Hervatting van Brits-Egyptisch overleg thans niet mogeP' Vergelding met atoomwapens in geval van agressie DE GELIJKE BELONING VAN MANNEN EN VROUWEN PRIJZEN VOOR HET BESTE ZILVEREN ZEEBANKET DINSDAG 23 MAART 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S EDEN VERWIJT EGYPTE NALATIGHEID Situatie in Suez-kanaalzóne in ernstige mate slechter In het Britse Lagerhuis heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, Maandagmiddag verklaard, dat hervatting van de onderhandelingen met Egypte over de toekomst van de Britse basis in de Suez-kanaalzóne onder de huidige omstandigheden „niet mogelijk" is. Minister Eden zinspeelde op het verminderen van de veiligheid in de ka naalzone. Eden weet het verminderen van de orde en rust aan „nalatigheid van Egypte om de nodige maatregelen te nemen". Hij voegde er aan toe. dat de Egyp tische regering Engeland herhaalde lijk gevraagd had, vertrouwen in haar te hebben. De Egyptische rege ring moest door haar daden bewijzen, dat zij bereid was de noodzakelijke voorwaarden voor een dergelijk ver trouwen te scheppen. Eden betreurde het, dat de toestand in de Kanaalzone „in de afgelopen week in zeer ernsti ge mate slechter geworden was". De Britse ambassadeur in Egypte had een onderhoud gehad met presi dent Naguib en de Egyptische minis- I ter van buitenlandse zaken. Hij had verzocht om berechting van degenen, I die betrokken waren bij de moord op i Engelsen en zeide, dat maatregelen I moesten worden genomen om het dra- j gen van wapens door burgers te ver- hinderen. Eden zeide, dat er een aantal inci- denten in de Suez-kanaalzóne voorge vallen waren waarbij vier Britse mili- tairen het leven verloren. Verscheide- ne anderen waren gewond en twee Britten werden vermist. Nieuw incident Radio-Cairo heeft in een uitzending in het Arabisch Maandag gezegd, dat een Egyptische jongen het leven heeft verloren en eén vrouw dodelijk ge wond werd, toen Britse troepen het 768 Hier in Nederland kennen we liet verschijnsel dat verschillende water' wegen hoger liggen dan het om ringende land. maar in China is dat hier en daar eveneens het geval. De oorzaak daarvan is in China echter een andere dan bij ons. Hier te lande liggen uitgestrekte stukken grond ver beneden de zeespiegel, zodat de waterwegen in vele gevallen boven het grondoppervlak komen te lig gen. Maar in China ligt het land niet te laag, zoals bij ons, maar is de loop van de rivier met het verstrij ken der jaren te hoog komen te lig gen! Dat zit zo: de Hoang-ho stroomt aanvankelijk in Noordelijke richting maar loopt dan pal tegen een ge bergte op dat de sierlijke naam Khara-nalin-oela draagt. De rivier buigt zich dan haaks naar het Oos ten, maar wordt opnieuw in haar loop gestuit. Weer maakt ze een rechte hoek, nu naar het Zuiden en stroomt een ruwe 500 km in deze richting voort. Dan loopt ze echter opnieuw tegen een gebergte vast en buigt wederom Oostwaarts, thans met een hoek die zelfs aanzienlijk klei ner is dan 90 graden. Wat het gevolg is van deze drie stormlopen die de snels troinënde rivier op rotsen onderneemt, is dui delijk. Het voortdurend aanstormen de water ondermijnt het gesteente, vergruizelt het en voert een gewel dige hoeveelheid slib meewaarvan een gedeelte op de ruim 2000 km lange reis naar de rivierbodem zinkt. De rivierbodem wordt dus steeds hoger en dienovereenkomstig verhoogden de Chinezen ook de ri vierdijken. Zodat uiteindelijk over lange trajecten de bedding van de Hoang-ho ver boven het omliggende land uitsteekt. Maar dit is nog niet alles. Ondanks de hoeveelheid slib die de rivier tij dens haar loop op de rivierbodem deponeert, blijft er toch nog voldoen de bezinksel over voor de landaan winning bij de riviermond. De