PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Brits troepenschip in volle zee door brand geteisterd Bezwaren van zonder meer betrokkenen niet terzijde gelegd BILT HERSTEL PARLEMENTAIR LÉVEN ONTMOETTE FELLE TEGENSTAND PRINS BERNHARD ONDERWEG NAAR NEDERLAND ,197e Jaargang - No. 73 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F B. den Boer Adjunct: W de Pagter Hoofdred.: G Ballintijn; Pl.-verv.: W Leertouwer en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: f5.85 p kw.; £r. p. p. f6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 29 Mrt. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 33 ceni per mm. Minimum p advertentie f 3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties 'max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven oi adres Bureau v d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841: Goes. Lange Vorststr 63, telef. 2475 <b.g.g. 22281: Oostburg. Finlandstr. 2. telef 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zlerikzee. N. Bogerdstr C iGf. telef PASSAGIERS KONDEN GERED WORDEN Vier bemanningsleden omgekomen Vier opvarenden worden vermist Zondagmorgen omstreeks zes uur brak brand uit op het 14.561 ton me tende Britse troepenschip „Empire Windrush", dat met ongeveer 1500 op varenden, onder wie militairen, vrouwen en kinderen, op weg was van Ja pan naar Southampton. Het schip voer in de Middellandse Zee onder Al giers. Alle passagiers konden gered worden, maar vier leden van de be manning worden vermist. Een officier en drie leden van de bemanning kwa men om het leven bij pogingen om de vuurhaard, die woedde in de machi nekamer, te bestrijden. Het Nederlandse m.s. „Mentor" van de K.N.S.M. was het eerste schip, dat de brandende JEmpire Windrush" bereikte. Onmiddellijk nadat de brand ont dekt was, liet kapitein Wilson alarm maken en de passagiers bevel geven het schip te verlaten. Volgens Kapi tein Wilson ging alles heel vlot en waren de opvarenden binnen twee uur van boord. De „Mentor" nam 55 bemannings leden en 293 militairen aan boord; het Britse s.s. „Socotra" 500 personen, het Italiaanse s.s. „Taigete" 160 en het Noorse s.s. „Hemselfjell" 500 per sonen. Weldra dreef de „Empire Wild- rush", het voormalige Duitse passa- iersschip „Monte Rosa", verlaten en randend rond. In de haven van Algiers, waar de vier te hulp gekomen schepen in de loop van Zondag binnenliepen, ston den tientallen ziekenauto's klaar voor het vervoer van de gewonden. Een functionaris van het militaire ziekenhuis zei, dat 150 opvarenden met brandwonden, die door de „Men tor" aan boord waren genomen, in ziekenhuizen zijn opgenomen. Het Britse consulaat maakte be kend, dat er hoogstens zes zwaar ge wonden waren; volgens de functio naris van het ziekenhuis was dit aan tal groter. Er bevonden zich 1268 militairen en 160 vrouwen en kinderen aan boord van het troepenschip, afkom stig uit het Midden-Oosten. De redding De kapitein van de „Mentor" sein de over de redding o.m., dat zijn schip binnen een uur nadat de noodseinen van het brandende schip waren opge vangen, ter plaatse was. Het Britse schip brandde hevig en een van de twee pijpen was omgevallen. Het schip maakte naar stuurboord een slagzij van tien graden. De kapitein van de „Mentor" sein de voorts: Bomaanslag in Marokko Een Marokkaanse verzetsstrijder heeft Zondag op de renbaan van A- gadir een bom geworpen, waardoor verscheidene personen zijn gewond. De bom kwam tot ontploffing op het ogenblik, dat de Pasja van Agadir zich naar de stallen begaf om de win naar van de wedrennen geluk te wen sen. Er is een man aangehouden. Wilde staking in haven van Rotterdam Een aantal losse havenarbeiders te Rotterdam, aangesloten bij de haven arbeidsreserve (H.A.R.) heeft Zater dag het werk neergelegd. Er zou vol gens het onafhank ,k verbond van bedrijfsverenigingen (de destijds van de E.V.C. afgescheiden groep) ge staakt worden tot hedenochtepd acht uur. Ook de E.V.C. heeft