Antwoord Gedeputeerde Staten over het Reconstructieplan Zeeuwse Almanak DE STATENLEDEN OVER HET RECONSTRUCTIEPLAN „MELK IS GOED VOOR ELK" COMMISSIE ZUIDWEST ZEELAND INZAKE DELTAPLAN INGESTELD De zagende pijnen Agenda t PROVINOIALE ZSBÜW8B J O R A N T WOENSDAG 24 MAART 1954 DWANG ALLEEN BIJ NOODZAAK Doel van debatmeningen horen Namens Gedepnteerde Staten voerde allereerst mr dr A. J. J. M. Mes (K.V.P.) het woord. Spreker verdedigde de samenstelling van de Recon structie-commissie. De eilandbevolking was steer ruim vertegenwoordigd en had zelfs feitelijk de meerderheid. Alle stromingen waren vertegenwoor- digd. Alleen werd verzuimd na te gaan of alle vertegenwoordigers wel op Schouwen-Duiveland geboren en getogen waren. Dit beschouwde spreker echter niet als een fout. Wat het contact met de bevolking aangaat, dit kon niet uitvoeriger zijn, omdat anders de opstelling van het rapport ja ren gevergd zou hebben. Ook hier geldt echter weer, dat de bevolking een zeer werkzaam aandeel had in deopstelling en achteraf haar opvat ting volledig kon uiten. Op de vraag van de heren Kodde en Stcmerding naar de betekenis van dit rapport, antwoordde spreker, dat dit rapport een interne leidraad voor Gedeputeerden is voor de reconstruc tie van het getroffen eiland. Gedepu teerden nu stelden er prUs op over deze leidraad de opinie der Staten te horen. Dit alles betekent echter niet, dat enige instantie aan dit rapport gebonden zal zijn: detail voor detail zal als uitvoering aan de orde komt weer met de bevolking worden opge nomen Een reconstructieplan was en is echter onmisbaar. Wat de bevriezing aangaat, merkte de Gedeputeerde op, dat men niet moet vergeten, dat de Reconstructie- commissie haar rapport opstelde toen het eiland nog geheel onder water stond en dus inderdaad uitging van een in de toekomst te scheppen ideaal beeld. Met nadruk herhaalde spreker dat het provinciaal bestuur dit rapport niet vergezeld heeft doen gaan van een advies, omdat het alleen de me ning der Provinciale Staten wenste te horen. Met die mening zal echter ernstig rekening worden gehouden. Gedeputeerde C. Hamelink (P.v.d. A.) gaf toe, dat ten tijde van dc op stelling van het rapport de commis sie inderdaad wat de dorpskernen en de gemeentelijke indeling betreft met papier en potlood heeft gewerkt, daar bij denkend aan de toekomst. Tot dus ver kwam men op het eiland echter niet tot constructieve tegenvoorstellen Met alles bij het oude laten komt men er niet. Dwang slechts bij noodzaak Met voldoening constateerde spreker overigens, dat de meerderheid der Sta tenleden vóór sterkere concentratie der bewoning is, al verzetten enkele leden zich tegen saneringsdwang. Dwang zal er inderdaad slechts mo gen komen als op andere wijze geen redelijk resultaat kan worden bereikt Ook het college ziet de wenselijk heid in van één kern voor het platte van Schouwen, maar heeft nog geen inzicht in de financiële consequenties daarvan. Tevens merkte spreker op, dat die ene kerngemeente beter ge schapen kan worden vanuit één ad ministratief gemeentelijk centrum, dan vanuit zes of zeven. Omtrent de havens merkte spreker op. dat men de havens, die behouden moeten blijven, niet heeft aangewezen, omdat de toekomst dit moet uitwijzèn. Wel kwam men concreet tot de con clusie. dat de bus de voorkeur ver dient boven de tram. De veerhaven by de Val heeft gelukkig algemene in stemming. De heer C. Philipse (C.H.) sneed onder meer het probleem aan van de concentratie der polders en water schappen en zeide, dat Gedeputeerden dit probleem zo lang hebben laten