Amsterdams politierechter over de baldadige jeugd Mr. Wendelaar heeft onbegrensd vertrouwen in minister Staf Getallen REGELING BEVOEGDHEDEN BIJ NOODVOORZIENINGEN DONDERDAG 25 MAART 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S BEGROTINGEN VAN OORLOG EN VAN MARINE GOEDGEKEURD Verlenging van de duur der herhalingsoefeningen (Van onze parlementaire redacteur). Na nog byna een gehele dag aan de begrotingen van Oorlog en Marine besteed te hebber, heeft de Eerste Kamer Woensdagmiddag deze begro tingen zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De C.P.N. kreeg aan tekening dat zy tegen was. Behalve in de fractie van de C.P.N. was er enige neiging om aan de bewindsman vertrouwen te onthouden in de fractie van de V.VJX, althans in een deel ervan, en dan nog wel in een heel klein deel. Reeds Dinsdag was namelijk gebleken, dat er een tegenstelling bestond tussen de heer Wendelaar van de V.V.D. en zyn partijgenoot prof. Molenaar. Eerstgenoemde onderstreepte bij de repliek, dat hjj het niet eens was met wat prof. Oud Zaterdag j.L op de jaarvergadering van de V.V.D. in Arnhem heeft gezegd, n.L: „Wy hebben niet de overtuiging dat minister Staf in alle opzichten tegen zyn taak is opgewassen". Als lid van de defensie-commissie had mr. Wendelaar de minister in de laatste tijd nauwkeurig kunnen gade slaan. Op grond daarvan verklaarde hij: „Mijn vertrouwen in de minister is onbegrensd". Hij begreep dat niet- leden van de defensie-commissie de zaken minder duidelyk zagen. Drie leden van zyn fractie, zo verklaarde mr. Wendelaar, stonden achter hem en schonken de minister dus hun ver trouwen. Er zyn enige moeilijkheden met het vierde lid. (de heer Molen aar). De critiek van prof. Molenaar, voornamelijk neerkomende op het verwyt van een te geringe voorlich ting door de minister, woog evenwel niet zo zwaar, dat hy zich by de eind beslissing by de communisten schaar de. Ook ny gaf Zyn stem aan de be groting. Gebonden Minister Staf heeft genoeg zijn best gedaan om de bezwaren, die mochten bestaan, weg te redeneren. Hy begon met een uitvoerige uiteenzetting van de organisatie en de werkwijze van de Noord-ATlantische verdragsorga- nisatie, knoopte daaraan de opmer king vast, dat bij aan verschillende zjjdèn aan de NAVO en haar orga nen gebonden is. Hoewel hij aan de andere kant daarin weer zijn invloed kan laten gelden. De strategische plannen van de NAVO, waarop de bewindsman uiteraard niet in details kon ingaan, houden in het algemeen de verdediging van Europa en dus ook van Nederland in. Deze plannen zijn voor enkele jaren vastgesteld, van de ontwikkeling ervan worden onze deskundigen steeds op de hoog te gehouden. De bewindsman meende dat voor ons land het meest te berei ken wa$ door een loyaal aanhanger van de NAVO te zyn, en onze defen sie lp te passen in de verdediging van Europa. By zyn bezoek aan Wasning- ¥70 Houdt u van grote getallen? Laten we dan beginnen met te vertellen dat over de gehele wereld jaarlijks een ruwe 1 Vt milliard tonnen steenkolen worden gedolven. Het is iets minder maar op een kleinigheidje behoeven loe vandaag niet te letten. De schat tingen over de steenkolenvoorraden die zich nog onder het aardoppervlak bevinden, lopen weliswaar uiteen, maar voor zover we kunnen nagaan zijn we- met een getal van 10 billioen ton misschien zelfs nog aan de be scheiden kant. Zouden we al die kolen uit de grond weten te peuteren, dan kunnen we op voet van het tegenwoor dig verbruik dus nog 6% duizend ja ren met dit voorraadje toekomen. Deze duizelingwekkende energie- voorrraad voor een periode van mil-' liarden jaren zinkt echter volslagen in het