Vergroting van de gevarenzone rond Bikini fiwl cfa 6acta/i/ Begrotingen van Marine en van Oorlog goedgekeurd JIMMY en de Bende van Bolletje Bink SPORT EN WEDSTRIJDEN MOKKABOONTJES voor halve prijs DONDERDAG 25 MAART 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Radioactieve as naar een communistisch land overgebracht Het Amerikaanse ministerie van marine heeft de scheepvaart er van in kennia gesteld, dat de gevarenzone rond Bikini van ongeveer 150.000 tot 800.000 vierkante kilometer is vergroot Deze vergroting is berekend op elke omstandigheid, die redelijkerwijze kan worden verwacht De Verenigde Staten hebben het Japanse ministerie van buitenlandse zaken de verzekering gegeven, dat er geen gevaar bestaat, dat radio-actie ve deeltjes door oceaanstromingen naar Japan zouden worden vervoerd. „Maatschappelijk Werk" in Eerste Kamer „Het !s de zuiligheid, die de wijsheid bedriegt" (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft Woensdag in de namiddag de beraadslagingen over de begroting voor maatschappe lijk werk voor 1954 voortgezet. Prof. De Zwaan (C.H.) vestigde de aandacht op de onbillijkheden, die in de z.g. rehabilitatie-regeling uitbe taling aan de werknemers in Indo nesië, die gedurende de oorlog geen uitkering hebben ontvangen zijn geslopen. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat de gelden die moeten worden uitbetaald, getransfereerd en op geblokkeerde rekeningen in Ne derland behoren te worden gedepo neerd. In een lange redevoering betoogde mej. Tjeenk Willink, dat niet het sub sidiariteitsbeginsel eerst het parti culier initiatief en als dit in gebreke blijft, dan de overheid het beleid van het departement moet beheersen. De verhouding overheid-particulieren behoort er niet meer een te zyn van subsidiariteit, maar van een open en vrij samenstel van krachten. Door dat de minister het subsidiariteitsbe ginsel wil handhaven, maakt zijn be leid een slepende indruk. Zij waar schuwde tegen de voortgaande zuilen- vorming, die onnodige spanningen op wekt en zeide, dat de „zuinigheid" de wijsheid bedriegt. Zij opperde het denkbeeld van een tot elkaar brengen van de verschillende richtingen, on geveer als in de raad van vakcentra- len. Donderdag zet de Kamer het debat voort. Chr. sociale organisaties en Het convent der Christelijk-sociale organisaties, waarin samenwerken het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland, de Neder landse Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond, de Christelijke Midden standsbond en het Christelijk Natio naal Vakverbond in Nederland, heeft zich in een schrijven tot de minister van sociale zaken en volksgezondheid gewend inzake de unificatie en coör dinatie van de sociale verzekerings wetgeving. De in het convent samenwerkende organisaties zijn bevreesd, dat door behandeling in gedeelten geen slui tend geheel verkregen wordt. Het zou naar haar mening aanbeveling ver dienen het gehele vraagstuk van de unificatie ziekte-, ongevallen-, invali- diteits-, weduwen- en wezenverzeke ring door de Sociaal Economische Raad te doen bezien. Gescheiden behandeling van diverse onderdelen van deze materie wordt niet alleen ongewenst, doch ook niet mogelijk geacht. Intussen heeft de Japanse minister van buitenlandse zaken Woensdag meegedeeld, dat de politie een onder zoek instelt naar een bericht, als zou radio-actieve as van een vissersboot naar een communistisch land zijn overgebracht. Onbekende personen zouden hebben aangeboden kleren van de bemanning te kopen, die door ra dio-actieve as overdekt werd. De Australische atoomgeleerde prof. Marcus Oliphant zeide, dat de atoom bom die de Amerikanen in de Stille Oceaan tot ontploffing hebben ge bracht „ongetwijfeld een baby is ver geleken bij wat de Amerikanen in petto hebben". De waterstofbom is een kwaad, dat de mensheid zichzelf heeft aangedaan, maar het zou te dwaas voor de wereld zijn om in paniek te geraken door de uitwerking van de bommen, aldus Oliphant In Frankrijk gaf dr Massard de raad in geval