Vacantie van drie weken voor jeugdige arbeiders Fransen ontruimen Phoeong Khe in Indo-China TOM IS 'T ZO! de mm zee BENDE TRAD BRUUT OP IN BODEGRAVEN EN OMGEVING DE OOST-WESTHANDEL UIT DE „K0UDE-00RL0G"-SFEER VRIJDAG 19 MAART 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERING OVERWEEGT WETTELIJK VOOR TE SCHRIJVEN Gedeeltelijke leerplicht voor 14- en 15-jarigen (Van onze parlementaire redacteur De regering- overweegt wettelijk een vacantie voor te schrijven van achttien werkdagen voor jeugdige arbeiders van veertien tot achttien jaar. Tevens zal dan bijzondere aandacht geschonken worden aan een goede vacantiebesteding. Dr. A. A. van Rhjjn, de Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid, heeft dit Donderdagmiddag in de Eerste Kamer tijdens de verdediging van de begroting van So ciale Zaken voor 1954 medegedeeld. Hij heeft trouwens nog enkele andere belangrijke voornemens te kennen gegeven. Aangezien in een zeer nabije toe komst geen verhoging is te verwach ten van de leerplichtige leeftijd tot zestien jaar de schoolgebouwen en de leerkrachten zouden ervoor ontbreken en de fabriek een min der geschikt milieu is voor jongens van veertien en vijftien jaar, over weegt de regering een zogenaamd part-time onderwijs, een soort gedeel telijke leerplicht m te voeren, waar bij gedacht is aan het volgen van cursussen gedurende een aantal uren per week. De medewerking van het bedrijfsleven zal hierbij uiteraard no dig zijn. Het gaat hier om 60.000 veertien- vijftienjarigen. De kosten van dit plan worden geschat op 5.500.000. Voor de werkloze kunstenaars is indertijd een voorzieningsfonds in het leven geroepen. Het behoeft thans dringend financiële versterking De Staatssecretaris zegde toe, dat het regeringssubsidie met 100 ver hoogd zal worden, waarbij erop wordt gerekend, dat ook de gemeen ten en de provincies zullen steunen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff, deelde de Kamer o.m. mee, dat in overleg met het ziekenhuiswezen on derzocht wordt, of tot een regeling voor de ziekenhuisbouw kan worden gekomen. Er zijn maatregelen getroffen, om binnenkort tot een versnelde oplei ding van bouwvakarbeiders te ko men. De aanvullende werkgelegenheid, zo betoogde de minister, moet naar tijd, naar omvang en naar plaats zo goed mogelijk worden afgestemd op de te verwachten werkloosheid. 766. Het is niet so vreemd dat verschil lende zeeën namen ontvingen overeen komstig de indruk die zij op de eerste ontdekkingsreizigers hadden ge maakt. Het ligt bijv. in de reden dat de Witte Zee haar naam ontving we gens de uitgestrekte vélden drijfijs die de zeevaarders daar aantroffen. De vraag waaraan de Gele Zee haar naam ontleentbehoeft ons evenmin tot diep nadenken te brengen, wan neer we weten dat de Hoang-lio ri vier voortdurend geweldige hoeveel heden slib in die zee uitstort, zodat het water geelachtig ziet door de zwe vende kleideeltjes. Bij de Rode Zee wordt de herkomst van de naam al wat moeilijker na te gaan, want in het algemeen is het wa ter van deze zee blauwgroen. Aan de oppervlakte hiervan drijven echter zo nu en dan grote massa's rode algen, die de wetenschappelijke naam Tri- chodesmium erythraeum dragen, en die wellicht oorzaak zijn dat deze zee als de Rode Zee werd'aangeduid. Zouden we bij de Zwarte Zee naar een soortgelijke herkomst van de naam willen zoekendan raken we toch lelijk op het verkeerde pad. Want het water van de Zwarte Zee bevat geen bijzondere bestanddelen of kleur- middélen die aan deze zee een opval lend