PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Israëlische delegatie verlaat wapenstilstandscommissie Provinciale Stater, behandelden Reconstructierapport D£ BILT Kantlijn FELLE BRAND TEISTERDE DEEL VAN HET GROOTHANDELSGEBOUW NEDERLANDS CHAUFFEUR VOOR RECHTBANK IN DUITSLAND Vandaag 197e Jaargang - No. 69 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F B den Boer. Adjunct: W de Pagter Hoofdred.: G Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f5.85 p. kw.; fr. p. p. f6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 24 Mrt 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie f3, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* max 8 regels) van 1—6 regels f L— Iedere regel meer 20 cent. J3rleven of adres Bureau v d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Efur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2, telef 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstr C 160. telef. 26 SPANNING IN MIDDEN-OOSTEN NEEMT TOE Arabische staten vormen eenheid tegen eventuele aanval De Israëlische delegatie van de Israëlisch-Jordaanse wapenstilstands commissie heeft verklaard niet langer aan de onderhandelingen te zullen deelnemen. Deze aankondiging wordt beschouwd als de ernstigste slag voor de V.N.-organisatie van toezicht op de wapenstilstand in Palestina sinds de Joods-Arabische oorlog van 1948. De Israëlische delegatie verliet Dinsdagavond de vergaderzaal, nadat de voorzitter van de wapenstilstandscommissie zich onthouden had van stemming over een Israëlische ontwerp-resolutie, waarin Jordanië beschul digd werd van de overval op een Israëlische autobus. De voorzitter van de commissie, kapitein-ter-zee-luitenant Hutchison van de Amerikaanse marine, stelde voor, toen de Israëlische ontwerp resolutie ingediend werd, de beraad- In de vergaderingen van de Amster damse gemeenteraad mag des mid dags niet voor half vier en des avonds niet voor half tien worden ge rookt. In de vergaderingen van dit achtbare college wordt des morgens geen'koffie geserveerd en des mid dags geen thee met een koekje. En tóch, verklaarde de enige „Westelijke" journalist, die uit Am sterdam was gekomen om de Staten- debatten over het Reconstructieplan Schouwen-Duiveland te beluisteren, tóch heeft zo'n Zeeuwse Statenzit- ting veel meer decorum. Ondanks het roken, ondanks de koffie en ondanks de thee. Men luistert hier met aan dacht naar wat iemand te vertellen heeft! Dat deed men inderdaad althans zolang de stroom der welsprekendheid niét verzand was en een stroom van dorre breedsprakigheid er voor in de plaats was gekomenToen ver flauwde ook in de Zeeuwse Staten de belangstelling. Maar dat was dan ook op het laatst, toen zelfs aan de Ge deputeerdentafel de kernachtigheid verwaarloosd werd en er van verras sende wendingen niet meer gesproken kon worden. En die waren er toch waarlijk geweest. Verrassend was bijvoorbeeld de aandrang van de héér Van Oor schot om niet Serooskerke tot de nieuwe kerngemeente te maken van het zogenaamde „Platte" van Schouwen, maar daar aan een belang rijk kruispunt van wegen een geheel nieuwe centrumgemeente te scheppen. De Reconstructie-commissie had eveneens met deze gedachte gespeeld, maar haar later weer losgelaten. De heer Van Oorschot kreeg evenwel me destanders van verscheidene kanten Daarby bleek, dat de „bevriezings methode", als het er op aan komt in de Staten weinig tegenstanders heeft, Alleen over de te volgen procedure lopen de meningen uiteen. Verschei dene leden bepleitten het handhaven van de vrijheid der Schouwenaren