Onze Vrouivenpagina Het is twintig jaar geleden, dat Koningin Emma stierf VAN VROUW 101 VROUW VILT TWEEDPAKJES ZIJN DIT JAAR ULTRA-MODERN 73: i/Sj Uk; I4 m i 11 'X h>i litpq- VRIJDAG 19 MAART 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COV RA. T f cz DIE VOOR ONS ALLEN EEN MOEDER IS GEWEEST" Haar ganse hart schonk zij aan de armen en lijdenden van haar volk (Van een bijzondere medewerkster) - Emma van Waldeck Pyrmont was een kind uit een groot gezin. Ze is daar dankbaar voor geweest, want zoals ze later zelf zei: „In een groot gezin voed je elkaar op". Het gezin woonde op Slot Arolseit, de residentie van Waldeck Pyrmont, die overigens nog veel kleiner was dan het Veluwedorp Apeldoorn, en maar tweeduizend inwoners telde. Het leven was er eenvoudig en huise lijk. De vader verdiepte zich meestal in wetenschappelijke werken en de dochters naaiden, borduurden, tekenden en zorgden voor de armen en zie ken van Arolsen. Soms werden er buitenlandse reizen gemaakt, en in de brieven naar huis stonden dan niet alleen enthousiaste natuurbeschrij vingen, maar ook kleine boodschapjes als: „Moeder, denkt U om de soep voor die en die En zult U niet vergeten kinderkleertjes te kopen voor die en die arme moeder?" Het leven had in die tjjd voor Emma geen grote zorgen. De bloemen bloeiden en verdorden, de vogels kwamen en gingen in grote vluchten. En in die jaren groeide z\j op tot een mooi meisje, een fris en onbedorven kind met een kunstzinnige en zeer gevoelige aard, dat maar één wens had: verpleegster worden. Maar één feit heeft in die jaren diepe indruk op haar gemaakt: haar oudste zuster stierf. Stierf aan de vreselijke ziekte, die in die jaren zo veel slachtoffers maakte: tuberculose. Hoe diep de indruk was, die dit sterven op Emma heeft gemaakt, zouden de Nederlanders later ondervin den In de herfst van 1878 kwam er be zoek op Slot Arolsen: Willem III, Ko ning van Nederland, weduwnaar van Sophia van Württemberg. Willem Hl: een grote, rijzige figuur met witte baard. Ondanks z'n leeftijd zwom hij, als hp kon, iedere dag en reed kaars recht en lenig te paard als een jon ge cavalerie-officier. Hg bleef vier dagen op het Slot, waar de vrolijke meisjes-stemmen rumoerden in de tuinen. Na een tweede bezoek werd zijn verloving bekend gemaakt met de één en twintig jaar oude Emma, telg van een geslacht, dat weinig min der oud was dan dat der Nassau's. Wat er in het hart van het jonge, mooie meisje is omgegaan in die da gen weet niemand. Maar als zjj een offer heeft gebracht, heeft zjj het volkomen vrijwillig en blijmoedig ge daan. Drie maanden duurde de verloving. En op de koude 7e Januari 1879 knielde de grijze Koning in de met rozen versierde slotkapel naast Em ma op het altaarkleed, dat door de vrouwen van Waldeck was geweven. En voor de hekken van Slot Arolsen juichte het landvolk: hun prinsesje Emma werd Koningin van Nederland. In haar verlovingstijd had Emma, op verzoek van de Koning, veel over Nederland geleerd en gelezen. Ze stond dan ook niet helemaal vreemd tegenover haar nieuwe volk, dat haar in 't eerst een beetje gereserveerd ontving. Maar het Nederlandse volk heeft een sterke intuïtie, voor wat eerlijk is en goedgemeend en het sloot Emma in zijn hart. Bij haar eerste bezoek aau Den Haag sprak haar leermeester, dr. Beynen, haar toe: „\Vy be velen onze armen aan, onze lij denden, onze verdrukten, wees voor hen een zegenende genius". Deze woorden zijn door Koningin Emma waar gemaakt. „Myn hart wilde leren en ieder hielp my", heeft zy later gezegd. Op 31 Augustus 1880 bood de Ko ning de Staten-Generaal de volgende boodschap aan: „Het is voor ons een grote vreugde U de blijde tijding te kunnen mededelen, dat H.M. de Ko ningin, orze beminde gemalin, heden middag bevallen is van een Prinses". Verstandige moeder Emma was een verstandige moe der. Op een andere keer moest Wil helmina een pop afstaan voor een arm meisje. Zoals kinderen doen, zocht ze niet de allerbeste uit, maar Koningin Emma stuurde haar terug: „Als je iets geeft, kind, moet je iets