C C Amerikaanse millionnairs staan met dollars achter McCarthy Voorjaarsbeurs opent 30 Maart haar poorten De strijd gaat om de leiding in de Republikeinse partij J RIJNVAARTKWESTIE ZO NODIG OP INTERNATIONAAL NIVEAU EERSTE VOORJAARSBLOEMEN BLOEIEN OP ZONNIGE PLEKJES OVERTREDINGEN ZONDAGSWET VOOR K ANTONGERECHT VRIJDAG 19 MAART 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU RAN 'J 9 WORDT HIJ PRESIDENT DER VER. STATEN (Van een medewerker) New York, Maart Vrees, conformisme en massawaan werden tot dus ver als de enige bondgenoten van senator McCarthy beschouwd. Thans brengen enkele vooraanstaande Amerikaanse kranten en tijdschriften ont hullingen over machtige beschermere, die achter de senator uit Wisconsin staan. De geldbronnen van McCarthy worden blootgelegd. Wie heeft er buiten de Verenigde Staten al eens gehoord van de organi satie „Facts Forum" (het Forum van de Feiten) Achter „Facts Forum" verbergt zich de multimillionnair Haroldson L. Hunt, die drie jaar geleden met een kapitaal van 5 millioen dollar deze publicity-organlsatie oprichtte. Over meer dan 750 radio- en televisiestations worden de programma's uit gezonden en de helft van de geweldige sommen, die het agentschap daar voor uitgeeft, dient voor de uitzending van McCarthy-programma's. H. L. Hunt heeft zijn geld met olie over de aristocratie, die weigert hem in Texas verdiend en het is juist de ze staat van de Verenigde Staten, waar McCarthy behalve Hunt nog andere geldgevers gevonden heeft. Daar is dv. de grote philantroop uit Houston, Hugh Roy Cullen. Deze •liemagnaat, die sprookjesachtige rijkdommen bezit, heeft de staat Texas enkele jaren geleden 160 mil lioen dollar (608 millioen gulden) voor onderwijsdoeleinden en voor me dische onderzoekingen ter beschik king gesteld. Het was ook Cullen, die in 1952 McCarthy's verkiezingsstrijd voor de senaat financierde. Clint Murchinson, een ander olie koning, die bovendien een grote uit geverij in New York bezit, behoort eveneens tot de McCarthy. geldbronnen van De redder En nog een vierde Texas-millionnair kan hier genoemd worden, mr. Au stin Hancock uit San Antonio, verze keringsmagnaat van beroep, die zich erop beroemt met zijn geld McCarthy tot president van de Verenigde Sta'- ten te kunnen maken. H. L. Hunt, die via „Facts Forum" op het ogen blik het meest actief is in het pro pageren van McCarthy, had oor spronkelijk op generaal Douglas door ROBERT KIEK. W McArthur gewed. Toen deze bij de wedren om het presidentschap uit viel, verklaarde Hunt: „Nu blgft al leen nog McCarthy over om Amerika te redden". Buiten Texas, in het Noord-Oosten van de States, is John Fox, de eige naar van de „Boston Post", een van de sterkste steunpilaren van McCar thy. Hij is een „self-made man" van zeer armelijke afkomst, die thans over 20 millioen dollar beschikt. Hij begon bij het einde van de oorlog vrijwel met lege handen en heeft zijn tegenwoordige vermogen in enkele jaren verdiend door uiterst handige manipulaties 'n de na-oorlogse tijd en in de Korea-boom. Sinds ae twinti ger jaren had men niet meer derge lijke komeetachtige carrières gezien. De legendarische carrière van Mc Carthy van een in 1950 nog vrijwel onbekend „junior-senator" uit Wis consin tot de thans waarschijnlijk meest genoemde man ter wereld loopt op politiek gebied parallel met de economische opkomst van enkele van zijn financiële steunpilaren. Deze nieuwe maatschappelijke groep, die in de Verenigde Staten is opgeko men wordt in de „Monthly Review" als gevolg