J De affaire Dreyfus bracht geheel Europa in opschudding C Amerikaanse pers keert zich tegen senator McCarthy IN DUITSLAND ZIJN ADELLIJKE TITELS NOG ERG IN TREK VELE AUTO'S IN NEDERLAND ZIJN SLECHT ONDERHOUDEN „Woningverbetering" te Arnemuiden bestaat 40 jaar WOENSDAG 17 MAART 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE CO V RA N 1 EINDE VAN EEN WILDEMAN Twee radionetwerken wilden hem geen gratis zendtijd geven (Van onze correspondent.) Voor het eerst, in de b(jna twee jaar lange opkomst van Senator McCarthy scheen het t(j de vorige week gekeerd. Senator Flanders, een ploitieke partijgenoot van de Republikein uit Wisconsin, was de eerste man die de moed had zich in de Senaat uit te spreken tegen de inquisitle-me- thoden van zijn collega.Sènator Flanders gebruikte in zyn peroratie voor nameljjk het vlijmscherpe wapen der politieke humor. Het is niet nood zakelijk grappige humor. Maar in de dorre politieke redevoeringen was hei een opluchting een verstandig man te horen zeggen: „Senator McCarthy beschildert zjjn gelaat met oorlogskleuren, stoot zijn Indiaans oorlogs- gehuil uit en alles waar hij tenslotte mee voor de dag komt is een links georiënteerde legertandarts." Het is een beetje moeilijk zich in te denken dat een Amerikaans Sena tor die deze milde spot ten beste geeft, als een „moedig man" moet worden bestempeld. Toch overdrijven wjj niet. De angst om bij McCarthy in onge nade te vallen, heeft mening Senator en Afgevaardigde ervan weerhouden zich eerder aldus te uiten. Het was Flanders, die de moed had hierin voor te gaan. De anderen kunnen nu volgen. Dit temeer, omdat President Eisen hower voor het eerst in het conflict met McCarthy stante pede senator Flanders steunde. Op zijn persconfe rentie drukte hij zrjn instemming uit met Flanders' verklaring, dat de buitenlandse gevaren voor Amerika veel groter en belangrijker zijn dan de gevaren van binnen-uit. Vermoe delijk om zich te „dekken", voelde de President zich helaas verplicht er aan toe te voegen, dat hij Flanders' rede „niet geheel had gelezen en dus niet ieder woord kon onderschrijven". Pers, radio en T.V. Belangrijker is echter, dat thans heel de pers zich tegen zijn eigen creatie, McCarthy, heeft gekeerd. Zonder de pers, die aanvankelijk elk woord van de senator uit Wisconsin afdrukte, alsof elke nieuwe heksen- Jacht een nationale kruistocht bete- :ende, was het nooit zover gekomen, dat McCarthy in het Britse Lager huis over de tong was gegaan als „een tweede Hitier". Het is dit debat geweest en in het bijzonder de op merkingen in deze geest door de door ROBERT KIEK. doorgaans gematigde Morrison die het Witte Huis geschokt hebben. Uit de omgeving van de President heeft men de dagbladpers doen weten, dat een frontale aanval op de Senator uiterst welkom was. Het gevolg is de huidige campagne, waarin de Se nator een koekje van eigen deeg krijgt. Het is hard vallen, indien men jaren achtereen hoog is opgeblazen. Radio en televisie vormden de voorhoede in de anti-McCarthy-cam- pagne. Er waren geen „neutrale" commentoren meer. Edward R. Mur- row offreerde een televisie-program ma samengesteld uit louter journaal films van McCarthy, waarin de Sena tor zichzelf voortdurend tegensprak. Men moet zich afvragen waarom ook de machtige Amerikaanse pers zo lang gewacht heeft tot iemand van het kaliber van Senator Flanders het voorbeeld gaf. Maar Senator Mc Carthy krijgt nu althans van katoen. Ed Murrow's