Commissaris der Koningin opende nieuwe school te Wolphaartsdijk iwm KINDEREN UIT RAMPGEBIED 00K DIT JAAR MET VACANTIE 3tvin Zeeuwsp Almanak VEERS BEIAARDIER VOND IN AMERIKA HARTELIJK ONTHAAL schrale huid? Avifauna NOG GEEN NIEUWE JACHTHAVEN VOOR VLISSINGEN? Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE JOU RANT DINSDAG 30 MAART 1954 FRAAI GEBOUW Plaquette ter herinnering aan koninklijk bezoek onthuld „H.K.H. PRINSES WIIvIIELIVIINA kwiun namens II.M. de Koningin op 2 Febr. 1953 in WolphaartsdUk". Deze woorden onder de bronzen plaquette met de afbeelding van Prinses Wil helmlna zullen in de nieuwe open bare lagere school te WolphaartsdUk, welke op de voorgevel in slerlUke let ters met de naam „Prinses Wilhelmlnaschool" is getooid, steeds blijven herinneren, aan het medeleven van onze koninkiyke familie met de Zeeuwen In de dagen van rampspoed. Maandagavond heeft de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot met de onthulling van deze plaquette de fraaie nieuwe school met gymnastiekzaal officieel geopend. In zijn welkomstwoord herinnerde de burgemeester dezer gemeente, de heer S. A. N. van Oeveren, er aan, dat men in Februari 1945, toen het oude schoolgebouw door onvoorzichtigheid van geallieerde militairen in vlammen opging, niet had kunnen denken, dat het negen jaar zou duren, voordat een nieuwe school verrezen zou zijn. De hulsvesting in de noodschool was niet ideaal, doch burgemeester Van Oeve ren meende in het lange uitstel wel voordelen te zien. De meest moderne bouwmaterialen konden thans in het nieuwe gebouw worden toegepast. Dank werd gebracht aan de ontwer per, de heer J. H. Valk, alsmede aan de aannemers met hun personeel. Met deze school is het eerste gemeentelij ke bouwwerk na de watersnood opge richt. Dit roept herinneringen op aan de ramp en ook aan de wijze, waarop het Koninklijk huis daadwerkelijk hierbij zijn belangstelling toonde, in de per soon van H. K. H. Prinses Wilhelmina, die deze gemcentè kwam bezoeken. Deze geste wordt op zo hoge prijs ge steld, dat het gemeentebestuur besloot deze school de naam van Prines Wil helmlnaschool te geven en een pla quette aan te brengen. De Commissaris der Koningin, jhr. mr A F. C. de Casembroot, sprak er zijn voldoening over uit, dat deze school de naam van H. K. H. Prinses Wilhel mina zal dragen. Hij herinnerde daar bij aan de ramp en schetstste op ge voelvolle wijze het medeleven van ons Vorstenhuis. Hoe Prinses Wilhel mina reeds op 2 Februari naar Zee land kwam, om twee dagen lang na mens Haar dochter in de rampgebie den medeleven te tonen en kennis te Uitbreiding Wijk gebouw Groene Kruis Zierikzee Een na de watersnood in Zwitserland gehouden radio-actie heeft een be drag van niet minder dan f 850.000 opgebracht voor het Groene Kruis in liet Nederlandse rampgebied. Hiervan is voor de Groene Kruis-afdeling Zie rikzee een bedrag van f 25.000 be schikbaar gekomen, dat zal worden gebruikt om het bestaande wijkge- bouw uit te breiden met een speciale afdeling voor zuigelingenzorg. De plannen hiervoor bevinden zich reeds m een ver gevorderd stadium en bin nen een maand valt de aanbesteding van deze nieuwbouw te verwachten. Ook de inrichting van het bestaande gebouw zal worden verbeterd, het geen mogelijk wordt door de mede werking van het landelijke Groene Kruis te Utrecht. nemen van de noden. Hoe de Prinses op het station te Antwerpen arriveer de, op haar doorreis naar Zeeland. Men durfde niet te juichen, doch zwijgend en eerbiedig sloegen vele Belgen deze aankomst gade. Met intens medeleven bezocht de Prinses de rampgebieden, waar zij de Zeeuwen in de nood heeft gezien, doch ook hun nouding heeft bewonderd. De kracht waarmee het noodlot werd gedragen, was gelegen in het feit, dat bijna alle Zeeuwen een religieuze basis hebben