Ernstige ontstemming onder raadsleden van Kortgene LEZERS SCHRIJVEN WALCHEREN TENTOONSTELLING NEDERLANDS FABRIKAAT IN ZIERIKZEE VERLAGING VAN PERCENTAGES VERMAKELIJKHEIDSBELASTING GATEN IN STRAATWANDKADEN MIDDELRIÏRG WORDEN GEDICHT DINSDAG 30 MAART 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HEFTIGE DISCUSSIES TIJDENS RAAD Waarom werden zij niet gekend in oprich ting-Commissie Drie Eilanden-Plan Tijdens de raadsvergadering te Kortgene op Maandagmiddag is het tot langdurige en somtijds vrij hef tige discussies gekomen over de op richting van een commissie op Noord- Beveland in verband met het Drie-ei landen-plan. Met name werd gedebat teerd over de vraag, wie in deze com missie zitting moeten nemen. Aanlei ding tot deze gedachtenwlsseling was het feit, dat zeer onlangs te Kortgene besprekingen zyn gevoerd tussen de hoofddirectie van de Rijkswaterstaat enerzjjds en vertegenwoordigers van polderbesturen, land- en tuinbouwor ganisaties, de vrye handel, coöperatie en enkele Noord-Bevelandse gemeen ten anderzijds, over het op handen zijnde Drie-eilandenplan. Deze bespre kingen droegen een zeer vertrouwe lijk Karakter en slechts voor een klei ne kring werd toen door ir. H. L. M. Dibbits van het Technisch Bureau der Domeinen een uiteenzetting over de plannen gegeven. Tijdens deze be spreking werd het initiatief genomen tot oprichting van een commissie op Noord-Beveland, welke zal bestaan uit deskundigen uit diverse groepe ringen. De heer M. v. d. Weele (C.H.) was het met deze gang van zaken in het geheel niet eens en uitte daarop felle critiek. Volgens hem was het op zyn plaats geweest, dat ook de raadsleden kennis hadden kunnen nemen van hetgeen werd besproken. De heer v. d. Weele merkte m dit verband nog op, dat het uiteindelijk de gemeente besturen op Noord-Beveland zullen zijn, die mede zullen moeten beslis sen over de belangrijke kwesties in de komende jaren. Hy was in het ge heel niet te spreken over de huidige gang van zaken en zeide de indruk te krijgen dat de Kortgeense gemeen teraad alleen maar in onbelangrijke gevallen wordt gekend. De voorzitter, burgemeester A. A. Schuit, bestreed dit ten sterk ste en zeide, dat de samenstel ling van genoemde commissie RAAD ZOUTELANDE Gemeente voldeed niet aan eisen Onveranderde legesgelden op kampeervergunningen Maandagavond kwam de gemeen teraad van Zoutelande in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester D. Kodde. Een verzoek was ontvangen van het schoolbestuur om medewerking voor de bouw van een nieuwe school. Dit werd in handen gesteld van B. en W. Aan het schoolbestuur werd een voorschot verleend van 3048 voor de leerlingen en 400 voor de vak- onderwijzeres. De jaarlijkse bijdrage aan het Koningin Wilhelminafonds werd niet verhoogd. De raad gevoel de er niets voor om toe te treden tot het Nederlands Wegencongres. Voor verbetering van een particuliere woning werd 1/3 beschikbaar gesteld onder voorwaarde, dat het Rijk 2/3 voor zyn rekening neemt. De ge meente garandeerde de geldlening voor de uitbreiding van de rusthui zen van de stichting Rusthuizen Wal cheren. Op het verzoek van de heer A. Koppejan om de legesgelden voor kampeervergunningen te verlagen, werd door de raad afwijzend beschikt. De raad verzocht B. en W. met na druk deze kwestie nader te bezien om de onbillijkheid ten opzichte van de erkende kampeerterreinen weg te nemen. Volgens G.S. is door de raad niet voldaan aan hun eisen betreffende het uitbreidingsplan, daarom zal dit thans door G.S. worden vastgesteld. De raad ging hiermede niet accoord en zal dit besluit aan de Kroon ter vernietiging voordragen, omdat