Bach's Johannes-Passion, werk van grootse schoonheid Autoriteiten in Genève zitten in nerveuze spanning KLANKBORD HUIZEN OP BELGISCH OF NEDERLANDS GRONDGEBIED? TIT0 OPTIMISTISCH OVER DE VREDESKANSEN Een BOEK over WOENSDAG 24 MAART 1954 PROVINCIALE ZE Eü .VS E COURANT 1 MUZIEKFEUILLETON Een vergelijking met de Mattheus-Passion DEZE EN KOMENDE WEKEN zullen weer honderden en nog eens honderden optrekken naar kerken en concertzalen om stil te luisteren naar de geschiedenis van Christus' lijden, verklankt in de passie-mu/.lek van Johann Sebastian Bach. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat in een tijd, waarin de Kerk haar greep op de mens steeds meer dreigt te verliezen, de belangstelling voor de lijdensmuziek van Bach nog altijd toeneemt: geen wonder, dat men de componist wel eens de „dertiende apostel" noemt. Zeeland, dat voor de oorlog slechts sporadisch uitvoeringen van Mattheus - of Johannes-Passion kende, heeft er dit jaar niet minder dan vijf, namelijk de Mattheus-Passion in Hulst, Goes en Aardenburg en de Johannes-Pas sion in Middelburg en Axel. Er ls een ttjd geweest, dat dit laat ste werk slechts een matige waarde ring ondervond, omdat men van me ning was, dat het niet vergeleke kon worden met de lijdensmuziek naar Mattheus. Doch van deze opvatting is men terecht teruggekomen en de laatste jaren ziet men gelukkig een toenemende belangstelling voor de Johannes-Passion. De opbouw van het werk de plattegrond zou men kunnen zeggen is gelijk aan die van de Mattheus. Er zijn drie ele menten: in de eerste plaats de tekst van het Evangelie, hier genomen uit Johannes met enkele kleine gedeelten o.a. uit Mattheus: voorts de koralen, waarin is weerlegd de reactie van de gemeente, en tenslotte het beschou wende element, de arioso's en aria's. De tekst van het Evangelie is hoofd zaak en is door Bach gecomponeerd in aansluiting op de reeds eeuwen be staande gewoonte om in de kerk op Goede Vrijdag de lijdensgeschiedenis zingend voor te dragen. De kern van het werk ligt dus inderdaad in deze Evangelie-tekst. Maar het gebeuren, dat in en door de tekst wordt ver haald, laat de gemeente, die toeluis tert niet onberoerd, want tenslotte gaat het hier om het lijden en ster ven van het Hoofd der Kerk. En zij moet zich uiten, zij moet reageren op dit gebeuren. In de protestantse ker ken nu vindt men deze gemeenschaps reactie steeds in het koraal, dat daar mede het kerklied bij uitstek wordt. Bach onderbreekt de lijdensgeschie denis dan ook verschillende malen om in het koraal de „objectieve getuige nis dei kerk" zoals prol dr G. van der Leeuw het noemde te laten horen. In de aria's tenslotte vindt men de beschouwing van het individu op het lijdensgebeuren. De gemeen schap, het „wrj" klinkt in de koralen, de enkeling, het ,4k" wordt gehoord in de aria's. Evenals in de Mattheus-Passion wordt de evangelie-tekst voorgedra gen door de tenor, waarbij de woor den van Christus, van de hogepries ters, van Pilatus enz. door andere vo calisten worden gezongen. Wanneer de opgewonden volksmenigte zich laat horen, geschiedt dat door het koor in de z.g. turba-koren, evenals in de Mattheus-Passion. VERSCHIL Maar ondanks structurele overeen komsten is er toch een groot verschil tussen de muziek van beide werken en dat is te verklaren uit de aard van de tekst: Mattheus geeft immers een andere visie dan Johannes. Over dit onderscheid in karakter heeft prof. dr Van der Leeuw, die Nederlands Bach-kenner bn uitnemendheid was, theologisch-gefundeerde opmerkin- Sen gemaakt, waaruit wij een en an- er willen citeren. Het Johannes- evangelie is minder aanschouwelijk dan de andere evangeliën, aldus prof. Van der Leeuw. Wel zijn de verhalen levendig verteld, maar eigenlijk zijn zij geen verhalen, zij zijn stukken van de grote preek over Jezus Christus, de Godszoon. De eerste drie Evangelisten begin nen bijvoorbeeld de geschiedenis van