donker of duister aanzien zou den kunnen geven. De Zwarte Zee wordt eigenlijk zwart genoemd om de zelfde redenen als waarom wij de zwarte handel, of een zwarte bladzijde als zodanig betitelen. De oudste Grie ken qualificeerden de Zwarte Zee als Axeinos: „de on herbergzame zee" of „de zee die vreemdelingen on vriendelijk gezind was en ongastvrij bejegendeDit oordeel van de eer ste Griekse zeevaarders was gegrond op het feit dat de kusten van de Zwar. te Zee hun bar en ongenaakbaar toe schenen, terwijl in zee de eilanden ont braken, waarop een zeeman zich zou kunnen oriënteren, of waar de sche pen beschutting tegen storm souden kunnen vinden. Maar toen de Grieken op het denkbeeld kwamen dat de naam Axeinos wellicht het karakter der wateren beïnvloedde, en zij deze kusten wat beter leerden kennen en daar zelfs kolonies stichtten, veran derden zy de naam in Pontus Euxinus, hetgeen zoveel betekent als „gastvrije zee" of „de zee die voor vreemdelin gen vriendelijk en welwillend is." Maar dit gunstige en goedgezinde oordeel van de Griekèn werd toch niet door iedereen gedeeld. Toen de Turken op deze zee stuitten, legden zij hun oordeel over deze wateren vast in de naam Kara Denis ofwel Zwarte Zee. De Turken vonden dit water akelig, droefgeestig, onguur kortom verboden terrein voor iemand die op geluk in het leven gesteld was, zodat de term Zwarte Zee naar hun mening het best deze naargeestigheid tot uitdrukking kon brengen. U ziet, dat de parallel die we trokken ten öpziclite van de term zwarte markt, of zwarte bladzijde, werkelijk niet te ver gezocht was. En nu we toch tn het gebied van de Zwarte Zee vertoeven, moeten we toch ook eens iets vertellen van de blauwe Donau, die jaarlijks een flink stuk langer wordt. H. PétiUon Het moeiljjke probleem van de ou dere arbeidskrachten besprekend, wees de minister de suggestie van een der afgevaardigden om eventueel een overheidsingrijpen mogelijk te maken, van de hand. Hjj meende, dat moeilijk aan werk gevers de dwang kan worden opge legd, om oudere arbeiders in dienst te nemen. Het stellen van wettelijke regelingen hieromtrent achtte hij on mogelijk. Het humanisme De heer Suurhoff begreep, dat bij bepaalde groepen enige verontrusting heerst over de groei van het huma nisme. Hij waardeerde het evenwel, dat sommigen hunner desondanks de vrijheid van de humanistische bewe ging niet willen beknotten. De moeilijkheden schijnen voorna- Poging tot ontvoering van Nederlander te Makassar Te Makassar heeft men getracht de directeur van de overzeese gas- en electriciteitsmaatschappij, de heer C. A. B. van Rhyn te ontvoeren. De heer Van Rhyn kreeg Dinsdagavond bezoek van vijf, in uniform gestoken personen, die hem uitnodigden mee te gaan naar het basiscommando. Hun optreden wekte achterdocht en Van Rhyn wilde zich telefonisch overtuigen van de opdracht. Bjj de te lefoon werd hij van achteren door een van de bezoekers aangevallen, die hem ~en klap op het achterhoofd gaf met een pistool. Door de schok ging een schot af, de kogel verdween in het plafond, waarna de binnendrin gers vluchtten. Het basiscommando naar de vijf melijk te liggen in de pogingen-om het kerkelijke werk en het humanis tische werk in de D.U.W.