van een atoomaanval witte kleren te dragen en elk lichaamsdeel, ook gezicht en handen, te bedekken om brandwonden door straling te voorkomen. Het gemakkelijkste was een laken te gebruiken. Men dient te gaan liggen als men vliegtuigen hoort of de magnesiumflits ziet, die aan de ontploffing voorafgaat. In huis is on der de tafel de veiligste plaats, aldus Examens. Geslaagd zijn voor het examen scheepswerktuigkundige de heren J. J. van der Meulen (diploma A) en P. M. van Druenen (diploma B II), bei den leerlingen van de De Ruyter- school te Vlissingen. In overleg met banken By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „aangaan van geld leningen ten laste van het rijk" (le- ningwet 1954). Het ontwerp van wet bevat een machtiging aan de minister van fi nanciën tot het aangaan van geldle ningen ter consolidatie van een ge deelte van het schatkistpapier, in handen van banken. Voorts wordt in de memorie van toelichting gezegd, dat als gevolg van de inflatoire financiering van de overheidshuishouding gedurende de oorlog de geldmarkt m ons land in een labiele positie is komen te verke- De situatie gaf reeds geruime tyd aanleiding tot bezinning op middelen om een dergeiyke sanering te bewerk stelligen en heeft dienvolgens geleld tot een overleg tussen de Nederland- sche Bank enerzyds en de bestuut- De perikelen van ex-koning Faroek Volgens de advocaat van de Itali aan Minutolo, die de „Corriere della Sera" een proces wegens smaad I M _yda den met df^jeugdigeIrma Capece heeft aangi roek van r daan, zal ex-koning Fa- pte in het huwelgk tre- Mlnutolo, dochter van jeugdige Napolltaanse vergezelt ra- roek sinds enige tyd op zijn reizen. ders van de Nederlandse Bankiers vereniging en van de centrales der landbouwcredietbanken anderzijds. Dit overleg heeft geleid tot een rege ling, die ten doel heeft de uitvoering voor te bereiden van art. 10 van de wet toezicht credietwezen. Voorts is tussen genoemde instanties overeen stemming bereikt over 't aanhouden door de handelsbanken en de centra les der landbouwcredietbanken van zekere kasreserves in de vorm van creditsaldi bij de Nederlandsche Bank. Tenslotte is in vervolg en in aansluiting op de genoemde oespre- kingen in overleg tussen de minister en net bankwezen overeenstemming bereikt over de uitgifte van een le ning, ter consolidatie van een gedeel te van het schatkistpapier, in handen van het bankwezen. belang. Er wordt bij de voorlichting (Slot van pag, 3) De jeugdvoorlichting en de Jeugd m acntte de bewinds: j8 de zeker niet geromantiseerd. Bedoelmg is alleen, begrip te wekken en het le ger open te stellen voor de opgroei ende jongens. By de voorlichtte» van schooljeugd zal de nodige zorgvuldig heid worden betracht. De uitgave van een kwart millioen voor de jeugdra den achtte ir. Staf verantwoord. Tenslotte deelde hp mede, dat het ver lof van Pasen en Pinksteren zodanig geregeld is, dat de ene helft van hen die m werkelgke dienst zgn met Pa sen een langer weekeinde verlof krijgt en de andere helft met Pink steren. Een betere organisatie van de ver dediging van Nieuw-Guinea wordt overwogen. Een van de grotere sche pen zal naar dit gebiedsdeel gezonden worden. De staatssecretaris van oor log, mr. Kranenburg, zeide vervol gens o.a., dat het programma van de luchtmacht een totale vernieuwing bevat, waardoor wij de beschikking zullen krngen over toestellen, die aan de hoogste eisen voldoen, ook over supersonische toestellen. De staats secretaris van Marine, de heer Moor man, deelde mede, dat de vuurleiding in de „De Ruyter" op 1 Februari 1955 gemonteerd zal zgn en die in de „Zeven Provinciën" op 1 Februari of 1 Maart van dat jaar. Hg legde ge ruststellende verklaringen af over de verdediging van onze marinehavens, verdedigde de afschrgving van de „Tromp'' en de „Jacob van Heems- kerek" en noemde als prijs voor een tweede „Karei Doorman", zonder be paalde voorzieningen en zonder de zestig vliegtuigen 25 millioen dollar. Van de aanschaffing wordt afgezien. Na enige repliek werder. zoals ge zegd beide begrotingen aangenomen. 