Jezus van de menselijke kant, met de geboorte, maar Johannes begint in de hemel: in den beginne was het Woord en het Woord was bij God en het Woord was God. Johann 3 denkt cosmisch, voor hem is de geboorte van Jezus de neerdaling van God in het menselijk vlees. De Christusge stalte bij Johannes gelijkt op de by zantijnse Christus-figuren, te verge lijken ook met de heilige gestalten op de oude schilderijen van de Sie- neesche school en van fra Angelico. Zo het Evangelie is, zo is ook de passie, zegt prof. Van der Leeuw. „Men legge maar eens het Chris tus-recitatief van de Mattheus- passion en dat van de Johannes- passion naast elkaar: het starre bijna gewelddadige van de Johan- nesmuziek, vergeleken met die naar Mattheus, wordt terstond duidelijk: voortdurend staan wij hier tegenover den Heer der We reld. Vergelijken wjj de z.g. turba- koren, die de wilde, van haat ver vulde kreten van de Joden ver klanken. In de Mattheus Passion zijn zij de uiting van een opge zweepte menigte, in die naar Jo hannes koren van duivelen." De Johannes-Passion, die morgen in Middelburg wordt uitgevoerd en eind volgende maand in Axel, werd voor de eerste maal in de Thomaskerk van en in 1723 tipzig. In nog geen twee maanden had Bach de compositie gereed, terwijl kort daar na reeds de uitvoering werd gegeven. In 1727 werd het werk nogmaals on der Bach's leiding gezongen, doch toen was het door nem belangrijk ge wijzigd. Aanvankelijk was het slot koor uit het eerste deel van de Mat theus-Passion „O, Mensch bewein dein Stinde grosz" als inleiding tot de Johannes-passie geschreven, doch dit werd in 1727 vervangen door het grootse „Herr, unser Herrscher". Voorts werd aan het slot het koraal toegevoegd „Ach Herr lass dein lieb' Engelein". Dit koraal is eveneens typerend voor het werk in vergelijking met de Mattheus-Passion. Daar is immers het slotkoor de grote klaagzang „Wir setzen uns mit Thrknen nieder". maar in de Johannes-Passion is het graflied het „Ruht wohl" niet het laatste woord, maar de geloofszeker heid van de gemeente: „O, Gottes- sohn, mein Heiland und Genaden- thron, Herr Jesu Christ, erhöre mich, ieh will dich preisen ewigllch". aldus de koraaltekst. Om voor het laatst prof. Van der Leeuw te citeren: „Op de grootse koraalmelodie, een der al lerschoonste van de Lutherse kerk, met prachtige stemvoering stijgt uit de stilte van de grafkamer een stra lende jubel tot God." De K. Geen grapjes. Toen de film ster Orson Welles een reisje buiten de Verenigde Staten wilde maken controleerden douane-ambtenaren zijn baga- fe. Gevraagd wat er in een offer zat zei Orson: „Een atoombom". Men sloot hem ogenblikkelijk op in een cel en doorzocht twee uur lang z'n bagageDe douane-ambte naren verstonden geen grapjes. HET SCHREIENDE HART Guy Mitchell 27 jaar fin de on volprezen U.B.) zanger van het bekende lied My heart cries for you, is uitgeweend. Hij Is gescheiden van zyit 25-jarige echtgenote Jackie Louyhery (miss America' 1952). GENOEG. In een propagan dageschrift van het Paryse co mité tegen het alcoholisme staat: „Het is niet nodig zich regelmatig te bedrinken om een alcoholist te zijn. Het is al vol doende wanneer men dagelijks twee liter wijn drinkt en een glas Marc plus twee apéritlef- jes inslikt". Neus. Mevrouw H. R. Cole man in New York was bn een kennis op visite. Ze gaf een stukje kaas aan de hond des huizes, maar het beest gaf er de voorkeur aan mevr. Cole man in de neus te bijten. De rechter oordeelde, dat de vrien din van mevr. Coleman voor die beet in de neus 7500 dollar moet betalen. Ooievaar. De Zwitserse mi nister van arbeid Anton Storch (ooievaar) sprak voor de In ternationale club van werken de Vrouwen in Bern. Hij begon zijn toespraak al dus: „Toen ik Uw uitnodiging ontving, vroeg ik mezelf af of U mij gevraagd hebt al9 Storch of als minister van ar beid leden een (misluktet aanslag was gepleegd on de nieuwe sul tan van