om zich te vestigen waar zij willen. Maar, zeiden zij er achteraan, maak dan de vestiging in de grotere dorpen of in de nieuwe centrumgemeente zó aan trekkelijk, dat niemand er aan denkt om in de bevriezingsrijpe gehuchten te gaan herbouwenVolledig her stel van de oude toestand wenste nie mand. Wel werd er een lans gebroken voor de levensvatbaarste kernen, zo als Noordwelle. En dit was toch wel een onverwacht aspect der algemene beschouwingen Tweede verrassing was het pleidooi van de heer Stemerding om zo weinig mogelijk te herstellen. Hij wees op Walcheren. Laat de bevol king van Schouwen-Duiveland zich daaraan spiegelen zo riep hij uit. Wie herstelt zit eeuwig met de zoutschade en met afbrokkelend^ muren. Veel vertrouwen in 'de nieuwe zout- bedwingende middelen had deze spre ker dus niet. Zyn betoog vond boven dien bijval. Maar de Statenleden wikken en de ambtenaren van Wederopbouw en Volkshuisvesting beschikken. En nu kan men in de Staten nog zo hard roe pen, dat er op Walcheren veel te veel hersteld is en dat ontelbaren in blij vende narigheid zitten, het prijsver schil tussen herstel en complete nieuwbouw spreekt ook een woordje slamngen uit te stellen tot het onder zoek voltooid zou zijn, dat volgde op de inlichttngen van de Israëlische de legatie van Maandag over de identi teit van de aanvallers. De Israëlische afgevaardigde, luite nant-kolonel Arieh Sjaleh, antwoord de hierop, dat het politie-onderzoek naar de feitelijke schuldige maken heeft met de politieke verant woordelijkheid van Jordanië in het in cident, die boven iedere twijfel ver heven zou zijn. Daarna werd de Is raëlische ontwerpresolutie in stem ming gebracht, waarbij de Jordan iërs tegen stemden en de voorzitter zich onthield. Een woordvoerder van het Israëli sche leger zei, dat de aankondiging, dat Israël niet. langer deel zal nemen aan de wapenstilstandscommissie, van toepassing is op het toekomstig werk van de commissie in het alge- Volgens een woordvoerder van het Israëlische leger is Dinsdag een Isra ëlische soldaat gewond bi) een tref fen met Arabieren in het gebied van Latroen (Midden-Israël), bij de Jor daanse grens. De schietpartij begon, toen een Is raëlische militaire eenheid een onder zoek instelde naar een bericht, dat Arabische boeren velden binnen de Israëlische grens bewerkten. Maan dag was in hetzelfde gebied ook op 'n Israëlische patrouille geschoten, al dus de woordvoerder. Bij een aanval De Arabische staten zullen een Is raëlische aanval op een Arabisch land beschouwen als een aanval op alle Arabische landen en automatisch het aangevallen land te hulp snellen, met alle middelen waarover zij be schikken, adits heeft Malik, de Liba nese ambassadeur in Washington, Dinsdagavond verklaard na een on derhoud, dat de diplomatieke verte genwoordigers der Arabische landen hadden met minister Foster Dulles. De diplomatieke vertegenwoordi- fers van Syrië, Saoedi-Arabië, Jor- anië, Irak, Libanon, Egypte en Je men vestigden de aandacht van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken op het gevaar, dat de vrede in het Midden-Oosten loopt, als gevolg van recente oorlogszuchtige verklaringen van vooraanstaande Is raëliërs, Israëlische troepenconcen traties langs de Syrische, Jordaanse en Libanese grens en het toegenomen aantal, door Israël uitgelokte inciden ten in de afgelopen maanden, aldus Malik. Tweemaal hartelijk „ja" in economische commissie De economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties heeft Dinsdag met algemene stemmen een tweetal voorstellen goedgekeurd, het