De rol van onze Staatsbank in onze geldcirculatie Ministerconferentie van klein- Europa werd uitgesteld AMERIKAANSE TANKBOOT RADIOACTIEF BESMET HERZIENING NEDERLANDS- INDONESISCHE VERHOUDINGEN INDONESIË NEEMT VAN K.L.M. ALLE G.I.A.-AANDELEN OVER CONFLICTEN IN DE KOLEN- EN STAALGEMEENSCHAP DONDERDAG 25 MAART 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 HONDERDVEERTIG JAAR GELEDEN OPGERICHT Zij heeft ons gehele economisch leven in haar greep (Van onze economische medewerker) Op 25 Maart, nu precies 140 jaar geleden, vaardigde koning Willem I een besluit uit tot Stichting van onze circulatiebank. W(j hadden er toen 19 jaar Franse overheersing op zitten en onze handel, de zenuw van ons economische apparaat, was geheel tot verval gekomen. In dit licht bekeken is 't begrijpelijk, dat onze „Nederlands che Bank" in 1814 tot kreeg in de behoefte aan geld te voorzien en tegelykertjjd de koophandel uit zgn verval op te beuren. Er wordt thans in de Bankwet van 19 48 niet meer gesproken over de koophandel. Ons economische leven bestaat uit vele sectoren en daarom is de primaire taak volkomen verlegd: onze Nederlandsche Bank zorgt voor de geldcirculatie maar zij doet dit op zodanige wijze, dat 't geld zoveel mo gelijk waardevast blijft. Als wij het hierbij over geld heb ben, dan moeten wij niet alleen den ken aan bankbiljetten maar ook aan Êiraal geld. Dit zijn tegoeden bij ban en, waarover per chequé of bank gro-formulier beschikt kan worden, it girale geld is zelfs zó belangrijk geworden m onze maatschappij, dat e totale circulatie voor 5/8 deel uit giraal en voor 3/8 deel uit chartaal geld (bankbiljetten) bestaat. Het begrip circulatiebank is dus eigenlijk een beetje verouderd. Na tuurlijk is het uitgeven van bankbil jetten nog wei belangrijk doch be langrijker nog is de zorg van de cen trale bank voor ons totale geldwezen dat het niet te groot wordt ten op zichte van de behoeften (want dan zouden wij Inflatie en prijsstijgingen krijgen) dan wel dat de totale circu latie tegenover die behoefte niet te klein wordt (met deflatie en prijsda ling als gevolg Men zegt ook wel: het geld moet neutraal blijven. Rol van de banken Het probleem is nu, dat de Neder landsche Bank niet zdf voor da: gira le geld zorgt. Dat doen vnl. gewone banken. Zn krijgen geld van vele mensen, die dit op een gegeven ogenblik niet nodig hebben. Zij le nen dit geld weer aan anderen uit, doch veelal zullen zij meer uitlenen dan zij hebben; zij zullen credieten geven tot grotere bedragen dan aan haar is toevertrouwd. Doch dit kan omdat de meeste zakenlieden, voor voor wie dat geld bestemd is, het niet in contanten opvragen doch hierover per bankgiro beschikken: zij geven opdrachten een bepaald bedrag ten laste van hun rekening op de reke ning van een andere rekeninghouder te betalen: hetzjj bij htm eigen hetzij bij een andere bank. De Nederlandsche Bank moet er nu op toezien, dat deze girale geldcircu latie niet te groot wordt. In normale tijden is dat ook niet zó moeilijk, want als de banken een tekort aan contante middelen bezitten komen zij automatisch bij de Nederlandsche Bank terecht, belenen daar verschil lende waardepapieren (o.a. schat kistpapieren) en krijgen hierop dan voorschotten. Hierover moet rente (disconto) betaald worden en door nu deze disconto te verhogen of te verlagen, kan De Nederlandsche Bank dit vragen van voorschotten bemoeilijken of vergemakkelijken. Dit is de beroemde discontopolitiek. In tijden, dat de banken over vol doende contanten beschikken, trek ken zij zich van De Nederlandsche Bank met haar discontopolitiek wei nig aan. Daarom dat er in 1952 een wet Toezicht op het Credletwezen kwam en dat er kort geleden een .gentlemen's agreement* tussen cen trale bank en banken tot stand kwam, waarbij die contróle wel ef- Mag een gasfabriek gastoestellen leveren Het leveren, verhuren of in huurkoop leveren van gasverbruiktoestellen door de gasfabriek aan