Marokko riep Radio Cairo dat nieuws als volgt om: „O, Arabieren, de „Stem van Arabië" heeft het genoegen U mede te delen, dat Mohammed ben Arafa, verrader van Ma-' rokko. van de Arabieren en van Ie Islam, zojuist aan zijn smerige kop, die hij altijd zo diep buigt voor het Franse im perialisme een wonde heeft op gelopen... Om vijftig mensen in New York op een cocktail-party te krijgen moet je er 100 uitnodi gen. In Hollywood hoef Je er maar 20 uit te nodigen, zegt El- sa Maxwell in een Amerikaan se krant. Wijze woorden. Anderen ver oordelen is een gevaarlijk ding: niet zozeer omdat U daarbij fouten kunt maken, maar om dat U de waarheid over U zelf zoudt kunnen ontdekken. (Fenland Press) De Amerikaanse hulp aan het buitenland. In 1953 groter dan ooit. De hulp, die Amerika aan het bui tenland verstrekt, was in 1953 groter dan ooit te voren. In totaal werd ruim 6.250 millioen dollar voor de hulpverlening besteed. De hulpontvangende landen waren hierdoor in staat hun handelsschul den te betalen en hun goud- en dol larreserves met In totaal 2.250 mil lioen dollar te verhogen. Einde 1953 hadden de goud- en dol larreserves van de wereld buiten de Sowjet-Unie en Amerika het onge kende hoge peil van 23 milliard dol lar bereikt. In 1949 bedroegen de re serves nog slechts 6 milliard dollar. Militaire hulp in 1953 verleend in de vorm van verschaffing van oor- logsmaterieel. maakte 4.3 milliard dollar uit van het totaal der ver strekte hulp zodat de economische en technische hulp ongeveer 2 mil liard dollar beliep Buitendien be steedden de Amerikaanse strijd krachten ongeveer 2.3 milliard dol lar in het buitenland, terwijl voorts 300 millioen dollar werd besteed voor de aanschaffing van in het buiten land vervaardigde militaire goederen voor de strijdkrachten van Amerika's bondgenoten. Verlaging paspoortleges Het Invoeren van een uniform pas poort-tarief voor het gehele land is voorshands niet uitvoerbaar omdat provinciën en gemeenten boven de Rijkslegcs zelfstandig legeskosten be palen. Wel wordt verlaging van de paspoortleges voorbereid, zo heeft de regering geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Goedhart. Hongersnood in China. De Chinese communistische rege ring laat duizenden boeren terugstu ren, die de steden binnenstromen, omdat op het platteland millioenen honger lijden. In een hierover in het officiële dag blad ..Kwang Ming" gepubliceerde richtlijn wordt verklaard, dat deze massa-uittocht van het platteland naar de steden tot een „maatschap pelijke chaos" zou leiden en dat het uitzaaien in het voorjaar nadelig zou worden beïnvloed, indien aan de uit tocht geen paal en perk zou worden gesteld. Het officiële „Pekingse Volksdag blad" heeft kortgeleden gemeld, dat ongeveer honderd millioen Chinese plattelandsbewoners in bepaalde ma te honger lijden. Zes maanden voor bedreiging met dodelijke afloop. De Amsterdamse rechtbank ver oordeelde Dinsdag de 44-jarige grondwerker W. van A. uit Diemen tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek. Verdachte had op 17 Januari een serie bedreigingen geuit tegen de caféhouder Th. van der M. uit Die- men. De grondwerker had reeds eer der een ander café te Diemen be zocht, waar hij zes borrels had ge dronken. De ruzie werd echter bijge legd en de mannen gaven elkaar als dikke vrienden de hand. De café houder, die hartpatiënt was, is twee dagen later overleden. Zijn weduwe schreef dit toe aan de angst, die haar man gekregen had door de bedrei gingen van de grondwerker. De rechtbank bevond de grondwer ker schuldig aan bedreiging met zware mishandeling. MENINGSVERSCHIL TE BAARLE HERTOG. Douane kwam in moeilijkheden. Zoals men weet bestaat er te Baar- le-Hertog een meningsverschil tussen de Belgische en Nederlandse autori teiten over een groep hulzen, waar van nog niet is uitgemaakt of z|j zich op Belgisch dan wel Nederlands grondgebied bevinden. Volgens het