niet, vergeleken met de ener gie die door de omloop van de maan en de draaiing van de aarde tot onze beschikking zou kunnen komen. Die energie lijkt ongrijpbaar en onbereik baar en wellicht meent u dan ook dat het ondergetekende naar het hoofd is gestegen maar desondanks zint de mensheid al eeuwenlang op een middel om de bewegingen van deze planeten aan zich dienstbaar te maken. Een hersenschim is dat zeker niet, want een gedeelte van dat arbeids vermogen wordt ons als het tvare op een presenteer blaadje voorge houden en de be woners van onze kusten krijgen dat tweemaal daags onder de neus geduwd in de vorm van eb en vloed, wélke getijverschiï- len immers voornamelijk veroor- zatclct worden door de omloop van de maan on de asrotatie van de aarde. Het arbeidsvermogen dat in de vloed beweging ligt ongesloten is werkelijk niet voor te stellen. Een naarstig re kenend man heeft becijferd dat de vloedbeweging over de gehele aarde gelijk te stellen is mét ll.OOO.OOO.OOtf.OM.OOO.OOO (11 triHi- oenpaardekracht/jaar We zullen uiteraard geheel In h-et midden laten hoeveel nullen de ijveri ge rekenaar zich kar. hebben vergist en ook laten toe buiten beschouwing dat het totale arbeidsvermogen van de vlnedbeweging niet verwisseld mag worden mgt de energie die de mens zich daaruit eventueel ten vutte zou kunnen maken. We wilden uitsluitend doen zien welk een onvoorstelbare hoeveelheid energie in de getiiden- werkina ligt ongesloten. Een arbeids vermogen dat in ieder geval vele mil- Harden malen groter is dait de gehele mensheid behoeft. Is het dan ze verwonderlijk dat de mens al eeuwenlang zint op middelen om deze krachten aam, zich dienstbaar te maken, zij het dan maar voor een héél klein deelt ie? Integendeel, het is eigenlijk veel verbazingwekkender dat dit zo eenvoudig lijkende vraag stuk nog steeds niet naar behoren is opgelost. h. Pétaum. ton is over vele zaken gesproken zo deelde hij verder mee o.a. over de materieelvoorziening. Daarbij heeft hij de toezegging ontvangen, dat in de afspraken voor 1955 en 1956 garanties voor Nederland zijn vervat, wij behoeven ons dus daarover geen zorgen te maken. „Maar in 19o7?" had een der afgevaardigden gevraagd. „Wij zyn aan geheel afhankelijk van de onzekere beslissing van het Amerikaanse congres". De minister antwoordde daar heel nuchter op, dat als dan de interna tionale spanning niet verminderd is en het noodzakelijk blijkt dat de Eu ropese defensie op peil gehouden wordt, Amerika zeker ook zyn steun zal geven. Op dit ogenblik, zo oor deelt de regering, is de internationale toestand zeker niet zodanig, dat de defensieve inspanning kan worden afgezwakt. Territoriale verdediging Wat de territoriale verdediging be treft, is met Amerika de afspraak gemaakt, dat ons land geleidelijk zal worden voorzien. Op het ogenblik beschikken we over 10.000 man pa rate en 65.000 man mobilisabele troepen. De minister achtte de op bouw van de troepenmacht voor de territoriale verdediging niet primair. Alle moeite zal gedaan worden om in de komende jaren vliegers op te leiden, opdat de uitbreiding van on ze luchtmacht verwezenlijkt kan wor den. Sprekend over het grote aantal vliegongelukken, zeide ir. Staf, dat het materieel goed is en dat slechts bij uitzondering een ongeval aan het meterieel geweten Jcan worden. Aan de discipline wordt zeer streng de hand gehouden. Hij wilde de vliegers niét laten bijdragen in de schade, aan door hen gevlogen toestellen, tenzij deze schade aan grove nalatig heid te wyten is. Op Soesterberg is niet een Amerikaans squadron ge- stationneerd, omdat 't niet 5n Dene marken terecht kon, verzekerde de bewindsman, maar