gebied als in de grote steden ontvan gen. Hij hoopte dat leerkrachten en leerlingen hier vruchtbare uren mo gen beleven. De heer S. J. Klompe, consulent voor de lichamelijke opvoeding, was vooral verheugd met de mooie gymnastiek zaal. Nadat de ontwerper, de heer J. H. Valk, dank had gebracht voor de goede samenwerking, sprak de school arts, de heer A Lóoijen, nog over de goede hygiënische inrichting van het gebouw. Het hoofd der school, de heer L. J. Heijboer, uitte ook zijn dank baarheid over het nieuwe bezit, ter wijl ds. H. J. Ponsteen, Ned. Herv. pre dikant, zijn gelukwensen aanbood met te wijzen op de prettige samenwerking tussen kerk en school bij de schoolca- techisatie. Na een dankwoord van burgemees ter Van Oeveren, ging de Commissa ris der Koningin hierop tot onthulling van de plaquette over. Tot slot was er voor de genodigden gelegenheid om het prachtige school gebouw met gymnastiekzaal te bezich tigen. Vanavond zullen overige belangstel lenden deze nieuwe aanwinst voor Wolphaartsdijk kunnen bezoeken, ter wijl de leerlingen deze opening Woens dagmiddag zullen vieren met een feestje in „Tavenu". De Commissaris noemde tiet een mooie, ontroerende gedachte de herinnering aan dit daadwerkelijke medeleven te bewaren door deze school naar Prinses Wilhelmina te noemen Hij hoopte dat dit gebouw, onder Gods zegen tot in lengte van dagen zal bijdragen tot ontwikkeling van de jeugd van Wol phaartsdijk. GELUKWENSEN Verschillende sprekers boden hier na hun gelukwensen aan. De heer P. Kik, voorzitter van de oudercommis- j graK van f 25 sie, vertolkte daarbij de dankbaarheid I het buitenland. van de voorstanders van openbaar on- j raad besloot om de kosten derwijs en bood drie electrische klok- van het gebouw, die boven dit ken en de bloemen voor de lokalen bedrag zullen uitgaan, voor gemeente- aa£' rekening te laten komen, evenals de De heer A. A. Leenhouts, inspecteui j kosten voor de bouw van een badhuis, van het L. O., stelde met voldoening dat hij het gebouw zal komen. Deze vast, dat de kinderen op het platteland kosten werden op ca. f 10.000 be thans dezelfde outillage op onderwijs-groot. Groene Kruisgebouw voor St. Philipsland Tydens een raadsvergadering te St.Philipsland werd medegedeeld, dat voor de bouw van een Groene Kruis- ebouw met zusterwoning een be- van f 25.000 is toegezegd uit GELDEN UIT NATIONAAL FONDS Voor Zeeuwse jeugd nog 100 pet subsidie Ook dit jaar heeft het Nationaal enfoncls ___mpenfonds gelden uitgetrokken, om kinderen uit het rampgebied in de gelegenheid te stellen in de ko mende zomcrvacantie aan een jeugd kamp deel te nemen. Uitgaande van de gedachte, dat in een belangrijk deel van het rampge bied sedert 1953 de toestanden aan zienlijk zijn verbeterd, is besloten, dat dit jaar 50 van de kosten, verbonden aan de deelneming aan een jeugdkamp (reiskosten inbegre pen) voor rekening van het Natio naal Rampenfonds kunnen worden gebracht. Voor de jeugd van Schouwen-Dui- VAN Zaterdagmorgen is de gemeente secretarie van Biervliet definitief ver huisd naar het nieuwe gemeenthuis op de Markt. De burgemeester zetelt echter nog in het noodgemeentehuis, tot dat ook de burgemeesterskamer ingericht zal zijn. Voor het secreta rie-personeel betekent deze verhui- TAART Dat moet daar in Breskens wel een bijzonder onprettig gebeuren zijn ge weest. Wellicht -hebt ge het berichtje gelezen in de krant van gisteren: tijdens een feestavond werd een ver- loting gehouden, maar toen de prij zen uitgereikt zouden worden, bleek de hoofdprijs een taart ver dwenen te zijn Ge moet er niet aan denken 1 Ge gaat, feestelijk aangedaan, naar een vrolijk avondje van de accorde onclub, van de kaartclub of van de voetbalclub en in de pauze schaft, ge u voor een fiks bedrag loten aan. Lo ten ten bate van de kas. voor