Tachtigduizend Duitsers vechten onder Frans commando C 3 C Geen misbruik van EEN BEKEND NEDERLANDER IN DE VERENIGDE STATEN ZAAK F0NTEIJN KWAM WEER VOOR DE HOGE RAAD Moed en vastberadenheid van piloot D. Bader 3 Sportkaleidosonop Chefarine WOENSDAG 24 MAART 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COUR.xNT GERONSELD VOOR HET VREEMDELINGEN LEGIO £A Duitse regering waarschuwt ernstig tegen dienstnemen (Van onze correspondent) Bonn, Maart West-Duitsland houdt er nog altijd geen eigen leger op nu, en er wordt in de hoofdsteden van de andere West-Europese' Staten vaak heftig over gedelibereerd of men de Duitsers de zo gehate tegen standers uit de vorige oorlog nu wel of niet zal toestaan weer soldaten op de been te brengen. En ondertussen staan er tdch ongeveer tachtigdui zend Duitse soldaten aan het front...... Die circa tachtigduizend Duitse soldaten staan, lopen, sluipen en krui pen, schieten, gooien en vechten in.Indo-China. In het Franse vreem delingenlegioen Frankrijks vreemdelingenlegioen, dat in 1831 werd opgericht, heeft in de loop der jaren al neel wat pennen in beweging gebracht. Er zgn tal van boeken in diverse talen versche nen, waarin het leven van de uit al lerlei landen stammende „légion- naires" onder de gloeiende zon van Noord-Afrika beschreven werd. Premie van 30 mark. De West-Duitse autoriteiten, zowel van de Bondsrepubliek als van de di verse „bondslanden" hebben thans besloten een grootscheepse campagne tegen het vreemdelingenlegioen op touw te zetten, of liever gezegd te gen de methoden, die op grote schaal door de Fransen toegepast worden om op West-Duits grondgebied jonge mannen voor dat legioen aan te wer ven. door: W. BEKAAR jeugdherbergen en in clubhuizen, in asyls voor daklozen, op bureaux voor werkverschaffing, in bunkerhotels (waar slechts de armsten van de ar men slapen), in fabrieken en werk plaatsen en op aanplakzuilen moeten worden aangebracht. En wel hoofd- zakelijk in de streek langs de Franse f rens, dat is dus in de door Franse roepen bezette zóne van dit land. De plakkaten liggen al klaar en toch aarzelt men juist thans, nu er weer zoveel over integratie en over de Europese Defensie Gemeenschap en over de kwestie van het Saarge- bied gesproken en geschreven wordt, de op sommige punten nogal teerge voelige Marianne niet uit haar hu meur te brengen? Elke maand vertrekken uit één en kel doorgangskamp alleen, in Lan dau, een vroeger Duitse pantserka zerne, niet zo heel ver van de Franse grens, circa 500 jonge Duitsers op weg naar het vreemdelingenlegioen. Dat zgn er dus 6000 per jaar. Maar er zgn nog meer verzamel- en door- gangspimten: Ehrenbreitstein tegen over Koblenz aan de Rijn, Kohl dat aan de Rijn precies tegenover de Franse oever ligt. Ludwigshafen en Freiburg. Het West-Duitse ministe rie van binnenlandse zaken neemt aan dat er jaarlijks ongeveer 40.000 jon ge Duitsers door de Fransen over de grens worden geholpen. De motieven. Op plaatsen, waar de ronselaars de grootste activiteit ontwikkelen en waar opvangkampen en doorgangs- punten zijn, zijn Duitsers aan het werk gezet, die vooral zulke jonge mensen goed in de gaten moeten hou den, van wie men kan aannemen, dat zg zich voor het legioen willen laten aanwerven. Zij moeten trachten hen op het laatste nippertje nog tot an der inzicht te brengen en heeft daar- De ronselaars. Er zijn in dit land tussen de veer tig en de vijftig ronselaars geregeld voor het legioen aan het werk. Zij verdienen een vast salaris van vier honderd mark in de maand en boven dien nog een premie van 30 mark (f 27.