gekarakteriseerd: „De nieuwe rijke is agressief, zonder scrupules, ijdel, hij koestert gevoelens van jaloezie, ja zelfs van haat tegen- als een gelijke te erkennen. Van zich zelf overtuigd en toch zich achteruit gezet voelend, begerig naar de macht en het prestige, die bij zijn rijkdom passen, trappelend van on geduld om de snobs te vernederen, die hem niet op zijn juiste waarde schatten, vindt de nieuwe rijke een natuurlijke schadeloosstelling in het ondersteunen van een politieke bewe ging, die tegelijk reactionnair brutaal en vulgair is en kans heeft op succes". McCarthy's strijd tegen het com munisme interesseert de nieuwe rij ken niet, want ze weten, dat dit bin nen de Verenigde Staten geen ernstig gevaar is. McCarthy is voor hen het instrument, waarmee ze de macht in de republikeinse partij kunnen ver overen, waarvan de leidin» tot dus ver nog berust bij de gehate krin gen der oud-ingezetenen, in vroegere generaties rijk geworden, conserva tieve en beschaafde, uit het land voortgekomen industrie en haute fi nance. Tot deze kringen behoren de mannen rondom Eisenhower, zo als de minister van Financiën Hum phrey, de minister van Defensie Wil son (General Motors), de Legermi- nister Stevens (textielindustrie) en de minister van Buitenlandse Zaken Dulles met zijn relaties bij de Chase National Bank. Als men deze samen hang kent, is het om McCarthy nog dende aanvallen richt op het rie van Buitenlandse Zaken, hoewel de gehate democraat Acheson ver vangen werd door de republikein Dulles. Het lijkt niet meer merk waardig dat hij tot dusver als enige particuliere firma de grote General Electric Co. „doorlichtte". En de twist, die hij eigenlijk zonder aanlei ding met de Legerminister Stevens MINISTER TOT EERSTE KAMER: Nog geen oordeel over Ned.-Belg. waterwegen De hoop op overeenstemming tus sen Nederland en Duitsland over de Rijnvaart wordt niet opgegeven, hoe wel de antwoordnota van de Duitse regering teleurstellend is, omdat de gewraakte Duitse maatregelen in strijd zijn met de Acte van Mann heim. De Nederlandse regering hand haaft haar standpunt, dat slechts zal kunnen worden ingestemd met een regeling op de grondslag van de vrjje vaart en de gelijkheid van behande ling, vervat in de Acte van Mann heim. Indien zon blijken, dat zulks niet valt te verwezenlijken, zal naar het oordeel van de minister van ver keer en waterstaat de regering ern stig dienen te overwegen deze aan gelegenheid aan internationale recht spraak of Internationale arbitrage te onderwerpen. Dit blijkt o.m. uit de memorie van antwoord van de minister van ver keer en waterstaat aan de Eerste Ka. mer over de begroting 1954. Inzake de onderhandelingen over de Belgisch-Nederlandse waterwegen verwijst de minister naar zijn ambt- genootvan buitenlandse zaken en de minister zonder portefeuille. De mi nister van waterstaat neemt niet deel aan de onderhandelingen. Wel zijn enkele hoofdambtenaren van zijn de partement als technische adviseurs aan de commissie Steenberghe-Van Cauwelaert toegevoegd. Gevraagd naar zijn mening of er van Nederlands gezichtspunt uit bewaren bestaan om ae problemen van de sluis te Terneuzen, de stop van Ternaayen en de Rijn-Scheldeverbinding niet aan elkaar te koppelen, doch afzonderlijk op te lossen, merkt hij op, dat naar zijn mening de resultaten van de on derhandelingscommissie ten deze van betekenis zijn. zodat een oordeel hier- heeft gezocht, kan niet meer als een toevalligheid worden beschouwd. De strijd begint zich dramatisch toe