33. Jimmy en Karei Krukas reden druk pratend naar Wilgenwolde terug. „Dat is een sensationele ontdekking, die we gedaan hebben, meneer Brown", zei de garage houder. „De oude auto van de barones, die ze alleen gebruikt om er Zondags mee naar de kerk te gaan. had even tevoren gereden en het is ongeveer wel ze ker, dat Jackie met diezelfde auto is ontvoerd. En weet u wat ik ook verdacht vond? Dat die Jantien ons zo onheus te woord stond. Ik ken die oude huishoudster van de barones heel goed. 't Is een brave ziel, die ik nog nooit zo bars heb horen optreden". Jimmy knikte. „En weet je wat mij is opgevallen?" vroeg hij. „Dat ik een van de twee kerels, die tegen die deur stonden te duwen met de naam Simon heb horen aanspreken. Si mondat is ook de voornaam van Simon Snuffel, de nieuwe verslaggever van de krant!" Nu dacht Karei Krukas even na. „We zullen straks even langs zijn huis rijden", zei hij. „Als hij niet thuis is, dan is dat een aanwijzing temeer, dat hij in dat zaakje van deze in brekersbende verwikkeld zit". „Dus jij gelooft ook, Krukas?" vroeg Jimmy, „dat we hier met die dieven bende te doen hebben?" „Daar ben ik zo zeker als wat van, meneer Brown", antwoordde hij. „Weet u waar wij zoeven zijn geweest? In him hoofdkwartier Maar wat die oude barones met dat boevenpak te maken heeft, dat is mij volstrekt een raadsel". Jimmy wilde nog iets zeggen, doch Krukas stopte voor de woning van Simon Snuffel.... Singelloop E.M.M. Zaterdagmiddag om vier uur starten voor Garage Kunst aan de Seissingel te Middelburg de junioren-deelne mers aan de door E.M.M. georgani seerde Singelloop. De afstand bedraagt voor hen 1500 meter en de finish is voor het P.ZE.M.-gebouw aan de Poe- lendaelesingeL Hoewel er vrij veel deelnemers zijn is het opmerkelijk, dat van de atle tiekverenigingen slechts Marathon en E.M.M. zijn vertegenwoordigd. De overige deelnemers komen van de Zeevaartschool te Vlissingen, de voet balvereniging Zeelandia, de tafelten nisclub Will van Zoelen en de R.H. B.S. Vlissingen. De senioren lopen 3700 meter en starten op de Veersesingel. Hier heb ben slechts vyf lopers ingeschrevea Het zijn de Marathonners Staf Dobbe- laere en de Gebr. Huigh, allen uit Schoondijke, Steyns uit Hontenisse en Cujé van EMM. De strijd zal hier wel voornamelijk gaan tussen Cujé en Dobbelaere, die ook op de Zeeuwse cross-kampioenschappen reeds een felle strijd leverdea Of de Middelbur ger in staat zal zijn Staf achter zich te laten staat nog te beziea In elk geval verwacht men van hem een ver betering van het clubrecord van E. MM. De prijsuitreiking is na afloop in het Veilinggebouw. HOCKEY Middelburg staat veilig In de tweede klasse A Zuid van de K.N.H.B. kan Middelburg zich door de nederlaag van Liberty tegen Warande veilig noemen. Middelburg moet nog een uitwedstryd spelen te gen Push n en Warande. Push n krijgt Liberty nog op bezoek, terwyi de Cadetten zowel de uit- als thuis wedstrijd tegen Liberty moeten spe len. Het biyrt dus spannen tussen de drie degradatie-candidaten, waarbg Liberty, het meeste gevaar loopt Tilburg n heeft de kampioensvlag ge hesen. De stand is thans: Tilburg H 14 9 4 1 37-20 22 DES I 14 9 3 2 31-17 21 Breda H 14 3 8 3 20-23 14 Warande I 13 5 2 6 24-22 12 Middelburg 12 4 3 5 19-21 11 Cadetten I 12 3 3 6 17-25 9 Push II 12 3 2 7 19-26 8 Liberty 11 1 3 7 19-32 5 Overheid mag Humanistische aansoraken niet aHjzen (Van onze parlementaire redacteur.) Het Katholiek Centrum voor Staat kundige vorming heef een rapport gepubliceerd over het verzoek van het Humanistisch Verbond aan de overheid om mee te mogen werken bg de geesteiyke verzorging van sol daten, DUW-arbeiders en gevange- nen. Het rapport komt tot de conclusie, dat de overheid niet by voorbaat af wijzend mag staan tegenover de aan spraken van het Verbond. Zij dient echter wel een gereserveerde houding aan te nemen. De commissie ver klaart, dat het Verbond eerst uit eigen kracht in de vrye sector van het maatschappeiyk leven zal