geven, waar je veel van houdt". In het jaar 1890 werd de Koning ziek, een nierziekte, die spoedig ver ergerde. Dag en nacht verpleegde Emma haar man en overwerkte zich zo, dat ook haar rust voorgeschreven moest worden. Drie dagen, nadat Emma als Re- Eentes beëdigd was, stierf Willem de >erde. Zeer grote rouw was er niet in het land. De Koning had zich de laatste jaren zeer teruggetrokken en men was hem bijna weer vergeten. In de rouwdienst zei dr. C. E. van Koetsveld: „Al weten wij allen hoe opbruisend en hartstochtelijk het ka rakter was van de Ontslapene en hoe hij in alles oprecht als mens vaak het zelfbedwang miste, dat hem sierde al3 Koning, waarom zou ik het verzwijgen, ik heb hem nooit gevleid bij zijn leven en ik denk het niet te doen na zijn dood, maar wat niet al len zo goed weten is de innerlijke goedheid en vroomheid, die de diep ste grondslag van dit bewogen ka rakter uitmaakte". En bij de baar van de Konin-- lag één kleine ruiker: „Aan Vader, van zijn lieve kind". Op 8 December 1890 legde Konin gin Emma opnieuw de eed af. In ou de berichten lezen wij: „Zij sprak kalm en waardig op enigszins bedek te toon het formulier uit, maar toen zij de eed aflegde, klonk haar stem niet een licht Duits accent, melodi eus." De jaren van Regentschap waren verre van rustig, maar kalm en wys voerde de Koningin-Regentes het be wind en na het Regentschap gaf de bekende dr. J. Th. Visser van deze jonge vrouw het tekenend getuigenis: „Gedurende baar bewind valt niét één daad, niet één verzuim aan te wyzen, waarop door de geleerdste staaatsman een aanmerking zou zyn te maken". „Dierbaarste wens" In 1898 werd Koningin Wilhelmina meerderjarig: de Regentes trad terug en werd Koningin-Moeder. Maar blij moedig verklaarde zij: „Mijn dier baarste wens is vervuld. Moeilijk om afstand te doen? Terwille van je kind? Ik had immers het gezag maar waargenomen. Wie denkt aan zich zelf als middelpunt, kan nooit ge lukkig zijn. Wel zal er een leegte komen, want iedere taak die ver vuld is, laat een leegte achter. Maar er zijn nog zovele andere dingen". En bij haar eedsaflegging dankt een kind haar moeder voor zoveel liefde, dankt een jonge Koningin een Regentes voor zoveel wijs beleid. Dan komen de jaren van rust. Het enige kind is getrouwd en de Moe der trekt zich terug in een eigen pa leis. Maar dan komen ook de jaren, waarin ze het woord van dr. Beynen kan waarmaken: „Wij bevelen U on ze armen aan, onze lijdenden''. Met het geld, dat het Nederlandse volk haar schenkt, laat zij het huiten in Renkum, dat de Koning haar gaf. verbouwen tot sanatorium. Ze is de dood van haar oudste zuster niet vergeten. Hetzelfde doet ze in de West en in Indië. En wie zal zeg gen, wat zij verder in alle stilte heeft gedaan? Enkele dingen weten wij: een viool voor een musicus zonder geld, een invalidenwagentje voor een arm man zonder benen, reisgeld voor een vrouw, wier man naar Amerika emigreerde. Hoevele malen heeft zij rozen be legd op een ziekbed en zachte woor den gesproken bij iemand, die ster ven ging? Bij haar 50-jarig jubileum als Staatsburgeres, zegt haar dochter: „Als een gulden draad lopen voor mij Slichtsbetrachting. zelfopoffering en efde door al die jaren en herinnerin gen heen" En iedere Nederlander weet, dat dit geen gelegenheidswoor den waren. Eens was er Eens was ereen vergadering, waarin de belangen van de zwakken en misdeelden behartigd werden. Daar viel telkens het woord „onvolwaardi- gen". Na afloop was het Koningin Em- (WWAWMWAWVWWV. Koningin Emma Er leeft nu al weer een hele generatie, die Koningin Emma 'niet heeft gekend. Maar de ou deren zullen zich haar goed her inneren, zoals zij in een open rijtuig door Den Hang reed, het vriendelijke, blanke gezicht be schermd door een kleine, sier lijke parasol. Koningin Emma. die niet al leen voor Wilhelmina, maar voor het hele volk een moeder tras en die wat misschien wel haar allergrootste verdienste is geweest als vreemde Prinses 'het Oranjehuis nieuw aanzien heeft gegeven. «A\W\W<VV\VVVWAWvW ma, die zei: „Moet men