Engeland en Frankrijk willen uitbreiding Oost-Westhandel Maarschalk Juin keerde zich tegen het Europese leger TOCH IS 'T ZO! MELKFABRIEK BOYCOTTE TWEE NIET-SANERENDE MELKBOEREN BRANDEND BRITS SCHIP IN VOLKOMEN RUST ONTRUIMD D CHURCHILL SPREEKT HEDEN OVER DE ATOOMPROEVEN DINSDAG 30 MAART 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 CONFERENTIE TE LONDEN Herziening van de lijst der „strategische" goederen Harold Stassen, de directeur van het Amerikaanse bureau, dat belast is met de uitvoering van de programma's voor hulpverlening aan het buiten land, heeft Maandag in een conferentie met Engelse en Franse ministers te Londen verklaard, dat Amerika bereid is tot een zekere herziening van de lijst van goederen, die vallen onder het verbod inzake de levering van strategische goederen aan de communistische landen. De Amerikaanse re gering kan echter geen volledige opheffing aanvaarden van het leverings verbod inzake goederen, die voor oorlogsdoeleinden kunnen worden ge bruikt. t een periode van 3 jaar te verlengen, nadat enige wijzigingen zijn aange bracht. De wijzigingen, die president Eisenhower wil voorstellen, zouden o.m. een zeer kleine verlaging van de Amerikaanse invoerrechten inhouden. De bijeenkomst, die Maandag is ge opend en die 2 dagen zal duren werd bijeengeroepen ter bespreking van het voorstel van sir Winston Churchill om uitbreiding van de handel tussen Oost- en West Europa mogelijk te maken door beperking van de lijst der onder het verbod vallende goede ren. Stassen zette uiteen, dat een te ver gaande herziening van de lijst een zeer vijandige stemming in het Ame rikaanse Congres tengevolge zou heb ben. In de bijeenkomst zal worden nage gaan welke goederen van de lyst kun nen worden geschrapt. Zoals bekend heeft president Eisen hower zich vorige week reeds uitge sproken tegen een al te omvangrijke uitbreiding van de Oost-Westhandel. Van de kant der Europese staten heeft men de hoop gehad, dat de Ver enigde Staten bereid zouden zijn de transatlantische handel te vergemak kelijken, als een soort contra-presta tie tegenover het belemmeren van de Oost-W esthandel. President Eisenhower zal Dinsdag heden aan 't Congres een bood schap zenden over de buitenlandse economische politiek, die de Ameri kaanse regering van plan is te vol gen. Men meent te weten, dat het pro gramma van de president in grote lij nen geïnspireerd is door de aanbeve lingen van de commissie-Randall. Een van de voornaamste pimten is ver moedelijk de verlenging van de wet op de handelsovereenkomsten op ba sis van wederkerigheid, die in Juni a. s. ophoudt van kracht te zijn. Het zou de bedoeling zijn deze wet gedurende VVWwVVVWVVNV 773. Oorlogen, op een schaal zoals de Westerse wereld die in de laatste hal ve eeuw pleegt te voeren, kosten on voorstelbare bedragen, die door de ge compliceerdheid van onze samenle ving slechts bij ruwe benadering zijn te schatte i. We zullen ons niet bege ven op de weg die de Bank voor In ternationale Betalingen te Bazel ts in geslagen, toen die instelling een opga ve verstrekte van de tweede wereld oorlog, in welke opgave niet alleen de materiële kosten, maar ook de waar den van mensenlevens waren gekapi taliseerd. Overigens schenen de levens van 14 millioen gesneuvelde militairen en 20 millioen tijdens die oorlog gedo de burgers, geen hoge marktnoterin- gen fe genieten, wanneer we althans in aanmerking nemen dat de totale kosten die door de Bank aldus werden becijferd 800 milliard gulden lager lig gen dan de zuiver materiële bere keningen die door de American Uni versity werden opgesteld. Verlies aan levens, massaal leed en ellende, kunnen op geen enkele wijze in kosten worden uitgedrukt, gelijk ook de 60 millioen gewonde militai ren en de niet te schatten aantal len gewonde en zieke burgers op generlei wijze in een dergelijk cijfer kunnen worden uitgedrukt. De luttele posten die in een goed georganiseerde samenlevi/ng voor gesneuvelden of in validen worden uitgetrokken, mogen dan ook zeker niet onder de van wan smaak getuigende term „gekapitali seerde waarden van mensenlevens" worden samengevat. Maar goed, uit het zojuist genoem de verschil