de consument, en het verrichten van werkzaamhe den aan gasverbruikstoestellen door de gasfabriek, heeft geleid tot een strijd tussen de Bussumse gasfabriek en de loodgieters- en fitterspatroons te Bussum. De samenwerkende fitters organisaties hebben aan de raad een adres gericht, ondersteund door ad- haesiebetuigingen van de midden- standsverenigingen, de Kamer van Koophandel voor Gooiland en de stichting raad van bestuur in het loodgieters- en fitters- en sanitair- instailatiebedrijf, waarin zij eisen dat de gasfabriek op korte termijn de verkoop, verhuur enz. van gasver bruikstoestellen staakt, alsmede het verrichten van reparaties aan de toestellen. B. en w. deelden aan de raad mede niet voornemens te zijn op het verzoek in te gaan. Morgen avond zal de raad hierover beslis sen. fectief werd gemaakt. De banken mogen onze centrale bank niet meer uit de hand lopen. De Nederlandsche Bank, die sedert 1948 staatsbank is, heeft ons gehele geldwezen en daardoor eïgenlgl ons economische leven in haar greep, ook al merken wij dat niet. Zij beschikt over de macht, in te grijpen, zodra de credietverlening te groot of te klein wordt. Natuurlijk ia dan „het kwaad" reeds geschied, doch zjj kan voor tegenmaatregelen zorgen, waar bij veelal hand in hand wordt samen gewerkt met het ministerie van Fi nanciën. Daar wordt de koers aange geven. Een deel van ons geld toch bestaat uit buitenlandse valuta, dat wij zo dringend nodig hebben om re gelmatig in het buitenland te kun nen kopen. Ook dit geld heeft de cen trale bank onder haar hoede genomen en elke week kunnen wij uit de gepu bliceerde weekstaten opmaken, hoe groot ons bezit aan goud en valuta Neemt dit bezit te veel af zoals in 1951 dan worden er van over heidswege en in samenwerking met De Nederlandsche Bank drastische maatregelen genomen, dan wordt on ze consumptie en de credietverlening beperkt, waardoor de invoer daalt. Dat dit ingrijpen succes heeft gehad, bewijzen de feiten van de laatste ja ren: het is het „miracle hollandais". Vertrouwen. Regelmatig komt onze centrale bank in het nieuws: afgelopen Za terdag nog toen bekend werd, dat zij het buitenlandse kapitaalverkeer voor een belangrijk deel weer vrijer heeft gemaakt. Elke week publiceert zij een weekstaat, die ons laat zien hoeveel goud en deviezen wjj hebben, hoe groot de bankbiljettencirculatie is, hoe groot de kas van het rijk ls (die door onze centrale bank vordt gehouden) en Voor de insider hog veel meer zaken. U en ik, wij merken in ons dage lijks leven weinig van De Nederland sche Bank, zij het dan dat wij haar geld gebruiken en er geen ogenblik aan twijfelen, dat al die papieren briefjes van 10, 25, 50, 100 en meer gulden zonder meer door ieder in be taling worden genomen. Vóór de oor log was er nog de rugdekking van het goudveld. nen. Jie is thans verdwe- die geheel gebaseerd is op het ver1 trouwen, dat wij in de waardevast heid van ons geld hebben. En daaruit blijkt tevens, dat onze centrale bank haar taak over onze hoofden heen uitstekend vervult. Een beter compliment kunnen wij de jarige vandaag niet geven. Beperkte yaart in Suez-kanaal. Voor scheepvaart op Israël. Egypte heeft Dinsdagavond in de Veiligheidsraad der Verenigde Naties gewaarschuwd, dat de Arabische landen ongunstig zouden reageren, indien de Westelijke mogendheden een ontwerp-resoiutie van Nieuw- Zeeland zouden steunen, waarin uit drukking wordt gegeven aan „ernsti- fe bezorgdheid" over de beperkingen, ie Egypte de naar Israël varende schepen oplegt. De Veiligheidsraad heeft twee- en- een-half jaar geleden reeds aan Egypte verzocht de beperkingen op te heffen. De kwestie werd door Is raël aan de raad voorgelegd. Volgens Israël gelden de beperkingen ook voedselverschepingen naa*- de Joodse staat. De Egyptische afgevaardigde, Mak moed Azmi, zeide, dat er eerst een einde moet komen aan de „aanvallen en schendingen van Israëlische zflde". Egypte zou garanties tegen „een