mach tigste rivier van China, de Jang-tse, heeft een waterver plaatsing die ze- venmaal zo groot is als die van de Hoang-ho, maar desondanks voert de Hoang-ho drie- maal zoveel slib naar zee! De aan slibbing bij de mond. van de Hoang-ho is voor onze begrippen althans dan ook geweldig. Met opzet spreken we hier niet van de Hoang-ho delta, omdat daarmee iets vreemds is gebeurd. Tot 1852 mondde de rivier netjes in de Gele Zee uit, ongeveer ter hoogte van de plaats waar zij thans haar monding heeft. Maar bij de geiveldige over stromingsramp van 1852 baande de rivier zich een nieuwe uitweg naar zee en stortte zich in de Golf van Tsjili, op een afstand van ruim 500 kan ten N. van haar oude monding. Deze verandering van rivierloop zou ongeveer te vergelijken zijn met het verleggen van de Rijnmonding naar Stettin in de Oostzee.. U moet zicli eens indenken welke geweldige eco nomische wijzigingen dit voor een landstreek betekent! Maar goed. ruim SO jaren later verlegde de Hoang-ho bij de over stromingsramp van 19S8 nogmaals haar loop door met een grote boog ten Zuiden van haar oude bedding te stromen en uit te monden iets ten Z. van haar vroegere monding. Overgebracht naar Nederlandse om standigheden, zou het er op neerko men dat onze goede oude Rijn niet meer naar Stettin zou stromen, maar haar monding naar Oostende zou verleggen, na eerst met een grote boog langs Parijs te zijn gestroomd! In de ruim 80 jaren dat de Hoang- ho in de Golf van Tsjili was uitge mond, had zich daar inmiddels een delta gevormd van 250.000 vierkan te kilometer, dus ongeveer driemaal de oppervlakte van Nederland. Geo logen waagden destijds de voorspel ling dat de Gele Zee binnen 100.000 jaar volledig zou zijn dichtgeslibd door de voortdurende aanvoer van de Hoang-ho. Het voordeel daarvan zou zeker zijn, dat Korea dan geen schiereiland meer is. Maar wij zullen dat toch niet meer meemaken. Nu we het toch over deze dingen hebben, kunnen we ook wél iets over watervloeden vertéllen. Wij vinden een vloed van enkele meters al heel wat. Maar hier en daar op deze aardbol is nog wel nut anders te aanschouwen! H. PétiUon. Ilelloaiiü-I Syngman Rhee stelt eisen aan Japan. De president van Zuïd-Korea, Syngman Rhee, heeft Maandag te Seoel verklaard dat de Zuidkoreaan- se regering de diplomatieke betrek kingen met Japan niet zal hervatten voordat de Japanse regering „alle zich in haar land bevindende pro- Japanse en communistisch gezinde Koreanen heeft doen arresteren en naar Zuid-Korea terug zenden" Onderhandelingen tussen beide lan den over hangende geschillen zijn in October jl. afgebroken. Een der geschilpunten is de instel ling van de 60-mijl zóne voor de ter- ritorale wateren van Zuid-Korea. Kordate conducteur In de conducteurskamer op het tweede perron van het station te Amersfoort is Maandag in een alge mene vergadering van het „Fonds treinpersoneel Amersfoort" de te Amersfoort wonende hoofdconduc teur J. Mulder gehuldigd. De heer Mulder stelde vorig jaar de recherche in kennis van de grote aandacht, die een aantal mensen had voor de trei nenloop bij Blauwkapel. De recherche ontdekte, dat gewetenloze lieden een plan hadden beraamd bij Blauwka pel een trein te laten ontsporen om een van de inzittenden te doen ver ongelukken, Zij zouden dan in het be zit zijn gekomen van verzekerings geld. vuur openden in de Kanaalzone. Bovendien arresteerden de Britten, volgens radio-Cairo, twee biddende Egyptenaren, nadat zij de moskee van het dorp Fanar omsingeld had den. De Britten zouden mensen in ge bed mishandeld hebben. De aankondi ging van radio-Cairo was bestemd voor Egyptische ambassades en was niet opgenomen in de uitzending voor het binnenland in het Arabiscn van