van 800 milliard gulden, kunt u in de eerste plaats reeds op maken, dat omtrent de kostenbereke ning van de laatste oorlog geen een stemmigheid bestaat. Vervolgens zult u waarschijnlijk tot de conclusie ko men, dat de diverse schattingen wel zéér ver uiteen liggen. Hoewel toege geven moet worden dat alle bereke ningen op dit terrein verschillen ver tonen, is het toch niet juist te menen, dat de globale schattingen elkaar veel ontlopen. Integendeel, zij zyn van dezelfde orde en bewegen zich zo ongeveer tussen 3600 en 4400 milliard gulden, waarbij dan nog een slordige 800 milliard gulden schade aan bur gerlijke eigendommen moet worden geteld. We menen met een bedrag van 5200 milliard gulden de totale schade wel zo ongeveer te hebben benaderd. Dat is een kapitaal van ongeveer 10.000 voor ieder gezin ter wereld Wat hiervoor tot stand gebracht had kunnen worden aan productieve werken laat zich gemakkelijk uit cijferen. De Nederlandse portie van 10.000 per gezin zou neerkomen op ongeveer 25 milliard gulden, een be drag dat merkicaardigencijs overeen komt met de schade-nota die aan het eind van de oorlog xoerd opgesteld. We zouden hiermee onze staatsschuld kunnen aflossen, maar we zouden ookenfin vult u hier alle nationale wensen maar in, want met deze som in handen kunnen zij alle verwezew- Ijkt worden! We spraken zojuist terloops over uitkeringen aan militairen en willen daarom 'eens een vergelijking trekken met de Romeinse soldaat van 2000 jaar geleden. H. Pétiüon. President Heuss tekende het E.V.G.-verdrag President Theodor Heuss heeft Maandag het E.V.G.-verdrag, krach tens hetwelk West-Dultsland een half millioen man voor het Europese le ger op de been zal brengen, gete kend, evenals de conventie van Bonn, die in ruil voor West-Duitslands hulp by de Europese verdediging de sou- vereiniteit in dat land zo goed als herstelt, wanneer het gehele ver dragsstelsel door alle deelgenoten is bekrachtigd. De conventie van Bonn behoeft thans alleen nog een Franse bekrach tiging. De twee andere onderteke naars, Amerika en Engeland, hebben haar reeds geratificeerd. Het E.V.G.-verdrag moet nog door Frankrijk en Italië bekrachtigd wor den. Het gevaar van de atoomproeven Professor Greene, specialist in de kernphysica van de universiteit van Cincinnati, heeft Maandag gewaar schuwd tegen atoomproeven en een onmiddellijke contróle geëist, „nu het noa tijd is". ie mensheid beschikt over genoeg jtbare nietigen. MOEILIJKHEDEN MET MELKSANERING Zware boeten geëist Maandagmorgen heeft de economi sche kamer van de Dordtse arrondis sementsrechtbank behandeld een strafzaak tegen de Dordrechtse Melk inrichting, die van overtreding van aritkel 2 van de „Zuivelverordening 1946 verplichte be- en verwerking van melk" beschuldigd werd. Dit bedrijf had namelijk op aan dringen van de saneringscommissie in Dordrecht aan twee melkhandelaren geweigerd, zoveel melk te leveren als zij nodig hadden, omdat zij niet met de melk sanering uilden meedoen. De handelaren meenden door de sa nering hun zelfstandigheid te verlie zen. De saneringscommissie zette hen toen op „contingent", zodat de melk fabriek hun niet zoveel melk mocht „GROOT FEIT IN GESCHIEDENIS" Officier sprong onder gejuich in zee Britse marineofficieren hebben te Algiers verklaard, dat sabotage als oorzaak van de brand op het Britse troepenschip „Empire Wildrush" uit gesloten kan worden geacht. De Britse minister van vervoer heeft opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de brand. Algemeen is men van mening, dat de gedisciplineerdheid van de passa giers een ramp heeft voorkomen. Tervvyl de vlammen uit een van de twee pijpen van het schip een hoogte van 25 meter hadden, gehoorzaam de het Britse militaire personeel rus tig de bevelen, lachend en schert send. Franse en andere marineofficieren hebben verklaard, dat het ontruimen van het brandende schip zonder ver lies van mensenlevens een groot feit is in de geschiedenis van de zee De vier man, die bij de ramp zijn om gekomen, zijn gedood door een ont ploffing in de machinekamer. Toen het vuur de verf van de pijp al schroeide, maakten de militairen nog geen aanstalten in de