toe te spitsen. De parvenu's kunnen met nun nog zo grote mid delen op zuiver economisch gebied de krachten, die achter Eisenhower staan, niet uit het veid slaan. Daar om is McCarthy, als middel om de massa te beïnvloeden, een onschat bare bondgenoot. Iedere keer, als tot dusver de degens openlijk gekruist werden en Eisenhower weliswaar zeer aarzelend het voor zijn mensen opnam, week McCarthy handig een stap achteruit. Maar alleen om direct daarna weer twee stappen naar vo ren te doen. Er wordt goede voortgang gemaakt met de bouw van de uitbreiding van het Gasthuis te Middelburg, waarvoor op 11 November 1953 de eerste steen werd gelegd. De foto geeft een indruk van de in aanbouw zijnde hoofdvleu gel, die !f verdiepingen hoog zal warden. (Foto P.Z.C.) over nog dient te worden opgeschort. De minister sluit zich aan bij die le den, die van mening waren dat de hier aan de orde zijnde vraagstuk ken de invloed moeten ondergaan van het rapport van de z.g. Delta commissie en van het standpunt, dat de regering t.z.t. ten aanzien van dat rapport zal innemen. De minister is het voorts eens met die leden, die er op aandringen dat Nederland in overeenstemming met het verleden het standpunt inneemt, dat onder de bestaande verdragen de afsluiting van de zeegaten als zo danig een uitsluitend door Nederland te beslissen aangelegenheid is. Het instellen, respectievelijk hand haven, van spoorwegverbindingen tussen Nederland en België in het al gemeen wordt bepaald door de ver wachtingen omtrent het te verrichten vervoer, welk vervoer uiteraard thans sterk wordt beïnvloed door de ontwikkeling van de Benelux. De Ne derlandse en Belgische spoorwegen zijn voornemens met ingang van de winterdïenstregeling 1954 een 2-uurs- dienst met diesel-electrische sneltrei nen Maastricht-Luik v.v. tot stand te brengen. Een metalen strijkplank met houten bovenblad. Vier standen en een inge nieuze grendeling. LENTE IN DE NATUUR De tiende Maart 1954 /.al in ile natuurbeschrijvingen opvallen: h(j had al de gewenste eigenschappen, die he m stempelen tot 'n bijzonder fraaie dag. Temperaturen tot zeventien graden kondigde De Bilt aan, bepaald met vakmanschap, want een warmtegraad van vijftien in de schaduw was niet veel naast deze voorspelling. Schuttingen en muurtjes, die van de Zui- der-zon genoten, voelden bepaald warm aan. De bolgewassen priemden met haast naar boven, anemonen en narcissen groeiden bjjna een centimeter, dc sneeuwklokjes bengelden heel flauw en met wjjd gespreide kelken, crocussen hadden hun gele blaadjes vlak gezet, op de winterse erica zoemden de bijen af en aan; vliegen vlogen over de grasperken, alsof ze tot het gilde van de honinghalers behoorden. Eigenlijk een bijna te grote over gang. Maar...... niettemin zeer wel kom. Elzenkatjes profiteerden er van door zich nu geheel te laten uitzak ken. De zwarte elzen wel te verstaan, want waar de glanzende basten van de witte elzen de andere soort ver rieden. merkte men ook aan de ach tergebleven ontwikkeling van de kat jes het verschil in aard. Als Zwerfmans een brede weg oversteekt, ziet hij een schaduw over de weg glijden. Een vreemde bewe gende vlek, te langzaam om aa- een vogel te worden toegeschreven Dergelijke puzzeltjes vragen om een oplossing, net blijkt, dat net scherpe zonlicht een vlinder over het hoofd deed zien. Hier ver van de huizen wakkelt reeds een vlinder, een kleine vos, die vast in een holle wilg heeft door BAREND ZWERFMANS het zg. kleinst waterhoen te zijn, in deze eeuw slechts