—0, voor iedere stevige jonge man, die zij voor het legioen te pak ken hebben gekregen. Zij operereren hoofdzakelijk in de buurt van de sta tions der grote steden, in de omge ving van vluchtelingenkampen (waar in ze gewoonlijk hun eigen vertrou wensmannen hebben zitten, die hen op eventueel makkelijk te veroveren slachtoffers opmerkzaam maken) in kroegen, waar lichtschuwe misdadige elementen elkaar plegen te ontmoe ten, en tussen de niet altijd met hun lot tevreden jonge mijnwerkers in het Rührgebied. Wanneer ze een slachtoffer hebben gevonden, maken ze die jongeman gewoonlijk dronken. Ze vertellen hem zveel moois over het heerlijke leven, dat hem bij het legioen te wachten staat, dat hij voor de verleiding zwicht en zijn naam op een stuk pa pier zet. Dan zit de jongen al gauw in een Frans doorgangskamp op Duits grondgebied, en vandaar wordt hij via Frankrijk naar Noord-Afrika en naar Indo-China getransporteerd. HAAR verlorenr al verloren I Roos is een teken dat Uw hoofdhuid verschilfert. Uw haar zal uitvallen indien U niet zéér snel ingrijpt! Want Uw ondervoede hoofdhuid schilfert reeds en verhoornt. Daar moet G onmiddellijk iets tegen doen. Wat? Dit is geen vraag meer sedert Silvikrin, de wetenschappelijke haarvoeding, is uitgevonden. Ga ter stond Silvikrin gebruiken. Silvikrin heeft reeds talloze mensen over de gehele wereld uitkomst gebracht. Sil vikrin bevat n.l. de 14 natuurlijke op bouwstoffen voor de haargroei, zoals Tryptofaan, Tyrosine, Cystine en de 11 overige uit de amino-groep. De wetenschap heeft vastgesteld, dat Sil vikrin al deze opbouwstoffen in de juiste verhouding bevat. (Advertentie) Laxeermiddelen, maar als U een laxans nodig heeft, neem dan Mijnhardt's Laxeertabletten. Veroorzaken geen gewenning en werken zacht en zeker. Doos 65 ct. mee al aardige resultaten bereikt. De motieven, waarom jonge men sen tot het legioen willen toetreden, zijn van zeer uiteenlopende aard. Bui tengewoon hoog is het percentage vluchtelingen uit de door de Russen bezette Oost-zóne, die in het westen van het land geen werk hebben kun nen vinden. Ongelukkige familie-om standigheden zgn er ook vaak de re den van. Maar er zijn ook geboren vechtersbazen bij, die thuis nog geen soldatenpak hebben kunnen aantrek ken. Men verzet er zich hiertegen, dat geregeld zoveel minderjarige Duit sers in het Franse vreemdelingenle- fioen worden opgenomen. Officieel is e leeftijdsgrens 18 jaar. Maar er zijn veel gevallen bekend van jongens van 16 en 17, die hun ware leeftijd verzwegen hebben. De ouders kunnen weliswaar protesteren, maar dan is het meestal al te laat. Vandaar dat dè acties tegen de ronselaars van het legioen de instemming van alle wel denkende Duitsers heeft. Vrije repatriëring gevraagd voor Indische Nederlanders. Verzoekschrift aan minister. Een delegatie van een aantal Indi sche Nederlanders vervoegde zich Dinsdagmiddag bij het ministerie van maatschappelijk werk aan het Bin nenhof om een verzoek te richten tot de minister van maatschappelijk werk. Men wilde namelijk zijn mede werking vragen, opdat het regerings standpunt ten aanzien van de Indi sche Nederlanders worde gewijzigd. Dit standpunt is thans, dat individu eel beslist wordt over verstrekking van reiskosten aan hen, die uit Indo nesië naar Nederland willen gaan om zich in Nederland te vestigen. In het verzoekschrift wordt de wens tot uitdrukking gebracht, dat elke Nederlander in Indonesië, die naar Nederland wil gaan, daartoe zonder