rusten om een hechte basis te schep pen waarop kan worden voortge bouwd. Tweede instantie In tweede instantie betoogde de heer Van Oorschot dat het algemeen belang vaak het offeren van persoonlijk be lang noodzakelijk maakt, ook al is dit dan pijnlijk. Dit geldt ook voor Schou wen-Duiveland, maar die pijn moet zo klein mogelijk blijven. Halve maatre gelen zijn vaak geen maatregelen en daarom achtte spieker net begrijpe lijk. dat verscheidene sprekers de vrij heid van de mensen willen handhaven, om te herbouwen waar zij willen. Dan zal er echter veel ontbreken aan het werk voor de toekomst. In dit ver band achtte spreker het opvallend dat niemand de samenvoeging der ge meenten op het platte van Schouwen veroordeeld heeft. Laat men dan ook een stap verder gaan en de stichting van een kerngemeenschap bevorde ren, door eerst een gemeente te stich ten. Als al deze kleine gemeenten de ze materie in handen krijgen gaat de kans om er iets goeds van to maken verloren. De heer Vercauteren wilde wel een nieuwe gemeentekern, maar daarnaast de mogelijkheid om de dorpskernen te handhaven en de heer Koade bleef een zekere vrees koesteren voor het plan. Een Statenadvies achtte spreker practisch onbestaanbaar. Spreker be streed het betoog van de heer Van Oorschot De heer Stemerdlng merkte nog op. dat voor Schouwen-Duiveland een vaste oeververbinding bij Zijpe het meeste nut af zal werpen. Het ver wondert spreker min of meer dat het rapport daarover niet rept. Spreker had bezwaren tegen de sug gestie van de heer Van Oorschot om eerst de kerngemeente te vormen De bevriezingsgedachte kan daardoor langs een achterdeur toch weer bin nenkomen. Beter achtte spreker het om door middel van een enquête na te gaan waar de bewoners der kleine kernen willen herbouwen. Daarbij kon spreker zich niet losmaken van de vrees, dat wie herstellen wil niet weet waaraan hy begint. De bewo- Indienen van „Vrije Katholiel-? Lijst" afgekeurd Het bestuur van de Kring Middel burg der Katholieke Volksparty heeft tydens een dezer dagen gehouden vergadering het optreden van de „Vrye Katholieke Lijst" voor de a.s. Statenverkiezingen afgekeurd, om dat de handelwijze der bij die lijst be trokken K.V.P.-leden in strijd is met de reglementen van de partij. Men heeft net contact met de leiders van deze lyst verbroken. Promotie te Utrecht Bijdrage er beende tot Op het proefschrift de kennis van de groei en de rol daarby door de Encoche d'Ossification van Ranvier gespeeld" (een historologisch en microscopisch- anatomisch onderzoek) is tot doctor in de geneeskunde gepromoveerd de heer J. P. W. Th. ven W.el, geboren te Terneuzen. Promotor was prof. dr. H. Berkelbach van der Sprenkel. ners van Schouwen-Duiveland moes ten eens op Walcheren kijken! Zij zou den zich dan wel wachten voor herstel en verre de voorkeur geven aan een nieuw huis in een nieuwe gemeente De heer Van Oorschot tenslotte sloot zich hierbij aan. Gezonde herbouw van de kernen, die in het water heb ben gestaan, zal onmogelijk blijken. Enquête overbodig Namens Gedeputeerde Staten ver klaarde de heer Hamelink tenslotte, dat het provinciaal bestuur in alle toonaarden bij de wederopbouw-in- stanties heeft betoogd, dat de na-scha de bij herstel een blijvend euvel zal zijn. Van een enquête omtrent de wen sen van de bevolking der kleine ker nen verwachtte spreker niet veel. De vergadering werd hierna tot he den verdaagd. Creatie van nieuwe centrumgemeente gevraagd (Slot van pag. 1) een mens. Alles Wjjst hier op een po ging om Schouwen-Duiveland te ont lasten van een aantal