een clubhuis of voor een doelpaal. Tijdens de verloting ervaart ge de plezierige spanning, die altijd aan zulk een evenement verbonden is. Even, voor een ogenblik maar, laat ge de goklust als wij dat lelijke woord even gebruiken mogen), de dobbelzin, die sinds de Batavieren nog steeds latent aanwezig is, de vrije loop. Geeft ge u over aan het kansspel en bij élk nummer, dat de zaal wordt ingeroepen, beziet ge haastig de nummers, wélke ge u hebt aangeschaft. „Bijna", roept ge dan, of uw buurman stoot u aan en zegt met glinsterende ogen: ,J)ie acht had een zeven moeten zijn" En stelt u zich voor, dat uw num mer klopt. Dat de hoofdprijs er op gevallen is f figuurlijk) De man op het podium nodigt u uit om ten aanschouwe van de ganse zaal die prijs in ontvangst te komen nemen en danDan is de taart verdwe nen Wèg vrolijk avondje. Nee, die taartendieven hébben véél op hun geweten. zing een einde van een wat benauw- de" toestand. In het noodgemeente huis moest letterlijk met de ruimte gewoekerd worden. Het nieuwe ge meentehuis zal deze zomer met enige feestelijkheden officieel geopend wor. den. De bromfietsrijder J. L. G. uit Sint- Annaland reed Zaterdagmiddag op de bromfiets over de Javadijk in de rich ting van het dorp. Bij de bocht aan het veilingsgebouw wilde hij vaart minderen, doch gaf volop gas, zodat hij de bocht niet meer kon nemen en tegen de muur reed. Hij kwam zo ernstig te vallen, dat hij in bewustelo ze toestand naar zijn woning werd vervoerd. Dokter Van Es constateerde een zware hersenschudding. TENNISSEN IN SMERDIEK. Achter het Smerdiekse sportterrein aan de Stavennisseweg te St. Maar tensdijk wordt thans door de Ned. Heide-Mij. een tennisveld aangelegd. Er is nL een club gevormd, die de tennissport wil gaan beoefenen. Deze club neemt ook de kosten van aanleg voor haar rekening. ENQUêTE. Vanwege de Z.V.T.M. werd dezer dagen een enquête gehouden onder de buspassagiers om na te gaan hoe het publiek zou reageren op een aanslui tende busverbinding van de dienst AxelTerneuzen op de bootdiensten Terneuzen—Hoedekenskerke. Daar de meningen voor een dergelijke verbin ding uiteraard alleen maar gunstig kunnen uitvallen, is de hoop levend geworden, dat in een nabije toekomst het reizend publiek eindelijk van een vlotte verbinding zal kunnen profite ren. IN 'T KORT; Te Domburg sprak de heer J. van Wagtendonk uit Vlissingen op een N. V.V.-cursusvergadering over „De groei naar Europese eenheid". De Belgische biljetten van 500 franc van het zg. Dynastie-type worden uit de circulatie genomen. Tot 1 Mei kun nen ze ingeleverd worden. Het gaat hier om de biljetten, die de beeltenis van Koning Leopold II dragen (met kepl) en aan de achterzijde een Con- go-landschap. Voor het Orgelfonds der Ned. Her vormde Kerk te Axel schonk een on bekende gever vijftig guide* veland, Kruiningen en Stavenisse aal de subsidie, evenals vorig jaar 100 bedragen. Er zijn dit jaar twee vacantie-mo- gelijkheden, namelijk deelneming aan kampen van jeugdorganisaties (in Nederland gehouden) en deelneming aan kampen van de stichting vacan- tie-verblijven lagere-school-jeugd. De Nederlandse Jeugdgemeen schap heeft zich wederom met me dewerking van het bureau jeugdbe scherming in buitengewone omstan digheden van het ministerie van O. K. en W., belast met de organisatie en uitvoering van dit zomer-vacan- tiewerk. De Nederlandse Jeugdgemeenschap heeft de ouders, onderwijzers, jeugd leiders en anderen opgeroepi ontbrekende gelden, door middel van een spaarsysteem bijeen te brengen. Duivenpraatje Tijdens de Provinciale Zeeuwse ma nifestatie ter herdenking van het her stel van het eiland Walcheren en de dichting der dijken in Zeeland, zal op 25 Juni a.s. als symbool van Vrede en Vrijheid, een massale loslating van postduiven worden gehouden. Op