de eisen financieel niet na te komen zijn. Tegen de verhoging van de wedden van de wethouders en de ontvanger werden door de raad geen bezwaren ingebracht. De heer G. Zachariasse werd op diens verzoek eervol ontslag verleend als grafdelver. In zijn plaats werd benoemd de heer J van Sluys. In de rondvraag drongen de raads leden aan op het beter schoonhouden van de straten en op omheining van de vuilnisbelt. Grijpskerke Uitvoering „Halleluja" De Chr. zangvereniging „Hallelu ja" te Grijkskerke gaf haar uitvoe ring in „Het Woonoord". De heer F. Dronkers opende de avond met samenzang en gebed, waarna het Bondslied werd gezongen. Een aan tal mooie liederen werd vervolgens ten gehore gebracht. Na de pauze werden nog enkele vrolijke liederen uitgevoerd. Ds. J. Wisse sprak het slotwoord. niet tot de competentie van de raad behoort. Het betreft hier immers een zuiver eilandelyk be lang. De heer Van der Weele ver klaarde hiermede het niet eens te zijn en meende dat de raad in be langrijke dingen veel te weinig gehoord worat. De heer J. Breure, (S.G.P.) vond, dat de heer v. d. Weele geiyk had en merkte op, dat de raad geregeld voor voldongen feiten worden gesteld. „Al les wat te raadsleden dan te doen heb ben is ja te knikken", aldus spr. De heer Breure vond het uitermate be vreemdend van de man on straat te moeten horen, wat er tijdens de bij eenkomst over het Drie-eilandenplan besproken is. De heer M. van Hee (V.V.D.) wees er op, dat alle raadsleden van Wisse- kerke en Kortgene begrypelykerwyze zeer geïnteresseerd zyn in alles wat het Drie-eilandenplan aangaat. Het ware zeker juist geweest om hierover aan de raadsleden medede lingen te verstrekken. Het is als raadslid beslist onplezierig om van dergelijke belangrijke mededelingen verstoken te blijven. De voorzitter merkte op, dat het hier een geheel onofficiële commissie betrof, welke tenslotte toch met ad viezen en voorstellen bij gemeentera den terecht moet komen. De heer v. d. Weele achtte de gehele gang van zaken onjuist en wilde het initiatief tot het oprichten van een commissie van de raad uit laten gaan. By een dergeiyke commissie, bestaande uit raadsleden, zou dan 'n vyftal terzake deskundigen gevoegd kunnen worden. Dit voorstel was echter niet voor uit voering vatbaar, zo zeide de burge meester. De heer Z. C. Salomé (P.v. d.A.) trachtte de moeilykheden op te lossen door met een tussen-voorstel te komen. Aan de te vormen com missie behoefde z.i. niets veranderd te worden, maar hy stelde voor dat zy met ieder voorstel of conclusie by de betreffende gemeenteraad zal komen ter nadere bestudering of beslissing. Ook deze oplossing bleek niet accep tabel. Ten slotte zeide de voorzitter, op de komende vergadering ter oprich ting van de eilandcommissie te willen suggereren, dat alle raadsleden van Wissekerke en Kortgene in de diver se secties zullen worden opgenomen. Men noemde dit de beste oplossing, hoewel men er niet geheel door bevre digd was. DE STEIGERDAM. De heer Z. C. Salomé informeerde nog naar de verlichting van de stei ger dam, welke zaak in een impasse is geraakt. De laatste vergaderingen is hierover steeds gediscussieerd, ech ter steeds zonder tot een oplossing te komen. G. S. hebben te kennen gege ven over deze zaak een mondeling on derhoud te wilen hebben met de Kort geense raadsleden. De heer Salomé merkte tenslotte nog op, dat hy hoop te, dat deze zaak weer niet op de lan ge baan geschoven zou worden en dat niervoor eindelijk eens een oplossing zou komen. Middelburg Benoeming leraren Avond school Nijverheidsonderwijs B. en W. van Middelburg stellen voor de volgende leraren by de