TV-progranjma toonde o.a. McCarthy tijdens een rede waar in hij zei, dat „slechts de linkse bla den tegen mij gekant zijn". Murrow volgde dit met foto's vAn extreem rechtse bladen wier kopregels geen twijfel lieten aan 't tegendeel. Hij las hoofdartikelen voor uit de aartscon servatieve „Chicago Tribune", waar in McCarthy werd aangevallen. De uitzending besloot met deze woorden van Murrow: „De grens tussen onder zoek en achtervolging is subtiel, maar de Senator van Winconsin heeft deze te vaak overschreden. Amerika werpt zich op als verdediger van de vrijheid, maar wij kunnen de vrijheid in het buitenland niet helpen be schermen door haar thuis op te ge ven". Monster van eigen creatie McCarthy had bovendien ook de gunst van de pers verspeeld door af te geven op de twee grote radio-net werken, die geweigerd hadden hem gratis zendtijd af te staan om de aan val te beantwoorden, die de voorman der Democratische partij, Adlai Ste venson, enige dagen tevoren op Mc Carthy en 't McCarthyisme had ge daan. Deze radionetwerken hadden een voorman van de Republikeinse party uitgenodigd Stevenson te beantwoor den. Zij voldeden daarmee aan de let ter en de geest van de desbetreffende wet. McCarthy was hiermee niet vol daan en begon een ietwat teppich- fresseriche campagne tegen de beide radio-organisaties. Dit veroorzaakte onrust in persgelederen. Men zag nu hoe McCarthy optrad tegen tegen standers; men ervoer dat zijn metho de die van Hitier nabij kwam; dat hg elkeen, die niet mét hem was als een tegenstander te lyf ging. Vóór het eerst kreeg de pers een dieper inzicht in wat de mythologie zou hebben be schreven als het „monster van eigen creatie" Tegelijkertijd begon de publieke opinie zich te roeren. In New York annonceerde een der beide gewraakte radio-netwerken, dat de controverse het publiek aanleiding had gegeven in groten getale in brieven, telegram men en telefoongesprekken van zijn opinie te getuigen. Van elke 20 brieven en telegrammen vielen 19 in het nadeel van McCarthy uit. Het is een verheugend teken, dat uiteindelijk de massa van de V.S. zich weer keert tegen alles en iedereen, die de vrijheid in gevaar brengt. Het gebeurde betekent echter nog niet het politieke einde van McCar thy. Deze wildeman zal thans als een gewonde tijger desperate en de meest onverantwoordelijke sprongen maken om zijn bestaan te verdedigen, zo niet redden. Maar nu rykelijk laat het gezond verstand van de gemiddelde Amerikaan en zijn gevoel voor fair play factoren in deze strjjd zijn geworden, begint 't aannemelijk te worden, dat de meteorische op komst van de Senator in gelyk tem po zal worden gevolgd door zfcjn po litieke ondergang. OPLICHTERS VAREN ER WEI BIJ (Van onze correspondent.) De Duitsers hebben nu al 35 jaar lang onder diverse republikeinse staatsvormen geleefd, maar ondanks dé republiek leggen zy nog altijd een bijzondere hoogachting voor dragers van adellijke namen en adellyke ti tels aan de dag. Het zal wel in hun volksaard liggen. Veel Duitsers zien in, dat dit een zwak van hen is, want ze maken er heel wat mopjes over. Maar oplichters maken telkenmale op handige wyze misbruik van deze eigenaardigheid. Een oplichter, die de mensen geld wil afzetten of op andere wyze wil bedotten, bereikt in Duitsland zyn doel altyd vlugger, wanneer hy heel brutaal een valse adellyke naam aanneemt of een predicaat voor z^n naam zet, dat hem helemaal niet toekomt. Hotelportiers, kellners en andere