PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuwe Britse erking samenw voorstellen over met de E.V.G. Stichting van Tuinbouwcentra in herverkavelingsgebied ongewenst BILT ALLE EGYPTISCHE MINISTERS HEBBEN ONTSLAG INGEDIEND ENGELAND BLIJFT STREVEN NAAR HANDEL MET S0WJET Vandaag 197e Jaargang - No. 72 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F B. den Boer. Adjunct: W de Pagter Hoofdred G Ballinljjn; Pl.-verv.: W Leertouwer en H A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5,85 p. kw.; £r. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 27 Mrt. 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmax. 8 rcgclsi van 1—5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven ol adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. VUasingen, Walstr. 58-50. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststr 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstr. 2. telef 16; Temeuzcn, Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee. N. Bogcrdstr C 100. telef 36 ANTWOORD OP FRANSE VERZOEKEN In Duitsland gestationneerde divisies voor Europees leger Engeland heeft Vrijdag aan de interim-commissie van de E.V.G. in Parijs nieuwe voorstellen gedaan voor samenwerking met het Europese leger. Sir Christopher Steele, de permanente Britse vertegenwoordiger by de Noord- Atlantische Raad en waarnemer bij de E.V.G.-commissie, zette de Britse voorstellen uiteen, die een antwoord zjjn op de herhaalde Franse verzoeken om de nauwst mogelijke banden tussen Engeland en het Europese leger te leggen. Frankrijk werd vertegenwoordigd door Herve Alphand, zijn per manente vertegenwoordiger bij de Navo, en West-Duitsland door Theodor Blank, defensie-gevolmachtigde van de regering van Bonn. Er wordt volstrekte geheimhouding betracht over de nieuwe voorstellen. Men wil deze bekendmaken op een strategisch juist ogenblik, wanneer zij de meeste kans hebben om de aar zelende Franse parlementaire mening te beïnvloeden, aldus wordt uit diplo matieke kringen vernomen. Volgens niet-officiële berichten, be- Spaans kustwachtvaartuig vergaan 37 vermisten Van het Spaanse kustwachtvaar tuig „Guadalete", dat naby Gibraltar is vergaan werden 43 bemanningsle den opgepikt door het Italiaanse schip „Podesta". Er worden 37 be manningsleden vermist. De Britse kruiser „SuDerb" neemt aan de op- sporingswerkzaamheden deel. Kantlijn Een misstand, die wij geruime tijd geleden in Zeeland reeds signa leerden, begin nu ook nationaal de aandacht te trekken. Bedoeld wordt hier het steun trekken krach tens de werkloosheidswet in gevallen waarvoor deze wet zeker niet be doeld is. Meisjes, die des zomers en in het najaar in de fruitpluk werken, maken aanspraak op een uitkering krachtens de werkloosheidsverzekering. Meisjes, die in hotels en restaurants Werken, doen het zelfde. In het seizoen ma ken zij uitstekende lonen, na het sei zoen kunnen zij eensklaps geen „pas send weik" vinden en gaan teren op de staatskas. Aan huishoudelijk werk denken zij eenvoudig niet meer Maar zij zouden het gemakkelijk kunnen vinden, want er bestaat nog altijd zoiets als een schreeuwend ge brek aan huishoudelijk personeel. Elsevier onthult deze week, dat er schilderspatroons zijn, die met hun knechts de afspraak maken, dat zij hen in de stille tijd ontslaan. Tach tig procent van het loon komt dan uit de werkloosheidsverzekering en de andere twintig procent betaal', de baas er graag bij. Vindt de inspectie voor deze schil ders passend wérk, al is het dan ook niet precies hetzelfde, dan heeft de baas plotseling weer volop werk en blijven de schilders maar liever schil der. Nederland is royaal met zijn socia le zorg, hoewel het nog altijd geen rijk land is. Die mildheid is goed. Maar parasieten moeten worden uitgeroeid en in dit geval dient para sitisme met de scherpste straffen te worden tegengegaan. Daarvoor drukken de sociale lasten op ai te veel Nederlanders te zwaar! Het grootste bedrijf in Nederland Ons Ministerie van Oorlog! Het heeft niet minder dan 150.000 mensen onder zich. die