Avondschool voor Nyverheidsonder- wys te benoemen voor het tydvak 1 October 1953 tot en met 30 Septem ber 1954: C. W. Heeren, electromon- tage; G. de Ru, Nederlands, tech nisch schetsen en maatschappyleer; A. de Muynck, vaktekenen (voor schildersM. van Strien, construc tieleer en vaktekenen (timmerlie den) H. Goldenbeld, natuur- er werktuigkunde en materialen- en ge- reedschapsleer; P. Geelhoed, stelkun de; J. Boon, vaktekenen, calorische werktuigen; M. C. Deurloo. maat schappijleer en stelkunde; W. A. van der Linde, rekenen; G. A. Nyenhuis, werktuigkunde, materialen- en ge- reedschapsleer, electriciteitsleer en vaktekenen aan electriciens; K. Boot. werktuigkunde en H. de Vries, elec triciteitsleer aan electriciens, de laatste voor de periode 1 October '53 tot en met 31 Januari 1954. Tevens wordt voorgesteld de volgende lera ren aan deze school vast aan te stel len met ingang van 1 October 1953: W. A. van der Linde. Nederlands en maatschappyleer en P. Geelhoed, eveneens Nederlands en maatschap pyleer De benoeming van de heer P. 1. Verhage tot tyaelyk directeur van de school per 1 October kan nog niet ge schieden, omdat over het tydstip, WEiarop zyn tijdelijke aanstelling moet eindigen, met de minister nog geen overeenstemming werd verkregen. Het ligt in het voornemen van het college te bevorderen, dat de nieuwe directeur van de Technische School, de heer W. Huisman, met ingang van 1 October a.s., de datum, waarop de nieuwe cursus aanvangt, tot direc teur van de Avondschool wordt be noemd. Tentoonstelling tekenwerk In het gebouw van de Technische School aan het Molenwater te Mid delburg werd Maandagavond een ten toonstelling gehouden van tekenwerk van de leerlingen der Avondschool voor Nijverheidsonderwys. Dit schiedde ter gelegenheid van het feit, dat de cursus 19531954 is beëindigd. Ook nu weer was het algemene beeld van de expositie zeer gunstig. De do centen kunnen, naar men mag aanne men, over de prestaties van hun leer lingen tevreden zijn. Een aantal teke naars had affiches ontworpen, waar van een groot deel zeker geslaagd mag heten. Vooral het werk van en kele vry jonge knapen met het pen seel moet hier vermeld worden. Ook het „vakwerk" was uitstekend ver zorgd. De ter bezichtiging liggende bouw- en projectietekeningen getuig den van een grote mate van precisie arbeid en eigen voorstelingsvermo- gen. Een en ander deed deze jaarlyk- se expositie die wel 'n drukker be zoek verdient ook thans uitste kend slagen. „Een mens was te veel" Uitgaande van de Chr. vereniging ot verpleging van behoeftige chroni sche zieken „Het Zonnehuis" werd Maandagavond in de Bogardzaal te Middelburg de film „Een mens was Interessante expositie voor jong en oud Zaterdagmiddag werd in „Het Huis van Nassau" te Zierikzee officieel ge opend de tentoonstelling Nederlands Fabrikaat, welke daar tot en met Donderdag 1 April wordt gehouden. De heer P. K. Polderman herinner de er namens het departement van Onderwijs, K. en W. aan, dat deze tentoonstelling reeds in 1953 in Zee land gehouden zou zijn, maar de ramp verydelde dit. Zierikzee i3 (na Middelharnis) de tweede rampge meente, die wordt bezocht en spreker noemde het verheugend, dat alle Zie- rikzeese scholen toegezegd hebben de expositie te bezoeken. Namens het gemeentebestuur zeide wethouder R. Gerritsen overtuigd te zyn van het belang, dat de jeugd bij deze tentoonstelling heeft. Hij deed een beroep op de V.N.F. haar mede werking te verlenen by het vestigen van kleine industrieën in Zierikzee. De heer Polderman zegde toe hier over met de betrokken afdeling te zullen spreken te veel" vertoond. Deze rolprent, die