boten te gaan, omdat het nog niet zeker was, dat alle 160 vrouwen en kinderen in veiligheid waren. Zodra duidelijk was, dat het vuur niet met eigen middelen kon wor den bedwongen, de brug als een stuk vuurwerk in de lucht vloog en een dikke rook zich ver spreidde, werd aan allen die zich nog aan boord bevonden, opdracht gege ven in zee springen. Eerst was er enige aarzeling. Toen, onder gejuich, dook Arrestaties Rijkswerf Den Helder In Den Helder werden vier hogere ambtenaren van de rijkswerf gear resteerd op vermoeden van malversa ties bij de bewapeningswerkplaatsen van de Kon. Marine. De gearresteer den zijn ir. N. H. M., de hoofdambte naren P. H. F. en F. J. L. en de com mandeur-hoofdopzichter J. als eerste een luitenant-ter-zee lste klasse in zee. zijn pet nog op. De rest volgde. Maandagmiddag werd uit Algiers gemeld, dat de bemanningen van de hulpschepen, die zich bij het wrak be vonden er in geslaagd zijn de brand aan boord van het Britse troepenschip „Empire Windrush" te doven. De Britse torpedobootjager „Sain- tes", die nabij het schip verkeert, zal trachten het schip op sleeptouw te ne men naar Gibraltar. leveren als zij voor een goede bedie ning van hun klanten nodig hadden. Zij deden een beroep op ae officier van justitie, die de D.M.I. gelastte, bij wijze van „voorlopige maatregel", de melklevering te hervatten. Zowel de rechtbank als het ge rechtshof, waarbij de D.M.I. tegen de ze „voorlopige maatregel" van de of ficier in beroep ging, waren van oor deel, dat zij terecht genomen was. Tijdens de zitting betoogde de offi- Koning Saoed van Arabië ontving een fraai geschenk van Naguib, maar moest Maandag Egypte verlaten, zon der dat hij in staat is gpweest het conflict tussen Naguib en kolonel Nasser van de Revolutionnaire Raad tot oplossing te brengen. Dichter Lucebert als Keizer der Vijftigers Niet toegelaten in Stedelijk Museum Amsterdam De experimentele dichter Lucebert heeft weer eens op originele manier de aandacht weten te trekken. Toen Zaterdagavond in het Stedelijk .Mu seum te Amsterdam de kunstprijzen 1953 der gemeente werden uitgereikt, verscheen Lucebert, ryk uitgedost witte bontmantel ais „Kei- het"rontraet niet heb- I van dl! Vijftigers" aan de ingang, ben ondertekend HS Sde er Ter- I jffl-'gl heugd over te zijn. dat hij een einde maliënkolders geholde, „evpere.' door de commissie hml i „,,0 Na een klaroen- kunnen maken De D.M.I. en haar sijrnaai verzocht het gezelschap toe procuratiehouder, de heer A. van B. achtte hij schuldig aan het ten laste gelegde. Hij eiste tegen de D.M.I. 2000 boete en storting voor de tijd van twee jaar van een waarborgsom van 25.000. Tegen de procuratie houder eiste hij 600 boete, subs, honderd dagen hechtenis, een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en een storting van een waarborgsom van 500. De uitspraak volgt op Woensdag 7 April. Nota aan Moskou over Genève-conferentie De Amerikaanse ambassadeur in Moskou. Bohlen. heeft Maandag uit naam van de drie Westelijke mogend heden aan de Russische waarnemende minister van buitenlandse zakep Koeznetsof een memorandum over de a.s. conferentie van Genève overhan digd. Dit memorandum is een antwoord op de Sowjet-nota van 17 Maart, waarin het Volkenbondspaleis in Genève werd aanvaard als plaats voor de conferen tie. Over de inhoud van het nieuwe memorandum is nog niets bekend. I gang tot het museum. Daar wegens ruimtegebrek niet het gehele gezelschap kon worden toege laten. werd de „keizer" medegedeeld, dat zijn gevolg diende te verdwijnen. Daarop schreed de dichter met zijn getrouwen het museum weer uit, op het bordes geholpen door twee agen ten met gummistokken. Per auto vertrokken de keizer en zijn onderdanen vervolgens naar de kunstenaarssociëteit ..De Kring". Inmiddels opende de burgemeester van Amsterdam, mr. A. d'Ailly, de bijeenkomst. In zijn welkomstwoord repte hij niet van prijswinnaar Luce bert. Nadat de namen der prijswinnaars waren afgelezen, maakte de burge meester echter met kennelijk genoe gen bekend, dat een telegram van de ..Keizer der Vijftigers" was binnen gekomen: „Wij Lucebert en ons ge volg zijn helaas door stedelijke krijgs