Maandagmorgen NOTA AAN TWEEDE KAMER Regering is van oordeel, dat het verdrag niet door Nederland kan worden bekrachtigd Maandag werd in het Concertgebouw I te Vlissingen hel provinciaal kap- concours gehouden, waaraan meer dan dertig kappers en kapsters uit Zeeland deelnamen. Een kijkje in dc „damessalon". Foto P.Z.C.1 (Yoor verslag zie pag. i). De staatssecretaris van sociale za ken, de minister van buitenlandse za ken en de minister zonder portefeuille hebben de Tweede Kamer doen toe komen een nota, betreffende het standpunt van de regering nopens het verdrag betreffende gelijke beloning Van mannen en vrouwen voor arbeid van gelijke waarde, dat door de inter nationale arbeidsconferentie in 1951 werd aangenomen. De vorige minister van sociale za ken en volksgezondheid, mr. A. M. Joekes, heeft in 1952 over het vraag stuk van geljjke beloning van man nen en vrouwen voor arbeid van ge lijke waarde het advies van de Soc. Ec. Raad gevraagd. Slechts een min derheid van de Raad sprak zich voor aanvaarding van het beginsel van ge lijke beloning uit. De Raad was ech ter unaniem in zijn opvatting, dat mocht in Nederland thans tot toepas sing van het beginsel worden overge gaan, hierbij in verband met de daar aan in de huidige omstandigheden verbonden economische en sociale ge volgen een grote mate van geleide lijkheid in acnt zou dienen te worden genomen. Met een deel van de Raad kan de regering de gedachte, dat gelijkwaar dige arbeid, ongeacht het geslacht van degene, die de arbeid verricht, gelijkelijk beloond dient te worden, in beginsel zeer wel onderschrijven. Niettemin is zij van mening, dat het onmogelijk moet worden geacht reeds thans bovengenoemd beginsel alge meen in Nederland toepassing te doen vinden. Ten aanzien van de beroepen, waar in mannen zowel als vrouwen werk zaam, zijn, kan met vrij grote zeker- Op J/ April a.s. bestaat de N.A.V.O. 5 jaar. Het hoofdkwartier van de Noord-Atlantische Verdedigingsorga- nisatie is gevestigd in het Palais de Chaïllot ui Parijs. De foto werd ge nomen van de Eiffeitoren af. beid worden aangenomen, dat in vele fevallen de door vrouwelijke beroeps eoefenaren verrichte arbeid niet ge heel gelijkwaardig is aan die, welke door de in dat zelfde beroep werkza me mannen wordt verricht. Om verschillende redenen is de re gering van oordeel, dat het verdrag niet althans nog niet door Ne derland kan worden bekrachtigd. Wel acht de regering het gewenst overeenkomstig de strekking van de bij het verdrag behorende aanbeveling tot een geleidelijke vermindering te geraken van de verschillen in belo ning tussen mannen en vrouwen, wel ke op basis van werkclassLficatie niet gerechtvaardigd blijken. Mau-Mau-leiders verschenen niet Verscheidene Mau Man-leiders, die Zaterdag in het district Nyeri in Kenya een geheime bijeenkomst met regeringsautoriteiten zouden hebben kwamen niet opdagen. Men zou heb ben gesproken over voorna arden voor overgave van de strijdkrachten der betrokken Mau Mau-leiders. Tevoren was bekend geworden, dat men aan de verzetslieden geen vrij dom van straf zou toestaan voor moorden of andere misdrijven, die zij bedreven mochten hebben. f Op de agenda van de komende ver gadering der Luxemburgse Kanier van Afgevaardigden is het wetsontwerp ter ratificatie van het E.V.G.