Belgische blad „Het Volk" heeft de heer Van den Eynde, de Belgische eigenaar van de betwis te rij huizen. Maandag J.l. een plan uitgewerkt, dat naar hy meent de autoriteiten van beide landen zal aan sporen thans een snelle beslissing te nemen. Hy heeft namelijk intrek ge nomen in één der huizen. Nadat hg voor de papleren had ge zorgd, die het overbrengen van zijn meubelen via het douanekantoor moesten dekken, werd Maandagmor gen kar en paard ingespannen en het meubilair opgeladen. De Nederlandse tolbeambten leiden alles over de grens brengen en weldra waren de zoon en de dochter van de heer Van den Eynde bezig bij het huis inboedel af te laden. Toen zij bijna klaar waren dook evenwel plotseling de ontvanger van het Nederlandse douanebureau op en verklaarde, dat alle goederen in beslag zouden worden genomen. De zoon werd op het bureau ontboden en een vertegenwoordiger van de Belgische douane was nier eveneens aanwezig. De Nederlandse ontvanger In hetna het Paleis van Versailles grootste gebouw van Europa, het pa leis van de Volkenbond, te Genève, zal in April a.s. de conferentie van de Grote Vijf over Azië worden gehou den. Op het ogenblik is i» het Palais des Nations de Europese afdeling van de U.N.O. gehuisvest. Zoals bekend werd het gebouw destijds opgetrokken in opdracht en voor rekening van de gezamenlyke leden van de Volkenbond Boven: de grote vergaderzaal, waar de besprekingen voornamelijk zullen worden gevoerd. Onder: de Raadska mer van het Paleis, die door de rege ring van Spanje werd aangeboden, toen het gebouw nog door de Volken bond werd gebruikt. Het interieur werd verzorgd door de Spaanse ar tist José Maria Sert. Een gedeelte van de besprekingen der grote Vijf zal zich vermoedelijk hier afspelen. ENKELE FINANCIËLE BEZWAREN. Normale betrekkingen met het Sowjet-blok? „Ik ben optimistisch gestemd voor wat betreft de kansen op het bewaren van de vrede, daar allen die, waar ter wereld ook, een verantwoordelijke positie bekleden, weten dat een nieuwe oorlog het einde van onze bescha ving zou betekenen", aldus verklaarde het Joegoslavische staatshoofd, maarschalk Tito, in een door hem aan een vertegenwoordiger van het Weense dagblad „Die Pr esse" toegestaan onderhoud. Hij vervolgde: „Wij gaan thans, zeer langzaam, in de richting van de Immer door Joego-Slavië nagestreefde normalisering der betrekkingen met betrekking met de landen van het Sowjet-blok. Ons land is ongeveer de enige Europese staat, die economisch geheel los van de Oost-Europese lan den staat". „Wij ondervinden enkele moeilijkhe den met bepaalde Westerse staten, wa ronder Oostenrijk, over de beta ling van enige oude schulden, doch in het algemeen gesproken, is er geen verandering gekomen in onze samen werking met de Westerse mogendhe den", vervolgde Tito. „De Italiaanse minister-president gcelba heeft enkele teleurstellende verklaringen afgelegd. Ondanks dat zal het mogelijk toch eenvoudiger zijn om met zijn regering overeenstem ming te bereiken over Triëst dan met die zijner voorgangers Pella en de Gasperi," zeide hij. ,Het is mogelijk dat de Sowjet-Unie haar werkwijze op binnen- en buiten lands gebied en op dat der economie heeft gewijzigd, doch het staat vast dat haar uiteindelijk streven niet de minste verandering heeft ondergaan", aldus Tito, waaraan h|j toevoegde „In Joego-Slavië pogen wij een demo cratisch socialisme tot stand te bren gen, terwijl in de Sowjet-Unie het staatskapitalisme nog steeds opper machtig is. ook al heeft het mogelijk thans, als gevolg van economische moeilijkheden, een ander aanzien ge kregen". INVASIE VAN CONFERENTIEGANGERS. Hotelruimte is krap en villa's zijn niet te huur Genève. Maart 1954. Deze stad van nog geen 200.000 inwoners verwacht met enige ongerustheid een invasie van ongeveer 3000 personen voor de Aziatische conferentie, die hier op 26 April begint. Alle hotels zijn nu al tot de laatste kamer