het ogenblik dat de duiven gelost wor den zal H. M. de Koningin zich tussen het volk op de Markt begeven en zal de bekende Zeeuwse declamator Jac. van Elsacker de bedoeling van het loslaten der duiven toelichten. De commissie doet dan ook een drin gend beroep op de Zeeuwse duiven- houders om hieraan in alle opzichten medewerking te verlenen. Een be zwaar is natuurlijk dat er midden in het vluchtseizoen een beroep gedaan wordt op de duivenhouders, doch dit bezwaar is toch niet zó groot, dat ieder voor dit doel één duif zendt. Een wedvlucht wordt door de com missie niet georganiseerd. Elke ver eniging kan dit natuurlijk voor zich zelf doen. De tijd van lossing wordt in dat geval aan de betreffende vereni ging gemeld. De organisatie van de ontvangst en de lossing der duiven be rust bij de twee Middelburgse postdui venverenigingen. In ons duivenpraatje van vorige week wezen wij op de combinatie tus sen de duivenclubs uit Aardenburg, Eede, St. Kruis, Oostburg en Sluis. Nu schijnen er verschillende verenigingen weinig voor te voelen. Eige tijd geleden werd een inter departementale commissie ingesteld, belast met het adviseren over een nieuwe duiven-wet In verband hier mede is het vervoer van postduiven ter sprake gekomen en het heeft daar bij de aandacht getrokken dat dit hier en daar nog wel wat te wensen over laat. De vraag is nu door de commis sie gesteld of het vervoer van post duiven aan een vergunning dient te worden onderworpen. Het bestuur van de organisatie der Nederlandse duiven- houders heeft deze vraag bevestigend beantwoord. De commissie zal beslissen of dit vervoer in de wet opgenomen dient te worden. Collecte. De collecte voor het T.B.C.-fonds van het N.V.V. bracht te Arnemui- den 122,90 op. De in de Ned. Herv. kerk te St. Anna ter Muiden gehouden voorjaar-s zendingscollecte bracht f 19.73 op. Zeister scholieren zorgden voor 55 bomen Bestemd voor Schouwen Duiveland Leerlingen van de openbare school voor voortgezet lager onderwijs te Zeist hebben een buitengewoon ge slaagde actie gehouden ten bate van de boomplantactie van de stichting Nieuw-Schouwen-Duiveland. Er werd een comité gevormd, dat plannen maakte om aan het benodigde geld te komen. Er werd een verloting gehou den, waarvoor de benodigde prflzen werden aangekocht van geld, dat de leerlingen tndens hun vrije Zaterdag morgen verdienden bij verschillende Zeister zakenmensen. Verder werden nog ingelijste afdrukken van lino leumsneden verkocht, welke de jon gens en meisjes hadden vervaardigd. Het totale resultaat van deze jeugd- actie in Zeist was meer dan bevredi gend. Een bedrag, dat genoeg was voor de aanplant van 55 Domen voor Schouwen-Duiveland, werd inmiddels aan de boomplantstichting in Zierik zee overgemaakt. De invoer van garnalen in België Contingenten vastgesteld Tijdens de Benelux ministers-confe rentie te Brussel van 27 Maart 1954 werd ten aanzien van de wederzijdse invoer van verse zeevis beneden 40 cm overeengekomen, dat de vrijma king van het handelsverkeer tot 1 Maart 1956 zou worden opgeschort, Een overgangsregeling met halfjaar lijks te vergroten contingenten zou aan de liberalisatie vooraf gaan. Ten aan zien van de invoer van garnalen uit Nederland in de Belgisch-Luxemburg se Unie is nu vastgesteld voor gepelde garnalen voor de periode van 1 Maart 1954 tot 1 Maart 1955 een contingent van 200 ton. Voor ongepelde garnalen is voor dezelfde periode een contin gent vastgesteld van 400 ton, met dien verstande, dat als de marktontwikke ling daartoe aanleiding geeft, het con tingent in onderlinge overeenstemming met honderd ton kan worden ver hoogd. Op 1 Maart 1955 wordt zoals reeds was overeengekomen de we derzijdse invoer van garnalen gelibera liseerd. „De Zeeuwen" te Hilversum Zaterdag hield de vereniging „De Zeeuwen" te