Plannen voor modern kerkgebouw, tevens uniek wijkcentrum SLECHTE GARNALENVANGSTEN RILLAND KRIJGT BADHUIS MET KLEEDKAMERS BIJ SPORTVELD STATENLEDEN OVER DETAILS VAN RECONSTRUCTIERAPPORT Je kunt altijd op de kwaliteit vertrouwen. 8 PROV I N O 1 ALB ZE EC W S B CO U R .NT DONDERDAG 25 MAART 1954 OP'T ZAND BIJ MIDDELBURG Zr. Klokke ontivierp „transformabelt? kerk voor Ned. Herv. Gemeente Op het Zand by Middelburg stal waarschijnlijk volgend jaur een ultenrt modern gebomv verryzen, een zg. tranaformabele kerk voor de Nederlands Hervormde Gemeente. Het ligt In de bedoeling dit gebouw op te trekken op de van de Poelendaeloweg en de Dorus Itykersstraat in het uitbreidings plan 't Zand. Het grote verschil met een „gewone" kerk bestaat hierin, dat dit nieuwe gebouw ook voor andere doeleinden kan worden gebruikt, zo dat het niet alleen dienst doet tijdens de Zon- en kerkelijke feestdagen, maar ook ln de week. De indeling van deze kerk, een ontwerp van ir. F. H. Klokke uit Middelburg, is uamcljjk dusdanig, dat met betrekkelijk gerin ge moeite het interieur kan worden gewijzigd, waardoor ook bv. muziek-, voorstellingen kunnen worden gegeven. g- en toneeluitvoeringen of fltmvoorstellj Zoals bekend ligt het in de bedoe ling om de Koudekerkseweg by de kruising van de Koninginnelaan om te buigen in de richting van de Do- rus Rgkersstraat. Op het trefpunt van deze omgebogen weg met de Langevieleweg en de Poèlendaele- weg, zal een pleintje ontstaan. Op één van de hoeken van dit plein nu, nameiyk aan de Westzijde van de sa menkomst van de Poelendaeleweg en de Dorus Rijkersstraat zal de trans- formabele kerk worden opgetrokken. Bijgaande tekening toont net gebouw van de zijde van het toekomstige Slein. De linkergevel, de langste, is e gevel aan de Dorus Rijkersstraat, terwyi rechts de toegang tot het ge bouw aan de Poelenaaeleweg is gele gen. Via deze toegang komt men ln een vertrek, dat ais foyer of als verga derruimte kan worden gebruikt. De hoogte van dit vertrek is drie meter, terwijl er plaats is voor 120 personen. Aansluitend aan dit werk ls over de volle breedte daarvan een garde robe geprojecteerd, die plaats biedt voor net opbergen van ca. 400 kle dingsstukken. Over de balie van deze garderobe kan by gebruik van het vertrek als foyer koffie worden ge serveerd, die bereid wordt in een aangrenzende koffiekeuken. Deze ba lie krijgt een lengte van niet minder dan 11 meter, zodat zowel de afgifte van kleren als het serveren van kof fie snel kan verlopen. JETJGDKERK Op de begane grond zijn voorts nog geprojecteerd vier vertrek ken elk groot ca 4x6.5 meter, die gebruikt kunnen worden als ïeugdkerk. zondagsschool etc. Deze lokalen kunnen twee aan twee of alle vier tot één ruimte worden gemaakt, waardoor een grotere vergaderruimte ontstaat. Bovendien kunnen de vertrekken by de foyer worden getrokken, doordat alle wanden wegschuif- baar zyn. Tenslotte heeft men op de begane grond nog een Wein vergaderlokaal alsmede toiletten. TRAPPENHUIS In de uitbouw links op de teke ning een uitbouw, die bekroond wordt met een klokkenstoel, ls een ruim trappenhuis geprojecteerd, die toegang heeft tot de grote kerkruim te. welke afmetingen heeft van 12x 20 meter. Deze zaal. met een hoogte van ongeveer 7 meter is dus op de verdieping gelegen. DE KERK Aan de lange zijde ls een preek stoel met klankbord geprojecteerd. Dit klankbord kan wanneer de zaal voor andere doeleinden dan de godsdienstoefeningen moet worden gebruikt neergekapt worden en verdwijnt in een nis, die met een gor dijn wordt afgesloten. De preekstoel kan eenvoudig „weggerold" worden naar een nabijgelegen vertrek. Aan de korte zHde treft men een toneel aan, dat b\J kerkdiensten met 50 zitplaatsen wordt ingericht. In deze grote zaal kunnen 400 personen plaats nemen. Aan de tegenoverge stelde zijdo van het toneel komt een balcon, dat plaats biedt aan 100 per sonen. Bij kerkdiensten kan de zaal dus aan 550, by toneel- en andere uit voeringen aan 500 mensen een plaats verschaffen. De toiletten ztin onder het balcon op de tussenverdieping gelegen, ter- whi onder het toneel