iemand, die een lichaamsdeel of een zintuig mist. onvolwaardig noemen? Dat woord moet men liever niet gebruiken1'. Eens was er.een soldaat, die bij het paleis op wacht stond, in de snij dende vrieskou. En op die dag was het Koningin Emma zelf, die hem enkele malen koffie bracht en hem zei, dat hij dit keer niet het geweer hoefde te presenteren. Eens was er. een dag. waarop Koningin Emma zich bijzonder mooi aankleedde en, op het verwonderde gezicht van haar hofdame, zachtmoe dig verklaarde: ..Ik moet bij kleine kinderen op bezoek en die verwach ten, dat een Koningin er mooi uit ziet. Kinderen moet men niet teleur stellen". De tijd had de bloeiende schoon heid van Emma aangetast, maar er was een andere schoonheid voor in de plaats gekomen: de zilveren schoon heid van ae ouderdom. Wie haar des Zondags in de kerk zag zitten: de witte handen gevouwen, het hoofd met het ouderwetse kapothoedje ge bogen. het vriendelijke gezicht ver stild in grote ernst, had moeite, zijn ogen af te wenden. Het was geen wonder, dat de Engelsen haar „The loveliest old lady of Europe" noemden. En ook was zij, volgens prinses Juliaan- tje. „de liefste grootmoeder van de wereld" Juliana, eigenlijk een eenzaam kind, zoals ook eens haar moeder eenzaam was geweest, was dol op haar grootmoeder. „Gans haar hart" In het voorjaar van 1934 was het velen opgevallen, dat Koningin Em ma er niet zo goed meer uitzag. En toen op 16 Maart 1934 een bulletin verscheen, dat Hare Majesteit de Ko ningin-moeder een aanval van bron chitis had, was er zorg in aller hart. Hevige hoestbuien teisterden het ten gere lichaam. De familie werd ge waarschuwd. Het rijverkeer werd om gelegd. De hele dag stond in vele ge zinnen de radio aan. Op de morgen van de 20e Maart kwam het droeve bericht: ..De nacht was rustig. In het laatste half uur is de toestand echter hard achteruit ge- /WyVWAWvVVVA Wat denkt u, is voor een kind van het allergrootste belang in zijn jeugd? Waarop heeft het in de eerste plaats recht, en waar voor dienen zijn ouders vóór al les te zorgen U zult my antwoorden naar uw geaardheidDe gewetens volle zal zeggen: een goede ver zorging in alle opzichten. De vooruitziende: een degelijke op leiding, die het alle kansen biedt om zich met succes door de wereld te slaan. De teerhar tige: een zonnige atmosfeer van hartelijke gezelligheid. De plichtsgetrouwe: een evenwich tige, consequente opvoeding tot een zelfstandig mens. Misschien dat w\j al deze doelstellingen tot één moeten verenigen om de volledige en moeilijke ongave te formuleren, die voor elk ouderpaar volgt op het opgetogen kaartje met het rose of blauwe strikje. Maar meent u vooral niet, dat deze gezamenlijke doelstellingen, of 'ook maar één ervan, tot de wet ten van Meden en Perzen beho ren. Wilt n een sterk staaltje van het tegendeel f „O, Saskia, wat ben ik veel te kort gekomen. Wij waren straatarmwe hadden oud en ouderwets h/uisraad, met een gestopt karpet op de vloer. Mijn moeder had niet de minste smaak van gezelligheid. En toch ben ik wel eens ergens ge weest waar 'n ouderwets boeltje zo gezellig kon aa ndoen. De he mel mag weten wat voor moe der ik heb... Een moeder die van haar kind geen cadeau aanpakt op haar verjaardag. Een huis, waar nimmer een gezellig avondje geweest is, waar nooit een kerstboom, gebrand heeft. Geen meisjesvisite mocht ik vragen als ik jarig was; nooit ging ik met haar als klein kind een eindje uit wandelen Ziedaar, lieve moeders in on ze kring, een klein stukje bit terheid om verbaasd in te bijten. De brief vermeldt nog meer de tails, maar ik wil deze „eenza me dochter" niet in verlegen heid brengen. Zy heeft het al moeilijk genoeg. Hier hebt u een stukje vrou wenbestaan, waarover a.lle lie ve feuilletons, bakvisboeken en favoriete damesromans een drachtig zwijgen. Een plant in een kelder kan er niet ellendiger aan toe zijn. En zoals onze eer ste impuls is, zo'n armieterig kwijnend groeiseltje snel in het daglicht te halen zo borrelt naar ik stellig geloof, bij meni ge trouwhartige lezeres de wens