-kampen (en elders) op één lijn te stellen. Als het alleen hier om gaat, dan za de bewindsman de zaak niet zo somber in. Hij veronderstelde, dat dan wel overeenstemming tussen de verschil lende partijen valt te bereiken. Van de afschaffing van de gemeen telijke klassificatic bepleitte hij „een ruime mate van geleidelijkheid." De afschaffing zal uiterst langzaam moeten geschieden, bedoelde de heer Suurhoff. Omtrent de invoering van de de finitieve ouderdomsverzekering moest de bewindsman vaag blijven, omdat de regering haar standpunt nog niet bepaald heeft en dus nog niet te zeggen valt, wat van het S. E. R. advies door de regering zal worden overgenomen. Unificatie sociale wetgeving Zowel de minister als de Staatsse cretaris rimpelden 't voorhoofd, toen deze bewindslieden spraken over het verlangen van prof. Molenaar tot een spoedige algehele herziening en uni ficatie van de sociale verzekerings wetgeving. „Al zou men mij nog tien jaar wil len inhuren", aldus de bewindsman, „dan zou ik met de unificatie nog niet gereed komen De Kamer keurde de begroting zonder hoofdelijke stemming, doen met aantekening, dat de C.P.N. te gen was, goed. MEER DAN 150 MISDRIJVEN Zware straffen geëist tegen de daders Na een lang en fel heeft de Officier van Justitie bij de i ven, waarvan een aantal op de pu- blieke tribune het proces bijwoonde, .1.1. nf....n.n.H ..n.I.lnl. ../lil, Toen de justitie voor onderzoek m de woning van B S.. kwam, ontzag deze zich niet, om zelfs de rechter commissaris te bedreigen. De officier requisitoir zeide, dat de inwoners van Bodegra- Haagse arrondissementsrechtbank 9 jaar gevangenisstraf geëist tegen de landbouwer B. S. uit Bodegraven en drie jaar met aftrek tegen zyn broer D. S. In zjjn requisitoir herinnerde de officier aan de terreur, die de gebroe ders S. in samenwerking met de ge broeders H. in Bodegraven en om streken hadden uitgeoefend. In totaal aldus de officier, heeft deze „gang" 153 misdrijven gepleegd, waarvan er 63 op de naam van B. S. staan. Zo iets is ongehoord in ons land. EEN RUSSISCH-ENGELSE RESOLUTIE Bespreking te Genève De Europese economische commis sie van de Verenigde Naties heeft Donderdag te Genève eenstemmig be sloten haar comité voor de ontwik keling van de handel, dat sedert vijf jaar niet meer heeft gefunctionneerd. nieuw leven in te blazen Dit unanieme besluit is des te op merkelijker, omdat het gebaseerd was op een gemeenschappelijk BritsRus sische ontwerp-resolutie. zodat het kan worden beschouwd als een door West- en Oost-Europa gezamenlijk ondernomen poging, om de koude oorlog althans op bandelsgebied in een vreedzame richting te sturen. De uitvoerende secretaris van de economische commissie, Gunnar Myr- dal, constateerde met voldoening, dat dit na de handelsbesprekingen van verleden jaar een nieuwe stap in de goede richting is. Maar nij wees de gedelegeerden er op, dat de bijeenroe- Legervliegtuig maakte noodlanding Een „Auster"-vlieg'tuig van de vliegbasis Leeuwarden, bestuurd door de sergeant-vlieger N. A. Bak, heeft omstreeks half twaalf Dondei - dagmorgen in de gemeente Holten een noodlanding moeten maken op een weiland van de landbouwer VV. F. Boode. De piloot zou, omdat zich op het vliegtuig ijsafzetting voor deed, gedwongen zijn geweest, te landen. Bij het neerzetten op het wei land werd het landingstelsel bescha digd. De piloot bekwam geen letsel. ping van het handelscomité vermoe delijk pas tegen het einde van het jaar kan geschieden, omdat er eerst nog een raadpleging van alle betrokken regeringen nodig zal zijn die pas tegen eind Juni zal zijn voltooid. Vele regeringen zullen vermoedelijk eerst de resultaten van de a.s Oost-West handelsconferentie willen afwachten. Deze handelsconferentie begint op 20 April a.s. „Wij hebben tenslotte de vorm van internationale samenwer king gevonden, die de