her haling hiervan" moeten krijgen. Hg verklaarde voorts, dat Egypte de beperkingen in het Suezkahaal reeds minder streng had gemaakt en dat het bereid is verdere verlichtin gen aan te bieden. „Willem Barendsz" op de terugreis. Het seizoen voor de jacht op baardwalvissen in de wateren van de Zuidelijke IJszee eindigde op 18 Maart In totaal heeft de „Willem Barends- zoon" van de Ned. Mij. voor de Walvis vaart geproduceerd 97.596 barrels (16.266 tons) traan en spermolie, te gen 103.472 barrels 17.245 tons) in het seizoen 19521953. Sinds 7 Maart j.l. heeft de „Willem Barendsz." zijn grote achterstand in de productie aanmerkelijk ingelopen. Zoals gemeld hebben aanvankelijk uitermate slechte weersomstandighe den de vangst sterk gedrukt. De „Wil lem Barendsz." aanvaardt nu de te rugreis en wordt eind April in Neder land verwacht. NA DE BIKINI-EXPLOSIE Maar niet ernstig. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse marineleiding Woensdag heeft medegedeeld, dat na de ontploffing van de waterstofbom bü Bikini radioactieve as is neerge daald op de 4.200 ton metende 'me- rikaanse tankboot „Patapsco", d«e behoorde tot de schepen, welke bü de waterstofbom waren betrokken. Verklaard wordt, dat slechts een lichte radio-actieve besmetting werd geconstateerd en dat, voor zover tot nu toe is gebleken, geen der 92 opva renden nadelige gevolgen heeft on dervonden. De tankboot wordt thans in de ha ven Pearl Harbour grondig nagezien. Amerikaanse en Japanse geleerden en geneesheren hebben woensdag een verbindingscommissie ingesteld voor het uitwisselen van gegeven over de verzorging van de 23 Japan- Spionnage in Italië. De Italiaanse politie heeft te Foggia tien Italianen, onder wie een vrouw gearresteerd op beschuldiging van spionnage voor Tsjecho-Slowakge. Allen zjjn of communisten of sym- pathiserenden met het communisme. Negen personen, die het vorige jaar op grond van soortgelijke beschuldi gingen zijn gearresteerd en wel in Tu rijn en Modena, zijn nog niet voor het gerecht verschenen. INDONESISCHE NOTA OVER Wederzijds overleg. De waarnemend hoge commissaris van Indonesië In Den Haag, mr. Soe- santo Tirtoprodjo, heeft Woensdagmorgen op het departement van buiten landse zaken een nota overhandigd, waarin de Indonesische regering het verzoek doet tot hervatting van het overleg over de Nederlands-Indonesi sche verhoudingen. De nota, die in ontvangst werd genomen door de minis ter zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Lans, zal door de Nederlandse rege ring nader worden bestudeerd. Dit in Den Haag. Gel(jk bekend, wordt van Indonesi sche zijde reeds sinds geruime tijd aangedrongen op herziening van de Unie-verhouding en de in 1949 geslo ten R.T.C.-accoorden, alsmede op een regeling van de kwestie-Nieuw-Gui- nea in die zin, dat Nederland de sou- het A.N.P. van officiële zijde vereiniteit ever dit gebied aan Indo nesië zal overdragen. Het is te ver wachten, dat deze punten onderwer pen van de Woensdagmorgen over handigde nota zjjn en dat van Indone sische zijde thans gevraagd is binnen kort tot wederzijds overleg te gera- se atoomslachtoffers. Als leider der commissie is benoemd Rokoezo Ko- bajasji, directeur van het Japanse welzjjnsinstituut. In een Zuidjapans dorpje is, zes da gen na de ontploffing as neergedaald, onderzocht wordt, of deze as-regen wellicht een gevolg is van de water stofbomontploffing. Omvangrijke werkloosheid in de Verenigde Staten. Vakbonden waarschuwen Het bestuur van het Amerikaanse Congres van Vakverenigingen (C.L O.) een der twee grote vakbondcen trales in de Verenigde Staten, heeft verklaard, dat Amerika bedreigd wordt door een economische crisis, die slechts kan worden voorkomen, wanneer er concrete maatregelen worden genomen. Het feit, dat de re gering nog geen maatregelen heeft getroffen, geeft blijk van een ernstig gebrek aan verantwoordelijkheidszin. Het is duidelijk, aldus het C.LO., dat de raadgevers van