ongeveer tien maal waargenomen. Waar vooi deze vogels trek van eigen broedvogels wordt vermoed, wordt het dus zaak eens op dit vogeltje te letten. Het diertje heeft zebra strepen op de flanken, zoals een gewone ral, maar wit gespikkelde vleugels en een korte snavel. Met gesneuvelde rallen In West-Kapelle (De Vos), Middelburg (Abrahamse en Biezelinge dus de vierde ral-achtige vogel. Ook kwam op dit plekje een fuut om, die bij het duiken onder het ijs moest zijn ge raakt en niet kon terugkeren. Onaer de gesignaleerde ganzen waren de grauwe, de kolgans en de rotgans te nerki - UTRECHT VOOR DE 62 STE KEER GASTHEER 3500 exposanten op 52.000 vierkante meter (Van onze speciale verslaggever) Van 30 Maart tot en met 9 April a.s. zal te Utrecht weer de Voorjaars beurs worden gehouden. Nog nooit hebben de organisatoren van de beurs over zoveel tentoonstellingsruimte de beschikking gehad als nu. Dank zij het gereed komen van de nieuwe Bernhardhal, zal nu niet minder dan 52.000 vierkante meter Utrechtse grond beplant zijn met handelswaren van de meest uiteenlopende soorten en maten. Nu mogen deze 52.000 vlerkante meter meer zijn dan men ooit heeft gehad, er moet nog heel wat bij om de standbehoefte van alle aanvragers te kunnen bevredigen. Vandaar dat er nog in 't midden van dit jaar 'n nie uwe, grote jaarbeurshal zal verrijzen, welke een oppervlakte van bijna 7000 vierkante meter beslaat. Dit nieuwe gebouw, dat naast de 15.000 vierkante meter grote Bernhardhal is gepro jecteerd, behoeft een investering van omstreeks twee millioen gulden en zal tijdens de a.s. Najaarsbeurs in gebruik worden genomen. Een negen meter hoge aluminiu m - Weinig manipul verf kosten. In getallen ziet de op handen zijn de Voorjaarsbeurs er ongeveer als volgt uit: 3500 fabrikanten en han delaren uit 25 landen zullen de 62ste Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs met een 5000 artikelen bevolken. In de gebouwen op het Vreeburg, waar consumptie-artikelen en lichte ge bruiksgoederen zijn ondergebracht, zullen 21 branches vertegenwoordigd zijn; op de terreinen aan de Croese- laan, die voor machines, grondstof fen, onderdelen en hulpmiddelen voor de industrie zijn gereserveerd, 25 branches. Alleen op de textiel-afde- ling zullen 53 Nederlandse fabrikan ten hun wollen, katoenen, linnen, zij den en kunstzijden producten tonen. Zeven landen zullen voorts een col lectieve inzending verzorgen, te we ten: Oostenrijk, Zwitserland, Groot- Brittannië, Canada, Mexico, de Duit se Democratische Republiek en Bel- gië. Nieuwtjes Op ontelbare noviteiten zal Utrecht zijn bezoekers over veertien dagen vergasten. Daar is die raetaalwarenfabriek uit het Brabantse Aalst, welke een metalen strijkplank met houten bo venblad op de markt heeft gebracht, 1 een verstel ïgenieuz suing in vier standen heeft. Een fabriek voor rokersbenodigdhe den in Amsterdam brengt sigaretten aanstekers met ingebouwde speel doosjes. En wat denkt U van eeuwigduren de volautomatische bureau- en wand- kalenders, waarop een Duitse firma patent heeft gekregen? Of van een Sdschakelaar, die „de race met de ok" voorkomt, of van een keuken- afvalvernietiger, welke aardappel schillen, groente-resten, beenderen, glas en porcelein volkomen vermaalt en verpulvert? Een bepaald revolutionnair product is een heteluchtkachel uit Duitsland, die voor meerdere doeleinden ge bruikt kan worden. Want behalve voor het geven van warmte, kan zij door middel van één eenvoudige handbeweging, als luchtververser, reukverdrrjver en