sepciaal voor de vereniging door de cineast Rudi Hornecker werd ver vaardigd. vraagt aandacht voor het werk van „Het Zonnehuis", zonder nu direct een propaganda-film te zijn. Het verhaal is dat van een jonge vrouw, die lydt aan een chronische ziekte. Deze kwaal veroorzaakt, dat zij overal als een uitgestotene wordt beschouwd, hetgeen des te meer in druk op haar maakt, daar zij een ar tiste is en gewend in het volle leven te staan. De hoofdrolspeelster wordt naar mate de film verstrykt hoe langer hoe meer „een mens te veel". Bouw transformatorhuisje B. en W. van Middelburg achten het gewenst, dat het deel van het ka belnet, dat de binnenstad van elec- triciteit voorziet, enigszins ontlast wordt. Daartoe stelt het college thans voor aan de Schoorsteenvegerssingel een nieuw transformatorhuisje te bouwen. De ontworpen plaats van dit huisje brengt met zich mede, dat een noodzakelijke sectionering van het kabelnet mogelijk wordt, alsmede de ontlasting van de transformator ruimte aan de Kousteensedyk Het gehele werk zal 25.000 vergen, als volgt te verdelen: bouw transforma torhuisje 6.500, electrisehe verlich ting 5.500 en kabelwerk 13.000. RAAD KOUDEKERKE Komt er een badhuis? In de Maandagmiddag onder voor zitterschap van burgemeester J. L. Dregmans gehouden raadsvergadering van Koudekerke werd uitvoerig discussieerd over het niet van toe passing verklaren van de woonruimte- wet 1947. De voorzitter zeide, dat de wet een „noodzakelijk kwaad" is, dat men echter niet kan missen. Vooral niet omdat de woningnood tot een chaos oreigt te leiden. Besloten werd aan Ged. Staten te berichten, dat het van weinig verantwoord huisvestings beleid zou getuigen, indien de wet voor de gemeente Koudekerke geheel of ge deeltelijk niet van toepassing zou worden verklaard. Aan de schoonhoudster der open bare lagere school werd met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag ver leend. Met algemene stemmen werd tot bestuurslid van de stichting „Ve- bena-bos" benoemd de heer P. J. Kam- bier uit Vlissingen. Dit ter voor ziening in de vacature dokter M. J. Mazzola. Op een verzoek van het be stuur van de vereniging Hervormde Christelijke School om medewerking te verlenen voor de aankoop van een stofzuiger ten behoeve van het schoon houden der school werd gunstig be schikt. De vereniging voor Veilig Ver keer te Middelburg kreeg een sub sidie van f 25.per jaar toegekend. De raad ging accoord met deelneming *in een door gemeente Oost- en West- Souburg verleende garantie. De voorzitter deelde mede, dat de salarissen van de wethouders met in gang van 1 Januari jl. verhoogd waren met f 75 per jaar. In de rondvraag vroeg de heer Flip- se of er verandering kon komen in de levensgevaarlijke overgang rijwielpad trottoir aan de Middelburgseweg. Op deze plaats is een waarschuwingsbord geplaatst, maar er wordt een onder zoek ingesteld naar de mogelijkheid tot verbetering. Wat de kwestie van de Stationsstraat betreft, deelde de voorzitter op een vraag van de heer Flipse mede, dat Bouw- en Woningtoezicht de situatie ter plaatse zal opnemen. De heer J. Vos zag graag een lantaarnpaal ge plaatst op de hoek van Landlust. Dit zal nader bekeken worden, evenals het plaatsen van een lantaarnpaal bij het Ambonezenkamp. Op een vraag van de heer W Touw over de reiningsdienst deelde de voor zitter mede. dat binnenkort een af doende regeling voor het verwerken van huisvuil zal worden getroffen, waarschijnlijk in samenwerking met Middelburg en Vlissingen De kwestie wordt nog bestudeerd. Op een vraag van de heer Touw zeide de voorzitter, dat er een moge- lijkheid is, dat er een badhuis komt. De