mogelijkheden van concrete actie op dit gebied veel dichterbij brengt", aldus Myrdal. zich afvroegen, of nu eindelijk recht gedaan zou worden, zodat zij weer rustig zouden kunnen ademhalen. De officier verzette zich ook tegen een vraag van de verdediger, om nu nog. dat wil zeggen, op het laatste ogen blik, een psychiatrisch onderzoek naar de gebroeders te willen instel len. Hij achtte dit in strijd met de goede procesorde. Aan B. S. waren meer dan tien punten ten laste gelegd, betrekking hebbende op inbraak poging tot in braak. diefstal, geweldpleging en verboden wapenbezit. De inbraken waren gepleegd in Bodegraven en omliggende plaatsen, waarbij schapenwol, rijwielen, kazen, boter, margarine, tabak, een schaap enz. werd buitgemaakt. Als B, S op pad ging. was hij meestal-in gezel schap van de gebroeders B. en van een van zijn eigen broers. Bij deze rooftochten nam verdachte steeds een met scherpe patronen geladen stengun mee. waarmee hij zijn slacht, offers indien hij dit nodig vond bedreigde. De president ging uitvoerig de ten laste gelegde punten met Si na om er achter te komen wat nu precies zijn aandeel in al deze gevallen was geweest. Verdachte trachtte het te doen voorkomen dat hij bij deze „rooftochten" niet de ..wapendrager" was geweest. Aan D. S. waren diefstallen ter las te gelegd van houten planken, een schaap, kippen, geld en kazen, ge pleegd in het tijdvak 1952-1953 te Bodegraven en te Zwammerdam Een Bertynse mode-ontwerper heeft een revolntietje in de herenmode ont ketend door met totaal afwijkende modellen voor de dag te komen. Hij stelt voor om het sportnolbert van de man der schepping een geheel nieuw ..gezicht" te geven door het te gaan dragen met kleurige vesten er bij en te versieren met vreemd ge vormde strikjes. Van links naar rechts: ven rood brocaat vest niet een sterrenpatroon, een hei-geel flanel len vest en een zwart-zjden rest met helderwitte strepen. A.R.-partij bestaat 75 jaar Op Vrijdag 2 en Zaterdag 3 April a.s. zal de Antirevolntionnaire Partij feest vieren ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan. Op Vrijdag 2 April zal in „Lommer rijk" te Rotterdam een officiële bij eenkomst worden gehouden, tijdens welke de voorzitter van het centraal comité, dr. J. Schouten, en liet lid van de Eerste Kamer, prof. mr. A. Anema. een toespraak zullen houden en voorts gelegenheid zal worden ge boden het centraal comité geluk te wensen. 's Avonds zal in de Statensingel- kerk te Rotterdam een gebedssamen- komst worden gehouden. Zaterdag 3 April is de jubileum toogdag Deze zal worden gehouden in „Ahoy" te Rotterdam. Internationale werkpas voor kolen- en staalwerkers Te Luxemburg zijn delegaties uit de 6 landen van de Europese kolen- en staalgemeenschap Duitsland, Frankrijk. Italië. Nederland, België en Luxemburg bijeengekomen ter voorbereiding van volledige bewe gingsvrijheid voor mijnwerkers en voor de arbeiders uit de staalindu strie van de betrokken 6 landen. Het doel van dc conferentie is een „Eu ropese werkpas" in te stellen, die aan alle erkende mijnwerkers en staal- arbeiders in de 6 landen zal worden uitgereikt en deze arbeiders het vol ledige vestigingsrecht. en volledige bewegingsvrijheid in het gehele ge bied van de gemeenschap geeft. ONDER BESCHERMING VAN ROOKGORDIJN Koelies hakten voor rebellen een weg door het oerwoud De Franse strijdkrachten in Indo-China hebben Phoeong Khe, zestig km. ten Zuiden van Hanoi, ontruimd. Na een zware artillerie-beschieting slaagden de Fransen er in het garnizoen onder