PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Conferentie te Genève wordt mogelijk uitgesteld aan 20 japanse vissers overkwam atoom-ongeval McCarthy's conflict met het amerikaanse leger britse militairen gedood in suezkanaalzone Zeeuwse landbouw staat voor nieuwe mogelijkheden BILT Kantlijn Vandaag 197e Jaargang - No. 63 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F B den Boer Adjunct: W de Pagter. Hoofd red G Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cenl per week; f5.85 p. kw.; fr p p. f6.10 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 17 Maart '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cer.i per mm Minimum p advertentie f3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties max. B regels) van 1—5 regel» f 1.— Iedere regel meer 20 cent .Brieven of adres Bureau v, d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 350300 P Z.C.. Middelburg. BUr. Vliasingen, Walstr. 5B-60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange VorsUtr 63, telef. 2i75 (b.g g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2: Zierikzee. N. Bogetdstr. C 160. telef 28 BESPREKINGEN TE MOSKOU Foster Dulles over Amerikaanse reactie op onverhoedse aanval De conferentie te Genève, die op 26 April zon aanvangen en waar ge sproken zou worden over de Koreaanse kwestie en de strijd in Indo-China, zal mogelijk uitgesteld worden. Dit deelde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, Dinsdag mede op een persconferentie te Washington. De minister deed deze mededeling, nadat hij gezegd had, dat er bespre kingen met de Sowjet-regering te Moskou gaande waren over de practi- sche regelingen voor deze bijeenkomst, waaraan de Grote Vier, China en andere belanghebbende staten zullen deelnemen. Er zjjn aanwijzingen, aldus Foster Dulles, dat Moskou wat de Geneef- se conferentie betreft een vertragingstactiek volgt. Communistisch China is naar het sehynt niet geheel ingenomen met de regelingen, welke te Berlijn werden getroffen voor de conferentie te Genève. Daarbij wordt na melijk China niet behandeld op geljjlce wjjze als de Grote Vier. liet zijn de Grote Vier, die de uitnodigingen tot deelname aan de conferentie verzen den en communistisch China heeft dat recht tot uitnodiging niet. Ge meend wordt, dat de Sowjet-regering hierover wel enige uitleg te Peking zal moeten geven. Foster Dulles legde voorts een verklaring af over de Amerikaanse reactie op een mogelijke onverhoed se aanval. De Amerikaanse presi dent kan ogenblikkelijk vergeldings maatregelen gelasten als het grond gebied van de Verenigde Staten of dat van de Amerikaanse bondgeno ten wordt aangevallen .Het zal niet noodzakelijk zijn voor deze vergel ding tevoren het Congres te raadple gen. Het zal van dfc president zelf afhangen of hij van zijn recht tot directe actie gebruik zal maken en het zal daarnaast afhangen van de ernst van de aanval. In antwoord op vragen over het Amerikaanse vermogen om in geval van een onverhoedse aanval terug te te slaan, antwoordde Foster Dulles: „Japan heeft in 1941 Pearl Harbour onverhoeds en zonder oorlogsverkla- In een harde leerschool leert de mens het meest. Het Delta-rapport is er een levend bewijs van Toen enkele laren geleden voor het eerst in ernst de gedachte geopperd werd aan het afsluiten der zeegaten, haalden zelfs vooraanstaande water bouwkundigen hun schouders op. Het scheen een project voor zeer verre toe komst, met een zeer betrekkelijk ge ringe actuele waarde. Thans ondertekenen de elf beste waterbouwkundigen, die Nederland heeft, als één man dit derde interim advies, waarin de afsluiting der zee armen tot dringende noodzaak wordt verklaard. Het is de les van de ramp. Een har de les. een dure les, maar die althans geleerd is. Belangwekkend is ook wat de Delta commissie zegt over de technische uitvoerbaarheid van het