heer Touw vroeg voorts aandacht voor het verkeer in het dorp en be pleitte het verkeer links buiten het dorp om te leiden. Dit zal nog nader bestudeerd worden. Serooskerke (W.) Verkoop grond industrieterrein Aan de heer P. Meijers te Seroosker ke (W.) werd met ingang van 1 Fe bruari 1953 door de gemeente Middel burg ongeveer 1377 m2 grond op het groot-industrieterrein aan de Klevers- kerseweg te Middelburg in huur uit gegeven. De huurder heeft thans ver zocht deze grond te mogen kopen, met uitzondering van een gedeelte, waarop een aan te leggen weg is geprojecteerd. De vastgestelde koopprijs bedraagt f 9 per m2. B. en W. stellen voor de grond voor f 9477 te verkopen. Ook motorclubs In uw blad van 11 Maart 1.1., werd In de „Kantlijn" gemeld, dat bestaan de autoclubs in den lande het leven onmogelijk gemaakt wordt, doordat de regering een verbod heeft uitge vaardigd voor alle ritten, welke deze clubs steeds organiseerden. Als reden wordt daarvoor opgege ven, dat de wegen door dergelijke ritjes ontzettend te lyden hebben. Momenteel kunnen echter no<» rit ten gereden worden, doch het aan vragen van toestemming daarvoor vergt zoveel tyd, dat elke club wel een speciale kracht daarvoor in dienst zou moeten stellen. Als voorbeeld werd gesteld, dat de land- en luchtmacht in de gelegen heid is om zonder verdere toestem ming wel ritten te organiseren waar bij voor duizenden guldens schade aan de wegen werd berokkend. Het verbod van de regering oe- treft echter niet alleen de auto clubs, doch ook de motorclubs rit ten welke uitsluitend met solo-mo toren gereden kunnen worden, val len onder hetzelfde wetsartikel. Wat zou een motorrywiel met een eigen gewicht van ten hoogste 200 kg voor schade aan de tegenwoor dige wegen kunnen veroorzaken? De moord op de autoclubs kan belachelijk zijn, maar de moord op de motorclubs dan toch des te be lachelijker en nog pijniyker te noe men als men er de kostbare auto sport van land- en luchtmacht naast stelt. Bestuur M.C. „De Zeeuwen" Middelburg. De melksaiiering In de kantlijn van Zaterdag 27 Maart, wordt o.m. gesproken "over de mclksancring, die volgens de schryver, dreigt te ontaarden in een dwangsysteem. Het verzet daartegen, dat in hoofd zaak geleid wordt door het dagblad „De Telegraaf" en speciaal gericht is tegen de sanering in de steden Utrecht en Dordrecht, gaat de vorm aannemen van een hetze. Ook de kantlynschrijver, die anders zo rustig en gemotiveerd de dingen onder de loupe neemt en ze van commentaar voorziet, speelt dit keer geen onge- vaariyk spel. Ik kan moeilyk aanne men dat net de roeping is van de pers, om onnodige onrust te verwek ken. Enkele dingen, door hem ge noemd, vragen om een nadere toe lichting en uiteenzetting. Wat de sa nering in de hoofdstad onzer provin cie betreft, mag gerust gezegd wor den, dat deze reeds meer dan vyf jaar zonder mankeren functionneert, maar dat een sanering zonder een tikkeltje dwang onmogelijk is, is voor ieder duidelijk. Bij herverkaveling van de gronden is zelfs het dwangsysteem noodzakelijk. Wij hebben in Middel burg niet de wijkindeling, maar de sector-indeling en juist deze waar borgt nog voldoende keuze voor het publiek. Dat wijkindeling tot span ningen leiden zou, was te voorzien Dat het voor het publiek niet gemak- kelyk is om van leverancier te ver anderen, geef ik toe, dat ging voor de sanering vlotter, maar dat de sa- neringsconïmissie hierover beslist, is niet juist. Dit behoort tot de compe tentie van de vertrouwenscommissie, die hier ter plaatse is samengesteld uit vyf leden, waarvan "rie uit de burgerij. Dat de saneringscommissie haar best doet om de