omhoog eens iets voor dat kind te doen, een brief je schrij ven of zoiets. Laat my u meteen waarschu wen dat u dat beter laten kunt. Want de kelderdeur is op slot: moeder weert alle contact met de buitenwereld. Boven dien is deze eenzame een van die weinig benijdenswaardige enige dochters, die „niet gemist kunnen worden." Nu is, om te beginnendie aandoenlijke ti rade altijd een praatje voor de vaak. Wanneer het, enig kind toevallig een zoon is, worden meestal, ook in een arm. gezin, alle zeilen bijgezet om te zorgen dat de. jongen later zijn eigen brood kan verdienen. Al is het maar om de nuchtere reden dat er dan te zijner tijd een opeter minder en misschien een kost winner méér is... Maar die enige dochtr be hoeft in vele gevallen nog altijd niets meer te leren dan wat handigheid in het huishouden. Als zij moeder, die niet meer zo bost voort 1ca,n, straks maar alle werk uit handen neemt, heeft zij aan haar bestemming vol daan. Want, u kunt het gelwen of niet: vele ouders, speciaal moeders, houden er een doch ter op na louter te haren gerie ve: als een goedkope, levens lange werkkracht. Én dat heus niet alleen in die gezinnen, waar de eindjes maar nooit een knoop willen worden.. Ik heb meermalen met wre vel vrouwen, die een behoorlijk inkomen genoten, op een irri- terend-vanzélfsprekend toontje horen poneren: .Jtfee hoor,meer dan de U.L.O. kan ik Tine of Jetje niet geven dun moet zy nodig thuiskomen. Aan welke geestelijke bij ziendheid lijden deze moeders toch? Denken zij werkelijk, dat zij enig récht op liet leven van haar kind hebbenDat het moederschap zoiets verdienste lijks is, dat het met levenslange dienst moet worden betaald Of dat zy speciaal het monopo lie hebben van een genoeglijke en comfortabele oude dag Ik zou deze vrouwen, die uit egoïstische gemakzucht haar dochter maar thuishouden, de vraag van deze te kort gedane jonge vróuw willen inbranden: Waarom hebben mijn ouders mij niet wat laten leren?" Ik kan er geen ander antwoord op geven dan: omdat ouders als de ze allereerst hun eigen gemak op het oog hebben, en wel van nemen weten, maar niet van ge ven. Het is, vreemd genoeg, wél wettelijk strafbaar om een kind lichamelijk letsel toe te brengen maar geestelijke schade valt onder geen enkel wetsartikel. Als ik dan ook een antwoord moet geven op de laatste regel van deze brief: „Saskia, wat hebt u tegen mij te zeggen?" dan kan dat alleen maar luiden: Mijn beste kind je zult jezelf moeten helpen. Als je werkelijk niet het huis uit kunt gaan, pro beer dan in elk geval in dat huis je persoonlijke vrijheid te vero veren. Het is heus te gek, dat een vrouw van middelbare leef tijd nog geen voorlichtend boek durft binnensmokkelen. Het zal moeilijk zyn, bijna onmogelijk, want een dictatuur werp je niet in drie dagen omver. Maar liet hangt van je zelfbeheersing en vastbcradenJiied af, of je moe der tenslotte zal leren je eigen leven te respecteren. Laat alle donderbuien kalm over je hoofd gaan en denk maar gelaten, dat zelf 8 de ergste scènes maar aan de buitenkant blijven. Het leven is er niet mee gemoeidBe denk, dat je een sterke troef in handen hebt: je onmisbaarheid. Zorg, dat je de achterstand in ontwikkeling inhaalt: er zijn honderd mogelijkheden. En be denk het elke dag: het moet, wamt dit is myn leven. SASKIA. gaan en wordt als hopeloos be schouwd". En toen het laatste: „Hare Majesteit de Koningin-moeder is hedenmorgen zacht en kalm overleden" Donker cn plechtig luidden de klok ken over Nederland. Driemaal per dag een uur: des morgens, des middags en tegen de avond. En in ieders hart van welke politieke overtuiging hij ook mocht zijn was een wrang ge voel van verdriet. En iedereen voelde het alsof hij iets verloren had, iets goeds, iets liefs, iets zeldzaam nobels. In de Tweede Kamer sprak de voor zitter woorden van rouw, maar ook woorden van dankbaarheid. „Wat zij gegeven heeft aan Nederland, gaf Ne derland haar weer. Ze schonk ons gans haar hart Ons volk gaf haar het zijne". wordt modeslof. Dun vilt wordt momenteel in Ame rika