zich by de ze staking, die zich als proteststa king heeft aangediend, aangesloten. De Uniebonden hebben zich, zo ver namen wij verder, niet achter deze staking gesteld. De vaste havenarbei ders staken niet. Over het aantal arbeiders, dat staakt, worden verschillende cijfers genoemd. Zo spreekt het O.V.B. van 4000, doch de Uniebonden en de scheepvaart spreken van een paar duizend. De oorzaak van deze staking schijnt te liggen bij een bedryf in de LJssel- haven, waar volgens het O.V3. een aantal arbeiders zich solidair heeft verklaard met een arbeider, die vol gens deze bond ongerechtvaardigd door de HA..R. gestraft is. „De zee was gelukkig kalm. Het was een zeer mooie dag. Overal om ons heen dreven reddingsbo ten en zwommen mensen. Op een paar honderd meter af stand van de „Empire Windrush" draaiden wij bij en lieten onze ladders neer. Het was bijzonder warm. Toen de mensen aan boord kwamen, waren zy in goede stemming. De meesten droegen pyama's, maar enkelen hadden geen kleren. VVy gaven hun hete koffie, brood en gebak en wat je never. Wh droogden him kléren en leen den kleding aan degenen die niets hadden. Wij namen 55 bemanningsleden en 293 militairen van leger, vloot en luchtmacht aan boord. Onder onze ge redden waren geen vrouwen of kin deren". Te Londen is vernomen, dat het vliegkamschip „Triumph" en de tor- pedobootjagers „Saintes" en „St. Kitts" opdracht hebben gekregen zich naar Algiers te begeven om de gered den aan boord te nemen. H-bomproef in April Amerika zal kort na medio April weer een waterstofbom lot ontploffing brengen Dit is meegedeeld door een lid van de Congrescommissie voor atoomenergie. Deze proefneming is enige tijd uit gesteld omdat de voorzorgsmaatrege len extra worden gecontroleerd. President Eisenhower neeft besloten een film van de eerste Amerikaanse waterstofbomontploffing, in Novem ber 1952, voor openbare vertoning vrij te geven. De film heeft een looptijd van 27fc minuut. Van 7 April af zal deze film op de televisie en in de bios copen gedraaid worden, met een door de president uitgesproken inleiding. De oorspronkelijke opname is inge kort. De ontploffing van November 1952 was veel minder hevig dan die van 1 Maart jL, ofschoon een geheel eiland in de Grote Oceaan er door weggevaagd werd. Ondergrondse partij in Zuid-Slavië opgericht Buitenlandse correspondenten heb ben Zondag een brief ontvangen, waar in de oprichting van een ondergrondse „socialistische partij van Zuid-Slavië" wordt aangekondigd. Deze partij, die tegen Tito is gericht, zal „strijden voor de vrijheid, die op het ogenblik niet in dit land bestaat" Reuter tekent hierbij aan, dat van daag het centrale comité van de 700 000 leden tellende Zuidslavische commu nistische partij in voltallige vergade ring zal spreken over de versterking van de partijdiscipline na het ontslag van Milovan Djilas. NEDERLAAG VOOR NAGUIB Bewogen week-end in Egypte Di Egypte is tijdens het week-end een bijzonder verwarde situatie ont- staaii, nadat president Naguib Vrydag herstel van het parlementaire leven en opheffing van de revolutionnaire raad had aangekondigd. Hy deed dit tegen de zin van de vice-premier, Abdel Nasser. Luitenant-kolonel Nasser verklaarde Zondag in Cairo: „De revolutie zal voortmarcheren". Later werd officieel bekendgemaakt, dat generaal Naguib een besluit om de raad in functie te laten heeft goedgekeurd. Hy heeft intrekking van de eerdere besluiten van de raad met betrek king tot herleving van de politieke partyen, verkiezingen en bijeenroeping van een grondwetgevende vergadering aanvaard. In Cairo en Alexandrië zijn beto gingen gehouden voor voortzetting van de revolutie en tegen het besluit om de politieke partijen weer vrij te laten optreden. Arbeiders begonnen een honger- en sitdownstaking en al le openbaar vervoer kwam stil te lig gen. De ministers hebben hun ontslag aanvrage ingetrokken. Majoor Sjaker, secretaris van vice- premier Nasser, beschuldigde gene