macht verhinderd op waardige wijze oorkonde in ontvangst te nemen." In Cadiz (Spanje) zijn Maandagoch tend twee vrij krachtige schokken ge voeld, waardoor de bevolking v^erd op geschrikt. Er Is slechts hier en daar zeer lichte schade aangericht. BEROERING IN FRANKRIJK Moeten Duitse divisies langs andere weg binnenkomen? De verklaring van de Franse maarschalk Alphonse Juin, opperbevelhebber van alle geallieerde strijdkrachten in Midden Europa, Zaterdag afgelegd over de Europese Defensiegemeenschap, heeft in Frankrijk vrij grote beroe ring gewekt. De maarschalk verklaarde in een vergadering van reserve-officieren te Auxerre, dat hy tegen de E.D.G. in haar huidige vorm was. De protocollen bij liet E.D.G.-verdrag noemde hij onvoldoende en de gehele overeenkomst beschouwde hy als een slechte affaire. Parijse politieke waarnemers waren Maandag van mening dat premier Laniel maarschalk Juin, „Frankrijks eerste soldaat", zal berispen voor de ze openlijke aanval op het voorgestel de Europese leger. Jum oefende critiek op de voorge stelde Europese verdedigingsgemeen schap omdat: Frankrijk hierin geen overheersende positie zal innemen. In Franse politieke kringen acht men het door Juin uitgezochte tijdstip al byzonder slecht gekozen, omdat de meningsverschillen in Frankrijk over het in eerste aanleg door Frank rijk zelf voorgestelde Europese le ger steeds scherper vormen aanne men. Ook menen zij, dat Juins rede een openlijke schending is van de Vrijdag j.l. door de minister van landsverde diging en opsteller van het EJD.G.- plan, René Pleven, gegeven verzeke ring, dat niet zal worden toegestaan dat in de Franse weermacht propa ganda voor of tegen de E.D.G. wordt gemaakt. Men vraagt zich in Parijs af of Juin dezelfde mening is toegedaan als de Amerikaanse hoge commissaris in West-Duitsland, dr. James Conant, die Zaterdag j.l. te Frankfort ver klaarde dat, indien Frankrijk de E.D. G. niet zou bekrachtigen, de Wester se mogendheden een andere weg zou den moeten volgen om West-Duits- land tot een souvereine staat te ma ken. Hier zal de slopershamer zijn nuttig werk doen. Binnenkort wordt een aanvang gemaakt met de zo drin gend nodige sanering van de Se. geerstraat te Middelburgin de vorm van afbraak van de Westelijke oude straatwand. Links op de voorgrond ziet men een drietal panden, dat het eerste slachtoffer zal zijn van deze afbraak, die Middelburg een bredere toegangsweg tot het centrum moet verschaffen. Foto PJi.C.). Raad van Damme wilde begroting niet behandelen In de vroedschap van het Vlaamse stadje Damme blijft het onrustig. Thans heeft de meerderheid in de ge meenteraad geweigerd de begroting te behandelen! De schepenen (wet houders) zeiden het niet nodig te achten en het aandringen van de bur gemeester op behandeling van de be groting mocht niet baten. Bij de laat ste raadsvergadering verliet de meer derheid van de raadsleden de zaal, toen de begroting aan de orde zou komen. De Bestendige Deputatie (G.S.) van West-Vlaanderen heeft Damme nu onder toezicht van een commissie gesteld, die ook de begroting zal be handelen. De kosten, welke aan een en ander verbonden zijn. komen voor rekening van de onwillige wethou ders. Prins Bernhard generaal en luit.-admiraal Prins Bernhard, inspecteur-gene raal van de drie strijdmachtonderde len, is bij Kon. besluit van 20 Maart 1954, met ingang van 30 Maart, be noemd en aangesteld tot luitenant admiraal bij de Kon. Marine, tot ge neraal bij de Kon. Landmacht en tot generaal-vlieger bij de Kon. Lucht macht. Het Wereldgebeuren De gieren Een oude Indiaanse legende vertelt van de gier en de adelaar. De gier leed honger, omdat er al da genlang geen aas te vinden was en de adelaar moedigde hem aan om levend wild tc vangen. „Dat kan Ik niet doen", zei do gier, „hot is me verboden een dier tc do den". „Het is toch zo eenvoudig", zei dc adelaaren hg schoot in een felle duikvlucht af op een vogel. Maar de duik mislukte en de adelaar spicste zich vast aan een geweldige doorn. „Red me, bevrijd me", smeekte de adelaar tot dc gier. De gier echter zei: „Wel is het me niet geoorloofd te doden, maar ik zie graag ster venDat vertelt de