plaats is voor het opbergen van stoelen. In de wand tegenover de preekstoel wordt een orgel ingebouwd en boven het balcon tenslotte is nog een filmcabine gepro jecteerd. By toneelvoorstellingen kunnen twee van de vier vertrekken op de begane grond als kleedkamers wor den gebruikt, terwijl de kleine verga derzaal als schminkkamer kan dienst doen. Door middel van trappen kan men van hieruit op het toneef komen. Dit nieuwe gebouw biedt grote mogeiykheden doordat de nieuwste inzichten op net gebied van kerk bouw nameiyk combinatie van kerk en gemeenteiyk centrum hier worden gerealiseerd. Het gebouw zelf wordt opgetrok ken uit betonskelet met baksteen- vullingen. Het geheel zal op palen ban(j met de dienen te komen in verbi Extra bootdiensten voor Matthëus-Passion te Hulst In verband met de uitvoering van de Matthëus passion te Hulst zullen op Zondag 28 Maart op het veer Hoedekenskerke-Perkpolaer enkele extra diensten worden ingelegd. slechte bodemgesteldheid. Vanzelf sprekend wordt het complex centraal verwarmd. Verschillende hogere goedkeurin gen werden reeds op het plan verkre gen, zodat naar men mag verwach ten volgend jaar met de bouw be gonnen Kan worden. Dat zal niet al leen voor de byzonder voortvarende «i actieve bouwcommissie van de Ned. Herv. Gemeente een grote dag zijn, maar voor de gehele gemeen schap 't Zand. Eindles motorencursus In het gebouw van de Technische School te Middelburg werd dezer da gen de eindles van ae motorcursus, uitgaande van de Stichting Wegen bouw, gehouden. De eindles werd on dermeer bygewoond door de heer J. Lekskes, inspecteur van deze Stich ting. De heer E. Vlsscher, directeur van de Technische- en Machinisten- school sprak woorden van dank o.a. aan de leraren, die aan deze cursus hun medewerking hebben verleend, de heren W. J. Braam, Wertwein en F. Spijker. De namen der geslaagden zijn: C. Brozius, W. Goedbloed, L. M. Koole, A. Poortvliet. W. Back, allen te Mid delburg; N. Kesteloo, C. P. Wielema- ker, Koudekerk©; M. Joosse, J. Job- se, Aagtekerke; A. J. Poorter, Vlis- singen; P. Janse, Nieuwland; P. L. M. van Laren, Lith; P. van Gils, Utrecht; J. Hoogesteger. C. van Dalen, Goes; R. Meering, Hasselt. De heer Lekskes dankte de direc teur en het personeel van de school voor de ondervonden medewerking en zwaaide de cursisten lof toe voor het grote enthousiasme, dat zij hebben ge toond. Spr. wekte de gediplomeerden op in deze richting verder te stude ren. Tenslotte sprak de heer C. Brozi us als oudste cursist woorden van dank aan het adres van allen, die de cursus mogeiyk maakten en de les sen gaven. Vissers zoeken het nu wat hoger op 't Is op het ogenblik met de vang sten by de kustvissery garnalen ln de eerste plaats niet veel ge daan. Dit is voor deze tyd van net jaar wal een min of meer normaal verschijnsel, maar waarschynlgk als gevolg van de koude van de afgelo pen maanden, worden er nu nóg min der garnalen gevangen dan andere jaren. Verschillende vissers hebben het dan ook al wat „hoger op" gezocht, d.w.z. in de wateren voor de Holland se kust ter hoogte van Schevenin gen. Een aantal vissei s van Breskens en ook één van Vlissingen zyn die kant al uitgegaan. Ook daar zyn de „markten" hun vangsten in Scheve- „De Waaierpatience" toch naar Zeeland De voorstellingen van „De Waaier patience" door het Rotterdams To neel, die onder auspiciën van de Z.V. U. reeds enige weken geleden in Vlis singen en Oostburg zouden worden gegeven, maar moesten worden uit gesteld, zgn thans beoaald op resp. Dinsdag 6 en Woensdag 7 April. De actrice Magda Janssens is inmiddels hersteld en neeft reeds meegespeeld in de laatste voorstelling van „De Waaierpatience", die dezer dagen in Rotterdam werd gegeven. Bovendien krygt Goes een voorstelling op Maan dag 5 April, Zierikzee op Vrijdag 30 April en Middelburg op Dinsdag 11 r..Z' i V. Wie zal het vervoer van de Val naar Zierikzee betalen Binnenkort aanbesteding. De gemeenteraad van RIlland-Bath besloot in een der laatste vergaderin gen tot het bouwen van een badhuis annex kleedlokalen voor het sportter rein. Dit gebouw zal worden opge