meer financieel in staat 'ge steld moet worden. De delegatie stond onder leiding van een dochter van feneraal Van Heutz, mevrouw van er Werjden-van Heutz. Bij ontstente nis van de minister werd zij ontvan- fen door de secretaris-generaal van et departement, mr. P. H. M. Wer ner. ANTON D. BESTEBREURTJE. Leidde Nederlandse Kamer van Koophandel New York (Van onze correspondent) D© Nederlandse Kamer van Koop handel te New York heeft dezer da gen medegedeeld, dat zg er niet in geslaagd is de heer A. D. Bestebreur tje te overreden het voorzitterschap van de Kamer voor nog eens een jaar te willen bekleden. Nu loopt op 31 Maart a.s. een tijdvak af, waarin een rondborstige Rotterdammer zyn beste krachten heeft gegeven om vrij wel uit het niet na de oorlog een in- Nederlandse schaatsenrijders behoor de. De heer Bestebreurtje is, als voor zitter van de Kamer, herhaaldelijk door de Nederlandse regering geraad pleegd over beleidskwesties betreffen, de exportpolitiek. Hij speelde een be- beste krachten heeft gegev< wel uit het niet na de oorlog stelling te scheppen, die in de breed ste zin des woords voor de belangen van de Nederlandse zakenwereld op de bres kon staan. Anton D. Bestebreurtje is een man van grote overtuiging en persoon lijke moed. Hij heeft die ook doorge geven aan zijn zoon Aric, die in 1944 voor zijn bijzondere verdiensten als ?arachutxst-verbindingsofficier nabij Igmegen werd onderscheiden met de Militaire Willemsorde en die tot voor enkele jaren tot de topgroep van de A. D. BESTEBREURTJE DE ONTSLAGEN SERGEANT-KONSTABEL. Bezwaar tegen Haags vonnis. Voor de derde maal kreeg Dinsdag de Hoge Raad de zaak te behande len tegen de 54-jarige ex-sergeant konstabel der koninklijke marine A. H. F. Fonteijn, afkomstig van Wal cheren. Thans gold het een cassatie beroep tegen een arrest van 't Haag se Gerechtshof van 25 November j.l., waarbij, evenals in verschillende vroegere instanties al geschied was, Fonteyn wegens smaadschrift werd veroordeeld, ditmaal tot twee maan den voorwaardelijk. Dit smaadschrift zou gepleegd zijn in verband met het feit, dat F. zijns inziens ten onrechte destijds voor de militaire dienst is afgekeurd. Fon- tegn wenste ontslagen te worden van rechtsvervolging op grond van art. 261 van het Wetboek van Strafrecht (niet strafbaarheid wanneer gehan deld is in 't algemeen belang of uit noodzakelijke verdediging'» Mr. E. de Jongh Swemer uit Am sterdam stelde twee middelen van cassatie voor en verdedigde nog vier middelen van Fonterjn zelf. Hij be toogde o.m. dat op zijn minst het ge rechtshof toch een nader onderzoek naar de vernietiging van bepaalde stukken had moeten instellen. Verder achtte pleiter het duidelijk, dat enige in het dossier aanwezige rapporten na het vergelijken met het militair keuringsreglement onjuist en zelfs opzettelijk vals opgemaakt zijn. De procureur-generaal zal over 14 dagen conclusie nemen. Advertentie. BANDEN Grijsaards begonnen hun voetreis naar Rome ren om negen uur zijn hram uit Driebergen de 67-jarige en de 71-iarige j. a. l,. w musea uit Ast (Noord-Brabant) gestart voor hun wandeltocht van meer dan 3000 kilometer heen en terug naar Rome. Beide wandelaars had den een band om de arm, waarop stond „Holland-Rome v.v." met daar onder de kleuren van de Nederlandse vlag. Hun bagage hadden zjj in een wagentje gepakt, dat van dezelfde emblemen was voorzien. Bij het ver trek was mede het echtpaar Deuss uit Zeist aanwezig, dat vorig jaar 'n voetreis naar Rome maakte en per vliegtuig terugkeerde. Mevrouw