raal Naguib van samenwerking met revolutionnaire elementen, waardoor de belangen van het land geschaad zouden worden. Hy zeide te spreken uit naam van de revolutionnaire raad, President Naguib sprak aanvanke lijk zijn veto uit over een door twee derden der leden van de revolution naire raad gestelde eis om het be sluit tot vorming van een grondwet gevende vergadering in te trekken. Naguib zeide er van overtuigd te zyn, dat het land onder de huidige om standigheden een militair bestuur niet langer zou dulden. De president ver klaarde voorts niet te geloven, dat majoor Sjaker had gesproken namens de revolutionnaire raad. De beschul- Officiële belangstelling by de opening van de Belgische Loodsensociëteit te Vlissingen: v.l.n.r.: burgemeester mr B. Kolff, de heer J. Moll, directeur van Gemeentewerken, xoethouder M. .4. van Popering, de commissaris van politie, de heer C. v. d. Mark, en de waarnemend oudste loods, de heer A. Pierloot. (Foto P.Z.C.J (Voor verslag zie pag. 5). hif zelf onderzoeken. Een groot aantal vakorganisaties had zien tegen de opvattingen van de president uitgesproken, evenals de officieren van het Egyptische leger. In een manifest aan Nasser eisten de officieren „voortzetting van de revo lutie" Koning Saoed van Saoedi-A- rabië, die momenteel in Egypte ver toeft, deed een poging om het geschil tussen Naguib en Nasser door bemid deling op te lossen. Met deze luxueus ingerichte trein zal op 23 Mei a.s. de rechtstreekse diesel treinverbinding ParijsAmsterdam worden geopend. De rit zal zes uur duren, dat is twee uur korter dan nor maal. In de trein is slechts één klasse en elke coupé biedt plaats aan zes personen. Vrijheid kapitaalverkeer Beneluxlanden Overeenstemming in het comité van ministers Het comité van ministers van de Ne derlands-Belgisch-Luxemburgse dou ane-unie is Zaterdag bijeengekomen, onder voorzitterschap van Van Zee land, minister van buitenlandse zaken van België. Na afloop van de conferentie der Benelux-ministers heeft Van Zeeland verklaard dat de beraadslagingen zijn gehouden in een zeer hartelijke sfeer, dank zij welke de agenda zon der moeilijkheden kon worden afge werkt. Het comité van ministers heeft de maatregelen goedgekeurd, die door de commissie voor de monetaire vraag stukken zijn voorgesteld, teneinde op korte termijn de vrijheid van het ka pitaal verkeer te herstellen, overeen komstig de principiële beslissingen, genomen tijdens de ministers-vergade ring van 5 Februari 1954. Na vier jaar moord ontdekt Briellenaar zou geen natuurlijke dood zijn gestorven Aangezien de laatste tijd sterke ver moedens waren gerezen, dat T. R., die in 1950 te Brielle was overleden, geen natuurlijke dood was gestorven, is zijn weduwe, M. J. J. aangehouden, verdacht van moord. Zij legde een volledige bekentenis af en werd voor geleid aan de officier van justitie te Rotterdam. Het stoffelijk overschot van R., dat te Oostvoorne was begra ven, is in beslag genomen. Voorgevoel kwam uit Vijf jaar geleden kocht een handels reiziger te Shreveport, in de Ameri kaanse staat Louisiana, een grafsteen, waarop hij het volgende opschrift liet zetten: „J. L. Hopcroft, geboren 24 Oc tober 1866, overleden 25 Maart 1954" De steen heeft inmiddels zijn be stemming gekregen, want de handels reiziger is Woensdag overleden, één dag eerder dan hij had voorspeld. Zijn dood had een natuurlijke oorzaak. NA DRIE WEKEN AMERIKA „Critiek was meer oprechte bezorgdheid" Prins Bernhard is Zondagmiddag er in dit verband op, dat toen het vliegtuig waarmee de reis zou zijn ondernomen, enige dagen voor het vertrek was verongelukt. Hn herhaalde, dat hij op zyn huidi van het vliegveld Idlewild bij New ge vlucht met de „Superconstellati- ï- - vo,io,i,.nA t-ortrnirLon l van de K.L.M. niet meer risico York r ar Nederland vertrokken. De prins heeft een bezoek van drie weken aan de Verenigde Staten ge bracht. waar hij vliegtuigfabrieken bezocht. Op een korte persconferentie voor