een staatsbezit van 7 milliard beheren en per dasr de kapitale som van f 3 millioen uitgeven. Het is voor een provinciaal om van te duizelen. Het ministerie heeft tegenwoordig een efficiencv-afdeling met 22 man personeei. Weinig op de 150.000. En weinig voor een bedrag van 7 mil liard. Maar deze mensen maken een dub bele dagtaak. En iets zullen zij dus toch wel weten te bereiken. Hoewel men glimlachen moet als men hoort, dat men onder meer tracht de dienstplichtigen begrip bij te brengen voor de waarde van het materieel door er kaartjes aan te hangen, waarop staat wat het ge kost heeft. Het monopolie der melkslijters lokt meer en meer verzet uit. Dat kon ook niet anders. Want dit monopolie hebben de klanten nooit gewild. Zij hadden er vrede mee, dat de melkslijters hun slijterij saneer den, maar zij begeerden allerminst een dwangsysteem. En daarop begint de melksanering te lijken. In verschiedene plaatsen is gebleken, dat de huisvrouwen tegenover hun melkslijters niets meer in de melk te brokken hebben. Zij dienen genoegen te nemen met zijn persoon, met zijn ijver enmet de kwaliteit van zijn producten. Verkiest een huis vrouw een andere slijter, dan moet zij toestemming hebben van de sane ringscommissie en die geeft deze toestemming pas, als de slijter, waar tegen de huisvrouw zich keert, zijn toestemming geeft Wie heeft er ook wer gezegd, dat een klant koning behoorde te zijn? Het zal in Zeeland zo'n vaart niet Jopen. Maar landelijk loopt het mis. loofde Engeland om enige van de in Duitsland gestationneerde divisies aan het Europese leger te verbinden. Hoewel Engeland niet aan het Franse verzoek zou hebben voldaan om te garanderen, dat Britse troepen gedurende vijftig jaar de duur van het E.V.G.-verdrag in Europa ge- stationneerd blyven, zou dit land heb ben beloofc haar troepen niet zonder overleg met de E.V.G.-landen terug te zullen trekken. Ook zou Engeland hebben voorge steld deel te nemen aan het werk van de meeste E.V.G.-organen. Groter gevaar voor Bagdad Het stijgende peil van de sterk ge zwollen Tigris vormt van uur tot uur een grotere bedreiging voor Bagdad. De stand van de rivier is nu 36 cen timeter boven normaal. Ten Noorden en ten Zuiden van de stad zyn de dijken Vrijdag weer op twee plaatsen doorgestoken om de druk van het water te verminderen. Uit de laagliggende gebieden rondom de Iraakse hoofdstad zijn reeds 80.000 mensen weggevoerd. De schade wordt geraamd op 20 miliioen gulden. Volgens berichten van radio-Cairo en radio-Beiroet begon het water Vrijdagmiddag Bagdad binnen te dringen, waardoor het paleis en de regeringsgebouwen worden bedreigd. Tweede waterstofbomproef uitgesteld Amerikaanse geleerden hebben een tweede proefneming met de water stofbom uitgesteld, teneinde maatre gelen te treffen om de eilanden en de mensen, die zich in het Stille Oce- aangebied bevinden, te beschermen tegen de onverwaehte kracht van de ontploffing, die b\j de explosie van 1 Maart aan het daglicht is getre den. De leider der Britse socialisten, Attlee, verklaarde zich zeer verheugd over het besluit der Amerikanen om voorlopig van verdere proefnemingen af te zien. Koningin bii openingsavond van de Boekenweek De Koningin woonde Vrijdagavond in het gebouw van Kunsten en We tenschappen de opening by van de Boekenweek 1954, die dit jaar weer is georganiseerd door de vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels en de commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek. De opening van de boekenweek ge schiedde dit jaar in Den Haag mede ter gelegenheid van het 100-jarig ju bileum van de 's Gravenhaagse boek handelaarsvereniging. Er werd een literaire feestavond gegeven onder de naam: „Het boek en de muze" waar voor medewerkten de stichting „Bal let-recital", leden van het residentie orkest en de leden van de Haagse Comedie. Onder de vele aanwezigen bevon den zich o.a. de ambassadeurs van België en de Unie van Zuid-Afrika, de minister van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals en de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Het