moeten aantonen, dat het een exponent is van een belangryke groep en in de geesteigke behoeften van die groep voorziet. Zolang dit niet is geschied, aldus de commissie, kan er geen sprake zgn van een officieel opnemen en subsidiëring van een Humanistische verzorging in de „organieke" verban den. Ten allen tijde zou de schijn van gelgkstelling tussen het Verbond en de kerkgröeperingen voorkomen moe ten worden en men zou de verzeke ring moeten geven, dat de activiteit van het Humanistisch Verbond niet zou ontaarden in anti-godsdienstige en anti-kerkeiyke acties. De Cadetten-reserves behielden hun kans op het kampioenschap, door een kleine (10) overwinning op Middel burg II. De eerste helft was het een gelgkopgaande stryd en om beurten hadden de verdedigingen handen vol werk. Met blanke stand werd gewis seld. Na de rust hetzelfde spelbeeld met de cadetten iets meer in de aan val. Tot 6 minuten voor het einde bleef de stand geiyk, maar door mis sen in de verdediging, ontstond een scrimmage, waaruit de Cadetten het enige doelpunt van deze wedstrijd scoorde. Bg Middelburg viel vooral de doelman op, die zgn heiligdom uit stekend verdedigde. De dameskampioenen van Middel burg waren dit keer, niet overtuigd sterker in de wedstrijd tegen Forward in. Het eerste kwartier was het ver kennen van beide voorhoedes. In de 28e minuut was het Loes Haag, die de score opende. Even later profiteer de Jenny van der Rest van een goede inrol (2—0). Na de rust werd For ward gevaarlgker, maar het duurde nog 23 minuten voor het een tegen- punt scoorde (21). Forward bleef in de aanval en met kunst en vlieg werk kon de Middelburg-verdediging stand houden tot het verlossende eind- signaal kwam. Botwinnik heeft drie punten voorsprong op Smyslov Na 61 zetten gaf Smysiov de vierde partij tegen Botwinnik in de twee kamp om het wereldkampioenschap schaken op. Deze partij was Dinsdag avond na 40 zetten afgebroken. De stand is thans Botwinnik 3% punt, Smyslov punt. VOETBAL De P.S.V.'doelman, Lieuwe Steiger, heeft tijdens een training een vry ernstige blessure aan de pink opge lopenMen neemt echter aan. dat het wel doenlijk zal zijn, dat hij Zon dag a.s. voor zyn club tegen V.V.V. en de volgende week tegen België zal kunnen uitkomen. Nagekomen advertenties Heden ging van ons ,ieen, na een smarteiyk lijden, onze innig gelief de Man en Pleegvader, JACOB VERPLANKE, in de leeftgd van 46 jaar. 0. VERPLANKE BEERENS. N. BEERENS. Zwaar valt ons dit verlies. Vlissingen, 24 Maart 1954. Kasteelstraat 55. De teraardebestelling zal plaats vinden op Zaterdag 27 Maart a.s. des namiddags 2 uur, vanaf Kasteelstraat 55. Heden ging van ons heen, na een smartelijk lijden, onze innig ge liefde Zoon, Broeder en Oom JACOB VERPLANKE, in de leeftgd van 46 jaar. IJzendgke: J. VERPLANKE. WED. LUCIEER VERPLANKE. J. LUCIEER. Ouddorp: J. LUCIEER— TILBURGS. en Kind. [aart 1954. «Pp/;'' Daar is deze Robinson HHspeciaal voor gemaakt! jéjJmr Een nieuw model, in de moderne kleur: bandon-tan. Model 4564: met sterk ver beterde profielrubberzool - of model 4568: met kernleder zool. ROBINSON - dus: weer galoos vakwerk! Maten: 27/31 32/35 36/40 Model: 4564 f 15.90 f 17.90 f 19.90 Met leren zool (model 4568) nog één gulden goedkoper! voor Vader en Zoon! Het dagblad wordt In na genoeg elk gezin gelezen omdat het altijd belangwekkend nieuws brengt- Ook de odrerter ies in het dagblad krijgen de volle aandacht: ze zijn als een winkelgalerijdie de huis vrouw steeds opnieuw boeit- U, als zakenman, mag in deze galerij niet ontbre ken. De kopers leren U, Uw producten, Uw diensten ken nen. Daar vaart U wel bij! KOFFIE Goud merk 250 gr. 275 cl Zilverroodmerk 250 gr. 254 cl Blauwmerk 250 gr. 240 cl Oranjemerk 250 gr 224 cl CoffeTne-vnje koffie pak 300 cl Oploskoffie busje 300 cl Gemalen koffie met moutkoffiepak 125 MET 1 0% KORTING Bij aankoop van 250 gram koffie of een busje Oploskoffie een doosje chocolade Deze aanbieding Is geldig t/m 30 Maart 1954

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 14