zelfs als desinfec- tor dienst doen...... Eén Nederlands product tenslotte verdient meer dan oppervlakkige aandacht. Het is een aluminium lichtmast, die door een Utrechts be drijf op de markt wordt gebracht en die, vooral door het lichte gewicht, enorme voordelen biedt. Men kan zo'n paal als het ware onder de arm nemen en naar de plaats van oprich- i lijk nog geen veertig kilo; één met een lengte van vijf meter slechts vijftien kilo Naar men ons mededeelde, ts de Nederlandse fabiiek welke deze aluminium masten vervaardigt, het enige bedrijf op dit gebied in Europa. In Amerika en Canada wordt een en ander reeds sinds voor de oorlog toegepast. Het belang blijkt reeds, als men weet. dat de gemeente Utrecht be sloten heeft niet anders dan alumini um masten voor haar straatverlich ting te gebruiken. En de Genie geeft geen bestek meer uit, of er worden bindend aluminium lichtmasten in voorgeschreven. De voordelen dezer masten zijn als volgt: 1. licht gewicht, waardoor geringe manipulatie- en plaatsingskosten; 2 geen verflaag en geen onderhoud; 3 de mechanische sterkte van het alu minium, dat wordt gebruikt, is iets groter dan dat van staal, terwijl de root is; 4 ten elasticiteit drie keer ze groot geen ontsierende beschadiging overwinterd. Dat is een aardige ont moeting, hoeweldeze vreemde jaarwisseling aanhoudend enkele waarnemingen van kleine vossen op leverde. Toch wel een bijzondere dag deze 10e Maart, want het blijft niet bij dat ene vosje. Er worden er wel negen gezien, daarvan zeven in een zeer gunstig liggend tuintje, waar ze zon nen op de jalouzïeën of puren op sneeuwklokjes en crocussen. De brandnetels zetten hun eerste spruiten en warempel in een zonnig slootrandje de eerste gele sterretjes van het speenkruid, terwijl op mijn vroege controle-plekje de blaadjes nog nauwelijks te voorschijn komen. De bijen Het is nu waarlijk een lente-dag, maar de buitenman spreekt reeds van een zomerse dag. Een imker toont met trots de prachtige toestand waarin zijn bijen verkeren. Ze vliegen dat het een lieve lust is. Was-knaag- sel toont, dat ze een flinke broed heb ben en de dode bijen vóór de kast, wijzen op een gezonde voorjaars schoonmaak van de bodemplank Wat een verschil, vindt hij met de koude van nog zo kort geleden. Toen vond hij diverse vogels dood, vooral koeten en waterhoentjes. Een bijzon der vogeltje was er ondér, dat bleek gevolge van roesting e.d. 5 de natuur lijke zilvergrijze kleur komt, in aes- thetisch opzicht, het stadsbeeld ten goede, terwijl hierdoor tevens een goede wegbebakening wordt verkre gen. (niet voor niets gaan vele ge meenten steeds veelvulaiger over tot het verven van lichtmasten in een aluminium kleur; dit voorkomt, voor al als het donker is, aanrijdingen of pardoes de berm inrijden). Nog veel meer is er uiteraard op de 62ste Utrechtse Jaarbeurs te zien. Een tocht langs de honderden stands, waar nu al aan wordt gewerkt, zal de bezoeker ongetwijfeld een betere indruk van de prestaties van Neder landse of buitenlandse industrieën geven dan ooit in een artikel kan worden gedaan. De vogels zijn actief De wadvogels, met het lage water ver van de dijk, zijn met de kijker niet te benaderen wegens het felflik- kerende slik. Maar aan de landzijde werkt een grote troep roeken en bonte kraaien. De laatste hebben zich een tijdlang volledig schuil gehouden, alsof ze nog maar wat Zuidelijker waren getrokken. Midden in een wei, op een hoge ztjn grote valkachtige lichaam speurend geheven. Ergens in een jong popu