geen in zo'n hartelijke -itmosfeer ge schiedde, dat bij een der stemmingen de gedelegeerde van de Oekraïne in het Engelse ja zei. en de Britse gede legeerde .Ja" ln het Russisch! De bedoelde voorstellen hielden in: 1. het plegen van overleg teneinde de commissie voor industrie en grond stoffen van de economische commissie voor Europa te doen herleven voor be sprekingen over een groot aantal technische vraagstukken en over de productie van en de handel in pro ducten der machine- en scheepsbouw- industrie en 2. het geven van instruc ties aan de staalcommissie der eco nomische commissie voor Europa tot het bestuderen van de uitbreiding van het staalverbruik. In Neustadt a. d. Wied begon Dins dagmorgen het proces tegen de vrachtwagenchauffeur Dirk de Baat. Rechts: De Baat, links: zijn verdedi ger dr Henri Ormond. ALARM IN ROTTERDAM Enorme rookwolken verborgen vuurhaard Dinsdagmorgen even na drie brak een felle brand uit in het Groothan delsgebouw te Rotterdam. Grote dik ke rookwolken verduisterden de he mel. Vuur was er niet te zien, maar de rookontwikkeling was zo gewel dig, dat het de brandweer schier on mogelijk was de vuurhaard, die gele gen was op de derde étage, te berei ken. Omstreeks vijf uur had nen evenwel de zekerheid, dat voor uit breiding van de brand geen gevaar meer bestond. De schade wordt op tienduizenden guldens geschat. De brand, waarvan de oorzaak nog Heen en terug naar Romeen niet per fiets, noch per auto, boot, vliegtuig, maar te voetDe 67- jarige Opa Schram een veteraan op wandelgebied, want hy liep al 12 maal de Vierdaagse mee en de 71- jarige amateur-tippelaarJ. Wilm- sen, hebben Dinsdagmorgen hun mon- stertocht naar Rome aanvaard. Het vertrek van de stoere Hollandse opa's" vanaf het gemeentehuis te Driebergen. Links: opa Schram uit Driebergen, rechts: Johan Wilmsen, die afkomstig is uit Asten (N.-Br.). onbekend is, ontstond in de compai* timenten van een groothandel in sportartikelen. De brandweer van het Groothandelsgebouw kwam onmiddel lijk in actie en spoot zoveel water in de compartimenten, daf toen het ergste voorbij was de buitengaan derij op de derde étage geheel blank stond. De Rotterdamse brandweer ver scheen weinige minuten later met Magyrusladders, autospuiten en slan genwagens. Ondanks rookmaskers slaagden de brandweermannen er niet in binnen te dringen en de vuurhaard op te sporen. Er waren geen vlammen te zien. Vermoedelijk was het voor namelijk rubber en celluloid, dat vlam had gevat en een verstikkende rook verspreidde. Kantoorbedienden van de groot handel menen, dat de brand is ontstaan door kortsluiting. Een buis van de T.L.-verlicliting was onverwacht gaan flikkeren en 'n ogenblik later kwam een ver schrikte jongeman uit het maga- Amerikaanse officieren opnieuw „gezuiverd". Nieuwe loyaliteitsverklaringen. Het Amerikaanse leger heeft Maan dag bekendgemaakt, dat het zijn of ficieren bevel heeft gegeven nieuwe verklaringen van trouw te tekenen. Bevordering, onderscheiding en der gelijke van officieren die met hebben getekend, is verboden zolang het le ger het geval onderzoekt. De order, die is getekend door ge nei-aal Ridgway, is op 11 Maart uit gevaardigd; Ooi erd er een nieuw stelsel in- gevo. voor het kennis geven aan auto:, .ten van gevallen, waarin een officier vragen over zijn loyaliteit niet wil beantwoorden. Reuter tekent hierbij aan, dat deze maatregelen een concessie aan sena tor Mfc'Carthy schijnen. Tamme haasjes Door een inwoonster van Den Burg op Texel worden thans twee haasjes van drie weken met de zuigfles opge fokt. De