zijn vertrek vroeg men hem om com mentaar op in Nederland geuite cri tiek op zijn vluchten met snelle straaljagers. Prins Bernhard zei te geloven, dat het hier meer oprechte bezorgdheid om zyn welzijn betrof, dan critiek. Volgens hem was het vliegen met die straaljagers echter niet gevaar lijker, dan de vluchten met de D-C 6 tydens het bezoek, dat de koningin en hij twee jaar geleden aan de Vere nigde Staten brachten. De prins wees Vrouw vijf dagen zonder eten en drinken Omwonenden van het perceel Wes- tenenkerweg 55 te Apeldoorn hadden sinds Zaterdag 20 Maart geen le vensteken ontvangen van de aldaar wonende 50-jarige weduwe K. Daar zy een ongeval vreesden, verwittigden zy hiervan de politie, die zich toe gang tot de woning verschafte. De vrouw werd op bed gevonden. Zij deelde mee, dat zy Zaterdag een ver lamming in de benen had gekregen en daardoor niet kon opstaan. Tenge volge hiervan had zij net reeds vijf dagen zonder eten en drinken moeten stellen. De buren hebben thans de ver zorging van de vrouw op zich geno men. Half millioen getroffenen bij overstroming in Bagdad Door de overstromingen in Irak in liep, dan bij zyn vluchten met straal- J Over zijn vlucht in een supersonisch vliegtuig aan de Westkust zei de Srins: „Ik had reeds vier jaar gele en van generaal VandenBerg de toezegging gehad, dat ik een dergelijk toe9tel eens mocht besturen, doen het Statedepartment bepaalde daarop dat ik niet in een éénpersoons super sonisch toestel mocht vliegen. Na tuurlijk heb ik me daarbij neergelegd. Ditmaal was er een dergelyk toestel beschikbaar met plaats voor twee pi loten en dus was er geen bezwaar tegen. Het was helemaal geen sensa tie. Het is hetzelfde als wanneer je in een auto zit, die honderd kilometer per uur rijdt, even harder op het gas pedaal drukt en merkt, dat je op hon- aerd-tien zit". De prins merkte nog op dat hij van zijn dochters ill tegenstel ling tot de commentaren van en kele Nederlandse bladen geen critiek had gehoord. Integendeel, in haar brieven schreven zy het „machtig" te vinden I Zaterdagavond heeft Prins Bern hard een uitvoering van „Ondine" bij gewoond, waarin ae actrice Audrey Hepburn, die van Nederlandse af komst is, optrad. Na de voorstelling werd zy aan de prins voorgesteld, die haar feliciteerde met de onlangs door haar gewonnen „Academy Award". Hervatting Saargesprek De Franse minister van buitenland se zaken, Bidault, heeft bondskanse lier Adenauer in antwoord op een desbetreffend schrijven, laten weten, dat het z.i. betrekkelijk gemakkelyk zal zijn om hun overleg over de Saar- kwestie voort te zetten, wanneer de UWi UC WVClaHUllllllgvl* II i I", het midden-Tigris bekken is een half bondskanselier te Bonn zal zyn terug- millioen personen getroffen en de gekeerd, schade beloopt naar schatting reeds achttien millioen dinar. Bagdad zelf is echter gered, aldus verklaarde Zon dag de minister van sociale zaken en voorzitter van het hulpcomité voor de overstromingsslachtoffers. Arkan Aba- dai. MINISTER WITTE OVER RECONSTRUCTIEPLAN Belangrijke toezeggingen in verband met de herbouw „Elke woonkern op Schouwen-Duiveland, die levensvatbaar is, kan vol gens mijns inziens worden herbouwd. Ik heb daarby géén enkele bepaalde gemeente op het oog, maar bedoel dit in algemene zin". Deze uitspraak deed Zaterdagavond de minister van wederopbouw en volkshuisvesting, ir H. A. J. Witte, tijdens een ongedwongen gedachten- wisseling met een aantal journalisten, in Bergen op Zoom gehouden na zyn bezoek aan Tholen en Schouwen-Duiveland. Vanzelfsprekend werden tydens deze bijeenkomst, die ook werd bijgewoond o.m. door de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot en de hoofd ingenieur-directeur van de wederopbouw en volkshuisvesting in Zeeland, de heer M. D. A. Glerum, problemen rond het Reconstructie-rapport be sproken. En de minister zette daarbjj uitvoerig zijn standpunt inzake de herbouw van de dorpskernen uiteen, een standpunt, waaruit