trokken ln de Mar\jkestraat op een stuk grond grenzend aan het in aan leg zijnde sportterrein. De plannen van dit project verke ren thans in een zodanig stadium, dat het gemeentebestuur eerstdaags tot aanbesteding van de bouw zal over gaan. Het te stichten gebouw, waar van de bouwkosten op ongeveer f 30.000 zyn geraamd, zal omvatten het badhuis met 10 douche-cellen, een toilet-gelegenheid en een ruim wacht lokaal. Het laatste vertrek zal zo worden ingericht, dat het tydena voetbalwedscryden en andere sport evenementen als consumptie-ruimte dienst kan doen. Ten behoeve van de sportbeoefe naars zullen voorts twee ruime kleed vertrekken deel uitmaken van het gebouw, alsmede een gang, toiletten en bergplaatsen voor het sportmate- riaal. Het geheel is ontworpen door de architect J. W. P. de Jonge, dis trictshoofd van de Centrale Dienst Bevelanden voor bouw- en woningtoe zicht Als dit plan is verwezenlijkt Rilland-Bath een fraai en naar de ei sen des tijds Ingericht badhuis ryker zijn, waarop men terecht trota aal kunnen zyn. ningen, doch enkele zijn naar Bres kens teruggekeerd. Voor de Belgische kustvissers, die ook al de richting van Scheveningen hebben opgezocht is het natuuriyk niet mogefyk hun garnalen in Sche veningen te verkopen. Wèl mogen zy hun vangsten in Scheveningen aan de wal brengen, vanwaar deze dan per vrachtauto naar Oostendo worden vervoerd. Ook moeten de Belgen bul ten de territoriale wateren vissen; hun Nederlandse collega's kunnen het bedryf dichter onder de wal uitoefe nen. (Slot van pag. 2) Ihk. De heer A. H. S. Stemerdlng (C.H.) evenwel achtte op Schouwen- Duiveland nauwelttlcs ongrypbare jeugd aanwezig. Wel achtte deze hulp voor de georganiseerde jeugd ge wenst. De CJ.M.V. byvoorbeeld is actief en van bovenaf ingrypen. zou dus wellicht storend werken. Gedeputeerde Mes antwoordde, dat de bedoelde adviezen naar het minis terie voor maatschappelijk werk gaan. Het Zeeuwse onderzoek naar de wenselijkheden voor de jeugd, werd onmiddellijk na de ramp inge zet en duurt nog steeds voort. Men wil niet van bovenaf ingrypen, tenzy de activiteit van de bestaande orga nisaties verouderd is. De heer Stemerdlng stelde de vraag of, waar plaatseiyk de lectuur voorziening, o.m. door de C.J-M.V reeds goecf is geregeld, openbare bi bliotheken wel zo nodig zyn. Mevr. v. d. Broeckede Man achtte deze evenwel zeer gewenst en ook Gede puteerde Mes meende, dat de behoef te gebleken is. Waar men evenwel geen openbare instelling wenst, komt die er niét. Onderwijsproblemen Met warmte pleitte mevr. v. d Broecke—de Man voor een onderwjj- AdverttnUe. zersoplelding op Schouwen-Duiveiand en zy kreeg krachtige bgval van de heer Stemerdlng. Er moet naar mid delen en wegen gezocht worden om deze opleiding voor Schouwen te krygen. Dezelfde spreker wees op de voor Zeeland nadelige gemeenteclas sificatie, die nodig afgeschaft moet worden. De heer P. V. M Vercauteren (R.V.P.) bepleitte goed vervoer der leerlingen naar de scholen. Gedeputeerde A. Schout (A.R.) antwoorde, dat minister Cals zelf naar Schouwen komt om de onder wijsproblemen te bekyken. Een de pendance van de bestaande kweek scholen voor Schouwen zal zeer moe lijk zijn. Ook een eigen kweekschoo voor Schouwen schept problemen. Waar immers haalt men de leerlin gen vandaan Beter zou het in ruime mate beschikbaar stellen van beurzen zijn om studie aan scholen elders mo gelijk te maken. De heer Schout gaf toe, dat de ge meenteclassificatie zeer schadelijk is voor Zeeland. De heren Stemerding en Van Oor schot bevalen daarom aan. dat Zee land nogmaals een noodkreet laat horen. Afschaffing van de classifica tie zou een zegen voor Zeeland zyn en als minister Cals komt, moet het Een 8chetstekening van de nieuwe kerk voor 't Zand. provinciaal bestuur daar krachtig op aandringen. De heer Vermeulen meende, dat bovendien de ramptoelage nog lang durig gehandhaafd moet blijven. Toerisme en recreotie De heer L. Verhagen (V V.D.) betoogde dat er aan de propaganda voor toerisme naar Zeeland nog al- thd veel ontbreekt. Het toerisme zal niettemin op Schouwen zeer grote omvang