enorme project Opgemerkt wordt, dat zich dezelfde moeilijkheden, die men oij andere af sluitingen ondervond, hier in bijzon dere mate voordoen. Dieper en mach tiger zijn de stroomgeulen, die be dwongen moeten worden De tijdspan ne per etmaal, die voor de eigenlijke sluitingen kunnen worden benut, zijn korter. De krachtige winden kunnen belemmerend werken, waardoor vrij dikwijls en soms betrekkelijk lang niet gewerkt zal kunnen worden. Ook mist kan de uitvoering bemoeilijken. Weer wegen hier echter kostbare lessen tegen de nadelen op Men neeft geleerd van de Zuiderzee-werken, van de afdammingen van Brielse Maas en Braakman, van de droogmaking van Walcheren in 19451946 en ook van de stormschade 1953. Van de daar opgedane ervaringen hebben vele categorieën technisch personeel partij getrokken: ingenieurs zo goed als uitvoerders, zij die in de laboratoria werken niet minder dan het personeel van sleepboten, rys- werkers, kraanmachinisten, molenba zen, enz. Rijkswaterstaat beschikt daardoor over een machtige kern van specialisten. Ook de techniek is vooruit gegaan, terwijl de kennis van de zeearmen en het stelsel der beneden-rivieren aan zienlijk is verrijkt. Men is thans zover, dat de berekeningen die men maakt omtrent de waterbewegingen gedu rende het werk en de gang van za ken na de voltooiing inderdaad klop pen met de werkelijkheid. Voorts is ook het aantal uitvoerings methoden vermeerderd. Als voorbeeld kan genoemd worden de ontwikke ling van het gebruik van caissons, als ook de mogelijkheid van toepassing van asfaltproducten en andere mate rialen. Tenslotte heeft het voor de uitvoe ring benodigde materieel in de laat ste jaren een ontwikkeling doorge maakt, zowel ten aanzien van de ca paciteit als van de veelzijdigheid, waardoor prestaties met werktuigen van allerlei aard kunnen worden be reikt, die in een nabij verleden on denkbaar waren. Op grond van dit alles acht de Delta-commissie de afsluiting der zeearmen, ondanks alle moeilijkheden die zich zullen voor doen, technisch uitvoerbaar. Het is een fiere conclusie. Die gebaseerd is op kostbare lessen. Maar in een harde leerschool leert een mens bet meest en het snelst ring aangevallen. Dit zou nimmer zijn geschied, indien het de Verenigde de Staten toen mogelijk was geweest deze verraderlijke aanval onmiddel lijk met gelijke munt te betalen. In feite heeft het vier jaar geduurd, voor Tokio zün beurt kreeg. Wij moeten ons militaire vermogen zodanig ont wikkelen. dat wy bü een aanvalsdaad onmiddellijk terug kunnen slaan". De minister zeide over de Indochi- nese oorlog: „Het congres heeft met bij voorbaat verklaard in te zullen stemmen met een betrokken worden der Verenigde Staten in de Indochi- nese oorlog. Dit betekent echter niet. dat de Verenigde Staten afzijdig zou den blijven, indien bij voorbeeld com munistisch China zich met deze oor log zou inlaten. Overigen' houdt dit ook niet in, dat de Amerikaanse re gering tot enige actie in Indo-China zou overgaan, zonder tevoren het congres te hebben geraadpleegd en de goedkeuring der Amerikaanse volks vertegenwoordiging te hebben ver kregen". In antwoord op vragen of de presi dent bü 'n onverhoeds bombardement van bijvoorbeeld Londen of Parüs dezelfde bevoegdheid tot het gelasten van vergeldingsaanvallen zou bezit ten als Dn een aanval op New York, Detroit o* Chicago, antwoordde Dul les: „Ja". Agenice France Presse meldt voorts nog, dat de minister ook de vraag be antwoordde, of de Amerikaanse rege ring aan de autoriteiten te Parijs had medegedeeld voornemens te zijn com munistisch China economische voor delen te verschaffen, indien het zich bereid zou verklaren zijn goede dien sten a'an te bieden voor een beëindi ging van de Indochinese oorlog. Minister Dulles antwoordde hierop ontkennend. Scherpe Belgische critiek op de Benelux. „In bijna alle sectoren