openingswoord werd gesproken door de Haagse burgemeester, mr. F M. A. Schokking. Na afloop werd 't gebruikelijke schrijversbal gegeven in de door leerlingen van de vrije aca demie van Beeldende Kunsten versier de ruimten van het gebouw. BETOGINGEN IN CAIRO President Naguib wil „zakenkabinet" vormen jgypt._ militaire als burgerlyke, hebben hun ontslag bij president Naguib inge diend, aldus is Vrijdagavond uit ge woonlijk betrouwbare bron te Cairo vernomen. De ministers is verzocht in functie te blijven, totdat generaal Naguib dit weekeinde een nieuw „neutraal zakenkabinet", geheel uit burgers bestaande, zal hebben ge vormd. Het ontslag zal niet officieel wor den bekend gemaakt vóór het vertrek van Koning Saoed van Saoedi-Ara- bië, die Zondag zijn bezoek aan Egypte beëindigt. Aanhangers van de Mohammn- daanse Broederschap en van de door de regering gesteunde bevrijdingsbe weging hebben Vrijdagmiddag be- ,MET VERDUBBELDE KRACHT" Maar Eisenhower protesteert De Engelse regering heeft besloten met verdubbelde kracht te streven naar toenadering tussen Oost en West door uitbreiding van de handel, zo wordt van gezaghebbende zijde vernomen. Sir Winston Churchill, veront rust door de jongste ontwikkelingen op het gebied van de waterstofbom en pogend zyn lange politieke loopbaan te bekronen met een consolidatie van de wereldvrede, zou volgens deze bron de leden van zijn kabinet hebben opgedragen zich iedere inspanning te getroosten die by kan dragen tot ver betering van de betrekkingen niet de communistische wereld Intussen is ook bekend geworden, dat president Eisenhower in een bood schap aan Churchill verklaard zou hebben, dat de Engelse voorstellen te ver gaan omdat de Sowjet-Unie er voordeel van zou hebben. De Sowjet-Unie is officieel uitge nodigd in de komende zomer een han delsdelegatie naar Londen te zenden. Anderzijds wordt de mogelijkheid niet uitgesloten geacht, dat de Engelse mi- handel, P. Thomeycroft, i persoonlijk en, hoewel t geven, hoewel tot dusverre noj initiatieven voor een dergelijk Engeland wenst thans een handels overeenkomst voor een langere pe riode met de Sowjet-Unie te sluiten. Het zal voor het eerst sedert 1948 zijn, dat er tussen de beide landen officiële handelsbesprekingen zullen worden gevoerd. Sedert hel begin van de koude oorlog zyn de handelsbe- worden gevoerd. Se< ijl. trekkingen overgelaten aan het par ticuliere bedrijfsleven. Naar alle waarschiinlykheid zal het aanbod om in Engeland voor onge veer 4 milliard gulden aan goederen te bestellen, dat de Sowjet-Unie on langs heeft gedaan, dienen als basis van de besprekingen. Een onmisbare voorwaarde voor het welslagen der besprekingen is echter een ingrijpende herziening van het verbod van uitvoer van strategi sche goederen. De door de Sowjet- België bouwt atoomzuil België begint de volgende week met de bouw van zyn eerste atoom zuil, aldus meldt prof. Mare. de Hemptinne, vooraanstaand Belgisch geleerde op het gebied der kernphy- sica. België heeft uranium en grafiet van de V.S. en Engeland gekregen. is het 100 jaar geleden, dat de Krimoorlog begon, die in 1856 eindigde. Frankrijk en Engeland verklaarden aan Rus land de oorlog in verband met de Russische aanval op Turkse. viert generaal b.d. I. H. Reynders, oud-opperbevelheb ber van land- en zeemacht zijn 75ste verjaardag. VWWN*'WVVWVVV*WVV\<W Unie ingediende lijst van goederen, die dit land van Engeland wenst af te nemen, vermeldt talryke goederen, zoals olietankschepen en bepaalde machinewerktuigen, die onder het uitvoerverbod vallen. toogd by de moskee van Al Azhar in Cairo, waar Koning Saoed en presi dent Naguib hun gebeden hadden ge zegd. De politie had handen vol werk om een weg te banen voor de koning en de president. De aanhangers van de broederschap riepen „Dë Koran is onze grondwet. De regering moet in overeenstemming zijn met de wetten van de Islam", terwyl aanhangers van de bevrijdingsbeweging leuzen aanhieven als „Lan leve Ga: .al (Ab- del Nasser). Wij willen, dat de revo- lutionnaire leiders aanblijven". Er