-verdrag ge plaatst. Waarschijnlijk zal het verdrag nog voor Pasen worden bekrachtigd. Bijzonder vinnig is de strijd geweest i Anna", van schipper C. Guijt, de jong- tussen de Nederlandse vissers om de j ste schipper van Katwijk, hij is n.l. bedryfssehapsprijzen voor de best j pas 25 jaar oud, de wimpel voor de verzorgde vis en haring in het sei- trawler-loggervloot rijk. zoen J953. Schipper B. Rog van de „Dirk", Seh. 233, kwam als voor naamste triomfator uit de strijd te voorschijn. Voor zijn rederij, de N.V. v.h. A. van der Toorn, veroverde hij voor de derde maal en dus definitief de grote zilveren wisselbeker voor de best verzorgde haring van de Sche- veningse loggervloot. Van de Vlaai'dïngse haringvloot was liet schipper L. Rog van de „Cor nells" V!.. 83. van de rederij C. van Toor Hzn. Deze-schipper zal dus voor een jaar zijn zilveren wisselbeker op het huiselijk dressoir mogen zetten en in de mast fier de bedrijfsschaps- wimpel mogen hijsen. Van de Katwijkse haringvloot zal de Kw, 123 „Robert William" met schipper C. Dubbelaar, rederij D. Ouwehand Azn, de bedrijfschapsvvim- pe.' mogen voeren. De Katwijkse traw- lervioot is met de Kw. 52 „De vrouw Nederland en de conferentie van Caracas. De Surinaamse oud-minister Lou Lichtveld, die de tiende Pan-Ameri- kaanse conferentie te Caracas voor Suriname als waarnemer bijwoont, heeft Maandag op een persconferen tie medegedeeld, dat Nederland zo nodig bereid zou zijn zich uit West- Indië terug te trekken. Hij voegde er echter aan toe, dat er geen onafhan kelijkheidsbeweging bestaat in Suri name of Curasao. Beide rijksdelen maken thans op voet van absolute gelijkwaardigheid deel uit van het Koninkrijk der Nederlanden. Hij zeide dat de status van Neder lands West-Indië gelijk was aan die van Canada en beter dan die van Porto Rico. Noch in Suriname noch op de Ne derlandse Antillen bestaat een com munistische partij. Beide gebieden hebben thans volle dig zelfbestuur op alle gebieden met uitzondering van buitenlandse betrek kingen en defensie. Het beginsel van algemeen kiesrecht is aanvaard, de gouverneur is alleen vertegenwoordi ger des konings. Schipper P. Visser van de Ro. "15 ..Antje" rederij-visserijmaatschappij Piscator N.V. zal voor de IJmuider trawlervloot de blauw en witte wim pel mogen voeren. Dit was de enige schipper, die niet bij de prijsuitrei king aanwezig was, omdat hij alweer druk .bezig is de zilveren buit van de zee binnen te halen! Marechaussee hielp smokkelaars. Duitser deed niet wee. De economische kamer van de Maastrichtse rechtbank heeft Maan dagmorgen de 26-jarige marechaussee eerste klasse, A. van D.. veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Hij werd er van beschuldigd de ge broeders G. te Kerkrade in de nacht van 14 op 15 Januari j.l. te hebben geholpen bij smokkelpractijken. Hij had nl. willens en wetens een oog dicht gedaan, toen de smokkelaars die nacht een partij van 576 blikjes koffie- poeder over de grens hadden ge bracht. Verdachte had niervoor van de gebroeders G f 100.— ontvangen en daarvan een deel gegeven aan een Duitse douane-beambte, om zich ook afzijdig te houden bij de op touw ge zette smokkelarij. Deze douane-be ambte had echter zijn superieuren ge waarschuwd en toen was de zaak zeer ten nadele van de marechaussee be kend geraakt en werd hij aangehou den. Accoord K.L.M.-Garuda. De voorzitters van de delegatie van dc K.L.M. en van de Indonesi sche delegatie delen mee, dat de onderhandelingen over de wijziging van het contract van de Garuda In donesian Airways thans het stadium hebben bereikt van overeenstemming ten aanzien van alle essentiële pun ten. Ook de formulering van het te sluiten nieuwe contract is zo goed als gereed. Nieuwe bevelhebber luchtmacht Zuid-Europa President Eisenhower heeft Maan dag luitenant-generaal. Laurence aigie benoemd tot bevelhebber van i? geallieerde luchtmacht in Zuid- Europa en luitenant-generaal David Schlatter, die als zodanig aftreedt, tot commandant van het stafcollege van de strijdkrachten. De benoemingen moeten nou door de senaat bekrachtigd worden. Gas brandde nog De Haagse politie werd Zater dag door de