het is onze de fensie komen versterken, en staat on der NAVO-commando met een Ne derlandse commandant. Het Vijf Divisieplan Nadat het plan voor vijf divisies was opgesteld, ia weer het denkbeeld gerezen van drie divisies. Vervolgens kwam men terug op vijf divisies. De NAVO-bevelhebber heeft gevraagd om zes divisies in twee legerkorpsen doch de regering heeft dat als onmo gelijk afgewezen. Wel is zy bereid, vijf divisies in 'n legerkorps te vormen. De zesde divi sie is nu niet bindend voorgeschre ven. Uiteindelyk willen wij de be schikking hebben over vyf divisies, met legerkorpstroepen verenigd in 'n legerkorps. De vraag mag gesteld worden, of het vijf-divisieplan kan worden uitgevoerd. De regerinc be antwoordt haar bevestigend. De Amerikanen zullen voor de materiële opbouw zorgen. De 'Tees dat wij niet voldoende officieren zullen hebben, achtte de minister on^eprond. Op het ogenblik zijn er 2745 beroepsofficie ren bij de landmacht en 750 bij de luchtmacht. Bovendien zijn er 1780 reserve-officieren by de landmacht die vrijwillig dienen, en 550 bij de luchtmacht. Met het technisch per soneel is het wat moeilijker gesteld. Een bijzondere betaling voor de tech nici is helaas niet mogelijk, omdat dit strydig zou zyn met de regel. In gelijke rang gelijke bezoldiging. Een periode van 85 dagen voor her halingsoefeningen achtte de minister te kort. De regering overweegt daar om, de indiening van een wetsont werp waarbjj deze tijd wordt ver lengd. (Vervolg op pag. 9). V#- LES VAN WATERSNOOD Wetsontwerp ingediend Bij de watersnood van 1 Februari 195S heeft zich In sterke mate het gemis doen gevoelen aan een dnidelijke wet telijke grondslag voor de maatregelen, welke in verband met de ernst der omstandigheden geboden waren. Wel is toen het evacuatie-apparaat inge schakeld, doch op de bevoegdheden, die de wet verplaatsing bevolking ver leent, kon geen beroep worden ge daan, zodat in verschillende gevallen voor het nemen van de vereiste maat regelen bepalingen moesten worden gehanteerd, die geschreven zijn voor andere omstandigheden, en in andere gevallen zelfs moest worden ingegre. pen zonder dat daarvoor een andere rechtsgrond kon worden aangevoerd dan de heersende noodtoestand. De Commissarissen der Koningin ontbeerden voldoende bevoegdheid, 100-JARIGE OP DER B0EDE" mm-" Met glundere ogen de zaal inkij- kend, het witte haar gedekt door een gehaakt kapje, zo ligt de wed. S. Bosschaartde Vlieger of liever „opoe Bosschaart", in een van de zaaltjes van de verpleeginrichting „Der Boede" te Koudekerke. Zy hoopt 15 April a.s. haar honderdste ver jaardag te vieren en die verjaardag wordt een groots feest Dan komen haar kinderen, kleinkinderen en ach terkleinkinderen naar Koudekerke om dit eeuwfeest te vieren. Opoe Bosschaart werd te Melisker- ke geboren, maar bracht het grootste deel van haar leven in Vlissingen door. Haar gezondheid is redelyk. Weliswaar is zij vrij doof, maar zjj praat graag met de verpleegsters, zoals op de foto ook blijkt, waar zus ter Joziasse, die met de dagelijkse zorg van de patiënten belast is, met opoe Bosschaart babbelt over haar verjaardag. In de morgenuren zit het krasse oudje in een stoel voor het raam. Soms tókt zij naar buiten, een andere Heer leest zy met behulp van een sterke loupe in de BijbeL 's Middags ligt zy in bed, want een hele dag op, neen, dat gaat niet meer. Zo nadert snel de 15e Aprü, een dag. niet alleen van belang voor de familie van de jarige, maar ook voor „Der Boede". Opoe Bosschaart heeft nu eenmaal een streepje voor op de andere patiënten, maar daarvoor is ze dan ook de oudste patiënte, die hier «rpleegd wordt (Foto