belangen van de slijters te behartigen, neemt nie mand ze kwalijk, maar zij doet ook nog meer. Zij dringt er voortdurend op aan by de leveranciers, dat zy op de meest juiste wijze hun cliëntèle bedienen moeten en ik geloof vast, dat wy er door de sanering op vooruit gegaan zyn met de bedie'ning. Ten slotte hoop ik dat de melkhandel niet te veel in de belangstelling staat van de kanilynschryver, want net fabeltje van het „grote inkomen" der slyters, doet nog steeds de ronde on is voor ons nu niet bepaald prettig. J. PIETERSE, secretaris sanerings-commissie en lid van de vertrouwenscom., Middelburg. Naschrift der Redactie. In de Kant lijn komen nationale èn Zeeuwse pro blemen ter sprake en als de melk- sanering, die inderdaad in Middelburg reeds verscheidene jaren voor zover ons bekend goed werkt, niet alleen in „De Telegraaf", maar ook in het parlement stof tot spreken levert, wordt daarmede dit probleem op nieuw actueel. Er is zelfs een mi nisterieel onderzoek aanstaande Het bedoelde fabeltje was afkomstig van de voorzitter van een melksly- tersorganisatfe, die zyn eigen leden kapittelde. Niet in Zeeland overigens. En wat de sanering zelve betreft, zij is ons, helaas, niet sympathiek. Van wege het dwangelement, dat staat tegenover de vraag of de sanering een algemeen belang of een siyters- belang is. VOORSTEL B. EN W. MIDDELBURG Voor bioscoop voorstellingen De Middelburgse gemeenteraad be sloot op 7 October 1952 de belasting percentages voor bioscoopvoorstellin gen van 45 en 35 te verlagen tot 35 en 25. Dit besluit werd nog niet ter Ko ninklijke goedkeuring voorgedragen, omdat de minister van Binnenlandse Zaken wilde wachten op een ingesteld onderzoek naar de rentabiliteit van het bioscoopbedrijf, in het algemeen. Dit onderzoek is thans beëindigd en de minister kwam tot de conclusie, dat de overwegingen, die in 1947 en 1948 hebben geleid tot het gemaakte onder- Oost- en West-Souburg Geslaagde uitvoering ,,De Jonge Zangers" Het kinderkoor „De Jonge Zan gers" onder leiding van de heer Ab. Lichtendahl. gaf in „De Zwaan" te Souburg een geslaagde uitvoering, waarvan een talrijk publiek genoot. Zowel klasse A als B oogstten veel succes. Na de pauze werd net kinder zangspel in twee bedrijven „Zigeuner leven' opgevoerd. Aan het geheel was bijzonder veel aandacht besteed en speciaal het spel van de kleine Magda Reyerse, aie de rol van het vermiste kind vervulde, was zeer goed. Decors en costuums waren keu rig verzorgd. De voorzitter, de heer Passenier, sprak voor de aanvang een welkomst woord in het byzonder tot de heer J. de Priester, wethouder en de oud directeur, de heer H. K. van Duy- venvoorde. Aan het slot sprak hy woorden van dank tot de heer Lichtendahl voor de uitstekende leiding. Mevrouw Lich tendahl mocht bloemen in ontvangst nemen. De heer Aspeslagh kreeg een woord van dank en een rokertje voor de vervaardiging van de decors. Met een gezellig kinderbal werd deze goed geslaagde avond gesloten. scheid in de belastingen thans niet meer gelden. De bewindsman heelt medegedeeld, dat hij verordeningen met betrekking tot verlaging van het belastingpercentage voor bioscoop voorstellingen ter goedkeuring zal voordragen. Het In 1952 genomen be sluit had de gemeenteraad inmiddels weer ingetrokken. B. en W. stellen thans voor, mede op grond van het door de minister medegedeelde de per centages opnieuw te verlagen. De belastingopbrengst van de Mid delburgse bioscopen was in dc jaren '51 tot en met '53 resp. f H0.2Ö2, t 30.784 en f 29 077, hetgeen een gemiddelde van f 30 041 per jaar te zien geeft. Hef fingen van 45 pet. kwamen tot dusver niet voor