PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Israël verzoekt bijeenroeping van de Veiligheidsraad Ondanks ramp, had Walcheren geen slecht seizoen BILT DE BAAT VEROORDEELD TOT EEN JAAR GEVANGENISSTRAF GEEN GOEDKEURING VOOR WESTDUITSE HERBEWAPENING 197e Jaargang - No. 70 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv,: W. Leertouwer en H. A. B'osshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f5.85 p. kw.; fr. p. p. £6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 25 Mrt 54 AD VER rENTIEPRUS 22 cent per mm. Minimum p advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties max. 8 regels» van 16 regels 1,Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 3551300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef 16; Terneuzen. BrouwertJstr 2; Zierlfczee. N Bogerdstr. C 160. telef. 26 GEVOLGEN VAN AUTOBUS-INCIDENT Nabuurstaten vrezen hervatting van Arabisch-Joodse oorlog De Israëlische eerste-minister, Sjaret, heeft Woensdag in het parlement verklaard, dat Israël zich tot de Westelijke mogendheden heeft gewend met een dringend verzoek om een onmiddellijke zitting van de Veiligheids raad ter behandeling van de overval op een Israëlische autobus in de Schor pioenpas, waarbij elf personen werden gedood. Bij dit incident heeft „een keten van bloedige gebeurtenissen, van onophoudelijke provocatie en aan vallen van de zijde van Jordanië, tegen een achtergrond van voortdurende openbare opstoking tegen Israël door zowel officiële als on-officiële mid delen, haar hoogtepunt bereikt", aldus Sjaret. Volgens de eerste-minister moet Israël zijn sterkte met alle beschikbare middelen vergroten. In een heftig debat, dat drie uren duurde, eiste Menahem Beigin, leider van de rechtse oppositiepartij Heroeth en aanvoerder van de vroegere ver zetsgroep Irgoen Zvai Leoemi, „een frontoorlog om een einde te maken aan de guerilla, die aan de grenzen woedt". Een lid van de Mapai, een van de regeringspartijen, zeide: „De Sow jet-Unie geeft direct steun aan de Arabieren en bestrijdt Israël indirect". Het incident in de Schorpioenpas moet, aldus Sjaret, leiden tot verrei kende gevolgtrekkingen ten aanzien van de wijze „waarop wij onze ver dediging dienen te organiseren en Kantlijn De heren hebben gezocht naar de quadratuur van de cirkel en daarom heb ik een zekere eer bied voor het resultaat. Met deze woorden karakteriseerde de Commissaris der Koningin de mo tie, welke tenslotte het uitvloeisel was van een tweedaags debat der Pro vinciale Staten over het Reconstruc tie-rapport. Wie de motie leest, zal niet anders kunnen zeggen, dan dat de Commis saris zich op deze manier zeer hoffe lijk en welwillend uitdrukte. Want eerlijk gezegd: deze motie is geen vlees en geen vis en tracht de kool en de geit te sparen. Als men bedenkt, met welk een elan en op welk een niveau de algemene beschouwingen over het Reconstruc tie-rapport begonnen, kan dit resul taat niet anders dan teleurstellend he ten. De Provinciale Staten zijn hier he laas het slachtoffer geworden van een van hun beste eigenschappen. Die eigenschap is: het ontbreken van scherpe politieke tegenstel lingen, de aanwezigheid van een weldadig respect voor elkanders over tuiging en een oprecht geloof in an dermans goede bedoelingen. Zozeer zitten in de Provinciale Staten van Zeeland de heren Statenleden als kin deren van een voortreffelijk gezin ge meenschappelijk de belangen te be hartigen van hun aller zorgenkind Zeeland, dat zij niet dan node fel te gen elkander in plegen te gaan en dan steeds bevreesd zijn elkaar te kwetsen. Zo was het ook nu. Men heeft gestreefd naar een mo tie, waarmee iedereen zich zou kun nen verenigen. Uren is het zogenaam de Seniorenconvent, bestaande uit de ondertekenaars van de motie, met de opstelling bezig geweest. Iedereen kreeg inderdaad zijn zin. Maar terecht merkte de heer Scho- rer op, dat deze motie daardoor een monstrum is en ook niemand bevre digt. Want wat wil deze motie? Vrijheid om te herbouwen in de meeste dorpskernen en slechts een verbod in andere. En tóch een nieuw