dorpen, omdat zjj niet passen in het ideale beeld dat de planologen zich var Zeeland heb ben gemaakt. En waarom gaat men daarby dwars tegen de wehsen der bevolking in Alleen om het economische nut, en juist dat is mij niet duidelyk. Als die gedachte zo mooi is, waarom be vriest men dan op Walcheren niet al les ten voordele van Middelburg en heel Zeeland niet ten bate van het centraal gelegen Goes Dezelfde argumenten kunnen hier voor toch worden aangevoerd als voor bevriezing van de dorpskernen? Spr. meende, dat het Reconstructierapport de dingen te veel ziet door de hersens van de planoloog. Wel verklaarde de heer v. cL Feltz zich voor beperking van het aantal havens en voor beperking van het aantal gemeenten. De bevriezing der kernen achtte hij echter onaanvaard baar, mede omdat de geestelijke structuur der bevolking er onder lij den zal. De heer A. A. van Eeten (A.R.) protesteerde tegen het verwaarlozen van de agrarische bevolking by de samenstelling van de reconstructie commissie en vroeg aandacht voor de sterk verlaagde opbrengst der geïn undeerde gronden. Elders worden nu silo's en aardappelbewaarplaatsen ge bouwd. Op Schouwen-Duiveland kan dat niet. kan het ryk hier niet bij springen vroeg spr. Dat aandacht besteed zal worden aan de opleiding van onderwijzers juichte c spr. toe, maar de promotie van Serooskerke tot centrumgemeente kon zijn goed keuring niet wegdragen. Aantrekkelijk maken De gehele A.R.-fraotie zal dan ook dc creatie Van een nieuwe centrum gemeente toejuichen. Door goede voorlichting, desnoods met behulr een maquette kan men deze nieuwe centrumgemeente voor de mensen aantrekkelijk maken en dan vervalt ook de noodzaak om de kleinste ker nen te bevriezen. Concentratie van de geschenkwoningen kan deze gemeen te nog attractiever maken. De grote re kernen als Eikerzee, Ellemeet, Kerkwcrve en Noordwelle wenste spr. te behouden. De heer H. Flikweert (S.G.) meen de dat de vertegenwoordigers van Schouwen-Duiveland in ae recon structiecommissie niet op het eiland geboren én getogen zijn en de menta liteit van de bevolking niet aanvoe len. Ook deze spreker wees er op, dat de bevriezingsgedachte veront waardiging wekt. De culturele zorj film. Beter kan Gods woord het richt snoer der bevolking blijven. Ook de heer D. W. Lindenbergh (V. Het zwaar gehavende Eikerzee: een van de dorpskernen over welker eventuele bevriezing" gisteren ook in de zitting van de Provinciale Staten uitvoerig werd gediscussieerd. (Foto P.Z.C.J. Winkels in Oostburg 's Zondags weer open Thans is de Koninglijke goed keuring verkregen op de gemeen teverordening van Oostburg in zake de winkelsluiting. Met in- ean? van 28 Maart mogen de win des Zondags van 14 tot 18 uur zyn. Zoals men zich zal her inneren, is er vorig Jaar nog al enige deining geweest toen de winkels des Zondags vrij plotseling gesloten moesten ztjn. In de week mogen de winkels geopend zyn tot 19 uur in de periode van 1 April tot 1 October en tot 18 uur van 1 October tot 1 April. Voor de leden ven de transport' colonne van het Rode Kruis te BoU' burg, Ritthem en Nieuw- en Sinf Jooiland één afdeling werd Maandagavond een van te voren niet aangekondigde oefening gehouden, die zeer goed is geslaagd. In ver schillende wijken van de drie dorpen werd aan telefoon-abonn&s gevraagd colonne-leden i« hun buurt te waar schuwen, dat zij zich terstond naar het Rode Kruis-gebouw aan de Pas EERST LATER... Een klein, blond meisje was er bij de troep schoolkinderen, die in Vlis- singen joelend de bus beklom, dat met reeds ontwaakte vrouwelijkheid fel poogde