steeds meer gebruikt voor rok ken, bolero's, kinderjurkjes en nau we pantalons. In het afgelopen na jaar kwamen berichten uit Duits land. dat het ook daar ingang gevon den had: thans is vilt eveneen» in Engeland en Frankryk verschenen, lerwyl gedurende de laatste Fashion Week ecu Amsterdamse rokkenfa briek vilten rokken toonde. Wat mag wel de oorzaak zijn van deze populariteit van een stof, die vroeger slechts werd gebruikt als materiaal voor hoeden, vloerbedek king en filterdoeken? Vilt heeft verschillende eigenschap, pen die het als modestof interessant kunnen maken. In de eerste plaats is het in iedere gewenste kleur te verven, waarbij zeer heldere en diepe tonen worden verkregen. In de twee de plaats behoeft vilt niet te worden gezoomd, omdat het geen weefsel is. De vezels, meestal wol, worden in vochtige toestand geperst, gewreven en gewalst totdat zij onderling hecht zijn verbonden. De compacte vorm van vilt maakt het uitstekend winddicht. het trekt zich van regen en sneeuw niet3 aan, het is sterk en heeft een eigen ete- vigte, waardoor het gemakkelijk uit staat. Daarenboven heeft het 'n glad de en effen oppervlakte. Voor kinder jurkjes en rokjes is vilt zeer geschikt. De uiterst Heldere kleuren, door ap- pliqueren op ontelbare manieren te combineren, de stevigte die rokken laat uitstaan, de warmte en de sterk te zijn begerenswaardige eigenschap pen voor jonge-meisjeskleding. Vooral de Amerikanen hebben een enorme variatie gebracht op het ge bied der vilten kinderkleding; rokjes met geappliqueerde figuren als sneeuwvlokken, omtrekken van lan den met aanduidingen van de specia liteiten van die landen, bolstaande vilten bloempotjes met vilten bloe men, kraagjes en manchetten in ver schillende Kleuren, schortjes met ge lubde randen met dezelfde versiering als op een kraagje, dierfiguren op de zakken van rokken en op de rug van helder gekleurde iasjes. Doordat het vilt niet rafelt, is het appliqueren tamelijk eenvoudig. Ook in Frankrijk is men aandacht aan vilt gaan besteden. De grote couturiers orengen in hun zaken veel kleding van dit materiaal: rokken, après-ski jasjes, overgooiers, pan toffels, ski-broeken en Chinese jasjes. Vilt zal dit voorjaar een populaire en prettige dracht zijn. vooral voor de koele dagen! Heef! u ooit zulke prachtige tweed collecties gezien als dit seizoen? Van sportieve grove weefsels met dikke noppen tot uiterst fijne stoffen voor het geklede genre, en dat allemaal in de mooiste kleuren-combinaties. Ideaal voor het nieuwe voorjaars pakje is de moderne „boxlijn": van boven wijd jasje, dat nauw toeloopt naar de heupen, en een strak rokje met een diepe plooi middenachter voor bewegingsvrijheid. De tweerij-sluiting maakt het ook bijzonder geschikt voor minder war me dagen. De rug kunt u geheel uit één stuk maken of zoals hier afge beeld met deelnaden en. eveneens naar verkiezing, een laag geplaatst ceintuurtje. U heeft nodig ca. 3 m stof van 140 breed. U verbindt de rugdelen, stikt de figuurnaad in het voorpand en sluit de zij- en schoudernaden. De laatste iets inhouden. De voering- zakken worden ingezet en van klep jes voorzien. U paspoileert de knoopsgaten en stikt het beleg tegen de voorkanten. De halsrand zet u tussen de dubbele stof van de kraag. Onderkraag en linnen inlegsel schuin knippen. De rugceintuur van dubbe le stof bevestigt u met knopen. Mouwnaden sluiten, waarbij de bo- venmouw van voren even gerekt en van achteren ingehouden wordt. De mouw wordt, over de kop iets inge houden, met de binnennaad ca. 4 cm. voor de zijnaad ingezet. De voering reikt tot aan het beleg. Zijnaden van de rok sluiten en in de linkerzijnaad een ongeveer 20 cm. lange ritssluiting aanbrengen. De plooi wordt x op o vallend ingelegd, en de rok licht ingehouden op een tailleband genaaid. Ook in tweeërlei stof is dit pakje aardig: een tweedjasje en een rokje van effen stof, waarvan desgewenst de kraag en de zakkleppen een be- legje krijgen. ELLA BEZEMER LL S: t> 6 ga-M-ss as /s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7