval gedurende het lopende stookseizoen. dat op 1 Mei a.s. ein digt, de egalisatie voor huisbrand nog volledig zal worden toegepast, op ba sis vaii de bestaande verbruikersprij- zen. Dg walvis ..Jonas" is Dinsdag aan boord van een Nederlands vaartuig van Frankrijk naar Dover overgebracht. Aan het einde van de week zal het dier te Londen worden tentoongesteld. ......is het 40 jaar geleden, dat in het crematorium te Velsen de eerste lijkverbranding ge schiedde; is het 40 jaar geleden dat de telefoon-verbinding Berlyn- Milaan tot stand kwam via de Simplon-tunnel. Betalingen bleven uit De recherche te Rotterdam heeft de zich psychologisch bedrijfsadvi seur noemende G.S., woonachtig in Warmond, gearresteerd. Er waren vermoedens, dat hij er een gewoonte van maakte goederen die hy kocht, niet te betalen. Uit het onderzoek bleek, dat een kraaminrichting nog 1200 van hem kreeg, een automobielbedrijf 500 en een modemagazijn 400. Kampeermateriaal ter waarde van 1000 moet nog betaald worden, evenzo de banden van zijn auto, zijn kunstgebit, de door kruidenier en melkboer gedane leveranties, in Gor- kum gekochte kleding voor 800. Van een Rotterdamse vrouw had hij meer dan 12.000 losgekregen. Ver wacht wordt dat zich nog meer be nadeelden zullen melden. Inbraken in Bergen op Zoom In de nacht van Dinsdag op Woens dag zijn op enige plaatsen in Bergen op Zoom inbrekers bezig geweest. Zo werd in het kantoor, werkplaats en laboratorium van de tandtechniker P. Backes, ingebroken. Kasten en slo ten waren geforceerd en de buit was een grote partij goud, bestemd voor de gebitten die daar gemaakt wor den ter waarde van vele duizenden guldens. Daarbij werd ook nog een kostbaar fototoestel, andere waarde volle voorwerpen en een bromfiets gestolen. Ook bij de directeur van de Am bachtsschool zijn ongewenste gasten binnen geweest. Hier werd eveneens veel van waarde gestolen. LEWIS STRAUSS ONTKENT Kracht dubbel zo groot als men aanvankelijk verwachtte De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Lewis Strauss, heeft Woensdag te Washing ton verklaard, dat de kracht van de recente waterstofbomontploffingen dubbel zo groot was als men aanvan kelijk verwachtte, doch hij ontkende, dat men de controle over de ontplof fingen verloren had. Het is onmogelijk, zo zei hij, dat een der ontploffingen van de huidige serie proefnemingen in de Stille Oce aan uit de hand loopt. Overigens wa ren de vergissingen bij het berekenen van de kracht der ontploffingen „niet onverenigbaar met een geheel nieuw wapen", aldus Strauss. Over de proefnemingen van 1 Maart waren volgens Strauss over dreven cn foutieve berichten ver spreid. Strauss gaf een beschrijving van het opzuigen en verdampen van aar de en water bij een atoomontploffing en 't verspreiden van deze radio-actie ve deeltjes door de wind. Voor de proefneming op 1 Maart hadden vlieg tuigen de gehele gevaarlijke zóne afge cht en kennelijk een Japanse trei- Tweede arrestatie in zaak Anneke Beekman lp opdracht van de officier van ju stitie te Amsterdam heeft de rijksre cherche opnieuw een arrestatie ver richt in verband met de zaak Anneke Beekman. Mevr. D. van M. uit Haar lem, een nicht van de op 22 Maart j.L te Hilversum gearresteerde ex- voogdes van Anneke Beekman, werd Maandag uitgenodigd des avonds op het hoofdbureau van politie te komen vooi het geven van inlichtingen. Daar aangekomen is zij door de rijksrecher cheurs gearresteerd en overgebracht naar Amsterdam. RIJDENDE MAQUETTES VAN DELTAPLAN EN DRIE EILANDEN PLAN HEDEN IN ZEELAND Hoofd van afdeling Maquettebouw: Zeeland heeft recht op deze primeur J De provincie Zeeland krygt vandaag een belangrijke primeur te genieten en het Is te hopen, dat velen er inderdaad van genieten zullen. Het ministe rie van Waterstaat heeft het namelyk met een elan, dat de grootste bewon dering afdwingt, klaargespeeld om nog juist voor het einde van Maart twee schitterende maquettes gereed te krijgen van Deltaplan en Drie Eilan den Plan. Welnu: een telefonische mededeling uit Den Haag stelde ons er van op de hoogte, dat vandaag deze maquettes naar Zeeland komen. Terecht stelt men zich namelyk op het Binnenhof op het standpunt, dat Zeeland, waar het Drie Eilanden Plan wordt uitgevoerd en waar men toch het nauwst betrokken is by de uit voering van het Deltaplan, het eerst