binnen te dringen in het lente-avontuur, waarvan een schreeu werig jongetje met piekhaar luidkeels gewag maakte. ,,Jan loopt met Marietje", kreet hij triomfantelijk door de bus, waarop een luid gebrul losbrak. De se?isatio- nele mededeling ontleende het ventje aan een groezelig stukje papier, dat hp zorgzaam in de hand gekneld hield. .Mier staat het allemaal op" zei hij vervolgens onvoorzichtig, want toen brak de hel los. De hele troep moest en zou dat vodje papier zien, waarop het ontlui kend liefdeleven van Jan en Marietje was beschreven, zwart op wit. Het kleine blonde meisje stortte zich roe keloos naar voren en deed een onbe heerste greep naar die prille „verlo ving 8-aankondiging". In haar blauwe oogjes blonk een typisch vrouwelijk vuur. Zij zou geen rust meer hebben voordat ze wist hoe dat met Jan en Marietje nou precies zat Eerst later, véél later zal ze begrij pen, dat het de lente is geweest, die Jan er toe gebracht moet hebben schuchter Marietjes tas te dra gen poortstraat tê Souburg moesten be geven. En ze kwamen. Heel snel zelfs! Ook de leden van Ritthem en Nietiwland waren zeer spoedig op hun post. Het alarmsein was in dit geval van Den Raag uit gegeven, zodat be slist niemand tevoren op de hoogte kon zpn. De Rode Kruis-mannen van Souburg, Ritthem en Hieuw- en Sint Joosland zpn terdege paraat geble ken. Ook in Sluiskil is een oefening ge houden, hier van de B.B.-organisatie. Vlot na de melding van brand en bom inslag waren de E.H.B.O., de red dingsploeg en de brandploeg op het terrein van de „ramp" (Louissa- straat) aanwezig. Assistentie werd verleend door de mobiele geneeskun dige afdeling onder leiding van dok ter Weghelaar. De oefening verliep vlot en de B.B.-ers toonden, dat zij in geval van nood heel wat waard zyn! LAMMEREN-VIERLING. Ook in deze lente komt moeder Natuur met haar grilligheden voor de dag. Een zwart schaap van de heer N. A. Deïst schonk dezer dagen op de hofstede „Kreekzicht" te Zonne- maire het leven aan vier lammetjes. Deze vierling onderscheidt zich ver der nog, doordat zij bestaat uit twee zwarte en twee witte diertjes. In Souburg werd een echtpaar reeds geruime tHd geplaagd door het feit, dat zy telkens weer anonieme brieven in de brievenbus vond, waar van de inhoud tamelHk beledigend was. De zaak werd in handen van de Rykspolitie gegeven, die er na lang speuren nu in Is geslaagd de brief- schryfster het wèa een „zy te ontmaskeren. ARM GEBROKEN. Het zoontje van de heer V. te Nw.- Namen kwam onder de gymnastiek les zo ongelukkig te vallen dat het zijn arm brak Donter Brabers bracht het knaapje voor verdere behan deling naar het R.K. Ziekenhuis te deling 1 Hulst. Bromfietser door auto gegrepen en gedood Noodlottig ongeval op Rijksweg bij Kapelle Op de Rijksweg by Kapelle, ter hoogte van het kruispunt dè Vier We gen, is gisteravond omstreeks kwart over acht een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de onge veer 55-jarige fruitkweker, de heer M. EversdUk uit Kapelle. De heer E. naderde per bromfiets de Rijksweg uit de richting 's-Graven- polder. Hij stak de weg over zonder voorrang te verlenen aan een auto, die uit de richting van Bergen op Zoom naderde. De bromfietser werd gegrepen en tegen de grond gewor pen; hy was vrijwel op slag dood. De Rijkspolitie was spoedig ter plaatse en stelde een onderzoek in naar de toedracht De bestuurder van de auto, de heer J. van D uit Groede, treft geen schuld. Het stoffelijk over schot van het slachtoffer werd naar het „Sint Joanna" ziekenhuis te Goes overgebracht. Voorlichtingsbijeenkomsten te