FJ&O).. noodvoorzieningen te treffen voor meer dan één gemeente gezamenlijk, zoals het afsluiten van gebieden. Het ingrijpen van de regering men denke aan het organiseren van de hulpverlening, aan de maatregelen, getroffen ten aanzien van Goeroe en Overflakkee en Sch ouwen-Du iveland. en aan de evacuaties werd ten dele door geen enkele bestaande wettelijke voorziening geschraagd. Hoewel de betrokken ministers erkennen het gaarne met grote waar dering vele van de uit dit gebrek voortvloeiende bezwaren werden on dervangen door de spontane mede werking van de bevolking, zijn toch aan het tekort schieten van bevoegdr heden zodanige nadelen verbonden, dat de regering het onjuist zou ach ten hierin niet te voorzien. Dit kan op eenvoudige wyze ge schieden door de mogelijkheid te ope nen de wet bescherming bevolking en de wet verplaatsing bevolking voor zover nodig van overeenkomstige toe passing te verklaren by het optreden van rampen, en wil in voorkomend geval tijdig ingrijpen mogelijk zijn bij het optreden van dreigend gevaar daarvoor. Daartoe is thans bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend. Mr. Luns heeft vertrouwen in Benelux De minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, heeft gisteren voor de Amsterdamse Sint Adelbertusver- eniging een rede uitgesproken over de Benelux. De minister zeide hierin onder meer, da# hij de toekomst wat de Benelux betreft met vertrouwen tegemoet ziet Wanneer de ontwikkeling van de af gelopen. maanden voortgaat, en voorshands zag hij geen redenen, waardoor deze voortgang zou worden gestuit zou het hem niet verbazen, wanneer binnen enkele jaren een eco nomische unie een feit werd. Dinsdag woedde een felle brand in het Groothandélsgébouw te Rotter dam. Een overzicht van de blussings- werkzaamheden. TWEEDE KAMER Vandaag interpellatie Gortzak over ouderdomsvoorziening In de vergadering van de Tweede Kamer is Woensdagmiddag aan de orde gekomen de behandeling van het verzoek v an de heer Gortzak (C.P.N.) om verlof tot het richten van vra- genaan de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid over de ouderdomsvoorziening. Op voorstel van de voorzitter werd besloten het gevraagde verlof te verlenen. De in terpellatie zal vandaag bij de aan vang van houden. In de Kamer is daarna de gedach- tenwisseling over de interpellatie-En- gelbertink inzake de ontwikkeling van de koop- en pachtprijzen voor boerderijen en cultuurland voortgezet De interpellant constateerde, dat de minister de verantwoordelijkheid voor de ontwikkeling der koop- en pachtprijzen bij de grondkamers laat liggen. Volgens de neer Den Hartog (V.V.D.) was de interpellatie te vroeg gehouden, omdat pas enkele-Kamers prijzen hebben bekend gemaakt. De wet had vyf jaar eerder in werking moeten treden. De heer Vondeling vroeg of de mi nister het niet mogelyk acht bij de nieuwe pachtwet de regering ten aan zien van het algemene pachtprijsbe- leid meer bevoegdheden te geven dan zij thans bezit. Minister Mansholt achtte de interpellatie niet het ge- eigende middel om te komen tot od- lossing van verschillende vraagstuk ken, waarvoor de grondkamers ko men te staan. De minister gaf te kennen, dat hy zich thans niet wenst uit te laten over de invloed der pachtprijzen op de kos ten van de producten. De grondka mers hebben zich slechts bezig te houden met de vaststelling der pacht prijzen. Zij kunnen daarby geen reke ning houden met de invloed op de kosten der producten. De interpella tie werd hierop gesloten. De V. S. hebben besloten de 23 Japan se vissers, die als gevolg van de Ameri kaanse waterstofbomontploffing door ra dio-actieve as zijn