diertjes wei-den door haar zoon in een verlaten leger gevonden, toen hg bezig was vuil te verbranden in de boom gaard. De haasjes springen in de ka mer rond tot groot vermaak van de hond. Bij goed weer koesteren ze zich buiten in de lentezon. zijn rennen, onder het schreeu wen van „Brand, brand"! Tijdens de brand leek de kolossale binnenplaats van het gebouw op een reusachtige arena. Rijen dil: stonden patroons en personeel van alle in deze vleugel van het gebouw gevestigde firma's op de acht, aan drie zijden boven elkaar eelegen en doorlopende buitengaanderijen. Hoe veilig men zich overigens voelde bleek wel uit het feit. dat in de kapsalons in het gebouw het scheren en knippen rus tig doorging ZES DODEN, ZEVEN GEWONDEN „Remmen werkten slecht' Dinsdag is te Neustadt an der Wied het proces begonnen tegen de Neder landse chauffeur Dirk de Baat uit Streefkerk, die betrokken was bij het verkeersongeluk van 4 October van het vorig jaar op een brug in de weg Vestigingswet afgekondigd In het staatsblad van Dinsdag is de vestigingswet bedrijven 1954 afge kondigd; zjj zal op een nader door de kroon te bepalen tijdstip in werking treden. Deze wet dient tot vervanging van de vestigingswet kleinbedrijf 1937. Terwijl de 1937 alleen tailhandel, i heid, kan de nieuwe vestigingswet van toepassing worden verklaard op alle bedrijven, met uitzondering van de landbouw, de visserij, het bankbe drijf, het verzekeringsbedrijf en het vervoersbedrijf. Op verzoek van het bedrijfsleven kunnen bij een vesti- gingsbesluit eisen worden vastge steld; deze kunnen slechts betrekking hebben op credietwaardigheid, han delskennis en vakbekwaamheid. Japan vraagt Amerika om schadevergoeding Japan is met de Verenigde Staten besprekingen begonnen over beper king van de Japanse visserij als ge volg van de uitbreiding van de ge vaarlijke zóne om het gebied voor Amerikaanse atoomproeven in de Stille Oceaan. Dit is bekend gemaakt door de Ja panse minister van buitenlandse za ken, Okazaki, na een kabinetsverga dering. waarop is gesproken over het z.g. „Bikini-incident" van 1 Maart, waarbij 23 Japanse vissers op nun schip werden bedekt door radio-actief as, afkomstig van een waterstofbom ontploffing. knuppel werd ditmaal in het hoenderhok geworpen door de heer Kodde, die verklaarde nu wel eens precies te willen weten, waarom de Staten eigenlijk het Re constructie-rapport bespraken. De Staten, betoogde hij, plegen te beslis sen over voorstellen van Gedeputeer de Staten en die ontbreken ditmaal. Zelfs hebben de Gedeputeerden deze keer geen eigen mening kenbaar ge maakt. Wat verwachten zij van de Provinciale Staten? Gedeputeerde Mes zorgde daarna voor een teleurstelling. Het provin ciaal bestuur, zo deelde hij mede, wil alleen maar eens horen wat de Staten vinden van het Reconstructie-rapport. En het is niet de bedoeling, dat de Staten straks het rapport goedkeuren of afwijzenZelfs zal, zo meenden wij te begrijpen, aan het einde der de batten niet van de Staten verwacht worden, dat zij het provinciaal bertuur van advies dienen en dit advies neer leggen in een motie, die met een be paalde stemmenverhouding aanvaard of verworpen kan worden. Het Reconstructie-rapport is geen axioma, het is slechts een intern richt snoer voor het provinciaal bestuur, dat in wezen niet eens gepubliceerd had behoeven te worden. Aldus de op vatting aan de Gedeputeerdentafel Voor er iets van wordt uitgevoerd, is er een langdurige nieuwe procedure nodig. Eigenlijk worden de dingen pas definitief geregeld, als er een Streek plan komt Ons inziens