Middelburg druk bezoebt „Melk is goed voor elk" en „Ne- derland-Zuivelland", dit zijn enkele van de slagzinnen, die opgeld deden tydens de gisteren door het Neder landse Zuivel Bureau en de Zeeuwse Melkfederaties in het"Schuttershof te Middelburg georganiseerde algemene voorlichtingsmiddag en -avond. De heer A. J. Berenpas, waarne mend voorzitter van de Middelburg se •Vertrouwenscommissie Melksane- ring. kon in zyn openingswoord een groot aantal huisvrouwen en ook he ren een welkom toeroepen. Vervol gens sprak mevrouw Buurman-Kap- tein, adviseuse van het Nederlands Zuivel-Bureau, over „Een goede ge zondheid vraagt een volledige voe ding". Spreekster wees op de oelang- rykheid van een goede en doelmatige voeding voor iedereen en gaf aan de hand van voorbeelden uit de practyk een interessante toelichting op het toepassen van de moderne theorieën over de voedingsleer „in de keuken". De kleurenfilm „Land en Melk", die werd vertoond, maakte op aan- trekkeiyke wflze duidelnk, welk een enorme omvang de moderne Neder- ONDERZOEK WORDT INGESTELD Door gemeentebesturen uit Walcheren en West-Zeeuwsch-Vlaanderen De gemeentebesturen uit Walcheren en Zeeuwsch-Vlaaderen zijn, ten einde de belangen van deze gebiedsdelen te bevoegder plaatse te kunnen voorstaan en mede op aandrang van particuliere zijde, overgegaan tot het instellen van een commissie tot bestudering van de problemen, welke zullen rijzen by de uitvoering van het Drie Eilandenplan en het Deltaplan. De commissie, welke de naam draagt van „Commissie Zuidwest Zee land inzake het Deltaplan" stelt zich tot taak een onderzoek In te stellen naar de plannen, zoals die thans worden ontworpen. Zij zal hiertoe con tact opnemen met ryks- en provinciale autoriteiten, die by de voorberei ding zijn betrokken. Vervolgens zal de commissie er zich over beraden, of deze plannen in overeenstemming zyn met de belan gen van de door haar vertegenwoor digde gebieden. Met name zal zy na- faan, of de wegen, die aan weerszij- en op de te maken dammen aanslui ten, zodanig zijn geprojecteerd, dat er goede verbindingen ontstaan voor Schouwen-Duiveland en Noord-Beve land naar Walcheren en verder naar West Zeeuwsch-Vlaanderen. In de commissie hebben zitting ge nomen voor Middelburg de heren; burgemeester, mr. N. Bolkestein, voorzitter; wethouder L. J. van 't Westende; ir. J. P. Berdenis van Ber- lekom, directeur N.V. Vitrite-Fabriek Middelburg; C. Bruins, directeur N. V. Stoomtram Walcheren Vlissingen. Voor Vlissingen dc heren; burge meester mr B. Kolff, wethouder M. A. van Popering; F. P. C. Mys. di recteur N.V. Haven van Vlissingen; J. W. Hupkes, directeur N.V. Ko- ninkiyke Maatschappy „De Schelde", Koudekerke.. Voor overig Walcheren de heren: mr. W. J. E. Crommelin, burgemees ter van Domburg; A. H. S. Stemer- ding, burgemeester van Oost- en West-8ouBurg; W. Kweldam, direc teur Coöp. veilingsvereniging „Wal cheren" Middelburg. L. v. d. Hiele, gemeente-secretaris, Veere. Voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen de heren: J. M. A. C. van Dongen, burgemeester van Aardenburg; J. A. Êeknout, burgemeester van Bres- kens; Joh. de Feyter, landbouwer te Schoondijke; A. J. L. Lievens, vlas ser, IJzendijke. Tot secretaris is benoemd de heer J. P. Wytenburg, ambtenaar ter ge meentesecretarie te Vlissingen. t ik myn gezin goed en •op" was de titel van een twee- atje van mevrouw Buurman- landse zuivelindustrie bezit. Men zag de „loopbaan" van de zuivel van de grondstof de rauwe koemelk af tot en met de verwerking in de fa brieken tot een grote verscheidenheid van