gewond, een onmiddel lijke vergoeding te betalen, aldus Woensdag te Washington vernomen. NERGENS ZO ERG ALS IN NEDERLAND. Aannemer gaf lastige jongen een stevig pak slaag „Jongens van die leeftyd zyn nergens zo baldadig als in Nederland. Het is meer dan ergerlijk zoals de jengd hier te keer gaat. Ze gooien met eikels of met sneeuwballen al naar het jaargetijde, ze bekrassen of bevuilen auto's. Ze schrijven, waar ze maar kunnen, liefst nog op jé achterruit: „Wie dit leest is gek". Dat is speciaal Nederland. Ik mag hier mijn mening eigenlijk niet laten blijken, maar ik kan me best begrijpen, dat U hem een pats gegeven hebt". Dat was een deel van de veront waardigde opmerkingen, die mr. L. de Blécourt, Amsterdams politierechter, Woensdag liet klinken tijdens een zit ting tegen een 32-jarige aannemer, die op een bouwwerk bij het Wilhel- minagasthuis in de hoofdstad zoveel last van kwajongens had, dat hij er tenslotte zyn geduld volkomen verliezend toe overging één van die jongens een stevig pak rammel te geven. Dat was een thans 14-jarige scho lier. wiens ouders de zaak aanhangig hadden gemaakt De aannemer stond derhalve wegens mishandeling te recht en gar het pak slaag ruiterlijk toe. „De had de jongens al tientallen malen weggejaagd, we hebben er een 3 meter hoge schutting staan met prikkeldraad er op en wel ter be scherming van het bouwwerk. We -voeren oit werk voor de gemeente uit. Een wacht kunnen we er van de gemeente niet bij krijgen. Dus klim men die jongens telkens tegen de ip en er over heen. tte jg te jagenD__ brutaal tegen hem uit te varen. Toen ze op de bewuste dag deze jongen begon schutting vader tracht! weg te jagen en il tegen hem rende ik hem achterna en heb hem een pak slaag gegeven". De jongen zelf kreeg van de poli tierechter, die hem als getuige hoor de, een ernstige vermaning. „Jullie zyn allerlamlendlgst", zei hjj. „Jullie moest eigenlijk een pak voor je broek hebben, maar nie mand mag het je volgens de wet geven, zelfs de politie niet. Je mocht op dat terrein helemaal niet komen. Je vernielt er de boel. Is het wonder, dat deze meneer je een klap heeft gegeven Hoe moe ten die mensen anders aan hun recht komen?" De officier van justitie, mr. B. Kist, memoreerde, dat de aannemer een blanco strafregister heeft. Hn zeide zich te kunnen begrijpen, dat de man kwaad geworden is, doch hy achtte het laakbaar, dat bij de jongen, toen deze op de grond lag, ook nog een trap had gegeven. Daarom eiste hij 6.—- boete of 1 dag hechtenis. Het Wereldgebeuren Dure kolen De heer Jean Monnet uit het Fran se stadje Cognac heeft reden om teleurgesteld te zjjn. Het gaat hem niet meer voor de wind en dat is iets heel ongewoons want deze prettige diplomaat-zakenman heeft welhaast een mensenleven lang de wind meegehad. Of het nu cognac was waarin by volgens de familietra ditie handelde of dat het vliegtui gen waren of leningen ln binnen- en buitenland, hij had altijd succes. Toen de Kolen- en Staalgemeen schap een feit zou worden en zes Europese landen daarin een deel van hun souvereiniteit (over kolen- en staalindustrie) zouden afstaan zette men de succesman Jean Monnet aan het hoofd van deze onderneming. Hy schiep een groot kantoor in Luxem burg, hij legde een vrjj stevige hef fing aan alle kolen- en staalfabrikan ten op om de nieuwe organisatie te financieren en daarna openbaarde hy, welke schone toekomst voor deze Kolen- en Staalgemeenschap was weggelegd. Jaarlijks zou de vraag naar kolen op de Europese markt met vijf millioen ton groeien en de vraag naar staal zou toenemen met vyf pet per jaar. De prijzen zouden aanlokkelijk zijn voor de verkopers en kopers