besproken en er wordt over gedacht zelfs in Lausanne en Montreux deelnemers van deze conferentie onder te brengen. Het hoofd van de cantonnale regering van Genève, Charle Duboule, be kende, dat het een hele opluchting voor hem en zijn medewerkers was toen verleden week het bericht kwam, dat de Russische en de Chinese regering acooord gingen met het gebruiken van het gebouw der Verenigde Naties als plaats van de conferentie. Indien de Grote Vier het over het gebruiken van dat gebouw niet eens hadden kunnen worden, zou Genève voor een schier onoplosbaar probleem z|jn geplaatst. Men is in Genève van mening, dat de keus van deze stad voor het houden van de conferentie nog te vroeg be kend gemaakt is, namelijk voordat de Geneefse autoriteiten de nodige maatregelen hadden kunnen treffen op 't gebied van de huisvesting. Som mige delegaties hadden reeds hele ho tels afgehuurd toen die autoriteiten zich met de zaak konden gaan bemoei en, zodat hun taak daardoor nog ex tra werd verzwaard. De enige delega tie, die hun het leven in dit opzicht heeft verzoet is de Franse, want die gaat haar hoofdkwartier opslaan in het Franse badplaatsje Divonne, vlak over de grens ten Noorden van Ge nève, zodat zij geen beroep hoeft te doen op de hotelruimte in de stad. Hoge eisen. De communistische delegaties d.w.z. die van de Sowjet-Unie, China en Noord-Korea die het langst heb ben gewacht met zich aan te melden stellen nu eisen, die moeilijk te ver vullen z|jn maar toch vervuld moeten worden. Elk van die delegaties wenst een afzonderlijk hotel geheel voor zich te hebben en bovendien een villa waarin het hoofd van de delegatie ge huisvest zal kunnen worden. Maar niet alleen aan hotels, maar ook aan villa's bestaat er nu al een nijpend te kort, zodat de regering een beroep op de pers heeft gedaan om door het ge ven van bekendheid aan dat tekort villa-eigenaars op te sporen, die als nog bereid zijn hun bezit voor enige tijd te verhuren. Tot overmaat van ramp is de Azia tische conferentie niet de enige inter nationale conferentie die dit voorjaar in Genève zal worden gehouden. Op 20 April begint de Europese conferen tie over de Oost-West handel en daar na volgen successievelijk een confe rentie van de wereld gezondheids-or ganisatie, waaraan een 60-tal delega ties zal deelnemen, een internationale arbeldsconferentie en een conferentie over de Europese migratie. En als de Aziatische conferentie lang genoeg duurt, zal z|j ook nog kunnen samen vallen met de 18e zitting van de eco nomische en sociale raad van de Ver enigde Naties, die op 29 Juni wordt geopend. Hoewel laatstgenoemde datum ver af schijnt, z|jn de leidende functiona rissen van de Verenigde Naties er in het geheel niet zeker van, dat de Azia tische conferentie dan zal zijn afgelo pen. „De conferentie kan even goed een maand als 2 of 3 maanden duren", verklaarde een hunner, en wij kunnen wat de tgdsduur betreft dus geen en kele definitieve regeling treffen. Wij weten evenmin precies, voor hoeveel journalisten wij faciliteiten moeten verzorgen, het kunnen er vijfhonderd worden, maar ook duizend of twaalf honderd". In elk geval hebben de autoriteiten al vast beslag gelegd op het leegstaan de gebouw van het voormalige waren huis „Le Printemps", om dit als pers centrum in te richten. Voorts zijn er reeds maatregelen genomen tot ver sterking van de Geneefse politie om de veiligheid van alle deelnemers aan de conferentie te verzekeren. En ten slotte overweegt men, dagelijks een aantal speciale sneltreinen of bussen van en naar Lausanne en eventueel Montreux te laten lopen als in die ste den een aantal gedelegeerden zouden moeten worden ondergebracht. Dat er bij de autoriteiten van Genè ve door dit alles een zekere nervosi teit heerst, is niet te verwonderen. De heer ChrisUaens, de Franst mi nister van luchtvaart, maakte kort geleden eer tocht door India. Hier ziet men hem met zijn vrouw