der industrie is het Benelux experiment faliekant voor ons land uitgevallen", zo ver klaarde de socialistische oud-premier Achiel van Acker tijdens een lezing voor de ..Vlaamse Club'' over het on derwerp „Sociale verdragen". De heer Van Acker citeerde in dit verband een geval waarbij Nederlanders in België half-afgewerkte producten hadden aangekocht en deze na afwerking in hun eigen bedrijven weer in België van de hand hadden gedaan. Ook maakte hij gewag van de ver koop aan België van zogenaamde Ne derlandse steenkolen, die in werke lijkheid door Nederland uit Amerika ingevoerde steenkolen b.eken te zijn. ,Wat de Benelux betreft" aldus de ge wezen eerste minister, „zijn zeer grote vergissingen begaan". Sprekende over de Europese kolen- en staalgemeenschap noemde de heer Van Acker het hoge gezagsorgaan ,een vergadering van zeer bevoegde mensen zonder enig gezag". De beer Van Acker was evenwei van oordeel dat de Benelux en de E K.S G niet ongedaan gemaakt moeten worden doch dat België krachtig neen moet zeggen zowel tegen de Nederlanders als tegen het hoge gezagsorgaan wat enkele problemen bet-eft De oud-premier deelde verder mede. dat naar zijn schatting hef aantal oui- tenlandse arbeidskrachten in België thans 430 000 bedraagt. Naar zijn me ning zou dit aantal belangrijk ver minderd dienen te worden In de Bel gische Congo is negen-tiende deel van de handel in buitenlandse handen, zo zeide hij. RADIOACTIEVE AS DAALDE NEER Nabij Eniwetok. De Japanse regering overweegt een schadevergoedings-actie in te stellen tegen de Amerikaanse regering in verband met een .atoom-ongeval" dat aan 20 Japanse vissers is overko men. Zij waren met hun boot aan het vissen bij Eniwetok in de Grote Oce aan, toen daar op 1 Maart j.l. atoom- proeven werden genomen door de Amerikanen. Plotseling daalde een regen van witte as neer op het Japanse vissers schip. Deze as hechtte zich ook op de kleding en op de lichaamshuid van de bemanning. Weldra vertoonden zich rode plekken op de huid en bij som migen verkleurden die plekken tot zwart. Na terugkeer in Japan stelden enige leden van de bemanning zich onder medische behandeling. Later werd vastgesteld, dat allen min of meer door radio-actieve straling wa- is het 200 jaar geleden, dat Manon Roland, de feitelijke leidster van de Girondijnen, te Parijs werd geboren Zij stierf in 1793 op het schavot. Na een demonstratie van woedende Moslems, die protesteerden tegen beledigingende Islam en de pro feet Mohammed aangedaan, mar cheerde een stoet van duizenden vrouwen in klederdracht naar Dja karta. ren besmet, maar dat slechts vijf van hen in een hospitaal opgenomen be hoefden te worden. Men spoorde ijlings de reeds ver kochte vis van het visschersschip op. Met benulp van een geigerteller werd vastgesteld, dat een der gevangen en verkochte tonijnen bijzonder radio actief was. De dosis had voor een mens dodelijk kunnen zijn. In Tokio loopt het gerucht, dat drie of vier Ja panse vissersboten bij de atoom-explo sie ten onder gegaan zouden zijn, maar dit gerucht kon door het Ja panse ministerie van visserij niet be vestigd worden. irm - -f GEEN VOORZITTER MEER! Senator Mundt zal onderzoek leiden. MacCarthy's subcommissie alt de Amerikaanse Senaat voor onderzoek naar on-Amerikaanse activiteit heeft Dinsdag het geschil behandeld tassen Mac Carthy en enkele legerautoritei- ten. McCarthy verklaarde zich bereid voor deze kwestie het voorzitterschap af te staan aan het republikeinse lid Karl Mundt Deze leidde ook de be sloten vergadering van Dinsdag waar op vyf resoluties werden aangenomen betreffende het nienwe onderzoek De Koningin naar Londen. Voor opening Nederlandse kerk. H.M. Koningin Juliana zal op 11 Juli a.s een bezoek aan Engeland brengen teneinde de in wijdingsplech tigheid bij te wonen van de nieuwe Nederlands Hervormde kerk in Aus tin