gedienstige geesten zullen als knipmessen voor hem buigen. Tal van deuren, die anders voor hem gesloten waren gebleven, gaan nu als by toverslag opeens wagenivyd voor hem open, en hy wordt met de grootste hartelykheid en gastvrijheid in kringen opgenomen, die vroeger niet naar hem omgekeken zouden hebben. Het hoofd van het bureau voor ju ridische aangelegenheden van de Hamburgse Senaat Oberreglerungs- rat E. Peters, heeft kort geleden nog eens op een lezing verteld, dat zijn bureau alleen zich op dat ogenblik met de gevallen van liefst vy'r „Für- sten" in Nederland zouden we ze. omdat het gen regerende vorsten zyn, „prinsen" noemen! bezig hield, die alle vijf hun titels voerden zonder er ook maar enige aanspraak op te mogen maken Het is tegenwoordig bij onze ooste- lyke buren heus niet zo moeilijk zich voor een aristocraat uit te geven zon der het te zijn. Vooral wanneer men er met een ietwat treurig gezicht bij vertelt, dat men uit het Oosten, waar de communisten de baas zyn. is ge- vluclu en dat men daarginds al zjjn bezittingen verloren heeft. Het is langzamerhand een al veelvuldig voorkomende bedriegerstruc gewor den, dat men doopactes van zichzelf of van 'n zogenaamde adellyke voor vader laat vervalsen, dat men er een fotocopie van maakt en dat men daar mee vervolgens naar de een of ande re ambtenaar van de burgelijke stand toestapt om er een fraai stempel op te laten zetten en het document zo te laten legaliseren. Het Archief van de Adel, dat op het slot Schönstadt, niet ver van Marburg aan de Lahn. is onderge bracht, neeft zich, met net oog op de vele pseudo-aristocratische oplich ters, al genoodzaakt gezien tegen woordig, in samenwerking met de autoriteiten van de diverse West- Duitse bondslanden, iedere maand een lange lijst te publiceren met reeksen namen van personen, die zich pralend prins of graaf of baron of ook maar simpel „von" lieten noe men, zonder dit in werkelijkheid te zijn. Uit het handboek voor de adel, dat by een uitgever te Glücksburg in GEVAAR VOOR WEGGEBRUIKERS Technische gebreken Een groot aantal van de personen auto's In Nederland heeft ernstige technische afwijkingen. Dit werd medegedeeld door de beer G. M. C. C. Asselbergs tijdens een persconferentie te Eindhoven, gehou den door de technische dienst van de A.N.W B Deze dienst bestaat nu zes jaren en heeft in deze periode ongeveer 18.000 auto's, voornamelijk personenauto's, aan een onderzoek onderworpen. Menig automobilist, die ervan over tuigd was, dat zijn wagen in goede conditie verkeerde, heeft na een tech nisch onderzoek met schrik moeten vernemen, dat hij zichzelf en het ver keer in groot gevaar had gebracht Dank zij de rapporten kon men al thans doen ingrijpen, zij het veelal ten koste van extra financiële offers. Was men echter eerder gekomen dan nad- den tijdig voorzieningen getroffen kun nen worden en was 'n veilig en econo misch gebruik gewaarborgd geweest. Uit de ongeveer 18.000 keuringen zijn de volgende gegevens komen vasl te staan: in 9.6 procent van alle ge vallen was de voetrem niet In orde; Sleeswyk-Holstein is verschenen, blykt, dat vyftien -prooent van de mannelijke leden van de Duitse adel m de tweede wereldoorlog gevallen is. Naast de gesneuvelden onder hen bevond zich ook de oudste zoon van de géwezen kroonprins, die al in Mei 1940 op 33-jarige leeftijd als eerste luitenant zijn leven in Frankrijk ver loor heeft men ook nog ontelbaar veel leden van de adel die zich thans, bijna