centrumdorp, maar dan pas na een economisch-technologisch on derzoek naar de levensvatbaarheid. En dat, nadat een economisch-tech nologisch en planologisch onderzoek heeft uitgewezen, dat die gewraakte kleine kernen geen levensvatbaarheid hebben en deze conclusie zeer duide lijk geformuleerd in het Reconstruc tie-rapport zelve is neergelegd! Voor ons gevoel is het inderdaad zo geworden, dat de nieuwe kern door deze motie illusoir is geworden, al thans als Gedeputeerden naar deze motie handelen. Laat ons hopen, dat de bewoners der kleine kernen geen spijt zullen hebben, als zij herbouwen in hun oude woonplaatsje. Nuttig in de motie is de waarschu wing voor de na-schade door het zout in de geïnundeerde wo ningen. De bewoners kunnen er wel licht hun voordeel mee doen. Maar veel baat zal men bij deze noodkreet niet vinden: extra schadevergoeding zal men er niet door krijgen. En dat men bij Wederopbouw en Volkshuis vesting er soepeler door zal worden wat de beslissing herstel of nieuw bouw aangaat, wij betwijfelen het he laas. Niet te ontkennen valt, dat in de ochtenduren de Statenleden menig maal spijkers met koppen sloegen bij de behandeling van de reconstructie problemen, welke niet met de be vriezing samenhingen. Maar wat de bevriezing aangaat zou den wij, met de Commissaris der Ko ningin, aan klare wijn toch verre de voorkeur hebben gegeven boven de thans geproduceerde quadratuur van de cirkel. waarop wij boosaardige plannen tegen ons dienen te voorkomen". In de eer ste plaats komt het veilig stellen en het verdedigen van de Israëlische ver bindingslijnen, aldus de eerste-minis ter. Over het terugtrekken van Is raël nit de gemengde wapenstil- standscommissie, zeide de be windsman, dat zijn regering niet van plan is haar verantwoorde lijkheid op grond van de met Jor danië gesloten wapenstilstands overeenkomst af te wijzen. Sjaret, wiens rede te Jeruzalem in het algemeen „mild" werd genoemd, zeide, dat gebleken was, dat het toe zichthoudende orgaan van de Verenig de Naties niet in staat is gebleken bloedvergieten, „uitgevoerd met de snelheid van de weerlicht en demo nische wreedheid" te voorkomen. Het onopgelost laten van de schuldvraag wa9 „het verkondigen van het volle dige morele faillissement van het ge- Grote belangstelling voor vrijgezellencongres Het aantal inschrijvingen voor het in September te houden tweede vrij gezellen-congres te Grevenbicht, loopt thans reeds in de honderden. Zaterdag 27 Maart zal Grevenbicht de dispuutgroep van de Katholieke Studentenvereniging te Delft cp be- zoek krijger- Deze groep zal een torenhaantje symbool van de verstokte vrijgezel meebrengen en dat overhandigen aan de heer G. Greyn, gemeente-secretaris van Grevenbicht en auctor intellectu alis van het vrijgezellen-congres. hele apparaat voor de uitvoering van de wapenstilstands-overeenkomsten en het toezicht daarop". De Jordaanse ambassadeur te Wash ington, dr Abdoel Fifai, heeft Woens dag te Washington verklaard, dat de regeringen van alle Arabische landen geloven, dat Israël van plan is de ArabischJoodse oorlog te hervatten. De Jordaanse regering is van oordeel, dat de Israëlische regering de aanval op de Israëlische autobus wil wreken, aldus de ambassadeur. Vertegenwoordigers van de Verenig de Staten. Frankrijk en Engeland heb ben Woensdag met de secretaris-ge neraal der Verenigde Naties., Ham- marskjoeld, van gedachten gewisseld over de spanning tussen Israël en zijn nabuurstaten. Jordanië heeft de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties laten weten, dat het zijn voorstel tot be sprekingen met Israël over de toe stand aan de grens afwijst. Prins Bernhard voorzitter erecomité Plesmamnonument Aangaande de plannen tot, oprich ting van een nationaal monument ter nagedachtenis van dr A. Plesman kan thans worden medegedeeld, dat Z.K. H. Prins Bernhard ermede heeft in gestemd het ere-voorzitterschap van het ere-comité op zich te nemen. Voor dit comité is een honderdtal vooraan staande Nederlanders uitgenodigd. Binnenkort zullen enige beeldhou wers worden aangezocht