liertje schommelt een veel kleinere roofvogel, die gedurig tijdens licht verlies van evenwicht de gebandeer- de staart spreidt. G ecamoufleerd Een steenuiitje, in camoufleerhou- ding, zoals uilen dat graag doen (zit ten m een vork, dicht naast een rechtopgaande tak of stam), zou bij na aan de aandacht zijn ontsnapt van de voorbijrijdende waarnemer. Dit uiltje verraadt zich door opeens geweldigte gapen. Dat verlegt de lichtval op zijn verenpak en ver raadt hem keurig Even schrikt hij, duikt en blaast en draait dan op de wieken, wég tussen de takken van de boomgaard. Er komt weer leven, maar de plan ten schijnen toch wel veel achter bij de thans heersende temperatuur. Gelukkig .tan dat heel snel verande ren. Of dat echter dit jaar zo zal zijn nu ze het vorig jaar zo lang op hun verzamelde krachten hebben geteerd. Afwachten maar, deze dag hebben we gehad. Moge er nog vele als deze hierna komen. IN HEERLEN WERD MUZIEK GEMAAKT Milde eisen. Sruchtmakendc overtre- Zondagswet, welk j.l. werden gepleegd De twee gei dingen van de Zondagswet, welke in Februari Kerkrade en Heerlen, zijn Woensdag behandeld voor het Heerlense kanton gerecht. Deze overtredingen werden, zoals bekend, begaan door de Kerkraadse harmonie „St. Ceacflia" en door het harmonieorkest der Oranje Nassau- mijnen. De Kerkraadse harmonie bracht op Zondag 7 Februari jJ. voor een uur een aubade aan een gouden bruidspaar. Het harmonie-orkest be gaf zich op Zondag 14 Februari j.l. spelende naar de St. Pancratiuskerk te Heerlen, om daar een ter gelegen heid van zijn veertigjarig bestaan opgedragen plechtige hoogmis bij te nonen. In het eerste geval overtrad men tegenover beklaagden als tegenover teft. vaS negen'meter1 ting brengen. Een lichtmast met een de Zondagswet met opzet, opdat men loncrto TO I -nj. ti1 honderd jaar oude traditie. Het har monieorkest was te goeder trouw. Het had van de politie toestemming gekregen met muziek naar de kerk te trekken. De plaatsvervangend kantonrechter te Heerlen, mr. P Ballieux, besloot, voor beide gevallen over veertien dagen schriftelijk vonnis te wijzen. De ambtenaar van het OM., mr. J. Janssen, eiste geldboeten van 6 tot 12 tegen de leden van het harmo nie-orkest, een vijftigtal in totaal, wegens deelnemen aan een optocht en het verwekken van meer dan 200 meter ver hoorbaar gerucht op een Zondag vóór 13 uur. De eis tegen de voorzitter der Kerkraadse harmonie, de heer F. Ploum, luidde tweemaal 6 subs, drie dagen, voor het houden van een op tocht en het uitlokken van gerucht, en wel eerst vóór dertien uur, en daarna nog eens n£ dertien uur. Na harmonie namelijk toch nog een se renade gaan brengen, echter in de veronderstelling, dat het toen het was inmiddels één uur geworden was toegestaan, hetgeen echter niet het geval bleek te zijn, daar zij verge ten hadden toestemming te Vragen aan de burgemeester. Ondanks net feit. dat een en ander niet prettig was voor de Heerlense politie, die immers had gemeend, dat de kerkgang van het harmonie-orkest der Oranje Nassaumijnen met mu ziek gepaard mocht gaan. had bet O.M. de politie opgedragen dit corps achteraf te verbaliseren, zo deelae mr. Janssen tijdens de rechtzitting mede, en wel om duidelijk te doen uitkomen, dat het onder alle voor waarden de Zondagswet strikt ge handhaafd wil zien en de wet als absoluut interpreteert wat betreft 't verbod tot het verspreiden van ge rucht. „Maar", zo zei mr. Janssen, „ik heb nog nooit zo sympathiek gestaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5