Amsterdamse po litie opgebeld, met een mede deling dat een bewoonster van de Rhijnnauwenstraat in Den Haag. die naar de hoofdstad was gegaan, zich onderweg herinnerd had dat zij in haar woninr vergeten had het gas- comfoor uit te draaien. Op dit comfoor stond een emmer met wasgoed uit te ko ken. De Haagse politie begaf zich direct naar het aangedui de adres, klom door een boven raam aan de achterzijde naar binnen, opende met een gum- mistok een spagnoletsluiting en draaide het kraantje van c het gasstel uit wwvwwvwvwwwwwv „NEW LOOK" BIJ DE NAVO Op een eerste conferentie van luchtmachtbevelhebbers van Xavo-landen is Maandag te Parijs de strategie van de „new look" van de Navo ge schetst, die onmiddellijke vergelding met atoomwapens inhoudt in geval van agressie. Op het ogenblik zijn of zullen alleen de Amerikaanse en Britse lucht macht met atoomwapens, die op het hoofdkwartier „nieuwe conventionele wapens" genoemd worden, worden uitgerust. De gegevens over productie, voorziening, voorraden en reserves van deze wapens zullen voor de andere Navo-landen geheim blijven. Generaal Mauris Norstad, bevel hebber van de Navo-iuchtmacht. en zijn medewerkers beschreven, op wel ke wijze de Amerikaanse en Britse strategische bommenwerpers bevel een onmiddellijke tegenaanval zouden krijgen. Deze vliegtuigen zijn n.l. in Engeland of Noord-Afrika ge- stationneerd. gebieden die buiten net commando van het Navo-hoofd kwar tier vallen. In geval van agressie op één van de Navo-landen zouden zij echter tot massale vergeldingsactie kunnen worden opgeroepen via kana len van het Navo-hoofdkwartier. Generaal Alfred Gruenther, de ge allieerde operbevelhebber in Europa, legde in zijn algemene waardering van de militaire situatie ook de na druk op het vergeldingseffect van de nieuwe Westelijke strategie. Hij ver telde de bevelhebbers van de lucht macht, dat een evenwichtig oplei dingsprogramma noodzakelijk is. Generaal Norstad heeft een inspec tie-afdeling van het Navo-operbevel ingesteld, die de kleinere Navo-landen zal bezoeken om raad te geven over vraagstukken, die de opleiding be treffen. Uitgifte boerderijen Noordoostpolder Minister antwoordt Tweede Kamerlid Op vragen van het Tweede Kamer lid. de heer Engelbertink. over het uitgifteplan 1S54 voor boerderijen in de Noord-Oostpolder heeft de minis ter van financiën o.m. het volgende geantwoord: Het laat zich aanzien, dat van het voor 1954 opgestelde plan van uitgifte van landbouwbedrijven in de Noord- Oostpolder een gedeelte niet tijdig kan worden uitgevoerd, en wel dat ge deelte van het uitgifteplan, dat beoog de de uitgifte in erfpacht van 45 be drijven. Het plan van uitgifte voor zo ver dit wel kan worden uitgevoerd, omvat ongeveer 140 in pacht uit te ge ven bedrijven. Deze uitgifte in pacht is nog van een vrij normale omvang en wijkt weinig af van de omvang van de uitgiften van de laatste jaren. Ern stige moeilijkheden ontstaan er dan ook niet. Het Wereldgebeuren België stemt Begin April zullen de Belgen naar de stembus gaan om een nieuwe Kamer te kiezen en een belang rijk deel van de Senaat te vernieuwen. Grote buitenlandse belangstelling voor die verkiezingen is er niet. Daar voor draaien de Belgische verkiezin gen teveel om binnenlandse proble men cn heeft men op overigens ge lukkige wijze de relaties met het buitenland binnen de sfeer van het nationale belang en goeddeels buiten die van de partijpolitiek kunnen hou den. Eén „buitenlandse" relatie is er echter, die enkele weken geleden de partijstrijd in het parlement even deed oplaaien. En dat was nu juist een re latie. die voor de binnenlandse poli tieke tegenstellingen van grote bete kenis is. Het ging om het sluiten van een concordaat met