een ontwerp voor het monument te vervaardigen. Prof. V. P. S. Esser, ir D. Roosenburg en Hildo Krop zullen het comité na tionaal monument dr Plesman om trent deze ontwerpen advies uitbren gen. Egypte verwerpt Britse nota inzake kanaalzone De Egyptische regering heeft de Britse nota, waarin de Brits-Egypti sche onderhandelingen over de zóne van het Suezkanaal worden opge- Bcbort, als „ongegrond" verworpen. Een woordvoerder van het Egypti sche ministerie van buitenlandse zv c c; klaarde Woensdag te Cair-v, dat de nota niet werd aanvaard, aan gezien de besprekingen op 6 Mei 1953 officieel waren opgeschort Daarna waren zij niet-officieel hervat, doch op 21 October opnieuw afgebroken, zo zei hij. Amerikaanse Jantjes wijden zich vol aandacht aan een knikkerspelletje, in het Hydepark te Londen. Een kin- derspelletje? De matrozen blijken er anders over te denken: zij zijn ern stig in training voor de komende knikkerkampioenschappendie in Tinsley Green Sussexop Goede Vrijdag gehouden zullen worden. Geen eerste kievitsei meer voor de Koningin De afdeling Meppel en omgeving van de Afdeling voor Dierenbescher ming is van oordeel, dat door het vele eierenzoeken het aantal weidevogels steeds meer achteruit gaat. In dit ver band acht men het wenselijk, dat aan H. M. de Koningin wordt verzocht, het eerste kievitsei niet meer te ac cepteren. Onlangs meldden tvjj, dat ook in Mid delburg een Rode Kruis-Rampen- depót gevestigd zou worden. De goe deren van dit depót zijn dezer dagen gearriveerd en men is druk bezig met het inrichten. Het depót bevindt zich in het Rode Kruisgebouw aan de Kinderdijk 46. In zulk een opslag plaats bevindt zich een respectabele hoeveelheid materiaal van allerlei soort. Onder meer is er uitrusting voor de legering van ongeveer 90 per sonen. Voorts een grote hoeveelheid verbandmaterialen en eenvoudige chirurgische middelen, waarmee men gewonden hulp van allerlei aard lean verlenen. Alle goederen zijn keurig verpakt en kunnen tegen een stootje. Op de foto ziet men de beheerder van het depót, de heer 8. Paauwe, bezig met de inrichting. Hetbestaan van dit depót betekent v:eer een belang rijke stap op de weg naar zo uitge breid mogelijke bijstand aan slacht offers van voorkomende calamiteiten. Foto P.Z.C. SLOT VAN VERKEERSDRAMA De Grote Strafkamer van de recht bank te Koblenz heeft Woensdag avond in Neustadt de Nederlandse chauffeur Dirk de Baat veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. De Baat werd schuldig bevonden aan het dramatische ongel uk, dat Srecies vyf maanden geleden gebeur- e op de antobaanbrng over het Wied- tal, waarbij zes mensen het leven ver loren en zeven werden gewond. De rechtbank is niet ingegaan op een verzoek van het openbaar mini sterie om de beschikking op te hef fen, waarby De Baat indertijd uit voorlopige hechtenis werd ontslagen. De veroordeelde kan binnen tien da- fen revisie van het vonnis vragen bij et federale gerechtshof te Karlsruhe en. hg zal, volgens een mededeling van zyn raadsman, van deze gelegen heid gebruik maken. De aan De Baat opgelegde straf maat kwam overeen met de door het openbaar ministerie gestelde eis. De rechtbank heeft De Baats rijbewijs voor de tijd van vgf jaar ingetrokken, hetgeen evenwel alleen voor Duits land zal gelden. Het openbaar mini sterie haa intrekking van het rijbe wijs voor het leven gevraagd. Het vonnis werd 'geveld, nadat zo wel het openbaar ministerie als de rechtbank zijn grote waardering had uitgesproken voor de wijze, waarop De Baat zich bij het onderzoek en tg- dens de behandeling heeft gedragen. Him achting daarvoor kon volgens hen echter niets afdoen aan de nood zaak om een strafmaat op te leggen, die met de gevolgen van het ongeluk in overeenstemming is en die een voldoende afschrikkende werking zou hebben. Ziekte onder wildstand? In de polders rond Zevenbergen en Klundert zijn de laatste dagen op ver scheidene percelen dode hazen aan getroffen zonder dat men de doods oorzaak kon vaststellen. Dit heeft de belangstelling gewekt van de vee- artsenijkundige dienst, die thans