negen jaar na het einde van de oorlog, nog altijd in vreemde gevan genschap bevinden. Van veel hunner weet men niet waar zy gebleven zijn en zelfs niet of ze nog m leven zyn Van anderen weer kan men met ze kerheid zeggen, dat ze gestorven zyn Hertog Georg van Saksen-Meimn- gen, wiens dochter Regina in Mei 1951 te Mancy met veel pronk en praal met de Oostenrijkse (èn Hon gaarse) troonpretendent Otto van Habsburg in het huwelijk is getre den, meende tegen het einde van de oorlog, dat hy met voor de Russen op de vlucht hoefde te slaan. Hij werd gevanger genomen en naar Siberië gebracht, waar hy al in 1946 over leden is. Zyn oudste zoon was in Frankryk aan de Somme gesneuveld „Keizerin" Hermine, de tweede echt genote van ex-keizer Wilhelm n, met wie hy eerst in hallingschap in 1922 J. J. C. VAN DEK GRAAFF woningverbetering (Foto Ps.Z.C.i SCHOOLHOOFD GAF STOOT TOT OPRICHTING. „Meester v. d. Graaff", pionier van volkshuisvesting Zuiidug 28 Maart a.s. bestaat de Woningbouwvereniging „Woningverbe tering" te Arnemuiden 40 jaar. Vanneer de Arnemuldeiiaren spreken over de woningbouwvereniging dan noemen zij vanzelfsprekend de naam van de heer J. J. C. van der Graaft, thans oud-hoofd van de Chr. school. Deze was het, die de stoot tot de oprichting van de vereniging heeft gegeven en daarvan in zyn functie van secretaris-penningmeester reeds 40 jaren lung j de motor is. Aan hem heeft Arnemuiden te danken, dat een van de eerste stappen werd gezet op de weg naar opheffing van de slechte vvoningtoe- j standen, die men in de eerste twintig jaren van deze eeuw in het dorp aan de Arne kende. „Meester V'an der Graaff". zoals de heer Van der Graaff nog slechts Twee nieuwe Amerikaanse jachtvliegtuigen De Amerikaanse marine heeft fo fco's gepubliceerd van twee jacht vliegtuigen, die verticaal kunnen lan den en stijgen. Op de foto's ziet men de toestellc staande op hun staart als raketten de stand waarin zij zuilen opstijg* en landen, en horizontaal, de stan wleke zy zullen aannemen, als z eenmaal in de lucht zyn. Over d nieuwe modellen zijn weinig byzon derheden bekend gemaakt Ook wei niet onthuld, of zy al in de lucht zyn geweest. men hem nog wel noemt, was in 1914 enkele jaren aan de Chr. School ver- l bonden. Een goede onderwijzer be- zoekt zijn leerlingen, die door ziekte niet naai school kunnen. Zo kwam de heer V. d. Graaff in tal van Arne- muidse gezinnen en daarbij kreeg hij een indruk van de volstrekt onvol- doende behuizingen, waarin deze moesten leven. Het idee kwam by hem op, dat er toch iets ter verbete ring van deze treurige toestanden gedaan moest worden en toen hy las, I dat in vele plaatsen van Nederland woningbouwverenigingen werden op gericht, besloot hy, dat ook Arnemui den zulk een vereniging moest krij gen. Aanvankelijk stuitten zijn pogin- .cii op onwil en passiviteit, maar toen lij met dokter W. F. Th. van der Bijl, de toenmalige gemeente-arts over zijn plan sprak, verklaarde deze zich bereid het voorzitterschap van de op I te richten vereniging op zich te ne men. „Woningverbetering" werd ge boren; het ledenaantal bedroeg des- I tyds 9. Van deze pioniers is behalve h - te Doorn gehuwd was, is geruime tyd door de Russen gevangen gehou den. In de zomer van 1947 stierf ze aan de Oder, in de zogenaamde Oost- zóne van Duitsland, onder naar men zegt nogal geheimzinnige omstan digheden. Tevergeefs had zy ettelijke malen gevraagd naar 't Westen van Duitsland te mogen reizen. Het was namelyk de wens van de ex-keizer geweest, dat zij aan zyn zyde te Doorn zou worden bijgezet en dat hun beide kisten later naar Pots dam zouden worden gebracht. Ver anderde omstandigheden hebben er voor zorg gedragen dat het stoffeiyk overschot an „keizerin" Hermin<" al leen naar Potsdam werd vervoerd... 