Indien het heffingspercenta ge niet 35 doch 25 was geweest zou de gemiddelde opbrengst pel jaar f 21.458 hebben bedragen Hieruit concluderen B en W.. dat met een vermindering van de opbrengst per jaar met f 30.041 f 21.458, zijnde rond f 8600. Het col lege vindt in een en ander aanleiding om de opbrengst van de vermakelijk heidsbelasting voor 1954 opnieuw te ramen De opbrengsten over de jaren '51 tot en met '53 waren resp f 49.396 54. f 52.937 90 en f 57.103.71. hetgeen een gemiddelde van f 53.140 oplevert De teruggaven over dezelfde jaren be droegen resp. f 6802.26, f 5823.58 en f 9079.18; gemiddelde dus f 7235. B. en W stellen nu voor de raming voor 1954 op f 53 500 te bepalen. Van dit bedrag wordt dan afgetrokken de derving van de opbrengst tengevolge van de voorgestelde verlaging, zijnde f 4600 Oorspronkelyk was f 52 000 ge raamd beide laatste getallen geven een verschil van f 3100 te zien Tevens achte het college de geraamde terug gave van deze belasting van f 6000 te brengen op f 7000, gezien het genoem de gemiddelde zodat uiteindelijk de gemeente een nadeel van t 4100 lijdt Het college ziet geen middelen voor de opheffing van dit nadeel, maar het voornemen bestaat by de binnenkort te voeren onderhandelingen over ver hoging van de uitkering uit het ge meentefonds deze kwestie tex sprake te brengen. Voorstel B. en W. voor verkoop betrokken gronden Op de nog openliggende terreinen aan de Rouaanse- en de Rotterdamse Kaai te Middelburg is men thans be gonnen met de bouw van étage-wo ningen, waardoor ook in dit deel van de stad de laatste gaten in de straat» Vlissingen Vriendschappelijke handbal wedstrijd Op het handbalterrein aan de Bos weg te Vlissingen werd Zondag een vriendschappelijke handbalwedstryd gespeeld tussen een niet volledig Ma rathon en een elftal samengesteld uit scholieren van de diverse mid delbare scholen te Vlissingen. In een aardige en aantrekkelijke wed- stryd won Marathon met 127. Oostkapelle Vergadering .Vrederust" De afdeling Oostkapelle van de Stichting „Vrederust" mm in jaar vergadering byeen in de consistorie der Ned. Herv. Kerk. De leiding be rustte by de tweede voorzitter, ds. E. Richard. De jaarverslagen werden uitgebracht, waaruit o.m. bleek dat de afdeling 240 leden telt en dat in 1953 werd afgedragen een bedrag van f 282,75. De aftredende bestuursleden ds. Richard en de heer M. Kwekke- boom, secretaris, werden herkozen. Dokter P. Bom hield een interessante inleiding over „Hypnose". Ritthem „Oranje boven" hield feestavond De Oranjevereniging „Oranje Bo ven" te Ritthem bood haar leden een feestavond aan. De heer Joh. de Vis ser. voorzitter, verwelkomde in zijn openingswoord in het bijzonder burge meester P Daniëlse en de beide wet houders, wien hij dankte voor de mede werking Hij deelde voorts mede, dat het aantal leden is gestegen van 50 tot 114. Gaarne zag de voorzitter ook een grotere belangstelling op de ver gaderingen, waar vaak maar weinig mensen tegenwoordig zijn. Daarna gaf de heer De Visser het woord aan de heer Adr. Dellebeke, on der wiens leiding het Revue-program ma „Sterrenregen" werd opgevoerd. Het programma bestond uit verschil lende schetjes, die goed gespeeld wer den. Ook de „Dorpskapel" (een groep uit O.N.D.A.) speelde onder leiding van de heer C. Cevaal, op verdienste lijke wijze enkele nummers. Solo zang met piano-begeleiding vulde de tijd tussen de schetjes. Het was een zeer geslaagde avond. Westkapelle GESLAAGDE UITVOERING. De accordeonvereniging „Crescen do" uit Vlissingen gaf te Westkapel le een geslaagde uitvoering in het verenigingsgebouw. Er bestond hier voor weinig belangstelling. Het pro gramma was uitstekend. ïn 't jeugd- febouw werd door de toneelclub „On er Ons" uit Oostkapelle een opvoe ring gegeven „Wie zonder zonde is". Ook hier was de belangstelling matig. 