bescherming van een rook gordijn t.erug te trekken op Pholy, zes km. verder naar het Zuiden. Woensdag waren er nog versterkingen naar Phoeong Khe gezonden. Het Franse opperbevel deelde Don derdag mede, dat Franse vliegtuigen zware luchtaanvallen hebben onde nomen op de 30.000 Vietminh-troe- pen, die Dien Bien Plioe belegeren De rebellen werden bijna ononder broken aangevallen. De verwachte tweede aanval op Dien Bien Phoe is in de nacht van Woensdag op Donderdag nog niet ontketend. Het Franse opperbevel deelde me de, dat Dakota's voor het vervoer van gewonden nog steeds landen op de twee kleine vliegvelden van Dien Bien Phoe, ondanks de beschieting met artillerie en mortieren. De rebel len staken de beschieting als er am bulancevliegtuigen landen. De Vietminh heeft Donderdag zes tig Franse gewonden teruggezonden naar de Franse linie rondom Dien Burgemeester A. H. Vermeulen van Dreischor was een van de eersten, die de oudste inwoner van zijn gemeente, Opa Kip 103 jaar met zijn jaar dag kwam gelukwensen. (Foto P.Z.C.) (Voor verslag zie pag. 3) Bien Phoe. aldus maakte het Franse opperbevel bekend. In Franse militaire kringen werd gezegd, dat de Vietminh-troepen van munitie en voedsel worden voorzien door 200 tot 300 vrachtauto's van Russische makelij. Tienduizenden koelies hadden kort voor het begin een weg door het oerwoud gehakt. Het Wereldgebeuren A.R. Vrouwenvereniging vergaderde te Utrecht In het gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Utrecht werd Donder dag een vergadering gehouden van anti-revolutionnaire vrouwen onder voorzitterschap van mevr dr. F. T. DiemerLindeboom. Mevrouw Diemer zeide in haar openingswoord, dat de laatste jaren zich gekenmerkt hadden door een ver bazingwekkende groei in staatkundige belangstelling bij A.R.-vrouwen. Dit was, aldus spreekster, ook de reden ge weest dat deze eerste openbare verga dering gehouden werd. Voorts wees zij op de verschuiving van de invioed der vrouw van het particuliere terrein naar het openbare en de grotere ver antwoordelijkheid, die deze verschui ving met zich brengt. Teneinde door verontrusting ont vankelijke gemoederen te ontzien, heeft de A.R.-Vrouwenvereniging ge meend, elke van vrouwen uitgaande actie om hier of daar een vrouw op de lijst voor Prov. Staten geplaatst te krijgen ten stelligste te moeten ont- Tenslotte memoreerde de spreekster het op handen zijnde 75-jarig bestaan van de A.R.-partij. Zij wekte een iedei op, deel te nemen aan de grote toog dag en bij te dragen aan het geschenk van f 100.000 dat de jubilerende ver eniging zal worden aangeboden. Volksfeest Acrobaten traden in de open lucht op. Gymnastiekverenigingen marcheerden door de straten. Overal wierpen luidsprekers geweldi ge golven opgewekte muziek dc lucht in. Het was druk in café's cn restaurants. Des avonds bezochten tienduizenden mensen cabaret- en toneelvoorstellingen. Een feestdag? Ja en neen. want deze beschrijving slaat op de dag van de verkiezingen voor de Opperste Sowjet in Rusland. Men maakt daar van de verkiezingen een soort volks feest en om ieder in de gelegenheid te stellen dat feest mee te vieren gaan de meeste werkplaatsen en be- dryven dicht. Moeders kunnen op die dag haar kroost in speciale kinder- bewaarplaatsen kwijt, opdat ze on bezorgd kunnen mee-feesten. Zondag j.l. werd er in Rusland gestemd. Het heeft enige dagen geduurd aleer alle stembiljetten geteld waren. Vandaar dat de wereld Donderdag pas ver nam, dat van de ruim 120 millioen kiezers men wordt in Rusland op 18-jarige