43 procent van de leden van de Duitse adel dat is dus by'n- de helft heeft huwelijken met „bur gerlijke" partners gesloten Ook vier prinsessen uit het keizerlijk-konink lijk huis der Hohenzollern zyn met Enkele van de eerste in 1918 door „Woningverbetering" gezette huizen in Tuindorp Arnemuiden. Het cement zou met bloed zijn vermengd... Foto P.Z.C.t niet-adellyke mannen getrouwd. Een ervan, prinses Cecilie. is de jongste dochter van de vroegere kroonprins en dus een zuster van de huidige troonpretendent, Louis Ferdinand Zn' is in 1949 op het oude stadslot Ho henzollern met een Amerikaans ar chitect. Clyde Kenneth Harris, in het huwelijk getreden. Harris was als Amerikaanse officier naar Europa ge komen, in het leger dat een groot gedeelte van Duitsland veroverde De drie andere Hohenzollernse prin sessen heten tegenwoordig mevrouw Hug, mevrouw Mees en mevrouw Schmalz wat het Duitse woord voor reuzel ls!) VIJFTIG JAAR GELEDEN Eerst na twaalf jaar volgde eerherstel voor gedupeerde (Van een speciale verslaggever). Een gerechtelyke dwaling is de vertwijfeling van alle eerlyke mensen. Want wat hangt ons boven 't hoofd als recht geen recht meer is? Iedere juridische misslag vernietigt een stub rechtsbesef in de massa. De Drey fus-affaire, die gedurende enige jaren van 't einde der vorige eeuw en 't be gin dezer eeuw niet alleen Frankryk maar de gehele beschaafde wereld in vane» ue voen trui u.n «rut. opscta^dlng bracht, is daarvan wel een der meest bekende voorbeelden. Als in 10,2 procent werkte de handrem d® mogelijkheid van een gerechtelyke dwaling ter sprake komt: tien tegen niet; in 37,2 procent was de stuurin j eén- dat de naa.m van Dreyfus genoemd wordt. richting defect; in procent vertoon Deze maand is het 50 jaar geleden, dat de door Dreyfus ingediende revi- den de banden scheuren, in 10.2 pro sie-aanvraag van het proces, dat op zijn véroordeling was uitgelopen, door cent voldeden de schokbrekers niet het Franse hof ontvankelijk werd verklaard. Dit is de reden, dat we 'thans aan de te stellen eisen; in 4.6 proeent aan „FAffaire" onder welke naam de zaak-Drevfus in Frankrijk bekend was zelfs het chassis gescheurd, in 31.6 bleef - in 't kort willen herinneren. procent was de remvocring versleten. Deze verontrustende resultaten ma ken zonder meer duidelijk, dat een diepgaand periodiek onderzoek voor elke wagen en dringende noodzaak kan worden genoemd. Nu nog steeds vele ongevallen aan mechanische euvels te wijten zijn een risicofactor welke men voor een zeer belangrijk deel zelf in de hand heeft en die men sterk nan beperken door zijn wagen in een goede onder- houdstoestand te houden dient men zich stellig bewust te zijn van zijn grote verantwoordelijkheid ook ten opzichte van de andere weggebruikers. Kapitein Henry kreeg in Septem ber 1894 een document toegezonden van een der agenten van de spionna- gedienst. waarin werd medegedeeld, dat een Frans officier een aantal ge heime militaire stukken in hemden had gespeeld van de Duitse legatie te Pary's. Welke officier kon dit zyn? Na- uurlyk ging men yverig aan het speuren en weldra stond vast: het moest een