Hilversum haar laatste avond van dit seizoen in de toneel zaal van hotel „Jans". De voorzitter sprak in zijn ope ningswoord de hoop uit, dat het hier „lest best" zou zijn. Deze hoop nu werd verwerkelijkt. De toneelvereni ging gaf een geslaagde opvoering van het blijspel ,,'n Wespennest". Een ge zellig bal besloot deze avond. Examen voor duiven- keurmeester In de afgelopen winter werd te Goes een cursus gehouden voor dui- venkeurmeester op vliegwaarde, in verband met het gebrek aan keur meesters in deze nieuwe groep. Na afloop van deze cursus konden de ad- spirant-keurmeesters examen doen voor keurmeester in de B-klasse. Vol gend jaar wordt een cursus voor ge vorderden gehouden, ter opleiding voor het examen keurmeester A-klas se. Een twintigtal personen uit Zeeuwsch Vlaanderen, Walcheren, Zuid-Beve land en Bergen op Zoom nam aan déze cursus deel. Zaterdag j.l. werd in melksalon ,,De Landbouw" te Goes het examen af genomen door de heer Hellingerwerf uit Hilversum en de heer Van der Horst uit Breda. Er was een 20 bracht, waaronder slechte, mi< tige en goede prijsvliegers. De adspi- rant-keurmeesters moesten deze dui ven in de juiste volgorde klasseren, waarna men getoetst werd op zyn be- vihdingen. Na dit practische examen volgde nog een theoretisch gedeelte. Over ongeveer 14 dagen zal de uit slag van dit examen bekend ge maakt kunnen worden. De examinatoren waren zeer tevre den over de nu reeds verkregen resul taten. EEN GOED BEGIN T af el in gemeubileerd huis) stond gedekt Zelden zal een emigrant zulk een ontvangst ten deel zijn gevallen, als Jan Kwist, vroeger stausbeiaar- dier te Vee re, die 15 Januari j.l. ver trok naar Amerika en die 27 Januari arriveerde in Greenwood (Caroli na), zyn nieuwe woonplaats. Het ge zin Kwist vond er een vrywel geheel gemeubileerde woning, waarin zelfs de tafel reeds gedekt stond! Er was geld en materiaal verzameld om de nieuwe stadgenoten onmiddellijk een „home" te verschaffen. Zondag 14 Februari gaf Jan Kwist zijn eerste carillonconcert. De belang stelling was overweldigend De aankomst in Greenwood moet voor het gezin Kwist zeer verrassend zijn geweest. Naar „The Index-Jour nal", een toonaangevend dagblad in Zuid-Carolina, schrijft, was het huis, bestemd voor de familie Kwist, zelfs voorzien van gordijnen en evenmin hadden de buren verzuimd voor een passende wandversiering te zorgen, as gei dien was er voor elk lid van het ge zin een persoonlyk geschenk! Een stroom van Dezoekers kwam de eerste dag kennis maken. De heer en mevrouw Kwist waren te ontroerd om de verslaggever van „The Index-Journal" veel te vertellen. Jan kwist volstond met: „Fantas tisch"; zijn vrouw verklaarde: „Wij zyn zó gelukkig". Advertentie. Advertentie. het unieke vogelpark te Alphen a/d Rijn heropent 10 April 1954 Alle inlichtingen Stichting Vogclp'ni V AVIFAUNA'- Alphen aan de Rijn Telefoon K 1720-3300 Commissie ter voorlichting in bouwvakken ingesteld Het is algemeen bekend, dat er in vrijwel alle beroepen een groot tekort is aan bekwame vaklieden. Teneinde hierin zo mogelijk verbetering te brengen zyn in vele plaatse.; van Ne derland commissies ingesteld. De Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf heeft het noodzakelijk geoordeeld ook op Walcheren een dei-gelijke commis sie in het leven te roepen, teneinde voorlichting en steun te geven aan al le jongelieden, die bij het verlaten dei- lagere school een vakopleiding willen volgen. Hetzelfde geldt voor degenen die zich na een Ambachtsschooloplei ding verder in het door hen gekozen beroep wilen bekwamen. In deze commissie hebben zitting de heren J. de Kroo, Koudekerke, na mens de N.C.A.B., voorzitter; D. Faas, Middelburg, namens de Alge mene Nederlandse Bouwbedry'fs Bond. secretaris-penningmeester; L. Wouters en W. de Pagter, beiden