Deuss verzekerde, dat ze best ook aan deze tocht mee zou willen doen. Opa Schram hoopt, dat de 3000 km er op zit voor de vierdaagse begint. Dan wil hg ook daaraan deelnemen, voor de veertiende keer! Een bekend beeld voor de reizigers, die met de boot de haven van Zierikzee binnenvaren. De aanlegsteiger met de molen op de achtergrond en niet te vergeten de oude mannen, die dage lijks kijken naar de aankomst en het vertrek van de veerboten. (Foto P.Z.C.) Engelse atoomprojecten kosten 2 milliard gulden. Dinsdag is officieel bekend ge maakt, dat Engeland in het aan staande begrotingsjaar meer aan atoomprojecten zal uitgeven. De raming van de uitgaven, die hoofdzakelijk bestemd zijn voor ci viele projecten, is 53.675.000 pond sterling, dat is 7.190.000 pond meer dan de uitgaven voor hetzelfde doel in het lopende begrotingsjaar. De raming voor „onderzoek en ontwikkeling" van het ministerie van bevoorrading is 140.210.000 pond sterling of 7.050.000 pond meer dan in het lopende begrotingsjaar. Advertentie. door ROBERT KIER. langrijke rol bij het herstel van de particuliere zakenrelaties tussen Ne derland en de Verenigde Staten. Onmiddellijk na de bevrijding ha merde de heer Bestebreurtje op het aambeeld van export-combinaties. Hij achtte het noodzakelijk dat betrek kelijk kleine ondernemingen uit ons land, producten als bloembollen en kaas collectief op de Amerikaanse markt zouden verkopen. Mede op zijn advies ging: de Nederlandse regering er een aantal jaren later toe over de export-bonus in te stellen, waardoor het zakenleven een rechtstreeks be lang kreeg bij het exporteren naar Amerika. In zijn kwaliteit van Kamei'voorzit- ter reisde de heer Bestebreurtje enige Reiken naar de hemel" Een merkwaardig volk. (Van onze Londense correspondent.) Er is een boek verschenen in Engeland, dat een geweldige opgang ge maakt heeft. En terecht. Want het vertelt onopgesmukt liet verhaal van een man, die beide benen verloor en desondanks een van Engelands grootste oorlogshelden is geworden: Douglas Bader. Het boek heet „Reach for the sky" en is geschreven door Paul Brickhill. Churchill heeft de vliegers, die de Slag om Engeland in September 1940 hebben gewonnen, eens dit prachtige tribuut gegeven: „Nooit hebben zove- len aan zo weinigen zoveel te danken gehad." En als men het boek over Dou glas Bader leest, begint men iets te begrijpen van de geest, die „deze weini gen" bezielde. Bader was wel de bekendste, de stoutmoedigste, en zijn leven is een pakkende illustratie van wat geestkracht vermag. ?oed te stade. En geen vlieger was elier in zgn verzetswil tegen de Duit- In 1931 speelde hij in .de jeugdige overmoed met zijn vliegtuig, door slechts enkelf meters boven de grond kunststukjes uit te halen; hij werd wakker in het ziekenhuis om tot de ontdekking te komen, dat zijn rech terbeen was afgezet. Later werd ook door B. Goedhart jaren na de oorlog naar Nederland en slaagde erin op een vergadering te Utrecht een aantal vooraanstaan de Nederlandse zakenlieden te inspi reren tot het oprichten van een bij kantoor van de Kamer in Den Haag. Het was eveneens zijn initiatief, dat er toe leidde, dat een ander bijkan toor te San Francisco werd heropend. In de jaarvergadering van de Ka mer op 31 Maart a.s. zal de verkie zing van een nieuwe voorzitter aan de orde worden gesteld. zijn linkerbeen geamputeerd, en het scheen dat het met zijn vliegercarri- I ère gedaan was. Moeizaam leerde hij zich te bewegen op een paar kunstbe nen, daarin bijgestaan door zijn vrouw. En hij