zyn verscheidene arrestaties verricht. Volgens Radio-Cairo heeft het Egyptische ministerie van binnen landse zaken besloten alle geïnter neerden van de concentratiekampen te Cairo, Alexandrië, Beni Soeef, Minja en Kena vrij te later, en de kampen voorgoed te sluiten. Alle leden van de Mohammedaanse Broederschap zyn reeds vrijgelaten en de wegéns hun politieke overtuiging geïnterneerde personen zullen spoedig op vrije voeten gesteld worden. Spoed in Bonn Maar protest in Frankrijk De aanvulling der Westduitse grondwet, waardoor herbewapening der Bondsrepubliek binnen het Euro pese leger mogelijk wordt, is reeds Vrydag na de geallieerde goedkeu ring door president Heuss onder tekend. Terwyl men in Bonn de gehele pro cedure der ratificatie zo snel moge lyk wil afhandelen, is in Frankrijk echter reeds protest gerezen. De socialistische voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Franse Nationale Vergade ring, Daniel Mayer, heeft uit naam van de commissie by minister Bidault geprotesteerd tegen de voorwaarde- ly'ke geallieerde goedkeuring. Gaston Palewski, een Gaullist, heeft Vrydag in een rede te Rrjssel ver klaard. dat de Gaullisten de regering zullen doen vallen, indien de voor waardelijke goedkeuring van het Westduitse amendement niet wordt ingetrokken. Brabantse bruidsparen naar Canada vertrokken Burgemeester A G. M. Panis van Berkel-Enschot (N-Br.) was Vrijdag naar Schiphol gekomen, omdat vier van de zes echtparen, uit twee fami lies die hij op 23 Februari j.l. in de echt had verbonden, per vliegtuig naar Canada vertrokken. Volgende depressie mei regen verwacht (Van onze weerkundige medewerker). Lange tijd is er geen regen van betekenis gevallen, maar gister morgen werd in Vlissingep weer 7 mm gemeten. De aangevoer de Westenwinden stromen over het koude zeewater dat een temperatuur heeft van onge veer 4 tot 5 graden Celsius Vandaag zullen enkele opkla ringen voorkomen maar een volgende actieve depressie na dert Schotland en zal morgen ook in ons land veel bewolking en enige regen kunnen brengen Tot op heden is er in Maart in onze omgeving ongeveer 35 mm regen gevallen, zodat de lente maand nog steeds aan de droge kant van normaal ligt. De kans op regen is echter de eerste da gen groot en de temperatuui blijft beneden normaal. In Zuid- Europa, waar het in het begin van de week al warmer was dan 20 graden, is ook weinig meer van het voorjaarsweer te be speuren. SAWWwWW^WWAWW TUINBOUWCOMMISSIE Z.L.M. Waar blijven vergoedingsnormen voor boomgaarden De Tuinbouwcommissie der Z. L. M. heeft zich in haar jongste ver gadering uitvoerig bezig gehouden met de positie van de tuinbouwbe drijven in de herverkavelingsgebieden. Getracht zal moeten worden voor de fruitteelt- en tuindersbedryven zoveel mogeiyk verse grond beschikbaar te stellen. Temeer, omdat de zgn. onde boomgaardgrond zeer geschikt is voor de teelt van landbouwproducten. De vergadering achtte het ongewenst in de herverkavelingsgebieden zgn. tuinbouwcen tra tc stichten. Hiermee zou voor de fruittelers en tuinders de mogelijk heid worden uitgesloten een zekere wisselbouw toe te passen, hetgeen juist met de tegenwoordige moderne kweekmethoden zo noodzakelijk is. Zeer teleurstellend werd het ge noemd, dat de vergoedingsnormen voor de verloren gegane boomgaar den enz. nog niet bekend zyn. Bij de betrokken instanties zal op de meest mogelijke spoed worden aange drongen. Speciaal zal de aandacht worden gevestigd op de positie van de zen. dubbel getroffenen. Het zoutcyfer in de geïnundeerde gebieden, behalve voor Schouwen en Duiveland en Kruiningen, blijkt erg mee te vallen. Medegedeeld werd nog, dat uit voerige besprekingen gaande zijn over net instellen van een weer standsfonds voor de tuinbouw. Uit dit fonds zouden in perioden van ern stige prijsdaling, door buitenlandse exportbelemmeringen, gelden be schikbaar moeten komen. De afzet in 1953 is vrij gunstig verlopen. Voor de niet-getroffen be drijven is het over het algemeen een goed jaar geweest. Het is ook in het afgelopen jaar weer gebleken, dat