te Middelburg, namens ae Nederlandse Aannemers- en Patroonsbond; J. Goedemond, Vlissingen, namens de N.R.K.A.B.; J. Vreke, Middelburg, namens de Nederlandse Chr. Bouwar beiders Bond; D. J. Niesthoven, Mid delburg, namens de R. K. Bond St. Joseph"; F. Naerebout, Middelburg, namens de Vakgroep Schilders A.N. B. en F. van Sabben, Vlissingen, na mens het Gewestelyk Arbeidsbureau te Middelburg, allen leden. Jeugd heeft veel belangstelling voor Unesco-expositie De Unesco-collectie van gekleurde reproducties van vermaarde BChilde- ryen, welke sedert enkele weken in het Vlissings gemeente-museum is tentoongesteld, blijkt vooral by de schooljeugd zeer in de smaak te vallen. Tal van groepen hebben on der leiding van de leerkrachten de tentoonstelling reeds bezocht en al gemeen was men vol bewondering voor de fraaie collectie, die werken uit vele landen en uit vrywel elke oeriode van de schilderkunst vóór 1860 omvat. Het bezoek van vol wassenen had wel iets groter kun nen zijn, maar daar de expositie deze week nog in Vlissingen blrjft, rekent men er toch wel op, dat het totaal aantal bezoekers bij de sluiting bevredigend zal blyken tè zyn. Uitstel door besprekingen over industrievestiging Naar wy vernemen is de kans, dat de nieuwe Jachthaven voor Vlissingen nog dit seizoen reeds gebruikt zal kunnen worden, op het ogenblik zeer gering geworden. Zoals bekend, zou deze jachthaven worden aangelegd op het voormalige Vlismar-terrein aan het Kanaal door Walcheren, ongeveer tegenover de oude P.Z.E.M.-centrale. Op het ogen blik wordt dit gehele terrein van oude fundamentenresten ontdaan, waarna het als industrieterrein opgespoten zou worden, met uitzondering natuurlijk van het gedeelte, waar men de Jacht haven zou baggeren. In verband met besprekingen over vestiging van bepaalde industrieën op dit voormalige Vlismar-terrein, is het op dit moment helaas niet mogelijk gebleken de plaats van de Jachthaven definitief aan te wijzen. Dit zou in overleg tussen de Rijkswaterstaat en de N.V. Haven van Vlissingen, die het terrein in erfpacht heeft, moeten ge schieden. Een uitstel van enige maan den betekent echter onvermijdelijk, dat de haven er dit seizoen niet meer komt. Overigens zou het ook geenszins uit gesloten zijn, dat de vestiging van in dustrieën en de daarmede verband houdende verkaveling van het terrein het nodig zullen maken voor de Jacht haven naar een geheel ander terrein uit te zien. Zeker is dit laatste echter nog niet Ir. Bergansius met pensioen Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd is met in gang van 1 April eervol ontslag ver leend aan ir. L, J. A. Bergansius, hoofdinginieur-directeur van de direc tie wegen van de rijkswaterstaat. Ge durende 1944 en 1945 was ir. Bergan sius tijdelijk belast met de leiding van de directie Zeeland. De heer Bergan sius wordt opgevolgd door ir. H. C. P. de Bruyn, thans hoofd ingenieur-direc teur van de directie bruggen van de rijkswaterstaat. Het hartelijk welkom was bereid door particulieren (buren) en door kerkelijke en plaatselijke verenigin gen. In de womng was alleen de huis kamer niet gemeubileerd. Dat zal als nog gebeuren, omdat men rekening heeft willen houden met de persoon lijke smaak van de familie! HET CONCERT. Voor het eerste concert, dat Jan Kwist gaf op het carillon van de Bap- tistenkerk in Greenwood bestond een overweldigende belangstelling. Tot ver in de omtrek van het kerkgebouw waren auto's geparkeerd en een gro te menigte genoot van het concert, dat bestond uit bekende melodieën. De inwoners van Greenwood kun nen thans driemaal per week een ca rillonconcert beluisteren, gegeven door Jan Kwist, die het aloude Veere vaarwel heeft gezegd om in de Nieu we Wereld een nieuw bestaan op te bouwen. Het begin was wel bijzonder goed! Afscheid bij „De Schelde" In de afdeling timmerfabriek der N. V. Kon. Mij. „De Schelde" werd af scheid genomen van de heer L. Cy- souw, die na ruim 46 dienstjaren de maatschappij met pensioen verliet. De heer Cysouw werd toegesproken door de bedrijfsleider dei' timmerfa briek, de heer W. Sohier Spreker schetste de heer Cysouw als een ijve rig en plichtsgetrouw man en dankte hem voor alles wat hij voor de Maat schappij had gedaan. Namens directie, bedrijfsleiding en het personeel der afdeling werden hem een pendule en 2 vazen aangeboden. Thuis was een bloemetje bezorgd. Nadat de heer Cy souw had bedankt, namen alle aanwe zigen persoonlyk afscheid van hem. Geslaagde uitvoering „Het witte schaap" Voor de Personeelsvereniging van de Steenkolen Handels Vereniging te Vlissingen gaf Zaterdag de toneel groep van de Ned. Rijnvaartvereni- ging te Rotterdam een opvoering van het bekende blijspel Het Witte Schaap van de Familie. Er was een bijna stampvolle Concertgebouwzaal opgekomen en niemand is teleurge steld naar huis gegaan. De Rotter dammers hebben nl. een paar uitste kende krachten in hun midden en beschikken over een regisseur, die de touwtjes in handen weet te hou den. Met name de vertolker van de rol vqn James Winter (P. Jacobs) was een prachttype, met bovendien een flinke dosis toneelroutine. Ook Alice, zyn vrouw (R. van Emden v. d. Berg) bleek uit het goede hout gesneden, terwijl als derde in dit team de dominé (E. van Emden) genoemd dient. De andere rollen waren wat zwakker bezet, maar ook Peter Winter (A. 't Hart), Pa Jen ny Wiegman) en Angela waren al leszins voldoende. Het talrijke publiek toonde zich zeer voldaan en toen de directeur der Vlissingse S.H.V.. de heer K. van Everdingen, de spelers en speel sters met aardige souvenirs huldig de, volgde er een buitengewoon har telijk applaus. Een gezellig bal besloot de avond. KERKNIEUWS Ds. A. de Voogd met emeritaat De Provinciale Kerkvergadering van Zuid-Holland heeft aan ds. A. de Voogd, Ned. Hervormd predikant te Delft, eervol ontslag verleend met in gang van 1 April a.s. Ds. De Voogd werd op 23 April 1911 te Purmerland-Den Hp in zijn eerste gemeente bevestigd. In Janu ari 1915 vertrok hy naar Oosterhaule (Fr.). In Januari 1922 vertrok ds. De Voogd naar Assen, om op te treden als voorganger van de Hervormde Evangelisatie aldaar, waarom hem eervol ontslag met bevoegdheid van emeritus werd gegeven. In 1924 keer de hij weer als actief dienend predi kant in de Ned. Hervormde Kerk te rug en deed in Januari van dat jaar intrede te Vlissingen. In Vlissingen heeft ds. De Voogd o.m. een tweede Hervormde school opgericht en onder het vlootpersoneel gearbeid. Ds. De Voogd is tijdens zyn verblijf in Vlis singen ook waarnemend vlootpredi- kant ook Op 18 October 1931 bevestigde ds, L K. Straatsma van 's-Gravenhage Is. De Voogd bij de Delftse gemeente. Ds. A. de Voogd ridder O.N. Ds. A. de Voogd, Ned. Herv. pre dikant te Delft, is benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen werden hem uitge reikt door de burgemeester van Delft, de heer De Loor. NED. HERV. KERK. In verband met het a.s. vertrek van ds. B. G. A. v. d. Wiel naar El- burg wordt ds. R. C van Putten te Oud-Vossemeer consulent voor de Ned Herv. gemeente te Tholen. MIDDELBURG Vandaag Electro: „Houd de moed er maar in (14 jr.). 19 en 21.15 uur; Conc. en Geh. zaal: Modeshow, 14.30 en 20.00 uur. VLISSINGEN Vandaag Alhambra: „De grote raijn- ramp'5' (14 jr.), 8 u.; Luxor: „Just for you" (al.). 8 uur. Stedelijk Mu seum: Tentoonstelling kleurenrepro ducties, 10—12.30 en 1.30—5 uur, Con certgebouw: uitvoering „Con Amore", 8 uur. Concordia: vergaderimg Vlissingse middenstandscentrale, 8 uur. GOES Vandaag Grand: „De man met de was sen beelden" (3 D) (18 jr.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2