artillerie-officier zijn. die werkzaam was bij de generale staf In die tijd was in Frankryk juist een felle hetze tegen de Joden aan de gang. Een kamerlid stelde zelfs voor alle Joden uit het hele land ergens in het centrum van Frankryk te ver zamelen, opdat ze daar minder ge makkelijk het land zouden kunnen verraden. Waar de politieke wind uit deze hoek waaide, was het niet te verwon deren, dat de aandacht van Henry en zyn speurders viel op de Joodse kapitein Alfred Dreyfus. Zyn schrift werd vergeleken met dat van het be wuste document. Men beweerde dui- delyk overeenkomst te zien: de .verrader" was dus gevonden! Dreyfus werd gearresteerd en moest zich in geheime zittingen ver antwoorden voor een militair gerecht, dat niet uit juristen maar uit zeven officieren bestond Het anti-semieti- sche blad „Libre Parole" hitste met scherpe artikelen het volk op. En de aldus ontketende openbare mening eiste bevrediging Velen hadden de doodstraf verv.acht, maar de rechtbank veroordeelde Dreyfus tot levenslange verbanning naar het Duivelseiland, dicht by de Zuid-Amerikaanse kust. Aan zyn vrouw werd niet toegestaan haar man in zyn gevangenschap te volgen. Wat er in deze Franse officier om ging bleek wel uit deze woorden uit zijn dagboek: „Welk ook het ly'den moge zyn, dat men je aandoet, je moet, totdat men je in je graf werpt, voorwaarts gaan je moet je ophouden voor je beulen, zolang je ook acht bezit* een schaduw van krac je ook maar T eleur stelling Drej'fus was voorlopig van de baan Maar in stilte werd gewerkt aan zyn eerherstel. Zyn vrouw, zyn broer Mathieu. de rechtsgeleerde Demange. overste Picquart en nog anderen wa ren van Dreyfus' onschuld overtuigd en zy lieten geen poging onbeproefd om die te kunnen bewyzen. In 1897 kwam een vlugschrift van Bernard Lazare van de pers. waarin onbewimpeld een zekere majoo'- Es- terhazy werd aangewezen als de man. dio de documenten aan de Duitsers had verkocht. Dit geschrift verwekte een geweldige opschudding De sena tor Scheurer-Kestner eiste openiyk revisie van het vonnis Het materiaal, dat Dreyfus' on schuld bewees, werd steeds" talrHker en overtuigender. En daarom ver zocht mevrouw Dreyfus de zaal. op- de hi-er J. Wijkhuizen in leven. CEMENT MET BLOED Vervolgens moest er natuurlijk tot houwen worden overgegaan. Het be stuur kwam nog in hetzelfde jaar met een plan voor 150 woningen. De ge meentelijke overheid verleende echter geen medewerking en het duurde tot 1918 eer de vereniging aan haar doel beantwoordend resultaat bereikte. In dat jaar werden 10 woningen ge zet in de Molenpolder, die m 1919 door een twintigtal werden gevolgd. Deze 30 huizen staan nog steeds in wat nu Tuindorp heet. Al te best van kwaliteit waren de eerste „bezittin gen" van „Woningverbetering" overi gens niet, daar ook na de eerste we reldoorlog veel gebrek aan boiyvma- terialen heerste. Het verhaal gaat zelfs, dat het gebruikte cement met bloed was gemengdMaar de woongelegenheid in Arnemuiden had een uitbreiding ondergaan. Het duurde tot na de oorlog voor de vereniging een nieuw bouwplan maakte, ditmaal voor 39 woningen. Het gemeentebestuur nam het pro ject over. daar dan een gemakkeljj- kei financiering verkregen kon wor den. In 1951 kwam men met de houw gereed en verleden jaar zijn de huizen aan „Woningverbetering' overgedra gen. Hierbij blijft het echter niet. want binnenkort zullen nog 25 etagewonin gen bij de vereniging in beheer ko men. Bovendien is er een plan