Friars te Londen De oude xerk werd gebouwd in de 13e eeuw en werd in een charter van koning Edu- ard VT van 24 Juli 1550 ten geschenke gegeven aan de Nederlandse gemeen schap te Londen. Tijdens de bombar dementen van 16 October 1940 ging het gebouw verloren. Prinses Irene heeft, zoals men zich zal herinneren, in Juli 1950, 400 jaar na de verlening van het charter, in aanwezigheid van Prinses Wilhelmina, de eerste steen gelegd voor het nieu we gebouw. Schietpartij in Parijs. Twee inbrekers te Parijs hebben zich Zaterdagavond drie uur lang in de flat waarin zij waren binnenge drongen. tegen veertig politiemannen verdedigd, alvorens zij omkwamen de een in de brand die zij in de wo ning stichten, de ander door de laat ste kogel uit zijn revolver. Mundt maakte deze besluiten be kend op een persconferentie, waarbij alle vier republikeinse en de drie de mocratische leden der subcommissie aanwezig waren. In deze resolutie wordt gezegd: Dat de subcommissie het onder zoek zal doen; dat .alle onder ede afgelegde ge tuigenverklaringen in het openbaar zullen worden gedaan"; dat senator Mundt. als waarnemend voorzitter van net onderzoek, de be voegdheid krijgt. ..zodanige raadge vers en personeel te gebruiken" als hij nodig acht overeenkomstig de regels van de subcommissie. Mundts keuze moet bij meerderheid van stem men door de subcommissie worden goedgekeurd Ook wordt in deze re solutie gezegd, dat de staf ..aanvaard baar moet zijn voor en verantwoording verschuldigd aan" zowel de democra tische als de republikeinse leden der subcommissie; dat de subcommissie „deze openbare getuigenverhoren moet afnemen met uitsluiting van alle andere verhoren"; dat de subcommissie volgende week Dinsdagmiddag weer bijeenkomst om van senator Mundt te horen, wat er gedaan is om de staf te krijgen. Btj de aanleg van de Kruvnngse veer haven urordt niet alleen gebruik ge maakt van moderne werktuigen. Ook de Jiavermachmeheeft er een taak. Onze foto toont twee zoge naamde trappaarden, die het talud van de dijk aanstampen Op de ach' tergrond zijn straatmakers bezig de rijbanen van oprit en aavenplateau te bestraten. (Foto P.Z.O. Bijna 28 pet. Tan Franse begrotin? voor defensie. De Franse defensie-begroting voor 1954 bedraagt 1110 milliard franc, of 8 procent van het nationale inkomen, tegen 1233 milliard franc of 9.1 pro cent van het nationale inkomen in 1953. Het grootste gedeelte van de de fensie-begroting voor 1954 zal aan de Europese defensie besteed worden. Militaire uitgaven in 1954 zullen in Frankrijk 27.7 procent van de totale begroting uitmaken. In ae Britse be groting van 1953--1954 vertegenwoor digden zij 35 procent, in de Ameri kaanse 56 procent, aldus werd mede gedeeld De voorzitte: van de commissie voor nationale defensie, generaal Pier re Koenig (Gaullist), zei tijdens het debat, dat de begroting onvoldoende was Men had nog 105 tot 120 milliard nodig. Hjj betreurde vooral bel feit. dat de Franse strijdkrachten onvol doende moderne wapens hebben. Uit de begroting voor de luchtmacht blijkt dat men van plan is het aan tal jagers op 1000 te brengen aan het eind van 1955. AANVAL VAN EGYPTENAREN Ook twee vermisten. De Britse ambassade te Caïro hêeft medegedeeld, dat in de Suez kanaal- zóne Maandag twee Britse militairen werden gedood VUf militairen, die terugkeerden uit BIJ AFSLUITING VAN DE ZEEGATEN Productie-omstandigheden zullen veranderen De afdamming- van de zeearmen zal nieuwe mogeiykhedcn voor de land bouw in Zuid-Westelijk Nederland openen, door het opheffen van de ver- zilting en de verdroging, alsmede het tot stand komen van een betere wa tervoorziening. Tot deze conclusie komt het Landbouw-Economisch Insti tuut in een rapport over een onderzoek naar de veranderingen in de pro ductie-omstandigheden, welke te verwachten zyn of noodzakelijk zullen worden als gevolg van een