leeftijd kiezer - slechts een paar honderd duizend van de stembus wegbleven. Men kon alleen maar stemmen op de lijst van com munisten en partijlozen. Op elke 300.000 inwoners van de Sowjet-Unie werd één lid van de Op perste Sowjet gekozen. Dit college zal nu ongeveer 700 leden hebben, dat is 29 meer dan in 1950 toen de Sowjet-bevolking 8,7 millioen zielen minder telde dan thans. Malenkow zelf was candidaat in een der 17 kiesdistricten van Moskou. De lijst van candlda- ten bevatte namen van generaals en toneelspeelsters... onaerwUzers, ar beiders enz. Men kon ook „neen" stem men en van dat recht hebben ruim 400.000 Russen gebruik gemaakt, het- §een ongeveer 200.000 minder is dan ij de verkiezingen in 1950. Volgens Prawda zou dit kiesstelsel het meest democratische middel zijn om aan alle burgers de rechten te garanderen, die zij als kiezers heb ben. Deze rechten komen dan hierop neer, dat in een kieskring de afge vaardigden van vakverenigingen, jeugdbeweging en andere organisa ties bijeenkomen om een enkele can- didaten aan te wijzen. Is die aanwij zing geschied dan houdt elke verdere invloed van de kiezers op. Zondag kregen de kiezers twee stembiljetten in handen. Een wit, waarop ze konden stemmer voor de samenstelling van de Opperste Sowjet en een blauw, waarop ze kon den stemmen voor de ..Kamer dei- Nationaliteiten", (een lichaam dat vrijwel geen invloed heeft). Hoewel deze verkiezingen uit een oogpunt van Westerse democratie al le betekenis missen en er ook geen enkele politieke conclusie uit te trek ken valt, z$n er drie bij-vcrschnnse- len geweest, die wel even de aan dacht verdienen. In de eerste plaats waren in ver schillende districten generaals can didaat gesteld zo maar gewoon tus sen politici en mensen uit het be drijfsleven. Men zou daaruit kunnen afleiden, dat het leger geen afzon derlijke groep in of naast de com munistische partij vormt. Ook voor deze generaals staat de partij blijk baar bovenaan en komt het leger een trapje lager. In de' tweede plaats heeft Malen kow bij alle verkiezingsredevoerin gen en debatten zich steeds weer om ringd met lieden uit de „top" van 't Sowjet-régime. waarmee hij vermoe delijk wilde aangeven, dat er niet meer van dictatuur sprake is. maar van „gemeenschappelijke verant woordelijkheid." unslotte is er de inhoud van de verkiezingsvedevoeringen, die af gestemd waren op: hogere pro ductie van consumptiegoederen, wo ningbouw, uitbreiding van de handel met het Westen en handhaving van de strijdkrachten op het huidige peil. In een van zijn laatste verkiezings toespraken oefende Malenkow crï- tiek uit op de slechte kwaliteit van vele producten der Russische staats ondernemingen. Hij noemde dat „een schande." Dit zijn dan de schamele gegevens, welke uit de Russische verkiezingen bijeen te garen waren. Het waren de eerste verkiezingen na Staiins dood. Indien sommigen buiten Rusland al gehoopt mochten hebben, dat er na Stalin's dood een nieuwe koers in Rusland zou gevolgd worden, dan zijn deze verkiezingen voor die hoopvolle mensen wel teleur stellend geweest. Het was 2n is nog alles bij het oude in Rusland en er is geen sprake van. dat de commu nistische dictatuur ook maar iets zou zijn verminderd. T WOROSJILOF candidaat voor de Opperste Sowjet. Dienstplicht in Noorwegen Het Noorse parlement heeft Woens- gekeurd. om de diensttijd in het 1- ger te verlengen van 12 tot 16 maan den. Slechts 12 van de 150 leden van het parlement stemden tegen het ontwerp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3