belden. Welvaart zou heersen in de gezinnen van mijnwerkers en staalmannen. Het jaar 1953 evenwel haalde een streep door deze optimistische reke ning. In plaats van te stijgen zakte de vraag naar kolen in 1Ö53 voor de eerste tien maanden alleen al met 10 millioen ton. De Franse staalprodu centen betreurden een productiever lies van 7,1 pet. en de Duitse etaal- bedrijven moesten tot hun diep leed wezen een achteruitgang met 1,4 pet. aan hun aandeelhouders rapporteren. Men had te hardnekkig vastgehouden aan de maximumprijzen. Jean Monnet moet zich toen wel even achter het oor ge krab J heb ben en hij moet met enige bitter heid de opmerkingen van Amerikaan se economen die men in alle Euro pese hoofdsteden bij tientallen kan te genkomen gehoord hebben over een zekere gemeenschap, die blijkbaar alleen was opgezet voor een groeien de markt en die nu plotseling voor een krimpende markt kwam te staan. Dat alles gaf prompt herrie in de Kolen- en Staalgemeenschap. In Ne derland, België en Italië constateerde men hoe handig de Engelsen (die bui ten de gemeenschap staan) met him kolenpryzen jongleerden. Ze wisten niet alleen in 1950 alle voorraden te spuien, maar ze brach ten bovendien nog een productiever hoging (2 pet) tot stand. Kijk, zei men in Den Haag, Rome en Brussel, we moeten met de marxt- prys meegaanDat stelsel van maximum-prijzen, waarmee dc heer Jean Monnet ons gelukkig gemaakt heeft is in werkelijkheid een stelsel van vaste prijzen geworden, waaraan de grote kolenproducenten in het Roerbekken en in Frankrijk hardnek kig vasthouden. We moeten van dat stelsel af, aldus Den Haag, Brussel en Rome. orlge week is in Luxemburg de -rote beslissing gevallen. Jean Monnet en zyn hoogste advies collega hebben de stap naar de vrije markt niet aangedurfd. Wel worden de kolenpryzen gedeeltelijk vrij. maar niet voor de grote producenten in het Roergebied en in Noord-Frankrijk. Nu zegt dan de Franse pers onaan gename dingen aan het adres van de heer Jean Monnet. Zyn gehele leiding zou een lijdensweg geweest zyn. Hij heeft geen dollars kunnen lenen in Amerika om „arme" Franse kolen bekkens in exploitatie te brengen Hy heeft de Duitsers niet kunnen be wegen hun export-prijzen voor kolen terug te brengen tot het lagere ni veau, waarop de Duitse mijnen in het binnenland leverenHij heeft de pry's van ijzererts niet kunnen drukken, terwijl toch de Fransen dat erts moeten importeren Men heeft zelfs gezegd In Frank rijk, dat de grote kosten, die voor de instandhouding van de Kolen- en Staalgemeenschap nodig zijn, een on verantwoorde last op de bedrijven leggen. Vandaar, dat de heer Jean Monnet thans een teleurgesteld man is. Hij geeft de zaak nog niet on. Al leenhij heeft sterke tegenstan ders. Tegenstanders, die vorige week de marktpolitiek van de Kolen- en Staalgemeenschap dicteerden. Zal het ooit zover komen, dat zij die dicteer- macht uit handen geven? V JEAN MONNET.... geen vrije kolenhandel aan de Roer en in Noord-Frankrijk. Mathuisen mede, „dat de belhamels op het bouwwerk al voor 2000. schade hebben toegebracht". Spr. vroeg de minimum boete van 0.50 op te leggen. „Mijn eigen handen hebben wel ge jeukt", zei tot slot mr. De Blécourt, „als ik zag hoe jongens bezig waren geweest met mijn auto. Maar ik be dwing me dan altyd maar". En zich tot de aannemer wendend: „U mag natuurlijk niemand mishan delen. Denkt U daar de volgende keer om. U krijgt de laagste boete die er is: 2 kwartjes". Hoger beroep in deze zaak zal niet volgen. Zowel de verdachte als ook de Als raadsman deelde mr. J. K. M. officier zagen er meteen van af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5