voor de bouw van 12 woningen, oa. aan de Schoolstraat, dat men binnen niet al te lange tijd hoopt uit te voeren. Ook in Arnemuiden is er immers nog woningnood; te veel woningen worden nog door twee of meer gezin nen bewoond. Verbetering van de reeds bestaande huizen geschiedde ook van tyd tot tyd. Zo noopt men spoedig te beginnen met het aanleg gen van de riolering naar het dertig tal in de jaren 1918 en 1919 gebouw de woningen, waarna alle huizen van „Woningverbetering" over dit onont- beerlgke middel zullen beschikken. EEN HULDE. Het bestuur wisselde vaak van sa menstelling, dokter Van der Bijl ver trok in 1931 uit de gemeente en voor zitter is thans de neer Jac. van Bel- zen, oud-wethouder. Immer bleef de heer Van der Graaff secretaris-pen ningmeester, ook toen hij in 1943 het onderwijs vaarwel zegde. Ondanks zyn 75 jaren, voert hij nog de gehele administratie en hy wil dit nog lang niet staken. „Meester Van der Graaff" beweegt zich ook in het openbare leven, zo is hy o.a. voorzitter van de Oranjever eniging. Hg is in het dorp een zeer geziene figuur, hetgeen bij de viering van het jubileum Zaterdag 27 Maart a.s. zeker tot uiting zal komen. Men zal deze pionier van de volkshuisves ting in Arnemuiden. wiens leven met dat van „Woningverbetering" is ver bonden. dan een verdiende nulde be reiden! nieuw in behandeling te nemen De vroeger genoemde kapitein Henry pleegde zelfmoord en ae beschuldi gingen tegen majooi Ester hazy wer den steeds zwaarder. En zo werd Alfred Dreyfus terug gehaald van het Duivelseiland, waar hy vijf jaar van moordende eenzaam heid had doorgebracht. Het vonnis werd herzien en luidde nu tien jaar hechtenis en degradering. Dit was voor Dreyfus' vrienden *n grote teleurstelling en zy besloten dan ook de actie met kracht voort te zetten. De openbare opinie waf in middels omgeslagen en eiste even eens eerherstel van de zo zwaar ge troffen officier, die ernstig In zy ge zondheid was geschokt. Heel de wereld leefde met dit ge- rechterlyke drama mee. De koningin van Engeland telegrafeerde aar. de opper-rechter. „dat zy met ontstelling het slechte vonnis heeft vernomen en dat zy wenste, dat de arme martelaar daartegen een beroep zal doen op be tere rechters". Berlijn zweeg Pas in 1906 kreeg kapitein Drey fus volledig eerherstel. Hij werd be vorderd tot majoor, en op dezelfde plaats waar hy twaalf jaar geleden onder hoon /an het plebs, was ge degradeerd, werd hy nu geslagen tot ridder van het Legioen van Eer. Bij het uitbreken van de oorlog In 1914 trad hy opnieuw in 't leger; daarna woonde hy rustig in Parijs en overleed in 1935 op 76-jarige leeft yd. Vooral uit de nagelaten papieren van kolonel Von Schwartzkoppen ln 1894 Duits militair attaché te Pargs, is Dreyfus' onschuld zonneklaar ge bleken. Deze Duitser verklaarde, dat Esterhazy uit geldnood en haa; tegen Frankrgk de bewuste documenten aan de Duitse ambassade had gele verd. Von Schwartzkoppen had tgdens het Dreyfus-proces de Duitse autoriteiten met de juiste stand van zaken op de hoogte gesteld, maar graaf Von Bil low. de toenmalige Rijkskanselier, had geweigerd in te grypen. Dbe staande relaties met spionnen al dus Von Bülow, mogen nooit aan de openbaarheid worden prijsgegeven en bovendien zou een Duitse inmen ging in de Dreyfus-affaire voor de verhouding tussen Frankrijk en Duitsland hachelgke gevolgen kunnen hebben. En daarom zweeg Berlijn maar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7