met deze rydende maquettes kennis moet kunnen maken. Zeeland heeft recht op deze primeur, zo deelde het hoofd van de afdeling Maquettebouw van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat ons mede. Wij onderschrijven zyn woorden volkomen. Een geluk is, dat men deze ma quettes rijdend heeft gemaakt. Zij zijn namelijk gemonteerd in van een speciale carrosserie voorziene grote legerwagens. Ware dat niet het geval geweest, dan zou men pas we ken later deze fraaie kunstwerken aan het Nederlandse volk hebben kunnen tonen. GOES, MIDDELBURG, VLISSINGEN Thans zullen zy om elf uur in Goes arriveren en nadat het gemeentebe stuur er kennis van heeft genomen, tot 13 uur op de Markt voor een ieder ter bezichtiging zijn. In Middelburg, waar het markt is, en waar de maquettes om 13.30 uur zullen arriveren, is expositie op de Markt een volslagen onmogelijkheid. Hier heeft men de rustige en fraaie binnenplaats van de Abdij, waaraan de Provinciale Bibliotheek is gele gen, daartoe uitgekozen. De maquet tes zullen er tot 15.80 te bewonderen zijn. Ten slotte zullen de maquettes om 16 uur in Vlissingen te bewonde ren zyn en wel op de Boulevard bij de Leeuwentrap. Ook de gemeentebe sturen van Middelburg en Vlissingen bezoeken de maquettes. Helaas was liet onmogelijk om ook Zeeuwsch Vlaanderen aan te doen, evenmin als Schouwen-Duiveland en Noord Beveland. Die komen echter weldra aan de beurt: als Amsterdam en Den Haag de maquettes hebben bewonderd. WARE KUNSTWERKEN Ware kunstwerken zijn deze ma quettes. Zy zijn uitgevoerd in plastic en met behulp van met infrarode stralen vervaardigde lucht-foto's. Zo nauwkeurig geven zij het beeld weer van het landschap, dat men er de kleinste details in kan waarne men met behulp van een sterke loupe. Daar men er de vermoedelijke hoofdwegen op geprojecteerd heeft, en de plaats waar de dammen, wel ke de zeegaten afsluiten zo nauwkeu rig mogelijk heeft bepaald, natuur lijk is daaromtrent binnenskamers op het departement van Waterstaat veel meer bekend, dan in het rapport de Deltacommissie wordt toegegeven zal wellicht meer dan een grote ver rassing het resultaat van deze expo sitie zijn. Meer wenste men ons in Den Haag bij telefonische informatie niet te onthullen. In. ieder geval: de maquet tes komen. Zou het geen aardig idee zijn, als het onderwijzend personeel der lage re scholen in Middelburg, Vlissingen en Goes deze gelegenheid eens spon taan aangreep en de jeugd deze ma- Ubi bene, ubi patria, oftewel: Aan de jeugd is de toekomst! En de jeugd die thans in de schoolbanken zit, zal later moeten wonen in een Neder land waarin Drie Eilanden Plan en Deltaplan vaderlandse geschiedenis zyn geworden! Ier, met 23 man aan boord, over het hoofd gezien. Deze treiler was, even als 28 Amerikaanse meteorologen en 236 inboorlingen op de eilanden Ron- felap, Rongerik en Uterik, door ra io-actief stof getroffen. Strauss voegde hieraan toe, dat geen der Amerikanen of inboorlingen nadelige gevolgen ervan had ondervonden. De indruk dat een gehele atol of zelfs grote eilanden bij de proeven zijn vernietigd, noemde Strauss on juist. Het was accurater om te spre ken van een vernietigd rif. Maarschalk Juin van functies ontheven De Franse regering heeft in de af gelopen nacht bekend gemaakt, dat maarschalk Alphonse Juin is onthe ven van zijn functies van vice-voor- zitter van de hoge raad van de strijd krachten en permanent adviseur der regering inzake de nationale verde diging. Maarschalk Juin is van genoemde functies ontheven wegens „gebrek aan militaire discipline". De Franse maarschalk Juin, die zich tegen het Europees Verdedigingsver drag uitsprak, verscheen Woensdag avond niet voor een bijeenkomst met premier Laniel, die op 7 uur was vast gesteld ten huize van Laniel. Ver wacht werd, dat Juin door Laniel be rispt zou worden voor zijn jongste uitlatingen. De Franse minister van defensie, Pleven, die aan het onderhoud van Laniel en Juin zou deelnemen, kwam ongeveer half acht ten huize van La niel aan. Onmiddellijk daarna vertrok ken Laniel en Pleven naar het Elyssee, de ambtswoning van president Coty. DE VERWACHT: BUIEN. Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in tempe ratuur. 2 April Zon: Maan: ZON EN MAAN. Op; Op: 6.15 5.22 Onder: 19.14 Onder: 18.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1