de markt vrij snel verzadigd is. Bijzon der hoge prijzen kunnen niet meer gemaakt worden omdat de koop kracht dit niet toelaat. De bouw van de nieuwe lagere tuinbouwschool der ZJj-M. te Kapalle heeft het eindstadium bereikt De vergadering gaf ook als haar mening, dat bij de uitgifte van fruit- teeltbedrijven in bet Sloe en de Braakman terdege rekening dient te worden gehouden met het grote aan tal jonge mensen, dat reeds jaren op een eigen bedrijf zit te wachten Zij dienen, mits voldaan wordt aan strenge vestigingseisen, naar een be dryf te kunnen mededingen. Over de mantel van de C.A.O. voor het contractjaar 1954-'55 be staan nog enkele geschilpunten tus sen werkgevers- en werknemers-or ganisaties. Voor Zeeland wordt het noodzakelijk geacht, dat tussen de C-A.O.'s voor land- en tuinbouw zo veel mogelyk uniformiteit bestaat, in verband met het gemengde bedrijfs- type. Vliegtuig van „Sabena" te Knokke neergestort Een oefenvliegtuig van de „Sabe na" is boven het vliegveld te Knokke- Zoute van een hoogte van 200 meter neergestort. De piloot, die afkomstig is uit Henegouwen, werd ernstig ge wond. De „Sabena" stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Koningin Juhana neeft Vrgdng- morgen een bezoek gebracht aan de grote bloemententoonstelling, die in 'het R.Al.-gebouw te Amsterdam wordt gehoxiden Staande op een ms- tiek bruggetje bewonderde de Konin gin een prachtig aangelegde tuin. Links van TJ.Z1 burgemeester Am. J. d'AiUy van Amsterdam KORTE PREDICATIE JUDAS Op allerlei afbeeldingen van Jezus' jongerenkring zien we Judas mei een afschuwelijk misdadig err. gezicht. We kunnen hem er zo uithalen! En nog vinden we hem a.h.w. de verper~ soonlïjk'ng van alles waar wij „nette en vrome mensen" een hekel aan heb ben. Maar de bijbel is niet geschreven voor nette, vrome mensen, doch wil ons laten zien dat wij geen haar beter zijn dan Judas. Schrikt Uf Dat is ge zond. In het oorspronkelijk staat er voor verraden: „overleveren". Judas leverde Jezus over. Ongetwij feld heeft Judas, net zoals de andere jongeren, Jezus met groot enthousi asme gevolgd. Toch leverde hij Jezus over. Judas was de schakel, verrichtte de eerste van een reelcs daden waar door Jezus aan het kruis terecht kwam. Lezers, nu kunnen xoij Judas wel met stenen gaan gooien en hern met een boeventronie aftekenen, maar de bijbel doet ons zienIk had Judas kunnen zijn, ook Ik had Jezus kun nen overleveren. Eens was er een tijd in Judas leven, waarin hij uitriep: Heer, ik toil U vol gen.' Maar ach, het brak: Jezus deed zo geheel anders dan Judas gemeend had. Eens uxts er, misschien ook in uw leven, een tijd, bij bevestiging, huwe- wélijk of doop van uw kind of op an dere momenten van uw bestaan, dat U zei: Ook ik ioil Jezus volgen. Maar het ging voorbij Jezus deed n.l. heel anders dan U wenste. In Judas' leven liep het tenslotte uit op het verschrik kelijke: hij leverde Jezus over. Maar leveren wij Jezus ook niet over f Want. redeneren wij, „het f.s toch te bespottelijk om het in deze harre we reld van wapengeweld en pacten te wagen enkel en alleen met een weer loze Christus?'. Komt deze redenering niet vlak bij die xin Judas f En i* daardoor Jezus ttief aan het kruis gekomen T Geven vrij Jezus werkelijk een plaats in onze samenlevingIn ons hart f Judas kende het ware berouw niet en sloeg rft hand aan zichzélf. Zyn wp misschien ook bezig de hand te slaan <Kin onze cultuur, omdat roe, net als Judas, het heil bi en voor deze wereld niet meer verwachten van een Jezus, Die geen kracht of gewéld gebruikt, maar alleen door Zijn woord over wint f Dat zijn enkele vragen, die ons tn deze Jildenstijd maar ééns bezig moe ten houden. VHssihaen. H. Johannes. DE VERWACHT: MEER ZON. Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit Weste lijke richtingen. Dezelfde temperatu ren of iets hogere. (Zondag laatste kwartier). ZON EN MAAN. 28 Maart Zon: Op 6.26 Onder 19.06 Maan: Op 3.30 Onder 11.18 29 Maart Zon: Op 6.24 Onder 19.07 Maan: Op: 4.02 Onder 12.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1