bracht het zover in de kunst van het lopen, dat hij een van Engelands beste golfspelers werd. Nooit wilde hij de mindere zijn van zijn benen, hij oefende en oefende tot hij de moeilijke techniek van het lopen met kunstbenen volledi- onder de knie had. Zijn kans. Zijn kans kwam toen de oorlog uit brak. Engeland had dringend behoef te aan geoefende piloten, want er wa ren er niet voldoende om de Spitfires en Hurricanes te bemannen. De jaren van verbeten wilsinspanning om niet door het gemis van zgn benen versla gen te worden, kwamen nu Bader DOPING Prof. J. Jongbloed, hoogleraar te Utrecht, heeft zich uitvoerig bezig gehouden met het kwaad, dat doping heet en dat in de sport meer voorkomt, dan het grote publiek over het algemeen denkt. Onlangs werd nog be weerd, dat een van de bekend ste Nederlandse unelrenners, zich aan dit euvel schuldig zou maken teneinde inzinkingen te overwinnen en indien gewenst bijzonder uit te blinken. Ui teraard zal hij de dag na het innemen van dit vergif de ge volgen wel dragen en zgn ge zondheid zal er ook niet op vooruitgaan. Zo zgn er meer sportbeoefenaren, die dit naar hun idee onschuldige hulpmiddel te baat nemen om hun prestaties op te voeren. Prof. Jongbloed schrijft over een en ander onder meer het volgende: .Natuurlijk kan men niet alle middelen over één kam scheren. Spuitjes of pilletjes met coramine, strychnine, coca- inne enz. zijn 't kwaadaardigst. Koffie bijv. is een normaal con sumptie-artikel en als iemand meentdat een extra kopje zijn prestaties verbetertdan gun ik hem dat. De vele praepdraten, die onder fraaie namen aan de markt worden gebracht ei wit en kalkpraeparaten bijv. z'tjn over het algemeen on schadelijk. Er kan een sugges tieve werking van uitaaan, die dan echter duur betaald wordt. Zij zijn bij een normale voeding overbodig. Tets dergelijks geldt voor het extra slikken van vita minen. Het eten van een suiker klontje is geen doping, maar voeding. Massage is een trai ningsmiddel. Ik heb veel met sportaangelegenheden te ma ken, maar ik kan te weinig ach ter de schermen kijken om uit eigen ervaring te weten, welke omvang de doping heeft. Het gebeurt immers altijd achter baks, want ieder weet dat het verkeerd en onsportief is. Slechts nu en dan dringt, iets tot de buitenwereld door. Prof. Jongbloed spreekt voorts over de „kwaal", die de sportcar- rière van het Japanse zwem fe nomeen Furuhashi zo plotseling afbrak. Deze dronk vele liters melk, misschien om de verdere uitwerking van de „dope" te verzachten. Hy maakt melding van het falen van de Zwitserse wielrenner Kübler „dolle Ferdi" dat te wijten zou zijn aan de middeltjes, die z\jn soig- neur hem toediende. Verder herinnert hij aan het onderzoek dat de Italiaanse Wielerbond instelde naar de inhoud van dè veldflessen der renners en waarbij ook zo het een en ander aan het licht kwam. Wij schreven onlangs reeds hierover. Tenslotte zegt prof. Jongbloed dit en dat'behoeft Seen verder commentaar: ,J2r t dus helaas in dit opzicht meer gaande dan men gewoonlijk denkt en het is te hopen, dat de betrokken sport-autoriteiten zich met hand en tand tegen dit kwaad tullen verzetten". ZONDAGSWET De nieuwe Zondagswet is voor de beoefenaars van vele buiten sporten maar erg lastig. Byv. voor die club, die onlangs Zon dagsmorgens een wedstrijd te gen een andere ploeg uit dezelf de plaats wilde spelen. Natuur lijk was dat toegestaan, maar er mocht geen publiek op het veld Een schadepost voor eerstgenoemde vereniging, het geen enkel en alleen te wijten