wordt aan de Provin ciale Staten op deze wijze een eigen lijk ietwat deprimerende figuranten rol ten aanzien van Schouwen-Duive land opgelegd. Het grote élan van de Reconstructie-commissie, het gedegen Reconstructie-rapport zelve, de brede visie, waarvan het getuigt, de animo, waarmede de Staten zich in dit pro ject verdiept hebben, worden ge smoord door de mededeling; Prac- tische, concrete betekenis heeft uw discussie niet. Wij wilden alleen maar eens horen wat u er van vindt en zul len daarmede, natuurlijk, ernstig re kening houden Veel leven om niets. Is dat de waarde van dit tweedaagse Statendebat? De heer Kodde Waartoe dient dit debat Op nieuwe centrumgemeente werd aangedrongen Waarschuwing tegen schadelijk herstel Vrijheid voor bewoners gevraagd Het tweedaagse debat der Provinciale Staten van Zeeland over het Re constructierapport Schouwen-Duiveland is gisteren ingezet met een reeks belangwekkende algemene beschouwingen. De belangrijkste elementen daarin waren het feit, dat slechts weinig Statenleden zich vierkant tegen de bevriezing der niet levensvatbare woonkernen verklaarden en verreweg de meesten terugkeer naar de oude toestand niet wensen. Verrassend was ook de suggestie om, nu Serooskerke als centrumgemeente voor het zgn. Platte van Schouwen kennelijk door de bewoners niet geaccepteerd wordt, een geheel nieuwe centrumgemeente te scheppen. Zeer terecht werd er uit de Staten op aangedrongen, dat er zo weinig mogelijk herstel en zoveel mogelijk nieuw gebouwd zal worden, omdat men anders straks met dezelfde zontellende zal komen te zitten als op Wal cheren. Op een vraag van de heer Kodde deelde Gedeputeerde Mes mede, dat overigens deze Statendiscussie een zuiver informatieve waarde heeft. De heer L. P. van Oorschot (P.v.d. A.) opende de algemene beschouwin gen met een imposante rede, waar in hji de toegenomen betekenis van het Reconstructierapport schetste nu Drie Eilandenplan en Deltaplan be kend zijn geworden. Zelfs wie tegen bevriezing van dorpskernen is, zal zich thans moeten afvragen, of zijn standpunt nu nog wel juist is. Spr. wees er op, dat het in dit Reconstruc tieplan bovenal om de mens gaat Welnu: met de mens en zijn belangen is volledig rekening gehouden en Schouwen-Duiveland waren met 21 Schouwse leden in de Reconstructie commissie ruim voldoende vertegen woordigd. Het verzet dat zich thans openbaart sproot volgens de heer van Oorschot voort uit een begrijpe lijke hunkering naar het oude. Het oude is evenwel verleden geworden en keert niet terug. Wat ogenschijn lijk gebleven is, zal een eeuwige bron van ellende worden. In Noordwelle werd de leuze aangeheven: „Noord welle doet aan de wederopbouw mee! Nooit in de ijskast! Hoezee!" Beste mensen, aldus de heer van Oorschot, jullie zitten al in de ijskast! Grijp toch de kans om er uit te komen! Eis voor Zeeland is thans tijdig de ba kens te verzetten. Ook de bevolking van Schouwen-Duiveland moet dat begrijpei Spr. zeide, dat de vi Statenleden met de vertegenwoordi- •gadering der in Zienkzee hopeloze botsing verde. Teveel verloren 1 oog, dat het ook op Schouwen-Duive land gaat om de toekomst van onze kinderen. De bevolking van het plat te van Schouwen en de Westhoek daalt zienderogen. De gemeenten be vriezen zichzefi. Dat bewijst hoeveel er mankeert aan de economische en sociale toestanden in dit gebied. Men moet daarin verbetering brengen zo wel door bevriezing der niet levens vatbare kernen, als door gewijzigde gemeentelijke indeling. Nieuwe centrum-gemeente gevraagd Wat het „Platte van Schouwen' aangaat