het ^aticaan over de Congo. Het concordaat is er geko men omdat de Christelijke Volkspar tij (R.K.) in het parlement de absolu te meerderheid heeft, maar de socialis ten en liberalen hebben niet nagelaten te protesteren tegen dat wat zij „over dreven" clericalisme noemden. rn het verleden hebben clericalisme en anti-clericalisme steeds een gro- 1 te rol gespeeld bij Belgische verkie zingen. De socialisten z.ijn in België bepaald anti-clericaler dan in vele an dere landen en misschien kan hetzelfde in nog sterkere mate gezegd worden van de Belgische liberalen Ook bij de komende verkiezingen zal dit ver schijnsel gewicht in de schaal leggen. De twee grote partijen, die elkaar straks bij de stembus zullen bekampen zijn de socialisten en de C.V.P. Beide partijen laboreren aan een zekere ge spletenheid. In de socialistische krin gen is een grote groep het niet eens met Spaak en diens enthousiasme voor de samenwerking met de (Katholieke) Westduitse regering. Men is benieuwd hoe Spaak deze tegenstelling zal over bruggen. In de C.V.P. heerst een zekere ge spletenheid doordat de rechtervleugel in economisch opzicht geheel tegen de liberalen aanleunt en de linkervleugel geheel tegen de socialisten. Dat kan leiden tot het afvloeien van stemmen naar liberalen en socialisten. De grote stembusoverwinning, die de C.V.P. bij de vorige verkiezingen behaalde, was bovendien voorname lijk te danken aan vele koningsgezin- den, die op de C.V.P. stemden, omdat zij het socialistische en liberale verzet tegen Koning Leopold sterk afkeur den. Op dit ogenblik is de konings kwestie niet actueel meer en in C.V.P.- kringen bestaat de vrees, dat heel wat kiezers thans aan andere partijen de voorkeur zullen geven. In het algemeen rekent men daarom niet op een absolute verkiezings overwinning van de C.V.P. Aangenomen wordt, dat er een co alitie-regering gevormd moet worden, waarbij niemand durft te voorspellen hoe die coalitie tot stand zal komen. Voor Nederland speelt hierbij het Benelux-belang een rol. De C.V.P. is behoudens op het stuk van de land bouwpolitiek pro-Benelux. De libe ralen hebben bezwaar tegen het Ne derlandse „dirigisme" en voelen slechts voor zeer langzame verwezenlijking van de Benelux. De socialisten zijn te genover de Benelux lauw. Van de rol, welke deze partijen in een nieuwe regeringscoalitie zullen spelen, hangt dus wel iets af voor Ne derland en is het daarom, dat van vermoedelijk alle Europese lan den eigenlijk alleen Nederland enige werkelijke belangstelling voor de Bel gische verkiezingen heeft. Belangstel ling.... geen vrees, want de Benelux zal er waarlijk niet ernstig door in gevaar komen. SPAAKhoopt op een coalitie regering in België. Zeggenschap van Frans parlement over E.V.G. De Franse regering heeft een be langrijke concessie gedaan aan de te genstanders van het Europese leger, aldus schrijft Reuters correspondent Harold King. In antwoord op een vraag van een lid der commissie voor buitenlandse zaken van de Nationale Vergadering, heeft minister van buitenlandse zaken. Bidault. geschreven, dat de regering eerst het parlement wil raadplegen al vorens in de raad van de Europese Verdedigingsgemeenschap te stemmen over kwesties waarvoor eenoarigheid van stemmen vereist is. Bidault antwoordde verder op een andere vraag, dat een niet-Franse ge neraal van de E.V.G. onder geen be ding de staat van beleg in Frankrijk zou kunnen afkondigen. Bidault heeft schriftelijk in het ge heel 72 vragen over de E.V.G. be antwoord. Birmaanse regeringstroepen hebben Zaterdag het belangrijkste hoofdkwartier van de Chinees-nationalistische vrijscha- ren in Noord-Birma. de stad Monghsat. heroverd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5