was. aan het feit, dat men de wet die men geacht wordt te kennen in werkelijkheid niet kende. Uiteraard hebben niet alleen voetballers met deze ma terie te maken. Mr. Van Hat- tum. juridisch adviseur van de K.N.W.U., heeft zich verdien stelijk gemaakt door het geven van de volgende verduidelijking op de wettelijke bepalingen: Men onderscheidt: 1. Het ver bod om op Zondagen waar mee ook Hemelvaartsdag, Pa sen en Kerstmis worden bedoeld in de omgeving van kerken of andere gebouwen voor de eredienstin gebruik, zonder noodzaak gerucht te verwek ken, waardoor men dé gods dienst oefening stoort. Een ver bod om op diezélfde dagen zon der strikte noodzaak een ge rucht te verwekken, dat op een afstand van 80 m van het punt van verwekking hoorbaar is. Na 13 uur kan de burgemeester hiervan ontheffing verlenen. 3. Een verbod om weer op ge noemde dagen voor 13 uur openbare vermakelijkheden te organiseren of gelegenheid te geven om er aan deel te nemen. Voor bevanZde openbare ver makelijkheden kan de gemeen teraad na 13 uur 's middags 'n dergelijke verbod instellen. sers. Als commandant van een jacht dag in dag uit in de lucht, en als de eskader van 60 Spitfires was Bader andere piloten zaten te zweten in hun cockpit uit angst voor de overmacht der Duitse Messerschmitts, putten zij moed uit de stem van hun comman dant, die opgewekt een gesprek over allerlei onbenulligheden hield met de lui op de controletoren. In 1941 kwam Bader, nadat hij twee Messerschmitts boven Frankrtfk had neergeschoten, in botsing met een der de Duitse jager. Hij wilde met zgn pa rachute het vliegtuig verlaten, maar zijn kunstbeen raakte vast in de fuse lage, en zo spiraalde hg met zijn kist naar beneden, van een hoogte van 7000 meter tot 1000 meter, een zekere dood tegemoet Hoe hij ook worstel de om vrij te komen, het been bleef onwrikbaar vastgeklemd in de cock pit. Toen, op 1000 meter, schoot het been los van de riemen, waarmee het aan zgn lichaam verbonden was. en Bader had nog juist hoogte genoeg om zijn parachute te ontplooien. Hij daal de veilig op de grond neer. ongedeerd maar... in vijandelijk gebied, en met zijn ene been had hij geen schijn van kans om de Duitsers te ontlopen. De rest van de o log bracht hij door in een Duits krijgsgevangenkamp. Ver scheidene malen heeft Bader getracht te ontsnappen, want zijn geestkracht was ongebroken, maar telkens wisten de Duitsers hem weer gevangen te ne men. Bezielend voorbeeld. En toen in September 1945 de Roy al Air Force boven Londen paradeer de om de Battle of Britain te herden ken, stond het eskader onder com mando van Douglas Bader, als een ze gevierende getuigenis dat de Duit sers hem niet klein hadden kunnen krijgen. Tot op de huidige dag vliegt Bader, en overal ter wereld duikt zijn krachtige koi on. -s- Borneo, dan weer in Centraal-Af rika of SingaDore, want het is zijn taak ja- fers en bommenwerpers voor de over e hele wereiö verspreide Britse luchtstrijdkrachten naar de plaats van bestemming over te vliegen. De nnam Duelas Bader is in Engeland tot een begrip geworden, tot een be zielend voorbeeld. Van harte hopen wg dat het boek over hem ook in Ne derland zal verschijnen. Het is het waard! Advertentie. Vier doen méér dan één I De werking van 4 genees- middelen in één labiel verenigd is krachtiger en weldadiger dan van eik middel afzonderlijk. Chefarine „4" helpt ook bij h«- vige pijn en griep, wanneer an dere middelen falen. TEGEN PIJNEN m GRIEP- 20 TABLETTEN 65 c*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 11