op een olifant. verklaarde, dat na overleg met zijn hoofdbureau te Einhoven de heer van den Eynde nog bepaalde documenten moest overleggen wilde hij zich als Belg in Nederland vestigen. Van den Eynde weigerde evenwel zich deze documenten aan te schaffen, omdat h|j zich naar z|jn mening od Belgisch grondgebied bevond. De ontvanger was het daarmee niet en zeide dat in dat geval de meubelen ln be slag zouden worden g romen. De ver tegenwoordiger van de Belgische overheid verklaarde hierop dat, in dien er beslag werd gelegd op het meubilair van de heei Van den Eyn de, h|j de Belgische rijkswacht zou verzoeken de inbeslagname te vern hinderen. Deze bedreiging, aldus Het Volk. bracht de Nederlandse douane ambtenaar tot bezinning. Tenslotte besloot hij tot uitstel van de beslis sing in deze zaak. opdat hij deze aan gelegenheid met zijn onmiddellijke cheLzou kunnen bespreken, 't Hangt nu van Den Haag af, zo besluit het blad wat er verder zal gebeuren. HET MENSELIJK ORGANISME Dr. J. T. Btima, H. L. Heyermans, dr. K. Vuylsteek, Eerste Medische Systematisch Ingerichte Encyclopae dic. Deel I. Ui tg. N.V. Amsterdamse Boek- en Courantmaatschappij, 1953. Van deze uitgave, die buitenge woon goed verzorgd wordt, is thans Deel I verschenen. Het is een popu lair voorlichtend medisch zusterwerk van de bekende ENSIE en op dezelf de wijze ingericht. Het verschenen deel, fors en royaal van omvang en opmaak, geeft een systematisch over zicht van bouw er werking van het menselijk organisme, waarbij erfe lijkheidsleer en ontwikkeling, zowel lichamelijk als geestelijk, uitvoerig worden besproken. Dan volgen de ziekte-oorzaken en in verband daar mee vele wenken oir ziekten te voor komen, en een vrij volledige beschrij ving van ziekten, ingedeeld naarae geneeskundige sDecialismen, met een aanduiding van de wijze van herken ning en behandeling. Tot slot uitste kend geschreven hoofdstukken over maatschappelijke gezondheidszorg, huwelijk, geslachts- en gezinsleven. Deel H zal een alphabetisch ingerich te woordverklaring geven, met ver wijzingen naar dit eerste deel, en de eerste hulp by ongelukken. Het boek valt dadelijk op door zijn prachtige band en vele en duidelijke illustraties, waaronder acht afbeel- lingen in kleuren op cellophaan, die over elkaar vallend een zeer duidelijk beeld geven van de onderlinge ligging der organen. Even verzorgd en ver antwoord is de tekst; elk van de 45 medewerkers is op zijn gebied bij uit stek deskundig zodat ook de jongste geneeskundige vindingen volledig tot hun recht komen. De redactie is er in geslaagd de vele bijdragen tot een organisch geheel te maken, hetgeen een niet gering compliment is: men krijgt bij lezing de indruk dat het werk door één persoon geschreven is. Het geheel ademt een gezond-moder- ne geest, duidelijk en rechtuit, ner gens aanstootgevend en met een warm gevoel voor menselijke waar den. Dit neemt niet weg, dat velen het ontbreken van een religieuze ach tergrond toch wel als een gemis zul len ervaren. „Populair" is voor dit boek eigen lijk niet het goede «oord, het vergt van de lezer een zekere algemene ontwikkeling en aandacht, maar geeft daarvoor een schat van kennis terug. Zelfs de arts zal het wel eens raad plegen, terwille van de overzichtelij ke tabellen of de finesses van de so ciale verzekering. Een handleiding voor het zelf dokteren is het werk gelukkig niet; men zal wel iets vin den van het hoe en waarom van de geneeskundige behandeling, maar geen recepten. Ik zou zelfs willen aanbevelen dit boek in dagen van ziekte maar in de kast te laten. Hoe wel het nergens alarmerend ls ge schreven, kan het nauwelijks nuttig zijn te lezen hoe uw werkelijke of in gebeelde ziekte tot de dood zou kun nen lelden. Voor de leek zeer lezens waard is daarentegen het eerste en nog meer het laatste gedeelte van dit voortreffelijke boekwerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3