on derzoekt of er wellicht een of andere ziekte onder de wildstand heerst. De Baat heeft zich ook tijdens het uitspreken van het vonnis even rus tig gehouden als tijdens de gehele be handeling. Met zichtbare ontroering sprak hy voor een tot de in de hoeken gevulde rechtszaal slechts enkele zin nen als slotwoord: „Moge God de na bestaanden van de slachtoffers onder steunen. Ik hoop, dat de verzekering nog in staat zal z"~ Jte deloos te stellen". Vandaag viert Griekenland onafhan kelijkheidsdag; .is het 650 jaar geleden, dat de Hollanders onder leiding van Jonker Willem, de zoon van Graaf Jan, bij Noordgouwe op Schouwen door de Vlamingen onder leiding van Guy van Na men werden verslagen. Latei zagen de Vlamingen onder lei ding van Jan van Renesse, Kans door te dringen tot Haarlem, waar ze tenslotte op 26 April 1304 verslagen werden dooi Witte van Haamstede. Regering treedt op tegen melksanering Excessen geconstateerd De regering zal lioogstwaarschyn- lljk binnenkort een aantal maatrege len op het gebied van de melksanering ongedaan maken. Naar aanleiding van deze onderlinge afspraken van de melkslgters zijn namelijk een aan tal klachten genit over de monopo lieposities, die in verschillende tak ken van de melkhandel zijn voortge komen of dreigen te ontstaan en waardoor een normale concurrentie In vele gevallen onmogelijk wordt ge maakt. De ministers van landbouw en eco nomische zaken en de staatssecreta ris voor middenstandszaken zullen nog deze week de laatste besprekin gen voeren over de vraag, in hoeverre de overheid moet optreden, om de be langen van de verbruiker te waar borgen. Verwacht wordt, dat in ieder geval tegen excessen zal worden op getreden. Tot nog toe is nergens door ver mindering van het aantal slijters, de melkprijs verlaagd, terwijl toch de bezorgkosten aanmerkelijk daalden. Waarschijnlijk zullen in de toekomst slechts saneringsregelingen worden geaccepteerd, die door het Bedrijf schap voor Zuivel zijn gecontroleerd en goedgekeurd. VOORLOPIG BESLUIT GEALLIEERDEN Franse vrees speelt belangrijke rol De Westelijke Hoge Commissarissen in West-Duitsland hebben besloten voor het ogenblik niet het amende- heeft aandacht van minister De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer naar aanleiding van de PTT-begroting ver klaard, dat correspondentie, die des Zaterdags om 1 uur na sluiting der kantoren gepost wordt, zodanig ver zonden wordt dat het grootste deel op Maandag in de eerste bestelling kan worden bezorgd. Dat stukken, die op Vrijdag gepost worden, niet in de eerste bestelling op Maandag wor den opgenomen, is in het algemeen niet juist. Slechts in zeer bijzondere gevallen kan iets dergelijks voorko men. Het tydstip, waarop de eerste be stelling wordt uitgereikt, hangt sa men met de aankomst der nachtpost treinen en het aantal arbeidskrach ten, dat voor de bestelling beschik baar is. Het laten vallen van de twee de bestelling om de eerste eerder te doen aflopen is niet mogelijk, omdat een dergelijke maatregel juist vertra gend zou werken. Ook het perso neelsprobleem is hierbij een bezwaar lijke factor. Aangaande de kwestie van de ra diocentrales verklaarde de minister, dat het zeker in het voornemen ligt, deze rendabel te maken. Hij zal met schromen een eventuele verhoging der tarieven vast te stellen, wanneer dit nodig zou blijken. VERTROUWEN IN TOEKOMST V.V.V.'s op eiland zullen intens moeten samenwerken „De wildste geruchten hebben na de Februariramp in het buitenland de ronde gedaan. Men veronderstelde daar, dat Walcheren opnieuw door het zeewater was verzwolgen, dat er grote verwoestingen waren aangericht en dat men beter zgn vacantie elders kon doorbrengen. Krachtig heeft de V. V.V. zich beijverd om aan deze waanvoorstelling een einde te maken. Dankbaar werd gebruik gemaakt van de medewerking, welke zowel pers als radio spontaan en bereidwillig verkenden. Bovendien werden op grote schaal folders verspreid, werden persberichten toegezonden aan Belgische en Noord-Franse bladen en werden dank zy de hulp van de winkeliers vereniging