bleek, dat de bewindsman de bezwaren van de bevolking tegen bevriezing enz. niet zon der meer naast zich neer legt. Juist de opvatting van de minister in deze aangelegenheid is van door slaggevende betekenis, omdat hij ten slotte de diverse gemeentelijke her bouwplannen. waarbij deze materie wordt geregeld, moet goedkeuren. De minister zeide zeer goed te kunnen begrijpen dat bij de reconstructie van het eiland het algemeen belang wel eens in botsing kan komen met wat de particulier als zijn belang ziet „Hoewel wij niet tot een afspraak zijn gekomen in die zin. dat het belang van de rampslachtoffers steeds preva leert, zullen wij him bezwaren zeker niet als „quantité négligeable" be schouwen, aldus ir Witte. „Zij mogen niet het slachtoffer van het algemeen belang worden!" De minister meende echter, dat een goede voorlichting, het gesprek in de persoonlijke sfeer, tot goede resultaten kan leiden. De Commissaris der Koningin is be reid om zelf met de betrokkenen te praten. Hun irrationele motieven evenwel, zoals b.v. hun gehechtheid aan en hun liefde tot de oude woon plaats, moeten getoetst worden, geval voor geval, aan liet algemeen belang. Als iemand beslist op een oude plaats wil herbouwen, moet hij gewe zen worden op de daaraan verbonden risico's, op het belang van de toe komst willen b.v. zijn kinderen nog op diezelfde plaats wonen? En bij de uiteindelijke beslissing zullen wij uitermate voorzichtig moeten zijn, omdat wij deze mensen, die toch al zo zwaar getroffen zijn, niet opzette lijk opnieuw willen treffen". GROTERE EENHEDEN. De minister wees er overigens op. dat het in de lijn der ontwikkeling ligt tot grotere eenheden te geraken, omdat daardoor betere materiele en culturele voorzieningen mogelijk zyn, o-a. op het gebied van onderwijs, sport enz. (geen twee-mans-scholen, betere sportvelden) De vraag werd gesteld of een uiterst soepele houding niet tot grote ver snippering zou leiden. Een deel van de bevolking uit een bepaalde kern zou bijvoorbeeld besluiten in een nieu we kern te herbouwen, een ander deel daarentegen weet op bepaalde motie ven toestemming te krijgen op de oude plaats terug te keren. Zowel de minister als de Commissaris der Ko ningin meenden evenwel, dat dit mee zou vallen. Over het algemeen gaat het niet om grote aantallen. Als voor beeld werd genoemd Duivendijke (Lo- perskapelle)het grootste gedeelte van de woning en in deze gemeente worr't gevormd door boerderijen met (Vervolg op pag. 5) Hoewel de datum en de plaats voor een nieuwe bespreking lussen beide staatslieden nog niet zijn vastgesteld, menen gezaghebbende kringen te Pa rijs, dat onderhandelingen zeer bin nenkort zullen worden hervat. Malenkow inviteert groep Amerikaanse journalisten Een groep van 36 Amerikaanse hoofdredacteuren van dagbladen, die een reis maakt door Europa, heeft Zondagavond een uitnodiging ontvan gen van de Sowjet-Russische eerste minister, Malenkow, voor een bezoek van drie weken aan de Sowj et-Unie. De uitnodiging is aanvaard. De Amerikanen hopen de volgende week naar Moskou te kunnen vertrekken. Ook verleden jaar hebben Ameri kaanse journalisten een bezoek aan Moskou gebracht Dr. Plesman-monument komt in Den Haag Het nationaal comité momument dr. Plesman is na rijp beraad tot het besluit gekomen het monument in Den Haag te doen verrijzen. In deze stad immers werkte en woonde dr. Plesman en werd hij ook geboren. Als plaats voor het monument Is het oog gevallen op het Hubertus- duin, gelegen aan de Piesmanweg (voormalige Raamweg) tussen de Waalsdorperweg en het K.L.M.-ge- bouw. Deze keuze is geheel in over eenstemming met de wensen van me vrouw Plesman. DE VERWACHT WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige lichte regen. Matige wind tussen Zuid en West. Ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren. 30 Maart Zon: Maan: ZON EN MAAN. Op Op Onder 19.09 Onder 13.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1