smakelijke producten. Nederland produceert momenteel per jaar onge veer 5Vj milliard liter melk; een zeer groot deel van de zuivelproducten wordt uitgevoerd. De Nederlandse zuivelindustrie grootste van ons land voldoet aan hoge eisen van techniek, hygiëne en doelmatigheid. „Hoe voedt jb^f| goedkooi de praai. Kaptein, waarin zy haar publiek met nadruk wees op de grote voordelen die verbonden zyn aan het gebruik van allerlei zuivelproducten by de sa menstelling van de dageiykse voeding Tenslotte vormde zich een „zuivel- foram", bestaande uit de heer C. Zee, directeur van de Zeeuwse Melkfede raties, mevrouw Buurman-Kapte' en de dames Oosterloo en De Klerk, le raressen aan de Middelburgse Indus trie- en Huishoudschool. Dit forum behandelde een groot aantal uit het publiek naar voren gekomen vragen op het zuivelgebied. Aan deze btjeenkomst werd mede werking verleend door leerlingen van de Industrie- en Huishoudschool en de Landbouwhuishoudschool, die verschillende melkdranken en „zui- velhapjes" bereid hadden, welke bil de aanwezigen zeer in de smaak vielen. Ook 's avonds werd een derpelyke byeenkomst gehouden, die eveneens druk bezocht was. Vanavond en mor genavond worden nogmaals herhalin gen gegeven. Riolering- en bestratin gswerken B. en W. van Vlissingen hebben de raad een plan aangeboden voor de riolerings- en bestratingswerker van de Multatulilaan, de Genestctlaan, het Noordeiyk deel van de Bilder- dyklaan en de President Roosevelt- laan voor zover bet betreft het ge deelte tussen de Koudekerksewec en de Burgemeester van Woelderenlaan. Hiervoor is een bedrag nodig van 119.500, te weten voor de President Rooseveltlaan 90.000, voor Multa tulilaan 10.000 en voor De Genes te- laan 19.500. Aansluitend op de reeds tot stand gekomen gedeelten, zal de ryweg van de Pres. Rooseveltlaan 'n breedte verkrygen van 8 meter, met aan weerszyden een groenstrook, rijwiel pad en trottoir. In de bocht zal de ryweg iets breder worden gemaakt. De verharding van de ryweg zal uit klinkerkeien bestaan. Het Noordeiy- ke gedeelte van de Bilderdyklaan, than snog bestaande uit een puin- fundering, zal eveneens worden be straat met klinkerkeien. De Bilder dyklaan wordt in verbinding ge bracht met de President Rosevelt- laan. De bestrating van de Multatu- liaan en de De Genestetlaan zal ook bestaan uit klinkerkeien. Deze straten krijgen een breedte van re- spectievelyk 5 en 6 meter met aan weerszyden een trottoir van 1.50 meter. V.D.) voerde bezwaren aan tegen de bevriezing en ging ook niet met de voorgestelde gemeentelyke indeling accoord. De heer M. de Boer (C.H.) pleitte voor de levensvatbare kernen Noord welle, Oudendyke en Eikerzee en voor Moriaanshoofd. Wat de s der gemeenten in de Kop aangaat, spr. zeide deze niet te begeren, maar eventueel wel te zullen aanvaarden. De heer D. Kodde (S.G.) zeide alle nieuwe plannen niet als „voerzeel" te kunnen aanvaarden en meende, dat al die plannen te veel van boven worden opgelegd. Gaarne zou hh een advies van Ged. Staten hebben gezien. Waartoe bindt dit advies? Kunnen de gemeentebesturen nog invloed uit oefenen? Spr. merkte op, dat Ged. Staten geen concreet voorstel heb ben gedaan, zoals gewoonlijk waar over de Prov. Staten dan hebben te beslissen. Een voorstel zou volgens spr. zeer wenselijk zijn geweest. De heer Kodde bepleitte ten slotte aan houding van de bevriezing totdat de minister van volkshuisvesting en we deropbouw zijn standpunt kenbaar heeft gemaakt. De heei Kodde ontwikkelde bezwa ren tegen al te sterke concentratie van polders en waterschappen. Vrijheid