Lange Delft advertenties in die bladen geplaatst. Een en ander neemt echter niet weg, dat aangenomen mag worden, dat de ramp Zeeland toeristisch ernstige schade heeft toegebracht, onder meer omdat het herstel van de toegangswegen tijd vergde". Aldus de secretaris van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in Walcherer te Middelburg, de heer G. Ballintijn, in het jaarverslag over 1953, dat gisteravond ter jaar vergadering van deze V.V.V. in hotel „Nieuwe Doelen" te 3üddelbnrg werd uitgebracht. Opgemerkt wordt, dat het seizoen desondanks voor Walcheren aller minst onbevredigend is geweest, het geen bewyst, dat er voor de toekomst mogeiykheden aanwezig zgn. Ook het afgelopen jaar heeft ae Walcherse samenwerking niet aan de verwach tingen beantwoord. Hiervoor zgn van de Kleine V.V.V.'s geen financiële bh- dragen te verwachten, zodat zelfs de ;anda practisch geheel voor re- van Middelburg en Vllssingen komt Bovendien zitten deze laatsten ook niet ruim in hun middelen. Het bestuur is niettemin van mening, dat slechts een hechte samenwerking van geheel Walcheren in de toekomst nieuwe perspectieven kan openen. De V.v.V. Middelburg hield in het afgalopen jaar voor het eerst een tweede ledenvergadering, die echter geen groot succes werd, daar onder meer voorstellen tot stimulering van de activiteit uitbleven. Tussen V.V.V. en de Vereniging „Handelsbelang" kwam een aanzienlijke toenadering tot stand, die er toe zal leiden, dat in de toekomst campagnes zo zij toe ristische kanten vertonen, gezamen lijk zullen worden ondernomen. Men ondernam in 1953 enkele klei ne acties: Zo werden de pogingen om een verbetering van het Middelburgse station te bewerkstelligen met succes bekroond. Een der laatste oude „ve renwagens" op Walcheren werd aan gekocht en men besloot de reeds in net bezit van de V.V.V. zijnde oude wagens te laten opknappen. Ook werd getracht ten behoeve van het vreem delingenverkeer op Walcheren een busverbinding Ostende-Breskens mo gelijk te maken. Een actie voor de nieuwe verlichting van het Middel burgse stadhuis werd voorbereid. Op grote schaal werd meertalig pro pagandamateriaal verspreid zowel voor Walcheren als voor Middelburg. Sprekende over de verhouding tot de Provinciale V.V.V., zegt het ver slag, dat de benoeming van een nieu we directeur nieuwe perspectieven opent. Als de voortekenen zich niet bedriegen, zal tussen beide verenigin gen een hechte samenwerking ont staan. Het bestuur gaat het nieuwe verslagjaar met vertrouwen tege moet. De middelen, waarover men beschikt blijven echter uiterst krap. (Vervolg op pog. 2) ment op de West-Duitse grondwet goed te keuren, dat de bondsrepu bliek zou toestaan tot herbewapening over te gaan. Het amendement zou West-Duits land onmiddellijke militaire souverei- niteit hebben gegeven, aldus een ver klaring van de commissie van buiten landse zaken in de Franse Nationale Vergadering. Het zou slechts aan vaardbaar zijn, nadat het verdrag voor een Europese Verdedigingsgemeen- schap van kracht geworden zou zijn. „Het Franse standpunt heeft óe over hand, de geallieerde commissie zal het amendement niet aanvaarden", aldus deze verklaring. Dit Franse standpunt is ingegeven door de vrees voor West-Duitse her bewapening buiten het Europees le ger. In diplomatieke kringen in Parijs vreest men, dat door de weigering een snelle oplossing van de Saarkwestie zal worden vertraagd, die op haar beurt aan de Franse goedkeuring van het E.V.G.-verdrag moet voorafgaan. Men verwacht, dat West-Duitse po litieke partijen die tegen Europeani- satie van het Saargebied zijn. een on buigzamere houding zullen aannemen als gevolg van de Franse weigering om de grondwetswijziging goed te keuren. DE VERWACHT: VEEL BEWOLKING. Zwaar bewolkt met enxeie versprei de opklaringen. Overwegend droog weer. Meest matige wind aanvanke lijk Noordelijk, latei krimpend naar Zuid-West. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. 26 Maart Zon: Maan: ZON EN MAAN. Op 6.30 Op 2,00 Onder 19.03 Onder 9.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1