eventuele afdamming. In dit rapport dat werd samenge steld op verzoek van de Agrarische Commissie Rampgebied, wordt eerst de huidige agrarische structuur van het Zuid-Westelijk-gebied weergege ven, waarna de landbouwkundige voordelen, aan afsluiting van de zee gaten en vorming van zoetwater- bekkens verbonden, worden opge somd, aan de hand van een onder zoek van de Commissie Onderzoek Landbouwwaterhuishouding Neder land. In een aantal delen van het zee kleigebied in het bijzonder op Walcheren en Schouwen-Duivelana is het zoutgehalte van het sloot- en grondwater zodanig, dat dit water onbruikbaar is als drinkwater voor het vee en het grasland sterk verzilt is met een geringe productiviteit als gevolg. Er is 23.200 ha weiland met onbruikbaar drinkwater en 3300 ha sterk verzilt grasland. Voor zover de herkomst van het zout gevolg is van de toevoer van zout door duikers en sluizen of door ondiepe kwel en djjks- kwel, kan worden aangenomen, dat door afdamming der zeearmen bin nen afzienbare tjjd het zoutgehalte tot normale proporties kan worden teruggebracht. Voor het bouwland wordt verondersteld, dat over het al gemeen geen schade van zouthoudend grond- en slootwater wordt onder vonden. VERDROGING Een andere kwestie is de verdro ging. In Zeeland is bijv. 15.000 ha droogteg drogend voorziening door waterinlaat kan de stofopbrengsten van de gewassen op deze gronden doen stijgen. Van het grasland zou volgens de Commissie nderzoek Landbouwwaterhuishou ding Nederland ongeveer 2/3 deel d.i. plm. 55.000 ha door betere wa tervoorziening in productiviteit kun nen toenemen. De voor de landbouw te verwach ten voordelen zullen echter ook niet onaanzienlüke offers vergen. Naast de directe kosten, welke voortvloeien uit de afsluiting van de zeearmen en de aanleg van irrigatie-werken, dient namelijk ook te worden gedacht aan de additionele kosten, welke de boe ren zich zullen moeten getroosten om de bedrijfsvoering te intensiveren. Voor het zandgebied van W. Brabant worden deze geschat op plra. 115 per ha. Het berekenen van de netto meeropbrengsten bleek in het kader van dit onderzoek niet mogelijk. Om de nieuw geschapen mogelijk heden optimaal te benutten, is net noodzakelijk dat behalve de wa tervoorziening ook de andere pro ductie omstandigheden in de toe komst min of meer optimaal zullen (Vervolg op pag. 5) het militaire kamp te Dzjebel Mariam bij Ismaïlia naar een filtreerinrichting daar in de buurt werden door vijf Egyptenaren mei automatische vuur wapens aangevallen. Een Britse militair beantwoordde het vuur waarna de Egyptenaren ver dwenen Twee Britse soldaten werden door het vuur van de Egyptenaren gedood en twee gewonBloedsporen wezen uit. dat tenminste één van de Egyptenaren gewond moet zijn Sedert Maandag worden voorts twee Britse militairen vermist die repara tiewerkzaamheden moesten verrichten aan een filtreerinrichting te Aboe Soetan Een van de beide Britten was gewapend met een machinepistool- De Egyptische politie en Britse mili tairen zoeken thans de omgeving af naar de beide vermisten. Indonesië eist teruggave van cultuurgoederen. De Indonesische minister van on derwijs Moehammeö Yamin. heeft me degedeeld dat Indonesië teruggave zal eisen van waardevolle Indonesische cultuurgoederen, die by iet uitbreken van de tweede wereldoo'log naar Ne derland zyn vervoerd. Onder deze goe deren zyn culturele documentatie- stukken, aldus Yamin. DE VERWACHT: OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN. Zwakke tot matige wind. overwe gend uit Noordelijke richtingen, over drijvende wolkenvelden met opkla ringen, maar in de ochtend plaatse lijk mist. In het midden en Zuiden van het land minder koud dan giste ren. (19 Maart volle maan.) 18 Maart Zon: Maan: ZON EN MAAN. Op 6.49 Op 18.07 Onder 18.49 Onder 6.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1