aannemen en het is daarom goed, dat de Reconstructie-commissie dit probleem onder ogen heeft gezien. Er kan evenwel niets worden gedaan als de provincie geen grotere sub sidie geeft aan de Provinciale V.V.V., die ook voor Schouwen zeer veel goed werk kan doen. Ook zou hij een be stuurlijke eenheid in de kop van Schouwen toejuichen. De heer M. den Boer (C.H.) had goede verwachtingen voor de West- oek van Schouwen via de uitvoering van het Deltaplan Er ligt in deze Westhoek echter nog 300 ha, die ge schikt zyn voor fruitteelt. Spr. vroeg, dezè fruitteelt niet te verbid den Toeristen stellen dergeiyke be- drh'ven wel op prgs. Wel achtte spr. ontsluiting van de mooie stranden ten Noorden van Burgh—Haamstede wenselijk. Gedeputeerde Hamelink zegde zorg toe voor de ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer op Schou wen. Dat een bestuuriyke eenheid daartoe nodig is. menen ook Gedepu teerden Of ae provincie meer subsi die aan de Provinciale V.V.V. moet geven achtte spr een vraag. De be langhebbenden zelf mogen aan de be hartiging van hun helangen waariyk ook wel wal teil koste leggen. De fruitteeltbevorderine in de West hoek heeft vele facet! en en zal zeker niet lichtvaardig worden bevorderd of geremd. De veren Mr H. B. Bouwman (P.v.d.A.) juichtte de Val als veerhaven toe maar vroeg wie het vervoer van de reizigers van de Val naar Zierikzee zal betalen. Spr. achtte verlaging van de veertarieven gewenst als dit ver voer betaald moet worden. Spivroeg verder welke bezwaren er bestaan te gen een haven aan de Noordkant van Noord-Beveland. Tevens wilde hij weten of de aanlegplaats Katseveer zal verdwgnen. De heer Joh. de Kruijter (C.H.) drong aan op brede fietspaden naast de weg van de Val naar Zierikzee. De bromfietsers maken ook elders trouwens de rijwielpaden al levens gevaarlijk. De heer Kodde noemde de invaart in de haven van Zgpe moeilijk, maar drong tevens aan op een zo goed mo gelijke verbinding naar het Zuiden. De heei Vermeulen merkte op. dat ook na de komst van de boten met koplading aan het veer Anna Jacoba- Zijpe nog veel ontbreekt. De toe- gangsbruggen noemde hg onvoldoen de. Een misstand is ook, dat er maar één boot is, een tweede is broodnodig. Gedeputeerde Hamclink antwoord de, dat de R.T M bereid is aansluiting te geven van de Val op de andere ver bindingen. maar of dat gratis zal zgn is onzeker. Na het Drie Eilandenplan vervalt Katseveer. De haven van zy- pe is inderdaad moeilgk maar de ster ke stroom maakt het onzeker of een andere haven mogelijk is Of er éen of twee boten moeten zyn, is een zaak van de R.T.M., maar als het college tot de conclusie komt, dat met één boot niet kan worden volstaan, zal het provinciaal bestuur alles doen om een tweede boot te krijgen. Wat de smalle bruggen aangaat, deze heb ben ook Gedeputeerden teleurgesteld, maar men kan er zich nog goed mee redden. Woningtoestand De heer Vermeulen wees op de ernst van de zoutschade en op de conclu sie van de ReconstrucCiecommissie, dat de één en twee-kamerwoningen moeten verdwgnen. De overheid even wel laai deze woningen herstellen en daarby wordt goed geld naar kwaad geld gegooid. Spr. achtte het nodig, dat de krot ten worden opgeruimd en dat ook de te kleine woningen dooi nieuwe wor den ver-vangen. Soepeler toepassing van de schaderegeling zou dit moge lijk maken. Hij vroeg Gedeputeerden daarop aan te dringen. De heer Den Boer sloot zich hierbg aan. Tevens vroeg hij soepelheid als ontworpen woningen iets te klein zijn. Gedeputeerde van der Weel onder schreef de wenselijkheid van de krot opruiming. Het rgk heeft daartoe echter nog geen bouwvolume toege wezen. Helaas hebben Gedeputeerden geen invloed op de schaderegeling. Wel hebben zij op soepelheid aange drongen en zg zullen dit weldra op nieuw doen. Afwijking van de officiële mate achtte spr. moeilijk. Die milde en toch zo karaktervolle smaak, die heerlijke geur, die altifd constante kwaliteit vind je alléén bij Roxy. En waar je Roxy ook koopt, je krijgt ze nu steeds fabrieksvers uit die F.S. packs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 10