president Eisenho wer voortdurend de omvang en de snelheid van de achteruitgang der economische bedrijvigheid hebben on derschat. Het C.I.Q. raamt, dat er thans 3.700.000 werklozen in de Ver enigde Staten zijn. De volgende maand zal het C.I.O. te Washington een na tionale conferentie houden ter be studering van de economische toe stand. In de zalen Schaaf te Leeuwarden za! op 27 en 28 April a.s. het congres wor den gehouden van de Ned. Bond van Ho tel-, café- en restaurantpersoneel. „GAROEDA" WORDT GENATIONALISEERD. Overeenstemming zonder één enkele wanklank. Het Indonesische luchtvaartbedrijf de „Garoeda Indonesian Airways" zal door de Indonesische regering ge nationaliseerd worden. Daartoe zullen de Garoeda-aandelen, die thans in handen van de KX.M. zijn, door de Indonesische regering worden opge kocht. Tegelijk met ae overname zal een passend rendement worden be taald voor de tijd, dat de K.L.M. kapitaal heeft geïnvesteerd in de Door de Indonesische regering, binnenkort de enige ^andeelhoudster in de GJ.A., zal een geheel nieuwe directie worden benoemd. Uit de di rectie zal de KX.M. zich terugtrek ken. Zij zal zich alleen nog bezig- Radiotelescoop Dwingelo. Onderzoek van radiostraling. Nu met de betrokken instanties overeenstemming is bereikt over de vestiging van een radiotelescoop van zeer grote afmetingen bjj een heide- terrein in de gemeente Dwingelo, heeft het bestuur van de stichting „Radiostraling van zon en melkweg" b(J de N.V. Werkspoor te Amsterdam een bestelling geplaatst voor de bouw van een radiotelescoop met een door snede van 25 meter. In het voorjaar van 1955 zal de in stallatie worden opgeleverd. De ra diotelescoop bestaat uit een parabo lische reflector met een doorsnede van 25 meter. De bekleding bestaat uit gaas. dat voor het te gebruiken golflengte-gebied (10100 cm) even goed reflecteert als de voor lichtgol ven gebruikte spiegels. De reflector is draaibaar bevestigd aan een toren, die op een ronde raiibaan kan draai- L De radiotelescoop zal de grootste van 't continent worden. In Manches ter is een radiotelescoop van nog gro ter afmeting (spiegel van 75 meter diameter) in aanbouw, die echter spe ciaal voor werk bg langere golfleng ten (metergolven) geschikt zal zijn. Anderzijds is in Washington een radi- telescoop van 15 meter ongesteld voor cm-golven. Het Nederlandse in strument is in het bijzonder voor het zeer Interessante gebied der decime- tergolven ontworpen. houden met het leveren van techni sche assistentie aan de Garoeda. Dit zal tot 1960 duren. Al deze bepalin- Sen zgn vervat in een contract, dat Woensdag door vertegenwoordigers van de KLM en de Indonesische rege ring is ondertekend. De heer Van aer Ploeg, de leider van de K.L.M.-dele gatie, zeide naar aanleiding van de ondertekening van het contract onder meer, dat de delegaties zonder één enkele wanklank tot overeenstem ming waren gekomen. Zijn delegatie waa er van overtuigd, dat de verhou ding tussen de Indonesische rege ring en de K.LJ4., zoals die in het nieuwe contract is vastgelegd, alle elementen bevat voor een harmonisch en efficiënte samenwerking. De wedtiioe van de Amerikaanse kunstschilder William Singer heeft besloten haar landgoed ,J)c Wilde Zwanen" te Laren (NM.) in fe bren gen in een stichting, genaamd de ,£inger Memorial Foundation" en dit door de architect Walter Hamdorff te doen verbouwen tot cultureel centrum voor de gemeente Laren. Het zal worden ingericht als museum met mu ziek- en toneelzaal, foyer en verga derzalen. Uitreiking gereedschap pakket in Zuidland. Als onderdeel van het Agrarische plan dat het Nederlandse Rode Kruis uitvoert voor hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood zal op Dinsdag 30 Maart a.s. in Zuidland op het eiland Putten het eerste ge reedschappakket worden uitgereikt. De voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen zal des middags om één uur het pakket op Zuidland overhandigen. NEDERLAND HEEFT BEZWAREN Tegen maximumprijzen. Zoals gemeld heeft het hoge gezags orgaan van de Europese kolen- en staalgemeenschap Zondag j.L een besluit genomen inzake de handha ving der maximumprijzen voor steen kolen in Frankrgk en West-Duits land. Wat het standpunt van de Ne derlandse regering inzake de maxi mumprijzen voor steenkolen betreft verneemt het A.N.P. van bevoegde z(jde, dat de Nederlandse minister van economische zaken reeds vroeger in de raad van ministers der E.