talen Ir. G. P. M. Dikötter (K.V.P.) meen de, dat de menselyke vrijheid in het Reconstructieplan in het gedrang komt. Laat de mensen herbouwen als ze willen, maar wfls op de voorde len van vestiging in een groter cen trum! En houdt bovendien rekening met de godsdienstige opvattingen der bevolking. De heer Joh. de Kruyter (C.H.) vroeg, of de nieuwe dorpskern waar over is gesproken niet op een terp boven A.P. zou kunnen liggen. De heer A. H. S. Stemerding (C.H.) meende, dat uit goedkeuring van dit rapport snel een streekplan voort zal moeten vloeien en miste evenals de heer Kodde een advies van Ged. Sta ten. Laat ons de moed hebben ter- wille van de toekomst dóór te zetten, zo riep spr. uit, maar laat ons oppas sen niet ai te radicaal te zyn. Met de heer Dikötter meende spr., dat men de menselyke vryheid onaangetast moet laten, met name voor de door de ramp getroffen bevolking. Biedt echter tevens deze bevolking niéuwe mogelykheden! Schep een keuze! Spr. betreurde het wel zeer sterk, dat de Reconstructiecommissie de nieuwe kern had losgelaten. Men wil nu een maal Serooskerke niet als kern. Met zeer veel nadruk waarschuw de spr. tegen te vee! herstellen. Op Walcheren is te veel hersteld en nu zit men met de brokken. Herstelt men te veel, dan zal de nasehade groot zijn en voor die phase zal wel geen vergoeding meer te vinden zijn Mocht het tot bevriezing komen, dan zou spr. wat Eikerzee aangaat, wensen dat de Hervormde kerk de middelen zal ontvangen om een nieu we kerk te bouwen. Hetzelfde vroeg spr. voor de chr. school te Moriaans hoofd. Hierna was het woord aan de Gedeputeerden. Advertentie. van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpynen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal taat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. By apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. Burgemeester van Arnemuiden bezocht de scholen De nieuwe burgemeester van Arne muiden, de heer W. H. v. d. Heide, vergezeld van zijn echtgenote en een viertal kinderen, heeft de kinderen van de O.L. scnolen, ie bijzondere school en de kleuterschool getrac- teerd. De burgemeester maakte van deze gelegenheid gebruik de kinderen er op te wijzen dat zij de nieuwe be planting, welke aan de Nieuwlandse weg en de Burg. Langebeekestraat Is aangebracht, niet moeten vernielen. Het overige deel van de dag kregen de schoolkinderen vrijaf. Tewaterlating bij „De Schelde" A.s. Zaterdag, plm. 12.30 uur, zal bij de N V Kon. Mij. „De Schelde' te Vlissingen het derde voor Rusland be stemde vrachtschip, de „Jenissei" te water gelaten worden. Collecte. De Biddagcollecte in de Ned. Herv. Kerk te Ovezande heeft opgebracht voor de Diaconie 21.82 en voor de Kerkvoogdy 73.46. Gedurende de maand Februari werd in de Nederlands Hervormde kerk te Wolphaartsdijk gecollec teerd: voor de diaconie 271,25; voor de kerkvoogdy 240,20; voor de uitwendige zending 162. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „De man met de wassenbeelden", (3 D), ,18 Jr.). 10 en 31.15 uur; Nieuwe Doelen: Jaarverga dering V.V.V., 20 uur; Oonc.- en Geh. zaal: Gen. repeUtle Johannes Passion, 20 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „De man met de wassen beelden". (3 Dl (18 Jr.), 7 en 9 uur Luxor„Vrouwen die het te ken dragen", (14 Jr.). 8 uur; Stedelijk Museum: Tentoonstelling kleurenre producties. 10—12.30. 1.30—5 en 7—10; Unitas: Ledenvergadering Sociëteit Unitas, 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Beriyn stad van avontuur", 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2