zou de gehele fractie van de P.v.d.A. wensen, dat niet Seroosker ke als kom werd aangewezen, maar dat er een nieuw „kerndorp", dat goed geoutilleerd zou moeten zijn, zou worden geschapen. Spr. vroeg om een onderzoek naar de mogelijkheid daar toe. De heer P.V.M. Vercauteren (K.V. P.) concretiseerde zijn algemene be schouwingen in een aantal vragen. Zo vroeg spreker of in het agrarische deel van het rapport wel voldoende rekening is gehouden met de belan gen van de visserij en de veeteelt en of voldoende aandacht wordt besteed aan de vergroting van de haven van Znpe. Spr. vroeg, of het niet wense lijk is, dat niet alleen voor Schouwen- Duiveland, maar voor de gehele pro vincie de electriciteitstarieven bestu deerd worden. Ook de watervoorzie ning moet financieel en materieel ge zond zijn. Spr. vroeg bij het maat schappelijk werk vooral rekening te houden met de levensbeschouwingen. Spr. vroeg voorts of het bevolkings onderzoek- straks bekostigd zal wor den door het Rampenfonds. Spr. ont wikkelde bezwaren tegen de herbouw van één en twee-kamerwoningen en keerde zich daarna tegen de bevrie zing der dorpskernen zonder meer. Tegen bevriezing Mr. W. F. E. baron van der Feltz (C.H.) noemde de bevriezingsgedach te afschuwelijk. Zij doet denken aan het bg stukjes en beetjes doden van (Vervolg op pag. 2) FrankfortKeulen, waarbü zes doden zijn gevallen en drie personen zwaar en vier Licht gewond werden. De aanklacht tegen De Baat luidt: overtreding van de Duitse verkeers- voorschriften en van de voorschriften omtrent vereisten voor motorvoertui gen en het door nalatigheid veroorza ken van de dood van zes personen en van de verwonding van zeven perso nen. Volgens ambtelijke verklaring zou De Baat op de helling te laat terug geschakeld hebben, en, doordat de remmen niet gehoorzaamden, de macht over het stuur verloren hebben. De Baat antwoordde haperend en zacht op de hem gestelde vragen De auto had op het afhellende weg gedeelte naar de brug over het Wied- bachtal een snelheid van veertig tot vijf-en-veertig kilometer per uur ge had. Voor de brug had hij van de vijfde in de vierde versnelling willen terugschakelen, maar dat was hem niet gelukt. Ook de pogingen van zijn mede-chauffeur om terlig te schake len waren mislukt. De voet- en hand remmen hadden niet goed gewerkt. De Baat gaf toe, dat hij de waar schuwingsborden voor de helling ge zien had Ook gaf hij toe. dat hij niet bij het eerste bord, doch pas verder op geprobeerd had terug te schake len. Het getuigenverhoor kon Dinsdag worden afgesloten. Vandaag zullen de deskundigen worden gehoord en kan de behandeling der zaak naar ver wacht wordt, worden afgesloten. De grote eisen tot schadeherstel, die wel in de honderdduizenden marken zullen lopen, zijn nog niet ingediend. Deze zullen eerst later komen. In de Haagse Dierentuin worden de Bedryfschapsprijzen voor de best verzorgde via of haring 195S uitge reikt. Schtpper B. Rog van de ,J3ch. 23S" won voor de derde maal de xois- selprtjs waardoor deze voorgoed in zijn bezit kwam. De Scheveningse omroeper ays ,4e Klinker" felici teert de heer en mevrouw Rog met de mooie prestatie. viert de Nobelprijswinnaar prof. dr. P. J. w. Debye te Ithaca (Ver. Staten) zijn 70ste verjaardag. Prof. Debye werd in Nederland geboren. VERWACHT: WEINIG WIND. Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke veranderlijke wind. Op de meeste plaatsen minder zacht (27 Maart Laatste kwartier). 25 Maart Zon: Maas: ZON EN MAAN. 6.33 1.00 Onder 19.01 Onder 8.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1