ïLS.G. zich tegen handhaving der maximum, prijzen voor steenkolen heeft verzet. De Nederlandse regering heeft nog geen beslissing genomen wélke stap pen zij zal ondernemen naar aanlei ding van het jongste besluit van het hoge gezagsorgaan tot handhaving der maximumprijzen voor de beide genoemde landen. Er staan de Neder landse regering wat het uitbrengen van een protest hiertegen 3 mogelijk heden open. In de eerste plaats kan deze aangelegenheid in de Assemblée ter sprake worden gebracht De Ne derlandse minister van economische zaken kan in de tweede plaats de aan gelegenheid voor de raad van minis ters brengen, doch hier bestaan NOG GEEN POLITIEKE GEMEENSCHAP Frankrijk beducht voor het afstaan van souvereine rechten Te Parijs is officieel medegedeeld, aldas bericht het Franse persbureau A.FJP., dat de conferentie van de zes ministers van „Klein Europa" (Frankrijk, West-Duitsland en de landen van de Benelux en Italië, welke 30 Maart te Brussel bijeen zou komen, uitgesteld is. De conferentie zon gebonden worden over de toekomst van de op te richten politieke gemeenschap in West-Europa. Men zal nu in Blei a.s. een nieuwe datum voor de conferentie bepalen. Volgens Reuter zou er onenigheid bestaan over de economische aspec ten van de te vormen politieke ge meenschap. België en Nederland zou- Er zal ook een nieuwe regeling ge vonden moeten worden voor een ont moeting tussen kanselier Adenauer en de Franse minister van buiten landse zaken, Bidault, die, zo nam men aan, hun besprekingen over de Saarkwestie tijdens de conferentie te Brussel zouden hervatten. Mogelijk zullen deze twee staatslieden nog de ze maand of begin April alsnog sar menkomen. Naar Reuter uit diplomatieke bron vernam waren de meeste der betrok ken regeringen voor uitstel van de conferentie. De Franse regering was van mening, dat een internationale conferentie op hoog peil mogelijk tot gevolg zou hebben, aat de oppositie tegen een Europees leger van ae ziide der conservatieve parlementariërs zou toenemen. De Belgen zouden voor uitstel zijn, met het oog op de aanstaande alge mene verkiezingen. Van Nederlandse zijde was niet om uitstel verzocht, maar wel meende men, dat de plannen nog niet ver ge noeg uitgewerkt waren om een confe rentie van ministers te rechtvaardi gen. Verticale filmprojectie. Paramountfilm deelt mede dat zij binnenkort een nieuw systeem van projectie genaamd vista vision gaat toepassen. Het systeem kan zowel door grote als kleine theaters worden gebruikt. Aanbeveling verdient een zo groot mogelijk doek, waarvan de hoogte even belangrijk is als de breedte. Bij de opnamen loopt de film ho rizontaal in plaats van verticaal door de camera. Het beeld wordt gefoto grafeerd op de breedte van twee beeldvlakjes van het negatief tege lijkertijd, dus op een ruimte, die ZVs maal zo groot xs als het normale 35 mm camerabeeldje. Bij het afdruk ken wordt het beeld van dit dubbele negatief gereduceerd tot de normale 35 mm. maat. Daardoor aldus Pa- 35 mm maat. Daardoor aldus Pa- projecteren niet meer wazig of kor relig worden. slechts weinig kansen op succes. Ten slotte kan de Nederlandse regering in de derde plaats deze aangelegenheid voor het hof van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap brengen. Tot zover deze maximumprijzen kwes- Een tweede aangelegenheid waar over de Nederlandse regering een verschil van mening heeft met het hoge gezagsorgaan betreft de zaak van de kolen- en staalkartels. Het