31 Maart Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER U.+N.A.P. U.+N.A.P. U.—N.A.P. 11.46 12.13 12.42 0.21 0.40 1.65 1.86 2.00 0.99 1.19 13.01 13.16 1.30 1.52 5.34 5.50 6.27 6.18 6.25 1.81 2.03 2.18 1.54 1.79 U.N-A.P. 18.05 1.72 18.22 1.93 19.00 2.09 18.44 1.38 19.04 1.64 wand zullen worden gedicht. De N.V. Aannemersbedryf R. J. Jansen en Broek verzocht onlangs het gemeen tebestuur, namens het Algemeen Mijnwerkersfonds van de steenkolen mijnen in Limburg, deze gronden te mogen kopen, teneinde hierop in to taal 34 étagewoningen te bouwen. Daarop heeft de gemeente op haar naam een Rijksbijdrage gevraagd voor de bouw van 26 woningen; voor de resterende woningen kon geen steun worden aangevraagd, wegens het ontbreken van het benodigde bouwvolume. Deze steun werd door de minister toegekend, zodat naast de grond ook de Rijksbijdragen aan het Mynwerkersfonds dienen te wor den overgedragen. Reeds eerder wer den pogingen gedaan om deze gaten vol te bouwen, maar de aan de te her bouwen panden gestelde eis van grote gevelhoogte, bleek fnuikend voor her bouw van afzonderlijke panden door particulieren. B. en W. juichen het toe, dat thans deze gaten opgevuld zullen worden door middel van de bouw van étage- woningen; het college stelt dan ook voor, de grond te verkopen voor een bedrag van 15.247. In de over te dragen grond is be grepen het perceel op de hoek Rou aanse Kaai-Dwarskaai, dat eigendom van de gemeente was geworden door de aankoop van twee inmiddels ge sloopte panden. De totale koster van aankoop e.d. minus de opbrengst van het slopen hebben 9.849,04 Be dragen. voor welk bedrag een opper vlakte van 300 m2 grond werd ver kregen. Van deze oppervlakte wordt 20 m2 afgesneden, 'ten behoeve van de verbetering van de betrokken straathoek, hetgeen 656.60 zal kos ten. De resterende oppervlakte wordt overgedragen voor 12.50 per m2, in totaal 3o00. Het verlies op de grond bedraagt voor de gemeente 5.692,44 in totaal. De hoekverbetering kan in 1 jaar ten laste van de dienst 1954 worden afgeschreven, terwijl voorge steld wordt het verlies op de grond- verkoop in drie jaar. te beginnen met 1954, af te sehryven. Officiële publicaties. Toelatingsexamen opleiding vroedvrouwen Op 22 April a.s. wordt net schriftelijk gedeelte van het toelatingsexamen afge nomen voor de kweekscholen voor vroed vrouwen. welke zijn gevestigd te Rotter dam en te Amsterdam. De nieuwe cursui vangt aan omstreeks 1 September as. Duur van de opleiding: 3 jaar Minimum leeftijd voor toelating: 19 jaar. Kosten der opleiding voor Inwonende leerlingen 200.— per jaar. Nadere Inlichtingen verstrekt de voorzitter dei examencom missie dr. C. Banning, geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid. Parkweg 12, Scheveningen. De candi- daten moeten zich vóór 10 April a.s. aan melden bij de voorzitter voornoemd. Marktberichten ROTTERDAMSE VEEMARKT. 29 Maart. Aanvoer in totaal 1764 stuk/ Vette koeien en ossen 1035 varkens 729. Vette koeien per kg. In et Ie kw 2.30 —3.02. 2e kw. 2.62—2.82, 3e kw 2.42—2.60. Varkens (lev gew.) per kg In ct. Ie kw. 1,93, 2e kw 1.91. 3e kw 1.b7 Vette koeien onveranderd, prima's bo ven notering. Varkens (lev. gew.) niet geheel prijshoudend VISMIJN TB VEERE. 29 Maart. Export garnalen 525 kg: 1.4» -1.54 Schar 34 kg: 30-42: Bot 11! kg: 25 —33; Schol 7 kg: 35: Middel tong 18 kg: 89—1.69; Rog 61 kg: 36—66; Kabeljauw 9 58—76.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5