legende. Enkele dagen geleden cirkelden gieren rond boven de Schorpioen-pas in PalestinaDaar lagen ln de woestijn lyken bij een Israëlische au tobus. e bus was die ochtend afgereden van Elath, Israëls enige haven aan de Rode Zee. Ge In het voertuig zaten jonge Israë liërs onder wie enige soldaten die zich verheugden op het komende Purim-feest. Toen werd plotseling met enkele lichte machinegeweren vuur op de bus geopend. Niet alleen gieren zien graag sterven, soms lijden ook men sen daaraan. Op drie na werden alle inzittenden van de bus gedood en daarna verdwe nen de Jordaniërs. die dit bloedbad hadden aangericht. Zjj wierpen daarmee een schaduw over de komende biydschap van het Purim-feest, waarop de Joden de be- vryding uit de Babylonische balling schap herdenken. Ondanks de droefenis van het Inci dent in de Schorpioenpas. heeft men echter een dag later dat Purim feest toch in vrijwel alle Israëlische steden gevierd. In de straten van Je ruzalem en Jaffa liepen verklede kin deren rond, er werd gedanst op de pleinen en er was overal muziek. een muziek was er echter in het .hart van Israels eerste minister Mosje Sjarett en in dat van oud-premier David ben Goerion. De oud-premier verliet zyn hut in de Negeb-woestyn om deel te nemen aan een bespreking van de minister-raad met de voornaamste leiders van het Israëlische leger. Dat leger verkeer de al dagenlang in spanning, want nieuwe incidenten met de Arabieren, die Palestina in een ijzeren greep houden, lieten zich verwachten. De stemming in de Arabische na buurlanden wees er op. dat de Inci denten er vielen er sedert het slui ten van de Israëlisch-Arabische wa penstilstand reeds enige honderden voor ditmaal ernstiger zouden zijn. Er liepen ook geruchten over mi litaire maatregelenIsraël zou re servisten opgeroepen hebben, in Sy rië waren autobussen gevorderd voor speciaal vervoer Een week lang is het na het inci dent in de Schorpioenpas nog stil gebleven aan de grenzen van Israël, totdat Zondag en Maandag jj. twee compagniën Israëliërs een aanval openden op een dorp ten Wes ten van Bethlehem. Men stelde dus opnieuw daden van terreur tegenover terreur. Dat is dc grote moeilijkheid waar mee de speciale commissie van de Verenigde Naties in Palestina te kampen heeft. Die commissie moet telkens weer waarnemers zenden naar plaatsen, waar incidenten voor vielen en zij beraadslaagt dan achter af over de schuldvraag, maar zij be schikt niet over middelen om de ter reur tegen te gaan. Tot dat laatste zal het toch moeten komen, wil de IsraëlischArabische wryving niet telkens een bedreiging vormen voor de vrede in het Midden-Oosten. Er zullen neutrale stroken langs de grenzen moeten komen met be wakingspersoneel, dat onder leiding van V.N.-personeel staat. De huidige terreur kan en mag niet voortduren. Daar scheppen alleen maar mensen behagen in, die teveel op gieren ge lijken MOSJE SJARETT hoe kan hij zyn Israëliërs in bedwang houden IN HET BRITSE LAGERHUIS Gevaren van de radio-activiteit De Britse minister van buitenland se zaken, Anthony Eden, heeft Maan dag verklaard, dat premier Churchill Dinsdag beden in het Lagerhuis een verklaring zal afleggen over atoomproeven en hun gevolgen in de vorm van radio-activiteit. Een lid van de linkervleugel van Labour had Eden in het Lagerhuis gevraagd, of hij de stoot zou kunnen geven tot besprekingen met andere elanghebbende landen over een in ternationale overeenkomst om het gevaar van radio-actieve stof te be perken. Een ander Labour-üd had Eden ver zocht, zyn ambtgenoot op het hart te drukken, dat de behandeling van de kwestie der ontwapening, zowel auto- misch als conventioneel, van het grootste belang was. Eden antwoordde hierop: „Wij heb ben deze kwestie met onze bondgeno ten opgenomen en zij kennen ons standpunt heel goed". In antwoord op een andere vraag, zeide Eden, dat op de Berlynse con- fenrentie overeengekomen was, dat de vier grote mogendheden van ge dachten zouden wisselen over de ont wapening met de ontwapeningscom missie. De Britse minister van buiten landse zaken hoopte, dat de commis sie binnenkort bijeen zou komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3