hoge gezagsorgaan heeft tot dusverre nog geen beslissing inzake de kartels genomen. Wel hebben zich zoals be kend enkele kartels aangemeld, doch een beslissing van het hoge gezags orgaan hierover is nog niet gevallen. De Nederlandse minister van eco nomische zaken heeft nu aan het ho ge gezagsorgaan, gevraagd binnen twee maanden een beslissing te ne men over de kartels. den aangedrongen hebben op de In stelling van een gemeenschappelijke 0 markt en de vorming van een doua- duidelgk gebleken, ne-unie tussen de zes landen, welke M binnen tien jaar tot stand zou moeten komen. Frankrijk daarentegen zou zich verzet hebben tegen iedere nieu we afstand van souvereinlteit op eco nomisch gebied. West-Duitsland en Italië zouden eveneens voorstanders zijn van een ruimere economische integratie. H.B.S.'er pleegde inbraak m Als verdacht van het plegen van diefstal met braak heeft de Apel- doornse politie gearresteerd de 20- jarige H.BK.-er W. A. de H. In de nacht van 14 op 15 Februa ri van dit jaar bleek iemand zich door het inslaan van een ruit toegang te hebben verschaft tot de Koningin Wilhelminaschool, waarbij uit de be stuurskamer o m. verdwenen bleken te zijn een schrijfmachine, een pro jectie-apparaat, een pick-up, een ac- tetas er een boekje met postzegels. De politie wist aanvankelijk geen klaarheid in deze diefstal te bren gen, doch dezer dagen ontdekte zij, dat de 20-jarige H.B.S.-er een schrijf machine te koop had aangeboden. B(j onderzoek bleek, dat deze machine afkomstig was uit de Koningin Wil helminaschool. B(j een daarna geda ne huiszoeking werden ook de acte- tas en de pick-up gevonden. Het on derzoek wordt nog voortgezet. Het aartsbisdom over de zaak Anneke Beekman. Dertienjarige zou zdf moeten beslissen. Het secretariaat van het aartsbis dom te Utrecht heeft een bekendma king uitgegeven in verband met de Zaak Anneke Beekman. Daarin wordt ojn. het volgende gezegd: Het is niet de taak van de Kerkelijke overheid beslissingen van een burgerlijke instantie uit te voe ren. Al spoort de kerk de gelovigen in het algemeen aan te gehoorzamen aan de burgerlijke autoriteit, zij dwingt die gehoorzaamheid niet met kerkelijke sancties af. De kerkelijke overheid laat aan iedere gelovige de vrijheid van gewe ten, om in een bepaald geval zich niet aan de beslissing van een bur gerlijke instantie gebonden te achten. Uit de laatste ontwikkeling van het geval Anneke Beekman is wel duidelgk gebleken, dat het meisje zich vrijwillig aan de beslissing van het gerechtshof onttrekt, omdat zij blijkbaar het vertrouwde milieu, waarin zij van haar eerste levensja ren af opgroeide en dat met gevaar voor eigen leven haar leven redde, prefereert boven het volkomen nieu we milieu, dat men haar wil opdrin gen. Indien het bewuste meisje meent de vrgheid te mogen nemen zich niet aan de over haar toekomst genomen beslissing van de burgerlijke autori teit gebonden te achten, zal de ker kelijke overheid haar die vrijheid wil len en moeten laten. Zoals het aartsbisdom er niet aan zou willen medewerken, het meisje tegen haar wil (gedwongen) te hand haven in een katholiek milieu, zo stuit het evenzeer tegen de borst me dewerking er aan te verlenen dat het meisje tegen haar zin (gedwongen) wordt overgebracht naar een ander milieu. Nu de eigen wil van het meisje zo duidelijk is gebleken, kan men zich afvragen of het niet op de weg van de Joodse gemeente zou liggen om afstand te doen van de voogdij en de achtervolging en opjaging van het meisje te staken, zodat zn zowel de lichamelijke als de psvehische rust kan vinden, die zij behoeft. Kan het belang van het meisje daartoe niet doen bessluiten, dan spo re men het meisje op tot men het in handen heeft, maar men vrage niet aan anderen het meisje tegen haar zin uit te leveren en men make er geen rel van, die de bevolktngsgroe- t*eri van Nederland van elkaar zou len vervreemden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9